WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 4.50. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE VORST EN HET IJS De leniging van den nood Humorhoekje FRANK V. D. GOES Tal van sprekers IJsverwijdering door dynamiet. Te voet van Westpolder naar Schiermonnikoog De verbinding Gorïaobem— S leen wijk. Men is bij Gorcum bezig het Us door raid del van dynamiet te laten springen, om zoodoende voor de ingevroren schepen een vaarweg naar de vluchthaven te maken. De weg Gorcum—Sleeuwijk over het ijs is in verband daarmee een half uur omge legd. Men meldt uit Gorinchern aan de N.R.Ct.: Met het laten springen van het ijs op de Merwede voor deze stad door de torpedo- dienst alhier, teneinde de ingevroren sche pen en boot van de Steenkolenhandelsver- eeniging naar de Vluchthaven van het Mer- wedekanaal te kunen brengen, is men nog steeds bezig. Maandagochtend werd met kleine hoeveelheden kruit gewerkt, daar in de Vluchthaven geladen tankschepen liggen, 's Middags, toen men op de eigenlijke rivier bezig was gebruikte men grootere „kruiken" kruit en we! trotiel. Zuilen ijs van 25 en meer meters hoog stegen telkens op, ter wijl de grond dreunde. Een groote menigte stond den ge- heelen dag op den Wolpherschendijk om de explosies te zien. Hoewel de nog te laten springen ijsvlakte Maandagmiddag nog on geveer enkele honderden meters bedroeg, hoopt men toch spoedig de ingevroren sche pen te hebben bereikt. Een sterke politiemacht houdt de nieuws gierigen op een afstand. De IJmuider trawlers veren weer uit, De in de haven van IJmuiden opgehou den stoomtrawlers, welke wegens de strenge vorst genoodzaakt waren te blijven liggen, omdat het bedrijf op de Noordzee toch niet kon worden uitgeoefend, zijn gisteren, nu de vorst belangrijk minder geworden is, wederom naar de visscherijgronden uitge varen. De Volharding naar Vlieland. De sleepboot Volharding is gistermorgen naar Vlieland geweest. Na een moeilijken tocht werd aan de Noordzijde van het eiland geankerd. Per ijsvlet werden levensmidde len en post naar Vlieland gebracht, welk eiland reeds vijf dagen geïsoleerd is. Ter schelling is nog geïsoleerd. Van Westpolder naar Schier monnikoog per voet Gistermorgen om 10 uur zijn van West polder vertrokken per voet de heeren M. J. Zijlma van Westpolder, K. Sterkenburg van Zoutkr^ip, B. Vedema van Zoutkamp, De Kok Woldering van Hornhuizen, K. Beuge- ma van Zoutkamp, L. de Boer van Houwer- spüi, J. Groenendaal van Ulrum, om Schier monnikoog te bereiken. De tocht, die 14 K.M. bedroeg, verliep gunstig. Het ijs had zich tot hulzenhooge ijsbergen opgestapeld. Alleen de Oord is nog open. Om twee uur kwamen de sportieve deelnemers te Schier monnikoog aan, waar ze enthousiast door de Koogers begroet werden. Sedert 52 jaar is een°dergelijke voettocht niet mogelijk ge- WMSl Hel ijs op de rivier en In de havens van Botterdam De booten van den gemeentelijken veer dienst te Rotterdam, die voortdurend den dienst hebben kunnen onderhouden, heba ben veel ijsschade bekomen. Tengevolge daarvan moest de dienst aanmerkelijk be perkt worden en zijn enkele diensten ge heel opgeheven. Op het oogenblik is er weinig ijs op de rivier, maar de hoeveel heid wast met ieder tij. Maandag is de Wijnhaven, een der Rota terdamsche binnenhavens, die geheel toe- gevroren was, opengebroken Voorts is men bezig met Ijsbreken in de Delfshavensche Schie, in opdracht van de Oliefabrieken Calvé Delft, die langs «lozen weg haar grondstoffen krijgen toegevoerd en wier bedrijf stagnatie, zou ondervinden als de Schie nog lang gesloten blijft voor de scheepvaart. Weer over de schipbrug te Doesburg, Van Maandagavond zes uur af mogen de treinen der Geldersche Stoomtram de schipbrug te Doesburg weer passeeren, waardoor het normal verkeer hersteld is. Goeree en Overlalkkee. Uit Hellevoetsluls meldt men aan de N.Rct. d.d. 18 Febr.