li. PIRATE i Meer Coupons! AUTEURSWET EN NIEUWSBLADEN ZUIVERE DIEFSTAL? Moet de uaam volledig genoemd worden? Humorhoekje DE ZANDAFGRAVING TE BLARlCUM Minder te sparen! De hoogste kwaliteit Virginia Cigarettes 5 Vrije Coupons NA DEN BRAND TE LEIDEN Een proclamatie van den burgemeester De Telegraaf contra de Residentiebode Voor de Haagsche rechtbank zijn gisteren de pleidooien gehouden inzake de door de Telegraaf en de Courant (Het Nieuws van den Dag) tegen de Residentiebode ingestel de vorderingen wegens schending van auteursrecht door de Residentiebode bij het overnemen van berichten uit beide eerst genoemde dagbladen zonder bronvermel ding of zonder duidelijke bronvermelding. Voor de elschcndo partijen werd gepleit door mr. De Vrieze uit Amsterdam en voor de Residentiebode door mr. A. C. E. M. de Groot. Mr. De Vrieze ving zijn pleidooi aan met de opmerking, dat het hier gaat om de toepassing der Auteurswet voor nieuwsbla den. De Telegraaf en de Courant hebben we- derzijdsche belangen «n onderling is het geoorloofd van elkaar berichten over te ne men zonder bronvermelding. De Telegraaf bezit een zeer uitgebreide» nieuwstijdingdlenst cn deze courant heeft overal correspondenten. Alles is er bij dit blad op gobaseerd, om elk feit in on buiten ons land zoo mogelijk het eerst te hebben, cn, zooals wel van zelf spreekt, kost zulks kapitalen. Nu heeft art. 15 van de Auteurswet een protectie geschapen, welke ook geldt voor nieuwsbladen, alleen echter met die beper king, dat het geoorloofd is met duidelijke bronvermelding berichten uit een courant over te nemen. Wanneor geen bronvermel ding plaats heeft en de berichten worden toch overgenomen, dan is het gevolg daar van, dat andere couranten pronken met de veeren van de Telegraaf. Aangezien nu het euvel van qverneming zonder bronvermelding een ergerlijke pro portie had aangenomen, heeft de Telegraaf, om het euvel vast to leggen, eenige proef- berlchten gelanceerd. B.v. is in een bericht van eenige regels mededeeling gedaan van een bioscoopramp in Peru. welk bericht ge heel was gefantaseerd. En wat bleek toon? Dat het bericht in de geheele provinciale pers de ronde deed zonder eon enkele bron vermelding. Fr was dus een zuivere diefstal geconstateerd. Ook zijn in sommige berich ten opzettelijk fouten gemaakt cn ook deze fouten werden door tientallen andere kran ten opgenomen, zonder dat van eenige bron vermelding bij het bericht sprake was. De toestand was dus ergerlijk en besloten werd openlijk tegen dergelijke overneming van berichten te waarschuwen. Naast een artikel „Journalistieke diefstalwerden verschillende kranten aangeschreven, om geen diefstal van berichten meer te plegen Pleiter kwam daarna aan den aard der bronvermelding. Wij. aldus pleiter, ver staan onder duidelijke bronvermelding, zoo- ols de Auteurswet eischt, een zoodanige ver melding, dat b v. aan den kop van het be richt wordt geschreven„Wij ontleenen aan de Telegraaf" of aan het eind „Bo venstaand bericht Is ontleend aan de Tele graaf' of i?ts dergelijks. De naam van de courant, waaruit iets wordt overgenomen, dient hierbij voluit te worden genoemd, want in den loop der tij den is een fataal gebruik van afkortingen ontstaan, bijv.'als „Tel.", „N. R. Ct.', „Hbld." e. d.. welke afkortingen niet voor ieder dui delijk zijn. Ook bij do vaststelling van het betreffende artikel der Auteurswet is dui delijk uitgekomen, dat voor iedereen vast moet staan, dat overgenomen is uit een an der orgaan. Natuurlijk is zulks voor een krant, die hoofdzakelijk werkt met