IL WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN&Zn. COGNAC VIEUX XXX OPRUIMING FoTÏÏ'Z per flesch f 4.50. „L HIRONDELLE" 16-18 Langestraat UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HET KAMERLID STAALMAN Te weinig waardeering EEN RAADSLID ALS ORDEVERSTOORDER Cassatie van het O.M. KOLONEL WAGNER f Humorhoekje Hij bedankt voor zijn lijstnummer Het Hbld. verneemt, dat het Kamerlid Abr. Staalman, door 't hoofdbestuur en den Partijraad van den Vrijheidsbond aanbevo len voor de derde plaats voor de lijsten- combinatie Amsterdam, Haarlem. Den Hel der,. Zwolle en Maastricht, besloten heeft voor d i e plaats op de lijst te bedanken. Hij heeft dit aan de kringbesturen van Ion Vrijheidsbond in genoemde kieskringen schriftelijk medegedeeld en zijn houding toegelicht Hij zet o.m. het volgende uiteen: Na bijna drie zittingsperioden, eerst voor de Middenstandspartij, daarna voor den Vrijheidsbond het lidmaatschap der Tweede Kamer te hebben vervuld, acht hij het geenszins een eer als No. 3 op den Vrijheids bond liist te komen na twee candidaten, zonder parlementaire ervaring Mij acht het nummer, waarin men hem op de lijst wil plaatsen, een bewijs van wei nig waardeering, al werd het tegendeel ^ok in den Partijraad beweerd: hij beschouwt dat nummer als een achteruitzetting, wei nig kansgevend. en veronderstelt dat daar door de middenstand zijn vertegenwoordi ger in de Tweede Kamer zal verliezen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot subsituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam Mr. C. H. Plug. thans substituut-griffier bij het Kantonge recht te Rotterdam: te Haarlem Mr. C M. J de .longh, thans substituut-griffier bij het Kantongerecht te 's-Gravenhage; te Amsterdam Mr. J. N. Alblas, waarne mend griffier der Rechtbank te Amsterdam wonende te Hilversum; te *s Gravenhage Mr. L. Vliegenthart. waarnemend griffier der rechtbank te Gravenhage. wonende te Delft. Met ingang van 10 Februari op verzoek eervol ontslagen de reserve-eerste-luite nants L. A. A Cohen v. h. Se reg. veld-artil lerie: J. H. Hoog van het 2e Regiment On bereden artillerie en de reserve eerste-luite- nant voor speciale diensten Mr. D. F. Pont van het Vrijwillig Landstormkorps Motor- dienst. OVERTREDING VAN DE ARBEIDSWET. Weigering van inzage der loonlijst. De kantonrechter te Amsterdam veroor deelde de werkgevers J. H. S. en J. V. wegens het weigeren aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid inzage te verlee- nen van de loonlijst, ingevolge de Ongeval lenwet 1021, respectievelijk tot 3.— boete, subsidiair 3 dagen hechtenis en 5.boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. EEN MISLUKTE AANBESTEDING. Het onderhoud der Baren- drechtsche brag. Naar aanleiding van het mislukken der aanbesteding van het onderhoud der Baren drerhtsche brug wegens het niet volledig inwilligen der door de aannemersbonden gestelde eischen, hebben Gedep. Staten van Zuid Holland besloten dit onderhoud in eigen beheer te doen uitvoeren. INDISCHE DIENST. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië ir. J den Boesterd, s Gravenhage; ir. D. Pronk, 's-Gravenhage, beiden ing. 3e kl. bij den Dienst voor Waterkr. en Electr. A. Larsen, leeraar-apoth. aan de apoth.-assis- tentenschool te Weltevreden, Kopenhagen mej. G. Bokslag, Laren P. M. L. Schleur- holtz Boerma, Amsterdam beiden Gouvern. arts. bij den D. V. G.; C. van Wijnen, on der'" hjj h'vt M U.L.O., Dordrecht BRIEVEN VOOR DE KORTENAER. Aan de opvarenden van de Kortenaer. zal heden een brievenmaal worden gezonden naar Port of Spain. Trinidad. De volgende verzendgelegenheid van correspondentie aan dezen oorlogsbodem zal nader worden be kend gemaakt. In de brievenmalen wordt slechts opge nomen de correspondentie, welke volledig gefrankeerd is en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. De heer Van Burink in den Rotterdamschen Raad Naar wij vernemen, heeft de Procureur- Generaal bij het