WIJNHANDEL J J. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX BINNENLAND® STADSNIEUWS. UTR.S1RAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 par flesch I 4.50. LUCHTVAART GEWAPENDE POLITIE VOOR DE KERK Antwoord van minister Kan Gep. schout bij nacbt J. B. Snethlage HET CARLTON HOTEL Luxueuse inrichting UIT DSN ÖMTREIC LETLAND EN POLEN. Hot handelsvordrag onder- teeksnd. Riga, 12 Febr. (II. N.) Vanmiddag is door den minister van buitenlandsche zaken van Letland en den Poolschen gezant hel Lettisch-Poolsche handelsverdrag onder teekend Voorts werd een spoorwegovereen komst geteekend, waardoor een einde is ge komen aan een langdurigen strijd die sorts een stopzetting van het spoorwegverkeer tusschen Letland en Polen tengevolge dreigde te hebben. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. De chauffeur gedood. Neustadt (Holstein), 12 Febr. (V.D). Bij het passeeren van een onbevvaakten overweg werd de auto van een veearts dooi een uit de richting Heilicrenhafpn komen den trein gegrepen en over een afstand van 200 M. meegesleurd. De arts kreeg on. een beenbreuk, terwijl de chauffeur op slag ge dood werd. PARTIJMOORD IN SAARBRüCKEN. Saarbrücken. 12 Febr. (V.D.) Heden werd de arbeider Peti. die lid was van den Stahlhelm-bond, zonder c. ;e aanlei ding 'oor een aanhanger van het Ritfront, Hafner vei.nnord. De dader, die reeds des morgens verklaard had een Stahlhelm-man te zullen dooden, is gearresteerd. DOOR GIFTIGE GASSEN BEDWELMD. Uit aan met houtskolen ge- s'ooklo oven. München, 12 Febr. (H. N.) Giftige gassen uit een met houtskolen gestookte oven, die zich in den kelder van de Schwarzw&lder Weinstube bevond, drongen door in het naburige huis, waar zich een zaak voor bureau-installaties bevindt. Drie boekhoudsters werden bewusteloos en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toe stand is levensgevaarlijk. Het overige per soneel, bestaande uit 17 personen, onder vond slechts in lichtere mate de gevolgen van de gasvergiftiging. VIJF PERSONEN VEROORDEELD. Wegens revolutionaire propaganda. Angora, 12 Febr (V.D.). Tegen vijf beklaagden, die er van verdacht werden revolutionaire propaganda te hebben ge voerd, is door de rechtbank van Drussa de doodstraf uitgesproken tien anderen zijn tot gevangenisstraffen varieerend tusschen 6 maanden en 4 jaar veroordeeld. In ver band met deze beweging zijn in Constant!- nopel 1 personen, die reerls tevoren eenmaal waren gearresteerd en daarna weer vrijge laten, h.den opnieuw in hechtenis genomen <7AN LEAR BLACK NAAR KAAPSTAD. Eet vertrek uit Croydon. Gistermorgen 8.-I0 Greenwichtijd is de G.-A. A. D. Z., de driemotorige Fokker van den heer Van Lear Black uit Croydon ver trokken om den tocht naar Kaapstad v.v. te aanvaarden. Er was bijna geen bekend heid aan gegeven van den juisten datum van vertrek, zegt het Hbld., zoodat slechts weinige belangstellende vrienden zich te Croydon badden verzameld. De bestuurders Geysendorffer en Scholtö benevens de werktuigkundige Van 't Riet hadden even als de heeren Van Lear Black, zijn secre taris McColle en de trouwe bediende Leo Eailine, den nacht in het hotel op het vlieg veld Croydon doorgebracht. De Nederlandsche vliegtuigenfabriek 'Amsterdam was vertegenwoordigd door haar adjunct-directeur, den heer ir. B. Ste phen. die eenige afscheidswoorden sprak. De heer Van Lear Black verklaarde dt- vlucht als een gewone reis te beschouwen en groot vertrouwen te hebben in zijn pilo ten Geysendorffer en Scholte, die resp reeds COOO en 5000 uren ervaring in de lucht achter zich hebben. De machine, die bij den start een totaai- gewicht had van 5500 Kg., was reeds na 200 M. los van den grond en steeg vlot. Tot Pa rijs hebben de