WIJNHANDEL J. UCKOTE COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. OORLOG IN DEN NED. ZWEMBOND Heftige scenes bij de bespreking van het bestuursbeleid UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 VORST EN VERKEERSSTREMMIN GE N Verhoogde uitkeering in de Noord, provincies DE GYMNASTIEK-TECHNICI BIJEEN HET ATHLETIEK- REGLEMENT Proeven met Kastie ZWEMMMEN In een rumoerige vergadering treedt het bestuur en bloc af Onder presidium van den heer W. E. Bredius W. G zn. uit Amsterdam kwam de Ned. Zwembond in het Centraal Hotel der A. M. J. V. te Amsterdam in algemeene ver gadering bijeen. Met het volledige bestuui waren de meeste vereenigingen vertegen woordigd, zoodat er buitengewoon groote be langstelling bestond voor deze bijeenkomst, waarvoor vooraf zoovele pennen in actie wa ren geweest. De heer Bredius opende de vergadering met een woord van welkom, waarna direct de behandeling der agenda aan de orde werd gesteld. Jaarverslagen, Tal van afgevaardigden kwamen met op merkingen inzake het hoofdstuk „Officieel Orgaan" in het jaarverslag van den secre taris, don heer C. Minnes. Op voorstel van den voorzitter werden de besprekingen inzake de verhouding tot de Zwemkroniek aangehouden tot het betref fende agenda-punt Het verslag van den secretaris werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevrouw J. E. Tnebels-Koens, sluit met een batig saldo ad 3243,98. De ontvangsten hebben 6395,23 bedragen. Na eenige opmerkingen van algemeenen aard, waarbij op meer tijdige publicatie van de jaarverslagen werd aangedrongen, werd het verslag goedgekeurd en de penningmees- teresse decharge verleend voor haar gehou den beheer. De N.Z.B. genoot een subsidie ad 13.900.— van het N. O. C., waarvan 8000 als salaris voor den trainer is betaald. Nu langdurige discussie werd besloten de afre kening der N. O. C gelden alsnog tc pubh ceeren. Bestuursbeleid, Na de pauze verkregen Zwemlust (Utrecht) en Neptunus (Arnhem) gelegen heid een interpellatie te houden inzake het bestuursbeleid. Do heer H. A. W i s s i n k (Neptunus) gaf een exposé van de strooming welke sinds een half jaar in het Oosten tegen het Bonds- bestuur gaande was. De aanleiding daarvan was een brief van den beer S. P. J. Borsten, lid van het Directorium, aan den heer Worp, redacteur van den Rijn en IJsselstroom, waarin gesproken wordt van het snoepreisjo vun de heeren Minnes en Sirks naar Duitschland, ter verkrijging van een trainer voor dc O. S. De trainer welke daar ter be schikking was, zou volgens den Duitschen Zwembond, niet in aanmerking komen, doch niettemin hebben genoemde bestuursleden trainer Meigen geëngageerd. Tijdens de trai ning heette het verder in den brief, welke de hear Wissink voorlas, is er door de hee ren met geld gesmeten, terwijl deze intri ganten (Minnes en Slrks) zoo doortrapt ge meen waren dat zij de Zwemkroniek be Jaagden. De heer Minnes zou het secretariaat niet in orde" hebben en evenmin als de heer Sirks eenige kijk hebben op bet zwemmen en wedstrijdzwemmen. Op deze en andere wijze -is in het Oosten stemming gemaakt iv-gen het B. B., door d£nzelfden ^n, die onlangs het initiatief nam voor de huldiging van het B. B. bij het 40-jarig bestaan van den N. Z. B. Inderdaad, aldus de heer Wis sink, zijn er aanmerkingen te maken op do bestuursleiding, maar dan moet men niet alles op één'of twee menschen laten aan komen. Met alle respect voor den heer Bre dius, is het noodig dat de N. Z. B. een voor zitter krijgt en nog enkele jonge menschen, die de zaken onder de knie hebben en ge zamenlijk het groote werk van den N. Z. B. verrichten. Wil men aanmerking maken goed; maar doe het