Gerechtshof in Den Haag cassatie aangeteekend tegen hel arrest vari dit college, waarbij met vernietiging van een vonnis der Rechtbank te Rotterdam het gemeenteraadslid van Rotterdam 6. van Burink is ontslagen van rechtsvervolging met betrekking tot de hem telastegelegde or Jeverstoring in een gemeenteraadsvergade ring aldaar. WIELRIJDER VERONGELUKT. Door oen vrachtauto aangereden. Dinsdagavond werd de wielrijder J. Verhoe ven, die per rijwiel van den Bredaschcn weg te Tilburg de Koronblnemstraat wilde inrij den, door een hem achterop rijdende vracht auto uit Eindhoven, welke ten gevolge van de gladheid niet direct kon stoppon. aange reden. Met zware verwondingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij gis leravond te 10 uur aan de bekomen verwon dingen is overleden. AUTOBUS-CONCESSIE.S Leiden—Alphen a<L Rijn. Bij K. B. is op de beroepen, ingesteld door de N V Motoromnibusdienst Alphen nan den Rijn „M O D A" te Alphen aan den Rijn en B en W. van Koudekerk, ver niotigd de beschikking van Ged. Staten van Zuid Holland, waarbij aan .1. Lang brnpk en H Goudberg te Alphen aan don Rijn .nutohusonderneming A D. W. A L te Wou brugge) vergunning is verleend tot het I» wprking brengen van een autobusdienst tusschcn Alphen aan den Rijn en Leider, over Koudekerk en Leiderdorp Bij K B. is de door Ged. Staten verleende vergun ning geweigerd. VOORBEREIDEND HOOGER EN ALGEMEEN VORMEND MIDDELBAAR ONDERWIJS. Een adres van de hoogere ga- meente*ambtonaren over het aanhangige wetsontwerp. Het bestuur der Centrale van hoogere ge meenteambtenaren heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden inzake het wets ontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. Het bestuur heeft ernstig be zwaar tegen art. 25, le alinea, waarbij de vrijheid der gemeenten wordt weggenomen om voor hun rectoren, directeuren, conrec toren en leeraren zelf de jaarwedden en wachtgelden te regelen. Het ontwerp doet, volgens adressant, een poging om het le venspeil van de leeraren in de groote ste den aanzienlijk omlaag te brengen Systeem en normen van de bestaande rijksregeling zijn van dien aard, dat reeds daarom een nivelleering van de leeraren salarissen in de „vrije gemeenten" met die van het Rijk als uitgesloten diende te worden be schouwd. Voor concurrentie van de „vrije gemeenten" rnet het Rijk en de bijzondere scholen behoeft geen vrees te bestaan, in dien de rijkssalarissen op een behoorlijk peil worden gebracht en bovendien mag de vrees voor concurrentie geen uitgangspunt zijn voor een dergelijke bepaling. Tegenover het stelsel van dit wetsont werp plaatst het bestuur dat van den heer Albarda in het verslag der staalscommis sie. Ten slotte maakt het bestuur bezwaar te gen het voornemen van den minister om de getallen, waarbij klassesplitsing plaats zal hebben, ook voor de gemeenten zelf te be palen. BETALING VAN BELASTING OP POSTKANTOREN. D« plannen gehandhaafd. Naar gemeld wordt is het bericht in een der dagbladen, volgens hetwelk de plannen tot het openen van gelegenheid voor het be talen van belasting op alle postkantoren in Nederland geen voortgang zouden heb ben, van eiken grond ontbloot. In dezp plan nen is geen enkele wijziging gekomen. Op het departement van Financiën wordt, naar het Hbld. meldt, gewerkt aan een wetsont werp. waarmee de goedkeuring der Kamers op deze reorganisatie in de wijze van belas tingbetaling zou worden aangevraagd. JUBILEUM. Dr. J. G. Walaardt Sacré to 's Gravenhage. Dinsdag herdacht dr. J. G. Walaardt Sacré te den Haag den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot arts bevorderd werd. Van vele zijden ontving dr. Walaardt Sacré blijken van belangstelling. Aan zijn huis in de Em mastraal werden talrijke schriftelijke geluk wenschcn en bloemstukken bezorgd. O.m. was er een bloemstuk van het Rotter- damsch ziekenfonds. Des middags werd dr. Wallaardt Sacré gehuldigd. Mevr. van Assendelft—de Koning sprak namens patiënten en