30- IBÖSFOÖKTSCH DAGBLAD Wosnsljg 13 Februari 1920 11 .dt CEMWDm" 1 27e Ja<rCang No til ROUWZITTING VAN LEIDEN'S RAAD IN DE SENAATSKAMER Extra cokesverstrekking voor werkloozen NA LEIDEN'S GROOTE VERLIES Deelneming van den Prins Een onbeperkt crediet zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Naar aanleiding van de ramp, welke de gemeente Lelden door het afbranden van hT stadhuis heeft getroffen, is de gemeente- rand gistermiddag in spoedeischende ver gadering bijeengekomen in de senaatska mer der Leidsclie Universiteit, welke h'er- toe door den academischen senaat wel wil lend was beschikbaar gesteld. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, opende deze vergadering met een rede, waarin hij o. m. het volgende mededeelde: Het is mij een behoefte mijn ootmoed te erkennen. Zijn wil geschiede! Dankbaar zijn wij dit do slag. die ons en geheel Lei den getroffen heeft, nog niet ernstiger is geweest. Fr zijn geen slachtoffers te be treuren; ook dreigde een oogenblik gevaar voor de gansche stad, een gevaar dat ge lukkig is afgewend. De slag is ontzettend groot, doch het gebeurde ligt nog te kort «achter ons-om te beseffon. wat wij verlóren hebben. De trots van Lelden, het oude en mooie stadhuis, dat ons met zooveel ban den bond aan het voorgeslacht, dat zoo veel voor ons heeft gedaan, dat zooveel moois heeft tot stand gebracht, dat voor ons als een inspiratie kon dienen en als bewijs tevens van wat zij voor hun stad hebben gevoeld. Eon luttel oorzaakje heeft dit alles weggevaagd. Weg is de mooie raadszaal rnet haar schilderijen en keurige gobelins, weg is de mooie kamer van B. en W„ weg is het prachtige schilderij van Ferdinand Bol en van «anderen, weg is de mooie Sche penkamer, de pers- cn do leeskamer. Alles is verdwenen. Laten wij echter dankbaar zijn dat de slag nog niet ernstiger is geweest. Wat daar gebouwd was, was niet uit hoovaardij tot stand gekomen Leiden had er recht op, omdat het veel heeft getrotseerd en ge presteerd en het stadhuis stond daar als eeuwige herinnering hieraan. Hoe men ook in Leiden was, hetzij als ingezetene, hPtzij als bezoeker, en hoe kort ook, rnen kon niet nalaten zijn hart te ver panden aan het gezellige, oude stadhuis. Het was dan ook spr. -ecu behoefte direct het stadsbestuur bijeen te verzamelen. Naast het mooie Is er ook veel weggegaan van het goede, dat er was. Alles, wat er op papier te vinden was, is verdwenen en voor zoover spr. thans kan nagaan, is er geen stuk gered. Hoeveel werk was hieraan niet besteed, hoeveel schatten aan ervaring waren daarin niet verwerkt. Denk hijvoor beeld aan Gemeentewerken met zijn talrijke kaarten, rapporten en plannen; aan flnan ciön cn onderwijs, aan de gemeente-secre tarie met al hafar dossiers. Alles is weg. Deze dingen zijn te vervangen. We kunnen doorgaan alsof er niets gebeurd is. Doch plotseling, op értn nacht Dank brengt hij aan al diegenen, die hulp hebben verleend. In de eerste plaats de brandweren te den Haag, Voorschoten en Oegstgeest. Behalve dat men daar onmid dellijk klaar stond om hulp te verlecnen, kwamen van andere zijden eveneens aan biedingen tot beschikbaarstelling van loca- iilellen, geld, kortom alles wat men hebben wilde. Men leeft dan ook wel met ons mede; dit strekt ons tot troost. Spr. hoopt op vol doende energie bij den raad en de burgerij om deze ramp te boven te kunnen komen, orn aan de elschen van het leven, dat voortgaat, te kunnen voldoen. „De trouw der burgerij zal ook hier herstellen, hetgeen door *t geweld der vlammen wierd ge sloopt." Spreker deed verder mededeeling van telegrammen, die ingekomen zijn. Daarbij is een telegram van de Koningin, waarin Zij zegt zeer getroffen te zijn door de ramp, welke Leiden hedennacht heeft bezocht en het stadhuis in de asch heeft gelegd. Voorts een telegram van de Koningin-Moe der, waarin Zij Haar oprechte deelneming betuigde, alsmede een telegram van den minister Kan, waarin deze de deelneming der regeering vertolkte en steun toezegde. Voorts deelde de burgemeester mede, dat Prins Hendrik gistermiddag met zijn adju dant den brand heeft bezochten, evenals Prinses .luli.ana, in de stadsgehoorzaal Zijn opwachting bij het gemeentebestuur heeft gemaakt. Spr. deelde hierna mede, dat de raads zitting van a.