VERKIEZINGSCONGRES S.D.A.P. EEN COALITIE MET DE ROOMSCHEN? Politieke rede van W. H. Vliegen HOE FRANSJE VERDWEEN Proces-verbaal tegen de ouders DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1929 REGEERING EN EERSTE KAMER Voorloopig geen belasting vermindering Het ledental weer aan zienlijk gestegen In liet Concertgebouw „De Vereeniging" le Nijmegen is Zaterdag aangevangen het 34ste congres van de S. D. A. P., bet z.g verkiezingscongres. De voorzitter, de beer J. Oudegeest, open de het congres met een rede,, waarin bij. allereerst hulde bracht aan de nagedachte nis van ben, die de partij door den dood zijn ontvallen, onder wie de partijsecreta ris C Werkhoven en mevrouw Schaper. oorts herinnerde spreker aan den zeven- tigstcn verjaardag van den heer Frank van cler Goes, welken pionier bij namens de partij met deze gebeurtenis van harte ge lukwonschte. Spreker gaf. blijkens het verslag in het Hbld., daarna een uiteenzetting van «ie re denen, die het partijbestuur or toe hebben geleid, dit congres te Nijmegen te houden, n.l. om deze Noordelijkste punt van het Katholieke Zuiden een groet te brengen aan de arbeideis in Brabant en Limburg, die een zwaren strijd voor vrijheid van het woord en van overtuiging hebben te voeren. Sprekende over den toestand waar in de partij momenteel verkeert, consta teerde hij met genoegen dat deze in alle opzichten bevredigend is. Het ledental is in het afgeloopen jaar zeer aanzienlijk ge stegen en bedraagt thans 54.319 tegen 46.169 aan het einde van 1927. Kr wordt veel gesproken over de Llm- burgsche afscheidingsbeweging, maar deze heeft niets te beteekenen, het totaal ver lies bedraagt 43 leden. De vooruitgang van de partij is te danken aan de activiteit die algemeen ontwikkeld wordt. De goede ver standhouding met het N. V. V. en de af wezigheid van geschillen. Na gewezen te hebben op den groei vu;> de V.A.R A. en de houding van de regee ring in zake het toestaan van zendtijd te» hebben gecritiseerd„ wees spreker er op dat het de S. D. A. P. is, die steeds op de bres voor de belangen van de arbeiders klasse heeft gestaan, zooals nu weer bij de felle koude gebleken is. Spreker wees op de voortschrijdende die tatüur in Oost-Europa, waar tegenover staat dat de democratie in West en Cen traal Europa steeds veld wint. De verkie zingen in Engeland cn België brengen een overwinning voor de arbeidersklasse en de vooruitzichten voor de Nederlandsche S. D. A. P. zijn evenzeer gunstig. Spreker zette dit nader uiteen, en wees erop, dat bij alle partijen een geest van ongerustheid beslaat, waartegenover de S. D. A. P. met gerustheid en vreugde de verkiezingen in gaat. Wat betreft de oppositie in de partij deze baart geen zorg, maar wel baart zorg de vorm waarin deze oppositie in de laatste maanden gegoten wordt. Spr. eindigde zijn rede met een opwek king, te zorgen voor een schitterende over winning bij de komende verkiezingen.. De heer Frank van de Goes met donde rend applaus en het zingen van de Inter nationale begroet, bracht hierna dank voor de hem gebrachte hulde. Daarna spraken nog een vertegenwoordiger van het N.V.V cn do heer Stokvis namens do Indische S. D. A. P. Op voorstel van het partijbestuur werden hierna een aantal punten van den beschrij- riTïfffchrief verwezen naar den Partijraad. De heer Vliegen, als plaatsvervanger van den heer Albarda, die wegens ziekte ver hinderd was, hield daarna een politieke redevoering, waarin hij den toestand sinds het optreden van het extra-parlementair Kabinot schetste, en wees op de politieke verhoudingen, die tot dezen toestand ge leid hebben. Spr. criliseerde 