Perzische Kussens. BINNENLAND. STADSNIEUWS. KUNST Fa. J. W. VAN ACHTEI West-Singel 12-13. BERGH, Telefoon 233. MISLUKTE REIS VAN DE „VAGTEKERK" Naar Rotterdam teruggekeerd WEGEN VERBETERING Snelverkeer door veren belemmerd UIT DEN OMTREK. RADIOPROGRAMMA PROFESSOR SIEGFRIED 0CH8 OVERLEDEN. SIEGFRIED OCHS, De bekende musicus en concertdirlyent prof. Siegfried Ochs Is heden op 71-jarlgen leeftijd overleden. Siegfried Ochs werd in 1858 te Frankfort a. d. Main ais zoon van een koopman gebo ren. Aanvankelijk studeerde hij scheikun de, maar ging later lot de muziek over. IIfj werd leerling van de Berlijnsehe „Hoch- schule" voor muziek, die onder leiding stond van Joachims en uitgesproken vijan dig tegenover Wagner stond. Toen Ochs eens door het lezen van de partituur van „Rheingold" door dit werk ten zeerste er- rast werd, moest hij de school verlaten. Hij nam daarna privaatlessen, zoowel prac tised als theoretisch, bij Kiel en Bruch, en hield zich in het leven als repetitor, .vnnr zanger, violist en slagwerker, tot Hans vnn Hülow hem in 1886 leider van het later door hem beroemd geworden Philharmonl sche koor maakte, dat oorspronkelijk een stichting van Ochs was en „Ochs'scher Ge sangvorein" heette, maar zich later aan sloot bij het Philharmonisch Orkest. Beide waren gebeurtenissen in do muziekwereld Ochs was de geboren koordirigent. Als componist is Ochs bekend door zijn htimo ristische potpourri „Kommt ein Vogel ge flogen" en door zijn komische opera „lm Namen des Gcsetzes". Hij was lid van d Pruisische Kamer van deskundigen voor muzikale zaken en van het directorium van de Bach-vereeniging. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gister na af doening van eenige kleine ontworpen 7.011 der hoofdelijke stemming aangenomen 't wetsontwerp betreffende de verlaging van den accijns op gedistilleerd, nadat de heer Hermans instemming had betuigd, aange zien hij de voordeelen van het ontwerp grooter acht. dan de nadeelen. Door ophou ding van den smokkelhandel wordt een be trouwbare statistiek verkregen. De Staat krijgt minder belang bij den drankhandp' en het ontwerp laat meer gekl beschikhan* voor het gezin van den gewoönte-drinker Daarna was aan de orde het ontwerp betreffende het scheepvaartverdrag met Turkije. De heeren de Wit en Blomious mr» tiveeren hun stem tegen het ontwerp, dat h. i. in den weg staat aan het voeren van een actieve handelspolitiek. De heer Die penhorst deelt deze bezwaren, doch acht die meer gericht tegen ons vrijhandelsteJ sel dan tegen het ontwerp zelf. Spr. hoopt dan ook op spoedige totstandkoming var een onderhandelingstarief. Minister Beelaerts van Blokland deelt de conclusie van den heer Diepenhorst niet er op wijzonde, dat andere Staten met hel onderhandelingstariof van Turkije niftt meer gedaan krijgen dan wij. Met ontwerp wordt aangenomen met 31 tegen 3 stem men. Voorts was aan de orde do herziening der wet tot instelling van raden van be roep voor directe belastingen. Na een korf debat, waarbij minister de Geer eenige op merkingen van den heer de Veer beant woordde, werd ook dit ontwerp zonder stemming aangenomen. De Kamer ging daarna tot nader oproep uiteen. Het voornemen bestaat begin Maart een aanvang te maken met de behandeling der Rijksbegrooting. TWEE MEISJES IN EEN WAK GEREDEN. Tragisch ongeval