WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per fBesch f 4.50. L. J. Luycx Zn. DE EX-KEIZER 70 JAAR Een dankbetuiging aan de Nederlandsche Regeering UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RADIO-PROGRAMMA Tarïatan in alle kleuren. Mooie keuze Stoffen en Garneering. Humorhoekje DE EX-KEIZER, Een geschiedkundig overzicht van zijne hand, verschenen bij gelegenheid van dezen gedenkdag Bij gelegenheid van zijn 70e geboortedag heeft de ex-keizer in de „Verlag ftir cultur- politik" een nieuw werk doen verschijnen, handelende over zijn vóór-vaderen. Dit werk omvat alle regeerende Hohenzollern- vorstcn tot en inet keizer Frederik. In een inleidend woord wijst de ex-keizer op de belangrijke rol die het Huis llohenzollern in de Duitsclie geschiedenis heeft gespeeld. In een der laatste alinea's van het artikel, dat de ex-keizer schrijft over keizer Frede rik, spreekt hij de hoop uit, dat het idéalis me in Duitschland de zege moge behalen over het materialisme. Op de titelpagina blijkt, dat het werk gewijd is aan de echt- genoote van den ex-keizer. Op die bladzijde staan de woorden gedrukt „Meiner Frau". Dankbetuiging aan de Ne derlandsche Regeering. Wij vernemen, dat de ex-keizer aan de Nederlandsche Regeering een schrijven heeft gericht waarin hij mededeelt, het op prijs te stellen bij gelegenheid van zijn 70e geboortedag aan de Regeering van Ne derland z'n dank uit te spreken voor de gastvrijheid die hij hier te lande genoten heeft gedurende de jaren dat hij te Doorn vertoeft. Doorn. Hoewel Zondag eerst de 70ste verjaardag van den ex-Keizer werd ge vierd, lieerschte reeds Zaterdagmorgen eenige drukte in Doorn. Iiier en daar had men zelfs reeds de vlag uitgestoken en 's middags zou vanuit alle hotels en par ticuliere huizen, waar de Duitsche gasten hun intrek hobben genomen, de oude Prul sische vlag wapperen. Bijna alle gasten, meerendeels familieleden van den ex-kei zer en zijn gemalin, waren Zaterdagmorgen leeds gearriveerd. Op Huize Doorn zijn ka mers ingericht voor den ex-kroonprins en zijn vrouw met hun zoon prins Wilhelm. Ook prins Eitel Friedrich van Pruisen lieeft in het poortgebouw van Huize Doorn zijn intrek genomen, waar verder logee- ren de zuster van den ex-Keizer, Koningin Sophie van Griekenland (haar zoon Prins Paul van Griekenland is afgestapt in ho tel Cecil te Doorn), Prins en Prinses Wol- demar van Pruisen, Landgraaf en Land gravin van Hessen, Prins Ferdinand zu Schönaich en Prinses Henrietta zu Sehö- naich, de dochter van den ex-Keizer, Her togin zu Braunsweich Lüneburg met haar gemaal, de Erfprins Ernst August, Prins George Wilhelm, Prinses Friderike Louise, Prins Christiaan en Prins Wolff Heinrich. In hotel „Lagerwey" te Doorn hebben hun intrek genomen de ex-Koning van Saksen en de Prinsen Louis Ferdinand, Hubertus en Friedrich, de Furst zu Furstenberg met zijn kabinets-directeur Grieshaber, en de Hofprediker Dr. Vogel, die morgenochtend te tien uur in den kerkdienst op Huize Doom zal voorgaan. In Hotel Cecil te Doom Iogeeren Prins en Prinses Adelbert van Pruisen met hun dochter en zoon, Prinses Victorie Marian ne en Prins Wilhelm Victor Freund en Prins Alber* herder Iogeeren in Hotel Pabst te Doorn Prins August Wilhelm met Prins Alexan der Ferdinand, de kleinzoons van den ex- Keizer, terwijl in het Hotel „Het Wapen van Driebergen" Iogeeren de zoon van den ex-Keizer Prins Oscar met zijn gemalin en hun vier kinderen. Verder vertoeft daar ook Prins Carl, zoon van den overleden Prins Joachim, die vergezeld is van zijn gouverneur. In Hotel „Hermitage" te Zeist Iogeeren Prinses Fripdrich Wilhelm van Pruisen en haar dochter Prinses Maria Theresia, ter wijl in hotel „Schoonoord" zijn onderge bracht Prinses Alexandrine van Pruisen en Prinses Cecilie van Pruisen. In het Kasteel Amerongen hebben hun intrek genomen Groothertog en Groother togin von Messen und bei Rhein met den Erf-groothertog George von Hessen en Prins Lu d wig. Ook