vliegers tegenwind, doch daarna komen zij in betere weersomstandig heden. De eerste étappe had Marseille als eind punt EEN NIEUW RECORD VAN EEN VROUW. Londen, 11 Febr. (V. D.) De Ameri- kaansche aviatiice Miss Trout is in Los Angeles na een vlucht van 17 uur en 12 minuten vlot geland. Alle vrouwenrecords zijn daarmee gebroken. DUITSCHE BALLON ÏN SCHOTLAND NEERGESTORT. Do inzittenden lichtgewond. Londen, 11 Febr. (V. D.) Hedenmor gen is in de nabijheid van het dorp Tor- phins, op 30 mijlen afstand van Aberdeen, een Dultsche ballon, waarin zich drie in zittenden bevonden, neergestort. De ballon •o/as in Leipzig opgestegen en door den storm over de Noordzee nnar Schotland ge dreven. De drie inzittenden liepen lichte verwondingen op. Na voorloopig ver honden te zijn heeft men de gewonden naar Aberdeen vervoerd. TWEEDE KAMER. Zitting van IS Februari. De vergadering van Dinsdag werd weder gepresideerd door jhr. Ruys de Beeren- brouck, die woorden van dank sprak voor de teekenen van medeleven tijdens de afge- loopen maanden benevens aan de waarne mende voorzitters, de heeren dr. de Visser en Schaper. Na het trekken der afdeelingen vroeg de heer Duymaer van Twist een interpellatie aan over de werking der Zuiderzee-steun- wet. Op dit verzoek zal morgen worden be slist. Aan de orde is begrooting der Staatsmij nen. De heer Drop betreurt den weinigen in- vloed die de beheerders in het mijnbedrijf kunnen uitoefenen. Spr. critiseert verder Staatstoezicht dat hij onvoldoende acht. In den Mijnraad dien de het arbeiderselement vertegenwoordigt te zijn. Voorts wenscht hij oplossing van het verzekeringsvraagstuk, doorbetaling van loon op chr. feestdagen en een wettelijkcn grondslag der contactcommissie. De heer Hermans wenscht oplossing der kwestie van het alg. mijnwerkersfonds. Hij meent voorts dat na het onderzoek inza ke de ramp in de mijn Hendrik gebleken is van plichtsverzuim en onvoldoende veilig heidsvoorschriften. De heer Ament bespreekt de berokkende schade aan landbouw door het mijnwater en door verzakkingen. Hij dringt aan op onder zoek. De Heer S m e e n k dringt aan op doorbe taling van loon op Chr. feestdagen, verbe tering der positie van de arbeidscontroleurs, en herziening van het mijnreglement en goed overleg om het vertrouwen der arbei ders te herstellen. De heer L. de Visser protesteert tegen het besteden van gelden uit de inkomsten van het bedrijf voor instandhouden van ker kelijke instellingen. De heer L a n g m a n beoleit goede geeste lijke verzorging van arbeiders. De Minister van Waterstaat be toogt dat het Nederlandsche mijnbedrijf de vergelijking kan doorstaan met andere we- relöbedrijven. Hetzelfde kan gezegd worden van de positie van den Nederl. mijnwerker. Van de ramp in de mijn Hendrik weten wij weinig met zekerheid. Directie was geen partij en heeft het onderzoek goed geleid, al zou het achteraf beschouwd beter geweest zijn als het Staatstoezicht direct de leiding had genomen. Maatregelen zijn reeds geno men om te komen tot herziening van het mijnreglement. De kwestie doorbetaling op Chr. feestdagen zal spr. nader overwegen. Na replieken wordt de begrooting aange nomen evenals het ontwerp betreffende de stichting van een postmuseum. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag. DE „SIBAJAK" Een recordreis. Kwamen vroeger de mailbooten van den Rott. Lloyd steeds tegen het einde van de w<=ek te Rotterdam aan, sinds do motor schepen „Indrapoera" en „Sibajak" in de vaart ziin. is bet gewoonte geworden, dat deze schepen reeds 's Woensdagsrnorgcm voor de kade komen De „Sibajak" heeft de reis af en toe nog vlugger gedaan en heeft op deze laaNle reis. die zij Maandagmorgen beéindigde, het snelheidsrecord voor onze Indische ma.l- booien. dat reeds op haar naam ston-i, ni" weer verbeterd. Gistermorgen te vier uur had net sch'p voor den wal kunnen komen Daar e<"ht^r dit vroege uur der «J.manen n et schikte, is het schip vann-Kbl b.utei»- caats gebleven. Gistermorgen om half acht lag de ..Sibajak" aan de kade gemeerd Ken retjrd blijft het evenwel toch, op «•f.s die tot nu toe als reco-rï geboekt sta>t, was het schip op Dias Ingm >rg«»u >m half tien ter plaatse. 