STADSNIEUWS. 25 JAAR PREMIE VERSLONDEN DE OPZIENBARENDE INBRAAK Hoe handig de inbrekers te werk gingen ZELDZAME POGING TOT ROOF Den dader vindt den dood DE TUNNEL ONDER HET KANAAL Vergadering in 't Lagerhuis UIT DEN OMTREK, VOOR ONZE HUISVROUWEN FELLE BRAND TE MAINZ HET KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI Een voordracht van Ir. Verhey De Diskontogesellschaft looft een ferme belooning uit. Berlijn, 31 Jan. (H. N.) De directie van dè Diskontogesellschaft heeft een be looning van 10.000 Mk. uitgeloofd voor de ontdekking der inbrekers, die den kluiskel- der geplunderd hebben. Ook de verzeke ringsmaatschappij zal waarschijnlijk een hooge belooning uitloven. B e r 1 ij n, 3 1 Jan. (H. N.) Naar de B. Z. meldt, hebben vanmorgen de Berlijnsche president en vice-president van politie met een groot aantal ambtenaren een bezoek gebracht aan de Depositenkasse van de Dis kontogesellschaft aan de Kleiststrasse, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. De plaats, van waaruit de inbrekers hun werk hebben begonnen, ligt op een binnenplaats en is uitstekend gekozen, daar zij in een labyrinth van kelders ligt en bovendien ge heel verscholen. De inbrekers hebben de aarde, die zij uitgegraven hebben, in de verschillende kelders gedeponeerd. Het is zeker, 'dat zij weken lang over hun werk hobberi gedaan. De luchtkoker is zeer nauw, zoodat' het verwondering wekt, dat een menscli zich daardoor heeft weten te wrin gen- Vanmorgen gelukte het echter een rechercheer het stukje na te doen. Hij kwam Jiangs den weg, dien de inbrekers ge nomen hebben, in de kluis en langs den zelfden, weg weer terug. Vermoedelijk heb ben de*inbrekers Zaterdagmiddag een. aan vang gemaakt met de bewerking van de safeloketten en vervolgens alles op hun ge mak gesorteerd. B e r t ij n, 3 1 Jan. (H. N.) Naar een Ber- lijnsch avondblad meldt, schijnt men de eerste, hoewel nog zeer zwakke sporen van de inbrekers bij de Depositenkasse der Dis- konto Gesellschaft te hebben gevonden. Vol gens de mecning van de politie kwamen op grond van haar ervaringen slechts 2 groe pen van vaklieden in aanmerking, die over de zeer kostbare en moderne werktuigen, welke bij de. inbraak gebruikt moeten zijn, konden beschikken. Het spoor van een dezer groepen is de politie terstond nagegaan, Joch thans is zij ook opmerkzaam gewor den op de andere groep, waarvan een der leden vanmorgen in den ondergrondschen spoorweg de aandacht heeft getrokken, om dat hij een voor zijn omstandigheden bui tengewoon rnoóien en kostbaren ring aan den vinger droeg. Wat de kwestie der scha devergtieding betreït, is aan te nerhen, dat deze nog tot veel moeilijkheden aanleiding zal geven. Dé cliënten zullen in de eerste plaats moeten bewijzen, wat zij in de safe loketten' hadden gedeponeerd. Zoo zullen b.v. bij de opgaaf van vermiste effecten de klanten moeten bewijzen, wanneer, van wie en vooV welk bedrag zij de stukken hebben verworven. Hetzelfde geldt ook voor de sieraden, waar de verleiding voor zwakke elementen vooral bijzonder groot is, om fan tastische bedragen te noemen. De bank zal daarom bewijzen verlangen wanneer en bij welken juwelier de sieraden zijn gebracht en, indien dit niet mogelijk is. zal de bank vermoedelijk trachten bij familieleden en kennissen van de benadeelden inlichtingen ie verkrijgen of de bestolenen werkelijk in het bezit dezer sieraden zijn geweest en hoe groot ongeveer de werkelijke waarde was. Daar in het geheel 173 loketten opengebro ken en van hun inhoud beroofd zijn, zal de vaststelling van de onder deze omstandig heden natuurlijk zeer veel tijd in beslag nemen en eventueel tot vele processen aan leiding geven. Ook de verzekeringsmaat schappijen zullen vermoedelijk hun contrac ten nauwkeurig nagaan, daar, naar van be voegde zijde verzekerd wordt, een enkele roof als thans heeft plaats gehad de totale verzekeringspremies van een tijdvak