oud-patienten en, in t algemeen, namens de vrienden van den ju bilaris. Zij herinnerde eraan, dat dr. Wal laardt Sacré gedurende de eerste vier jaren van zijn loopbaan assistent was van profes sor Kouwer. waar hij den grondslag legde voor zijn latere gynaecologische praktijk. Daarna deed hij als scheepsarts twee reizen naar Oost en West Indië, om zich vervol gens als arts te s-Gravenhage te vestigen. Reeds bijna 20 jaar is hij hier nu werkzaam en hij is door die werkzaamheid een gezie ne dokter geworden. Spreekster eindigde met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. De jabilaris dankte voor de hem gebrach te hulde. JHR. MR. HUMALDA VAN EYSINGA. Afscheid namens ambtenaren en pers. Dinsdagavond heeft de burgemeester van Deventer, de heer Humalda van Eysinga, afscheid genomen van het ambtenaren- personeel der gemeente Ir L. van Gendt. directeur van gemeen tewerken, bood namens dat personeel een in leer gebonden album aan, bevattende 100 foto's, die betrekking hebben op werken, tijdens het burgemeesterschap van den heer Van Eysinga uitgevoerd, of van ge beurtenissen gedurende zijn ambtsperiode voorgevallen Aan mevrouw Van Eysinga werden bloemen aangeboden. De burgemeester sprak een kort woord van dank, waarop allen persoonlijk afscheid van hem hebben genomen. In de afscheidszitting van den gemeen teraad heeft nog namens de pers het woord geveerd de heer Holsboer, die den burge meester uit naam van de Deventer jour nalisten een album met teekeningen van Co Rreman overhandigde De burgemeester deed in zijn antwoord de goede verstand houding tusschen de overheid en de pers te dezer stede uitkomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Men meldt ons uit Uithoorn: Aan boord van een motorvrachlboot van de Mij. „Landbouw" alhier, die met kooplui op weg was naar Purmerend, hebben zich gevallen van kolendampvergiftiging voor gedaan, doordat men zich met de deur van de kajuit dicht te slapen heeft gelegd, ter wijl aldaar een kaohe! brandde. Het bleek dat. de kooplieden K. uit Wil- nis en F. uit Mijdrecht er het ergst aan toe waren. Te Purmerend moesten zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Hun toestand is niet direct levensgevaar lijk. SCHIP GEZONKEN. Gisternacht is oor het breken van do boeiing de onderlast van het met hooi ge laden schip Internationaal afgeschoven. Het schip, groot 150 ton, is op zij geslagen en in de haven van Hooge-Zwaluwe gezonken. Schipper Maartensdijk en zijn knecht kon den zich met moeite per roeiboot redden. De vaart in de haven is geheel gestremd. Het hooi was afkomstig uit Geertruiden- berg, van de firma Huvsrnan en Lankhuy- sen, en bestemd voor de hooiperserij van den heer L. M. de Waardt te Hooge Zwa- luwe. DR. WILLEM ROYAARDS. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men, is het tijdstip voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van dr. Willem Royaards nog niet vastgesteld. EEN BANK FAILLIET. Huiszoeking der Justitie. Gistermorgen is voor de rechtbank te Am sterdam failliet verklaard de N. V. Bank \oor de handel in effecten, Keizersgracht 198. Curator is Mr. Frenkel. Daarna is door de Justitie ten kantore van den bank een huiszoeking verricht. KINDERMOORD. Twee vrouwen aangehouden. In haar woning aan de van Lennepkade te Amsterdam, zijn twee vrouwen aange houden. De oudste van de twee, die we duwe is, is de vorige maand bevallen vari een meisje, welk kind thans verdwenen is. Haar wordt ten laste gelegd zich ervan te hebben ontdaan De jongste is dienstbode, en is gearresteerd omdat zij pogingen in het werk zou hebben gesteld om abortus te plegen. De weduwe heeft bekend zich na de geboorte van het kind aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt, door het in een gracht te werpen. FRAUDULEUZE HANDELINGEN. Het faillissement ecner bank. Men meldt ons uit Amsterdam: Nader vernemen wij omtrent de aan vrage van het faillissement van de N. V. Bank voor den handel in effecten, dat