1b Januari heeft de „SibajiV Batavia ciialen en op 6 Februari is zij uit Mar seille vertrokken. PLAATSING VAN WACHTGELDERS BIJ HET L. a Een wetsontwerp tot wijzi ging der desbetrellonde ar tikelen des L.O.-wet Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 56 (ie lid) en artikel 104 (ie lid) der Laerer Onderwijswet. Dit ont werp beoogt om de vrijheidsbeperking der gemeenten bij de plaatsing van wachtgel ders weer weg te nemen in dien zin. dat het echter niet mogelijk is aan een open bare school een nlet-wachtgelder te benoe men. terwijl nog iemand heschikbaar ia. die door de gemeenten zelve met recht op wachtgeld was ontslagen. WIJZIGING INVALIDITEITSWET. Een amendement van den heer Beumer. De heer Beumer heeft een amendement voorgesteld op het ontwerp tot wijziging van de invaliditeitswet en wel om te be palen, dat voor de toepassing van deze wet ieder die bij wijze van werkverschaffing te werk is gesteld en daarvoor een geldelijke uitkeering geniet geacht wordt, den hen opgedragen arbeid krachtens arbeidsover eenkomst te verrichten in loondienst van dengene die het werk verschaft. Vragen van Ds. Kersten naar aanleiding van het ge; beurde in Herkingen. Ds. Kersten heeft aan den minister van binncnlandsche zaken cn landbouw de vol gende vragen gesteld, betreffende het be latten door den burgemeester van Herkin gen van het in gebruik nemen van het nieuwe kerkgebouw door de leden der Ge reformeerde Gemeente aldaar Ï3 het den minister bekend, dat de bur gemeester van Herkingen de leden der Ge reformeerde gemeente te Herkingen belet het nieuwe kerkgebouw in gebruik te ne men, door zich met sterke, van vuurwape nen voorziene, politiemacht voor dat kerk gebouw te plaatsen? Kan de minister mededeelen, of Nieuw jaarsmorgen van den gummistok gebruik is gemaakt, om aan leden der genoemde ge meente den toegang te beletten? Is de minister van oordeel, dat de zoo wel onder lo. als (indien de berichten waar heid zouden bevatten) onder 2o. genopm- de wijze van optreden door den burgemees ter tegen een rustige bevolking (afgezien van het recht, om het kerkgebouw open te stellen of te sluiten) do gewenschte is? Indien de minister oordeelt, dat voor zulk een ontreden geen noodzaak bestaat, en andere middelen den burgemeester Pm dienste staan om zijn vermeend recht uit te oefenen, is de minister dan bereid, dit den burgemeester onder de aandacht te brengen? Antwoord ven minister Kan. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben 24 December j.l. gehandhaafd de beslissing van burgemeester en wethou ders van Herkingen, waarbij aan den ker- sorand der Gerefo-meerde gemeente aldaar •mor de stichting van het in de vragen be- J >eUJe kerkgebouw verlof is geweigerd, be doeld in art. 7 der wei op de kerkgenoot schappen. Krachtens deze beslissing mocht dj* dit kerkgebouw niet in gebruik worden gen*» men en was de sluiting bevolen. Op Nieuwjaarsdag is, naar de burge meester bericht, getracht de bevolen slui t»ng te handhaven met een gemeentewld wachter bij elk van de twee toegangen tot de kerk. Deze veldwachters waren gewa pend als bij hun gewonen dienst. Naar de burgemeester verder mededeelt, is gebleken, dat deze politiemacht te gering was, toen de kerkgangers met