NOG MEER GROOTE BRANDEN EEN MOOIE SPORTIEVE PRESTATIE HET EERSTE TRAJECT IN RECORDTIJD „Wees vooral voorzichtig" ONGEVAL MET EEN AUTOBUS Twaalf gewonden WOESTELINGEN OP DEN WEG Klacht van een Burgemeester Humorhoekje notaris L'ank werden slangen gelegd. Het vuur was daarmee geheel door de brand weer ingesloten, zcodat na ongeveer een uur werken wel geconstateerd kon worden, dat de omliggende gebouwen als het naastge legen Ccntiaal Theater en het gebouw van de Amst.' rdamsche Bank geen gevaar lie- pan. Inmiddels loeiden de vlammen in het brandende gebouw geweldig. Verstikkende rookwolken sloegen over het Rembrandt plein. De brandweer had met deze vreese- lijke koude een zeer zware tank. Koppelin gen van de slangen vroren vast en moesten met fakk Js worden ontdooid. Vele brand weerlieden zagen rr vit als ijsmannen. Van hun hepm tct hun schoenen zaten ze onder het wit bevroren water. Ondanks dat voer den ze de straalpijp. Het vuur begon pas to verminderen, teen er zoo ongeveer geen voedsel rn^er was. Aon de zijde van het tooneel is van den inhoud van het gebouw no" het con en ander overgebleven. Dorr heeft de brandweer nog kans gezien de spro'i-iirta'latie in werking te stellen. Dit vvatergordijn loept langs het ijzeren scherm en heeft zoo het toone.cl zelf be schermd, zoodat dit zoo goed als geen brandschade heeft gekregen. Door den ijs kouden wind werden de vlammen meer in de richting van het Rembrandtplein ge dreven, zoodat aan die zijde het gebouw het zwaarste heeft te lijden gehad. liet langst brandde het dan ook in het zoogenaamde Windsor-café op het bovengedeelte van het gebouw. Om half acht werd daar plotseling een hevigen knal gehoord en meteen suisde een projectie] door de lucht, dat met kracht neersloeg op het asfalt van de AmstelstraaL Het ping rakelings langs een agent van po litie. Het bleek een kop te zijn van een kool zuurflesch, die gesprongen was. Wonder bo ven wonder werd door dit stuk ijzer nie mand gewond. Om ongeveer acht uur waren van buiten geen vlammen meer zichtbaar Trooste'nos zag het theater in het vroege morgenlicht er vit met zijn zwartgebrande vensters. Het dak was zoo goed als intact gebleven. De inhoud van het theater was schoon ongebrand. De resten, waaruit nog rook onsteeg, werden r.at gehouden. De Am polstraat zelf was intussrhen een ijsbaan gev orden. De stadsreiniging strooide overal zand en pekel. Tegen half negen begon de brandwee». haar materiaal te verminderen. Den gehee len dag heeft zij echter nog wel gewerkt Het tramverkeer dm natuurlijk gestremd wfs, werd circa half tien weer hersteld Met groote moeite werden de tramrails van het ijs ontdaan. De waarnemend burgemeester, de heer J. ter H*ar Jr. kwam in den vroegen morgen van zijn belangstelling hl ijk geven. Dit is do tweede keer, dat dit theater een prooi der vlammen wordt. In den middag van den 2üston Augustus 1902 ging het ook in vlammen op. De waterleiding, waar toen de brandweei in eerste instantie op aangewezen was, was afgesloten om een aansluiting te maken vooi het toen nieuwe Ilembrandt-Theater. Hei werd daarna geheel nieuw opgebouwd en in gebruik genomen 17 December 1003. Het theater is gedurende een reeks van jarer» het eigendom geweest van de familie Nöe ge-ath! Het vorig jaar November ging hei tengevolge van een faillissement over in handen van den heer Jcan Smcth. Het werd nu bcsoeeld door het gezelschap van den heer Difracne. Vrijdag j.l. werd er een nieuwe ouerett^ gegeven genaamd: Masselman en Linde man. Aan dit operette-gezelschan waren circa 30 personen verbonden, t^rwill het orkest be 6tond uit li nersonen. Het technisch en zaal- personeel telde circa 20 