KEITJES Eindhoven's ontwikkeling B. Schooleman AWFJORrSCI DAG3LAQ 3 X voor f 1.— NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK HANQELS- CREDIETEN Bel dan op No. 42 Vraagt Demonstratie Electriciteit op elk gebied GROOTE DIEFSTAL Een imitatie ervoor in de plaats R.K. STAATSPARTIJ Prof. Veraart weigert een vrijen zetel Ds. J. VAN DORP AANLEG VAN EEN KANAAL Wijziging der begrooting van Waterstaat Hebt U een Taxi off Auto noodig? RADIOPROGRAMMA v Persevnstiaat 19. Te let 423 Kleine advertenties in het PLAATSING: D1.J3DAGS DONDERDAGS ZA 'ERDAGS Een ring van f 12.500 gestolen HET VLIEGVELD VOOR TWENTE. De N.V. opgericht. Ten stadhuize te Ene3chedé heeft een bij eenkomst plaats gehad, waar voor notaris Van Opstall aldaar de akte van oprichting der N. V. Luchtvaartterrein Twente is ver leden. Tot gewone leden van den Raad van Be heer zijn In die bijeenkomst benoemd de heeren Edo Bergsma, burgemeester van En schedé J. VVeldink, wethouder van Lonne ker, H. Voogdgeert, wethouder van Henge lo, Joan Gelderman, fabrikant te Oldenzaal en J. W. J. baron De Vos van Steenwyk, lid van Gedep. Staten van Overijssel. De aandeelhouders hebben, naar het Hbld meldt, als gedelegeerde (buitenge wone) leden aangewezen de heeren H. C. Nijkamp, wethouder van Enschedé, M A H M. Stroink. burgemeester van Lonneker, mr. G. Jansen, burgemeester van Hengelo, N. X. Th. M. Vos de Wael burgemeester van Oldenzaal, J. Spanjaard, fabrikant te Borne en lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en G. H P. Btoe men, tid van Ged. Staten van Overijssel. De 222 geplaatste aandeelen k f 1000 zijn alle volgestort in contanten en zaken (n.l. de terreinen, welke bereids door de ge meente Enschedé zijn aangekocht). Tot voorzitter van den Raad van Beheer werd gekozen de burgemeester van En schedé, de heer Edo Bergsma, terwijl tot dat e*n directie zal worden benoemd, het Dagelijksch Bestuur der Vennootschap werd opgedragen aan de heeren Edo Bergs ma, rnr. G. Pansen, G. II. P. Bloemen, I. J. Spanjaard en M A. H. M. Stroink. De Luchtvaart Commissie Twente heeft als gevolg van de oprichting der N. V. haar werkzaamheden beëindigd. F. H. L, DE WIJS. t Oud-kolonel der genie. In den ouderdom van 74 jaren is te Den Haag overleden de heer F. H. L. de Wijs. oud-kolonel van bet wapen der genie van het Nederlandsche leger. Dè thans ontslapene werd in 1874 be noemd tot 2e luitenant der genie en heeft ongeveer 35 jaren deel uitgemaakt van het officierkorps van dat wapen. Als luitenant-kolonel was de heer De Wys, commandant in het 4e genie-com- mandement. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Donderdag ten half twee van het sterfhuis aan de Bankastraat naar de Algemeene Begraaf plaats. EOLENDAMPBEDWELMING. Tal van scholleren onwel geworden. In het gymnastieklokaal van een school de Oldebarneveldtstraat te Amsterdam zijn 52 leerlingen, die aldaar een lezing met licthbeelden bijwoonden door kolendamp onwel geworden. Een 6-tal is door den G. G. en G. D. per auto naar hunrfe wo ningen vervoerd, daar zij niet in staat wa ren te loopen. Een patiënt is naar het Wil helminaziekenhuis vervoerd, de overigen zijn naar huis gegaan. De kolendamp was ontwikkeld in d<» kachel, welke een dag tevoren door ecr> smid was nagezien en in orde bevonden MET DE SCHOEN TUSSCHEN DE RAILS. Ongeluk van een rangeerder. Aan den overweg te Zutfen is tijdens het ransreeren van goederentreinen, de rangeer de) A. Weln *rs met dt rand van zijn schoen tusschen de rails vast komen te zitten en daarop door een hem achterop komende machine aangereden. De linker arm werd hem