° Maandag *ot nader order is uitgesteld. De bureaux der gemeente zijn ondergebracht naar de stadsgehoorzaal, be halve het bureau van den gemeente-ont vanger. dat een onderdak heeft gekregen in Scheprleer's Bank. De huwelijken zullen gesloten worden in de stadsgehoorzaal, morgen echter in het tot het stadhuis be hoorende gebouw Breestraat 119. Spreker vroeg hierna den raad volmacht om aan R en W. een onbeperkt crediet toe te st.aan, teneinde alvast alles te kunnen doen wat noodig is. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe raadsvergadering bijeen worden geroepen. Ten slotte las spr. een brief voor van den academischen senaat, welke gistermid dag was bijeengeweest, in welken brief de senaat ziin leedwezen betu'gde met de ramp. welke de gemeente, waarmede de universiteit zoo nauw verbonden is. heeft getroffen. Zonder hoofdelijke stemming werd hier na het onbeperkte crediet toegestaan. Mr. D. A. van Eek (S. D.), die hierna het woord verkreeg, begon met deelneming te betuigen met de ramp, de gemeente over komen, een ramp, des te grooter, omdat het stadhuis, dat haast nergens, ook niet in het buitenland, zijn wedergade vindt, is verloren gegaan. Hij wenschte B. on W. alle kracht toe om de gevolgen te overwinnen. Het is nu zoo, dat zij hun taak opnieuw zul len moeten beginnen; zonder de gegevens, waarover zij tot dusver beschikten, zal hun dit bijzonder zwaar vallen. Hij wenscht hun daartoe alle krachten toe cn zeide, dat B. en W zich van zijn hulp en die zijner fractie verzekerd kunnen houden. Spr. verzocht vervolgens hier de juiste oorzaak en den omvang van de ramp te mogen vernemen. De heer Wilmer (R. K.) onderstreepte de woorden van dank, door don burgemees ter aan allen, die zich bij den brand ver dienstelijk hadden gemaakt, gebracht. Meer in het bijzonder bracht hij dank aan brand •.veer cn politie voor hun groote plichtsbe trachting, die, gezien de omstandigheden, hun gezóndheid op het spel hebben gezet. Vorvolgens bracht hij dank aan het ge meentebestuur cn in het bijzonder aan den burgemeester cn den gemeente secretaris, die van het eerste oogenblik af alles heb ben gedaan wat in hun vermogen was. Hij besloot met den wensch, dat allen, hoofd ambtenaren, ambtenaren enz. de kracht mochten vinden om hun taak, zonder de gegevens waarover zij tot dusver beschik ten, zoo goed mogelijk te kunnen blijven vervullen en dat zij de gevolgen zullen we ten te boven te komen. De burgemeester gaf hierna een kort overzlchl van de wijze, waarop volgens het voorloopig onderzoek de brand is ontstaan. Zijn mededeelingen hieromtrent kwamen overeen met wat wij reeds gemeld hebben. De heer Heemsker (R. K.) vroeg hierna inlichtingen omtrent den financieelen om vang van de ramp. Ook hieromtrent kwamen de mededeelin gen van den burgemeester overeen met wat wij reeds hebben medegedeeld. Do schade wordt op 1 milliocn gulden geschat, welke echter door verzekering wordt gedekt. Het stadhuis zelve is voor 800 000 verzekerd, de kostbaarheden enz. voor 200 000. De heer Van Stralen (S D.l deed hierna het voorstel in verhand met de nijpende koude cn de daarmede gepaard gaande werkloosheid een extra cokesverstrekking enz. te doen plaats hebben aan werkloozen enz, waarbij de heer Baart (S. D.) zich aan sloot. B. en W. deden hieromtrent bevredigen de toezeggingen, en, zoo voegde wethouder Goslingn tenslotte hieraan toe, ook het Burg. Armbestuur zal zich niet onbetuigd laten. EEN FOTO VAN HET LEIDSCHE RAADHUIS, EEN WERELDBEROEMD BOUWWERK, DAT THAN8 DOOR HET VUUR DEERLIJK IS GETEISTERD. De topgevels zijn veiligheidshalve neergehaald, vermoedelijk zonder geschonden ie zijn. Men meldde ons gistermiddag Hedenmiddag om 2.30 uur kon de Haag- sche brandweer tnrukken; de brandweer lieden hadden vreeselijk door de koude te lijden gehad en meermalen heeft de genees kundige dienst moeten optreden. Een der Haagsche brandweerlieden is naar het Aka- demisch Ziekenhuis overgebracht, omdat men zuIRr raadzamer vond. Den geheelen middag, avond en vermoedelijk ook den nacht zal men nog water moeten blijven ge ven. ook om te voorkomen dat het brand- weermateriaal bevriest. Het stadhuis is voor ongeveer een millioen gulden op beurs- nolis verzekerd. Ook de omliggende parti- vuliere hui; en zijn verzekerd. De waterscha de. vooral voor verschillende winkeliers in •Ie Maarsmansteeg, was groot. De dienst van het stadhuis is onderge bracht in de Stadsgehoorzaal. De gemeen te-ontvanger, wiens kantoor eveneens is verbrand, heeft een onderdak gekregen in Scheurleers Bank aan de Breedstraat. De kluis van den gemeente-ontvanger bevat te ongeveer honderdduizend gulden aan kasgeld en tweehonderdduizend gulden aan