van 25 jaar verslindt. De kans bestaat, dat de maatschappijen voortaan hun risico zullen beperken of anders de premies zullen ver- hoogen en bovendien nog meer vérscherpte voorzorgsmaatregelen zullen verlangen, zoo b.v. door den eisch te stellen, dat de klui zen van buitenaf zichtbaar zullen zijn en bewaakt moeten worden door bewapende ambtenaren, zooals gedeeltelijk in de V. S. reeds het geval i«. Het ingenieus opgezette plan mislukte echter. Warschau, 31 Ja n. (V. D.) Uit Léra berg wordt een zeldzaam geval van roof ge meld, die aan den dader het leven heeft gekost. De kerk van het dorp Kosow in de Oekraine bezit n.i. een kostbaar, met edel steencn getooid kruis, dat ééns per jaar op het z.g. Jordaan-feest wordt gebruikt voor het inzegenen van de rivier. Twee misdadi gers uit I.emberg hadden nu het plan op gevat dit kruis bij deze gelegenheid te be machtigen. Zij hadden daartoe trachten te ontdekken op welk punt in de rivier de voor de plechtigheid te maken bijt zou ko men. Kort voordat de plechtigheid een aan vang nam. daalde één hunner in het ijs koude water af, terwijl zijn handlanger aan den overkant eveneens het ijs stukhakte Toen de geestelijke het kruis in het water onderdompelde, werd het hem plotseling op onverklaarbare wijze uit de hand gerukt en verdween het in de diepte. Nadat de eerste schrik voorbij was, haalden de boeren eenige bijlen cn hakten zij het ijs verder open. Tot hun groote ontzetting stieten zij daarbij op het lijk van een man. die het kruis nog in zijn handen geklemd hield. Niet lang daarna gelukte het ook den medeplichtige, die zich aan den oever verborgen hield, te vatten. Deze bekend dat zijn makker van plan was geweest met het kruis zwemmend te ontkomen. dat dit denkbeeld een der beste middelen tot bestrijding van het misbruik zal blijken en op de aanstaande bijeenkomst van de opium-conferentie nader bestudeerd zal worden. Belangrijke vergadering to Rrankfort* Frankforta d Mai n, 31 Ja n. (H.N.) De road van beheer der 1. G. Farbenindus- trie heeft vanmorgen le Frankfort een ver gadering gehouden, waarin besloten is in Februari een buitengewone vergadering .van aandeelhouders bijeen te roepen, ter behandeling van een voorstel om aan de Internationale Gesellschaft fur Chemische Unternehmungen A. G. te Bazel op haar gewone aandeden hetzelfde dividend te ga randeeren. dat da I. -G Farben op haar eigen aandeelcn uitkeert. Tevens wordt voorgesteld het kapitaal van de maat schappij te Bazel le verhoogen tot 2Ti0.D00.000 Zwitsersche francs. Kon deel der nieuwe aandeelen zal bestemd worden om de aan- deelen op de Zwitsersche beurzen in te voeren, terwijl het resteerende gedeelte aan aandeelhouders in de L G. Farben en aan de mei de I G. Farben in verbinding staande maatsehaprijën ter inschrijving zal worden aangeboden. De balans der I. G. Farben zal in Mei worden vastgesteld. Om trent de positie van de I. G. Farben wordt medegedeeld, dat de ücjulde middelen op het ocgenblik. na. aftrek van de vernlich- tinpen tegenover de" banken. 120 000.000 mark bedragen en iir de eerstvolgende maanden in verband met het a.s. stikstof seizoen nog aanmerkelijk" zullen stijgen. andere brandweerman zwaar gewond werd. De oorzaak van den brand is nog onbekend, maar men vermoedt, dat het vuur is ontstaan door gloeiende kolen, die uit een kachel zijn gevallen. Hedenmorgen was het vuur nog niet geheel gebluscht. BRAND AAN BOORD. N e w York, 31 Jan. Aan boord van het 20.000 tonnen metend stoomschip „Pre sident Johnson" van de Dollar-Line is in de ninchineknrner brand uitgebroken, waarbij 2 dooden en 4 gewonden te betreuren val len. Het vuur, dat van buiten niet zicht- hanr was, kon spoedig worden bedwongen, doch een deel der lading heeft waterschade opgeloopen. DE .OPIUM-CONFERENTIE. Een Anierikaansch voorstel ondervindt tegonstand. G en v e, 31 Jan. (H. N.) Op de opium conferentie is vandaag een Amerikaansch