F irma J. W. van ACHTERBERGH X X X X X X X X X X STADSNIEUWS. x:x: WIJ EXPOSEEREN: nieuwste dessins B1EHAlhlCsSELPAPIERE.N in combinatie met STOFFEN COMPLETE MEUBILEERINGEN WESTSINGEL 12-13 TELEFOON 230 Dr. C. LELY SPORT UIT DEN OMTREK. v OOR ONZE HUISVROUWEN llIIIllillllllfllPS OOSTERVEEN acxxixixxx; M. H. van Kaalte Q u AI. H. van Raalte f; De teraardebestelling Onder buitengewoon groote belangstelling is heden aan den schoot der aarde toever trouwd het stoffelijk omhulsel van oud-mi nister C. Lely. In den stoet kwamen in gala-hofrijtuigen mede de vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin, G. C. baron van Asbeck, kamerheer in buitengewonen dienst en voorzitter van de Algemecne Rekenka mer; de vertegenwoordiger van H. M. do Koningin-Moeder, C. S. baron van Heemstra, kamerheer en particulier-secretaris, terwijl Z. K. II. de Prins op de begraafplaats ver tegenwoordigd was door zijn adjudant luitenant ter zee lo klas Termytelcn. De burgemeester van 's Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, was tot zijn leedwezen wegens lichte ongesteldheid verhinderd de beaar- ding bij te wonen. Voorts waren op de be graafplaats aanwezig de ministers mr. Van der Vegte en jhr. mr. Beelaerts van Blok land, de minister van Staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek cn A. W. F. Iden- burg, tevens allen oud-minister; de oud minister Colijn, S. de Graaff, dr. F. E. Posthuma, staatsraad Rambonnet, prof. van Gijn, Wentholt, ir. Boogaard, de laatste teven3 als vertegenwoordiger van de staatscommissie voor de waterstaats- wetgeving, de radioraad, waarin de thans ontslapene tot lid was benoemd, werd ver tegenwoordigd door zijn voorzitter oud minister dr. J. de Vilsser en de secretaris E. P. Weber. Verder werden nog opgemerkt staatsra den C. J. Ilasselman en Mr. J. Limburg, tal van hoofdbestuursleden van de Vrij heidsbond, de eerste kamerleden Ossendorp vertegenwoordigende de S.D.A.P.-fractie, Mr. H. Smeenge, Ir. J. J. L. de Muralt, de tweede kamerleden Mr. Duys. Ir. van de Waerden, Mr. Boon, Mr. Marchant, on Krij ger, de laatste vergezeld van de heeren Ir. P. van Thiel en M. A. H. Straater. verte genwoordigende de vereeniging van tech nische ambtenaren bij den rijkswaterstaat, het oude eerstakamer-lid Edo Bergsma, burgemeester van Enschede de oud twee de kamerleden Roodhuizen en Drion, ver der generaal Snijders, en als vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage, waarvan de overledene vroeger deel uitmaakte, de wethouders Mr. de Wil de cn Quant, en door den gemeente-secre taris Mr. ter Pelkwijk, terwijl mede aan wezig waren de raadsleden van Bommel, Prof. van de Bilt de Jong en J. J. de Kit, de laatste tevens voorzitter van de reeders- vereeniging te Scheveningen. Voorts deden van hun belangstelling blijken, professor Everdingcn, hoofddirec teur van het Kon. Metereológiscli instituut te de Bilt, oud vice-admiraal G. F. Tyde- man, vertegenwoordiger van het college van curatoren van het Kon. Ned. Metereologisch instituut te de Bilt, Dr. G. W. van Heuke- lom, voorzitter van de vereeniging van Delfsche ingenieurs, alsmede tal van an dere autoriteiten. Als eerste spreker trad naar voren de minister van Waterstaat, mr. H. van der Vegte. Het was voor ons allen een ontstellend oogenbfik, toen wij Woensdagochtend de verpletterende tijding hoorden, dat dr. Lely was overleden aldus Spr. Wie hem nog in zijn allerlaatste dagen had zien