Inventaris-Opruiming. $MER5F00K15CH DAGBIAD BINNENLAND. WILLEM GROENHUIZEN VERfROUWENSHUIS De Wettige Erfgenaam Zaterdag 26 Januari 1929 .DE EEM1ANDER- 27e Jaargang No. 176 TWEEDE BLAD. ROOFOVERVAL Psychiatrisch onderzoek gelast N.V.COMPAGN1E LYONNAISE JUWELIER Tel. 652 - Gevesticd 1885 DE VERBINDING MET DEN RIJN Amsterdam blijft voor Wijk bij Duurstede DE BELGISCHE NOTA Nederland en België HET DRAMA TE GROOTEGAST Om een algemeen bewijs van sympathie FEUILLETON. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot notaris te Aarlanderaveen (gem. Alphen a. d. Rijn) H. B. J. van de Kreke, candidaat-notaris te Rotterdam. Benoemd bij de Scheepvaartinspectie tot adjunct inspecteur H K. Wetselaar te den Haag en C. Oud te IJmuiden, beiden thans onderinsperteur voor de scheepvaart en tot expert A C Meyneke te den Haag, thans technisch scheepsbouwkundig ambtenaar bij de scheepvaartinspectie. Eervol ontslagen J H van Zwijndrecht als adjunct-commies bij het departement van financiën in verhand met zijn benoe ming tot administratief ambtenaar, werk zaarn voor do centrale commissie voor de keuring van films. Op verzoek eervol ontslagen met dank voor de door hem als zoodanig bewezen langdurige diensten K. Vink. als burge meester van Jaarsveld, Lopik en Willige Langerak. DE BEGRAFENIS VAN DR. C. LELT. H.M de Koningin zal zich bij de begrafe nis van oud-minister dr Lnly doen verte genwoordigen door Haar Kamerheer in buitengeronen dienst G. C. baron Van As- beck. voorzitter van d9 Algemeene Reken kamer. GEVAARLIJKE INBREKERS TOT ZWARE STRAFFEN VEROORDEELD. ?n de zaak van den 34-jarigon boekbln dor J. W. R. den 48-jarigen koopman P. J. E. M. B en den 19-jarige diamantslijper G Fa K., van wie vooral de eerste twee vol leerde en gevaarlijke inbrekers zijn, terwijl laatstgenoemde nog feitelijk ..leerling-in breker" is, heeft de vierde kamer der recht bank te Amsterdam gisteren vonnis gewe zen. Het drietal heeft terecht gestaan in verband met den inbraak, welke in den nacht van 16 op 17 Nov. II heeft plaats gehad in perceel Singel 270 te Amsterdam. R. cn B. werden tot vier jaren. K. tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O.M. had tegen elk der verdachten vier jaar gevangenisstraf geéischt. DE SUIKERSMOKKELARIJ. Hervatting van het onderzoek. In de zaak van de suikersmokkelarij, waarvoor op 3 Januari drie schippers, ver dacht van frauduleus vervoer, en drie kooplieden, verdacht van het uitlokken tot; het misdrijf door de schippers gepleegd, hadden terecht gestaan, heeft de rechtbank te Rotterdam hervatting van het onder zoek gelast op 7 Maart ten einde nog twee getuigen te hooren. OEM. GENEESK. DIENST AMSTERDAM. Opvolger van dr. Planten. Ter.vervulling van de vacature dr. Plan ten als bacterioloog van den Gemeentelij ken geneeskundigen- cn gezondheidsdienst van Amsterdam worden voorgedragen 1. Mej. dr. A. Chr. Ruys, hoofdassistente Prof. ran Loghem en gediplomeerd hygieniste te 'Amsterdam 2. dr. Korthoff, 2de bacterio loog Centraal Laboratorium voor de Volks gezondheid te LUrecht 3. dr. H. W. Hoe- sen, hygicnist-quarantaine-arts bij gemeen telijken Geneeskundigen Dienst te Rotter dam. Een winkelierster neergeslagen Donderdag heeft de rechtbank te Rotter dam interlocutair vonnis gewezen in de zaak betreffende den winkelier die een houdster van een chocoladewinkel aan de van Olde- barnevelt8traat op 17 September van het vong jaar met een hamer op het hoofd heeft geslagen, met de bedoeling orn haar onschadelijk te maken en daarna zijn slag te slaan Tegen den