WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VSEUX XXX OPRUIMING COVKCra per fiesch f 4.5D. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE WOEKERAARSTER Rente van 520 procent Humorhoekje POSTZEGEL- VER VALSCHING Twee arrestaties „TIJOZLIJAS AAM IECLNG" S. H. 1VJASRA WATERTOREN TEN VAL GEBRACHT Een ongewoon werkje LHIRONDLLLE 16*18 Langestraai HOEDEN Manipulaties van een geldschietster. Mishandeling om de inning te bevorderen NA HET VLIEGONGELUK TE HEERLERHEIDE. Een vervolging tegen het vliegcomité. Volgens de Limb. Koera is er een ver volging ingesteld tegen het vliegcomité te Heerlen, dat den vliegdag te Heerlerheide op 12 Augustus j.l. heeft georganiseerd, waarbij vijf personen om het leven zijn ge komen. GEEN MOOIE HANDELWIJZE. Demonstroerende kerkbezoekers. Zondagmorgen zou ds. M. van Grieken. Ned. Herv. predikant te Rotterdam, de godsdienstoefening leiden in de Vredeskerk van de Ned.Herv.Gemeente teVreeswijk (Rot terdam). Aangezien ds. van Grieken plot seling verhinderd was. werd de predik beurt geleid door ds. J L. de Heer, Ned. Herv. predikant te Rotterdam en ambtge noot van ds. van Grieken. Blijkbaar was dit niet naar den zin van de kerkbezoekers, waarvan een deel demonstratief de Vredes kerk verliet, nadat ds. de Heer den kansel had beklommen. Ook toen onder de pre diking een Gezangvers werd opgegeven, was dit voor velen aanleiding om min of meer hardhandig de kerkboeken dicht te werpen! Ter opheldering wordt hier nog even vermeld, dat zoowel ds. van Grieken, ds. de Heer als de Ned. Herv. Gem. van Vree wijk allen rechtzinnig zijn; alleen ds. van Grieken behoort tot den Gercf. Bond, ds. de Heer is van rechts-ethische beginselen en de Herv. Gem. van Vreewijk kan men wel, zonder bezwaar, als een gematigd-confes- sioneele gemeente beschouwen. Alzoo louter een strijd tusschen de Chris tus-belijders zoo lezen wij in het V a- derland. In 't gebed sprak dan ook ds. de Heer zijn droefheid over een en ander uit; velen waren dus alleen gekomen om den persoon van ds. van Grieken en niet om de prediking van het Evangelie van Jezus Christus. MULTATULI. Plannen voor oen gedenkteckcn. Reeds bij de huldiging van Multatuli in 1920 had de Vereeniging „Het Multatuli Museum" plannen tot het plaatsen van een gedenkteeken. Op verzoek vond het bestuur de heeren dr. H. P. Berlage, D. B. Mcndes da Costn, prof. R. N. Roland Holst. Corn. Veth en mr. H. P. L. Wiessing bereid, in een commissie zitting te nemen. Tevens had de toenmalige wethouder van Amsterdam, dr. F. M. Wibaut, namens B. on W. van Amsterdam toegezegd, dat dit college be reid was aan het plan mede te werken. De tijdsomstandigheden lieten toen echter niet toe, dat aan het plan uitvoering werd gegeven. In de laatst gehouden algemeene vergadering werd het bestuur echter op dracht gegeven alle maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat in Amsterdam een gedenkteeken voor Multatuli tot stand komt. Daartoe wordt op Zondag 10 Februari a.s. des namiddags te één uur in Krasna polsky te Amsterdam een bijeenkomst be legd, waarin de voorbereiding der uitvoe ring zal worden besproken. H. J. PAK. t Te 's-Gravenhage is pverleden. 62 iaren oud, de heer H. J. Pak. gepens. luitenant ter-zee le klasse. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Begrafenis van IJJe Wijkstra's moeder. Te Doezum heeft Dinsdag in allen een voud plaats gehad de teraardebestelling van de weduwe NVijkstra, de moeder van den moordenaar van Grootegast. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben de oude vrouw ongetwijfeld ten gra ve gesleept meldt de Tel. Dacht men aanvankelijk,, dat ÏJje Wijkstra tegenwoor dig zou zijn, algemeen werd het beter ge acht, dit niet le doen geschieden. Ds. Wol- dering uit Koldhorn leidde de eenvoudige plechtigheid. IJSSLACHTOFFERS. Te Onderdijk, gorn. Wervershoof, is het 4-jarig dochtertje van den heer L. Vlugt door het ijs gezakt en verdronken. Dinsdagmiddag is de 14-j. zoon van chauffeur Hermand te Pannerden bij het schaatsenrijden in het kanaal de Noorder vaart bij het gehucht Stoep door het ijs ge zakt en verdronken. Zijn lijk is even later opgehaald VEEL IJS OP DE ZUIDERZEE. Urk geïsoleerd. De postboot „Jhr. van Geusau" vertrok gistermorgen om 8 uur van Kampen, doch kon wegens het vele ijs cn zware mist het eiland Urk niet bereiken en is weer naar Kampen teruggekeerd. KINDJE VERBRAND. Doordat do moeder in zwijm viel. Te Lochem zat de vrouw van een schilder met haar kindje van veertien dagen bij de kachel toen zij door een bezwijming werd getroffen en tegen de kachel aan viel. Daar bij kreeg het kind den inhoud van een ketel water, die op de kachel stond, over zich heen, waardoor het deerlijke brand wonden bskvvam, waaraan het gistermiddag is overleden De. moeder liep brandwonden non den arm op. MR. L. P. M. H. BARON MICHIELS VAN VERDUYNEN f Wijlen mr. L. P. M. H. baron Michiels v a'i Verduynen was destijds niet, zooals abusievelijk in het bericht van zijn overlij den is gemeld, voorzitter, doch secretaris van de Katholieke Tweede-Kamerfractie. WIJKSTRA EEGIN MAART BERECHT. Een ambtshalve toegevoegd ver dediger. Naar verluidt, zal aan ÏJje Wijkstra in de dagvaarding niet doodslag maar moord (dus doodslag met voorbedachten rade) wor den ten laste gelegd. Zooals men weet beteekent dit, dat le venslange gevangenisstraf kan worden op gelegd, hetgeen bij doodslag niet het ge val is. De verdediging is ambtshalve opgedragen aan mr. A. B. Rood, die indertijd ook de schuldigen van het Volksgericht te Niebert verdedigde. Waar de zaak tegen Wijkstra vrij eenvou dig is, zal ztj vermoedelijk reeds begin Maart in behandeling komen. Iedereen in de uitgestrekte Amsterdam- sche volksbuurt, die den naam van de Jor- daan draagt, aldus lezen wij in het „Tijd schrift voor Armwezen", kent Zwarte Jans (alleen haar naam is in dit stukje gefin geerd). Velen kennen haar maar al te goed en loopen een straatje om, als ze haar in de verte zien naderen. Jans is een geld schietster Zij leent bedragen van j 10 tot 50, soms nog meer, tegen een rente van 10 cent per gulden per week. Onder „week" verstaat zij dan ook wel eens den termijn tusschen Zaterdagavond en Maandagmor gen, dien een ander mensch 1J4 dag noemt. Jans verkoopt ook op afbetaling: vloer- kleeden en dekens. Als men nu denkt, dat de vele vrouwen, die deze kleeden en de kens gekocht hebben, dan toch tenminste zich In het bezit van deze voorwerpen kun nen verheugen, vergist men zich Zij wor den gekocht en verhuizen onmiddellijk naar „Oome Jan". Het doel van den koop wos slechts bij de Bank van Leening haar geld in handen te krijgen ten einde schul den bij andere geldschieters af te lossen. Waarom zij dan niet liever voorschot in geld vragen? Wel. degenen, die door Jans vun kleeden en dekens voorzien worden, zijn goede klanten, die reeds diep bij haar tn de schuld zitten. Zij wil hun geen nieuw