dan open en eerlijk. Zooals nu de heer Borsten schrijft is er maar één oplos sing, hij er uit of de bestuuralcden eruit. (Applaus en geroep: foei!). Het gevolg van deze „onthullingen" was een onverkwikkelijk debat tusschen de be stuursleden Sirks en Minnes en den heer Borsten, dat herhaaldelijk door luide goed en afkeuringen werd onderbroken, zoodat het verloop der discussies door het ontzet tende gejoel niet te volgen was. Nadat lan ger dan een uur de voorzitter tevergeefs ge tracht had eenige leiding te geven in den heerschenden janboel, waarin als in een Poolschen Landdag iedereen maar sprak als het hun goed dacht, kwam de heer Lan ge raar (R. Z. C.) met het voorstel den heer Borsten, op grond van het betref fende reglementsartikel, uit het lidmaat schap te ontzetten omdat hij de bondsbe langen had geschaad, waarop een nieuw tumult ontstond. Toen de heer Borsten zich verstaanbaar kon maken, deelde hij mede spijt te hebben den bewusten brief te hebben geschreven, den brief daarom in trok en de betreffende bestuursleden zijn excuces aanbood. Tijdens de debatten waren eenige opmer kingen gelanceerd over de noodzakelijkheid van reorganisatie der bestuurs-inriebting van den bond. Door dr. C W. Merens werd, ten einde de zaak tot een oplossing te bren gen, daarop de volgende motie van orde voorgesteld: „de algemeene vergadering van den N. Z. B. enz. overwegende, dat de bloei van den bond geen gelijken tred houdt met de groeiende belangstelling voor de zwemsport, overwegende dat verschillende ver houdingen in den bond, te wenschen overlaten, is van oordeel le. dat een ernstig onderzoek naar de oorzaken van een en ander zal worden ingesteld; 2. dat naar aanleiding van de uitkom sten van dat onderzoek een reorganisa tie eventueel zal moeten plaats vinden in de leiding en inrichting van den bond; besluit: een commissie daarvoor te benoemen en de hiermede verband houdende ngen dapunten te verdagen tot de volgende algemeene vergadering. De motie ondervond heftige bestrijding van bestuurszijde, omdat bij aanneming ook de bestuursverkiezing verdaagd zou m*»etcn worden. De voorzitter verklaarde daarvan niets te willen weten en zich aan het re glement en de agenda te zullen houden Een langdurig en verward debat was het gevolg; daarbij kwam aan het licht, dat een 17-tal clubs in Haarlem een motie, als door dr. Merens ingediend, hadden aanvaard en laarhij als voorwaarde bedongen, dat hei Bestuur zijn mandaat ter beschikking stel len zou. Ten slotte werd de motie van dr. Merens in stemming gebracht, nadat voor af nog door den heer Bredius op de conse quenties er van was gewezen. Met 94 legen >1 stemmen (7 blanco) werd de motie aan genomen. Onder doodsche stilte verklaarde de voor zitter, dat alle bestuursleden hun mandaat ter beschikking stelden en waarop zij van achter de bestuurstafel verdwenen. De heer Lan ge raar (R. Z. C.) bracht hulde aan het scheidende bestuur, herinner de aan de mooie woorden door velen gespro ken bij het 40-jarig bestaan. D r. Merens, die daarop alleen achter de bestuurstafel plaats nam, constateerde dat hij een dergelijk besluit van het be stuur niet had verwacht bij de indiening van zijn motie. Spr. wees er op, dat de ver- cenigingen nu duidelijk hebben uitgespro ken een andere richting uit te willen, waar voor hij aller medewerking inriep. Voorzit ter Bredius, voor wien spr. alle achting heeft, had de vele wenken moeten begrij pen en heengaan. Spr. betreurt het, dat hii en zijn mede-bestuurderen nu op deze wijze tot heengaan zijn gedwongen. Komen de tot voorloopige regeling van den toestand stelde dr. Merens voor een commissie te benoemen van vijf