't optreden van de 'hristelijke partijen lie met een gods- lienstige vlag de arkiezingen ingaan ïaar na dc verkie ingen uitsluitend eactionnaire maat ;jgelen ten opzichte an het sociale -aagstuk voorstaan Spr. gelooft dat le kansen op de vorming van een coalitie niet bijster gunstig staan en fiet gevolg is, dat de rechfeche partijen den verkiezingsstrijd ingaan zonder dat zij de kiezers omtrent hun bedoelingen hebben ingelicht. Spreker schetste de taak, die het socialisme in dezen te vervullen heeft, n.l allen te vereenigen die onder het kapita lisme zuchten. In dit verband vindt spreker aanleiding de houding te critiseeren van de tegen woordiee regeering, die niet de sociale maatregelen getroffen heeft als met het oog op verbetering van den toestand van 's lands financiën mogelijk was. De teak van het r.ocialisme is weer op te bouwen, wat in de jaren van achteruit gang en stilstand is verzuimd. De S D A P zal zich wanneer na de verkiezingen mocht blijken dat zij aan de regeering moet dppl nemen, zich daaraan niet onttrekken, doch een buitengewoon congres zal zich da*r over hebben uit te spreken. De weg die het proletariaat heeft te volgen om zich vrij te maken, van de kapitalistische overheer selling is, zich massaal aan te sluiten bij de S.D.A.P. De. heer Vliegen eindigde zijp toegejuich te rede raat err krachtige opwekking, akb voor dem komenden verkiezingsstrijd pa raat te houden, em mede te werken om tot eert schitterend succes voor- de arbeiders klasse te geraken, Nadat de heer Kleerekoper een opavek* kend woord gesproken had, om het ver kiezingsfonds te steunen, werd het con gres verdaagd tot Zondagmorgen. Zondagmorgen. Bij de heropening- vam bet Congres, des morgens te half tien. heet de voorzitter, de beer Ouideg.eest het Indische Volks* raadslid, dfen heer Middendorp, welkom- Verslagen on bespreking beleid» Aan de orde was thans de bespreking der verslagen en- van het beleid van het P- B-, de Kamerfracties en cte Redactie der Partij organen Uitvoerig werd daarover gediscussieerd- Do eoolitiekwostio» De heer Frank van der Goes (La ren) heeft alle eerbied voor de gjetferen door zijn jongeren vriend Vliegen gehouden in leiding (hilariteit)^maar is het met de daarin verkondigde stelling niet eens. Dit betee- kent niet, dat spreker, of zelfs de lieden, van de uiterste linkerzijde in de Internationale, altijd cn omler alle omstandigheden tegen net samenwerken met burgerlijke partijen is Maar naarmate de macht der sociaal lemocratische partijen toeneemt, gaat het meer om de levensbelangen der bourgeoisie. De vraagstukken, die thans aan de arde zijn, bijv. medezeggenschap en socialisatie-, raken, het hart van het kapitalisme, 'tra deze dingen te verwezenlijken is meer noo- dig dan alleen politieke macht. Honvel Vliegen zich niet op zijpaden hoeft begeven, heeft hij hierop toch niet den nadruk ge legd. Vliegen is van meening, dat er een einde gemaakt moet worden aan het hui dige extra-parlementaire kabinet, en is daarom voorstander van coalitie politiek. Hoewel spr. het extra-parlementaire kabi net een kwaad acht. acht hij het middel erger dan de kwaal. Volgens Vliegen is de democratie op stal eezet en bevinden wij ons in een toestand, die van fascisme niet veet verschilt. Volgens spr. is hiervan nlpts waar en verlaat Vliegen hier het terrein der werkelijkheid geheel. Ah al deze dingen waar zouden zijn, had de partij reeds lang dert strijd tegen dit na derende gevaar hebben moeten aanbinden. De partij heeft het echter gelaten bij een:ge platonische verklaringen van bereidheid tot regeeringsvorming. Behalve In