WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per ffesch f 4.50. „L H1RONDELLE 16-18 Langesitaai Teleph. 407 DE VORST EN HET IJS Ingevroren vaartuigen Humorhoekje UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 GEMEENTERAAD VAN SOEST BOUW VAN VIER NOODWONINGEN Salarisregeling gemeente- personeel WOLLEN handschoenen S aals Mutsen Vesten i Pulovers I Pyama's Nachthemden Slaapsokken Hef isolement van Goeree en Oven flakkee. De positie van den Gelderschen IJssel Gooree en Ovexilakkee geïsoleerd. Dinsdag is de boot weer niet van Middel- harnis naar I-Iellevoetsluis kunnen terug keeren. Stellendam is van Hellevoetsluis uit niet te bereiken, zoodat men zal trachten om den anderen dag een dienst gaande te houden. Hedenmorgen zou de Minister v.d Sleyden weer trachten naar Hellevoetsluis te gaan en Donderdag weer naar Flakkee De posterijen nemen steeds maatregelen om geregelde luchtpost te verkrijgen. De Vereeniging Goeree- en Overflakkee's Belang zond gistermiddag telegrafisch var zoek aan den minister van Waterstaat om de R. T. M. te verzoeken een ijsbreker in den dienst te leggen, teneinde een meer geregel- den dienst te verkrijgen. In enkele gemeen ten begint men reeds de kolen te distribu- eeren, aangezien men wel vermoedt, dat, al gaat het terstond dooien, de ijstoestand op het Haringvliet nog niet zal veranderen bin nen 14 dagen. De Waal bi] Nijmegen. Nu de Waal te Nijmegen begaanbaar is. heeft de directie der Spoorwegen besloten den extra dienst tusschen Nijmegen en Lent voorloopig te staken en stoppen de treinen van heden af alleen te Lent, wanneer zij dat in gewone tijden eveneens doen volgens de dienstregeling. Op den Gelderschen ÏJsseL Op den IJssel te Deventer bewegen zich honderden op het ijs, tusschen de schipbrug en de spoorbrug. De ijstoestand doet meer en meer ver wachten, dat bij een snel invallenden dooi een catastrophe onvermijdelijk zal zijn ten opzichte van de hrughoofden, omdat het ijs een enorme dikte heeft. In het Overijssel-, sche kanaal i9 het ijs 50 c.M. dik. Duizen den watervogels sterven door gebrek aan voedsel. Alom rijdt men per auto over het ijs, dal nu en dan geweldig kraakt bij wisselenden waterstand. Wegens onbetrouwbaarheid van het Ijs tengevolge van de uitstorting door de riolen is gistermiddag het pad over den IJssel ter hoogte van de schipbrug te Deventer, door de gemeente onbruikbaar gemaakt. Schepen stukgevxoren. In het kanaal te Panheel ligt momenteel een 25-tal schepen vastgevroren. F.en dezer, de „Eva", een schip van 500 ton, geladen met steenkolen, is bijna door midden gebro ken een ander, „Indus', maakt veel water en er bestaat groote vrees, dat er nog meer lek zijn. Door de koude bevangen en gedood Maandagavond werd te Harderwijk de 48-jarige landbouwer Aart Hop op eenigen afstand van zijn woning, dood langs den weg gevonden. De gegevens wijzen er. naar de Tel. meldt op, dat de man door de koude is bevangen. De overledene, die ongehuwd was, leefde met zijn hoogbejaarde moeder. Ontevreden werkloozen te Arnhem. Dinsdagmorgen hebben een aantal werk loozen een betooging gehouden voor het gemeentehuis te Arnhem, waar zij den wet houder voor sociale zaken wenschten te spreken. Toen de wethouder Meyer twee der be- toogers ontving beklaagden deze zich over de wijze waarop Maandag de verstrekking van warm voedsel had plaats gehad. Deze voedsel voorziening gaat niet uit van de gemeente, maar is aangeboden door de r-evensverz. Mij. „Vesta" te Arnhem. De klacht was nu dat geen rekening werd go houden met de behoeften der gezinnen. De wethouder kon den monschen mee. deelen, dat voor heden reeds een andere regeling was getroffen en dat bovendien de uitdeeling nog zou worden uitgebreid donk- zij een -daarvoor van een particulier ont vangen bedrag van 1000. terwijl indien dit noodig mocht blijken, de gemeente nog zal bijspringen. In ieder geval kon de wet houder