schaar en lijmpot, niet heel aangenaam, maar dat neemt niet weg, dat ook zoo'n krant de wet telijke voorschriften in acht dient te nemen. Nu handelt de Residentiebode ten aanzien van de kwestie der bronvermelding wel zeer eigenaardig. Of zij vermeldt heelemanl geen bron. óf zij doet dit op een misselijke wilze Om dit laatste aan te toonen, verwees plei ter naar een artikel over de vliegramp bij Heerlen Geheel znncler bronvermelding' is dit uit de Telegraaf overgenomen Alleen ergens midden m het bericht komt een zin netje voor, dat volgens de Telegraaf de of ficier van justitie ter plaatse was gearri veerd. Daardoor wordt de indruk gevestigd, dat alleen dit zinnetje van de Telegraaf af komstig is, en dat de rest van de Residen tiebode zelf is. Pleiter noemde dit een mis selijke methode van wetsontduiking, aange zien we hier niet hebben oen bronvermel ding in den zin van art. 15 der Auteurswet. Aanvankelijk was in beide aanhangige zaken een vordering ingesteld van f 500, op te maken bij «taat. De bepaling van bet bedrag laat pleiter echter liever aan de rechtbank over. maar hij handhaaft den eisch, dat de Residentiebode een peccavi moet plaatsen. Pleiter hoopt echter, dat de rechtbank deze zaak niet en bagatelle zal behandelen, want, wanneer een te klein bedrag als scha devergoeding wordt opgelegd, dan zal men op dezelfde wijze voortgaan, aangezien men nog goodkooper uit is dan met een eigen berichtendienst. Daarna kwam pleiter aan het bericht over uitgereikte onderscheidingen bij de Olympische Spelen, welk bericht door de Residentiebode zonder bronvermelding is overgenomen uit de Courant. Het mooiste is echter, dat de Residentiebode naar aan leiding van deze vordering zelfs nog gaat schelden. Tn een cntre-filet wordt de Tele graaf uitgemaakt voor een sensatieblad, ter wijl voorts gezegd wordt, dat de renutatie van de Telegraaf niet van dien aard is. dal neer de rechtbank dat tolereert. zul'en de parasiteerendfi binden nog veel verder gaan. Mr. De Groot merkte allereerst op. dat ook de Residentie behoorlijk geoutilleerd is voor den nieuwsberichtendienst. Behalve eigen reportage is zij bij ver schillende groote nieuwsbureau aangeslo ten. als het Correspondentiebureau voor Dagbladen, het Persbureau Vaz Pias, Reu ter en Wolff. Nu was het destijds gebruike lijk, dat Vaz Dias. wanneer het een bericht aan de ochtendbladen had gegeven, dit zelfde bericht niet meer aan de des avonds verschijnende binden gaf, aanpezion deze couranten het bericht gemakkelijker uit de ochtendbladen konden nemen. Van overne men was daarbij dan geen sprake. Ook over de onderscheidingen bij de Olympische Spelen heeft Vaz Dias oen be richt doorgegeven. Do ochtendbladen hebben hierover eigen berichten gehad en dus moest do Residentiebode uit één dier cou ranten overnemen. Dit nu is geschied uit de Telegraaf, maar ongelukkigerwijze heeft do zetter de bronvermelding weggelaten. Voor deze omissie stelt de Residentiebode zich echter verantwoordelijk. Op een vraag van den president, mr. de Kuyper. antwoordde pleiter, dat de Resi dentiebode nog geen peccavi heeft ge plaatst. Wel wus zij daartoe volkomen be reid en had zij zulks gaarne gedaan, maar de eisch van de Telegraaf, dat dit peccavi zou moeten worden geredigeerd door mr. de Vrieze, ging veel te ver. Bovendien heeft de Residentiebode als schadevergoeding een bedrag van 25 aan geboden welk bedrag meer dan voldoende moet worden geacht Voorts merkte pleiter op, dat de Telegraaf hier nu wel hoog van den toren blaast cn zich opwerkt om de journalistiek nu