IMEKSFOORTSCH DAGBIAB Lanoüne - Vaseline - Winterhanden- zalf - Purol - Coidcrème - Kaloderma Donderdag a. s, iaalsle dag der OPRUIMING. |p WILLEM GROENHUIZEN Dinsdag 29 Januari 1929 -DE EEMLANDEft" 27e Jaargang No. 178 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. F 60.000 VERDWENEN MISS HOLLAND Mej. Koopman uit Zaandam LV.COMPAGNIE LYONNAISE Opnieuw verlaa~de prijzen. A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 JUWELIER Tel. 852 - Gevestigd 1885 Modern handgedreven ZILVERWERKEN. FORD IN ROTTERDAM Ged. Staten moeten beslissen FEUILLETON. 0e Wettigs Erfgenaam Gepleegd door de caissière van een boerenleenbank. Zaterdagmiddag kwam bij de politie te s-Gravenhage de directeur van de ver eoTiiging „Boerenleenbank* te Barcndrecht, vergezeld van zijn advocaat, aangifte doen \an verduistering van GO.000 vermoede lijk gepleegd door de caissière van de bank Mevrouw \V. Mevrouw W. was al verscheidene jaren in dienst der bank cn beheerde de kas. Tn den looj» der jaren zou zij kans hebber» gezien een bedrag van ruim GO mille te verduisteren Een accountantsonderzoek der boeken heeft een en ander aan het li^ht gebracht. Terwijl de zaak nog hangende was. is Mevrouw W., vergezeld van haar ochtgr* noot, plotseling vertrokken De directeur der bank had vernomen, dat zij hun intrek in een hotel in den Maag hadden genomen Op zijn verzoek heeft de Hangsche politie Zaterdagavond den heer W. aangehouden als verdacht van medeplichtigheid en ecni- gt uren later zijn vrouw. Beide verdachten zijn ter beschikking van de justitie te Dordrecht gesteld. Deze kassierster, een vrouw van nu 28 jaar, is een dochter van het in 1024 over leden hoofd van een bijzondere school in het plaatsje. De vader had de functie van kassier ja renlang waargenomen en bij zijn dood had het bestuur de dochter, die onderwijzeres aan de school van haar vader was. aan gesteld. Waarschijnlijk is de boekhouding van mej. .1. v. G tot in het laatst van 1926 toe in orde geweest. Toen zijn. zoover men thans kan nagaan het onderzoek is nog maar in het beginstadium de malversaties begonnen. Juffrouw v. G. was n.l. in kennis geko men met zekeren W., een man. die plot seling zich in de gemeente gevestigd had als boekhouder bij een later gefailleerde molenaar cn men houdt liet er voor, dat deze het meisje heeft bewogen hem geld voor te Schieten. Van het najaar 192G af moet het met de geldleeningen aan W., tegen vvien juffrouw G meermalen op ernstige wijze gewaar schuwd was, doch voor vvien ze zelfs haar verloving afmaakte, steeds crescendo zijn gegaan Tn November 1928 heeft de in spectie van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, waarbij deze Barendrechtsche boerenleenbank is aangesloten, het tekort ontdekt W. en juffrouw v. G. waren toen nog maar enkele dagen met voor het dorp ongewone chic in het huwelijk getreden. Iloe zoo lang de malversaties en de te korten verborgen gebleven kunnen zijn. is nog altijd eenigszins raadselachtig. Men deelde ons mede. dat de inspectie van de Centrale te Eindhoven eenmaal per jaar een kascontrole verrichtte op een niet te voren vast nestelden tijd. en dat de con trole in 1927 toen dc verduisteringen nog maar kort aan den gang waren cn die in- 1928 nog al v er uit elkaar hebben gelegen, alchis de N. R Ct. De juffrouw heeft het bestuur van de Barendrechtsche instelling en den raad van toezicht bij de periodieke contróles een rad voor oogen gedraaid, vermoedelijk onder licht in de manier, waarop ze dat moest doen