werken, had zien vergaderen, medenemende de hoogtijden van ons land. die stond ver plet en verslagen bij dat eenvoudige be richt. Het is nu drie dagen geleden en wij zet ten hem bü in zijn laatste rustplaats. Wan neer ik de keuze had te zwijgen of te spreken aan dit graf, dan zou ik liever stil zijn en bij mij zelf overdenken, wat deze doodo voor het land heeft beteekend en zeker mag ik op deze plaats geer» woord van roem of van lof laten lioorcn. want ook Lely is hier aan de plek zijner vernedering. Ik zou ook geen lof laten hooren, omdat Lely dat niet zou willen hebben. Een van de meest naar voren tr» dende eigenschappen van hem waren zijn eenvoud. Toch is bet mij een behoefte, al dus spr.., namens de Regeering en voor mij zelf een woord van diep gevoelden dank te spreken aan dit graf. Lely is vier-en-zeventig jaar mogen wor den cn wanneer ik zijn jongelingsjaren cn zijn studietijd er af trek, heeft hij ongeveer vijftig jaar mede vooraan gestaan in het maatschappelijk leven Drie malen, in twaalf jaren is hij mini? ter geweest. Het heeft mij bijzonder ge troffen, dat van hem in de aankondiging van zijn overlijden, waar bij een tal van ambten cn bedieningen, die hij met eere heeft vervuld, dit gezegd werd.Over leden de oud-minister van Waterstaat Waterstaat en zijn ministerschap, dat is het culminatiepunt van zijn leven en wan neer hij vijftig jaren heeft geleefd, dan wil dat voor Lely zeggen, hij heeft ook vijftig jaren gewerkt. Twaalf jaren daar van voor Waterstaat en al het andere is voornamelijk uitvoering en gevolg van zijn ministerschap geweest. In zijn jonge jaren, toen hij het maat schappelijk leven inging, toen zal het zijd eerste gevoel zijn geweest zich verdienste- Hik to maken en een betrekking te knj Maar hij moet ook iets gezien cn ge voeld hebben van die gedachteer kon nog veel gedaan worden voor mijn land „Voor Nederland is ook op mijn gebied iets groots weggelegd" en het zal zijn eer lijk streven geweest zijn om aan den voor uitgang van ons land mede tc werken. Met krachtige hand, met forsche lijn cn groot gezag heeft hij zijn werk verricht En het is niet zelden geweest, dat hij met plannen kwam, waarvan ook de kenner zeihoe durft hij dat Maar dan liet hij de mcnschen niet praten, maar hij leerde ze cn het gevolg was, dat hij over won. Zoo zien wij hem cn zoo blijven wij hem gedenken. Hij was de man van groote lijnen, van grooten blik cn van groote re sultaten. En toch was hij dat niet alleen. In de laatste dagen van zijn leven heeft hij het duidelijkst bewijs gegeven, dat ook voor hem het leven niet alleen was, stof, beton en ijzer, wringen en bedwingen van do stof, maar ook zijn ziel is ontroerd door do raadsleden van het leven. Ook hij heeft gevraagd van waar en waarheen Het was, zei ik, in de allerlaatste dagen van zijn leven, dat ik geroepen werd een voordracht te doen voor den radio-raad. Hoewel ik geloofde, dat het lidmaatschap van dezen raad niets voor Lely was, meen de ik toch goed te doen hem de gelegen heid te geven, voor den Radio-raad te be danken. Ik hoorde hem al zeggen: ik doe reeds zooveel voor Waterstaat, van dit werk moet gij mij vrijstellen. Er gingen dertien brieven in zee en het eerste antwoord was van Lely cn hij „zou met groot genoegen die taak aanvaarden". En toen ik hem den volgenden dag ontmoette, aldus spr., en mijn verrassing uitte, dat hij ook dit werk weer op zijn schouders nam, toen zei hij: „ik beschouw dit