de toezegging geven dat in de eerst komende dagen ten minste 700 bonnen voor een warm maal beschikbaar worden j steld. Sluiting van scholen te Helmond. Varkens in de woonkamer. Men meldt ons uit Helmond In de plattelands-gemeenten rondom Helmond doen zich de gevolgen van de kou steeds erger voor. Op talrijke plaatsen zijn de scholen gesloten, door gebrek aan brandstoffen en omdat het landbouwers- kinderen, die soms groote afstanden moe ten afleggen om de school te bereiken ten gevolge van de gevallen sneeuw en bij de felle ochtendkou onmogelijk is om naar school te komen. Te Helmond werden heden 2 meisjes scholen gesloten. Alhier heerscht de griep weer in ernstige mate. ofschoon ze niet van kwaadaardigen aard is. Er doen zich tal van ziektegevallen voor en kolengebrek lant zich ernstig gelden. Aan de gasfabriek alhier wordt de cokes gedistribueerd. Te Venray heeft een persoon 2000 K.G kolen ter beschikking van de St Vincen- tiusvereeniging gesteld om onder de ar men uit te deelen. Ook heerscht op vele plaatsen watergebrek door het bevriezen van pompen en putten. Veel zorg vereischt het pas geboren vee. Het komt zelfs voor dat monschen hun zeug met pas geboren biggen in de ver warmde woonkamer leggen uit vrees dal ze anders dood zullen vriezen IJsbreker naar den Moerdijk. Vandaag is de ijsbreker IJsel, van den Nederlandschen Stoomsleepdienst voorheen P Smit Jr. te Rotterdam, via Hoek van Holland naar den Moerdijk vertrokken. De IJsel blijft ter beschikking van den rijks waterstaat voor het ijsbreken. De overtocht op het Ingensche veer. De overtocht op het Ingensche veer is thans onen voor vrachten tot een maximum van 4000 Kg. Het voorpad te Nijmegen. Op het veernad over de Waal worden van daag geen auto's toegelaten, omdat van nacht in het i«s een paar schuren zijn ge komen. pen in de lengte van het pad. de an dere dwars er door. Het nad is voor voet gangers en voor goederenvervoer per slee open. De saaie .Ja dat ts mevrouw Braaf Ze doet erg veei aan recrJingswerk weet u' Meisje geeuwend „O, ik hoop dat ze hier komt". (Humorist) Het Zuiddiep opengebroken. Rotterdam. 20 Febr. Hedenmiddag heeft „IJsbreker I" van de fa. Roelofs alhier het Zuiddiep opengebroken. Het ijs had een dik te van 80 a 90 c.M. Urk-Lemmer te voel over het ijs, Lemmer, 20 Febr. Hedenmiddag om 2 uur arriveerde te Lemmer zes Urkers. die met een ijsvlet hedenmorgen om 8 uur te voet van Urk waren vertrokken. Na hier eerst levensbehoeften te hebben ingekocht, ver trok men om 3.30 uur weer huiswaarts. Het isolement van Vlieland. Vlieland, 20 Febr. Heden is per K.L.M. ze ven zakken post aangebracht. Vermoedelijk zal Zaterdag weer een verbinding per vlieg tuig tot stand komen. Een waarschuwing van den bur- gemeester van Urk voor auto mobilisten. Urk, 20 Febr. De Burgemeester van Urk meent verplicht te zijn er op te moeten wij zen, dat zij, die met een auto, naar Urk wenschen te komen er rekening mee te 1 moeten houden, dat in het ijs op sommige plaatsen ten gevolge van den vloed scheu- ren kunnen ontstaan. Enkhuizen—Stavoren te over het ijs. voet Enkhuizen, 20 Febr. Hedenmorgen om streeks 11 uur zijn drie personen n.l. de hee- ren E. Berghuis, A. Edelenbos en een pad vinder G. Dekker te voet in de richting Sta voren vertrokken. Een kleine veldschuit, ge monteerd op een slede werd meegevoerd, daar men vreesde dat bij den Treitel, een zandbank, open water te vinden. Te half vier kon men hen met een sterken kijker reeds vrij dicht onder de Friesche kust, waarnemen. Te half acht zijn zij veilig ge arriveerd en bij den burgemeester aldaar ontvangen. UrkAmsterdam te voet over het ijs. Amsterdam, 20 Febr. Hedenmorgen om 6 uur ondernamen de Urkers: L. Oudenaarde en A. Hookman den wandeltocht over het ijs naar Amsterdam. Om 2 uur des middags bereikten zij Marken en vandaar begon de zware tocht naar de hoofdstad. Hedenavond om half negen kwamen