personen. Ongeveer 75 menschen worden dus door dize ramp getroffen. Te Purmerend en llpendam Men meldt ons uit Purmerend Gisternacht ongeveer 12 uur ontdekte de politie, dat er vonken afsprongen van het plafond van dö dames-kapperszaak ..Dt Coiffeuse" van mevr. Landwaart— PonkM welke zaak gevestigd :s op de Kaasmarkt alhier. De kapper had des avond* le ka chel flink opgepookt en v?nnoedelijk ligt de oorzaak in het feit. dat de kachel te hard ging branden, met het genoemde gevolg Niemand was aanwezig. De brand nam spoe dig in omvang toe en het vuur vend gretig voedsel in een groote hoeveelheid eau dt cologne. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds naar alle zijden uit Met twee stralen op de motorspuit werd water gegeven, doch tenslotte moest men zich bepalen tot het nathouden van di belendende perceelen. De kapperszaak brandde totaal uit. De schade is groot, doch wordt door verzekering gedekt. Ongeveer een uur gisternacht werd de brandweer van llpendam gewaarschuwd voor een brand in de Purmer aan den Wes- terweg, waar de kapitale boerderij van dt familie Box is gelegen. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse verscheen, kon ech ter door de ontzettende koude niet veel uit richten cn de boerderij werd dan ook een prooi der vlammen. Twintig koeien, twet paarden, eenige kalveren en een aantal landbouwgereedschappen gingen mede in de vlammen op. Een knecht, die meehielp bij het blusschingswerk. kreeg een vallenden schoorsteen op het lichaam. Hij moest in reer ernsti"en toestand naar het zieleenhui» in Pur-nerend worden overgebracht. De schade is aanzienlijk cn wordt door verze kering gedekt. Ook hier zal de brandende kachel wel de oorzaak zijn geweest, Garago te Winschoten afgebrand. Gisternacht is te Winschoten een loods afgebrand, waarin drie groote autobussen waren gestald, behoorende aan de G. A. D. O.-Maatschappij. welke met deze bussen den dienst Groningen—Winschoten onderhoudt. De bussen konden niet uit de brandende garage gered worden. De oor zaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Maandagavond is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de stalhouderij van den heer G. de Bleyerheide. De stal houderij brandde geheel af. Een groote hoe veelheid hooi en stroo ging in de lammen op. De levende have werd gered. De scha de wordt tot een laag bedrag dooi verzeke ring gedekt. Door onbekende oorzaak is hedenmor gen te Kerk Avezaath de groote behuizing ..Zomerzorg", eigendom van de familie Heuff van Cellendonk, geheel afgebrand. Buitenplaats afgebrand. Maandagavond is tengevolge van het ont dooien der centrale verwarming door lood gieters, die daarbij een benzinelamp ge bruikten, de voor enkele jaren nieuw ge bouwde buitenplaats ..Huis ter Beek* te Eefda (gem. Gorsel) totaal afgebrand. De buitenplaats was het eigendom van den heer A. ter Weeme Van den inboedel kon niets worden gered Hel huls was gedekt met een rieten dak De brandweer, die je assisteerd werd door de brandweer uit Zut fen. kon in de felle koude en bi} dAn h«".i gen wind niota uitrichten. Verzekering dekt de schade. ELFSTEDENTOCHT UITSLAANDE BP «ND TE VLAARDINGEN. Magazijn „Nederland" uitge brand. Leemburg wint op keurige wijze den titanenstrijd. Leemburg heeft den Elfstedentocht welke gister gereden is gewonnen. Wij laten hieronder nog een beschrijving volgen van den tocht, welk artikel \vij aan troffen in de N. R. Ct. Voor het centraal bestuur, dat den Elf stedentocht regelt en voor ons, die nog eventueels gegevens dienden af te wachten, werd het Maandagavond een latertje cn na slechts een paar uur onder de wol te heb ben gelegen, werd het om half vier