afgereden en de rechtervoet zeer ernstig gekwetst. In het ziekenhuis, waarheen hij onmiddellijk vervoerd werd, werd de arm geheel weggenomen. Men meldt ons uit Amsterdam In den loo» van den middag van giste ren kreeg een groot-j juwelierszaak in de Kalverstraat alhier bezoek van een herr, die vlor'end Franscb sprak en vorgaf Ita liaan te zijn. Hij kocht een paar gouden manchetknoopen en verkocht een paar plu- tinaknoopen. Na afloop van deze transactie vroeg hh ringen te zien. Hem werd toen een aantal ringen van groote waarde voorgelegd en na lang zoeken en veel gepraat kon hij echter tenslotte geen keus doen. Hij verliet den winkel. Onmiddellijk na zijn vertrek ontdekte een der bedienden, die hem te woord had ge staan, dat etn platina ring was verdwe nen. In dien ring zat een groote brillant van 8 karaat en daaromheen gegroepeerd 70 kleine brillantjes. De geheele ring heeft een waarde van ƒ12,500. In de plaats lag eer» gouden imltatiering met als diamant een stuk glas. De politie werd van dezen dief stal in kennis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opgenomen. Hij kon het vol gende signalement van hem gevenDe leeftijd schat hij op 40 jaar, lang ongeveer 1.80 M. HIJ io mager, heeft donker haar, eenigszins grijzend aan de slapen en een smal gelaat, op een der wangen een krabje naast de neus. Voorts droeg hij een bril met donkeren schildpadden montuur. Hij b°eft een grijzen deukhoed op met een don keren band en om den hals een bruine sjaal met witte kringen; hij heeft een don kerblauwe overjas aan. Om den rechterpols heeft hij een gouden armband met open schakels; om den linkerpols een gouden armbandhorloge met een leeren band en aan de linkerpink een gouden ring, voor stellende een fndlanenkop. De politie heeft dit signalement algemeen verspreid en zoekt hem thans. DE ARBEIDSVOORWAARDEN DER MIJNWERKERS. Ontstemming over de toepassing eener loonsveihooging. Door den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond is een schrijven aan de Contact-Commissie gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat de wijze waarop de toe gezegde loonsverhooging voor de boven- grondsche arbeiders i9 toegepast, ernstige ontstemming onder verschillende groepen der arbeiders heeft gebracht. Op welke wil lekeurige wijze de loonsverhooging Is toe gepast, wordt met verschillende gevallen aangetoond. Zoo wordt o.a. medegedeeld, dat groepen arbeiders wel eenige uurloonsverhooging hebben ontvangen, doch door reorganisatie van hun werktijd practisch loonsverlaging hebben gekregen. Functionarissen van den Alg. Ned. Mijn werkersbond blijken bij het toekennen van loonsverhooging op in 't oog loopende wijze te zijn gepasseerd. Op de O. N. I. heeft men wel een groep arbeiders loonsverhooging ge geven, doch van een andere groep heeft men het uurloon weer verlaagd. Met klem wordt er In dezen brief dan ook opnieuw aangedrongen, dat een algemeene loonsver hooging zal worden toegepast. Verder wordt er in het schrijven op ge wezen, dat in de Contact-Commissieverga dering van 7 Januari jl. is toegezegd, dat het garantieloon voor ondergrondsche ar beiders van 80 op 85% van het doorsneeloon zou worden gesteld, doch dat men op de Laura en Vereeniging deze toezegging niet gestand heeft gedaan en nog garantieloo- nen aan 80 uitbetaalt. Hiertegen wordt in het schrijven gepro testeerd en er op aangedrongen, dat het te weinig betaalde alsnog zal worden uit gekeerd. Ir. Bongaerts bedankt voor Noord'Holland Zooals wij indertijd roeds meldden heeft prof. Veraart thans definitief naar de „Res.bode" bericht bedankt voor