nabij Berg ambacht. Nabij Bergambacht is Donderdagmid dag in de zoogenaamde Benedenberg- sche buurt een droevig ongeval ge beurd, waarbij twee meisjes om het leven zijn gekomen. Omstreeks 3 uur kwamen volgens het relaas in de Tel. de 15-jarige W. Boom en haar vriendin, de eveneens 15-jarlve J. R. do Juger, beiden woonachtig te Oudtrkerk aan den IJsel, per schaats over het ijs van de laar loopende Zuid- broeksche Vliet Zij waren op weg nnar de moeder van laatstgenoemd meisje, die gis ter haar verjaardag vierde. Het ijs was ter plaatse bedekt met sneeuw, waarop de beide meisjes vermoedelijk niet bedacht zijn geweest. Op een zich daar bevindend windtrekgat. dat onvoldoende met takken was afgedekt, bevindt zich een stille plek. De dichtsbijzijnde huizen eenige boeren woningen zijn nog wel een kwartier gaans vandaar. Juist op deze plek zijn beide meisjes door het ijs gezakt. Er was op dat moment alleen een boer in de buurt aan 't werk, die het water op eenigen af stand zag opborrelen. Hij ging onmiddellijk hulp halen bij de meest nabijgelegen hui zen was na ongeveer een half uur terug met eenige andere boeren. Ladders en touwen hadden de mannen meegenomen De boe renknecht M. de Jong slaagde er met be hulp van een ladder in, de meisjes boven te brengen. Dr. Zielstra, die onmiddellijk gewaarschuwd werd en spoedig ter plaatse was, paste langdurig kunstmatige adem haling toe, doch het mocht niet meer baten en hij kon ten slotte slechts den dood con- stateeren. In de haven van Smyrna lek gestoolen Gisteravond is in de Rotterdarnschê ha ven teruggekeerd liet stoomschip „Aagte- kerk" van de Vcreenlgde Scheepvaart Maatschappijen, dat een zeer ongelukkige reis achter den rug heeft. liet schip, dat in don vasten Atislralié-dienst vaart, is, zoo als de eerste officier P. Veen ons mede deelde, op 3 December j.l. uitgevaren met als eerste bestemming Antwerpen. Reeds don volgenden morgen is het op de Schelde bij Terneüzen, waar het in dikken mist voor anker lag, aangevaren door het Deori- sche stoomschip „Primula" (uitgaand), waardoor de voorsteven verbogen werd. De ze schade is in Antwerpen gerepareerd, waarna het schip via Genua en Messina koers zette naar Smyrna. Op 21 December kwam het voor do haven van Smyrna, waar een nauwe vaargeiil tusschen twee wrakge- bieden moest worden gepasseerd. Daar is de Aagtekerk op een wrak gestootcn, waar door een groot gat in den bodem ontstond en ruim I snel water maakte. Het schip is op de reede voor anker gegaan. Duikers van het bergingsvaartuig „Belos" hebben daar de bekisting voor liet gat aangebracht, waardoor men de schade alleen tot ruim heeft weten te bepalen. Omdat er in de Mid- leïland.sclie Zee geen dok is, werd een.cer tificaat van zeevaardigheid afgegeven voor Rotterdam,'.omdat men voortzetting, van de i-eis naar Australia in verhand met de Z.