personen om uitvoering te geven aan de motie, en deze commissie tevens te belasten met de afhandeling dei loopende zaken. Tot leden dcezr commissie werden be noemd, de heeren C. F. Kellpnbach (Amster dam), A. F. C. Krul (Rotterdam), H. A. Wis sink (Arnhem), G. Blitz (Amsterdam) en A. W. Sabel (Zaandam). De vergadering zal op nader te bepalen rtag worden voortgezét De Maas voor Rotterdam ijsvrij. Goeree en Overflakke ge* isoleerd De Maas voor Rotterdam ijsvrij» Zaterdag is de Maaa voor Rotterdam over een afstand van ongeveer VA K.M. tot bo ven de scheepswerf van de firma P. Smit Jr. van ijs bevrijd. Zaterdagmorgen 8 uur voe ren de groote ijsbrekers Siberië en België van de N.V. Nederlandsche Stoomsleep dienst v.h. van P. Smit Jr. te Rotterdam uit om het op de rivier, die hier een breedte van 3 h 400 M. heeft te breken. Tot Zater dagmiddag 3 uur zijn de beide groote ijs- brekers aan bet werk geweest en hebben zij het ijs, dat hier en daar een dikte ha«l van 1 Meter, over de volle breedte totaal gebroken. Met laag water werd het daar*- do-r ontstane drijfijs naar zee afgevoerd. Door dit werk liggen de aan de rivier ge legen industrieën weer aan open water en kunnen zij hun grondstoffen weer per schip aangevoerd kriigen. Op eenige plaatsen la gen schepen in het Ijs ingevroren: deze zijn tegelijkertijd bevrijd en weggesleept. De ijsgang in het Hollandsch Diep. De Ijsmassa's in het Hollandsch Diep trekken massa's belangstellenden. Geen wonder ook. want de rivier biedt met haar hulzenhooge ijsbergen een fantastisch schouwspel, dat in geen menschenleeftijd Is waargenomen. De steiger van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij en het ha venhoofd hebhen het bh opkomend water hard te verantwoorden. De door den vloed opgestuwde ijsvelden beuken er met ver woede kracht tegen aan en men vreest dat zij het tenslotte zullen moeten begeven. IJsbreker naar Amsterdam. De ijsbreker Van Hogendorp van de firma J. Roelofs te Rotterdam is Zaterdagmiddag 1 uur naar Amsterdam vertrokken, ten ein de Zondag met het openbreken der haven aldaar een aanvang te kunnen maken.- Goeree en Overilakkee geïsoleerd. Uit Mlddelharnis wordt gemeld, dat de trambooten Zaterdag vergeefs hebben ge tracht den dienst te onderhouden, zoodat bet eiland Goeree en Overflakkee voor het eerst sinds 1890 geïsoleerd is. Veerdiensten. De motorveerdienst tusschen Dlntelsas en Ooltgensplaat is weer hervat De veerdienst Willemstad—Numans dorp is thans definitief gestaakt in verband met den ijsgang. Geen p~Vs meer over het ijs bi] Riduerkerk. Op het veer Alblasserdam—Ridderkerk kunnen auto's of andere voertuigen den overtocht niet meer over het ijs maken, daar de veerman met een groote ploeg arbeiders bezig is een vaargeul voor zijn pont te ma- ken, welke men Zaterdag weer in gebruik hoopte te nemen. Een voetpad voor voet gangers en wielrijders is echter nog wel aanwezig. Het veerpad te Nijmegen. Zaterdag, op den vrijen middag, was het te Nijmegen zeer druk op het ijspad over de Waal. Degenen, die het mooie weer naar buiten dreef, gingen er over naar I^ent. Voor de Nijmeegsche jeugd, die de rivier nog nooit in haar buidigen toestand had gezien, was het een gebeurtenis. Menigeen verliet het pad voor een wandeling in Westelijke of Oostelijke richting over de schotsen. Amateur fotografen haalden er hun hart op, ook door het nemen van familiegroepen. Hoewel het ijs zeer sterk is, liet men Zater dag vrachtwagens cn auto's nog niet tot het officieele ijspad toe, wellicht heden. In het ijs van de rivier zijn drie scheuren dwars door het pad. Deze zijn Zaterdagavond vol water gegoten om dicht te vriezen, daar zij