geweld in het kerkgebouw drongen. De politie heeft dit n.l. niet gewapenderhand trachten te beletten ter voorkoming van erger. In ver band hiermede is op Zondag 6 Januari de politiemacht uitgebreid tot vijf a zes man, op dezelfde wijze bewapend. Maandag avond 7 Januari was acht man politie aan wezig, mede in verhand met het feit, dat, naar gevreesd werd. een gedeelte van de Herkingsche bevolking, dat den kerkgan gers niet goed gezind was. daadwerkelijk wilde medehelpen aan deze betoogingen een einde te maken. De minister kan, gezien deze feiten, niet inzien, op welke andere wijze naar het oor deel van den steller der vragen de sluiting, welke krachtens de beslissing van Gedepu teerde Staten moest geschieden, zou zijn te handhaven geweest. Op grond van het bovenstaande moet hij dan ook de laatste vraag ontkennend be antwoorden. De loopbaan van den ontslapene bij de marine Omtrent den in den ouderdom van 72 jaar te 's-Gravehhage overleden gcp. schout-bij-nacht J. B. Snethlage, wordt nog het volgende gemeld. De thans ontslapene werd den 12en April 1856 te Echteld geboren. Na op 1 September 1871 te zijn aange steld als adelborst 3e klasse, volgde zijn be noeming tot luitenant ter zee der 2e klasse op t Maart 1877, die tot luitenant ter zee der le klasse op 1 Januari 1887, die tot ka pitein-luitenant ter zee op 6 September 1897 die tot kapitein ter zee op 1 April 1903 en die tot schout-bij-nacht op 1 Augus tus 1909. In zijn officiersloopbaan werd de heer Snethlage in 1894 gedetacheerd bij het De partement van Marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling Personeel. De functie van chef dezer afdeeling werd hem in 1897 tijdelijk opgedragen In volgende jaren werd hij achtereenvol gens belast met het bevel over den schoener Zeehond, den Monitor, Bloedhond, Hr. Ms. instructieschip Admiraal van Wassenaar. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, san welk laatste bevel tevens verbonden was de betrekking van Havenmeester van marine aldaar en voorts over het pantserdekschlp Friesland, de pantserschepon Heemskerck cn de Ruyter en het pantserdekschip Gel derland. Op 4 October 1909 werd den thans overle dene opgedragen de betrekking van direc teur en commandant der marine te Helle voetsluis. tevens commandant der Stelling van da Monden der Maas on van het Ha ringvliet, welke functie hij waarnam tot 12 Juli 1911. toon hem met ingang van 1 Au gustus 1911 op zijn verzoek, wegens lang durigen dienst een eervol ontslag uit den zeedienst werd verleond onder dankbetui ging voor de den Lande bewezén goede "diensten. Voorts was de heer Snethlage van 1895 tot 1897 commissaris van het fonds voor dek- en onderofficieren en mindere schepe lingen bij 's Rijks zeemacht. In 1801 ontving de thans ontslapene een tevredenheidsbetuiging van den minUtei, terwijl hij in 1903 werd benoemd tot iid der commissie tot regeling van de opleiding van jongens te Hellevoetsluis. Vervolgens ontving de heer Snethlage op 8 September 1906 's ministers waardeering over de wijze waarop door hem als com mandant van Hr. Ms. Friesland hulp werd verleend aan het in nood verkeerende Frnn- sche stoomschip lie de France te Spitsber gen. Ten slotte was de heer Snethlage lid cn voorzitter van de op 19 Mei 1911 ontbonden commissie tot onderzoek inzake instelling van cursussen voor zeeofficieren in strate gie en taktiek. De thans overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, officier in de Orde van Oranjé-Nassau, ridder 3e klas van de Orde van het Borstbeeld van den Bevrij der van Venezuela, commandeur 2e klas der Danebrogs-Orde van Denemarken, comman deur der Orde van den Verlosser, hem ge schonken door den Koning der Hellenen on officier