voorschot geven, maar wel op afbetaling leveren. Bij het beleenen van deze goederen treedt Jans ook dikwijls zelf als tusschen5 persoon op. Haar kinderen brengen de goe deren naar de Bank van Leening en het Bank-van-Leening-briefje blijft in den re gel onder haar berusting. De koopster ont vangt 1 of 14 voor een kleed dat 30 of 40 waard is Meestal wordt de koop slechts voor den vorm geslloten. Het kleed en de Bank-van-Leening spelen dan geen rol. De „koopster" ontvangt 12 of 14 cn moet 30 of 40 terug betalen. Ook weet .lans op bijzonder handige wijze aan vrouwen, die reeds tot over de ooren bij haar in de schuld zitten, gramofoons, naai machines e.d. op te dringen. ZIJ ontvangen ze dan „in huurkoop", een gramofoon bijv. voor 100, een naaimachine voor 200. Denzelfden dag, dat zij ze ontvangen, komt Jans ze echter weer weghalen, om ze „ten voordeele" van haar slachtoffer te verkoo- pen voor 20 resp. 40. Dit bedrag wordt dan van de schuld „afgeschreven" Jans weet den schrik erin te houden bij haar klanten. Zij heeft een paar flinke knuisten cn ontziet zich niet de vrouwen te mis handelen. Soms noodigt zij ze bij zich thuis, sluit de deur of en gaat ze te lijf Gaat na deze behandeling de afbetaling I nog niet vlot genoeg naar haar zin, dan dreigt zij haar man (een beruchten bruut) of volwassen zoons te zullen sturen. De vrouwen zijn ontzettend bang voor haar; sommigen doen een poging tot zelfmoord, anderen wagen zich maanden lang niet op straat, weer anderen durven zich daaren tegen niet in haar eigen huis te vertoonen uit vrees Jans daar te zullen aantreffen en zwerven dagen en nachten op straat rond. j Tegen Juns' transacties op het gebied van I voorschotverlening en verkoop op afbeta ling is langs wettelijken weg niets te doen: er is geen wet of verordening, die haar in dit bedrijf kan hinderen. Wegens heline, het opkoopen van gramofoons, die op af betaling waren gekocht, is zij echter on, langs tot G maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Een half jaar zal de Jordaan van j haar bevrijd zijn Maar och, dat beteekent I niet veel: er zijn daar meer zooals zij..,. Uttaeputte vader J* 1en* dat net tUd U otc >p te Ttaan. Helste. ttao> i1 m waai. *evunur, jUuiuoruiA HOOFDING. M. D. MEIJER f De teraardebestelling te 's-Gra* venhage. I Nadat gistermorgen in de R K. Kerk van de Martelaren van Gorcum, Stadhouders laan te den Haag een plechtige requiem mis was opgedragen door pastoor Roos met assistentie van twee kapelaans is op de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter- oardebesteld het stoffelijk overschot van ir. M. D. Meijer, in leven oud hoofdingenieur der Nederlnndsche Spoorwegen. Belangstellenen waren Ir. Hupkes, hoofd- I ingenieur chef van den dienst van mate- I rieel en werkplaatsen der Ned. Spoorwegen te Utrecht, ir. Brandt, hoofdingenieur chef van de centrale werkplaatsen te Utrecht, ir. Roessingh. ingenieur aan laatstgenoem de centrale werkplaatsen, ir. v. d. Ploeg, chef van de werkplaats van weg en werken te Utrecht en de heer W. N. M. Haart, ad- viseur-oan. bij het dep. van Defensie. Met den stoet kwamen nog mede de In genieur G. van Egmond alhier. P. C. J. I.aumans, uit Voorburg en M. H. C. Kra mers alhier, allen oud-hoofdingenieurs der Nederlandsche Spoorwegen. In de kapel op den doodenakker vervulde pastoor Poot de absoute, waarna de beaar- ding geschiedde. REV. SOC. PARTIJ. Geen deelneming van de groep* Kolthek. Men