verdwenen moeten zijn alvorens wordt toe gestaan het veerpad met zware voertuigen te passeeren. Postverbinding over bet ijs. Het plan bestond om hedenmorgen 6 uur bij goed weer de postijsvlet met post van Urk te laten vertrekken naar Schokland. Twee uur later zal dan uit Kampen een ijs- schuit met post eveneens naar Schokland koers zetten, alwaar de partijen post ver wisseld zullen worden. Men zal trachten denzelfden avond weer te Urk aan te ko men. IJswandelingen. Zaterdagmiddag zijn van de 14 visschers- schepen. die in Enkhuizen zijn ingevroren, weer 13 personen over het ijs van Rnkhui- zen naar Urk komen loopen. Bovendien zijn 7 visschers uit IJmuiden van Urk naar Schokland gekomen. Per auto over het ijs. De overtocht over het Zwartewater bi) Genemuiden kan thans voor auto's tot een gewicht van 1500 Kg. veilig over het ijs ge schieden. Er is tevens een pad voor voet gangers. In Oostelijk N.-Brabant. Tengevolge van de hevige koude zijn de lagere scholen te Heusden, gemeente Asten, Liessel en Someren gesloten. De avondscho len te Helmond zijn eveneens gesloten. De Rijn bij Arnhem. Zoowel Zaterdag als Vrijdag heeft men pogingen aangewend om een verbï. ling over het ijs van den Rijn tot stand te bren gen, doch het ijs bleek niet betrouwbaar, daar zelfs de balken hier en daar door het Ijs gingen. Het gemeentebestuur waar schuwde dan ook om zich niet op het ijs te begeven. De verbinding met de geimpro- viseerde pont blijft echter bestaan Gebrek aan drinkwater. In Twente komt de drinkwatervoorzie ning voor mensch en dier zeer in gevaar, daar de waterputten bevroren zijn en in de slooten het ijs tot op den bodem zit. De heer De Boer over het vrouwenturnen Gisteren had in het Gebouw voor Kunsten en Wetensch. te Utrecht 'n Dondstechniscne vergadering plaats van het K. N. G. V., ge presideerd door den voorzitter der techni sche commissie, den heer J. H T. Sommer. De voorziter hield een zeer uitvoerige openingsrede, releveerde de belangrijkste technische gebeurtenissen van het afgeloo pen jaar en herdacht het verscheiden van den oud-voorzitter der technische commis sie, den heer J. H. Luitlng. Het technisch hoofdbestuurslid de heei W. Boer leidde daarop de vergadering in met een beschouwing over het te behandb len athletiek-reglement. Dit langzamerhand belangrijke onderdeel van het K. N. G. V. werd aan een uitvoerige bespreking onder worpen. Een nieuw nummer werd in de athletiek der turners ingevoerd, n.l de ge mengde estafette, waarbij 2 turners en 2 turnsters zullen starten. Besloten werd om door een tusschenklas- se te scheppen, ook aan de jongeren de ge legenheid te geven aan de athletiek wedstrij den deel te nemen Wat de kampioen-wed strijden betreft hiervoor zullen voorwed strijden worden gehouden In een 4- of 5-tal districten, waarbij de nns, 1, 2 en 3 in de kampioenswedstrijden zullen uitkomen. Te vens zullen de athleten niet, zooals dit bij de K. N. A. U. geschiedt, in verschillende graden worden ingedeeld. Het athletiek-reglement, hoofdzakelijk ge toetst aan het Internationaal wedstrijd reglement, werd ten slotte goedgekeurd. De wedstrijden om de nationale kam pioenschappen zullen worden gehouden van 10 tot 16 Juli. De plaats is nog niet vastge steld, doch waarschijnlijk zal Arnhem wor den aangewezen. De heer W. Boer deed daarna enkele mededeelingen inzake het in te voeren exa men voor kunsttumsier. De, 10 dames, die op de O. S zijn uitgekomen, zijn reeds tot de groep Kunstturnsters toegelaten, terwijl aanvulling zal plaats hebben met diegenen, die het examen voor kunstturnsters met goed gevolg zullen hebben afgelegd Door den heer de Jong te Amsterdam werd ge vraagd om de eischen voor dit examen niet te gering te doen zijn, zulks op grond van zijn ervaring in Amsterdam, waar reeds zulke examens zijn gehouden. Deze n.