als een geestelijken ar beid en tot dien geestelijken arbeid voel ik mij aangetrokken". Zoo moge het beeld van dezen hooggeschatten vaderlander bij ons leven. Wij laten hem hier zoo eindigde spr. rnaar met ons gaat en in ons hart blijft de groote dankbaarheid voor hetgeen hij ten dienste van ons land gegeven heeft en tot eere van ons land gedaan heeft. Na den minister voerde o.a. het woord prof. K. S1 u i t e r m a n, rector-magnificus van de Technische Hoogeschool te Delft, die de volgende woorden sprak: Onder de velen die een groot verlies leden behoort ook stellig de Technische Hoogeschool, die in haren president-cura tor een figuur mist, op wien zij kon bou wen en steunen. Zoo heeft de Senaat der Technische Hoo geschool dan ook uiting willen geven aan zijn diepgevoelde sympathie, door hier een laatsten groet te komen brengen. Wij allen toch weten, wat Lely voor de Delftsche Hoogeschool was en hoe hij zijn alma-mnter werkelijk liefhad en in allerlei omstandigheden dit heeft getoond. Aan de Polytechnische School leidde hij bij herhaling de examens; als minister en als Kamerlid kwam hij daadwerkelijk voor haar belangen op. Was het aan het slot van zijn leven geen prachtig bewijs van zijn gehechtheid, dat hij tusschen zijn talrijke functies zich nog beschikbaar heeft gesteld om het curato rium te presideeren. En ik weet, dat in den korten tijd, dat hij dit ambt heeft kunnen bekleeden, hij reeds plannen had g#reed gemaakt, die nog slechts zijn steun en invloed behoefden om tot verwezenlijking te komen.. Dit heeft Lely nog gedaan. Helaas hij heeft er den uitslag niet meer van mogen zien. Ik mag hier niet lang van uw geduld vergen, maar op één ding wil ik nog wij zen. Onder de vele eerbewijzen cn liooge onderscheidingen aan Lely toegekend, was er één titel waaraan hij bijzondere waarde hechtte en dien hij fier was aan zijn naam te binden, n.l. zijn eere-doctoraat in de Technische Wetenschappen hem in 1906 door den Senaat der Technische Hooge school verleend. Ook dit heeft er zeker toe mogen bijdra gen Lely's gehechtheid te versterken aan de Technische Hoogeschool, aan wie hij nok de opleiding van zijn drie zonen had toevertrouwd. Zoo mag ik hier zeker eindigen met te zeggen, dat, waar de Technische Hooge school haar eerbiedigen laatsten groet brengt aan haar president, aan haar eere doctor, aan den eminentcn ingenieur, zij dit bovenal doet aan den vriend, die de Technische Hooceschool liefhad als weini gen. maar voor wicn ook wederzijds onze achting en vriendschap groot is cn una niem- Zoo heeft deze edele man aan de Techni sche Hoogeschool bij oud en jong een her innering nagelaten, zóó diep, zóó sympa thiek. d it én curatoren, én docenten, én personeel, én studenten, zich hier vereeni gen tot één laatste eerbiedige hulde. Ir. Wortman, directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, die hierna het woord \ocrde, zeide, dat ir. Lely's eigenlijke levens werk is geweest de afsluiting van de Zui derzee. Spr. ging na hetgeen de overledene gedaan heeft voor dit groote werk. Wij had den gehoopt, aldus spreker, dat het hem gegeven zou zijn, de voltooiing van een van de grootste onderdeelen althans van zijn werk, te mogen zien, maar het heeft niet mogen zijn. Wij allen,, zoo zeide spr., zullen steeds onze beste krachten geven aan het groote werk, de afsluiting van de Zuiderzee. I r. R a m a e r sprak, als vriend van den overledene, nog eenige woorden