verdachte is vier jaar gevangenisstraf geeischt De rechtbank heeft in deze zaak een nieuw onderzoek gelast, teneinde dr. Schol- tens, directeur van de psychopathische in richting te Leiden te hooren over de vraag, of verdachte misschien op liet oogenblik van zijn daad zijn geestvermogens kon heb ben gemist. De stukken werden in handen van den rechtercommissaris gesteld. BEGROOTING VAN HAAARLEM GOEDGE KEURD Besloten tot een leening van rnlm vijf ton. De begrooting der gemeente Haarlem is na dertien zittingen goedgekeurd. Tegenstem mers waren de heer Peper (communist), Overstegen (antistemdwangparttj) en Castri- cum (r.k.). De inkomsten en uitgaven voor den gewonen dienst zijn f 12.312.931.63. Voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken 234.371.23 De inkomsten cn uitgaven voor den kapitaaldienst bedragen 8.598.994.32 Ten behoeve van de financiering van den bouw van arbeiderswoningen aan de Pijls laan heeft de raad besloten een leening te sluiten bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds groot 530.675.47 tegen een rente van VA en af te lossen in 50 annuïteiten. De raad heeft verder besloten het voorstel van B. cn W. aan te nemen tot invoering van een nachttarief voor electriciteit van VA cent perK.W.U. (Tel.) BURGEMEESTER VAN KOOG a. d. ZAAN. Benoemd de heer A. G. A. Verstegen, wethouder van Den Helder. Bij Koninklijk Besluit van 24 Januari 1929 is met ingang van 15 Februari 1929 be noemd tot Burgemeester der gemeente Koog a. d. Zaan: A. G. A. Verstegen, wet houder der gemeente Den Helder. De Raad van Koog a. d. Zaan bestaat, behalve uit een vertegenwoordiger van de Anti-stemdwangpartij, uit 5 sociaal-demo craten en 5 leden van andere, minder radi cale partijen. De heer Verstegen, sedert jarenlang wet houder van Den Helder behoort tot de S.D.A.P. Wegens zijn móedig gedrag in Ne- derlandsch-Indië is hij indertijd begiftigd met het Eereteekcn voor Krijgsverrichtin gen met gesp Atjeh 18731890 en het Lom- bokkruis. DE RADIORAAD. Dinsdag a.s. installatie. Naar wij vernemen zal de Minister vnn Waterstaat Dinsdag a.s. den dezer dagen ingestelden Radioraad installeeren. UTRECHTSCHEWEG 10. TEL. 179 - AMERSFOORT NAP DE LA MRR ONGESTELD. Hij lijdt aan een hartziekte. Zondag na zijn optreden in „Merijntje, Gijzen's jeugd", te s-Gravenhage, is Nap de la Mar ongesteld geworden. Daar hij te Don Haag in een hotel ver bleef, achtte zijn geneesheer het beter voor de verpleging, dat hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Donderdagmorgen is hij derhalve naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Aan het ziekenhuis wilde men over zijn toestand geen inlichtingen verstrekken. Volgens de „Avp." zou hij aan een hart- en nieraandoening lijden. Geen nadere toezeggingen door den minister gedaan Naar de Tel. verneemt, is in de geheime zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad nog eens gevraagd hoe de onder handelingen tusschen het gemeentebestuur en den minister van Waterstaat over de verbinding van Amsterdam met den Bo ven-Rijn opschoten. Het bleek dat op de onlangs door het gemeentebestuur gestelde voorwaarden ten aanzien van bouwtijd en financieringsbijdrage als het Geldersche valleiplan wordt uitgevoerd, geen antwoord van den minister is ontvangen. In een on derhoud, dat leden van het dagelijksch be stuur onlangs met minister Van der Vegte hadden, zijn geen nadere toezeggingen door den minister gedaan. In den Raad is nog eens vastgesteld, dat Amsterdam vast blijft houden aan de eertijds geuite wenschen, welke