^ening deelde de heer Boer geens zins. Hij wilde voor alle districten de mo gelijkheid openen om een keurcorps te vor men. Besloten werd om een bondszwemdag te houden, terwijl naar aanleiding van een opmerking van den heer Hindriks. Gronin gen, tn overleg zal worden getreden met den N. Z. B., teneinde verzekerd te zijn van een regelmatig verloop dezer wedstrijden. Een interessant betoog hield daarop de heer Boer over de ontwikkeling van het vrouwenturnen Spr.'s ervaring is deze. dat de nieuwe methode zich zoodanig begint te ontwikkelen, dat we het vrouwenturnen ten slotte zullen zien uitgegroeid tot. de kunst dans. Hiertegen wil spreker een waarschu wend woord laten hooren. Spr. huldigt ook de Bode-methode, doch hij zou toch gaarne in do oefeningen een nauwkeurige afbake ning van de bewegingen willen zien, waar door de fantasie der leiders wel eenigszins aan banden gelegd zal worden, wat evenwel dit voordeel heeft, dat de leiders, die in de nieuwe richting niet goed thuis zijn of die niet het geschikte materiaal ten hunnen dienste hebben, met vaste voorgeschreven bewegingsoefeningen volgens de nieuwe methode toch goede resultaten kunnen.be reiken. Een door den Sticktschen Turnkring inge diend voorstel om in het wedstrijdreglement \oor diverse spelen ook „kastie" op te ne men werd niet aangenomen. Na eenige be spreking werd den S. T. K. vtsizocht rnet dv toepassing van de door den Kring ontwor pen spelregels dit jaar een proef te nemen cn het resultaat ter kennis van de Bonds Technici te brengen. Een tweede voorstel van den Kring betref fende het houden van een cursus nieuwe richting gymnastiek, zoowel voor dames als heeren. zal ter beslissing van het Bondsbe stuur worden voorgelegd. Een groot gedeelte van den middag werd besieed aan de herziening van het gym- nastiek-wedstrijdreglement. De door de Ronds Technici voorgestelde wijzigingen werden behoudens enkele uitzonderingen goedgekeurd. De belangrijkste wijziging is wel. dat in het nieuwe reglement de toekenning van prijzen niet meer zal geschieden volgens vastgestelde tabellen, doch dc volgorde der prijswinnende vereenigingen za! worden ge rangschikt overeenkomstig het aantal be haalde punten. Na bespreking van eenige zaken van huis- houdelijken aard werd de vergadering on der dankzegging ten ongeveer 5 uur geslo ten. Gemeentelijke vuurpotten op straat. In verband met de strenge koude hebhen B. en \V. van Haarlem op een vijftal plaat sen in de stad vuurpotten doen plaatsen ten gerieve van de voetgangers. Het Leger des Heils heeft op de Groote Markt een tent geplaatst, waar van 's mor gens 10 tot 's avonds 6 uur gratis koifie zal worden geschonken Halp door middel van het Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gravenhage ontving van de directie der Bataafsche Petroleum Mij. een bedrag ad 1000 ter leniging van den nood door de hevige koude. Op verzoek van de K. L. M. werd Zater dag door het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis evenals zulks te Schiphol reeds geschiedde te Waalhaven een ziekenraam tot vervoer van patiënten per vliegtuig, met het oog op eene even- tueele hulpverleening op de Zuid Holland- sche eilanden, ter beschikking gesteld. Voor de vogels. De Vereeniging tot behoud van natuur monumenten heeft ten bate van de vogels, die zicb op het bevroren Naardermeer be vinden, graan cn mais laten strooien. Een gestaakte stoomtramdienst. Uit Oostburg meldt men aan de N.R.Ct.: Tengevolge van de groote massa sneeuw cn de vorst