van deel neming bij het heengaan van dezen grooten Nederlander. Namens de vereeniging voor de Noord- zeevisscherij te Scheveningen legde de heer J. J. de Niet een krans aan de groeve neer. Voorts spraken ir. Van Thiel, voorzit ter van de Vereeniging van Technische Ambtenaren bij den Rijkswaterstaat, do heer J. N. llendrix. lid van Gedep. Sta ten van Noord-Holland, namens den Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven, .van welk instituut dr. Lely voorzitter was, en de Voorzitter van den Senaat van het Delftsch Studentencorps. Daarna trad de oudste zoon van den ont slapene, ir. J. Lely, naar voren om den inni- gen dank der nabestaanden voor de groote belangstelling te betuigen. Schaatsenrijden. HOLLANDSCH SUCCES TE BOEDAPEST. 7. d. Scheer no. 2 op de 1500 M. Tal van wedstrijden In ons land. Boeciapest, 26 Jan. (V. D.) De uitslagen der heden gehouden Internationale schaats wedstrijden luiden als volgt Afstand 500 M.: 1 Thunberg (Finland) in 46.1 sec.; 2 Kauser (Hongarije) in 48.23 Hooftman (Nederland) 48.2; 4 Schneller in 48.8; Van der Scheer (Nederland) in 48.9; 6 Kos (Nederland) 48.9; 7 Riedl (Oostenrijk) 49.2; 8 Kimmerling (Oostenrijk) in 49.6; 9 Mintner (Oostenrijk 49.6; 10 Moser (Oosten- rija) 49.7; 11 Jungblut (Oostenrijk) 50; 12 Vita (Hongarije) 50 3; 13 Vida (Hongarije) 31.5; 14 Heiden (Nederland) 51.7. De uilslag over 1500 M. is als volgt: 1 Thunberg (Finland) 2 min. 32.5 sec.; 2 Van der .Scheer (Nederland) 2 min. 37,2; 3 Ivauser (Hongarije) 2 min. -40.14 Riedl (Oos tenrijk) 2 min. 41.2; 5 Moser (Oostenrijk) 2 min. 42.7: 6 Heidon (Nederland) 2 min. 42.7; 7 Erdelyi (Hongarije) 2 min. 43.3; 8 Hooft man (Nederland) 2 min. 46.1; 9 Kos Neder land) 2 min. 48.6; 10 Jungblut (Oostenrijk) 2 min. 19.1. UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST. Utrecht. Programma van het ze ventiende abonnementsconcert op Woens dag 30 Januari 1929, 's avonds acht uur in Tivoli, onder leiding van Evert Cornelis met medewerking van het Kralingsche vrouwenkoor. 1. „Ballet de Cour G. Pierné. 2. a. Chant fun^bre. E. Chausson. b. Cantique de PAques. A. Honegger. Vrouwenkoor en Orkest. 3. Pastorale d'été, poème symphonique. A. Honegger. 4. a. Psalm 23. F. Schubert, b. Standchen. Fr. Schubert. Vrouwenkoor cn Orkest. 5. Trois Nocturnes. Cl. Debussv. I. Nuages II. Fëtes III. Sirenes. VERGADERING GEMEENTERAAD. Aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Raad op Morgenavond. 23. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van het Raadsbesluit tot aankoop van schuldbrieven van de stichting „het Ufrechtsch Landschap". 24. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een zestal perceelen, gelegen aan de Breestraat en Lieve Vrouwestraat van J. Kroes EXAMENS. Het candidaats Veeartsenijkunde werd te Utrecht behaald door den heer M. A. J. Verwer alhier. RIJWIELDIEFSTAL. De dader door de politie te Zeist aangehouden. Door de politie te Zeist is een man aan gehouden, die aldaar verschillende rijwie len had ontvreemd. Ook hier ter stede had hij zich van een fiets weten meester te ïna- ken. Verder had hij zijn slag geslagen in Wassenaar, Zwijndrecht, Dordrecht cn an dere plaatsen. In totaal had hij niet meer dan achttien rijwieldiefstallen gepleegd. Bij zijn verhoor bekende de man, dat hij in de stad onzer inwoning een rijwiel had ge stolen en het karretje in Arnhem te heb ben verpand. De rijwieldief is thans ter beschikking van de Justitie