deze aanvrage in verband zou staan met de frauduleuze handelingen van den vroegren directeur. Deze is indertijd gearresteerd wegens verduistering. Hij is daarna weer door de justitie op vrije voeten gelaten en heeft toen de wijk genomen naar het bui tenland. Toen opnieuw een bevel tot in hechtenisneming tegen hem was uitge vaardigd is hij te Praag aangehouden. Zijn uitlevering zal weldra plaats vinden. De teraardebestelling op Nieuw Eik en Duinen. In strengen eenvoud heeft gisteren, on der veel belangstelling, op Nieuw Eik en Duinen te den Haag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. D. Wagner, gep. kolonel der veld-artillerie. Bij de plechtigheid was een deputatie van het 2e regiment veld-artillerie, be staande uit kapitein Van Wijk cn luitenant Van Resteren, terwijl het corps rijdende artillerie werd vertegenwoordigd door den commandant majoor Van den Wall Bake en luitenant v. d. Hoog. Voorts werden opgemerkt kolonel Ram- bonnet, commandant der le artilleriebri- gade, namens den inspecteur van de artil lerie, res.-generaal-majoor Wagner, oud commandant der le infanteriebrigade, de generaals Bosboom, oud-minister van Oor log, Van Panthaleon baron van Eek, Elout, R. H. O. en E. W. baron v. d. Capellen, v. d. Hoog, Verschoor en Kist, kolonel Gel derman, de luit.-kolonels jhr. Graswinckel, jhr. Van Tets, kamerheer van de Koningin- Moeder, en Van Sandt van Nooten, de ge- pensionneerde majoor baron van Boetze- laer, Maas Geesteranus en Van Lilaar. rit meester jhr. Van Naerssen, gep. ritmeesters Duyin en Van Rinkhuyzen cn res.-kapitein Eschauzier. Het Genealogisch-Heraldisch Genootschap de Nederlandsche Leeuw werd vertegen woordigd door de heeren jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, voorzitter, mr. Valk Lucassen en rar. Thomassen it Thuessink v. d. Hoop. Nog waren vertegenwoordigd het lid van den gemeenteraad jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, jhr. Repelaer van Driel, admi nistrateur Kroondomein, ir. D. R. J. baron van Lynden, oud-hoofdingenieur der Staats spoorwegen in Ned.-Indië, mr. M. L. An- drée Wiltens, dr. Dijkgraaf, jhr. L. Storm van 's Gravesande, dr. Hofstede de Groot, mr. S. van Schelfgaarde, archivaris van het Muis Berg te Arnhem, A. F. J. Dijkgraaf, directeur der Rotterdamsche Droogdok- Mij., ir. De Granada. H. H. van Dam, ir. jhr. Strick van Kinschoten en de heer Iliemstra, directeur der Stadsrijschool. Aan de groeve heeft jhr. mr. Beelaerts van Blokland namens het Heraldisch Ge nootschap den overledene dank gebracht voor hetgeen hij voor dit genootschap heeft gedaan, waarvan hij verschillende keeren voorzitter is geweest. Wij dragen hier, al dus spr.. een oud-militair in h.art en nieren ten grave, maar op spr.'s weg lag het de kwaliteiten van den overledene ten opzich te van het genealogisch heraldisch gebied in herinnering te brengen. Hij bracht kolo nel Wagner dank voor hetgeen deze vooral in de laatste jaren had gepraesteerd. Een schat van aanteekeningen op het gebied, dat hem zoo lief was, zal eenmaal het licht zien en zoo zal op dat terrein zijn naam het langst in gedachtenis blijven. Zoowel het levende geslacht als die ha ons komen zul len pulten uit de gegevens, die kolonel Wagner zoo naarstiglijk heeft verzameld. Een neef heeft vervolgens voor de be langstelling bedankt. MET 36.000 ER VAN DOOR. Men meldt ons uit Amsterdam: Door een commissionair In effecten in d« Vossiusstraat is gistermorgen aan een loo- per een waarde van 36.000 aan effecten meegegeven om deze aan verschillende bankinstellingen af te geven en daarvoor de waarde in contanten te ontvangen. Zijn boodschappen heeft hij gedaan, maar de conta&ten is hij niet komen afdragen. Cc man, van I. geheeten, die ongeveer 40 jaar oud is, had reeds meer dan één jaar. wan neer de commissionair het druk had. ge assisteerd bij het loopwerk. Hij was in be trekking bij een kruier. Bij de politie is thans aangifte gedaan, welke een