zij te Nieuwendam aan, vanwaar zij zich per au tobus naar Amsterdam begaven. Vliegtuig naar Goeree. Bij den burgemeester van Middelharnis i& op verzoek van de burgemeesters van Goeree en Overflakkee van den directeur- generaal der posterijen bericht ingekomen, dat bij algeheele stremming van het boot- verkeer Hellevoetsluis—Middelharnis maat regelen worden genomen om de post door een vliegtuig over te brengen. Een moeilijke tocht. Por auto van Enkhuizen naar Urk. Men meldde ons gister uit Urk Na de fietsen zijn thans dus de auto's gevolgd. Hedenmiddag te kwart over 3 zijn 2 auto's en 1 motorfiets uit Enkhuizen over het ijs naar Urk komen rijden. Voor deze gebeurtenis bestond enorme belang stelling en vrijwel alle bewoners van het eiland liepen te hoop om het wonder te zien. Overigens wordt thans in alle richtingen over het ijs van de Zuiderzee gewandeld. Hedenmorgen om 5 uur zijn 2 bewoners van Urk over het ijs naar Amsterdam ge gaan. Om 2 uur vanmiddag waren zij vol gens hier ingekomen bericht op het eiland Marken aangekomen. 2 andere wandelaars vertrokken van morgen naar Lemmer, deze zijn heden middag aangekomen. Per arreslede van Vollenhoven naar Schokland. Men meldt on9 uit Schokland Gister is alhier een arreslede met paard bespannen aangekomen, welke over het Ijs van Vollenhoven is gereden. De slede be hoort toe aan de heeren Soeters en Nijon- huis te Vollenhoven, er waren vijf porsone* mede gegaan. Het ijs is volkomen betrouw baar. Men herinnert zich niet dat een der gelijke tocht ooit gemaökt is. Het postvliegtuig op Terschelllug. Men meldt ons uit Terschelling: Gistermorgen tegen 10 uur landde het K. L. M.-vliegtuig de P.H.—A.E.T. op Ter schelling met 30 zakken post en 80 K.G. gist. Het vliegtuig Is te ongeveer ha!.# elf mei drie passagiers en twee zakken post van Terschelling weer naar Amsterdam vertrok ken. Vandaar zal het naar Schiermonnik oog vliegen en op den terugweg hedenmid dag tegen 3 uur nogmaals op Terschelling landen met de overblijvende post van Am sterdam. Ook zal het dan nog eenige post zakken vaa Terschelling naar Amsterdam medenemen. De „Volharding" nog bij Terschelling. Men meldt ons uit Terschelling De postboot „Volharding", die nog steeds In de haven alhier ligt, heeft gistermorgen nogmaals eon poging gewaagd om Harlin- gen te bereiken, rnaar moest dit wegens den zwaren ijsgang reeds spoedig opgeven. Verhoogde kinderaftrek inkomsten belasting Gemeld wordt Daar het 't vliegtuig van Zondag met een zending margarine aan boord niet gelukt was Ameland te bereiken, heeft men op andere wijze getracht de bewoners van het geïsoleerde eiland aan dit voedsel te helpen, en die poging is ten slotte met succes be kroond. Maandag is n.l. van het depót Leeuwar den der Nieuwe Mar^nrinefabrieken te Rijs wijk een vrachtwagen met een groote hoe veelheid margarine naar Holwerd gereden, waar de zending Dinsdagochtend is overge laden op twee enorme sleden, met paarden bespannen, en na een zeer moeilijke tocht over de ijsvlakte heeft men in den namid dag veilig en wel Nes op Ameland weten te bereiken. Men meldde ons gister uit Amsterdam Hedenmorgen om 0 uur is het K. L. M.- vliegtuig, de P. H.-A. E. T., bestuurder de heer Sillevis. van Schiphol opgestegen met bestemming naar Terschelling. Er bevin den zich geen passagiers aan boord, ter wijl 1400 K.G. post is medegenomen Nadat het vliegtuig weer op Schiphol terug zal zijn gekomen, wordt een tweede vlucht on dernomen naar de Waddeneilanden op Schiermonnikoog, Ameland en Terschel ling zullen o.m. landingen plaats vinden. Om ongeveer 10 uur hedenmorgen zal een tweede K. L. M -vliegtuig de P. IT.- A. D. X met als piloot de heer Tepas. van Schiplui starten om 1200 K.G. post en drie passa giers o.w. de heer A. Gravestein, Burge meester van Urk, naar Urk te vervoeren. Daarna zal nog een tweede vlucht naar het eiland worden ondernomen. De K.L.M. gaat hulp ver- leenen In Denemarken. Gistermorgen te kwart voor tien is het K. L. M.