door W. De lank telt in Barcndrecht is nog een andere bijna gelijknamige instelling in het dorp '200 leden; ze heeft een 800-tal spaarbankboekjes uitgegeven. Men gelooft, dat de kassierster op spaarbankboekjes in geschreven gelden niet heeft verantwoord en op naam van leden bij de Centrale te Eindhoven gelden heeft aangevraagd waar voor dan natuurlijk èn van den aanvra- crer èn van de boriren valsche handteeke- ningen moeten zijn gezet Het nadere on derzoek zal een cn ander moeten uitmaken. De kassierster had een borgstelling, maar *ot een belangrijk lager bedrag dan het celd, dat nu verdwenen is. Die borgstel ling schijnt van een inwoner van Alphen aan den Rijn te zijn, een goede bekende van de famiiie der nu gearresteerde vrouw. W. was in Barendrecht een ongewone figuur. Hij deed groot op van zijn zaken, beweerde dan weer eens eenige maanden in Engeland, te vertoeven, dan weer in Relgie of Duitschland, maar niemand heeft ooit geweten welk soort zaken W. dreef. De vorige week was het echtpaar plot seling uit Barcndrecht verdwenen, het zou zich. naar het had beweerd, in Glasgouw eraan vestigen. Sedert Woensdag vertoefde het in een hotel in Den Haag, in afwach ting van het vertrek naar den andpren kant van de Noordzee. Het bestuur van de Vereeniging Boerenleenbank heeft zich toen waarschijnlijk tot de Maagsche politie gewend, die Zaterdag j.l. man en vrouw heeft aangehouden. De man is door de po litie naar Barendrecht overgebracht o.n moet voor den burgemeester, hulpofficier van justitie, bekend hebben zich aan heling van het verduisterde geld te hebben schul dig gemaakt. Vandaar is hij getranspor teerd naar Dordrecht, waar hij is opge sloten. De vrouw verkeerde in zoo over spannen toestand, dat zij in Den Haag in een ziekenhuis moest wordeen opgenomen. De boekhouding der leenbank is door de justitie in beslag genomen. Onze schoonheidskoningin gekozen. De uitslag \an den schoonheidswedstrijd ter verkiezing van een „Miss Holland" luidt als volgt Eersten prijs Mej. Jo Koopman te Zaan dam 2. Mej. Lydie Maschmeijer te Amsterdam; 3. Mej. Beppie Zadick te Amsterdam; 4. Mej M. A. Wilde te Rotterdam: 5. Mej.' Jo Westerveld te Nijmegen. Maandagmorgen vertrekt Miss Holland naar Parijs onder leiding van Jhr. Jan Feilh en den heer Schiphorst, hoofdredac teur van „Het Leven." DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEVENTER. Mr. F. W. R. Wttewaal. Naar wij vernemen, is met ingang van 15 Februari a.s. benoemd tot burgemeester van Deventer mr. F. W. R. Wttewaal. thans burgemeester van Lochem, onder toeken ning van eervol ontslag als zoodanig. RADIORAAD. De opvolger van Br. C. Lely. Naar wij vernemen is in de plaats van wijlen dr. ir. C. Lelv tot lid van den Radio- raad benoemd dr. F. E. Posthuma, te den Haag. UTSECHTSCMEWEG 10. TEL. 179 - AMERSFOORT De Enka wil een hoogeren prijs besteden. Tijdens de debatten in den Rotterdam- sclien Raad over het voorstel van B. en W. om aan de Ford Company of Holland een terrein te verkoopen tegen 18 per M5., is gebleken, dat het hier ging om een ter rein aan het Marconiplein, dat ook de Eerste Ned. Kunstzijdefabriek aangetrok ken had Indertijd heeft de Baad toch een voorstel om het terrein aan de Enka in erfpacht uit te geven met recht van koop, tegen hoogeren prijs, verworpen. De Enka ziet in dit jongste besluit van den Raad met recht een onrechtvaardig heid jegens haar Nu moet men in aan merking nemen, dat de Raad van 1926 een andere is dan die van 1929. daartusschen ligt