een vrijen zetel in de kieskringgroepen, waar hij gesteld is. Hij acht in zijn schrijven aan het Partij-secretariaat de beslissing van het Partijbestuur nietig cn ..in strijd met het geschreven recht onzer Partij". Hij besluit zijn schrijven als volgt „Naar ik verneem, zal binnen korten tijd een vergadering van den Partijraad worden gehouden, waarop men zal trachten, het onrecht, door het Centraal College, bedoeld in het Kiesreglement, en in verband daar mee door het Partijbestuur gepleegd, te her stellen. Met volle gerustheid wacht ik de be slissing van deze vergadering af." Ir. Bongaerts bedankt voor den kwaliteitszetel fin Noord-Holland. Naar de „Renbode" verneemt, heeft ir. M. C. E. Bongaerts bedankt voor den kwali teitszetel voor Handel, Nijverheid en Ver keer in den kieskring Haarlem—Den Hel der. Het blad voegt er aan toe, dat dit be richt voor de zooveelste maal de absolute onmacht der kiezers bij het huidige kies reglement illustreert. Ir. Bongaerts bleek in 24 kiesvereeniglngen te zijn gesteld en dr. Kortenhorst In 17. Nu, in dit stadium, nu de kiezers geen bevoegdheid meer hebben hun keus andermaal vrij te bepalen, be dankt ir. Bongaerts, nadat ook de heer Kamphuis reeds heeft bedankt en blijft dr Kortenhorst alleen over. „Dien de Noord- Hollandsche kiezers nu maar te slikken hebben, of ze willen of niet." Het blad weet voorts te melden, dat enkele invloedrijke, personen aandrang hebben geoefend op den heer Bongaerts, dezelfde personen, die alles in het werk hebben gesteld om prof. Veraart van het tooneel té doen verdwij nen. De „N. K." verneemt, dat ir. Bongaerts aan het bestuur der Kath. Staatspartij me degedeeld heeft, dat hij in aanmerking wenscht te komen voor een vrijen zetel in den Kieskring Limburg. Bevestiging en intrede te Londen Onder groote belangstelling van de leden der Nederlandsche Kolonië te Londen is Zondag do nieuwe predikant der Ned. Herv gemeente te Londen in de Hollandsch8 kerk in Austin Friars bevestigd door prof. J. Lindeboom uit Groningen, die tot tekst van zijn preek had gekozen uit Lukas 12: („Een ieder, wien veel gegeven is, van dien zal veel geëischt worden; en wien men veel vertrouwd he'jft, van dien zal men over vloediger eischen"). Spr. noemde het in het verloop van zijn rede een zware taak, die ds. Van Dorp wachtte, te treden in de voetstappen zljnei voorgangers, die immer den band tusschen de Nederlandsche gemeente en het moeder land hadden behouden en versterkt, maar hij die den nieuwen predikant kende, was ervan verzekerd, dat deze zijn taak waar dig zou vervullen. Voor hem beteekende dit een verandering van levensplan en van Is venslijn, die desondanks toch voert naar hetzelfde doel, naar God alleen. Ds. Van Dorp koos als tekst voor zijn in- treertde de woorden uit Genesis XII vers I, waar de Hecre tot Abram zegt: „Ga gij uit uw land, en uit uwe maagschap, cn uit uws vaders buis, rfciar het land, dat ik u wijzen zal Spr. schilderde het heengaan van Abram met zijn huisvrouw Sarai uit Ur, het land der Chaldeën, tot het vervullen van een taak in een ander land. In dienstbaarheid zou ook spr. trachten zijn taak te vervullen, hoewel het afscheid van zijn land en van vele vrienden hem zwaar gevallen was. Hij dankte prof. Lindeboom, en gaf hem bij zijn terugkeer naar het vaderland voor al zijn goede vrienden de bede mede, dat in dit uur zijn gedachten ook bij hen waren ge weest. Spr. dankte den Kerkeraad voor het in hem gestelde vertrouwen en herinnerde aan het uitnemende werk van zijn voorgan ger dr. S. Baart de la Faille en mevr. B. de la F. Ten slotte dankte