WIJNHANDEL J. A, SCHOTERMAN &Zn COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 Gevzstigd 1373 - TELEFOON 145 FR ANSCH MARINE- VL1EGTUIG IN NOOD Relaas van dén kapitein NOODTOESTAND DER SUIKERINDUSTRIE Aanneming eener motie DE ARMENRADEN Het verhaalsrecht DE VERWISSELDE ALBERT CUYP Arrest van het Amster- damsche Hof Humorhockjc De redding ven de „Goliath" door het s.s. Dordrecht Omtrent de gemelde redding van de be manning van een Fransch marinevlicgtuig schrijft cle kapitein de heer C. Boer van het motorschip „Dordrecht" nader aan zijn ree- derij, de N.V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam: Gisteravond 5 u. 43 waarschuwde de mar conist mij, dat een watervliegtuig in nood verkeerde en assistentie vroeg. Daar de sig nalen zeer zwak waren en bovendien nog gestoord werden door verschillende land- en schcepsstations, kon de telegrafist het be richt slechts onvolledig opnemen. Het ge lukte hem toch de positie van het vliegtuig te krijgen, naar opgave 5 mijl 130 graden van Planier Eiland. Onze positie was toen 5 mijl van de door heil opgegeven plaats. Wij wendden nu on middellijk het schip en stoomden naar de opgegeven plaats, waar echter van het vlieg tuig niets te bekennen was. Ik gaf toen den marconist order om lichtsignalen te vragen. Direct nadat het bericht verzonden was, za gen we dwars aan B B. een lichtschittering, die wij aannamen van het vliegtuig afkom stig te zijn, welke veronderstelling na ecni- gon tijd juist bleek te zijn. Iladden intus schcn de geheele bemanning aan dek ge roepen om uit te kijken en tevens de red dingsboot gereed gemaakt. Er stond een stijve noordelijke wind. kracht 6 tot 7, het begin van een mistral mot woelige zee. liet is echter moeilijk zoe ken bij nacht naar een klein vliegtuig op het water, doch gelukkig kwam af en toe de maan door de wolken. Naderden het vlieg tuig tot op korten afstand en draaiden bij, 'waarop ik den commandant van het vlieg tuig vroeg of hij het wenschte te verlaten, uelxc vraag bevestigend beantwoord werd Lieten onmiddellijk de boot te water, on der commando van tweeden stuurman Sr.occk cn roeiers, derden stuurman Van Duin matrozen Bruin, Westerdijk, Krista- lijn, Rolfers, Kort en Alta, welke in zeer korten tijd bij het vliegtuig was, waarop de bemanning van het vliegtuig aan boord oversprong. Te 7 uur hadden we de beman rdng van het vliegtuig aan boord. liet vlieg tuig bleek te zijn een tweemotorig water vliegtuig van de Fransche marine, dat te drie uur n.m. op zee gedaald was wegens panne. Bij de geforceerde landing op de woe Jige zee was het zwaar beschadigd en in zin kenden toestand; door het invallen der duisternis cn het toenemen van den wind cn zee werd hun toestand steeds hachelijker, temeer daar de energie der noodbatterij uit geput raakte. Do laatste spanning werd ge lukkig gebruikt voor lichtsignalen, anders zou het ook een moeilijk werk voor ons ge weest zijn hen te vinden. Toen het S.O.S.- sein noodig bleek, was de energie van hun accu's verbruikt. De commandant verklaart dan ook, dat we net op tijd kwamen, daar het vliegtuig vrij spoedig gezonken zou zijn. Toen we bij hen kwamen, hadden ze niets meer om licht te geven en begon de zee reeds alles af te breken. ft In verband met de weersomstandigheden besloot ik hen in Bonifacio te landen, het geen in de route ligt. De bemanning van het vliegtuig bestond uit den commandant, den piloot, den tele grafist cn een matroos. Toen ik het vlieg tuig vond, was het zeven mijl van de door hen opgegeven plaats; het