schrijft uit Groningen aan „Het Volk": „Naar aanleiding van het bericht aan do pers. verstrekt inzake de oprichting der Rev. Soc. Partij, waardoor de indruk zou kunnen worden gewekt, alsof de aanhangers van d° z.g. groep Kolthek zich zouden hebben aan gesloten bij de Rev. Soc. Partij, verklaart de heer Kolthek. die thans een slgarenma gn'ljn te Groningen heeft, het volgende: „Zooals de mededeeling luidt, Is ze onjuist: in de eerste plaats omdat ik zelf geen deel uitmaak van de nieuwe partij en ook tal van andere leden van de S. P. niet zijn toe getreden." Nader wordt dan uiteen gezet hoe het ^misverstand" is ontstaan. Het schrijven eindigt aldus: „Er is dus geen sprake van, dat de aanhangers van de groep-Kolthek zich in de nieuwo partij heb ben opgelost. Dit zou ook moeilijk kunnen, omdat bijv. de militaire paragraaf in het verkiezingsprogram vrijwel het tegenover gestelde inhoud van wat de S. P. dienaan gaande beoogde." Een Rotterdamsche clichéfabriek bij de zaak betrokken Onze Rotterdamsche correspondent eeint ons Einde December 1928 bemerkte een post zegelhandelaar in Don Haag, dat een blad van vier zegels bestaande uit 5 cents postzegels kopstaande opdruk 1 centspost zegel, de opdruk valsch was. Dit blad werd hem aangeboden door den handelaar J. H. D. uit Den Haag. Het werd door hem ge kocht. Toen de vervalsching ontdekt werd, bleek uit het politieonderzoek, dat een Rot terdamsche clichéfabriek erbij betrokken moest zijn. Bij een huiszoeking in de fa briek werd een groot aantal cliché's gevon den, die men blijkbaar geprobeerd had te doen verdwijnen. Zij waren verknipt, doch tot uit de naden van de vloeren en onder de opgeslagen kolen zijn ze door de Rotter damsche politie te voorschijn gehaald. Toen men deze cliché's zoo goed als het ging onderzocht, bleek dat er nog veel meer valsificaties in omloop moesten zijn en wel de volgende kopstaande 2% ccnts- zegel Ned.-Indic op drie cents kopstaande halve centzegel Ned.-Indlc op 2 centkop staande opdruk „Buiten Dienst" en „Dienst" Ned.-Indiè portzegels voor Suriname met opdruk 10 cents port op zegels van 30 en 50 cent (zegels van hooge waarde) Engel- sche opdrukzegels met „I.R. Official" cn „Board of Education"voorts Dultsche postzegels van voor den oorlog met hand stempel China. Er is eens eens klant ge komen, die gevraagd heeft naar de 12 kreu- zer zegel landport Baden, die hooge waarde heeft, wanneer ze voorzien is van een be paald stempel. Deze zegel is voor den klant „gemaakt", waardoor hij in plaats van 15 cent 550 gulden te betalen kreeg. Van de eerste zegels, waarbij de vervalsching ont dekt is, is een groot aantal gemaakt en ver kocht voor prijzen, die van 50 tot 150 varieerden De postzegelhandelaar J. H. D is gearresteerd, doch na een bekentenis weer vrij gelaten. Hetzelfde is geschied met den clichéfabrikant N. v. D., die me degedeeld heeft de cliché's gemaakt te heb ben in opbracht van J. H. D Het schijnt dat de drukker, die meende dat de zegels voor reclamedoeleinden dienden, ter goeder trouw is geweest Het bericht, dat een postzegelhandelaar te Den Haag was gearresteerd wegens vcr- valschingen van postzegels, in samenwer king met een eigenaar van een clichéfabriek te Rotterdam, wonende te Scheveningen, heeft onder de verzamelaars hevige op schudding veroorzaakt. De N. R. Ct. heeft nog de volgende bizonderheden De vervaischingen, waaromtrent op het oogenblik een onderzoek gaande is, schij nen