Iogeeren in het kasteel de Groothertog en do Groothertogin van Mecklenburg. Bij Jlir de Pesters in „Villa Nova" te Zeist Iogeeren Prinses Friedrich Sigismund \an Pruisen. De Prins en Prinses Philip van I-Iessen zijn de gasten van den heer Brandt in „Rose Villa" te Driebergen, ter wijl majoor Van Houten in Doorn gast vrijheid heeft verleend aan Prins cn Prin ses Wolfgang van Hessen. Bij Dr. Blanckenhagen te Zeist zijn ge logeerd Prins Christopli van Hessen en do Vorst en Voislin van Hohcnzollern. De kinderen en kleinkinderen en ver dere familieleden van den ex-Keizer wer den Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur met auto's naar Huize Doorn gebracht, naar om half elf een aubade begon, waarbij een zangkoor uit Doorn den ex-Keizer eenige liederen toezong. Daarna werd met een korte toespraak door den burgemeester van Doorn, Baron Schimnielpenninck van der Oye namens een Comité uit de burgerij van Doorn een geschenk aan den ex-Keizer aangeboden, bestaande uit twee grenenhou ten banken, ter plaatsing in den tuin van het kasteel. Prinses Hermine, do echtgenoote van den ex-Keizer, is plotseling ongesteld ge worden en moet het bed houden. Zij kon clan ook niet aanwezig zijn bij de aubade- Na afloop van de aubade heeft de ex-keizer het gezelschap toegesproken. De ex-keizer deelde nog mee, dat hij veel geschenken heeft ontvangen uit zijn vaderland voorliet rosarium dat zal worden uitgebreid. Be halve de heide tuinbanken is hem nog ge- WILHELM II IN ZIJN GLORIEDAGEN. schonken een klokkenspel voor den toron van de garage, dat voorzien is van een Westminster spel. Dit is een geschenk van Prinses Her- mine en de overige f_milieleden. De felicitatieregisters liggen ter teeko- ning in Villa ..Elisabeth". Alle familieleden zullen vermoedelijk nog de lieele week ln Doorn verblijven. Zaterdagavond, Zondag avond en Maandagavond zouden er op huize Doorn bij den ex Keizer diners worden ge houden, terwijl Dinsdagavond een feest diner op het kasteel van Amerongen voor tien èx keizer en zijn naaste familieleden zal gehouden worden. De Kelzorin ongesteld. Zl) heeft waterpokken. Het feest van gisteren is gedrukt ge worden door de ongesteldheid van Keize rin Hermine. Zij was reeds eenige dagen bedlegerig en aanvankelijk dacht men aan influenza of griep maar thans is het den geneesheer gebleken, dat de Keizerin lijdt aan waterpokken. Eén harer dochters heeft daaraan eenige tijd terug óók geleden en was daarvan juist hersteld. De Keizerin moet thans gedécideerd het bed houden en zoo was haar deelname aan de feeste lijkheden onmogelijk. De honneurs in huis werden nu waargenomen door do herto gin vtn Brunswijk en de kroon-prinses. De godsdienstige samenkomst in het kasteel op Zondagmor* gen. Dr. Vogel nit Potsdam leidt dit samenzijn. En predikt over Romeinen I, vers 16. De dag van gisteren is begonnen met oen huis-godsdienstoefening. Men weet, dat het usance is, dat de keizer zelf altoos den tekst aangeeft, naar aanleiding waarvan gepreekt moet worden en zoo is die ge woonte ook gisteren gevolgd. Vóórganger is geweest dr. Vogel uit Potsdam, die den keizer ook getrouwd heeft; het is bekend dat deze geestelijke grooten invloed heeft gehad op den keizer en ook het laatst aanwezig is geweest in het hoofdkwartier van het Duitsche leger gedurende den oor log. Dr. Vogel dan heeft gepredikt naar aanleiding van de woorden uit Romeinen I vers 16; slechts dc allernaaste bloedver wanten des keizers waren er bij tegen woordig, de ruimte in de hall van het kasteel waar de godsdienstoefeningen ple gen te worden gehouden, is te klein om een groot gezelschap toe te laten. Eenige bijzonderheden van hot verdere verloop van den dag. Hoe een 16-jarige kleinzoon des keizers aan een smoking kwam. Hot heeft gelukwensclien per brief en per telegram gestroomd. De telegrafische felecitaties werden bij stapels naar het kasteel gedragen. Tot de ontelbare ge schenken behoorden o.m. schilderijen