was voor den win weggedreven. DE KONINGIN MOEDER. Dij de Vondel-herdenking. II. M. de Koningin-Moeder heeft het voot nemen de plechtige Vondel-herdenking te 's-Gravenhage op 4 Februari In de zaal De ïigentia to den Haag gedurende welke Al bert Vogel „Lucifer zal voordragen, voor een gedeelte bij te wonen. Aanbieding van geschenken. nog enkoio D8 Koningin-Moeder zal heden namid dag te 4 uur een deputatie ontvangen van de Verecniging van Larcnsche beeldende kunstenaars, welke II.M., ter gelegenheid van haar gouden jubileum, een album zal komen aanbieden bevattende aquarellen etsen cn litho's van Larensche kunstschil deis. Daarna zal de Koningin-Moeder in audiëntie ontvangen een deputatie uit den Bend van Christelijke Oranjeverenigingen welke II. M. zal komen aanbieden een wandbord, met een voorstelling van het inr'^ne van den Bond. DE VEENDIJK BIJ HOOG TIJ WEER VLOTGEXOMEN. Do reis naar Britsch-Indlë voortgezet. Tie? es. „Veendijk" van de Holland- Amerika Lijn, dat Woensdagavond op den Nlouwen Waterweg was vastgeraakt, ia bij hoog tij met behulp van de sleepboot „Gele Zee" vlot gekomen. Het schip heeft de reis paar Britsch-Indié voortgezet. tie, In voorkomende gevallen met „Mercu- rius" overleg te plegen omtrent salarissen en arbeidsvoorwaarden van het kantoorper soneel, onderzoek der directie naar alle grieven van het personeel en wegneming van alle grieven, welke gerechtvaardigd blijken, salarisverhooging voor drie bedien den. Alle stakers zullen worden teruggeno men. Nog in den loop van Dinsdag heeft de waarnemende president der Rechtbank op verzoek der firma Carels uitspraak gedaan in kort geding. De eisch der firma, de boy cot-actie te verbieden op straffe van een boete van 100 per dag, Is afgewezen. Gisteren zijn alle stakers weer aan den arbeid gegaan. (H.bld.). Een vergadering te Bergen op Zoom vanwege de K. v. K. voor West N. Brabant Te Bergen op Zoom is een veijprtering gehouden, belegd door de Kamer van Koop handel voor West-N.-Brabant, met als on derwerp de dreigende crisis in do suiker industrie en haar gevolgen voor Westelijk N.-Brabant. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt vertegenwoordigers van de minis ters van Binnen ia ndsche Zaken en van Arbeid, bestuurders van coöperaties en vele burgemeesters uit de gehéél e streek. Nadat de voorzitter van de K. v. K., de heer J. van den Biggelaar, die de vergadering pre sideerde. de bijeenkomst had geopend en tn het bijzonder de heeren Heringa en Kakebeeke, vertegenwoordigers der minis ters, had welkom geheeten, was het woord aan den heer dr. Van Ginniken, te Bergen op Zoom, lid van de afdeeling grootbedrijf van de K. v. K. aldaar. Na te hebben uit eengezet den toestand der suiker-industrie over de geheele wereld, ook met het oog op do belangen van Nederland toonde spr. aan, dat het begrip vrijhandel ten aanzien van 't suikervraagstuk thans voor Neder land nog slechts 'n fictie is. Spr. kwam tot de conclusie, dat geen blijvende verbete ring mogelijk is, voor een nieuwe conven tie tot stand zal komen. Waar een dei- gelijke conventie voorloopig nog vel tot de vrome wenschcn zal blijven behooren. was spr. van oordeel, dat een steun aan de industrie, hetzij in den vorm van een productie-premie, dan wél in den vorm van een verschil van recht tusschen binncn- cn buitcnlandsche suiker, zeer gewcnsch' is. E\enals op zout, tabak en gedistilleerd is dit zeer wel mogelijk. Spr. betoogde dat de Staat niet moet wachten tot er schade ontstaan is en dan helpen. Vervolgens sprak de heer C. Moors uii Nieuw-Vossemcer, als voorzitter van den N.