- Gisteren heeft de tramboot die Zaterdag haar dienst moest opgeven wegens het ijs, andermaal beproefd haar dienst tusschen Hellevoetsluls en Middelharnis v.v. te vol brengen, on met succes; zij had zelfs een vrij voorspoedige reis, en hedenmorgen met den vloed is zij er weer op uitgevaren en is de reis andermaal volbracht. Auto's over de Waal blf Nij megen. Zondagmorgen hebben de eerste vracht en personenauto's den overtocht over de dichtgevroren rivier te Nijmegen gewaagd. Drie jeagdige Qsslachtoffers. Te Druten zijn Maandagmorgen drie jon gens van '18 jaar op de Waal door het ijs gezakt en verdronken. Scholen gesloten. Wegens de strenge vorst is de school der Ned. Herv. Gemeente te Fijnaart gesloten, wijl de lokalen niet voldoende te verwar men zijn. Daar de verwarmingsbuizen der centrale verwarming van de R.K. Jongensschool te "Nïspen bevroren zijn, moest de school voor- loopig worden gesloten. Nispsn zonder water Nispen heeft van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagavond ïl uur totaal zonder lei dingwater gezeten, daar de toevoerbuis van Roosendaal nabij de Nispensche brug ten gevolge van de hevige vorst gesprongen was. Scholen en badhuizen te Den Haag gesloten. Verschillende gemeentescholen en voorts ook de tweede H. B. S. te Den Haag, zijn naar de Tel. meldt, gesloten wegens cokes gebrek. Deze hebben n.l. centrale verwar-1 ming en stoken met een speciaal soort co- kes, die thans op is cn voorloopig niet aan- j gevoerd wordt. Ook een tiental badhuizen is tot nadere kennisgeving om dezelfde reden gesloten. Ontslag bt) de sleepvaart Bij de sleepvaart Mij. te Dordrecht zijn, in verband met het feit, dat de sleepbooten in de haven zijn ingevroren, 75 man personeel ontslagen. Aan 40 personen, die op de elders ingevro ren booten dienst doen, is tegen a.s. Zater dag ontslag aangezegd. Naar Zeenwsch-Vlaandoren. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de pro vinciale boot gisteren nog twee reizen van Vlissingen naar Breskens cn één reis van Vlissingen naar Terneuzen en terug heeft gemaakt. Het gevaar voor gasversUkklng In een groot aantaj perceelen te Leiden, voornamelijk aan de Haarlemmerstraat, zijn door de koude blijkbaar gasbuizen ge sprongen. Enkele woningen zullen moeten worden ontruimd. Overwogen wordt de ba rakken gereed te maken, teneinde de ge zinnen te kunnen herbergen. Toeslag op loon gevraagd. In verband met den langdurigen winter efc vooral de strenge koude der laatste week hebben de hoofdbesturen van ..St Lamberlus" en „Unitas" een schrijven ge richt tot de Enschedesche, Twenlsche, Gel dersche- en Almelosche Fabrikantenver en don Bond van Textielondernemingen in en buiten Twente. Daarin wordt verzocht om zoo spoedig mogelijk aan de bij genoemde fabrikantenvereniging aangesloten werk gevers te willen voorstellen aan hootden van gezinnen en kostwinners, op wier loon het gezin geheel of bijna geheel is aange wezen, een extra-toeslag te willen verstrek, ken, opdat in die gezinnen ten minste voor voldoende brandstof kan worden gezorgd Extra bon voor steenkolen Door de beslui en van den R. K. Mjjnwer kersbond en den Prot. Chr. Mijnwerkers bond is aan de directies der Staatsmijnen cn particuliere mijnen verzocht om een e.