reeds van geruimen tijd geleden te da teeren. Reeds in 1919 werd ontdekt, dat van '..i- gelsche dicnstzegel9 de opdruk, die er een aanzienlijke waarde aan gaf, vervalscht was. Met spoor leidde toen naar den ge noemden postzegelhandelaar, die zich ver ontschuldigde, met de mededeeling, dat hij zelf de gewraakte zegels uit het buitenland ten verkoop had ontvangen cn het bedrog niet ontdekt had. Degenen, die van de be wuste zegels hadden gekocht, zijn toen scha deloos gesteld cn men heeft van de zaak verder niets gehoord. Nu kort geleden heeft dezelfde handelaar te 's-Gravcnhage, die tn 1919 de valschheid van de genoemde zegels had geconstateerd, ontdekt, dat in een ca talogus van een door een Haagsch makelaar uitgeschreven veiling twee zegels van de zelfde soort voorkwamen, die bij nauwkeu rig onderzoek niet precies denzelfden op druk hadden. Dit maakte zijn verdenking gaande; hij wist do zegels zelf in handen te krijgen en zond ze naar de firma En schedé te Haarlem op. waar vastgesteld werd, dat de overdruk van een van de twee zegels vervalscht was. Het vermoeden is, dat er een vrij groot aantal vervaischingen roet opdrukken e. d. is gepleegd, zoowel ten aandien van binnen- als van buitenlandsche zegels. Vast staat, dat o.a. vervalscht is de kopstaande opdruk 5 cent (port) op het 1 ets. rood zegel van 1899, dat met dezeti misdruk, indien echt. een handelswaarde vertegenwoordigt van een 100. Eveneens vastgesteld is de vervalsching van kopstaande opdrukken J4 ct. op 2 ct bruin Nederlandsch-Indië 1902. 214 ct. op 3 ct. lila Nederlandsch-Indic 1902 en 214 ct op 3 ct. roodlila Nederlandsch-Indlë 1902. welke zegels, indien echt. In den handel een prijs van resp. f 40 en 80—90 of zelfs nog veel meer doen. Voorts is ook nog vastgesteld, dat ver valscht is de kopstaande opdruk „Bezit Bui ten" op 214 ct zwartblauw van Nederlandsch Indië, een zegel met een handelswaarde van f80 A f90. F.n ten slotte is voorloopig reeds vastge steld, dat er vervalsching heeft plaats ge had met de hulpportzegels van 1911 voor Suriname opdrukken 10 ct. op 30 ct en 10 ct. op 50 ct., van welke zegels er een heele serie in den handel is. In deze serie, die over het geheel zeer kostbaar Is. komen biznndere ongebruikte variaties voor. welke een handelswaarde hebben van f 800. De vervaischingen zijn hiermee nog lang niet ten einde. Het schijnt den handelaar die de vervalschte zegels in omloop ge bracht heeft hierdoor mogelijk geweest te zijn zijn praktijken zoolang met succes uit te oefenen, dat hij de vervaischingen spe ciaal aan particulieren, welke in het alge meen niet zoo scherp onderscheiden, van Inmaalcbrandewijn a 3.5( er i^iter bij SLIJTERIJ - HAVIK 41 TELEFOON 292 de hand deed. Evenwel heeft hij ook een aantal ervan aan collega's handelaren ver kocht en dit is, zooals is vermeld, de oor zaak van zijn val geweest Naar men zich kan voorstellen, heeft het gerucht van deze vervaischingen onder de verzamelaars en in handelskringen niet weinig emotie ver wekt Verschillende handelaren, die. fatsoens halve te goeder trouw door hen afgelever de zegels, welke nu achteraf valsch blijken ie zijn. moeten terugnemen, lijden aanmer kelijke schade. Het onderzoek wordt met behulp van experts voortgezet. De heer J. L. van Dieten Jr., postzegel expert, kantoor houdende te Rotterdam en wonende te 's-Gravenhage, is }p verzoek van de recherche als deskundige in deze zaak werkzaam. De Utrechtsche genie laat