-Brabantschen Chr. Boerenbond. Hij wce> op het groote belang der boeren bij het behoud eener bietencultuur en besloot met te zoggen, dat waar hier wel degelijk van ren noodtoestand gesproken kan worden, het de taak der regeering is in te grijpen De derde spreker was het Tweede-Kamer lid J. Loerakker uit Haarlem. Deze wees er vervolgens op, dat het de taak der overheid is, de industrie o\er tijdelijke moeilijkheden heen te helpen. Een arbeidsveld dat 17.000.000 per jaar op levert, is toch wel de moeite waard. Vervolgens sprak nog dr. L. ICortenhorst, lid der Tweede Kamer, die de kwestie van algemeen politieke zijde besprak. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De vergadering van belanghebbenden bij de beetwortelcultuur en de suikerindustrie in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant, vergaderd op 30 Januari 1920 te Bergen op Zoom onder de leiding dezer Kamer, gehoord de besprekingen over het gevaar voor inkrimping der cultuur en der in dustrie, en over de belangen, welke ver schillende bevolkingsgroepen bij het onver minderde voortbestaan dezer cultuur en dezer industrie hebben, spreekt als hare rnecning uit, dat in 't bijzonder door de alom toege paste bescherming cr ernstig gevaar be staat voor een belangrijke inkrimping der bovetwortelcultuur cn der suikerindustrie in Nederland, dat het verdwijnen van een belangrijk gedeelte dezer welvaartsbronnen, zoowe! voor de landbouwers als voor de arbeiders, middenstanders, schippers, industrieelen en andere groepen cLr bevolking, ernstige ge volgen en belangrijke schade zou tenge volge hebben, dat het verkeerd is, waar zulke belangen op het spel staan, en waar de algemeene toestand zóó duidelijk is, om te blijven overleggen over de vraag, of de toestand van gevaar wel op het uiterst bereikbare punt gekomen is. zonder dat onherstelbare schade is aangericht, dat bovendien bij het tót stand komen der conventie de waarde der conventie voor Nederland vermoedelijk afhankelijk zal zijn van den toestand, waarin de Ne derlandsche industrie zich op dat oogen blik bevindt, dat dus tot handelen moet worden over gegaan, voordat deze schade is aangericht en de bereikbare en voor de hand liggen de middelen terstond moeten worden aan gewend om het gevaar voor aanmerkelijke inkrimping van cultuur en industrie te weren, en verzoekt aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken deze motie ter kennis U brengen van de Regeering cn aan de ledej der Staten-Generaal." MR. M. W. SCHELTEMA. - De nieuw benoemde griffier van de Prov. Staten van Groningen, rnr. M. W. Scheltemo. zal Vrijdag naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. Woensdag heeft de Commissa ris der Koningin jhr. mr. dr. A. Röell, don heer Scheltema in de vergadering van Geil. Staten met eenige hartelijke woorden toege sproken en zijn langdurigen belangrijken arbeid aan de griffie gememoreerd. Gistermorgen heeft de griffier mr. S ÏT Veiling Meinesz de ambtenaren der griffie in de vergaderzaal van Ged. Staten v<»r- eenigd en daar den heer Scheltema namens allen gehuldigd en gedankt voor zijn ann- genamen omgang en prettige wijze vfin samenwerken. STAKENDE KANTOORBEDIENDEN. De staking bij Carel3 geëindigd. De op Maandag 21 Januari j.l. door (l?n Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" uitgeroepen staking bij de Luxebroodfabriek v/h Henri J. Car#ls te Amsterdam in geëindigd. Op Vrijdag j.l. werd de afdeeling Amster dam van „Mercurius" door de firma