eens te zuiveren van het euvel, om berichten zonder duidelijke bron vermelding over te nemen, maar volgens pleiter ware het beter, dat de Telegraaf haar hand eerst eens in eigen hoezem stak. Want pleiter kan eenige stukken overleg gen, waaruit blijkt, dat de Telegraaf zich zelf schuldig mankt aan de feiten, welke zij nu tegen de Residentiebode wil uitspelen. Waar dit zoo is, gaat het niet aari, om hier nu zoo op te treden Verder achtte ploiter eon volledige ver melding van den naam der courant, waar uit eon bericht afkomstig is. niet noodig. De vermelding moet echter wel zoodanig zijn, dat een normaal ontwikkeld mensch daaruit kan weten, welke, courant bedoeld is In de geheele Nederlandsche pers ge bruikt men afkortingen als „Tel.", „N. R C.", „Res.bode" e. d. Dit is langzamerhand een praktijk geworden, welke zich om de Auteurswet heen heeft gevormd. Wat nog het bericht over de onderschei dingen betreft, wist de Residentiebode, dat ditzelfde bericht des avonds in de Telegraaf zou staan. Zij was dus gerechtigd, om een van beide bladen als bron te nemen. Nu zij de Teleeraaf gekozen heeft heeft zij met de Courant over deze quaestie niets te maken Hierna volgde re- en dupliek. De uitspraak werd bepaald op 21 Maart De man in de auto ..Ik vind Karei, dat de auto's de t^enschen zoo lui als de dulveJ maken", (Llle) DC „TANTALUS" VERTROKKEN. 5 léden der bemanning in de barakken van bet Wilhelm tna* gasthuis achtergebleven. Donderdagmorgen werd het Engelsche m.s. de „Tantalus" van de Fransche- of Quarantaine-boeien overgebracht naar de Borneokade; Zondagmorgen van daar naar de Zeeburgerkade, om olie te lossen, en gis termorgen reeds zijn de sleepbooten naar deze kade opgestoomd, om het m.s. in de richting IJmuiden te slepen. Met het oog op het vertrek van de „Tan talus", dat nog in den loop van den morgen plaats vond, is de bemanning hedcil in de vroegte van do Quarantaine-inrichting we derom naar boord geleid, met uitzondering van vijf leden, die voorloopig in de barak ken van het Wilhelminagasthuis blijven. Van deze vijf zijn twee zonder twijfel lij dende aan pokken, de drie andere werden ter observatie opgenomen. (Hbld.) Minister Kan acht geen schennis van natuutschoon aanwezig De minister van Waterstaat heeft inzake de zandafgrnving op de Blaricumer-heide, nadat hij 9 dezer eon onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, vcrklaurd, ,.na ampele over weging te besluiten geen vrijheid tot wij ziging in de verkrijging van het zand voor het bedoelde Rijkswerk te brengen, omdat naar hij meent, het natuurschoon ter plaatse niet geschonden wordt en dat ook een belangrijk geldelijk offer in deze niet verantwóord zou zijn. Hij vertrouwt dat zoo al niet dadelijk, dan toch na eenig tijdsverloop de vrees tot schending van na tuurschoon denkbeeldig gebleken zou zijn." Deze verklaring is door bemiddeling van den Rijkswatorstaat bij den voorzitter van Stad on Lande van Gooiland ingekomen. GRAADMETING. 50-Jarig bestaan dor rijksoommlssio. Men schrijft ons In het weekblad „Do Ingenieur" van 10 Februari 1929 doet de voorzitter der rijks commissie voor graadmeting en waterpas sing een beknopte mededeeling over het ontstaan van dezo commissie cn van haar werkzaamheden, gedurende het vijftigjarig tijdvak dat op 20 Februari o.s. zal zijn afge sloten. Met een herinnering ann dezen ge denkwnardigen dag, moge tevens onder de aandacht worden gebracht dat in het num mer van 9 Febr. onder het hoofd „Nieuws bericht" werd medegedeeld, dat de commis sie op 20 Februari