de uitvoering van het tracé over Wijk bij Duurstede bevatten. RESERVE-PERSONEEL DER LANDMACHT. Benoemd bij L-»t personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht lot offi cier van gezondheid 2e klasse A. M. Mink, arts, onder toekenning van eervol ontslag als reserve-officier van gezondheid 2e klas se; rnet ingang van 1 Februari op verzoek eer vol ontslagen de reserve-eerste-luitenants K. van Haeringen. A. Hoekstra en J. L. Wil link, onderscheidenlijk van het 22e, 9e en 8e regiment infanterie; met ingang van 7 Februari benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse de dienstplichtige vaandrigs A. G. M. Ver beek en M. W. Witkamp, artsen, van de Ie Compagnie hospitaalsoldaten. NAT. VEREEN. TOT STEUN AAN MILLICIENS. Minister Lambooij bij het 50- Jarig jubileum. Minister Lambooij zal óók deelnemen aati de samenkomst, welke Woensdag 30 dezer te Amsterdam, ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Nationale Verecniging tot steun aan Miliciens, de receptie zal voorafgaan. Tevens zal de Minister aanzitten aan het diner dat 's avonds ter viering van het ju bileum zal worden gegeven. MARINE-MUTATIEN. Bij beschikking van den minister van De fensie zijn de luitenant ter zee er 2e klasse J. P. H. Perks, L. J. Veldman en F. H. M van Straelen, de officier van den Marine Stoomvaartdienst der 2e klasse T. Veerman, de officier van gezondheid der 2e klasse P. C. Borekhoff cn de officier van administra tie der 2e klasse J. F. Staverman den 28e Januari as. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Opnemingsvaartuig „Willebrord Snelli- us" en is de luitenant ter zee der 2e klasse T. Wentholt den 4en Februari d.a.v. ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Mijnen legger „Medusa". Bij beschikking van den Minister van Defensie is de Officier van de Marine stoomvaartdienst der 2e klasse H. P. Alla ries, dienende aan boord van IIr. Ms. van Speyk, den 28en Januari a.s. ter beschikking gesteld en vervangen door den officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse N. A. Gons. KONINKLIJKE SCHOUWBURG. Een voorstel lot verbouwing. B. on W. van Den Haag doen den Raad een voorstel tot verbouwing van den Ko ninklijken Schouwburg. De kosten van het ontwerp zijn te stellen op: vergrooten tooneel, makeD van zij-toonee- len, kleedkamers, magazijnen enz. inclusief meubelen f 162,220; hijschinrichting met kapconstructie enz. ƒ26,500, draailoooneel of andere tooneelconstructie ƒ76,000, verstel bare orkestvloer 10,000. centrale verwar ming ƒ20.000, verlichting ƒ30,000, toezicht (5 van 162,220) 8000. bedrijfskosten 19,500, onvoorzien ƒ20,000, totaal 372,220, afgerond ƒ373,000. DE RAMP BIJ HOEK VAN HOLLAND. Een gedenkioeken voor slachtoffers. de Onder voorzitterschap van den heer T. Jas heeft zich te Hoek van Holland een co mité gevormd, dat zich ten doel stelt te Hoek van Holland gelden in to zamelen teneinde een gedenkteeken op te richten als blijvend aandmken aan de bij de vergane stoomreddingbooten omgekomen beman ningen Het nieuwe Nederlandsche voorstel Een der redacteuren van het Vad., die op het oogenblik in Belgie reist, meldt het volgende: Uit gesprekken met en mededeelingen van ambtenaren en politici blijkt, dat het Nederlandsche voorstel, waarover de nieu we Belgische nota handelt, op zeer essen tieele punten afwijkt van het bekende plan van Konijnenburg, op den grondslag waar van er verleden jaar gedurende verschei dene maanden officieuze besprekingen heb ben plaats gehad. Volgens het nieuwe plan zouden de Rijn