-O passaat niet wenschelijk \ond. Op il Ja nuari werd de terugtocht aanvaard en gis teren is het schip te Rotterdam aangeko men: Onderweg Gibraltar is de lading stukgoed Overgegeven aan de „Arendskërk". Het schip zal in Rotterdam gerepareerd worden. HOFBERICHT. Wegens het overlijden van II. M. de Ko- ningin-Mooeder van Spanje zal het Neder- landsche hof vier dagen halven rouw en vier dagen lichten rouw aannemen. In verband met dit overlijden worden ook. zoowel de tweede soiree ten hove, welke Vrijdag 8 dezer zou plaats hebben, als hel diner voor de hoofden der buitenlandsche gezantschappen met hun dames, dat Maan dagavond 11 dezer door de Koningin zou worden gegeven, uitgesteld. AMELAND NOG STEEDS GEÏSOLEERD Bestond Dinsdag door den ingevallen dooi en den Noord-Westen wind de hoop. dal Araeland spoedig uit zijn isolement verlost zou worden, thans, nu de wind weer Oos tzij' is en de vorst met alle kracht toe neemt, is die hoop vervlogen. Men begint aan verschillende dingen gebrek te krij gen, vooral aan gist. Men heeft in geen zes dagen verbindine gehad. Er zijn twee mo gelijkheden om de post en de noodige le vensmiddelen te verkrijgen, n.l. per vlieg tuig. waarvoor de landing op een terrein. Icn Zuid-Westen van Ilollum, groot 1500 bij 300 Meter zeer geschikt is. Ook is het mogelijk per boot het Amelandsche gat te bereiken. De Wadden zijn een groote ijs vlakte. De postboot is door ijsbergen inge sloten. Indien de dooi invalt, zit deze zeer gevaarlijk. Ook de beide beurtschepen van gebrs. De Bruyn zitten vast op de reede Naar wij vernemen wordt de mogelijkheid overwogen om een marinevaartuig te zen den naar de geïsoleerde eilanden om de post en de noodige levensmiddelen te zen- Jen. Men zou dan indien het weer dit toe laat, aan de noordkust van dé eilanden lan- len. Of de post op deze wijze overgebracht zal worden hangt nu af van de beslissing hij de posterijen. MARINE OVERPLAATSING. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de kapitein der Mariniers T. C. W. Miehaolis den 15en Februari a.s. ge plaatst bij de Marinekazerne to Willems oord. WEDSTRIJDEN KON. NED. SCHAATSENRIJDERSBOND. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heefi de volgende wedstrijden uitgeschreven te Heiloo Nat. wedstrijd voor amateurs- in het hardrijden, afstanden 500, 1500 on 3000 Meter op 8 Febr.; te DordrechtNat. wedstrijd voor ama teurs om het provinciaal kampioenschap schoonrijden voor heeren voor de provincie Zuid-Holland, gevolgd door een wedstrijd voor paren op Zaterdag 9 Febr.; ie Zwolle Nat..wedstrijd voor amateurs estafette-wedstrijd voor sportvereenigingen n den ruimsten zin des woords op Zondag 10 Febr. Ploegen van vier personen, baan- lengte voor iederen rijder 500 Meter. Bruggenbouw over groole rivieren allernood zakelijkst Het propaganda-comité voor wegenverbe tering schrijft De dringende, noodzakelijkheid van be spoediging van den bouw van bruggen over onze groote rivieren is in den laatsten tijd opnieuw rnet klemmende duidelijkheid ge bleken en de urgentie eener oplossing van het bruggenvraagstuk dringt telkens naar voren, wanneer in deze wintersche dagen mist en nevelig weer do verdiensten over de breede stroomen in ernstige mate bemoei lijken, waardoor het verkeer grootcn hinder onder\indt. Het varen met de veerboot over het Hol- landsch diep te Moerdijk bijvoorbeeld heeft in de maand December j.l. niet minder dar» negen dagen stagnatie ondervonden, doordat wegons mist veerdiensten moesten uitvallen, (lp 3, 4, 6. 10. 14. 1G, 17. 