in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Prinsessc- gracht 29 te 's Grnvenhage. een receptie zal houden, waar allen welkom zullen zijn. die een bewijs willen geven van hun belang stelling in het werk cn het streven der com missie. De receptie wordt gehouden van 16H—18 uur. LOTERIJWET. Bons ln zeeppoederpakjes. De Procureur-Generaal bij den Hoogcn Raad heeft geconcludeerd tot vénverping van het beroep van don zeepfabrikant A. v. B„ dlstr. Apeldoorn, die voor de rechtbank te Zutfon was veroordeeld tot f 1 boete we gens o\ertreding der loterijwet bij het in den handel brongen van pakj©3 zeeppoeder. ZWARE BINNENBRAND. Men meldt ons uit den Haag In de fabriek van Pers- en Stampwerken dur fa. J. B. van Heijst aan de Crucqius kade is gistermiddag 3 uur in de tnoffel- inrichting op de derde etage een zware binenbrand uitgebroken, waarvan de oor zaak tot op het oogenblik nog niet bekend is. Het vuur woedde in een lokaal waar men bezig was met het moffelen van rij wielonderdeelen. In hetzelfde lokaal bevon den zich verscheidene bussen met lak on ander materiaal, waarin de vlammen gre lig voedsel vonden. Van de eigen brandblusclv inricliting der fabriek bleek de pomp te zijn bevroren, zoodat onmiddellijk de brand weer werd gealarmeerd, die binnen enkele minuten met een motorspuit van den Rijs wijkschen weg, onder leiding van don heer De Jager, aanwezig was cn tien minuten later de brand geheel meester was. De tweede uitgerukte spuit, die van de v. d. Vennestrnat behoefde geen dienst te doen De hoofdcommissaris van politie woonde den blusschingsarbeid bij, terwijl ook de commissaris, do heer Besseling zich van do situatie op de hoogte kwam stellen. HET CONGRES DER S. D. A. P. Hot koloniale vraagstuk. Gistermorgen werden in het congres der S.D.A.P. uitvoerige discussies gevoerd ovnr het koloniale vraagstuk. Do door het par tijbestuur voo"gestelde resolutie werd met geringe wijzigingen aangenomen Een amendement van de afdeeiltig Am sterdam VI om !n het verkiezingsprogram op te- nemen onmiddellijke volledige nationale onafhankelijkheid van Tndonesiö werd, nadat hel partijbestuur bij mond» van den heer W '\aufc had toegezegd bin nen afzienbare» t' '1 een congres te zullen beleggen, waar modaal hel koloniale vraagstuk onder de oogen zal worden ge zien. ingetrokken. Het verU'ezinpHprogrnm der partij word daarna met groote meerderheid van stem men mei slechts geringe wijzigingen aan genomen. Waarom tijd te verliezen met het sparen van andere sigaretten- coupor.i, indien U voor het halve aantal PIRATE punten hetzelfde, of een beter cadeau kunt bekomen? IJ Coupon bij 10 Sigaretten, 3 Coupons bij 20 Sigaretten. Vraagt door onderstaanden bon onzen gratis catalogus met 4 Ct. Wandel onze show rooms eens rond en be zichtig de collectie van meer dan 1000 prach tige geschenken. Gsen Tijdverliesl Inwisseling van cou pons met prompte af- levering I ii* BON l.tc pusten :o open enveloppe, potte I -ent} Aan de BAl CO Pottbüs 716, Amsteidem Naam!- /idret! - Stad Gelieve mij gratis en W*uco toe te «enden Uw eats- logus van geschenken met 5 Vr^e Coupons. Van éénzelfde adres zal slechts een dezer bon? ge- accepteerd worden. i Het vraagstuk van den herbouw van het stadhuis Dn burgemeester van Lelden mr. A. v. d. Sande Bakhuyzcn heeft de volgende pro clamatie gericht aan de burgerij van Lei der „Na wat ik, terwijl de puinhoopen van het grootste sieraad van onze stad nog brandende waren, als voorzitter van uwen Gemeenteraad, overweldigd cn geslagen door de ontstellende gebeurtenis kon zeg gen. gevoel Ik de