plan tot bestrijding van het misbruik van bedwelmende middelen besproken. Volgens dit plan moet iedere staat een opgaaf ver strekken hoeveel opiumproducten hij noodig heeft, produceert of betrekt. Op deze wijze kan een statistiek worden verkregen over het verbruik en de overproductie. De ver tegenwoordiger van Duitschland verklaar den zich ingenomen met dit plan, doch de vertegenwoordigers van Engeland, Indië en Zwitserland verzetten er zich scherp tegen. Zij betoogden, dat men eerst het resultaat moet afwachten van de maatregelen welke thans bestaan. De vertegenwoordiger van Italië verklaarde, dat Mussolini een plan voor eon staatsmonopolie laat uitwerken en Wat de aanleg zal kosten Verscheidene "Engelsche parlementsleden waren gisteravond verschenen op een ver gadering in het Lagerhuis, om het plan te bespreken van den aanleg 'van oen tunnel onder het Kanaal. Men stelde voor ver scheidere commissies te vormen, teneinde de verschillende zijden van het ontwerp te bestudeeren. Enkele vrager beantwonr dend, zeide baron d'Erlanger, één der oud ste voorstanders van het plan, dat de tun nel 30 millióen" pond sterling zou kosten tusschen cfe Erigèlsche en de Fransche kust. waarvan 5 million voor den droog makingstunnèl. die in 2'H jaar klaar zou zijn en 25 millio'on voor de twee tunnels met enkel spoor, dié binnen 4 jaar gereed zouden zijn. De lengte der tunnels zou 24 mijl zijn. HET SLACHTOFFER OVERLEDEN. Het ongeluk bij Soest. Soest. De 2i-jarige bakkersknecht J. Bon te Baarn, die gistermiddag met zijn fiets bij de halte Nieüwenweg te Soest onder den trein kwam, is gisteravond in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Koffietafel. Kaasbroodjes. Middagtafel. Spinazie uit blik. Gestoofde Kabeljavswstaart. Vruchtengricsmeel. Een doode en een gewonde Main z, 31 Jan. (V.D.). Het groote op slaggebouw van de Fransche bezetting aan de Waldstrasse te Mainz, waarin honder den automobielen der Fransche bezettings troepen zijn ondergebracht, is in den afge- loopen nacht in brand géraat. Tengevolge van den groofen benzinevoorraad breidde het vuur zich'zeer snel uit. De bezetting alarmeerde de brandweer van Mainz, die met zeer groot materiaal aanrukte. Tij dens het bJusschings'werk werd de hoofd- brandmeester Leichner noor het instorten van een brandmuur gedood, terwijl een OFFICIEELS KENNISGEVING. BAKKORSNACHTARBEID De Burgemeester van Amersfoort* maakt bekend, dat hij de aanvragen van S. II. Manheim en S. A. Meerburg om vergun ning tot het verrichten van bah* jrsarbeid tusschen 8 uur des namiddags 8 uur des voormiddags, respectievelijk in net perceel Kamp 15 cn Gerrit van Stellingwerfstr. 14, op 30 Januari 1029 tot 30 Januari 1932, heeft toegestaan. Amersfoort, 30 Jan. 1929. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK ENGLISH ASSOCIATION. Lezing Major Worswick. Vcor de afdeeling Amersfoort van de English Association of Holland hield Major WorswicK, O.B E.. M.S.C., een lezing. Eigen lijk moesten wij spréken van twee lezingen, want hoewel „The Public Educational Sy stem in Etfgland" de hoofdschotel vormde, gaf Major Worswick na dit ecnigszins zware technische eerste gedeelte, nog een smakelijk nagerecht in den vorm van een vlugge tournée door Schotland, opgeluisterd door mooie lichtbeelden. Tn zijn lezing legde spreker er in do eerste plaats den nadruk op dat in Enge land twee machten zich dóen voelen, die der.traditie en "dfo van den modernen.tijd, piet zijn nieuwere elschcn en opvattingen. Óp onderwijsgebied is de invloed van deze beide machten ook zeer duidelijk merk baar. De oudste scholen zijn op particu lier initiatief ongericht, zoogenaamde „pu blic schools", kostscholen, dio naast hun vele goede eigenschapoen het groote nadeel bezitten dat zij zoo kostbaar zijn. Voor vlugge, onbemiddelde jongens echter zijn er een aantal beurzen beschikbaar. Een rijke iongen doorloopt bij een nor male