en boekwerken, welke laatsten voor het mee rendeel waren van historisch karakter cn de geschiedenis verhaalden van den oor log. Van het. personeel dat iederen dag op het kasteel werkt, ontving de keizer 1200 nieuwe stekken voor het rosarium in het park rondom het kasteel Om de bevolking van Doorn in de vreugde van het slot te doen deelen, werden Zaterdag reeds, aan arme huisgezinnen in het dorp levens middelen en brandstoffen verstrekt. Van verscheidene huizen in de kom van het. dorp wapperde gisteren de Hollandsche vlag, terwijl van sommige woningen ook de oud-Pruisische vlag was uitgestoken. Op het felecitatie-register werd buitenge woon druk geteekend uit alle deelen der provincie Utrecht kwamen auto's aangere den, die betrekkelijk vlug ook weer ver trokken, vrijwel dadelijk nadat in het re gister de naamteekening was gezet. De ho tels hadden er een excellonten dag aan, want ongewoon groot was het getal der- genen die even thee gingen drinken, het zij bij Pabst, hetzij in het hotel aan den overkant. Met auto's werden vanuit Utrecht groote bloemstukken aangevoerd, geschenken voor den keizer van verschil lende Duitsche families. Tot de schrifte lijke gelukwenschen behoorden felecitaties van den koning van Denemarken, van Zweden en Noorwegen, van Hindenburg (voor zich persoonlijk) van H. M. de Ko ningin-Moeder, van H. M. de Koningin (die aankondigde dat namens haar Graaf van Lyndon van Sandenburg zou aanzitten aan den feestmaaltijd op Zondagavond) van den Aartsbisschop van Keulen, van profes sor Barns (schrijver van verschillende boe ken die over den oorlog handelen) van de rechts-Duitsche partijen, van de Grosz- Verbande, enz. enz. Uit de vele honderd tallen moesten wij maar een willekeurige greep doen. Aan don lunch, die na de godsdienst oefening werd gehouden, heeft Dr. Vogel hartelijke woorden gewijd aan de nage dachtenis van 's keizers eerste echtgenoote, keizerin Augusta en de beste wenschcn uitgesproken voor het spoedig herstel van keizerin Hermine. Tot de sprekers behoor de ook de ex-kc-i*re van Saksen deze bracht in herinnering hoe hij in vroegere jaren ook zoo menigmaal het woord had gevoerd op den geboortedag van den Kei zer, zoodat het hem een behoefte was, ook thans een woord van gelukwensch te doen hooren. De keizer die gekleed was in de uniform van veldmaarschalk van het eer ste garde-regiment heeft op deze toasten met een zeer kort woord dank gezegd. De tafel was versierd met zalm-kleurige cy clamen. Velen der aanzittenden waren diep on der den indruk van de woorden, gedurende den lunch gesproken. Kroonprinses Cecilie liet haar tranen den vrijen loop. Aan Dr. Vogel is ter eere van dezen dag het Kom- tur-kreuz des Hohcnzallern-Ordens ver leend. Een der Doornsche photografen maakte van de tafel een opname; hij ver klaarde: ..ik ben gewoon „unsern Kaiser" te photografceren!" Wat direct door een bui- tenlandsch journalist werd opgeteekend als een merwaardlge uiting van een Hol lander en over de grens werd geseind. Het huispersoneel der keizerlijke familie ont- \ing als herinnering aan dezen dag een médaille met de jaartallen 1859—1929 er op vermeld en daaronder in Romeinsche cij fers het getal 70. Als een aanvullende bij zonderheid bij den lunch worde nog even vermeld dat de Kammer-sanger Stegemann gedurende het noenmaal eenige liederen zong. Zaterdagavond en Zondagavond waren het kasteel en de garage electrisch verlicht, terwijl electrische guirlanders waren ge slingerd rondom de vijver-oevers, zoodat dit licht terugkaatste naar het slot. Alleen voor de kasteel-illuminatie waren meer dan 3000 lampjes noodig! Een kleinzoon des keizers zoo hoorden wij gisteren in de omgeving van het slot vertellen met zijn vader te Potsdam wo nende, wenschte in smoking-costuum naar Doorn te gaan, om in deze feestelijke klep- ding de jaardag-viering van zijn grootva der mee te maken. Maar do 16-jnrige knaap kreeg van pa geen toestemming om zich in smoking te