\tra-bon voor steenkolen voor de mijn werkers en invalide mijnwerkers, zoo mo aelijk gratis. Te voet naar Schiermonnikoog. De zeven personen, die Maandag van Eel- rum naar Schiermonnikoog gewandeld zijn. zijn Dinsdagmorgen om half elf weer naar hun woonplaats vertrokken. Mej. Beere- boora van Schiermonnikoog heeft zich bil hen aangesloten en maakte den tocht naar den vasten wal rnede. Vanmorgen vroeg Is nog een aantal per sonen over het ijs naar den vasten wal ver trokken. «Historische ooaenblikkeaiV (Eet Jaar 1440Columbus ontdekt zyo teeaeat, Morgen zal de K. L. M. in opdracht van de Posterijen wederom, behalve naar het eiland Urk, ook naar Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog een postvlucht onder nemen. De eztra-nitkeering aan de werkloozen, R IJ s w ij k (Z.-H.), 19 Febr. Het bestuur der Landelijke Vereeniging tot Onderlinge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van de Werkloosheid en Ziekte te Rijswijk (Z.-H.) heeft heden naar aanleiding van de circulaire van den Minister van A., H. en N„ besloten om vanaf 18 Febr. de leden, welke uitgetrokken zijn over 1929, de extra uitkeering te verstrekken, gedurende 12 dagen. Minister Kan op do Gouwzee. Monnikendam, 19 Febr. Onder de velen, die van het prachtige ijs heden op de Gouwzee kwam profiteeren, bevond zich o. a. minister Kan. Z.Exc. vertoefde gerui men tijd op de Gouwzee en gebruikte daar- na bet traditloneele bord erwtensoep in I hotel de Posthoorn en zette daarna zijn I reis per auto voort naar Volendam. Purmeiend—Leeuwarden «o ▼ott Lemmer, 19 Febr. De 45-jarlgo werk- looze tuinier W. Planting uit Leeuwarden is gisterenmorgen van Purmerend naar Enkhuizen geloopen met het doe! over het ijs van Enkhuizen naar Stavoren en verder naar Leeuwarden te loopen. Gisterenmiddag vertrok hij van Enkhuizen, doch geraakte op het ijs verdwaald en heeft den geheelen nacht op het ijs doorgebracht. Eerst hedenmiddag ontdekte hij den schoorsteen van het Prov Stoomgemaal na bij Lemmer en is daar aan wal gekomen. Door eenige personen werd de totaal uitge putte man naar een logement gebracht, waar hij in elkaar zakte en naar bed moest worden gebracht. Enkhuizen—Urk w. per fielt. Urk, 19 Febr. Heden werd Urk door meer dan 60 personen uit Enkhuizen en omgeving per fiets bezocht. Ook uit Kam pen kwamen enkele fietsrijders. Urk in het ijs. Gistermorgen te ongeveer elf uur is de postvlet van Schokland te Urk aangeko men met 28 zakken post, te zarnen meer dan 1000 K.G. Dit is de post van drie dagen. Heden zijn weer twee personen uit Enkhui zen per fiets hier aangekomen. Torschelling is geld- en kolen- nood. Terschelling, 19 Febr. De sleepboot „Volharding" zal morgenochtend 10 uur bij helder weer trachten Harlingen te berei ken. De CoOp. Boterfabriek op Terschelling zal binnenkort haar bedrijf moeten stopzetten, daar er gebrek aan kolen is Verder dreigt er gebrek aan geld. Morgenochtend om 9 uur zal van Amsterdam een vliegtuig van de K.L.M. vertrekken met post en gist aan boord. Verzegelde brnndkranen- De Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" G. A. te Amsterdam heeft aan verschillende gemeentebesturen het vol gende schrijven gericht; „Wij verzoeken beleefd Uwe aandacht voor de navolgende aangelegenheid. Door de vereeniging „Brand-Risico" is ia het begin der vorige week aan hare leden een circulaire gezonden, waarin gewezen werd op het verhoogde gevaar voor het ontstaan van brandschade als een gevolg van de heerschende weersgesteldheid. In die cir culair# werd er o.m. door „Brand-Risico" op aangedrongen, dat zou worden nage gaan, of de aanwezige brandbluschmidde- len niet door de vorst onklaar waren ge worden. Naar aanleiding daarvan ontving „Brand Risico van eenige industrieelen bericht, dat de brandkranen in hunne fabrieken door het waterleidingbedrijf waren verzegeld en het verbreken van die zegels niets anders dan tegen betaling van vrij aanzienlijke kosten en onder toezicht van de zijde van het waterleidingbedrijf mag geschieden. Wij twijfelen er niet aan, of U zult het met ons eens zijn, dat het handhaven van een dergelijke bepaling, waartegen o.i. in nor male omstandigheden reeds ernstige be zwaren zijn aan te voeren, op dit oogen blik in hooge mate ongewenscht is. liet is in het algemeen belang, stellig niet in de laatste plaats in het belang van de Ge meenten, dat het onstaan van ernstige branden tengevolge van de heerscbvnde weersgesteldheid wordt voorkomen Wij weten niet of ook in Uwe Gemeente een bepaling als bovenbedoeld van kracht is. Mocht dat het geval zijn, dan verzoe ken wij U beleefd doch dringend, dat van dien maatregel onder de huidige omatan digheden algemeen dispensatie wordt ver leend en toegestaan wordt om zonder voor afgaande vergunning en zonder kosten den toestand van de brandleidingen te contro, leeren." De Rijksbijdrage ia de extra- onderstennicgen. Op de vragen van den heer L. L. H. de Visser betreffende vergoeding van Rijks wege van de door de gemeentebesturen te dragen kosten van extra steun in verband met den in de verscheidene provincies heer schenden nood ten gpvolge van de aanhou dende felle koude, hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid, het volgende geantwoord: De ongewoon felle en aanhoudende koude heeft gelijk helaas steeds in vele ge zinnen gebrek doen ontstaan. Leniging daarvan, voor zooveel van de Overheid afhangt, is taak der gemeenten. Met het oog op de buitengewone omstan digheden beeft echter aanstonds, toen de vorst abnormale verhoudingen begon aan te nemen, de eerstondergeteekende zich be reid verklaard die taak, waar zij de ge- meentefinanciën te zwaar zou drukken, te verlichten. Toen daarna bleek, dat in gemeenten, waar de nood het zwaarst schijnt, de uitkee- ringen niet hoog genoeg waren om in de behoeften te voorzien, welke door de bui tengewone koude zijn ontstaan, heeft de eerstondergeteekende die gemeenten aan gespoord, waar noodig, de uitkeeringen tot het vereischte peil op te voeren. Hij ver klaarde zich tevens bereid, als de gemeente- financiön dientengevolge te zwaar gedrukt worden, een voldoende bijdrage te verlee- nen. Uit den aard der zaak zullen soort gelijke maatregelen ook genomen worden ten behoeve van andere gemeenten, wan neer de behoefte er aan blijkt. Bovendien heeft de tweede ondergetee- kende gelegenheid geopend om den uitkee- ringsduur van verschillende werklozen kassen met twaalf dagen te verlengen. In verband met een en ander bestaat geen behoefte aan zoo drastische maatrege len als vergoeding van Rijkswege van alle hoogere kosten van extra steun en tijdelijke verhoogingen van de uitkeeringen met minstens 50 pet Deze maatregelen zouden bovendien 's Rijks kas openstellen voor tal van