strikt politiekcn ziu ontkent spr. dat we thans een buiten-parlementair kabinet, d.i. een kabinet, dat niet berust op den wil van de meerderheid vao het Parlement Dit kabi net berust wel op den wil van een meer derheid. want indien de meerderheid dit zou willen, zou ze het kabinet ten val kun nen brengen. Men bedoelt slechts, dat de oude meer-, derheid, de clericale, niet meer bestaat. De oude burgerlijke meerderheid is echter in anderen vorm gebleven. Om aan dezen toe stand een einde te maken moeten wij niets anders doen zegt spr. dan wat wij al tijd gedaan hebben, n.l. in het land zeggen, dat men maar een minderheid in de Kamer heeft. Niet door het deelnemen aan een re geering, maar door het veranderen van de machtsverhoudingen in het land kan men hier een einde aan maken En als men van meening is, dat voorloopig van samen werking toch niets zal komen, dan behoeft men ook de verklaring van bereidheid daartoe niet te doen. Vliegen heeft gewezen op den achteruitgang van het stemmencij- fer der kerkelijke partijen. Wij moeten de kerkelijke arbeiders trekken, aldus spr. door hen te toouen, dat zij slechts hun klassekanscn bevrijden door geheel naar het socialisme over te komen. Door tot de katholieke arbeiders te zeggen, dat het hun schuld is. dat de S.D.A.P. niet met hun actionnaire leiders kan samengaan, marrfst men veel meer indruk op hap. De katho lieke arboiders moeten zich van hun reac tionaire leiders losmaken .desnoods door 'get stichten van een onafhankelijke katho lieke arboiderspartlj. Versper den weg uaor het verderfelijke minlsteriali^me. Het mag niet zoover komen, dat de massa der ar beiders maling begint te krijgen aan bet parlementairisme. Schrap dus deze alinea's uit hef verkiezingsprogram. (Luid applaus). De verkiezingen. De Voorzitter deelt mede, dat tot secretaris der S. D. A. P. is gekozen de heer C Woudenberg, cn tot leden van het Dage lijksch bestuur de heoren Boekman, Kleere- kooper cn Matthijscip De verdere discussie. De beor Bern. C. F ranke. (Amsterdam VI) sluit zich, mede namens Amsterdam I cn VIII, bij het door den heer Van der Goes gesprokene aan. Spr. staat op het stand punt, dat men met een partij, die zich be reid verklaart, het soc.-dem. verkiezingspro gram te willen helpen uitvoeren, samen zou kunnen werken. Maar de telkens her haalde verklaring, dat men bereid is met de Katholieken samen te werken, komt de eer der Partij te na. Als men wil, dat de katho lieke arbeiders bun stem op de S. D A. P. zullen uitbrengen, moet men hun niet reeds in het verkiezingsprograra duidelijk maken, dat het op hetzelfde neerkomt, als ze Rcwmsch stemmen, omdat straks Roomsch en Rood toch zullen gaan samenwerken. Ook is het niet juist, dat de soc dem. «elschen beter verwezenlijkt zullen worden als de S. D. A. P aan de regeering deel neemt. dan wanneer zij in de oppositie zit. Bovendien ontstaat de neiging het program der partij aan te passen aan dat der par tijen, met welke men wil samenwerken. Stemmen uit de zaal en van achter de bestuurstafel: Noem feiten! De heer Franke geeft een aantal eischen uit de verkiezi.-ïgsprogram van 1918 cn 1925, inzake koloniën, onderwijs en belastingen, die in het verkiezingsprogram 1929 niet of veel zwakker voorkomen. Spr. is van mee- ning, dat samenwerking met burgoilijke partijen het propagandistische karakter der partij ernstig zou kunnen schaden. (Ap plaus). De heer Van der Kieft (Bussum) herinnert er aan. dat de Katholieken de hand. die de soc.