behoefte mij nis burge meester rechtstreeks te wenden tot de bur- berlj van onze zwaar beproefde stad, om haar mijn innige deelneming to betuigen. Ik gevoel alle moeilijkheden die het voort zetten van het stadsbestuur nu mei zich brengen gaat, ik gevoel den last die u allen gedurende jaren zult ervaren, ik gevoel de teleurstelling die een tijdelijke» stilstand in den vooruitgang der stadsontwikkeling voor ons allen medebrengt, ik gevoel de he- teekenis van het verlies van zooveel waar devolle ervaringen, die, in de verzamelde gegeven# op het stadhuis bewaard werden, ik weet dat de ramp voor Lelden een finan cieel nadeel is, dat goed gemaakt moet worden, misschien ten koste van andere gewenschte verbeteringen Ik ken u genoeg om te weton dat gij dit alles met gelatenheid zult dragen. Maar verre daarboven klink uit alles wat lk van u hoor, blijkt uit alles wat ik van u be merk de klacht van hot jammer, klinkt de stem van uw harteleed. Wanneer gij op schrikt door de gedachte ons stadhuis staat er niet meer. wanneer gij bedenkt onze to ren doet zijn vertrouwde klokjes niet meer over onze huizen en door onze stad beie ren, wanneer gij van buiten komende, den aanblik van uw eigen stad niet meer her kent, dan knijpt u cn mij het harte toe van pijn. Van uw bedroefde gezichten, en uit uw brieven lees ik dat dit de smart is die li gevangen houdt en ik begrijp welke hoop in u opwelt. Ik wilde wel dat het mij gege ven ware woorden van troost te spreken, en liever nog, daden tot spoedige vertroos ting te doen, zoodat ik u bij het loopen langs de ruïne do tranen in de oogen mocht besparen, door u nu reeds een beter toekomst-beeld te bieden. In uwe stad. in uw dngblndcn, in het gansche land loopen geruchten, over aan het gemeentebestuur toegeschreven plannen. Van alle kanten komt een aanzwellende stroom van stem men, die roepen om behoud van den gevel en den toren, om herbouw. Laat mij u zeggen, dat de meest noodige gegevens om een meening te vormen, om plannen te maken, laat staan om beslissin gen te nemen, nog ontbreken, en noodzake lijkerwijze nog zóó lang zullen ontbreken, tot de dooi en een deskundig onderzoek, van wat bleef staan door monumenten- kundlgen ons die ter beschikking stellen. F.erst daarna kan het gemeentebestuur zich zelf een meening vormen over het geen m o g e 1 ij k is. De vraag wat wen schel ijk is zal na voorlichting over het mogelijke door u moeten worden uitgemaakt. Uw wensch zal bij den gemeenteraad groot gewicht in de schaal leggen en ik wil u opwekkon om van uw Inzichton en wcnschcn zoo duide lijk mogelijk te doen blijken. Indien de burgerij van éénen wil Is. laat dit dan ook uw bestuur weten, hun besluit zal daardoor vergemakkelijkt, de uitvoe ring ervan bespoedigd worden. Wat er verrijze moge worde geschraagd door een eensgezinde burgerij Als hoofd van de brandweer en de politie i» bet mij een dringende behoefte openlijk mijn tevredenheid en dank uit te spreken aan de leiders en het personeel van die diensten, die onder moeilijke omstandig heden, met vuur en groote toewijding hun plicht en hun best gedaan hebben. Aan allo burgers mijn hartelijken dank voor de mij toegestroomde bewijzen van deelneming en van hulpvaardigheid en voor de voorbeeldige cn treffende wijze waarop zij de taak van het gemeentebe stuur trachtten te verlichten" (w.g.) BURGEMEESTER A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Naar aanleiding van deze proclamatie kunnen wij mededeelcn dat de dijkgiaaf van Rijnland mr. P. Pijnacker Hordijk reeds het initiate heeft genomen om een commissie bijeen te roepen, waarin de be volking dezer gemeente, in al hanr lagen is vertegenwoordigd, teneinde op die wijze aan de Leidsche burgerij de gelegenheid te geven zich te uiten. 