een verkiezing. De Raad die toen voor dit terrein alleen maar in erfpacht weschte uit te geven, is vervangen door een Raad. die het erfpachtstelsel 'n niet beter hart toedraagt dan dat van verkoop van industrie-grond. In een adres aan Ged. Staten van Zuid- Holland verzoekt de Enka het Raadsbe sluit tot verkoop aan Ford niet goed te keuren. Adressante voert o.m. nog aan, dat ze zich waar het gewijzigd standpunt inzake uitgifte van gronden meermalen was ge bleken, tot het gemeentebestuur had ge wend om een gedeelte van den vroeger aangevraagden grond in eigendom te mo gen ontvangen. Een klein jaar geleden antwoordden B. en W. hierop, dat de prijs voor dat stuk 15 per M9. was. De Enka oordeelde dit te duur; Maar nu de Ford voor 18 koopèr is geworden, handhaaft ze het oude aanbod, ƒ1.10 per M5. per jaar voor erfpacht of koop tegen een door drie deskundigen te bepalen prijs met een mi nimum van 20. Hierbij deelt de Enka mee. dat naar haar meening ae prijs wel vermoedelijk op 24 zal komen. Dit aanbod geldt dus voor 1G.500 M5.. terwijl Ford 15.200 M9. heeft gekocht en 13.500 M-. in optie heeft gekregen. ROODVONK TE EINDHOVEN. Gistermorgen is het R.K. gymnasium te Eindhoven gesloten wegens het heerschen van roodvonk Vier leerlingen zijn door deze ziekte aangetast en naar de zieken barakken overgebracht. De overigen zijn naar hun resp. woonplaatsen vertrokken. DOOR HET IJS GEZAKT. Verschillende slachtoffers Zondagmiddag is vermoedelijk een man op het Buiten-Y, tusschcn Oranje-sluizen en Vliegloods door het ijs gezakt cn ver dronken. Bij pogingen van twee mannen om iets van dien persoon te vinden, zakte een dezer twee mannen door het ijs; hij werd door zijn metgezel gered. Op de Nieuwe Meer is een meisje bij het schaatsenrijden in een wak gereder» cd verdronken. Zondagmiddag is nabij de Rietbrug aan de Noordervaart te Nederweert een viertal personen door het ijs gezakt, doordat zij op een onbetrouwbaar stuk stonden. Drie van hen konden worden gered, doch de vierdo, het 8-jarig zoontje van den heer B. ver dween in de diepte en verdronk. DE VACATURE DS. F. W. DRIJVER TE NAARDEN. Een adres van rechtzlnnfgen. Meer dan 300 lidmaten der Ned. Herv. gemeente te Na arden hebben een verzoek schrift aan den kerkeraad gezonden, waar in verzocht wordt aan het verlangen van vele lidmaten der gemeente to voldoen, die zeer gehecht zijn aan de kerk maar krach tens hun geloofsovertuiging niet ter kerke kunnen gaan, omdat de moderne prediking aldaar verkondigd, daarmede in strijd is cn wijl zij eveneens voor den pastoralen arbeid een herder en leeraar wcnschen die van rechtzinnige richting is. Jarenlang, al dus adressanten, is aan het herhaald en billijk verzoek geen gehoor gegeven, waar door zij genoodzaakt werden op andere wijze in hun geestelijke behoeften te voor zien. H. J. C. ROELANTS. f Uitgever te Schiedam, Te Schiedam is overleden de heer H. J. C. Roelants, president-commissaris van de N. V. De Schiedamscho Courant en oud redacteur van dit blad. NOODLOTTIGE VAL OP HET IJS. Men meldt uit Oosterhout: Tengevolge van een noodlottigen val op het ijs op 20 Januari j.l. bij het schaatsen rijden, is Zaterdag de 16-jarige A. H. alhier overleden. MOTORONTPLOFFING. Door de uiteenspringendo machine gedood. Vrijdagmorgen wilde dc achttienjarige J. van het Hof, te 's-Gravendeel, aldaar een motor op gang brengen; dc machine sprong uiteen en dc jonge man werd door de stuk ken terstond gedood. DE HEER F. K. J. HERINGA. In het najaar is het bericht, dat