weer dag. Het was aldus geregeld, dat zij, die aan den tocht zouden deelnemen, zich Dinsdag ochtend in hotel De Klandprij moesten mel den, om hun contrólekaartje in ontvangst te nemen en de deelnemers aan den wed strijd moesten dit doen in hotel Spoorzicht, want in één zaal kon men natuurlijk een zoo groot aantal gegadigden niet behan delen. Ons eerste werk was even naar buiten te gaan om den stand van den thermometer op te nemen. Om vier uur vroor het 14 graden Celsius. Gelukkig was de wind gaan liggen er stond nog wel een briesje, doch dat was niet hinderlijk. In de groote zaal van het hotel was het inmiddels luidruchtig geworden en een van de deelnemers aan den wedstrijd zette zich aan de piano, doch moest zijn matineus concert staken, omdat dit bij het afroepen van de namen te hinderlijk was. Zoodra de deelnemers hun kaartje in ontvangst hadden genomen, begonnen zij zich te prepareeren. De geroutineerden waren dan dadelijk wel te herkennen. Zij smeerden hals en gelaat met vaseline tn en omwikkelden de polsen met panier en stop ten ook panier onder hun trui en ze zorg den er dan voor. dat de ooren binnens kamers onder de oorlappen kwamen te zit ten nm ze goed warm te houden. ,.Zii moeten er warm onder en niet bui ten in de kou zeiden ze. Er waren er ook, die totaal geen begrip bleken te höhben van hafgeen een derge- Hike wedstrijd vraagt. Wij zagen zelfs een. die een dun katoenen race-pantalon aan had en wij hehhen ook vernomen, dat deze man met zoo luchtige opvatting on den weg naar Dokkum had moeten staken, omdat eca lichaamsdeel bevroren was. Zeer veel riiders kwamen on Noren uit, maar toch hadden er ook veel lange door- loopers. ferwiil er ook nog onder waren op gewone korte Frlesche schaatsen. Even vóór vijf uur riep rnr. Hepkema „Vooruit liMroiit aan don start." De meesten hadden hun schaatsen reeds order en op hun omwikkelde ijzers stapten 'ij naar de Willemskade, een afstand van HO meter. Daar op het ijs werden zit arVer een dik touw opgesteld en nadat het Blitz- licht eenige malen was opgeflitst, werd het touw weggerukt en loste mr. D. van Wei deren baron Rengers het startschot. Dat was om 5.18. Alsof het een korte baanwedstrltd gold. schoten de deelnemers in het donker weg. want het parool was direct ..néér voren" om bij de vorsten te kunnen blijven. Slechts enkele minuten later klonken twee schoten, ten teeken dat de deelnemers aan den tocht konden vertrekken. Opgewekt zete deze groote groep zich in beweging. De groote strijd was begonnen. Nu wordt het wachten op de eerste be richten. Doordat de lijst van deelnemers nog niet van den drukker was gekomen en telefoni sche berichten slechts repten van gepas seerde nummers, kon niet zoo spoedig wor den uitgemaakt hoe de stand van de door- komers te Dokkum was geweest, maar in ieder geval staat dit voor ons vast, dat Jon- gert en Pronk het eerste de contréle be reikten. Deze twee stoere Noord-Hollandsche boe ren bekende hardrijders. Pronk werd kampioen van Gelderland en Jongert ver wierf het kampioenschap van Friesland hadden een voorsprong van enkele minuten. In het donker hadden zij tegen den wind in de 24 kilometer naar Dokkum afgelegd in 1 uur en tien minuten. Met den wind mede konden zij dus spoedig te Leeuwarden te rug zijn. En nauwelijks waren wij in café Haanstra, welk café „De Elf Steden" heet, gekomen of tot verrassing van velen kwa men Pronk en Jungert reeds in zicht en met groote snelheid kwamen zij de wijde bocht van den Prinsentuin door. Zwart als negers door het stof, dat zich op hun inge vet gelaat had vastgezet, stapten zij de loopplank op en werden naar het café ge dragen ze vertelden