Capels in kort geding gedagvaard om op Zaterdag d.a.v. voor den president van de Rechtbank te verschijnen in verband met de door de afdeeling ingezette boycot-actie. De waarne mende president, mr. I-luizinga, bepaalde de uitspraak op Dinsdagmorgen 29 Januari. Op initiatief der advocaten van partijen is toen een conferentie gehouden teneinde te trachten, door overleg het conflict tot op lossing te brengen. De ter conferentie geformuleerde voor stellen zijn Dinsdag door beide partijen aan vaard. Zij komen neer op erkenning van den vakbond en bereidverklaring der direc- i KLEINE UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak brak gisteravond brand uit in don kelder, brhoorende bij den visch- en fruithandel van den heer N. van Garderen, Vijzel gracht 39 te Amsterdam. De vlammen vonden gretig voedsel in de daar opgeslagen emballage. Toen de brand weer arriveerde brandde het fel in den kel der. Zij kon aanvankelijk het vuur m<»ei- lijk bereiken, omdat de toegang aan de straat versperd was door kisten. De fruit handelaar kwam gewoonlijk door een luik in den winket in zijn kelder. De toegang werd echter geforceerd inmiddels sloegen de vlammen achter uit en lekten langs de kozijnen van de hooger gelegen verdiepin gen Met drie stralen op de motorsnuit was het vuur spoedig bedwongen. De kelder brandde uit en mede ging verloren een voorraad visch en fruit. De schade wordt door verzekering gedekt. WERKPLAATS UITGEBRAND. Door het defect raken van den zuiger van een bcnzine-solóeerlamp ontstond gis termiddag brand m de rijwielherstelplaats van den heer J. Piersma te IJ muiden- Oost. De benzine stroomde over den grond waardoor binnen enkele minuten de ge heele \verkplaats in lichter laaie stond, ofschoon politie en brandweer binnen tien minuten na het uitbreken van den brand het vuur met eenige slangen op de water leiding ging bestrijden, brandde de werk plaats geheel uit. Twee auto's, vijf motor rijwielen. vijf en dertig rijwielen, een groo te partij oude en nieuwe rijwielbanden en driehonderd liter olie gingen verloren. Al les is op heurspolis verzekerd. EET S.S. VEENDIJK AAN DEN GROND. Het uitgaande Nederlandsche stoom schip Veendijk van de Holland—Amerika Lijn op reis van Rotterdam naar Britsch Indiê is gisterenavond tijdens mist tus schcn Wit II en II bij Maassluis aan den grond gevaren. Het zou vermoedelijk met rijzend water vlotkomen. Sleepbootcn wa ren ter plaatse. ZANDVEKSCHUIVING Bij het maken van de nieuwe sluis voor het waterschap De Breede Watering bewes ten Ierseke, onder de gemeente Schotel, heeft een zandverschuiving plaats gehad De muur werd ernstig beschadigd cn kwam een meter van zijn plaat6. Een onderzoek naar cle oorzaak wordt in- 'esteld. MR. J. C. KODEKITSCH. t Subst. Off. v. just, te Maastricht. De substituut-officier van Justitie te Maastricht, Mr. J. C. Ivoderitsch is op 43-Ja- rige leeftijd aldaar plotseling overleden Voor hij zijn functie te Maastricht aan vaardde was hij werkzaam te Rotterdam. HET SYND. VAKVERBOND. Lansink Jr. uitgetreden. Naar „Het Volk" verneemt, is de heer Lansink Jr. uit het Syndicalistische Vak verbond getreden. Er waren mecningsge- schillen ontstaan en Lansink Jr. 'wenschte zich niet te onderwerpen aan besluiten, die hij met het syndicalisme in strijd achtte. De heer Lansink vervulde in het >T. S. v de functies van secretaris êh redacteur. In laatstgenoemde functie is hij opgevolgd door den bezoldigde van den Syndicalisti schen Metaalbeweckfirsbond Rosseau* Wijziging van de wet op de Y; Armbesturen. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van de wet van 27 April 1912 tot rege ling van het armbestuur. Dit ontwerp is blijkens de toelichting gevolg van een wenseh, uitgesproken in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V der ontwerp-Staatsbegroo- ting 1926, dat wijziging zou worden bevor derd van die bepalingen der Armenwet, welke de samenstelling cn de werking van de Armenraden betreffen. Ook de regeering is van de wenschelijk- heid dier wijziging overtuigd. Zij meent evenwel, dat cle wet ook op enkele andere punten wijziging behoeft, o.m. het hoofd stuk „Van het Verhaal". De verschillende herzieningen zijn van technischen aard. Het komt o.m. voor, dat de stichtings brief van een instelling van weldadigheid, het toezicht op het beheer dier instelling heeft opgedragen aan een thans niet meer bestaande autoriteit. Er kan in zoodanig geval gevaar ontstaan voor het juiste be heer der gelden, die van ouds voor de armenzorg zijn bestemd. Voorgesteld wordt in die gevallen van overheidswege een nieuw toezicht in te stellen. Een andere wijziging beoogt het schep pen van een toezicht in gevallen, waarin door de bestuurders zelf controle wordt verlangd. Deze nieuwe bepaling zal ook voor bestuurders van andere instellingen, die het beheer voeren zonder eenig toe zicht van derden, een vingerwijzing kunnen zijn. Het wordt onnoodig geacht, de macht! ging van Gedeputeerde Staten te eischen telkens als een burgerlijke of gemengde instelling in rechte verhaal wil uitoefenen. Daarom wordt thans voorgesteld, het ver eischte van deze machtiging te doen ver vallen. Volgens een voorgesteld nieuw ar tikel zal verhaal kunnen worden to9gepast niet alleen voor reeds verleende ondersteu ning, doch ook voor nog te maken kosten. Men kan dan volstaan met óén beschik king, ook voor de toekomst. Volgens* de huidige regeling betreffende de samenstelling en werking van den Ar menraden kan een instelling, welker uit gaven tot zoodanig bedrag zijn geklommen, dat zij de bedragen, door alle andere in stellingen uitgegeven, verre achter zich la ten, de meerderheid van het aantal be stuursleden in den armenraad rechtstreeks aanwijzen en zich aldus een overwegende positie in het bestuur verzekeren. De mogelijkheid, dat cle wettelijke regel zou le'den tot zeer eenzijdige samenstelling van het bestuur, wordt thans weggenomen door het recht van die groote instellingen te beperken. liet instituut van het dagelijksch bestuur van den armenraad heeft niet voldaan. Het bleek belemmerend te werken op den gang van zaken. Behoudens een enkele uitzon dering is dan ook voor alle armenraden, bij welker instelling was bepaald, dat een dagelijksch bestuur zou worden gekozen, op hun verzoek, de desbetreffende bepaling ingetrokken. De bedoelde uitzondering be treft den armenraad te Amsterdam, welke tot dusver het dagelijksch bestuur hand haafde. Dc thans voorgestelde regeling zal in tusschen ook voor Amsterdam het dage lijksch bestuur overbodig maken. De bestu ren zullen een zoodanig aantal leden moe ten tellen, dat het mogelijk zal zijn de ver schillende soorten van armen-verzorging, richtingen en stroomingen in het bestuur te vertegenwoordigen. J. H. DAAM VAN TUEEItGEN. f Te Haarlem is overleden in den ouderdom van 58 jaar de gep. kolonel der infanterie J. H. Dam van Tubergen. De tei rdebe- stelling heeft plaats Maandag te half 2 op de algemenee begraafplaats te Heemstede. Dult?M ,kzdi2,d Ba:Gp aga-i f:è2isd MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Een 34-jarige