-dem. drie maal naar hen 'hebben uitgestoken, drie maal hebben ge negeerd. Het is niet fier, dan maar steeds de hand uitgestrekt te blijven houden. Spr. is het met Van der Goes eens, dat de bour geoisie zich kip-lekker voelt met een extra parlementair kabinet, dat rustig haar zaak jes opknapt. Niets zal de bourgeoisie er toe dwingen een regeeringsvorm op te geven, die zij g«mag wil behouden. De he»er J. de Roode wil namens een aantal Amsterdamsche afdeelingen het ont werp van het P.B. verdedigen. Dit verkie- zingsprugram is geen coalrtieprogram Maar het begrijpt de nieuwe richting, die thans in Europa overheerscht. Meer en meer wordt In Europa de democratie verdrongen cn neemt de dictatuur toe. Ook hier zijn kleino dictatortjes. hoofdambtenaren, voor wier optreden niemand verantwoordelijk is. Het is de Katholieke Partij, die hieraan het meeste schuld hebben Zoolang de katho liekc arbeiders baron van Wijnbergen nog helpen om het beetje democratie, dat er nog in hun partij is in den persoon van prof. Veraart, die met één interruptie zijn hecle politieke carrière heeft bedorven, er uit te gooien, zóólang zal er van samenwer king niets komen. Maar als de katholieke arbeiders eenmaal zoover zijn, moeten zij weten, dat met de S. D A. P. kan worden samengewerkt. De heer Smit (Heerlen) moet er namens zijn afdeeling tegen waarschuwen, niet al te gauw toe te happen, wat het met katholie ken samenregeeren betreft. Als de modern georganiseerde arbeider bij den katholieken arbeider lid van den modernen Mijnwer kersbond te maken, antwoord deze: „Och. ze werken toch samen. Ik kan dus best in den Katholieken Bond blijven." Mr. D u Ij s, van het P.B., herinnert aan zijn standpunt van 1913, n.l. dat de homo- gèniteit in een kabinet niet altijd gehand haafd dient te worden. Als een kabinet bij meerderheid een be sluit neemt, tegen den wil der soc.-dein. mi nisters in, dan kunnen deze ministers im mers naar buiten laten blijken, dat zij voor zulk een voorstel niet verantwoordelijk zijn. Als zulk een kabinet bij meerderheid be sluit, om een pantserkruiser te bouwen, dan zeggen de soc.-dem. ministers neen. Van der Goes: „Dan zeggen zij ja!" D u ij s: Als het mannen van karakter zijn, dan zeggen zij neen. Het gevaar, dat Van der Goes en Van der Kieft vreezen, dat dei soc.-dem. ministers aan hun zetels zullen blijven vastzitten, is een kwestie van dt Partij, die in zoo'n geval tegen haar minis ters kan zeggen: „opgeduveld Spr zegt. wees niet bang om je aan koud water te braoden. Alles zal afhangen van de man nen, die de Partij er neerzet. Geef geen voedsel aan het praatje, dat de Partij bedelt om ministerzetels. Als Van der Goes op de plaats van Ruys de Beerenbrouck kon gaan zitten en Van der Goes zou dat niet doen, zou de Partij hem dat hoogst kwalijk ne men. (Applaus). De zitting wordt onderbroken tot 's avonds half negen. In de avondzitting van het congres werd vervolgens besloten accoord te gaan met de samenwerking met de R.-K. 28 afgevaar digden hadden tegen gestemd. Vervolgens werd het Partijbestuur geko zen, waarin zitting namen Ir. Albarda de hèeren Drees, mr. Duijs. mr. van F.ck. mej. Suze Groeneweg. de heeren Vliegen en dr. Wibaut Na herstemming tusschen de hee ren Bergmeier en Stokvis werd laatstge noemde gekozen. rechercheurs, die de zaak in handen hadden, den heer cn mevrouw B. W. op straat. Zij werden direct naar liet politiebureau ge bracht waar zij aan cen streng verhoor wer den onderworpen. De ouders weigerden ech ter de schuilplaats van Frans bekend te ma ken. Daarom werden zij afzonderlijk in een cel gesloten. Toen de gijzeling enkele dagen had geduurd, kreeg mevrouw er blijkbaar genoeg van en viel zij door de mand. Frons werd inderdaad op het aangegeven adres