schepen op de Wester-Schelde bij Bath toch nog denzelfden weg moeten volgen als dt zeeschepen, wat, naar Belgische opvatting, een zeer ernstig bezwaar is, dat in het plan van Konijnenburg werd opgeheven. Ook de verklaring van den vaarweg in het Hellegat, dat een belangrijk onderdeel vormde van het plan van Konijnenburg, wordt in de officieele voorstellen gemist. De Belgische nota handelt hoofdzakelijk over deze twee punten. Een comité opgericht, dat gelden inzamelt De vreeselijke gebeurtenis op Vrijdag 18 Januari j.l. te Grootegast, waarbij vier veld wachters door een misdadiger werdon dood geschoten. heeft een diepen indruk gemaakt op de geheele bevolking. Dot vier mannen in de kracht van hun leven aldus moesten vallen bij de uitoefening van hun plicht is zoo diep droevig, dat ieder vervuld wordt, met innig medelijden met hen en met hun ne vrouwen en kinderen. Weliswaar komt voor de meesten dezer de pensioenregeling voor een belangrijk deel tegemoet aan hunne behoeften, maar toch zal hurt leven nu heel wat moeilijker wor den. Bovendien meencn wij, dat velen gaar ne en van heeler harte een bewijs zulicn willen geven van hun medeleven en mede lijden, waar deze mannen zoo eenstemmig door al hun superieuren zi|n geprezen, en er door ieder zoo veel wanrdeering werd ge uit voor hun arbeid on karakter Wij hebben daarom een Comité gevormd, dat zich voorstelt gelden bijeen te brengen ten bate der nagelaten betrekkingen. Wtj zullen do groote en kleinere bijdragen, die ongetwijfeld van allerlei zijden zullen bin nenstroomen, zoodanig besteden, dat daar bij rekening wordt gehouden met de tegen- woordige en, zoo mogelijk, ook met de toe komstige omstandigheden van ieder der na bestaanden Daarom verzoeken wij allen, die begaan zijn met hot lot dezer achtergeblevenen, daarvan ton spoedigste te doen blhken door het Inzenden van hunne giften. Deze kun nen worden gezonden aan of bezorgd bij al de Comitéleden. hetzij aan hunne woning of kantoor, hetzij gestort op hunne giroreke ningen. voorzoover het nummer daarvan hieronder vermeld is. terwijl een spoedige verantwoording van dit alles zal worden gedaan in de binden met vermelding van de initialen der gevers. Het Comité voornoemd, Jhr. Mr. A. W. Tjarda van Starken Borgh Stnchouwer, Commissaris der Konin gin in de Provincie Groningen, Eerevoor zitter. Mr. H. E. Oving, voorzitter, kantoor Turf- singel 54. Ds. C. W Cool8ma, secretaris, Sterre- boschstraat 24, Giro 33421. J. E. van Hasselt, penningmeester, Verl. Heereweg 167. Giro 128096. Ds. A. Adema, Geref. Predikant te Opende Mr. W. B. J. Aberson, Brugstraat 14a. Gi ro 118813. W. Bonnema. Burgemeester van Groots- gast. Giro 75308. L. M. Bruins, Notaris te Grootega6t. P. J. H. C. Herten. Districtscommandant der Rijksvelchvacht, Herman Colleniusstraat 42. Giro 90576. Mr. J. P. Hofstede, Officier van Justitie, Haren. Giro 15339. A. Kelderman, Emmaplein 2. Giro 13666. Ds. W. A. Noest, Herv. Predikant to Groo tegast. Giro 36012. Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Burgemeester van Groningen. H. L. J. S. Stlekema. maj.-rechercheur van politie, Fruitstraat 29. Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swinderen. Pres. der Rechtbank, Verl. Heereweg 112. Giro 107907. Mevr. E. Verheyen—Van Bommel, Oude Kijk-in-"t Jatstraat 61 (op de giro van Nota ris Jhr. A. J. B. Verheyen, 65995). Mej. M. de Visser, Zuiderpark 21, Allen te Groningen. Het komt in het leven slechts aan op het doen, het genieten en het lijden komt van zelf. GOETHE. Door K. PHILIPS OPPRNHR1M. Geautoriseerde vertaling van Mej. E- J. B ld De jonge men bewocg heen en weer op zijn stoel, blijkbaar niet op zijn gemak. „Ach. dat weet ik zoo niet", prevelde hij. „Iemand, die van een klooster komt en zoo zié je dan weet men niet precies, waaraan zióh te houden". „Je dacht, dat ik streng van beginselen was?" „Nu, die types, die wij daar zagen in die bruine, pijendie je dien morgen kwamen halen, (oen Monica op de wallen wasdie schenen wel een beetje somber" „Zoo, was dat je indruk van hem? „Nu, die lui, die er rondwandelen zagen er niet bijzonder vtoolijk uit, hè? meende Eusta- tius, „geen van hen maakte den indruk of hij in ker'misstemming was". „Zij hadden niet veel gelegenheid tot der gelijke ontspanning", merkte Francis op. „Dat is het juist", zeide Eustatius, die wat meer zelfvertrouwen kreeg. „Het zijn in hun soort natuurlijk goede kerels! „Wij waren onderworp°n aan een tucht, die geen afwijking van welken aard ook ge doogde", verklaarde Francis. ..Daarom ben r volkomen onbekend met het leven, waarop je een toespeling maakte. Ik wcnsch daaraan niet langer vreemd te blijven" Eustatius keek hem verbluft aan. „Wat beteekent dat?" bracht hij er stame lend uit. „Ik stel voor", zeide zijn neef op een nuch- teren toon, „dat je mjj iets zult laten zien van de wereld, waarin jij en andere jongelui van onzen leeftijd zich amusecre.n". „Heilige Jozef, rceen je dat ernstig?" „Volkomen ernstig". „Mag ik nog een glos wijn nemen?" ver zocht Eustatius. „Je kunt de flesch uitdrinken, indien je wilt", verzekerde zijn neef hem. „Je zult mij niet kwalijk nemen dat ik een beetje ochtet blijf, deze wijn is zwaarder den ik ooit gewend was". Eustatius versterkte zich degelijk en ver volgende „Nu zeggen ze thuis altijd, da+ ik een ezel ben. Ik wensch mijn mend niet vootbij te praten, doch laat ens open kaart spMen. Je wenscht het donkere stcf af te schudden cn je te werpen in de sohhterende wereld, r.iet waar „Je wijze van uitdrukking ;s nog wat vreemd voor mij", antwoordde Francis, „maar ik ge loof, dot je miin bedoeling begrijpt. Wij zul len beg nnen met het begin. Ik zal je morg?- naar de stad volgen en ik wensch, dar je m» brengt naar de verschillende winkels, waar ik de kleeding kan vinden, die onmisbaar is in mijn positie". ,Dat doe ik graag. Afgesproken", verklaar de Eustatius geestdriftig „Ik ben <ot je dienst wanneer je mij noodig hebt Ik wil je wel ver tellen, dat het mij een beetje zal helpen b" sommige leveranciers, die vinden, dot ik niet vlug genoeg b°n met betn'en. Het is als een jaar extra crediet voor mij". „Verder", ging Francis voort, „zou ik wen schen te worden ingeleid in de samenleving, woar je je ledige uren doorbrengt, de Bo hème, zou je het, vermoed ik, noemen". ,Je wenscht iets te zien van de vrouwtjes, hè." opperde Eustatius. De ender fronste even verbaasd het voor hoofd. „Pardon?" „De vrouwtjes, kleine popjes van de ope rette en zoo f", lichtte Eustatius toe. „Dat zoek ik", stemde zijn neef toe, zonder een spier te vertrekken. „Het is dctodeenvoudig", verzekerde Eusta tius hem. „Ik had geen flauw begrip, of schoon nu, dit zal een doorn in het oog van Monica zijn „Van Monica?" vroeg Francis vriendelijk. „Ja, zij had je gerangschikt onder de heili gen Ernstige werken, m.oreele verheffing en visch aan tafel 's Vrijdags, weet je". „Je zuster is natuurlijk misleid door de om standigheden van onze eerste ontmoeting. Om verder te gaan, het is ock mijn bedoeling een stal voor wedrennen te beginnen. Ik zou graag een eerste-klas trainer ontmoeten