spr. den organist, den koster, en anderen. Bij het einde van de godsdienstoefening maakten vele leden van de kolonie gebruik van de. gelegenheid om den nieuwen pre dikant en mevr. Van Dorp te verwelkomen (Hbld.) Een verbinding met het Wilhelminakanaal Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot wijziging van het IXde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1929 (Waterstaat). In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat de gemeente Eindhoven thans wenscht over te gaan tot den aanleg van een kanaal van Eindhoven naar het Wilhelmina kanaal, waarvoor de plannen »eeds gedurende vele jaren hangende zijn. Op de Waterstaatsbegrooting van 1925 werd reeds een bijdrage aangevraagd voor ver betering van de afwatering van Noordbra bant. en in de opsomming der werken welke uit dezen post zouden kunnen worden be taald werd in de toelichting ook de aanleg van dit kanaal genoemd. Toen werd reeds medegedeeld, dat aangezien het kanaal zoo wel de scheepvaart- als de afwateringsbe langen zou kunnen dienen, de Rijksbijdra ge zou kunnen worden gesteld op V* van de kosten. Deze kosten worden thans ge raamd op 1.680.000, zoodat het maximum bedrag van het subsidie kan worden ge steld op 1.120.000. Als eerste gedeelte van bet subsidie aan de gemeente Eindhoven wordt nu 20.000 aangevraagd, teneinde die gemeente de ge legenheid te geven, met de voorbereidende werkzaamheden aan te vangen. Een voorgestelde aanvulling met 100.000 beoogt, een eersten post op de begrooting te brengen, ten einde te kunnen beginnen met de uitvoering van werken tot verbete ring van de Maas door groote afvoeren. Na de voltooiing van de werken tot overleg ging van den Maassmond bleek allengs.dat de sluiting van den Beerschen Overteai niet een werk van betrekkelijk zoo eenvou digen aard zou wezen als men zich aanvan kelijk had voorgesteld, dat nader onderzoek en deugdelijke voorbereiding voor de slul ling noodig waren en dat aan de uitvoering zoodanige kosten verbonden zouden zijn, dat zonder Rijksbemoeiing aan die uit voering niet. zou kunnen worden gedacht. Na langdurige onderzoekingen en onder handelingen werd volledige overeenstem ming bereikt omtrent een verbeterings plan, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer 20 millioen en dat geleidelijk tot uitvoering zou kunnen worden gebracht. Gedacht wordt, te beginnen met het ma ken van eenige bochtafsnijdingen tusschen Grave en Blauwe Sluis, met het verbreeden van het zomerbed beneden Cuyk tot een bodembreedte van 100 k 110 M. en een ver dieping aanvankelijk zoodanig als in ver band met de rivierverkorting en een gelei delijken overgang naar de aansluitende ri viervakken gewenscht is, en tenslotte met het bouwen van een stuw met sluis bene den Lith. Van de voltooiing van deze werken wordt verwacht, dat, wanneer alsdan de Beersche Maas watervrij zou worden afgesloten, bij p.en afvoer van 2G00 M3 per seconde, zooals in Januari 1920 is voorgekomen, de hoogste standen waarnaar de dijken thans zijn of worden aangelegd, niet zullen worden over schreden. Bij het werk, ofschoon van algemeen be lang, zijn provinciale- en waterschapsbelan gen van Noordbrabant en Gelderland ge lrokken, welke door bijdragen van belang hebbenden in de uitvoering tot uitdrukking kunnen worden gebracht. Deze bijdragen kunnen worden bepaald voor de provincie Noordbrabant op 1 mil lioen, voor de waterschappen N. O. Noord brabant en De Maaskant tezamen op 500000 en voor de provincie Gelderland eveneens op een half millioen. Het Rijk zal thans deze zaak ter hand nemen cn haar thans tot een goed