opvoeding drie scholen, de private pre paratory school, daarna een groote kost school zooals Eton, Harrow of Rugby bijv. (de Public. Schools! en clan de Hoogeschool. Een armere joncren bezoekt voor bij aan de Hoogeschool komt ook twee voorberei dende scholen, staatsscholen, n.l. een public oroparatorv school en vervolgens een pu blic secondary school. Op deze secondary schools is de hoop voor de toekomst ge VOOR DE KOFFIETAFEL. Filets van Stenr in Tomatensaus iets fijns 70 cent per blik. BUkjes Paté 30—45. Blikjes Purée de Foie Gras Trufïec 55 cent. BI. Haagsche Beschuit 30 cent. Pakjes Weert scha Beschuit 20 cent lA en V2 BI. Weertsche Be schuit. Pate's Lcuis Harry in de prijs van 1.60, 1.90, 2.30, 2.90, 3.50, 5.00, 6.70. Bcle-efd aanbevelend. 00STERVE5N T.annestraat 42. Telefoon 77. vestigd. Zij zijn goedkoop. 10 pond, en zij geven practisch onderwijs, voornamelijk technische vakken en moderne talen. De onderwijzers worden zeer vrij gelaten. Zij kunnen naar eigen inzicht het onder* wijs zoo inrichten dat het zich aanDast aan de speciale behoeften van het district waar in zich de school bevindt Onder deze ru briek vallen wat bij ons gymnasia. H.B.S. enz. zijn. inaar ook Ambachtscholen, in; dustriescholen en dergelijke. De groote moeilijkheid voor de groei van deze scholen vormt de eigenaardige admi nistratie oj» onderwijsgebied in Engeland. Het land is verdeeld in 286 districten, die elk hun eigen administratie h^bFen. Maar de in deze districten gelegen steden en dorpen hebben elk weer hun eigen ad ministratie, met. meer of minder heid naar gelang de grootte van de plaats., De belangen voor een lagere school kunnen door een klein plaatsje zelf behartigd wor den, maar voor zijn secondary scholen moet het de zjgr, benoeming van personeel e d. overlaten aan een naburige groofere plaats die een hoogere graad van autöriteit cp onderwijsgebied bezit. Dit onderwijs is eigenlijk nog in zijn eerste ontwikkelingsstadium. Naast deze secondary scholen staan de Central Schools, die hetzelfde soort onder wijs geven, maar waar minder begaafde leerlingen worden opgenomen, en die ook goedkooper ziin. -.e Voor achterlijke kinderèn. doofstommen,, wezen, - etc. heeft men de z,g. Special Schools.- A1 de scholen, openbare en particuliere, hebben eenzelfde doel, n.l. om den leerling op te voeden tot iemand, die zijn vak zoo grondig mogelijk verstaat, die zich bewust is van zijn plichten als nuttig staatsburger en tot een mensch voor wien idealen en religie geen beteekenislooze woorden zijn. DE GRIEP. Hoofdzakelijk bij de bereden wapens. Naar wij nader vernemen, heerscht de. griep hoofdzakelijk bij de alhier in garni zoen zijnde bereden korpsen. Als voorzorgs maatregel is echter voor het geheeie .gar nizoen Jichto dienst bevolen, terwijl ook geen avondoefeningen zullen worden ge- houdeD. Een kanaal door de Celdersche Vallei is niet alleen van belang voor Amersfoort en de geheeie streek doch ook een alge meen belang De R. K. Middenstandsorganisatie had gisteravond in de groote zaal „De Valk" een bijeenkomst belegd, waarin de adviseur der Kanaal-Vereeniging „De Geldersche Vallei", Ir. B. A. V r h e y een voordracht hield over het onderwerp Het kanaal door de Geldersche Vallei een plaatselijk cn een •treekbclang". De vergadering werd o.m. bijgewoond door den gemeente-secretaris, den heer Kaan, den wethouder Thion, verschillende raadsleden, hoofden van takken van Ge meentediensten benevens door vele be- stuurs- cn gewone leden van diverse Mid- denstandsVereenigingen. De voorzitter, de heer C. W. C. G. H e- h en kamp opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en leidde den heer Ir. irhey met een enkel woord in, waarna het woord werd gegeven aan den spreker. Ir. Verhey wees er in den aanvang van zijn voordracht op, dat het niet gemakke lijk is aan te toonen. dat het kanaal door de Geldersche Vallei speciaal voor den