van het Legioen van Eer van Frank rijk, terwijl hij tevens gerechtigd was tot het dragen van den Atjeh-gesp 1873—1876. Het gebouw in de Vijzelstraat gaat openen. Het hotel in de Vijzelstraat te Amster dam zal thans als „Carlton Hotel" begin Mei geopend worden. Na een langdurige lijdensgeschiedenis zsl het gebouw dus toch zijn bestemming bereiken. In hotel „De Witte Brug" te Den Haag, alwaar zij logeeren, hadden wij gisteren een onder houd met den a.s directeur, den heer Cas- sali, voorheen directeur van het Green parkhotel te Londen en den heer Gordon, die een 40-tal Europeesche hotels onder zijn leiding heeft Een Engelsche combinatie heeft het gebouw in de Vijzelstraat den I8den Januari gekocht en wil er nu een eerste klas hotel van maken. De inrichting zal zeer modern worden. Er komen 200 kamers, alle met bad tegen prijzen vanaf ongeveer 8 per eenpersoonskamer, voor zien van alle moderne gemakken. Het Carl ton restaurant, dat door de Haagsche firma Mutters zal worden ingericht zal zeer luxueus worden, terwijl de koks en de keu ken van Fransche origine zullen zijn, ge vormd door den bekenden chef van café de Paris te Parijs, mr. Lewis. Een Tziganenorkest en een Jazzband zul len het muzikale deel verzorgen. In de ontvangzaal komt plaats voor 300 h 400 per sonc-n. Op het dak van het hotel komt een groots terrastuin met afternoontea gele genheid. Als attracties komen In het hotel een lounge bar, dancing cn brasserie. Bij de technische voorbereiding dient de be kende directeur van hotel „De Witte Brug", de heer L. A. Roozen, van voorlichting en aan hem Is het te danken, dat de inrich ting zoo goed als geheel door Nederland sche firma's zal geschieden. Men rekent er on. in de eerste week van Mei te kunnen openen. De directie is thans druk bezig de noodice inkoonen te doen Naar men ons mededeelde, hebben de heeren Cassali cn Gordon in Engeland in het hotelbedrijf een goeden naam. De president van le Century Rank, die het Carltonhotel financiert bracht reeds een bezoek aan Amsterdam om zich van een en ander op de hoogte te stellen. (Tel.) UITWISSELINO VAN HOOGLEERAREN. PsoL Valkhof!—prof. Baldensperger. Gedurende de maand Maart zal prof. dr. Baldensperger. hoogleeranr aan de univer siteit te Parijs, in Amsterdam vertoeven ten einde aan de universiteit aldaar co'le- ge te geven over vergelijkende literatuur geschiedenis en van hier uit ook andere universiteiten' in ons land bezoeken. Dit verblijf is een gevolg van een door de re- peering, op voorstel en niet medewerking van het genootschap „Nederland—Frank rijk" georganiseerde uitwisseling van on zen landgenoot prof. dr. P. Vnlkhoff tegen prof. Baldensperger. zoodat eerstgenoem de gedurende den tijd, waarop de hoog leraar uit Parijs in ons midden zal zijn, aan de Sorbonne zal doceeren. ZONDAGSDIENST BIJ DE POSTERIJEN. Vragen van den heer Van den Henvel aan den minister van Waterstaat De heer Van den Heuvel heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, welke redenen Zijn Excellentie heeft gehad, cm niet te voorkomen de massa-uitbrei ding van den Zondagsdienst, welke 17 Fe bruari zal ingaan, doordat 592 hulppost kantoren, welke tot dusver voor den tele foon- en telegraafdienst des Zondags ge heel gesloten zijn, na 17 Februari van 8—9 uur voor deze diensten geopend moeten zijn? 2. Is de minister bereid, alsnog de enor me uitbreiding van den Zondagsdienst, welke uitvoering van öienstwijziging no. 5 zal krengen, te verhinderen en in ieder ge val deze op te schorten tot de Volksver tegenwoordiging gelegenheid heeft gehad, haar gevoelen over deze 2aak uit te spre ken? 3. Is de minister bereid, bij het geven van een antwoord op vraag 2 te overwegen: a, of het eigenlijk