gesteld. DE AUTO-BOTSING IN DE ARNHEMSCHESTRAAT. Te hard gereden. In aansluiting op ons bericht in ons nummer van j.l. Zaterdag betreffende een botsing tusschen een autobus en een vracht auto in de Arnhemschestraat bij de Var- kensmarkt, kunnen we nog medodeelcn, dat bij een nader onderzoek gebleken is. dat beide wagens met een vrij groote snel heid reden. Waarschijnlijk heeft de bestuur der van de autobus bij het naar links uit wijken om de stilstaande auto heen. in de meening verkeerd, dat do weg vrij was cn heeft hij daarbij te veel naar links uitge haald. Toen hij de vrachtauto zag naderen kon hij niet meer naar rechts komen, waar door de aanrijding onvermijdelijk werd met het bekende gevolg. EEN JEUGDIG ARTIST. Die zijn ouderlijke woning ver laten had. In een volkslogement to dezer stede trof de politie een minderjarige jongeman aan, die de aanwezige bezoekers dier inrichting vergastte op harmonicaspel. Het bleek, dat deze jeugdige artist zijn ouderlijke woning te Enschedé had verlaten om als harmo nicaspeler de kost te verdienen. Nu is iemand, die tracht met harmonica spel op een eerlijke wijze zijn eigen brood te verdienen, uit den aard der zaak niet handelend in strijd met de wet. Doch het feit dat deze jeugdige musicus nog „onder de jaren" was werd hem noodlottig voor zijn verdere optreden. Ilij is dan ook door tusschenkomst van de politie weer nnar zijn ouderlijke woning overgebracht. DIEFSTAL Van oen klok. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een klok uit een gebouwtje, staan de aan de Zonnebloemstraat. Vermoedelijk is deze klok ontvreemd door middel van opensluiting van een raampje. DE ZENDINGS-FILM „MELAWAN GELAP". De strijd tegen de duisternis. Naar wij vernemen zal het comité van dames en heeren, dat verleden jaar de voorstellingen van dc „Wartasari-film" or ganiseerde, in de maand Februari a.s. de film „Melawan Gelap" le dezer stede ver- toonen. Te zijner tijd zullen tijdig te voren de dagen, waarop deze vertooningen zullen plaats hebben, bekend gemaakt worden, terwijl ook voorverkoop van entreekaarten bij de boekhandelaren, evenals verleden jaar, zal plaats hebben. Waar de „Wartasari-film" een overzicht gaf van den zendingsarheid op het eiland Java, daar geeft de film „Melawan Gelap" een denkbeeld van dien arbeid op Noord- Sumatra, Borneo, Midden-Celebes en Noord- Nieuw-Guinea. TUINBOUWVEREENIGING „AMERSFOORT". Cursus in bedrijlsbookhouding voor tuinbouwers. Vrijdagavond opende de heer v. d. Knoop, voorzitter der Tuinbouwverecniging Amers foort met een toepasselijk woord den cur sus in bedrijfsboekhouding. Een vijf en twintigtal deelnemers uit tuinbouwkringen volgde met aandacht het onderricht door den heer W. Vermeulen, hoofdboekhouder der Ned. Heidemaatschappij, die het ge sprokene met tal van oorbeelden cn ge gevens uit het tuinbouwbedrijf wist te ver duidelijken. AMERSFOORT'S MANNENKOOR EN ORKESTVEREENIGING AMERSFOORT. Roctificatio. In het bericht over het concert van de orkestvereeniging „Amersfoort" cn Amers- foort's Mannenkoor is de naam van den so list voor orgel, verkeerd gezet, dit moet zijn Gerrit van den Burg, terwijl het slot van het bericht moet luiden De toegangsbewijzen voor den concert avond van 14 Februari zullen tot een be perkt aantal volgende week reeds bij de leden verkrijgbaar zijn. Als we meerdere gegevens ontvangen ko men we nog nader op het concert terug. WEDSTRIJDEN OP DE IJSBAAN. Morgenochtend on