fondsen, meerendeels door particulieren daar gedeponeerd. Omtrent den toestand van den inhoud der kluis ia eerst zeker heid te krijgen, zoodra men zich hiertoe toegang kan verschaffen, wat hedenmiddag nog niet mogelijk was. Van het eens zoo groote gebouw, een van de merkwaardigste schoonheden uit de Holhandsclle Renaissance, staan nog slechts de kale muren overeind. Da toren is ge heel verdwenen: tegen zes uur hedenmor gen ls hij ingestort. Uit de omgeving van Leiden zijn honderden het schouwspel ko men gadeslaan. Ook prinses Juliana met haar studie vriendinnen zijn er een kijkje wezen nemen. Voorts merkten wij op: den commissaris van de Koningin in Zuid-Holland jhr. Van Kar nebeek, minister van justitie Donner cn nog vele andere autoriteiten. Prof. mr. A. S. de Blecourt en prof. dr. J. Huizinga hebben gister bij den aanvang van hun ooilege ©enige woorden gewijd aan den ramp welke Leiden heeft getrof fen en aan de beteekenis van het verlies, dat door hel verloren gaan van het stad huis te teweeg gebracht. Prins Hendrik heeft gistermiddag met zijn adjudant een bezoek gebracht aan het terrein van den ramp en aan het gemeen tebestuur zijn deelneming persoonlijk be tuigd. Doordat de Stadsgehoorzaal nu in ge bruik is genomen voor de gemeentelijke bureaux, zijn verschillende vereenigingen, die daar gieteravond en de' volgende da gen haar uitvoering zouden geven, gedu peerd, vooral zij. die gisteravond en de ko mende avonden de Stadsgehoorzaal haddei» besproken. Door den brand op het stadhuis ataat de geheele electrische klokkendienst in de stad stil, omdat alle electrische klokken over dezelfde kabel loopen. De topgevels omver getrokken. Den geheelen avond is men nog bezig ge weest met het blussehingswerk. Zoo nu en HET RAADHUIS VAN DE SLEUTELSTAD, ZOOALS HET ER GISTERMORGEN UIT ZAO, NAGENOEG GEHEEL VERWOEST DOOR DEN FELLEN BRAND. dan laaiden de vlammen weer op, o.a. in het gedeelte waarin het kantoor van den gemeente ontvanger was ondergebracht De topgevels heeft men naar beneden getrok ken met het oog op het gevaar. Men heeft deze r»aar de binnenzijde neergehaald, waardoor de brokstukken op het puin vie len en derhalvp de kans bestaat, dat zij onbeschadigd zullen blijven, wat. indien zij naar de straatzijde waren neergeh^Ald, zeer zeker niet het geval zou geweest zijn. Ofschoon de oorzaak van den brand is, zooels wij reeds hebben aangegeven, is er toch nog een diepere oorzaak. Naar wij van zeer goed ingelichte zijde vernemen, bestond tot voor eenigen tijd de maatregel, dat bij het sluiten der bureaux de kachels moes ten worden gedoofd. Den lantaten tijd werd deze maatregel niet meer toegepast. Hulp van da regeering. De minister Van financiën heeft in over leg met zijn ambgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan het ge meentebestuur van Tuiden alle movelUke assistentie aangeboden en eventueele be schikbaarstelling van gebouwen ruim te het zij in h^t nieuwe academische ziekenhuis, hetzij in andere Rijksgebouwen. He Commissaris der Koningin naar Lelden, De Commissaris der Koningin In Zuid Holland, jhr. dr. H. A. van Karnebeek. heeft zich gistermiddag naar Leiden beeeven in verhand met de ramp. welke die stad heeft getroffen door het afbranden van het stad huis. DE BRAND TE LEIDEN. Gisteravond om half elf is opnieuw een motorspuit uit Delft te leiden aange komen om behulpzaam te zijn bij het na- blu8schingswerk. Deze heeft de hoofdpost op de Garen- markt betrokken om bij een eventueelen nieuwen brand dienst te doen, daar de Leld- sche spuit nog steeds de brand in het stad huis bluscht Prinses Juliana heeft gisteravond om h.iH zeven wederom een kijkje genomen op het terrein van de ramp. Uit het voorloopig door de politie Inge stelde onderzoek blijkt, dat de brand mede. ontdekt blijkt te zijn door een Deambte het telefoonkantoor, die een lampjti zag gloeien dat de verbinding vormde mot het stadhuis en die daarom de politiepost in het stadhuis waarschuwde. DE BRAND IN HET FLORA-THEATER, Nader bijzonderheden. Nader meldde men ons nog het volgende: Reeds dadelijk na het uitbreken van den brand was te zien dat het gebouw niet meer te redden was. Uit alle ramen en deuren loeiden do vlammen. Slang na slang werd afgerold cn weldra waren een aantal m\'h- t'ge strain op den vuurpoel gericht. Dok aan de achterzijde de Heerongracht. werden motorsmuien in actie gebracht Door bot museum Willet Holthuysen en het huia van

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5