handelaar in ongeregelde goederen kreeg op 18 September van het vorig jaar, toen hij voor den ingang van zijn aan een der hoofdstedelijke grachten gelegen kelderwinkel stond, ruzie met een sinaasappelkoopman. Op een gegeven oogenblik gaf de man van het ongeregeld» goed zijn tegenstander zulk een hevige klap tegen de kaak, dat deze over een achter hem staand kistje struikelde en met een smak tegen de straat sloeg. Zijn kwetsuren waren zóó ernstig, dat liij aan de gevolgen daarvan Is overleden. De dader van deze zware mishandeling stond gistermiddag terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Tij dens de behandeling der zaak werd aan een merkwaardige bijzonderheid de noodi- ge aandacht gewijd. Het was n.l. gebleken, dat de schedel van het slachtoffer buiten- spo-'g dun was, zóó dun als volgeti3 de verklaringen van den deskundigen getui ge, dr. F. Meursing, slechts bij één van de honderd menschen voorkomt. Een omstandigheid, welke het O. M„ mr. Overbosch, tot het nemen van een mild requisitoir aanleiding gaf. De officier eischte 40 boete, subs. 20 dagen hechte- nis. i' Uitspraak 14 Februari a.s. De heer Blitz vrijgesproken van verduistering Het Gerechthof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak betreffende de ver wisselde Albert Cuyp. Het gaat hier nnar men weet om een vergissing van de Bank vor. Leening te den Haag. die aan den koop man J. Blitz te Rotterdam een schilderij van Albert Cuyp heeft verstrekt op een be- leeningsbriefje voor een andere schilderij. Toen de vergissing bemerkt werd, weigerde de heer Blitz de schilderij terug te geven, waarmede hij zich een Justitieelo vervol ging terzake van verduistering op den hals haalde. De Rotterdamsche Rechtbank en later het Gerecht hof te Den llnap veroor- deeiJe hem tot 230.— boete of 25 dagen hechtenis. Daarna kwam de zaak voor den lloogen Raad cn dit hoogste rechtscollege verwees naar het Gerechtshof te Amster dam, dat op zijn beurt een zeer minutieus onderzoek instelde, waarmede ettelijke zit tingen gemoeid waren. Het Gerechtshof heeft thans het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank vernietigd en, opnieuw rechtdoende, het tcnlaste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen ver klaard. Het Hof sprak den heer Blitz der halve vrij. De advocaat-generaal had eveneens ver nietiging van het Rotterdamsche vonnis, doch oplegging van dezelfde straf gevorderd. BEROOVING TE DEVENTER. De verdachten honden huo onschuld voL Het onderzoek naar den roofoverval op den kantoorbediende te Deventer duurt nog steeds voort. De rechtbank te Zutfen heeft de gevangenhouding in het Huis van Be' waring vao de verdachten S. fden beroof de) en diens zwager H. met dertig dagen verlengd. Beiden blijven, naar de TeL meldt, in hun onschuld volharden. DE MOORD TE GROOTEGAST. De moeder van Wijkstra overleden. Te Grootegast is naar „Het Volk" meldt overleden de bejaarde moeder van IJpe Wijkstra. Zij was een oppassende vrouw, die zich' «le misdaad van haai' zoon zeer had aange-. trokken. Door het comité tot steun aan de nagela ten betrekkingen der slachtoffers bij Groo tegast. is bij eerste verantwoording 2359.50 verantwoord. VERDRONKEN IN EEN BIJT. Zuiderzeevisschor verongelukt Gistermorgen is de ruim 40-jarige spie- ringvisscher II. uit Huizen in een bijt van het ijs, dat voor de haven in de Zuiderzee drijft, gevallen en verdronken. De opstandiep echtgenoot..Zco nou Var* je een vo© 'het is fcfiunefcf jy óen spuyi r- t

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6