21 en 2? Decomher is dat het geval geweest. Ook in Januari heeft om dezelfde reden het ver keer meermalen oponthoud gehad, omdat de veerdienst korter of langer tijd moest worden gestaakt. Op Woensdag 9 Januail o.a. is wegens dikke mist do dienst gehoel gestaakt, gedurende de voor het verkeer belangrijkste uren. Do eenige kans om bij staking van den veerdienst met een auto ovet het Hollandsch Diep te komon zou zijn. dat men zijn wagon te Lage Zwaluwe op den trein naar üordt of Willemsdorp zette (of van Dorrit naar Lage Zwaluw©), maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan, want in den regel zal men moeten wachten tot er eens een goederentrein gaat cn die loopen op dit traject hoofdzakelijk «nachts, zoodat er feitelijk geen gelegen heid is om denzelfden dag nog den overkant te bereiken. In de praktijk komt het dan ook niet voor, dat auto's op die manier hst Hollandsch Diep ipasseèren. Bij staking van den veerdienst loopt, dus hst verkeer te Moerdijk en Willemsdorp vast. Maar ook reeds bij nevelig weer het behoeft nog niet eerts dik van mist te zijn ontstaat ar verkeersstaffnatio. omdat de ve.erbooten dan veel langzamer moeten va ren. de dienstregeling dientengevolge danig in de war loopt en degenen die ove.rgeze! willen worden tiren lang moeten wachten De moeiliikheden aan dit veer worden nog vergroot, nu cie nieuwe veerboot, die het vorig jaar te Moerdijk in gebruik werd genomen, thöns weer twee maanden buiten dienst gesteld is, wegens reparatie van de aanlegsteigers. F.r wordt nu weer met de oude boot gevaren en een gevolg daarvan is, dat het zware verkeer niet meer te Moerdijk kan worden overgezet, tot groot ongerief van het vrachlgoederenvervoer per auto. Dit is slechts ëón enkel recent voorbeeld van den hinder die door het ontbreken van vaste verbindingen wordt veroorzaakt. Eer. groot nadeel van de veren is bovendien, da» het verkeer er 's nachts, en in vele gevallen al vrij vroeg 's avonds stil ligt en dat bij hoog water en ijsgang de veerdiensten her haaldelijk moeten worden gestaakt. Niet genoeg kan er op worden gewezen, dat bespoediging van uitvoering der plan nen tot bruggenbouw in 't belang van hel groeiend verkeer dringend noodig is. MET 36000 ER VAN DOOR. Omtrent de arrestatie van den kruiers knecht van I., die er de vorige week met bijna 3G.0Ó0.was vandoor gegaan ver nemen wij uit Amsterdam nog het volgen de: De man werd gistermiddag door twee re chercheurs van de centrale recherche op het Kattenburgerplein aangehouden. Hij was in gezelschap van een anderen man, die bij de politie zec-r ongunstig bekend staat. Van I. werd overgebracht naar het bureau Leidscheplein waar hem door den commissaris, den heer Hulzcnboom, het eerste verhoor werd afgenomen. De man verklaarde zich weinig te herinneren van .vat er plgenlijk gebeurd Is sinds hij er met het geld van door is gegaan is hij bijna al door aan de zwier geweest. Hij verklaarde geen geld meer te hebben. Bij de fouillee ring bleek cfah ook dat zoowel van I. als de andere man, die eveneens naar het bure werd gebracht, zoo goed als geen geld bij zich hadden. De politie gelooft echter niet dat al het geld is opgemaakt doch ver moedt dat een gedeelte hier or daar is ver borgen. In deze richting wordt dan ook een onderzoek ingesteld: Van I. droeg nog het zelfde costuum als op den dag dat hij met het geld verdween. E r m e 1 o. Naar wij vernemen zal het nieuwe Z'ekenhuis „Salem" te Vrmelo Woensdag 13 Februari a.s. des morgens om 11 uur worden geopend. „Salem" i9 thans een geheel modern ingericht Ziekenhuis met GO bedden on een naar de laatste eischcn ingerichte Operatiezaal, voorzien van het nieuwsto Rüntgen-toestel, Hoogte- zon, enz. enz. De Verecniging ter bevordering van Go- ref. Ziekenverzorging in Nederland bezit thans te Hoogevecn en te Ermelo een twee tal uitstekend ingerichte Ziekenhuizen. Vrijdag 8 Februari Huizen. 