heeft de stoomtram Broskens— Maldeghem den dienst Zaterdag stop gezet De verbinding met Breskens wordt zoo goed mogelijk onderhouden met autos. Terschelling. Men seint van Terschelling aan de N. R. Ct. De sleepboot Bornrif van de reederlj Doeksen alhier, die vanmorgen om half tien van hier vertrok met post en levensmidde len voor het eiland Vlieland, moest we gens het zeer zware ijs halverwege terug- keeren en arriveerd hier te half vijf weer in de haven. Over een afstand, die anders in een half uur kan worden afgelegd, was de Bornrif, die een capaciteit heeft van 5000 P.K. meer dan zes uren aan het bre ken geweest. Aangezien ook Harlingen niet meer per boot kan worden bereikt is de post van Terschelling Zaterdag namiddag per vliegmachine afgehaald en naar Ara- sterdam gebracht De landing en het weer opstijgen hadden een vlot verloop. Regeerlngssteun voor bohoef- tigen en werkloozon verzocht Het Tweede Kamerlid, de heer L. L. H. de Visser, heeft zich met de volgende vra gen tot de Regeering gewend le. Heeft de Regeering kennis genomen ondanks de reeds genomen maatregelen tot extra steun van den onteettenden nood, die desondanks nog in verscheidene provincies van het land wordt geleden 2e Is de Regeering niel van oordeel dat de tot nu toe genomen buitengewone maat regelen tot steun van werkloozen en be- hoeftigen nog zeer onvoldoende zijn 3e. Is de Regeering niet bereid zicb di rect tot de gemeentebesturen te wenden met de mededeeling dat alle hoogere kos ten van extra-steun van Rijkswege worden vergoed en daarbij te bepalen, dat de uit keering tijdelijk met minstens 50 pet. moe ten worden verhoogd De vorst-werkloozen in d« Noordelijke provincies. De Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw heeft Zaterdagochtend aan de Rijksinspecteurs voor de werkverschaf fing in de Noordelijke provincies, benevens aan eenige gemeentebesturen in Overijssel geseind aan eerstgenoemden met bet verzoek dit aanstonds aan de betrokken gemeenten door te seinen dat, nu de vorst aanhoudt, de Minister het gewenscht acht, dat de gemeenten, waar noodig, er toe overgaan de uitkeeringen aan de vorst werkloozen te verhoogen tot een peil, waar door voorzien wordt in de behoeften, welke door de buitengewone koude zijn ontstaan. De Minister is bereid aan de gemeenten, welker financiën c'oor deze uitgaven te zwaar gedrukt worden, een voldoende bij drage te verleenen. De margarine per vliegtuig naar de eilanden. Uit Terschelling wordt gemeld Het vliegtuig van de K. L. M. is gister middag omstreeks half één alhier geland met een partij margarine aan boord Het vliegtuig kon op Ameland wegens den zwa re n sneeuwval der laatste dagen niet lan den. Nadat een gedeelte der lading gelost was. steeg het vliegtuig op om naar Vlie land te vertrekken, doch kon, wegens de dichte mist niet verder, en keerde weldra terug naar Terschelling. Vlieland drie dagen zonder verbinding. Door de mislukte verbinding Zaterdag met Terschelling is Vlieland thans weer drie dagen zonder verbinding. Aangezien de vrachtgoederen voor het eiland zich op Terschelling bevinden en daar sedert 11 Februari j.I. niets te Vlieland is aangeko men begint aan verschillende levensmid delen gebrek te komen. DE ZIEKENHUIS-KWESTIE TE VLISS1NGEN. Do kans op een nieuw ge meente-ziekenhuis verkeken De gemeenteraad van Vlissingen heeft na een discussie van drie uur met 11 regen 6 stemmen aangenomen het voorstel om aan de vereeniging „Bethesda" optie op den grond voor den bouw van een zieken huis te geven tegen 3.50 per M2. Hier door is de kans op een nieuw gemeente ziekenhuis verkeken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6