de heer F. K. J. Herr-ga, chef van de afd. Handel van het Departement van Arbeid, H. en N. zou aftreden, onmiddellijk tegengesproken Het schijnt thans echter vast te staan, naar het Hbld. imldt. dat de heer Heringa, of schoon de juiste datum nog niet bekend is. in den loop van dit jaar zal aftreden. MILITAIR VLIEGTUIG GELAND. Gi9termidag is een militair vliegtuig, be mand door den officier-vlieger D. J. Duiker en den mecanicien L. J. Poties. dat van De Kooy op weg was naar Amsterdam, op een weiland te Midden-Beemster gedaald. Het toestel was reeds boven Amsterdam ge weest, maar aangezien de piloot door den mist niet kon landen, was hij teruggekeerd om een geschikt landingsterrein te zoeken Bij het neerkomen op het weiland kwam het toestel in een greppel terecht, tengevolge waarvan het landingsgestel beschadigd werd. Het toestel zal ter plaatse gedemon teerd worden en naar De Kooy worden ver voerd. „MISS HOLLAND' Naar aanleiding van het pro- clameeren tot schoonheidsko ningin van„Miss Holland" hedenavond in het Tuschinsky- Theater te Amsterdam Hoera! Hoera! We leven nog! We hebben dus gekozen. Ons Vaderland is eindelijk weer van een schand' gered. We hebben in den strijd van 's Werelds schoonheidsbolleboozczj, Een „juffie" ingezonden en een vrouw te kijk gezet I Met heel veel zwaar poe-ha zocht men een Nederlandsche dochter, Die 't lef bezat en daarbij dan een aardig „toetje" had. Ze werd met plechtigheid tot juffrouw „Holland" uitgeroepen, Gekroond in 't malle narrenspel, moest ze op 't oorlogspad. Zoo heeft men deze stumper op do menschheid losgelaten, Als nummer in 't program van 's Werelds openbaar vermaak. Door klatergoud verblind in deze clownerie comedie Wekt men den valschcn schijn of ging 't voor d'eer van Hollandsche zaak. Vooruit maar, 't Kan nog maller wel! Een beetje meer of minder Wat geeft het! In ons Wapen staat nog steeds „Je maintiendrai" Ligt brengt „MISS Holland" (niet „juffrouw") voor 't smachtend hopend volkje, De eerepalm, de zege uit deez' schoonheidswedstrijd mee Dan is ons razend land vermoed'lijk gansch niet om te houden. Want voor der Geuzen vaderland blijkt ook niets meer to dol Eén troost blijft 't nuchter deel van ons zoo zwaar beproefde Neêrland: Niet alle gekkenhuizen hier in Holland zijn nog vol 111 GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). STAP NIET TE VROEG UIT DEN TREIN. Politiemaatregelen op sterdam C.S. Am- In verband met een ongeluk van verle den week aan het Centraal-station te Am sterdam zijn vijf veldwachters op de per rons geplaatst, met de opdracht ieder, die tracht den trein te verlaten voordat deze geheel tot stilstand is gekomen, te bekeu ren. Zaterdag werden twee heeren, behoo- rende tot het hooger kantoorpersoneel van de artillerie-inrichting aan de Hembrug, alsmede een dame op grond van genoemde overtreding bekeurd, toen zij den trein van 12.44 uur, komend uit de richting Zaandam wilden verlaten. ONZE LANDGOEDEREN. Het buitengoed Boekhorst verkocht. Men meldt ons uit Leiden Naar wij vernemen is het te Noord wij- kerhout gelegen en aan baron van Har- denbroek toebehoorende buitengoed „Boek horst" met de daarbij behooronde 120 H.A. duingrond verkocht aan de bloembollcnfir- ma's S. van Zonneveld cn Co. te Sassen- heim en Van Bourgondië te Hillegom, die deze terreinen zullen bestemmen voor bollenland. DE LIMBURGSCHE MIJNEN. De productie iu 1928. De Limburgsche mijnen hebben geduren de het jaar 1928 in totaal 10.920.004 ton ko len geproduceerd. Keer