WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN &Zn. COGNAC VIEUX XXX Meer Coupons! 1L. PIRATE IL per fiesch f 4.50. UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE VORST EN HET IJS GEEN MISBRUIK VAN GASTVRIJHEID Uitzondering tot regel geworden? Humorhoekje Minder te sparen! De hoogste kwaliteit Virginia Cigarettes 5 Vrije Coupons UITLATINGEN VAN DEN EX-KEIZER Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bulten, heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister mededeelen, of door de betrokken autoriteiten reeds besprekingen gehouden en maatregelen genomen zijn in betrekking tot het ijs- en overstroom! ngs- gevaar, dat voor de streken en de bevol king langs onze groote rivieren bij sterk in vallenden dooi dreigt? 2. Zoo dit niet het geval is, is de minister dan bereid te bevorderen, dat zulks met be kwamen spoed geschiedt? Op Zaterdag 16 Februari ontving de K. L. M. het verzoek na te gaan of zij in staat zou zijn de zieken van Flakkee naar Rot terdam te transporteeren, daar de verbin ding per boot met dit eiland 9teeds meer bezwaren opleverde. Inderdaad deed zich Maandag 18 Februari al een geval voor, waarbij overbrenging noodig was, zoodat de P.H.-A.C.J., bestuurd door don heer Aler. naar Flakkee werd gedirigeerd De bootver binding bleek juist dien morgen weer her steld en daar de patiënt hieraan de voor keur gaf, was door deze vlucht dus alleen bereikt, dat ter plaatse de toestand van het landingsterrein nader bekeken Is kunnen worden. Het terrein bleek zeer bruikbaar, doch alleen bij bepaalde daarvoor gunstige windrichtingen In den laten avond van 19 Febr. kreeg de K.L.M. de mededeeling, dat er thans weer «een patiënt op overbrenging wachtte. De P.H.-A.C.J. is toen weer naar Rotterdam vertrokken met aan boord tevens eenige be woners van Dirksland, die op deze wijze weer naar huis konden gaan. Op den terugtocht werden vervoerd de bovengenoemde patiënt en een familielid, benevens nog twee familieleden van den zieke, die reeds Maandag per boot naar Rotterdam was vervoerd. De ziekenauto van het Groene Kruis, welke door de zorgen van dr. Herwerder te Rotterdam op het vliegveld gereed stond, bracht den patiënt onmiddellijk naar het ziekenhuis Denzelfden dag werd nog een tweeden tocht naar Flakkee ondernomen ten behoe ve van eenige personen, die hun woonplaats niet op een andere wijze konden bereiken. i jja VOrstschade aan den - landbouw. Men schrijft aan de Msb. Op het platteland in de omgeving van Nijmegen heeft men reeds moeten consta- teeren, dat de buitengewoon felle vorst der afgeloopen week den landbouwers heel wal schade veroorzaakt heeft. Overal bleken in gekuilde aardappelen totaal bevroren te zijn. Zelfs met de opgedane voorraden In heel wat kelders was zulks het geval Groote massa's voederbieten, ondergebracht In schuren of in kuilen, zijn mede door de vorst beschadigd. De bedekking bood niet genoeg bescherming tegen de strenge kou de, die we nu moesten doormaken. Veel landbouwbedrijven zullen daardoor thans spoedig geheel zonder de zoo noodige wor telgewassen zitten, hetgeen handen vol geJd rneer zal kosten aan handelsvoer. We hoorden van verschillende gevallen, dat toornen pasgeboren biggen bevroren zijn Daarom zag men de laatste dagen op meer dan een boerenbedrijf de kachel branden in het varkenshuis. Van alle kanten komen dezelfde klachten. Uit de Betuwe, uit Maas en Waal. uit Noord-Brabant, uit Limburg en Noord-Holland. Straks, als de dooi inge vallen is, zal naar wil vreezen de schade nog grooter blijken, dan nu reeds waar te nemen is. Te voet van Stavoren naar Snkhnlren. Men meldde ons gisteren uit Enkhuizen: 32ii:amor^en om kwart voor zevenen ?.i|n S. Mulder, H. Albertsma, W. van Dijk, J. Wybrands. S. de Boer en H. de Boer te «tavoren op het Ijs gestapt en om half twaalf behouden in Enkhuizen aangeko men. De tocht verliep goed. Het ijs was In goeden staat, alleen bij het Vrouwezand was een wak. Da drie personen die gisteravond om half acht in Stavoren zijn aangekomen, zijn om 10 uur hedenmorgen weer vertrokken «n worden te c.a. 3 uur in Enkhuizen ver wacht Lnchtgoederen vervoer Amster dam—Rotterdam v.v. De K. L. M. heeft besloten over te gaan tot aanneming van goederen in het ver keer tusschen Amsterdam—Rotterdam v.v. en wel gedurende den tijd, dat de scheep vaart geheel stil ligt. Indien aflevering der goederen op den dag van aanbieding be oogd wordt, moet deze aanbieding zoowel te Amsterdam als te Rotterdam in de och tenduren plaatsvinden. Voor groote par tijen stelt de maatschappij extra-vliegtui gen icr beschikking. De tijd