Arnersfoortschen Middenstand van groot belang is. Na de voorgeschiedenis van het kansel te hebben nagegaan komt spreker tot de oprichting van de Kanaal-Vereenl- glng de Geldersche Vallei en de benoem'ng van de Staatscommissie-Limburg in 1925. Deze commissie deelde in haar rapport me de, dat de beste kanaalverbinding van Am sterdam met, den Bovenyijn was een kanaal langs Utrecht en Wijk bij Duurstede. De Commissie Wentholt daarentegen adviseer de een kanaal langs Vreeswijk Beide ont werpen ontlokten veel critiek van de zijde der Kanaal-Vereeniging, met het gevolg, dat de Minister zich thans uitgesproken heeft voor een kanaal door de Geldersche Vallei en zeer waarschijnlijk zal het wetsontwerp ook het Vallei-kanaal naar voren brengen. Hetgeen niet wegneemt, aldus spreker, dat het misschien nog wel een jaar of vijf kan duren, eer er een definitief besluit geno men zal zijn. Na dit algemecne overzicht geeft Ir. Ver hey vervolgens een beschouwing over den loop der verschillende tracé's, zoowel van het kanaal langs Wijk bij Duurstede, het kanaal via Vreeswijk en het kanaal door de Geldersche Vallei. Dit laatste plan heeft aan waarde gewonnen sinds men het Val lei-kanaal in verbinding heeft kunnen bren gen met de Zuiderzeewerken. Toen de Zui derzeewerken nog niet verkeerden in het stadium van thans, werd ook aan 't Vallei plan minder aandacht geschonken. De hui dige 6tand van zakjn bij de drooglegging der Zuiderzee is oorzaak, dat het plan van het kanaal door de Geldersche Vallei veel sterker naar voren Is getreden, terwijl de waarde van dit plan hierdoor in hooge mate is toegenomen. In -verband hiermede deelt spreker nog onkelbijzonderheden mede betreffende de Zuiderzee-droogma- king, waarbij hij den aandacht vestigt op de totstandkoming vain het IJsselmeer en het IJmeer en de ringvaart bij laatstge noemd meer- Deze -ringvaart is het in het bijzonder die voor het Vallei-plan van groot belang is. Het plan van de Geldersche Val lei volgt, het IJmeer tot aan de huidige monding van de Eem. Deze rivier zal ech ter bij uitvoering van het kanaalplan ver dwijnen. Even ten Zuiden van Amersfoort komt dan de eerste sluis, met het gevolg, dat men vanaf ÏJmuiden tot Amersfoort zal kunnen varen,, zonder een enkele sluis te behoeven te passeeren. Bij Amersfoort is het verschil in. waterstand ongeveer zes meter. Verder loopt het kanaal door naar Wageningen, waarbij wordt opgemerkt, dat de Betuwe wordt doorgegaan met slechts één sluis. Als bezwaar hiertegen wordt aan gevoerd, dot bij een eventueele doorbraak in de Oost-Betuwe de geheeie Betuwe over stroomd wordt, omdat het. water eerst bij Gorinchem over den dijk in de rivier kan komen. Een bezwaar, aldus spreker, dal niet te ontkennen valt. doch daartegenover staat, dat het ov.ërs trpomi n gsgo va a r op zich zelf zeer wordt beperkt.. De Staatscommissie heeft het Vallei-ka naal het beste geacht, doch had bezwaar tegen de aanmerkelijk hoogere kosten van dit kanaal. Het is echter gebleken, dat het Valléi-kanaal niet duurder was, dan de twee andere ontwerpen, hetgeen later door de commissie Wentholt is bevestigd. Dezë commissie was echter van oordeel, dat noch het Vallei-.plan, noch het plan Wijk bij Duurstede voor uitvoering vatbaar was en wel om technische redenen wegens het kruisen van de rivier. Alleen bij Vreeswijk kan de rivier wel gekruist worden, het geen niet mogelijk zou zijn bij Wijk bij Duurstede en Wagenjngen. Toen de Gom- missie-Wor.thoIt zijn plannen publiceerde stak er in Amsterdam en vooral bij de Ka- roer van Koophandel een ware orkaan op en wel omdat deze plannon niet aanneme lijk waren voor de scheepvaart Alleen met een stuw zou de rivier bij Wageningen ge kruist kunnen worden, waartegen de Rijn vaart-commissie bezwaren had. Toen dit bekend was heeft de kanaalver- eeniging alles op een kaart gezet en heeft deze verecniging het waterbouwkundig la boratorium tc Delft