n.l. bij kennissen te Kijkduin, gevonden. De jon gen werd natuurlijk aan zijn pleegmoeder teruggegeven, terwijl tegen do ouders prv- ces-verbaal werd opgemaakt. Een geval van ontvoering in den Haag Onlangs heeft zich te 's Gravenhage, zoo wordt van daar aan de Tel. gemeld, een ge val van ontvoering van een minderjarig kind voorgedaan. Op verzoek van de politie hebben wij, ten einde het onderzoek niet te belemmeren van het gebeurde geen melding gemaakt. Nu het kind echter weer is terug gevonden, is er geen bezwaar meer om de toedracht der zaak bekend te maken. Den achtjarigen Frans B. W. was wegens het slechte gedrag van zijn ouders door den rechter als voogdes mevrouw S. toegewezen. Dit stond den heer cn mevrouw B. W. niet aan en daarom zonnen zij op middelen om het kind weer onder zich te krijgen. Op ze keren dag zagen de ouders hun kind in een rij schoolkinderen wandelen. Toen vatten zij het plan op om, van de gelegenheid gebruik te maken om het kind to ontvoeren. Even nadat de kinderen de school weer waren binnengegaan, stopte voor de deur een auto, waarin de heer cn mevrouw B. W. zaten. Blijkbaar was de juffrouw niet op de hoogte gesteld van de omstandigheden waar-onder Frans leefde. Ten minste toen mijnheer B. W. zich in de gang bekend maakte als een oom van Frans en aan de juffrouw mededeelde, dat de jongen even mee naar huis moest komen, heeft de juf frouw geen bezwaren gemaakt. Misschien heeft de heer B. W. ook van het lawaai dat onder de kinderen als gebruikelijk bij het binnenkomen heerscht, gebruik gemaakt, om de juffrouw met zijn verzoek te verras sen. In ieder geval ging Frans mee en werd hij naar een onbekend oord geleid. Groote ontsteltenis maakte zich van mevrouw S. meester toen het kind na schooltijd op zich liet wachten. Er volgde aangifte bij de poli tie en natuurlijk viel de verdenking terstond op de ouders. Het huis van de familie B. W. werd door de recherche echter onbewoond gevonden. Eenige dagen later ontmoetten de De wensch naar „hechte vrie nd schap met België" W. ZL. VLIEGEN Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent de algemeene beschouwingen over de Rgk.sbegrooting voor 1929 is het volgende ontleend Zooals reeds meermalen uit uitlatingen van de regeering is gebleken, acht ook zij den huidigen politieken toes'iand onbevre digend wegens het ontbreken van een par lementair kabinet. De algemeen geuite wen6oh, dat de ver houding tusschen Nederland en België de volle aandacht ook van de toekomstige re* peering zal mogen hebben, wordt door het kabinet gaarne gedeeld, evenals het oor deel van de Kamer, dat hechte vriendschap tusschen deze in vele opzichten zoo ver wante nabuursiaten één der meest begee- renswaardige goederen voor beide landen is. De regeering betreurt dan ook alles wat die hechte vriendschap in gevaar kan bren gen, onverschillig of „iwtra" dan wel „extra morus" gezondigd wordt De regeering ver heugt zich. dat niet alleen zij zelve en de Kamers, maar ook de overgroote meerder heid van ons volk het aldus inziet en aan de Belgische natie welvaart, orde en vrede toewenscht, benevens de gelegenheid ora, zonder hinderlijk toezien of meepraten van derden, in volle vrijheid de eigen binnen landsche politieke kwesties te regeleh. De regeering deelt het standpunt van de leden, die optimistisch oordeelen over h«t voortschrijden van de vrudesgedachte. Zij acht het op haren weg liggen, de vredes- gedachte, waar mogelijk, te bevorderen. De regeering meent, dat er geen reden bestaat voor het verwijt, dat in het kolo niaal beleid weinig lijn valt te bespeuren. Zij verwerpt het denkbeeld van een staats commissie ter voorlichting omtrent de ver houding tusschen Indic cn het koninkrijk en omtrent de inwendige structuur van dat gebiedsdeel; de verhouding tusschen In lie en het koninkrijk is door de grondwetsher ziening en de daarop gevolgde Wet op de Staatsinrichting van Ned.