niet afkeurenswaardig. is. om de geleidelijke vermindering van den Zondagsdienst, onder de ministers van Wa terstaat in de laatste ministeries tot stand gebracht, voor een zoo groot deel te vernie tigen; b. dat door dezen maatregel vele ambte naren, die nu óf heel niet óf hoogstens een kwartier aanwezig behoeven te zijn voor den postdienst, nu niet slechts van 8—9, maar door de desbetreffende bepalingen soms tot 9.45 dienst zullen hebben, waar door zij verhinderd zijn de morgengods dienstoefening bij te wonen? PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT In de gisterenmorgen gehouden zitting van de Provinciale Staten van Utrecht, stelde de voorzitter voor, het rapport van ir. Mussert in zake de hoogwater periode tijdens Nov. j.l. voor kennisgeving aan te nemen. De heer Frijda richtte woorden van hul de aan het adres van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, die zijn uiterste krachten heeft ingespannen, om den ramp te keeren. Spr. vroeg of Gedepu teerden bereid zijn in de zomerzittlng me- dedeeling te doen van de resultaten van hun onderzoek naar de mogelijkheden om zulk een ramp in de toekomst te voor komen. De voorzitter deelde mede, dat Gedepu teerden in de volgende zitting de vraag van den heer Frijda zullen beantwoorden. Door den heer Middelbeek werd er op gewezen, dat tengevolge van de wijzi gingen in de bemalingsinrichtingen lang zamerhand een toestand is geschapen, waarvan men thans de consequenties on dervindt. Er bestaat immers een zekere verhouding tusschen de snelheid van be maling en de bergruimte van den boezem. Hoe sneller de bemaling hoe grooter de bergruimte moet zijn. Maar die bergruimte kan niet vergroot worden. Er is nu in de af- geloopen hoogwaterperiode als het ware 'n wedstrijd geweest in de snelheid van bema ling. De hooge waterstand in den boezem en de zeer groote gevaren, welke daardoor ontstonden, zijn hoofdzakelijk een gevolg geweest van de nieuwe methode van be maling. Volgens spr. zal het goed zijn, eens na to gaan, op welke wijze dit euvel kan worden ondervangen. De heer Knigge bleek van meening, dat rnen de polders niet in de bemaling moet beletten. Spr. wees er op, dat aan de over- stroomingsmisère een eind zou zijn te ma ken indien (waartoe 10 jaar geleden beslo ten is) een waterschap gesticht werd van alle uitwateringspolders op de Vecht met een bemalingsinrichting bij Muiden. Ver volgens leverde spr. critiek op het beleid van het bestuur van Amstelland dat niet anders doet dan de sluis bij Muiden onder houden. maar voor de rest onvoldoende zorg draagt, dat de stand van den Amstel op peil blijft. Ingekomen was een schrijven van den heer R. van Gaasbeek, waarin deze mee deelt, dat hij wegens vertrek naar elders ontslag heeft genomen als lid der Provin ciale Staten. De voorzitter sprak hem in waardeeren- de bewoordingen toe, waarvoor door den heer Van Gaasbeek werd bedankt. De zitting werd hierop geschorst tot Dinsdag 26 Februari 's morgens 10 uur. GARNIZOEN. Prijswinnaars bij de Sohernv wedslrlfdon van den K.O.O.S. Door den Commandant van het 21e Re giment Infanterie te dezer stede is onder dagteokening van 12 Februari de navolgen de regiments-order uitgevaardigd: „Het is mij aangenaam ter kennis vas het Regiment te kunnen brengen, dat bij de te Breda gehouden schermwedstrijden van den Koninklijken Onderofficiers-Scherm- bond zijn behaald de navolgende Korps- prijzen: 3e prijs geweer door den sergeant-majoor Instructeur P. Asma en de sergeanten J. P. Schipper on A. Rledeman: 6è prijs sabel en 8e prijs floret door den adjudant-onderoff.-instructeur H. A- J. Sneijers, den sorgeant-majoor-instructeur

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2