alleen, dat het in het donker een zeer zwaar werk was geweest en dat het ijs slecht was. Terwijl hun kaartjes werden afgeteekend. slurpten zij haastig een glas melk met een ei en binnen twee minuten vertrokken zij weer. Om 5.18 waren ze gestart en om 7.26 waren ze in Leeuwarden terug. Hun rijtijd bedroeg dus Leeuwarden—Dokkum v.v. in twee uur en 8 minuten en dit is toevallig precies dezelfde tijd, welke De Koning in 1917 bij zijn fameuzen recordrit heeft ge maakt. De eerste van de tochtrljders was de heer J. van de Pol, die te &3 minuten aankwam. Daarna lagen da deelnemers zeer ver uiteen. Vermeldenswaard zU nog. dat U. Stlen- stra. die met rijn broer direct ha Jongert en Pronk aankwam, on een gebroken schaats arriveerde. HIJ moest van schaatsen ver wisselen en verspeelde daarmede eenige kostbare minuten. Vele deelnemers waren in het donker ge vallen. Een enkele heeft daarbij nogal vee wondingen opgeloopen. Wij vernemen, dat een der deelnemers aan den wedstrijd, wiens naam tot op dit mo ment niet bekend is, tusschen Leeuwarden en Dokkum •en kind het leven gered heelt. Een meisje, dat in brand stond, vluchtte gillend uit een huis en snelde in vlammen gehuld het ijs op. Geen der dorpelingen wist wat hij moest doen. doch onze hard rijder spurtte naar het kind. trok zijn buis uit en met dit buis en zijn rugzak bluscht* hij de vlammen, om daarna zij rit te ver volgen. Doordat de lijst der deelnemers nog niet op het hoofdbureau is verschenen de zet machine op de drukkerij was bevroren 1 kunnen wij nog geen berichten uit andere controleposten geven. Wel vast. dat de wedstrijdrijders, die de leiding hebben, op den recordtijd van De Koning veel zijn achtergeraakt, doordat het traject van Fra- neker naar Harlingen is gewijzigd en de thans gevolgde route langer is. Bovendien is de wind iets toegenomen, doch gelukkig is de zon komen te schijnen, terwijl het ijs zeer hard is. In Harlingen speelde zich nog het vol gende tooneeltje afEen deelnemer aan den wedstrijd, een kerel als een boom en van respectabele lengte, kwam daar snel aanrijden en werd door zijn bejaarde moe der, een klein, tenger vrouvtia, op den wallekant begroet. De lange, ,toere kerel boog zich naar zijn moeder en omhelsde haar. F.n nu zeide het tengere moedertje tot den reus van een vent ..Zeg jongen, zal je vooral voorzichtig zijn V' IJS WEDSTRIJDEN K. N. S. B. De K. N. Schaatsenrijdersbond heeft de volgende wedstrijden uitgeschreven Te Nieuwe Niedorp Nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden, afstanden 500. 1500 en 3000 Meter op Donderdag 14 Februari. Te Rotterdam Nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioen schap schoonriiden \oor dames voor de provincie Zuid-Holland, gevnlcrd door een wedstrijd voor paren on Vriidag 15 Febr op de banen van de ijscl buKralingen. Voet bob ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Een l1 nederlaag voor de onzen. De Roode Duivels wisten in de eerste helft éénmaal te doelpunten, zoodat de rust met een 1—0 voorsprong voor de Belgen aanbrak. Na de rust waren de Roode Dui vels overwegend sterker en wisten nog drie maal het doel der Zwaluwen te doorboren, en daar de onzen er slechts één doelpunt tegenover zetten, kwam het einde van den strijd met een verdiende 4—1 overwinning voor de Belgen. De radiator gesprongen Men meldt ons uit Groningen. Tusschen Laaksum cn den Ham is tengevolge van de hevige koude de radiator van een autobus \an de A.N.W.G. van den dienst Esinge- Groningen gesprongen. De chauffeur Fritze- ma werd boven het oog getroffen en de auto kwam vol damp te staan, waardoor het uit zicht werd belemmerd. De bus reed tegen een boom die