-Indic voldoende- geregeld. Zooals reeds meermalen aangetoond werd. is het onjuist, dat eenzijdig op bepaalde on- derdeelen van de staatszorg bezuinigd is dit is over de geheele linie geschied. Met verwondering heeft de regeering ge zien, dat opnieuw geklaagd wordt ov*r het geven van te donker gekleurd» voorstellin gen van den financieelen toestand. De wensch van vele leden, dat het streven der regeering tot versobering en verdere be zuiniging zal worden voortgezet, heeft ze ker recht van bestaan. De opmerking omtrent de sterke, en trou wens zeer ongelijke, stijging der gemeente belastingen kan volgens de regeering liet best bij de behandeling van het wetsont werp in zake de financieele verhouding tus schen het Rijk cn de gemeenten worden on der de oogen gezien. Verlaging van het registratierecht oj naamlooze vennootschappen kan. evenals verlaging van den vleeschaccijns en ver schillende andere verlagingen eerst overwo gen worden, wanneer opnieuw de mogelijk heid tot belastingvermindering zich voor doet. In de allernaaste toekomst zal dit waar schijnlijk niet het geval zijn. daar het bo vengenoemde ontwerp inzake de genmerto- financiën. hetwelk op zich zplf ook tot be lastingverlaging, zij het van een ander pu bliek lichaam, zal leiden, een embargo ;.gt op de voorshands te verkrijgen overschot ten. Ook tot vermindering van de heffingen voor het Leeningfonds kan op dit oogenblik niet worden overgegaan. Verschilende onderwerpen. De regeering houdt zich zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte van den stand van het communisme; zij meent voorshands met de thans bestaande we'telijke bepalingen voldoende de rechten cn vrijheden van het volk te kunnen beschermen Desgevraagd heeft het centraal stembu reau de regeering geantwoord, dat naar de meening van zijn groote meerderheid een wijziging van het kiesstelsel, ten einde aan de individueele kiezers meer invloed op de samenstelling der candidatenlijsten te ge ven. niet gewenscht is. Naar afschaffing van de wegtollen wordt gestreefd; afschaffing van scheepvaartrech ten schiint voorshands niet mogelijk, mede omdat dikwijls peen andere middelen ter beschikking staan om in het onderhoud van de vaarwegen te voorzien In zake een leerstoel in de Friesche taal kan de regeering niet verder gaan dan de toezegging, door den minister van onder wijs in de Tweede Kamer gedaan. J. DEN HARTCG JAGER, f Bekend notaris in do Betuwe. Te Nijmegen is op 77-jarigon leeftijd over leden dc lieer J. den Ilartog .lager, een be- ivcnde notaris in do Retuwe met standplaats te Hcveld. Dc heer Den Hartog Jager werd in 1875 candidaat en in 1S8S tot notaris bc ïoemd. welk ambt hij ongeveer dertig jaar bekleedde. Hij was tevens oud-lid van den gemeen terand van Vriburg en hoofdgeërfdc van het polderdistrict Over-Bctuwo BRAND IN EEN DISTILLEERDERIJ TE SCHIEDAM. Molorspuit te water. Vrijdagnacht is er brand uitgebroken in de distilleerderij van de firma J. Kuyper aan dc Buitenhaven te Schiedam. De brand is ontstaan door het baisten van een schoor steen, waardoor allereerst op den zolder liet droge houtwerk werd aangetast en het vuur zich mededeelde aan de daar liggende je neverbessen Het gelukte de brandweer, die spoedig tei plaatse was den brand tot den zolder te beperken, zoodat omstreeks 2 uur het gevaar geweken