336,3 M. Na G uur 1852 M. 11.00—plm. 11.30 v.m. Korte Ziekendienst, te leiden doorden heer J. Kool, Gods dienstonderwijzer der Ned. Herv. Gemeen te te Utrecht. 12.30 Tijdsein van de K.H.O. Klok. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O. Trio. Piet Lustenhouwer, piano, Ileinrich Scholl, viool en Otto Hendriks, cello. 3.001.00 Vrouwenuurtje door mej. N. Mens uit Leiden. 4.00—5.00 n.m. Gramofoonplatenconcert. 5.00—6.45 n.m. Vooravondconcert. Mevr. Ina Mulder—Belzer, Alt-Mezzo. Mej. Lonie Edersheim, viool. De heer J. H. E. Witt- pen. fluit. De heer Frits Uyttonboogaard. Kerkorgel en piano. 6.457.00 Spreker de Weled. heer P. Iieilker te Hoofddorp. Onderwerp Espe ranto Literalurs. 7.00—7.30 Cursus Paedagogle door den Weled. Zeergel. heer Dr. Jac. v. Dael uit Amsterdam SprekersProf. Dr. M. C. van Mourik Broekman. Declamatie Kommer Klein. Mu zikale medewerking van Jhr. Jac. Re- pelaer van Driel, Alt. Mevr. A. Th. de Kuyper—de Meester, piano. Hans Schouw man. piano. 7.35 Per3borichten, van het Vrijz. Prot Persbureau, Singel 00 te Amsterdam. 7.40 lezingen-cyclusWat gelooven en denken Vrijz. Protestanten Ie voordrachtOnderwerp God. Spre ker Prof. Dr. M. C. v. Mourik Broekman, Breda. 8.15 Muziek. 8.50 V.P.R.O, cursus. Onderwerp Stroo mingen in het Vrijz. Protestantisme. 2e voordracht. Spreker Prof. Dr. M. C van Mourik Broekman. 9.30 Debussy-cyclus. 10.00 Declamatie :Kommer Klein. 10.20 Muziek. 'c Hilversum. 1060 M. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15—2.00 Lunchmuziek door het A.V. R.O. Trio. 2.052.45 Uitzending voor scholen. Spre ker G. de Clercq. ■Onderwerp Hoe worden onze steenko len gedolven 1 2.45i.00 Gramofoonmuziek. 4.00—4.30 Het A.V.R.O. Halfuurtje van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 4.30—5.00 Gramophoonmuziek. 5.30—6.00 Spreekuur van den Radio- dokter. 6.00 Tijdsein. 6.00—7.13 Dincrmuzlek door het A.V. R.O. Trio. 7.157.45 Radio-cursus vanwege het On derwijsfonds voor de binnenvaart. Spr. A. Kleyn. Leeraar Binnenvaartkundo aan de Binnenvaartschool te Dordrecht. De vaart op den Rijn tusschen Duisburg en Kaiservverth. 7.45 politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.10 Uitzending van de Operette „De Blauwe Mantel" (Drie arme kleine Meis- jes) Operette met voorspel en drie bedrij- I ven. Muziek vnn Walter Kollo, Zangtekst van Willy Kollo. 10.15 Persberichten, van Vaz DIas. 1030 Aansluiting van „Carró" te Am sterdam. 12 A.V.R.O. Stedenkennlsmaking- avond. Concert door het Omroeporkest on der leiding van Nico Treep. Solisten Lotti Muskens—Sleurs en Hélène Cals, (So praan). Ferd. Hellmann viool. 11.30 Sluiting. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Film-middag voor de Ambachts school Morgen Vrijdag middag geeft het Nut, in overleg met den directeur, een film middag voor de leerlingen der Ambachts school. Er wordt een drietal technische films vertoond, betrekking hebbend op Neder- landsche industrieën, n.l. de „Krachtfilm" der Kromhout Motoren Fabriek te Amster dam de Cemcntindustrle „De Meteoor" to De Steeg en de Parket- en Houtvloerenfa- brielc C. Bruynzeel Zn. te Zaandam. De eerste film zal worden toegelicht door een deskundige van genoemde fabriek, die bovendien een aantal gewone lantaarn plaatjes zal doen projecteeren ter verdui delijking van de onderdeelen. Indien er voldoende tijd rest de film- les vangt om half twee aan zal er nog eon enkele film, betreffende Zuid-Afrika, worden vertoond. Populaire Opera voordracht. Het departement Amersfoort van do Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kon digt aan op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Fe bruari, beide avonden te 8 uur in Amicitia, een populaire opera voordracht door den heer A. Alt, toonkunstenaar. Medewerking zal verleend worden door de Orkest-Vereeni- ging „Amersfoort" onder leiding van den heer Willem Meyer. Het programma ver meldt: „Die Meistersinger von Niirnberg" van Richard Wagner met mondelinge toe lichting en lichtbeelden. Het orkest zal ten gehoore brengen: Vor spiel, Am stillen Herd-Quintett, Tanz der Lehrbuben en Walthers Preislied. PERSONALIA. Bij Kon. Besluit is toegekend de zilveren medaille van Oranjo Nassau Orde aan M. dc Wilde, meesterknecht bij do firma II. J. B. Lensing, alhier. 50-JARIG JUBILEUM. Bij do firma Lensing. Gisteren herdacht de heer M. de Wildo den dag, waarop hij 50 jaren geledon in dienst trad in de timmermanszaak der fir ma Lensing aan de Bloemendalsche straat De jubilaris was eerst in dienst bij den heer Chr. Lensing, terwijl hij thans bij diens zoon, den heer H. J. B. Lensing is Deze gedenkdag is voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij gegaan. Nadat de heer de Wilde en echtgcnor.ee van hun woning waren afgehaald sprak de heer Lensing den jubilaris en diens ega met enk°le har telijke woorden toe waarin hij hun gelub- wcnschte met dezen dag en uiting gaf van zijn groote wnnrdeering voor den arbeid die de heer de Wilde stteda voor de zaak-Len- sing heeft verricht. Hij bood hem namens de familie een fraai schoorsteengarnituur aan De jubilaris mocht vele gelukwcnschen in ontvangst nemen, zoowel mondelinge als schriftelijke, terwijl hem eveneons vele ge schenken gewerden. Elders in dit nummer vind men vermeld, dat den heer de Wilde bij Koninklijk be sluit de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Wethouder N Vels-IIeyn kwam als loco-burgemeester den jubilaris dit oere-metaal op de borst hech ten en sprak daarbij eenige welgekozen woorden, waarin hij den heer de Wilde fe liciteerde met de hooge onderscheiding, hem door H.M. de Koningin verleend. KONINKLIJKE ONDER-OFFICIERS SCHERMBOND. Dc uitslag van den wedstrijd personeel sabel, afdeeling II luidt als volgt (289 deelnemers): lo prijs A. S. Flick, sergt. vlieger luchtvaartafdeelingi 2e pr. P. Pas- ma, wachtmeester S.R.V.A.; 3e pr. C. Ni^r wenhuizen, sergt. politietroepen Breda; 4e pr. R. M. Achterbergh, opperwachtmeester instr. S.R.V.A.; 5e pr. J. A. Ales, sergt. ma riniers; 6e pr. W. D. Buket, sergt. 5 B. I.; 7e pr. B. van Dolderen, wachtmeester 2 B. V.A.; 8e pr. J. Klein Wentink, O. W. I. 3 R.V.A.; 9e pr. L. Roset, sergt. Luchtvaart ufd.; lOo pr. Th. B. W. Wesselingh, sergt, 18 R.I.; lie pr. R. Nak, wachtm. Regt. Wiel rijders; 12e pr. A. Kat6ma, wachtm. 2. R. V.A.; 13e pr. A. E. de Jager,. S.M.I., 4 R.I.; 14e pr. C. G. van Beem, wachtm. 