en gelegen heid vinden eenige bruikbare jonge paarden voor het volgende seizoen kocpen". „De renbaan riep Eustatius v.T^acsd gaat toch niet deelnemen aan de rennen „Dat is mijn plan" gaf Francis toe. „De wedrennen zullen tot mijn voornaamste genoe gens behooren". ,.De wedrennen I" herhaalde Eustatius, bijna eerbiedig. ,J4?t zit in je bloed. Dat is het. Het is de grootste sport in de wereld, neef Fran cis Ik kan je mij den man brengen, die ge wend was te trainen voor onzen grootvader, 'Me de Derby tweemaal en de Cambridgeshire driemaal won. Heilige Jozef 1 IV wedde jnV om een pond, dat jc al het familiegeld zoudt verteren om een klooster te begiftigen, nog voor we een jaar verder waren" „Je zoudt je weddenschap hebben verloren", verzekerde zijn neef hem „De heiligheid van mijn leven is voor het ocgenbiik geëindigd, en, Eustatius, ik zou wilien zeggen, dot, hoe min der toespelingen er op worden gemaakt, in he>t bijzonder in di*3 minder conventioneele sa menleving, waarin je mij waarschijnlijk zult introduceeren, hoe beter het is". „Ik begciip je standpunt", gaf Eustat'us toe .,Sst! heet het. Ik zal het zeggen aan de jon gens en meisjes. Intusschen tot morgenavond !n Lenden hè?" veegde hij er aan toe, toen Francis epstend. De beide jonge marwan lieoen samen dr kanver op en neer, Francis bijna een hoofd grooter, rechtop en onbu:gzaam, toch met een soort natuurlijke gratie in zijn bewegingen Eustatius een weinig te zwaar voor zijn ja ren, maar ook er wel goed uitdiende Z scheid-'en in de hall. Francis trad na een oogenbiik aarzelen in de bibliotheek. Hii liep naar den haard en stond eenige oogenbükken voor het groote schilderij, dat de kamer b'?- heerschte. Daarop belde hij. Johnson ze'f kwam binnen. „Johnson", zeide hii. „weet je of sir Stephen naar bed is gegaan Stephen hoeft zich teruggetrokken, Ycur Gract", deel 'e de man mede. Francis keek naar J? schilderij. „Msschien kun je zeggen", hii voort, „of dit het portret van mijn vader ir „Men acht het een zeer goed gelijkend por- 'ret. Your Grace." „Wip heeft het geschild-rd ,.HerkomeT, Your Grace." Fr°rcis knikte „Mij bevalt het niet", zeide hij. „Wees zoo goe1, Johnson, twee man hier te laten komen met een trap'adder." „Wat blieft u bracht de man stamelend uit. „Tweo badenden", herhaalde Francis. „Ik wensch, dat de schi'derij weggenomen wordt.' ..Vanavond Youi Grace?" „Vanavond Het spijt mii. Johnson, dat ik niet in stoat schijn mij begrijpelijk rat te drukken „Ik vraag excuus", luidde het verwarde ont- woor1 „Het zol geschieden". Hij girg snel de kamer uit. Francis stond doodstil en staarde naar het ocrtTct Het was inerdaod een zeeT mooie gelijkenis. Er was hetzelfde hocge voorhoofd, het welgevorm 'e hoofd de dicp'iggende oogen, de vastberaden mond, met de kleine liintjes in hoeken, wel ke op cynisme konden wijzen of op humor of rp teerdprheid Het was het bee'd van een man. d!e er goed uitzag en trotsch was op zichzelf en zijn groeten naam Johnson verscheen weer en hield toezicht bij het werk De vereende krachten van drie mannen waren nood'g om de schilderij te steunen bij dc verwijdering. Frar.cis moest zelf eens te hu'p komen. „Wat wil Your Grace, dat wij met het doek doen vroeg Johson. „Er 2tjn zeker wel zo'ders in het huis of een rommelkamer Breng het daar". .Zooals Your Grace wil" De mannen verlieten dc kamer met hun 'ast. Francis leunde met den rug tegen de tafel en keek naar den muur. Zijn lippen be wogen. De leege plek det-d hem goed (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5