gemeenten, volkomen in staat de door den nood geboden extra uitgaven zelf fce be talen. SPOORWEGEN EN IJSVERMAAK Een enkel interessant cijfer. Wat hefc vervoer van schaatsenrijders voor de spoorwegen beteekent Aan het kleine stationnetje Amsterdam Willemsparkweg zijn op Zondag 27 Janu ari méér dan 11.000 plaatsbewijzen ver kocht voor de richting Amstelveen. Onafgebroken stonden aan het station Willemsparkweg de files jongemenschen in hall en op voorplein, onder het wakend oog van eenige politieagenten, op hun beurt te wachten. Want men had we! op 12 plaatsen kunnen uitgeven en nog zou den er „rijen" gevormd zijn. Te Amstelveen werden 6 contróle-uitgan- gen ingesteld. Twee aan het bestaande hek, 2 aan de buitendeur van het goederen loodsje, 2 aan de Noordzijde van het sta tionsgebouw. En nog had de marechaus see ter plaatse de grootste moeite het naar het Ijs hunkerende volkje tegen te houden om niet van den spoorweg direct naar den overweg te snellen. Al deze 11.000 reizigers zijn later op den dag weer per spoor naar Amsterdam te ruggekomen. Behalve deze werden aan het station Amstelveen nog ruim 1800 enkele reizen naar Amsterdam verkocht Er zijn lokaaltreintjes geweest op het baanvak Amstelveen—-Amsterdam die per rit 1800 reizigers vervoerden. Er heerschte een opgewekte geest onder het hier reizend publiek, dat plezier in dit niet alledaagsche spoorwegvervoer had Het personeel heeft zich ingespannen om alles te doen teneinde het vervoer vlot te verwerken. Van één lokaalrijtuig bleek bij aankomst te Willemspark een veer gebroken Andere storingen hebben zich in geen enkel opzicht voorgedaan. Wij ontleenen deze gegevens aan liet Tijdschrift Spoor- en Tramwegen. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zondagavond omstreeks tien uur is de 39-jarige brievenbesteller S. te Dieren door een auto gegrepen en gedood. ryüefi dhaitit: W 6SeÓ ^SBI Een huldiging bij zijn 70en verjaardag Men meldt ons uit Amsterdam De heer Frank van der Goes is gistermid dag in het American-Hotei door zijn vrien den ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag gehuldigd. Het eerst werd de 70-jarlge toegesproken door den heer J. Oudegeest, voorzitter van de S. D. A. P., die den heer v. d. Goes hul digde als theoreticus, aanvoerder, spreker, schrijver in fijnen stijl, sociaal-democraat in hart en zielenopposant. Sociaal-de mocraten zijn allen zeide spreker opposanten in gemoed, want door de oppo sitie zijn zij tot de sociaal-democratie ge komen. Spreker gevoelde er behoefte aan in dezen kring van vrienden, vereerders en strijders, die zoovele jaren op gemeenschap- pelijken grondslag met den heer v. d. Goes hebben gewerkt, hem te danken voor wat de jubilaris in de 40 jaren, waarin hij pro letariaat is voorgegaan, heeft gedaan. De hoop uitsprekende, dat de S. D. A. P. nog vele jaren van zijn stijl en dus van de per soonlijkheid van den heer v. d. Goes moge profiteeren, bood de heer Oudegeest namens de S. D. A. P. een fraaie lamp aan. uitge voerd door den kunstenaar Eisenloefel. Namens het huldigingscomité voerde de heer dr. F. M. Wibaut het woord. Hij zeide, dat de heer v. d. Goes op sprekers actief optreden als socialist belangrijken invloed heeft gehad. De vrienden van den jubilaris hebben hem altijd gezien als een groote persoonlijkheid in de arbeidersbeweging en als een man van een nobel karakter, die voor velen een leermeester is geweest. Na mens bijna 200 vrienden bood hij ten slotte