opdracht gegeven te onderzoeken, of de rivier bij Wageningen gekruist kan worden zonder 'stuw. Dit on derzoek had tot resultaat. Hoewel het. aan vankelijk succes niet groot was heeft toch de leider van genoemd laboratorium, de heer Thijssen er iets op gevonden om de rivierkruising zonder stuw mogelijk te ma ken. Ondanks het feit, dat dus het Vallei plan niet duurder was en dat de rivier kruising wel mogelijk is, bleef Amsterdam staan op het Kanaal bij Vreeswijk. Want nu komt er nog een tweede vraagpunt bij, n.l. de kwestie of het Merwede-kanaal bij de totstandkoming van het Vallei-kanaal ver broed moet worden. Dit punt wordt vervol gens door spreker breedvoerig toegelicht, waarbij hij tot de conclusie komt, dat er met weinig kosten een goede vaarweg te maken is tusschen Amsterdam en Gouda, waardoor een voorbereiding van het Mer- wedekanaal, wanneer dit ontlast wordt, niet noodig zal blijken. Volgens dit stand punt zou het Vallei-kanaal ongeveer 10 millioen goedkooper zijn dan het tracé WiJk-bij-Duurste'de. In het vervolg van zijn voordracht me moreert spreker nog enkele bijzonderheden over de Zuiderzeewerken, voor zoover die verband houden met het Vallei-kanaal en merkt daarbij op, dat de afsluitdijk in 1934 of mogelijk nog eerder gereed zal zijn. Bij dit werk hebben zich tot nog toe geen stagnatie's voorgedaan en mag men spre ken van een vlot verloop der werkzaamhe den. Nu rekent de commissie Wentholt, dat het graven van het kanaal ongeveer 10 jaar zal vorderén, zoodat het kanaal door de Vallei nog vóór 1910 gereed zal zijn Daar bij komt. dat de vaarroute door do Gelder sche Vallei aanmerkelijk korter zal ztjn; d^n langs een d?r andere tracé's. Tevens maakt een kanaal door de Geldersche Vallei een volkomen scheiding-tusschen ds Rijnvaart en de Binnenvaart. Ir. Verhey merkt voort9 nog op. dat een verbreeding van het Merwedekanaal op groote bezwaren zal stuiten, omdat men in deze reeds gecultiveerde streek niet overal de gewenschte breedte zal kunnen krijgen. Na deze beschouwing over het kanaal zelf, komt spreker op het groote streekbe- lang van het Geldersche Vallei-kanaal. Voor Amersfoort zelf is het belang van een Geldersch Vallei-kanaal al zeer duidelijk. Immers de Eern is een zeer ondeugdelijke waterverbinding, die vele malen zelfs ge heel onbevaarbaar is. Ook als de groote Zuiderzee provinciën gereed zijn, zou de ligging van Amersfoort aan een groot- scheeps-vaarwnter van buitengewoon groot belang zijn. Ditzelfde geldt voor Veenendaal Ook voor deze industrie-plaats is een Val lei-kanaal van groot belang. Amersfoort, Veenendaal en de geheeie Vallei zou met een kanaal in hooge mate gebaat zijn Spre ker memoreert vervolgens de argumenten van Utrecht voor een kanaal naar Vrees wijk, argumenten die voor een zeer groot gedeelte gebaseerd zijn op lagere sleeploo- nen bij de totstandkoming van een kanaal via Wijk bij Duurstede. Of deze argumen ten grond hebben kan spreker niet beoor- deelcn, doch hij vestigt er den aandacht op, dat dit de eenige argumenten zijn van Utrecht. Na ook de belangen van de Be tuwe belicht te' hebben concludeert spre ker, dat de belangen voor beide ontwerpen ongeveer gelijk zijn. Het algemeen belang echter vraagt een kanaal door de Gelder sche Vallei. In verband hiermede merkt spreker op, dat de Kanaal-Vereenigine nNfr- mer het specifiek Amersfoortsche belang heeft beoogd, doch dat deze Vereenw'ng steeds het algemeen belang heeft voorge staan. Nadat de heer Verhey zijn voordracht heeft beëindigd worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen naar aanleiding van net besprokene. Door een enkele wordt hiervan gebruik gemaakt, waarbij de heer Verhey enkele punten nog nader toelicht. De heer Hehcnkamp dankte hierna den. heer Verhey vcor zijn duidelijk betoog en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten, __u

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2