steken; men vond hem daar voor nog te jong. De kleinzoon heeft zich daarop stilletjes tot zijn grootvader te Doorn gewend, die hem in de gelegenheid stélde een smoking aan te schaffen. Na do- ze groot-vaderlijke beschikking gaf pa zich gewonnen en de 16-jarige kleinzoon maak te de feestelijkheden te Doorn mee in smo king! NEDERLAND EN BELGIE. Een laatste poging 7 De anti-Vlaamsche en anti-Nederland- sche courant La Gazette te Brussel, heeft geschreven, dat de nota, door de Belgische regeering aan Nederland gezonden, als de laatste poging van Belgie, om met Neder land tot een accoord te geraken omtrent het regime van de Schelde cn de Maas, moet worden beschouwd Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat do bewering van La Gazette onjuist is. Wel heeft de Belgische regeering op de wenschelijkheid van een niet al te lang meer uitblijvende regeling gewezen, maar van „een laatste poging" is in de nota geen sprake cn is ook in den ministerraad geen gewag gemaakt. Dinsdag 29 Januari. Huizen, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. 12.30. Tijdsein van de K.R.O. klok. 12.301.30. Luncbmuziek door bet K.R.O. Trio. Piet Lustenhouwer, piano: Heinrich Scholl. viool cn Otto Hendriks, cello. 5.306.30 Dinermuziek. 6.30—7.00 N.D.O. Instituut Schoevers. Cursus Duitsch voor beginners door den heer C. M. Hallmann. 7.0O—7.30 K.R.O. Cursus Kerklatijn voor beginners. 7.30—8.00. K.R.O. Cursus Kerklatijn voor meergevorderden door den Heer Leo Speet uit Alkmaar. 8.00—8.30. Spreker Mr. N. N. G. Th. de Kort, Secr. v. d. Kath. Jonge Werkgevers Ver.: De Godsdienstige en sociaal-economi sche kant der K. J. W. V. 8.30. Concertavond uit Togelen, georgani seerd door de Vereeniging „Tegelsch Be lang", met medewerking van Koninklijke Harmonie „St. Cecilia", dir. P. Guillaume. Harmonie „Voorwaarts". Louis Th. Feiten. Tegelsch Orkest „Mignon", K. Ilamm. Zangvereenig. „Vriendschap", M. Schmitz. Mannenkoor „Excelsior", J. Kuypers. Kwartetvereeniging „Zanglust", P. Pon- nartz. LANGESTR. 49 - TEL. 190 VOOR AVOND.(LEEDIiVG. Tegelsch Openlucht theater, regisseur Jean Leenders— Mols. 9.30. Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias. Hilversum, 1060 M. 10.00. Tijdsein der A.V.R.O. klok. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00. Politieberichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek door het Boris Lcnsky-Trio. Tijdens de lunchmuziek: SolistLord Ha milton (jazzsinger). 2.00—2.30. Wenken op het gebied van kookkunst door P. W. Kers. 2.30—3.00. Gramophoonmuziek. 3.00—4.00. A.V.R.O. Knipcursus door Mevr. de Leeuw—van Rees. 4.00—5.00. Aansluiting van het Cabaret „La Gatte" van het Tuschinski-Theater, Amsterdam. Uitzending van dansmuziek uitgevoerd door Barney Zeeman's Kentucky Kardinals. 5.00—6.00. Microfoon Debutanten. 5.00— 5.20 Rie Würtenhoff— Stark, zang. 5.20— 5.40. Marie E. Hoogenraad, piano. 5.40— 6.00 Louis Vogels, zang. 6.00. Tijdsein v. d A.V.R.O. klok. 6.01—7.15. Dinermuziek door het Boris Lensky-Trio. 7.15—7.45. 12de les Engelsch voor gevor derden door Fred Fry. 7.45. Politieberichten. S.00 Tijdsein der A.V.R.O. Klok. 8.01—8.30. Het A.V.R.O. Boekenhalfuurtje Ina BoudierBakker bespreekt Feuchtwan- ger's „De leelijke Hertogin". 8.30—9.30. Concert door de Mannenzang- veroeniging „Zang en Vriendschap" Direc teur Karei Böhne. Het Mandoline-orkest „Sempre Avanti", directeur J. E. Koldijk. 9.30. Populair concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. 10.05. Persberichten van Vaz Dias. 11.00—11.30. Gramophoonmuziek. Regisseur van een UefhebberU-tooneelclub„Nu, meneer Daels. hier bezwijmt Juflrouw Machtig ln Uw armen en O neemt haar op al3 een kind en draagt haar achter de coulissen", Daels (zenuwachtig) „Juist Maar. eh, denkt O olet dat dit Juist een goede gelegenheid zou zijn om de brancard, aldeellng van onze vrijwillige dorpsambulance eens op de planken te brengen 1" (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2