morgen middag. Op de ijsbanen aan den Bisschopsweg zul len morgen eenige wedstrijden worden ge houden. In de ochtenduren zal een hard rijderij worden gehouden voor politie-per- soneel, terwijl 's middags wedstrijden in het schoonrijden zullen plaats vinden voor dames cn paren. Nader vernemen we nog dat het schoon rijden van morgenmiddag bedoeld is ais een wedstrijd om het plaatselijk kampioen schap. De hoofdprijs is een zilveren beker, beschikbaar gesteld door „Koot.jo" Jagten- berg. Het schoonrijden zal beginnen om 2 uur. Om half vier zullen daarna wedstrijden in het hardrijden worden gehouden voor jongens van 8 tot 14 jaar over afstanden van 100 en 160 meter. Wij zijn vanochtend de baan nog eens rond gegaan en konden daarbij constatee- ren. dat bet ijs in uitstekende conditie ver keerde. Men was nog druk bezig er-kele kleine Koffietafel. BB Leverkaas. Middagtafel. m 1= Koud vleesch Spruiten mot hXs kastanjes. Macaroni niet Rozijnen. Vruchtenbowl por ilosch i 2.— Door bijvoeging van een flesch MEIWIJN BESSENWIJN CHERRY of CHAMPAGNE verkrijgt U een heerlijken drank NIEUWE WAFELTJES Nïeursika per ons f 0.20 Manderijnwafels per ons f 0.1") Zoete sappige Sinaasappels 7 cent Langestraat 42. Tel. 77. oneffenheden weg te werken, terwijl de middenbaan speciaal voor de wedstrijden in orde gebracht zal worden. Het zal dus morgen wel niet aan belang stelling ontbreken. TOONEEL. Heyermans' „Allerzielen". Belangstellenden herinneren wij nog eens aan de opvoering van „Allerzielen", die morgenavond gegeven zal worden in Ami- citia door het Nieuw Rotlerdamsch Too- neel- en Heyermans' Ensemble, met Wil lem van der Veer en Julia Cuypers in de hoofdrollen. De kaartverkoop voor deze opvoering cn ook de plaatsbespreking heeft plaats in het sigarenmagazijn Vierdag in de Utrecht- schestraat. De voorstelling vangt morgenavond aan te acht uur. POLITIENIEUWS. Een vrouw is alhier bekeurd, omdat zij haar hond ongernuilkorfd op den openba ren weg los heeft laten loopen, na herhaal delijk te zijn gewaarschuwd. Tegen een wielrijder is proces-verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Een wielrijder is bekeurd terzake onge rechtigd het trottoir berijden. Eveneens is een wielrijder bekeurd, om dat zijn rijwiel niet was voorzien van een rem en van de achterzijde niet van een lichtgevende lantaarn of reflector, die ach terwaarts een rood licht uitstraalde. BURGERLIJKE STAND. Geboren Ingeborg, dochl r van Ocnc Jonker en Cornelia Diederika Semmelink Cornelia Geziena, dochter van Gerrit Hen* drik Johannes Hcndrikus Veldkamp Wil- helmina Johanna Maria, dochter van Fran- ciscus Aloysius Bieckmann en Gertruda Bernhardina Visschedijk Frits, zoon van Pieter Willem de Vos en Arnolda van der FlierAnthonius Adrianus, zoon van Adrianus Joseplius Peters on Maria Ilcn- drica de Bruijn. Overleden: Karei Haksvoort, oud 69 jaar, echtgenoot van Heintje Buddimzh Jannetje Kampveld, oud 72 jaar, weduwe van Aart van Beekhoven Reinier Kok, oud 63 jaar, echtgenoot van Jacoba Carolina Hos. AMERSFOORT Afd. Sloffen yy COM l'OSc -STOFFEN voor voorjaars-jgnojipfn ZWARTE en GEKLEURDE VELOUT1NE voor japonnen ZIJDEN VELOUT1NE cn CRêPE SATIN WITTE ZIJDEN STOFFEN Voorjaars-Mantel-stoffen Voor verzending naar lndic reeds in voorraad MODERNE VOILES MOUSELINES - DE LAINE COTONNETTES Afd. Bonnelcrie n Kragen - Jabots - Vesten 'j W Lavalieres - Gespen - Shawls W

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3