was voor de tienduizen den liters alcohol, die op do andere verdie ping lagen opgeslagen. Toen Vrijdagnacht dc motorspuit naar de garage inrukte, gleed zij uit en geraakte zij op den Buitenhavenweg geheel te water. Het autobergingsbedrijf .Tacatra heeft dc spuit Zaterdagochtend op den wal gebracht. ROTT. GEM. ZIEKENHUIZEN. Op de aanbeveling voor de benoeming als Hoofdadministrateur der gemeente zieken huizen te Rotterdam zijn geplaatst: le. de heer J. C. Patoir te Overschie; 2e. de heer N. C. Kwint te 's Gravenhage. ZONDERLINGE GRIJSAARD DIE ZIJN GELD VERBORG. Tijdens zijn afwezigheid eon groot bedrag in zijn huis ge vonden. Men meldt uit Rijssen aan dc Tel.: De 83-jarige J. L. Lammcrs, alhier, was de ze week te dicht bij liet oudei-wetsch open haardvuur in zijn woning gaan zitten cn daarbij voorover in het vuur gévallen. Juist bijtijds werd het ongeluk opgemerkt door mcnschen, die in allerijl zijn reeds brandende kloefen bluséhtcn. De ongeluk kige had echter reeds zooveel brandwonden opgeloopen, dat hij naar een ziekenipriih- ting moest worden vervoerd. Do laatste ja ren was Lammcrs eenigszins zonderling Hij leefde eenzaam en langzamerhand was hij zelf. evenals zijn woning, in cen toestand van vervuiling geraakt. Het vermoeden van familie, dat de oude man, hoewel hij uiterlijk een zeer armoedig bestaan leidde, in zijn oude woning veel geld verstopt zou hebben, is thans bewaar heid geworden. Onder toezicht van den notaris werd de woning geïnspecteerd. Uit een paar rommel- kastjes kwam een houten kistje met waar devolle schuldbekentenissen van uitgcleen de gelden te voorschijn, cn in cen zijkamer tje, onder den grond, verborgen onder een hoop, op zware ijzeren platen liggende he- vroren aardappelen, werd een groote ijzeren not vol rijksdaalders en guldens gevonden. Ier waarde van ruim f.%00. Een en ander werd in veiliger bewaring genomen tot dc eenzame oude mail moge lijk terugkeert. Mr. F. W. R WTTEV/AAL. Intrede als burgemeester van Deventer. Vrijdagmiddag is in een plechtige raads vergadering te Deventer mr. F. W. R. Wttewaall geïnstalleerd als burgemeester. In de raadszaal bevonden zich tegen 2 uur talrijke belangstellenden, onder wie men opmerkte den afgetreden burgemees- ster jhr. mr. Van Humnlda van Eysinga en diens echtgenoote, vele hoofdambtena ren en particulieren, benevens een aantal belangstellenden. Zoo waren er familieleden van den nieu wen burgemeester, die met zijn echtgenoo te, mevrouw Wttewaal—von Mansbach was gekomen. Men zag onder de aanwezigen de oudste zuster van den burgemeester, mej. H. E. Wttewaal uit Den Haag, de heer en mevr. Philipse, eveneens uit Den Haag. Verder den broeder van Icn burgemeester den heer Wttewaal, ontvan ger der gemeente Rijswijk, en diens echt genoote. mevrouw Wttewaal—Testns van Oudwulven, mr. G. R. Kronenberg, agent der Nederlandsche Bank te Leeuwarden, en diens echtgenoote, mevrouw Kronen berg—Wttewaal. Voorts burgemeester van Zutphen, mr. Dijckmeester. jhr. De Milly van Heiden Reynestein. burgemeester van Warnsveld, de heer Wentholt, burgemeester van Gor- sen .en de heer Kuipers, burgemeester van Diepenveen. De voorzitter, de heer A. Kelderman, loco-burgemeester, las het besluit van de kon. benoeming van mr. Wttewaal tot bur gemeester van Deventer voor en sprak daarna een begroetingsrede uit, waarin hij Deventer aanbeval in de zorgen van den nieuwbenoemden burgemeester. De nieuwbenoemde begroette Raad en gemeente. Te circa halfvier kregen de ingezetenen gelegenheid hun opwachting bij den niou- wen burgemeester te maken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7