het 26 meter hooge gevaarte springen Onze Rotterdamsche Correspondent meldt ons: De Utrechtsche genie heeft gistermorgen in Rotterdam de 26 meter hoogen watertoren van de voormalige gasfabriek aan de Oost- zeedijk te Rotterdam ten val gebracht, in opdracht van de artillerie-inrichtingen, waaraan dit door den slooper Lekkerkerkeo was verzocht. De Genie heeft dit werk op zich genomen, zooals zij dit meer in den lande doet, eens deels voor oefening van de soldaten, ander deels omdat zij van de civiele bouwwerken beter op de hoogte is, dan de artillerie-in richting. De kapitein J. Swart cn de le luitenant J. C. Storm van 's Gravcnzande hebben ver leden week reeds een onderzoek ingesteld, naar de vastheid van het gesteente van dpn onderbouw, die uit muren van 82 c.M. dikte bestaat. Het aanbrenging van de la ding, bestaande uit ong. 30 patronen waar van de grootste 400 gram trothijl bevatte, Is een nauwkeurig werkje geweest. Men wilde den toren laten vallen op de fundamenten van de oude gasfabriek, waar men om den schok te breken twee muren had laten staan, daar men rekening moest houden met het feit dat vlak bij de toren twee groo- te hoofdgasbuizen van de gemeente liepen. De patronen werden aanéén gekoppeld door een door opzichter Kabel uitgevonden slag koord, waarbij de ontsteking symetrisch was geregeld. In de afgeloopen dagen is de toren van onder gedeeltelijk gesloopt en in de slaglijn geplaatst, zooda t gistermiddag slechts eenige laatste beletselen moesten worden wegge nomen. voordat kapitein Swart het teeken voor de explosie kon geven. Geheel zooals van te voren bepaald was is de 450 ton zware toren naar beneden gekomen, en op de muren in stukken gebroken. Er was in Rotterdam voor dit ongewone werk van de genie, zeer groote belangstelling en dui zenden hebben in den omtrek gewacht op het spannende moment van de „knal". EEN NIEUWE DIENSTPLICHTWET. Circulaire aan da bnrgemeastarf De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters, een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin een nieuw Dienstplichtbesluit heeft bekrachtigd. Volgens art. 11 daarvan zal de opening en de sluiting van het inschrijvingsregister voortaan plaats hebben op 10 Februari of, indien deze datum op een Zondag valt, op 11 Februari, voormiddags 9 uur De keuring zal voortaan plaats hebben tusschen begin April cn half Mei. Zij. die wegens broederdienst of wegens opleiding tot geestelijke, enz. van en dienstplicht zijn vrijgesteld, zullen niet aan den keurings plicht worden onderworpen. WERKLOOSHEID TE VRIEZENVEEN. Nu he» vriest In een te Vriezenvecn gehouden raadsver gadering heeft de rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeencn dienst met den Raad besproken, op welke wijze de hulp voor de werkloozen geregeld kon wor den. Door de vorst kan noch bij de Regge, noch bij andere werken gearbeid worden. De gemeente zal de werkloozen, die ni*t bij een van rijkswege gesubsidieerde wertcver- schaffing geplaatst waren, individueel hel pen, terwijl zij, die wèl bij de werkver schaffing waren onder de uitvriesregeling zullen vallen. Na de vorst zal door middel van werk verschaffing zoowel bij de gemeente nlê bij particuliere ontginningen worden geholpen. Van plaatsing bij de Regge-werken wordt voorloopig afgezien. Eventueale tewerkstel ling hierbij zal zoo noodig begin April op nieuw onder oogen worden gezien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6