onderzoek instelt. FABRIEKSBRAND Kwaadwilligheid de oorzaak. vermoedelijk Gisternacht is te Hardenberg (Ov.) afge brand de zekeringenfnbriek van d* fa. van Nispen. De fabriek was laag verzekerd. Men schat de schade op 25.000— De ver moedelijke oorzaak is kwaadwilligheid. De politie stelt een onderzoek in. POLITIE TE APELDOORN. Altreden van een commissaris. De heer J. Bakker, commissaris van poli tie te Apeldoorn, is, in verband met zijn aanhoudende ongesteldheid, voornemens binnen korten tijd als zoodanig eervol ont slag aan te vragen. PROF. SIERTSEMA. Ontslag verzocht als hoog leeraar aan de T. H. Prof. Dr. L. H. Siertsema, hoogleeraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, heeft tegen 1 September a.s. eervol ontslag verzocht als hoogleeraar. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 1 Febrna&w. Huizen, 336,3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 12.30. Tijdsein van de K.R.O.-Klok. 12.30—1.30. Lunchmuziek, door het K. R. O. Trio. 3.00—4.00. Vrouwenuurtje, door Mevr. Kaller—Wigman uit Utrecht 4.00—5.00 n m. Gramofoonplatenconcert. 5.00—6.45 n.m Voorovoiidcoiicert Het Hollandsch Harpkwartet Mej. Corry Riet veld, viool Mej. Fhia Berghout, harp De heer Henk J Berghout, cello De heer Alex Schellevis, orgel 7.00—7.30. Cursus Paedagogie, door den WelEd. Zeergel. Heer Dr. Jac. van Dael te Amsterdam. Weekuilzending. SprekersDs. J. van Dorp, Enschedé. Prof Dr. M. C van Mou- rik Broekman, Breda. Mr. R. A D. Cort \an Linden, Wassenaar. Muzikale mede werking van Frans Wiemans, piano 7.35. V.P.R.O.-catechisatie Oude Testa ment. SprekerDs. J. van Dorp. Onder werp Joodsche wijsheid. 8.10 Mcdedeelingen van het Vnjz. Prot. Persbureau 8.15. Piano-voordracht. Preludium cn Fuga C. gr. terts (Wohlt. clav), J. S. Bach Erioca-Varationen, L. van Beethoven. (Frans Wiemans, piano). 8.50. V.P.R.O. Cursus. Spreker: Prof. Dr. M. C. v. Mourik Broekman. Onderwerp: Stroomingen binnen het Vrijz. Protestantisme, le Voordracht. 9.30. V.P.R.O. Debussy-Cyclus. Pianower- ken voor te dragen door Frans Wiemans. 10.00. Lezing. Onderwerp: Claude Debus sy. Spreker. Mr. R. A. D. Cort van der Lin den. 10J20. Pianovoordracht. Hilversum, 1060M. 10 00. Tijdsein van de A.V R.O.-klok. 10.00—10.15. Morgenwijding. 12 152.00 Lunchmuziek door het A. V. R. O.-Trio 2.05—2.45. Uitzending voor scholen. Spreekster: Mevr. Draayer de Haas On derwerp- Moester op het gebied der schil derkunst. 2.45—4.00. Gramophoonmuziek. 4.00—4.30 A.V R.Ó, Halfuurtje voor de Huisvrouwen. Spreekster: Me\r. A E Dou- \ves Dekker—Jolles. Onderwerp: Wensche- lijkheid van het al of niet naar Indië gaan van jonge mensehen. 4.30—5.00 Vioolconcert door Ben Meyer. 500—5.30 Declamatie door Marie E van Ammers—Wafelbakker. 1 Moeder. Guido Gezelle. 2. Het broekje, Speenhof/. 3. Haar Kleinkind. M. de Wijs Mnuton 4. Jeugd herinnering, Nemo 5. Zoo zijn ze. Nemo. 6. Centraal station, Just, van Mourik. 5.30—6.00. Spreekuur van den Radiodok ter. 6 00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok 0 01—7.15. Dinerinuziek door het A. V R. O. Trio. 7.15—7.45. Radio-cursus vanwege 't On derwijsfonds voor de Binnenvaart. 8.01—8.30. Kamermuziek door het Haag- sche Strijkkwartet bestaande uit S. Swaap (viool), Ad. rt)th, 2de viool). J. Devert (alt viool). Charles van Isterdael (cello). 8.30—9.00. Lezing door L. Koetsier: De piano cn haar verzorging. 9.00. Voortzetting van het Kamermuziek- programma. 9.30—10.00. Pianorecital door Lion Con- Iran. 10.00. Persberichten van Vaz Dias. 10.15. Aansluiting van het Concertge bouw „De Vereeniging" te Nijmegen 11de A.V.R O. Stedenkennismaking-avond. Concert door het Omroeporkest o. 1 v. Nico Treep Solisten tléiène Cols cn Lotli Muskens-Sleurs (zang). 31.30. Sluiting. Jongetje, nadat een automobilist tegen de telegraafpaal 13 gereden om hem te oniwyben „O moesje kijk nou -^ens wat dte meneer met mn hoepel gedaan heeft". (Himorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6