tot u zelf in, o mensch, en het ce- druisch der wereld verstomt Th. KEMPIS Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J. B. •20 „Ge kwaamt zoo geheel onverwacht", ver klaarde hij stijfjes. „De indruk, dien ik van je kreeg, dat je blootshoofd reed cn zoo zwart leek nis een kraai. Jc hebt zeker Eustatius noodig om je naar een kleermaker te brerg *n. Wat hnd jo hem te zeggen gisterovond? Hii kwam thuis in de beste stemming. Ik zie niet in. waarom je al je beminnelijkheid zou bewaren voor mijn onwaardigen broer". „Wat voor land is dat, waar wij ons bevin den?' vroeg hij kortaf. „Wi?ns land bedoel je zeker? verbeterde zii. „Het is jc eigen land Al het land tot nan de zee behoort je. Je hebt doorop wat ze. geloof ik, strnn'rrchten nocnv*n. Hij bewoog een beetje ongeduldig in zijn zadel. „Hot gebied der Chatfields loopt ver merk te hij op. Zij keek over haar schouder naar hem. Hun paarden wandeld' n nu naast elkanr. ..Hoe je je zelf haat," riep zij uit. „En in erband daarmede ook ons". „Is dat zoo?" antwoordde hij. „Je moest Cr trolsch op 7.ijn, de grootste grondbezitter in het lund te zijn. Je kunt rede nen hebben om je zelf te haten. Je kunt zelfs een mir.der aangenaam persoon zijn dan je schijnt. Maar waarom iesaand ter/ wereld mij moet haten, kan ik niet goed begrijpen. Je ziet dat ik kwaad met goed heb vergo'der». Ik heb van den beginne af aan belangstelling voor je gevoeld". „Belangstelling?" herhaalde hij verachtelijk. „Ik prikkelde uw nieuwsgierigheid. Het was ver makelijk voor u, uw macht tc beproeven op een Itoliaanschen boerenjongen." „Ik kan je verzekeren, dot ik mij nooit voor stelde, dat jc een boerenjongen was". „U vleit mij", fluisterde hij. „Je vleide mij zeker niet", ontoorddc zij „Niet door je doden in elk geval. Vertel me eens, heb je nadat je hadt besloten, nadat ik de grootc deur achter je hoorde sluiten, nooit meer aan mij gedacht?" „U was dc vloek van mijn gedachten, dagen long", verzekerde hij haar. „Daarmee ben ilc dolblij", riep zij uit. „Je hebt mij in elk geval iets van mijn zelfvertrou wen teruggeven. Hier rechtsom. Gelukkig dat jc mij hebt om je den weg naar huis te wijzen, of je zoudt hem nooit vinden. Vertel mij nu, hoe long de vloek duurde?" „Niet lang", antwoordde hij. „Gelukkig, be greep ik dat u een wat sentimentee'.e jonge dame was, verbaasd, te zien dat een Italiaan- sche boerenjongen op het punt stond zijn lichaam en ziel aan God te geven inplaats van rich een weg te banen met een miUioen van zijn mtdeschepselen op de modderige wegen van het leven". „Rhctorisch, maar niet juist" spotte zij. „Ze behoeven niet modderig te zijn". „Ze kunnen er nooit aan ontkomen", ver klaarde hij met overtuiging. „De verleiding zelf is lcelijk. Het ademen in de zelfde atmosfeer met wereldschc menschen, het lriden van hun leven en het botsen tegen hun schouders trekt iemand naar beneden, naar hun peil." „Indien ie het zoo voelt, waarom verliet je dan het klooster?" vroeg zij. „Je schijnt je be zittingen, je familie en jezelf te haten Waarom bleef jc niet waar jc waart?" „Ik heb u niet alles verteld, wat ik voel", ant woordde hij somber. Zij hadden een uitgestrekte heide bereikt. Zij raakte haar merrie aan met de zweep. „Kom mee," noodigdc zij hem uit. „Dit is de laatste gelegenheid voor een galop" Zij hielden in, nadat zij ongeveer een mijl hadden afgelegd. Monica was een beetje buiten adem. Hij boeg voorover en opende het hek, waarnaar zij had gewezen, een hek dat leidde naar een