-vliegtuig P. H.-A. D. M. via Waal- j haven naar Kopenhagen vertrokken. De K.L.M. zendt dit vliegtuig naar de Deen- sche hoofdstad op verzoek van de autori- teiten aldaar om hulp te verleenen. Kopen hagen dat op een eiland ligt. is door het Ijs geheel geïsoleerd en de P H.-A. D. M zal thans postvluchten onderhouden tus schen Kopenhagen en Oedensee. Het vlieg tuig wordt bestuurd door den vlieger Smirnoff terwijl een mecanicien meegaat, i Voorloopig zal het vliegtuig ongeveer tien dagen in Denemarken blijven. De sluiting van Haagsche scholen. Men meldt ons uit Den Haag: In verband met de sluiting van een aan tal 9cholcn tengevolge van gebrek aan ko len. vernemen wij. dat 500 k 600 ton kolen, op schepen en in spoorwegwagons, bestemd voor de gemeente, tengevolge van de vorst niet aangevoerd kunnen worden.Van gemeen tewege worden met auto's die kolen ge haald. doch het is noe niet te voorzien wanneer de kolenvoorraad weer zoodanig zal zijn aangevuld, dat de scholen hero pend kunnen worden. STREMMING VAN VERKEER. Nijmegen. Veerdienst voor rij- en voer tuigen wederom gestremd, wegens scheu ring in het ijs. Overige plaatser v v r.K gisteren Soest. De Raad kwam Disdagmor gen bijeen ter behandeling eener agenda van 4 punten, waarbij ook de begrooting over 1929. Voor de werkzaamheden werden aange vangen condoleerde do voorzitter namens den Raad, den Secretaris, den heer J. Ba tenburg, met het overlijden van zijn doch tertje van 9 jaar, dat Maandag was be graven. Spreker herinnerde nog aan 19 Febr nu 3 jaar geleden toen hij hier zijn eerstö officieele schrede deed over den drempel van dit raadhuis en met zijn vrouw word verwelkomd, mede door dit overleden kind Het besef dat dit kind de eeuwige rust is ingegaan moge de troost zijn voor de diep bedroefde ouders. Het eerste punt betrof het voorstel van Burg. en Wethouders tot het bouwen van •5 noodwoningen op een terrein gelegen aan den Wieksloterweg O. Z. In hun des betreffend voorstel zeggen B. en W. dat de noodwoningen aan de Bosstraat nood zakelijk moeten worden opgeruimd De semi-permanente woningen, verleden jaar gebouwd aan den Wieksloterweg zijn alle bewoond door gezinnen die daarvoor in aanmerking komen. Nu zijn er nog enkele gezinnen in deze gemeente, wier omstan digheden van zoodanigen aard zijn, dat zij nimmer zullen slagen in het vinden van een woning, welker huur in overeen stemming is met hunne financieele draag kracht. Ook voor deze gezinnen zal een oplossing moeten worden gezocht. Boven- d en, wonen in de semi-permanento wo ningen lieden, die de neiging vertonnen om aan de gemeente niet de zeer lace huur van 2.— en 3per week te betalen, hoewel zij daartoe wel in staat kunnen worden geacht. Aan deze onwilligen zal de huur moeten worden opgezegd en zullen zij eventueel I een plaats moeten vinden in woningen van lagere huurwaarde, evenals zij, van wie inderdaad blijkt, dat zij niet in staat zijn de gevraagde huur te betalen. I De bouwkosten van 4 woningen /.uilen bedragen totaal 5000.—. Do huurop brengst geraamd op 1.— per week kan de exploitatierekening niet kloppend ma kon. Jaarlijks zal er vanwege de ge rneente 410.— bijgepast moeten worden De beer Busch kan zich in de aller eerste plaats niet vereenigen met het voorstel van B. en W om de wonirigen aan den Wieksloterweg te bouwen. Men- j schen, die parasiteeren op de gemeenschap moeten geplaatst op een uithoek van de gemeente in woningen, die het minst mo gelijke comfort hebben. Hij stelt voor dn woningen te bouwen vlak bij Den Doider Ook andere heeren zijn het daarmede eens. De voorzitter wijst er op, dat in de ouders ook de kinderen worden getrof fen en dat mag toch niet. Hoe zullen de kinderen de scholen bezoeken als ze In een uithoek dei* gemeente wonen. Nadat bijna alle raadsleden hun mee nln» over dezen voorgenomen