einde moeten brengen. In afwachting, dat de bovenvermelde sub sidies door de daartoe bevoegde colleges zullen zijn verleend, wordt, teneinde de wetgevende macht gelegenheid te geven, zich over een en ander in beginsel uit te spreken een eerste gedeelte, groot 100.000, van de noodige gelden aangevraagd. Het werk zal uit d9 buitengewone mid Gelen kunnen worden betaald, waarbij ge dacht wordt, het in 10 jaar tot stand te brengen, zoodat gemiddeld per jaar 2.000.000 op den kapitaaldienst zal moeten worden gebracht, terwijl dan op den gewo nen dienst zal zljn te rekenen op 7 van Ihei verstrekte kapitaal voor rente en aflos sing. Van Perseyn- straat 4. DR P. F. HUBRECHT. t In Den Haag is overleden, 48 jaar oud, de heer dr. P. F. Hubrecht, directeur der cul tuurondernemingen Kremboong, Toelangan en Sindangwangi. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Donderdag 12 uur op Oud Eik en Duinen plaats hebben. COR VAN DER LUGT MELSELT. De gezondheidstoestand van den direc teur van „Het Hofstad-Tooneel" den heer Cor van der Lugt Melsert, is van dien aard, dat eenigen tijd rust gewenscht wordt ge acht. Naar het Hbld. verneemt, zal de heer Van der Lugt Melsert in April die rust in Gel derland zoeken. De heer Willem van Kerlaar Sr., treedt tijdens de afwezigheid van den directeur op als zakelijk leider van het Hofstad-Too neel. DE GASVERGIFTIGING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. In verband met het gasvergiftigingsgeval te Alphen aan den Rijn bij de familie W. door het springen van een gasleiding in de woning, kunnen wij nog mededeelen, dat thans ook de dochter gisternacht aan de ge volgen van deze vergiftiging is overleden. ACETYLEENTOESTELLEN. Vragen door den minister be* antwoord. Op de vragen van den heer Danz betr. her ziening van het Veiligheidsbesluit 1916, waarbij het gebruik van gevaarlijke acety leentoestellen wordt verboden lo. Heeft do Minister kennis genomen van het feit, dat in deze maand reeds drie arbeiders zijn gedood ten gevolge van het uitgestooten worden van de klok van een acetyleentoestel, werkend volgens het principe, dat fijn carbid in den gashouder zelf ontleed wordt 2o. Is de Minister bereid, om. in af wachting van de algeheele herziening van het Veiligheidsbesluit-1916 ten ge volge van de herziening van de Veilig heidswet, een partieele herziening van dat besluit ot stand te brengen, waar bij, evenals in België is geschied, het gebruik van deze acetyleentoestellen, die zich ook blijkens de door den Minister jaarlijks gepubliceerde gegevens als bij zonder gevaarlijk doen kennen, wordt verboden? heeft de heer Slotemaker de Bruine, Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beant woord. 2. De ondergeteekende bevordert een spoe dige herziening van het Veiligheidsbesluit 1916, waarbij het gebruik van gevaarlijke acetyleentoestellen verboden wordt. Deze aangelegenheid had trouwens, zooals uit de centrale verslagen bekend is, de bijzondere aandacht van den dienst der Arbeidsinspec tie. Een verbodsbepaling, als hieïbedoeld. zal, naar de meening van den ondergetee kende, niet alleen moeten bereffen de in vraag 1 bedoelde toestellen, maar zich moe ten uitstrekken over alle toestellen, waarin de gasontwikkeling in den gashouder onder een beweeglijke klok plaats heeft, en voorts over de gesloten toesellen, waarin het ace lyleen een overdfuk krijgt, welke een nader te bepalen grens overschrijdt en die daarbij een grootere lading hebben dan een half K.G. carbid. INBRAAK BIJ EEN BURGEMEESTER Brutale dieven, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben drie