0 Thans nu het blusschlngswerk is afge- loopcn blijkt dat er nog een groot aantal registers van den burgerlijken stand on der hef ijs bedolven zit, oogenschijnlijk zijn zij allen gaaf gebleven. Men zal zoo spoedig mogelijk trachten tleze te voorschijn te brengen vóór invallende dooi zijn vernie tigende werking laat gelden. Zoonis reeds gemeld, zijn 150 registers gered, zijnde een derde deel van het totaal. In een brief, die de senaat van de Leid sche Universiteit weinige uren nadat het stadhuis in vlammen opging, tot den ge meenteraad richtte, schreef hij het volgen de: „Van al de gebouwen, waaraan het Va derland den roem dankt van een eigen na tionale bouwkunst, was er geen onder, dat zoo wezenlijk en op zoovele wijzen symbool cn uitdrukking mocht geven van ons volks- cn staatsbestaan, in de dagen van vorming cn volkskracht. Leiden's stadhuis was een nationaal gedenkteeken, niet een voor de stod alleen. De eerbied voor bet geslacht» dat den kamp bestond en den bouw sticht te, legt ons gebiedend op, te zorgen dat de daad die thans een blind onheil vordert van de 20e eeuw, die der 16c eeuw waardig zij." We hebben vol vortrouwen, dat het ge- meenteCestuur van Leiden, bij hetwelk de beslissing berust over den herbouw, die be slissing slechts zal nemen, na zich op do allerbeste wijze te hebben doen voorlichten over de mogelijkheid van den herbouw, en dot het bestuur ook zal rekening houden met de toch algemeen gevoelde wenschelijk- heid, om althans den gevel aa:i de Bree- straat en den toren te herstellen in den vorm. die iedere Nederlander zoo lief is ge worden. i De voorbereiding dier beslissing zal tijd kosten cn eerst als het gebouwenplan vas ten vorm zal hebben aangenomen, zal kun nen worden uitgemaakt op welke wijze het particulier initiatief, dat reeds thans wil deelnemen aan den wederopbouw, de wen- schen zal kunnen omzetten in daden. Deze daden zullen dan wel den vorm hebben aan te nemen van schenkingen van bepaalde stukken, bcnoodigd voor de afwerking van het gebouw. Tot hen die dan zeer zeker niet achter zullen willen blijven, belmoren in de eerste plaats nok de vele duizenden in den lande, die doordat zij vroeger in Lelden hebben gestudeerd, of dit thans doen dan wel doordat zij hun levenstaak vinden in de handhaving en zoo mogelijk verhooging van het wetenschappelijk peil der Univer siteit, het samen uit maken van wat wel genoemd is de „Universitas Loidensis Maxi ma". Het iu tol deze allen dat wij ons richten met de verzekering dat wij diligent blijven in hun geest en dat wij met volle vrijlating van degenen die mecncn reeds thans gel den te kunnen inzamelen, nadere voorstel len zullen doen, zoodra deze vaste vormen zullen kunnen aannemen. Zoo zal de Leidsche Academie tn haren wijdaten zin in den wederopbouw van het stadhuis het aandeel hebben dat, wij zijn er van overtuigd, elk harer leden wenacht. Hel is ons bekend dat aan het gemeente bestuur van Leiden elk denkbpeld voor den wedciopbouw welkom zal zijn. Gaarne zal de eerste ondergeteekende zoodanig denk beeld in ontvnncst nemen cn ze dadelijk doorgeven aan den hureremeester. den rec tor magnificus jhr. mr. W. J. M. van Kyain- ga: de voorzitter van den Universiteitsraad mr W A Mees; de praesis collegii namens alle Leidsche .studenten H. P. Linthorst Horna"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6