afknapte De elf inzittenden werden door elkaar geworpen en allen licht gewond. De chauffeur i3 er het ergst aan toe Om twee uur gisternacht tsr een groote uitslaande brand ontdekt in het kleedingmagazijn „Nederland" van de firma Hakbijl nan do Breede Havenstraat te Vlaardingen. De agent van politie, dl* den brand ontdekte, alarmeerde onmiddel lijk de brandweer, welke met veel mate riaal uittrok Inmiddels stond het vier verdiepingen hooge hoekhuis in lichten laaie. Het blusschingswerk werd uiterma te bemoeilijkt door de vorst, zoodat het niet mogelijk was het gebouw met de daarin aanwezige goederen te sparen. De naastgelegen perceelen zijn behouden kunnen worden. Uit een woning, achter het brandende gebouw gelegen, is een gé- zin met zeven kinderen ondergebracht in het politiebureau, omdat men, met het oog op eventueele uitbreiding van den brand het noodig achtte, dat dezo woning werd ontruimd. Oorzaak is nog onbekend. Zij wanen zich in een vrijgevochten tand. Door den heer J. J. H. Vermeulen, bur gemeester der gemeente Princenhage, is aan de directies van verschillende fabrieken te Breda een brief gericht, waaraan het vol gende is ontleend: Van verschillende zijden bereiken mij voortdurend ernstige klachten over het on verantwoordelijk woeste wielrljden op da rijwielpaden langs den rijksweg in mijn gemeente door de arbeiders van elders, gaande naar en komende van hun fabriek te Breda. Velen dier zg. helden wanen zich buiten de kom van mijn gemeente in een vrijgevochten land cn beschouwen het rij wielpad uitsluitend voor hen bestemd. Zij dulden geen andere wielrijders op hun pad, zich machtig gevoelend door hun sterk aan tal. en Jagen door schreeuwen en tieren, Ja, zelfs vloeken, den medegebruikers van het rijwielpad grooten schrik aan. Zij ontzien zich niet om argelooze voetgangers, die zich bij gebrek aan een wandelpad, waar op de rijkswaterstaat ons bijna zes jaar laat wachten, op het rijwielpad bevinden, te bespuwen, te slaan en te stompen of omver te rijden. Wanneer zij politie zien. laten zij zulks natuurlijk achlerwpge. doch nau welijks zijn deze gepasseerd of zij begin nen hun wandaden opnieuw. Voor de veld wachters is het uitermate moeilijk genoem» de strafbare feiten op heeterdaad te con- stateeren. Bij aanhouding of aanwijzing blijven de daders ontkennen en tegen beter weten in getuigen zij voor elkanders on schuld. Ten slotte doet de burgemeester een krachtig beroep op de welwillende mede werking van de werkgevers om bij hun ar beiders er op aan te dringen, dat zij zich ook buiten de fabriek ordelijk en fatsoen lijk gedragen en hli kondigt tegen de ruw- heden, onbeschaafdheid en baldadigheid strenge maatregelen aan. MR. H. P. MARCHANT. Zijn 60c varjaardag. Ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag heeft het lid der Tweede Kamer, mr. H. P. Marchant, van vele zijden gelukwe/.schen ontvangen. Het hoofdbestuur van den Vrij- zinnig-Democrntischen Bond en de vrijz.- democratische Kamerfractie zullen hem op 17 dezer In restaurant Anjema een diner aanbieden. TFiEINVERTR AGING. Door een gesprongen wielband. Men meldt ons uit Delfzijl Gistermorgen is bij de Groninger halte van den trein die om 10.10 uur uit Gronin gen in Delfzijl rnoet arrlveeron een hand van een der raderen gesprongen. De ver traging was groot. De professor «die plotseling een aanval van verstrooidheid krijgt) „Laat me eens zien waarvoor legde Ik ook al weer dien knoop 7' (Humorist) HET THEATER FLORA IN DE AMSTEL STRAAT TE AMSTERDAM, TIJDENS DEN HETIGEN BRAND, WELKE GISTEREN HET INWENDIGE VAN HET THEATER GROOTENDEELS VERWOESTTE. "-'kV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6