den heer v. d. Goes ten geschenke aan een door de schilderes mej. Tamminga geschil derd portret van den jubilaris, alsmede een enveloppe met inhoud. Door den heer Edo Fimmen werd den heer v. d. Goes een tweeden waardevollers brief aangeboden, waarvan de inhoud naar de spreker meedeelde met dubbel tjes en kwartjes bijeengebracht was door 400 arbeiders, die tot de linksche groep in de partij behoooren. Deze arbeiders willen hun leermeester danken, In het bizonder voor wat v. d. Goes gedaan heeft voor het revolutionnair socialisme in de S. D. A. P. Vervolgens soraken nog mevrouw Wibaut cn de heer J. J. de Roode. De laatste huldig de namens de hoofdredactie van „Het Volk" den ..journalist" van der Goes, die ook de dagbladschrijvers van Nederland een lich tend voorbeeld is. Nadat de beer Jo Sternheim eenicre ea- dichten van Herman Gorter had voorgedra gen, dankte de heer v. d. Goes, die ook nog een boekwerk van den beer mr. P. J. Troel stra ten geschenke had ontvangen» voor do hem gebrachte gelukwenschen. NEDERLAND EN BELGIË. Do meening der „Vingtième Siècle". De Hbld.-correspondent te Brussel meldt: De „Vingtième Siècle" schrijft, dat twee punten uit de memorie van antwoord in* zake de Belgisch-Nederlandsche onderhan delingen de aandacht trekken: to. dat de wensch wordt uitgedrukt, dat de toekom stige regeering volle aandacht aan de quaestie zal wijden, waaruit het blad op maakt, dat de tegenwoordige regeering de zorg voor de oplossing van de quaestie op den rug der regeering, die na de verkiezin gen aan het bewind zal komen, wil schui ven; 2o. dat de quaestie opgelost moet wor den buiten toezicht en inmenging van der den. Dit slaat, meent de „Vingtième Siècle", op de kabine.tten te Londen en te Parijs, die op de hoogte van den stand der onder- handolingen worden gehouden en die. al verklaren zij, dat de Schelde-quaestie voor al Nederland en België aangaat, toch het internationale karakter van het vraagstuk erkennen Daarom hebben beide regeerin gen, aldus schrijft het katholiek-fascistische blad, zeer beslist Den Haag laten weten, dat het hun wensch is, dat de onderhande lingen eerlang tot een aanneembare oplos sing zullen leiden. Londen noch Parijs wenschen druk uit te oefenen op de Nederlandsche regeering, maar hebben zich zeer beslist uitgesproken ten gunste van de eischen van Belglö, en Nederland zal het moeilijk vallen, met dit feit geen rekening te houden. TENGEVOLGE VAN DRANKMISBRUIK OVERLEDEN Nachtelijk auto-ongevat Men meldt ons uit Rysoord Gisternacht omstreeks twee uur heeft alhier een tragisch voorvaal plaats ge had. De reiziger T. G. den H., wonende te Rotterdam, geraakte alhier op het ijs in gezelschap van enkele dronken personen. Verschillende cafés in Ridderkerk warden daarna bezocht, waarna zij te elf uur 's avonds met twee auto's naar Rotterdam vertrokken, om daar het feest verder voort te zetten. Op don straatweg onder Wevers- hoek reed de eerste auto, waarin drie per sonen gezeten waren, tegen een boom Drie personen kregen zoo goed als geen letsel. De auto werd totaal vernield. In de tweede euto was intusschen de reiziger Den H on wel geworden Hij werd door de andere per sonen een woning 'binnengedragen, waar hij spoedig overleed De beschonken perso* nen hebben daarop het lijk naar de politie te Ridderkerk gebracht, alwaar het in het lijkenhuis is ondergebracht. De politie hetfl de zaak in onderzoek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6