onbekenden een ongowonscht bezoek gebracht aan Spanbroek. Omstreeks half vier in den nacht ver voegden de drie mannen, die per rijwiel naar Spanbroek zijn gekomen, zlcb aan het huis van dr. P. Stapel, veearts te Span broek. Zij vernielden een ruit met de be doeling om door het venster het huis bin nen te dringen De bewoners hadden het breken van de ruit evenwel gehoord en even later werd licht ontstoken. Het schijnt, dat de dieven toen snel vertrokken zijn, althans zulks valt af te leiden uit de sporen in do sneeuw. Daarna brachten zij een bezoek aan het huis van den burgemeester, den heer A. Commandeur. In den zijgevel vernielden zij oen spiegelruit van 11 m.M. dikte De heer Commandeur hoorde geraas cn stond op om eens te gaan kijken Hij doorzocht het ge heele huls, doch begaf zich. toen hU niets ontdekte, weer naar bed. Tot zoolang heb ben de dieven gewacht, want toen de bur gemeesters des morgens opstond, bleek dat er ingebroken was. Het tafelzilver en een groot aantal zilveren en gouden voorwer pen, gedeeltelijk met briljanten bezet, wa ren verdwenen. Behalve de in de sneeuw achtergelaten voetsporen en die der rijwiel banden werd van de daders niets meer ont dekt. MR G. L. DE VRIES FETENS Mr. G. L. de Vries Feyons president van de Alliance Francaise te Amsterdam is be noemd tot Officier in de Orde van het Le gioen van Eer. Donderdag 21 Februari Huizen, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M 11.00—pl.m. 11.30 v.m. Korte Ziekendienst, te leiden door ds. P. Groote, emeritus predi kant der Evang. Luth. gemeente, wonende te Hilversum. 12.30—1.45 n.m. Middagconcert. MeJ. Hel len Draayer, sopraan; mevr. Annie Tyhof- Tatgenhorst, alt; de heer Frits Uyltenboo- gaard, piano en orgel. 2.00—2.30 nam. Schooluitzending De beer J. L. D. van der Roest, oud-zendeling t« Utrecht. Onderwerp: Onder de Papoea's op Windessi (Ned.-Nieuw-Guinea). 6.00—7.00 n.m Orgelconcert, te geven door den heer A. van Opstal, organist der Groo te Kerk te Deventer. 7.30—8.00 n.m. Muziekpraatje, door deA heer G. van Ravenswaay te Amsterdam. On derwerp: „Mozart's levensroman' door Ot- tokar Janetschek. Vanaf 8.00 nam. Steden-Avond, Doetln- rhem van uit de Ned. Herv. kerk te Doe- tinchera. Daarna Persberichten Persbureau Vas Dias te Amsterdam. Hilversum. 1060 M. 10 00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok*. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.3010.45 Gramophoonmuziek. 10.4511.45 Jaarbeurs-concert door het Kling-Trio, bestaande uit Louis Pereboora, viool. Miep Kling, cello, Cor Kling, piano. 11.4512.00 Gramophoonmuziek. 12.00 Politiebericht*»». 12.152.00 Lunchmuziek door het A.V.R.O. Trio. 2.00—2.30 Gas in huishouding en bedrtjfi Een reeks praatjes door P. Hijdelaar. 2.30—3.00 Gramophoonmuziek. 3.00—4.00 Vervolgcursus Knippen door mevr. de Leeuw—van Rees. 4.00—5.00 Ziekenuurtje door mevr. Ant v. Dijk, met medew. van Dr K. W Sparnaay. Trio Dina Appeldoorn, piano. Mie9 Verheul, viool. Rene Hendriks, cello. Toespraak van Dr. K. W. Sparnaay. 5.00—5.30 Sportprognose door H. Hollan der. 5.306.00 Rustpoos gereserveerd voor dfi N.S.F. 6.00 Tijdsein van de A.V.R O. Klok. 6.01—7.15 Voor-avondconcert door het Om roeporkest o. 1. van Nico Treep 7.15—7.45 16de Engelsche conversatieles door Fred Fry. 7.45 Politieberichten. 800 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Abonnementsconcert door het Concertgebouw-orkest o. I van Dr Willem Mengelberg. In de pauze. Voordracht door Willem Hunsche. Na afloop van het con cert: Persberichten van Vaz Diat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7