landweggetje. „Eindigt hier dc heide?" vroeg hij bijna droe- vig. „Dit is het allerlaatste stukje", antwoordde zij. „Bovendien zijn wij twaalf mijlen van huis, en ik begin honger te krijgen. Rijd nu heel dicht naast mij als je blieft, want ik wensch met je te praten". Hij gehoorzaamde zonder opmerking. Zijn ge wone onverstoorbare uitdrukking had hij weer terug. Zijn lippen schenen gesloten en zijn oogen staarden in de ruimte. „Weet je wel, dat je heel edelmoedig jegens ons hebt gehandeld?" zeide zij. „Het verheugt mij dat u dat vindt", ant woordde hij. „Maar je wilt geen dank?" „U kunt mij laten danken, indien u het dan nog wenscht te doen". Zij zuchtte. „Ik heb je weer verloren", klaagde, zij. „Juist toen ik hoopte, dat je een beetje menschelijk begon te worden. Ben je van plan je geheele leven in hooger sferen te leven, Francis?" „Dat weet ik niet", antwoordde hij. „Je zult het er heel eenzaam hebben", waar schuwde zij hem. „Ik ben je nicht en ik ben een heel lief meisje. Waarom wil je niet goede vrienden met mij zijn?" „Indien u het begreep", zeide hij, „zoudt u niet geven om mijn vriendschap". „W a t begreep?" vroeg zij. „Wat voor iemand ik ben". „OnzinI Waarom neem je mij niet een beetje in jc vertrouwen, zooals je Eustatius hebt ge daan? Vertel mij wat voor leven je gaat leiden, wat je wüt maken van je zelf?" „Dat zal u spoedig genoeg merken". „Maar ik heb liever, dat je het mij vertelt. Waarom heb je niet evenveel vertrouwen in mij als in Eustatius? Ik heb veel meer verstand". „Lady Monica", begon hij „Wees niet zoo dwaas", viel zij hem in dc reden. ,Je zujt mij vroeger of later Monica moeten noemen of je wilt of niet. Nu dan, waar om wil je niet met mij over jc plannen spre ken?" „Omdat deze voor het oogenblik nog niet bestaan". Zij bereikten een stuk renvcld, waarover zij in draf gingen, blijkbaar een welkome afleiding voor Francis. Aan het eind hiervan ging zij opzettelijk tegenover hem staan en, rondkijkend, Lichte zij om zijn vastberaden gezicht. „Lieve, deftige neef"; riep ze uit, toen ze weer in de laan waren. „Toch heb je aan me gedacht in je cel, niet waar?" „Eenigen tijd", gaf hij toe. „Vond je het prettig, aan mij te denken, Francis?" „Hoclemaal iet". „Waarom niet?" „Omdat het zonde was in die omgeving aan u te denken". Zij lachte. „Nu, ben je dan niet blij, dat je nu aan mij kunt denken, zonder dat het zonde is Haag oogen daagden hem uit Hij keek haar koel aan. „Ik wensch niet aan u te denken", zeide hij. „Ik ben het niet van plan." Haar lach klonk ditmaal weinig natuurlijk. Een lichte blos was naar haar wongen geste gen. Zij droeg het hoofd plotseling hoog. „B^ste jongen", verzekerde zij hem. „Indien ik wensch, dat je aan mij denkt, zal je het moeten doen. Tk ben het nog niet met mij zelf eens of ik wil, dat je het doet of niet. Hier is een van je portierswoningen. Go door dat hok en neem de richting naar die groep olmen daar in de verte, dat zal je een paar mijlen sporen. Goeden dag!" Zij galoppeerde weg en wuifde met de hand. De vrouw, die uit de woning kwam om het hek te openen, hield een oogenblik de hand voor de oogen, dnnrop boog zij diep. Francis keerde zich tot haar met een plotselinge vraag. „Herkende je me?" De vrouw glimlachte. „Niemand, die uw vader ooit heeft gezien, zou u r.iet herkennen". Zij zag hoe hii het park door galoppeerde, een beetje verschrikt door zijn donkore uit drukking „Vreemd volk, die vreemdelingen", peinsde zij. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6