4 R V.A.; 15e pr. J. de Voogd, wachtm. 2e Half Reg. Huzaren; 16e pr, Kremer, wachtm. Korps Rijd. Art.; 17e pr. W. M. de JVleijr, fourier 2e regiment Huzaren; 18e pr. R. 'van Putte, serg, gymn. en sporlcursus Breda; 10e pr. L. J,.L. Ilberden; sergt. -6 R.I. Breda; 20e pr. J. G. Poot, opperwachtmeester zadelma ker 2e Regt. Huzaren; 21 pr. J. Schrieven, wachtm. 1 R.V.A.; 22e pr. G. W. Anneve- link, sergt 20 R.I.; 23e pr. H. J. Borgsteijn S.M.A. Reg. Wielrijders; 24e pr. H. F. Gron del, wachtm. 6 R.V.A.; 25e pr. A. J. Plan ken, sergt. S.R.O.L De uitslag van den wedstrijd personeel floret, lie afdeeling luidt als volgt: 90 deelnemers: le prijs H. Drenth, sergt. S.R. O.I.; 2e pr. J. Vos, id. id.; 3e pr. C. J. H. van der Ilorst, regt. Genietroepen, 4o pr. J. G. Niepoort, Adj. O.O. II Reg. Huzaren; 5e pr. E. Annevelink, sergt. 20 Reg Inf.; 6e pr. VV. G. Frartssen, Wachtmeester 2e Reg. Huzaren; 7e pr. A. M. Leegsnia, sergt. mil. gymn. school; 8e pr. D. J. Wit, sergt. S.R. O.O.A.; 0e pr. J. L Smeyers, sergt. 7 R.I. Personeele wedstrijd degen, afdeeling I: le pr. D. Gijsberli Ilodenpijl, wachtmeester 6 R.V.A.; 2e pr. J. J. Desta, opperw. ndm. 1 R.V.A.; 3e pr. A. A. Maljers, S.M.I. Genie troepen; 4e pr. M. Leek wachtmeester mil. gymn. school; 5o pr. A. G. Kappenburg, AdJ. O. O. Regiment Wielrijders; 6e pr. A. G. Mol, S.M.I. Landstorm; 7e pr. A. Boef, wachtmeester 2e Regiment Huzaren; 8e pr. II. A. J. Srneyers Adj. O. O. 21 R I. (N. R. Ct.) TENTOONSTELLING CH1WEESCH BORDUURWERK. In de Witte. Een buitengwoon mooie en interessante expositie is het, de tentoonstelling van Chi- noescli Borduurwerk, die vandaag en mor gen in „De Witte" wordt gehouden. Het werk, dat men hier kan aanschouwen on [naturulijk ook koopen, getuigt van een merkwaardig kunstgevoel der Chineezen en van een haast ondonkbaar geduld. Onder het borduurwerk vindt men meerdere re sultaten van uiterst minutieuze precieuze arbeid, dio men wel nergens anders zal vin den. Wij zagen er oud borduurwerk ver vaardigd door de adelljke vrouwen, die vroeger aan het keizelijke hof vertoefden, doch die na de revolutie broodeloos werden en nu aangewezen zijn op de werkverschaf fing. Dan noemen wij nog fraaie, met de hand gekleurde foto's van het keizelijke pa leis het de merkwaardige rijk bloeiende paarse regen. Vele van deze met de hand gekleurde foto's is het werk van schooljon gens, terwijl verschillend brokaat- en ook i borduruwerk vervaard;gd is door mannen. Voorts vindt men bij deze expositie nog I keurig plakwerk op zijde, meestal gemaakt door lamme of kreupele kinderen. Wij wij- Izen in dit. verband op de vele pric3teraf- beeldingen. Verschillend borduurwerk is verwerkt in presteneerblaadjes met kunstig uit de hand gesneden lijstjes. Onder dit bor duruwerk zijn stukken van meer dan 120 jaren oud. Merkwaardig is ten slotte nog de op zijde geschilderde bruilofts- en begraf« nistoet. Wij vermelden nog dat de baten van deze tentoonstelling komen ten goede van de werkverschaffing te Peking, waarvan Ds. Leynse leider is. Door de resultaten van dergelijke exposities in Holland heeft men te Peking 50 menschen meer aan werk kupnen.helpeh. Gaarne wekken wij een ieder op deze interessante tentoonstelling te bezoeken. 5 T

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2