bouw heb bon kenbaar gemankt en de heer van Klooster nog geadviseerd heeft de half pteensmuren te doen optrekken van mond klinkers met sterke cemenlspecip om het doorlaten van vocht te voorkomen, wordt het voorstel van Burg. en Welh. met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Als 2de punt kwam ter tafel het adres van de R. Kath. Kiesvereenlging alhier verzoekende wijziging te brengen in het bedrag van den kinderaftrek bij de hef fing van gemeentelijke inkomstenbelas ting. Burg. en Wethouders stelden voor ge deeltelijk aan de wcnschon van adressan ten tegemoet te komen en een wijziging aan te brengen, die de gemeente een paar duizend gulden zou kosten. De heer Busch wil geen partieele wij ziging brengen in de belastingheffing. Wanneer het voorstel tot wijziging van de wet van 1897. regelende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, wordt aangenomen, komt er een revolu tie op belastinggebied. Spreker wil wach ten tot deze zaak zUn beslag verkregen heeft on dan of nu reeds een commiasie benoemen (uit iedere fractie van den raad l lid) om het geheele belastingwezen van Soest onder de loep te nemen. Het schreeu wende onrecht de burgerij aangedaan bij de heffing van straatbelasting, dat voor al de middenstand drukt, moet ook her zien worden. Nadat nog de heeren Doorman, van Klooster en van Doorn het woord hebben gevoerd, wordt met 7 tegen 6 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen Alsnu kwam het derde, zeer belangrijke punt van de agenda „Behandeling van het voorstel der be trokken raadscommissie inzako vaststel ling van een salarisregeling voor het ge meen tepersoneel, met voorstel van B. cn W." Over deze zaak heeft men den morgen volgepraat Vóór dat de Raad gelegenheid kreeg zijn zienswijze over het voorstel uit te spreken deelde de voorzitter mede, dat de R. Kath. en Ant Rev. fractie het voor stel hadden inged:end, dit jaar de sala rissen ongewijzigd te laten, behalve enkele partieele wijzigingen. De heer Busch kreeg weer het eerst het woord om te betoogen, dat we proccnts- gewljze wat te veel betalen aan salarissen te Soest, maar de salarissen zelve zijn eer te laag, dan te hoog. De snelle groei der gemeente eischt veel arbeid van het ge- meenlepersoneel. Men dient ze daarom ook behoorlijk te beloonen De financieele toestand der gemeente eischt volgens hem geen zorg. Spreker wil In 't bijzonder nog wijzen op een ambtenaar die volgens het ontwerp der salariscommissie wel met eenige hon derden in salaris vooruit gaat, maar die het ook waard is, n.l. de InsDecteur van politie. Alle lof voor zijn werk hier. Uit de verdere besprekingen, waaraan vrijwel alle raadsleden deelnemen, blijkt, dat het eindrapport der salariscommissie is opgemaakt door slechts 2 ledon. wegens ongesteldheid der andere leden Vandaar, dat zoowel de heer De Bruin als de heer Van Klooster niet met den voorsteller der palnriscommissie kunnen meegaan, hoewel leden zijnde van de commissie. Ook blijkt, dat de voorgestelde herzie ningen een verhoogde uitgave zullen vor deren van ruim 5000.— oen bedrag dat de R.K en A.R. fractie te hoog vinden. Ook de wethoudres. die in de meening waren, op een uitlating van den voorzit ter. dat slechts een bedrag van 2000 met de wijzigingen zou gemoeid zijn. kon den na overleg met hun fracties niet meer vóór hun eigen voorstel stern men Deze houding van de wethouders wordt door de heeren Busch en Gasille scherp becritiseerd. Ten slotte wordt nog een principieel de bat gevoerd over kindertoeslagen. Eindelijk wordt er gestemd en wordt het voorstel van de Anti Rev. en R K. raads fracties aangenomen. F.r ontstaat een sterkp beweging in den raad en na de uitingen van de linkerzijde belooft het bij dp hegrooting die des mid dags zou worden behandeld niet gemak kelijk te gaan. De voorz schorst de zit ting tof 2 uur n.m.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6