van levering, alsook de tarieven, zijn op de kantoren dor K. L. M. verkrijgbaar. Stremming van verkeer, Nijmegen: overtocht ook voor licht rlj- verkeer, scheuren dichtgemaakt Doesburg: schipbrug voor alle verkeer onen. Overige plaatsen: toestand onveranderd. IJsdam in de Waal Naar wij uit Tiel vernemen, heeft er zich in de Waal tusschen Leeuwen en Druten een ijsdam gevormd, die ongeveer 7 meter dik is. De genie is gewaarschuwd. Een auto op... Marken. Men meldde ons gisteren uit Marken: Het verkeer op de Gouwzee is heden weer druk en vele auto's rijden van Monniken dam naar Marken. Wat echter tot nu toe nog niet was gebeurd, had vanmorgen plaats. Omstreeks elf uur reed een luxe wa gen tegen den dijk op en, hoewel met moei te, gelukte het op den smallen weg op het eiland te passeeren. Het spreekt vanzelf, dat de auto naar het huis van Sytje Boe9 reed, waar de Inzittenden een bezoek brach ten aan dit bekende Marker binnenhuisje. De gebeurtenis trok veel belangstelling en behalve door honderden schaatsenrijders, die naar het eiland waren gekomen, waren nagenoeg alle bewoners van het eiland uit- geloopen om de auto, de eerste die ooit op het eiland is geweest, van nabij gade te slaan. Alle groote rivieren boven Rotterdam zit ten vast en zelfs in Duitschland ligt de Rijn ever honderden kilometers In kluisters. Bij de inspectie der groote rivieren zijn de tele grammen met berichten binnengestroomd. zoo lezen wij in Het Vaderland. Nu reeds is men het groote werk aan het voor bereiden dat verzet zal moeten worden, wanneer straks de wind draait en de dooi zal invallen. Daar moeten heel wat tonnen tja naar zee gespuid worden, voor onze rivieren schoon nn weer bevaarbaar zijn. Maar zoolang de vorst aanhoudt, valt er niets te beginnen, s nachts zou weer vastvriezen wat overdag is losgemaakt, i Waar het Ijs vast zit. De toestand van nu overtreft dien van 1916 verre. Toen zat er ook wel veel ijs in de rivieren, maar nu is de massa veel en veel grooter. Vast zitten de geheele Waterweg van Rotterdam naar de Zuiderzee, Holland- sche IJsel, Lek, Rijn en Geldersche IJsel. De Maas bij Rotterdam zit gedeeltelijk vast, zoo ook een klein gedeelte van de Nieuwe Maas. Maar ook de groote stroom, die bet meeste water van den Rijn afvoert, zit vast: Waal, Boven, Beneden en Nieuwe Merwede. De Limburgsche Maas, Bergsche Maas, het Heusdensche kanaal en de Afgedamde Maas zijn eveneens met ijs bedekt. De dikte van het ijs loopt natuurlijk sterk uiteen. In de Noord en de oude Maas, die eveneens dicht zitten, is de dikte van de ijs laag, die gevroren is, 20, 30 en 40 c.M. Bo vendien is er echter drljfijs onder deze bo venlaag geschoven en wel tot een dikte van 35 tot 115 c.M. In U9 Bergsche Maas is de boven-ijslaag 16 tot 22 c.M. dik. maar de to tale dikte door ondergeschoven ijs was tot kort .geleden 1.30 M. De laatste dagen heb ben onderstroomen echter weer een gedeelte meegenomen. Thans ia da dikte 60 r M Tn de Beneden Merwede is de bovenlaag 17 tot 19 c.M.; met het ondergeschoven ijs is de to tale dikte 35 tot 60 c.M. liet dikste zit het Ijs echter in de Boven Merwede, waar men een vaste ijskorst heeft gemeten van 27 c.M. en een ondergeschoven van 1.50 tot 1.80 M. De Nieuwe Merwede is de rivier, die het meeste ijs afvoert naar zee. Die zal dus het eerst worden opengebroken. Van onderen af aan moet begonnen worden om de rivieren te bevrijden. Naar boven mag niets aan het Ijs gedaan worden. Het is al erg genoeg, wan neer door den dooi het ijs wordt losgemaakt. Zoo moet Duitschland op ons land wachten, voor dat daar iets gebeuren kan, want an ders zou men leelijk vastloopen. Men is reeds in contact rnet de Duitsche autoritei ten. De Christians! Branings als IJsbreker Zooals gezegd wordt in de Nieuwe Mer wede begonnen, zoodra van hoogerhand daartoe de order komt. De directieboot van de Inspectie der groote rivieren, de Christi- aan Brunings, wordt voorzien van een ijs slee en gaat dan tegen het ijs in. Men heeft cok een contract met P. Smit. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Siber,R, de grootste IJsbreker van ons land, aan het werk zal gaan maar mocht dat niet kunnen, dan ko men er twee andere brekers voor in de plaat6 Met springmiddelen werkt men liever niet. Als het maar eenmaal dooit, dan doen de Ijsbrekers meer dan springmiddelen. Boven op kan men toch niets doen, voor rnen ze ker weet, dat het losgemaakte ijs vrij baan naar zee heeft. Springmiddelen kunnen al leen goede diensten bewijzen, om een vaar geul te maken voor een vastgevroren schip en in nood. wanneer het ijs begint te kruien. Kruien van Ijs is, zooals bekend, wanneer er zich een ijsdam vormt, waaraan zich van onder hoe langer hoe meer schotsen vast hechten, zoodat ten laatste de geheele rivier tot op den bodem is afgedamd. Dan stijgt het stroomende water voor dien dam op, met al gevaren van dijkbreuk en overstroo ming, die daaraan verbonden zijn. Wanneer dat mocht gebeuren, dan kan de genie prachtig werk verrichten. Per telefoon en telegraaf zijn de berichten gauw genoeg naar het centrale punt overgebracht om spoedig genoeg hulp te kunnen zenden. Vroeger werden als noodteeken kanonnen afgeschoten. Goen vrees voor cate- strophsn. Hoewel men natuurlijk voor onverwachte dingen kan komen te staan, deelde men ons bij de inspectie mede, dat er geen vrees is voor catastrophen. Er komt ongetwijfeld een tijd van hard werken en groote drukte, maai men hoopt bf.t ijs te kunnen overmeesteren Als het eenmaal begint te dooien en de geweldige ijsmassa'3 de rivieren af komen, zal het een grootsch gezicht zijn. zooals uien maar zelden zal kunnen aanschouwen. Verzoek om gratificatie. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst heeft een adres tot de Regeering ge richt, waarin wordt verzocht aan de vaste en tijdelijke ambtenaren en werklieden, als mede aan het personeel op arbeidscontract, met een inkomen van 1800 of lager, een gratificatie te verleenen in verband met de grootere uitgaven, welke de strenge winter vorderen. Gevraagd wordt voor gehuwden 1 week loon met een minimum van 20.— en voor ongehuwden week loon inet een mini mum van 10—, een en ander niet te ver halen op een eventueele salarisverhooging. Per auto naar Schiermonnikoog. Ook het eiland Schiermonnikoog is thans voor auto's bereikbaar. Gistermorgen is de heer M. J. Zijl ma van Westpolder (Gr.) haar het eiland gereden. Te elf uur ver trok hij van Westpolder en te kwart over een kwam hij op het eiland aan. De heer S. van der Werff van Schiermonnikoog was hem met een autobus op het Wad te gemoet gereden cn samen bereikten zij hel eiland. liet ijs was goed berijdbaar. Id de auto zaten vier personen. De koude en het waterwild. De minister van binr.cnlandsche zaken en landbouw heeft het volgende aan de hoofden van plaatselijke politie geschre ven Door de weersomstandigheden wordt thans een groote slachting aangericht on der de in het wild levende dieren en nie? het minst onder het waterwild. De verma gerde dieren laten zich gemakkelijk van gen, en de kans is groot, dat veel water wild, waarop de jacht reeds is gesloten, nog wordt gevangen en gedood. Ten einde zulks zooveel doenlijk tegen te gaan, zoude ik u met den meesten aan drang willen verzoeken, daarop een streng politietoezicht te doen uitoefenen. GA8BEDWELMING. De bejaarde werkman P. van Deursen werd gisterochtend bewusteloos In zh'n woning aan de Kalkhaven te Gorinchem gevonden, terwijl men een verstikkende gaslucht waarnam De man is bij een broei ondergebracht en pas in den middag bij kennis gekomen. De oorzaak was een lek in de gasleiding. Wandel onze show- zooms eens rond en be zichtig de collectie van meer dan 1000 prach tige geschenken. Geen Tijdverlies! Inwisseling van cou pons met prompte af levering l Leden der Eerste Kamer vestigen er de aam dacht op Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1929 en Binnenlandsche Zaken en Landbouw, wordt het volgende ontleend: Enkele leden vestigden de aandacht op eenige uitlatingen van den ex-keizer van Duitschland, welke zij lijnrecht in strijd achtten met de door dezen gegeven belof te, dat hij zich van alle politieke actie zou onthouden. Zij verzochten dat den gewe zen keizer zou worden medegedeeld, dat een zoodanig misbruik onzer gastvrijheid niet te aanvaarden is. Het verslag aan de commissie van onder zoek uit den gemeenteraad van Amster dam over en weer van de raadsleden Sol kesz en Weiss, en de daaraan in dien Raad vastgeknoopte gedachtenwisseling, doen het, naar sommige leden meenden, mogelijk achten, datbij verkiezing oorruptieve prak tijkon plaats hebben. Gevraagd werd, of de minister het niet wenscheiijk acht daarte gen wettelijke maatregelen in het leven te roepen. Verschillende leden waren van oordeel, dat naast den vrij willigen landstorm ook de vrijwillige burgerwacht dient te blijven bestaan zoolang men nog in het duister tast, hoe de S. D. A. P. staat tegenover de geweldpolitiek. Sommige leden wenschten met aandrang de aandacht der Regeering te vestigen op den onbevredigenden toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen. De economische toestand al daar is zeer slecht in de laatste jaren. Tij delijke maatregelen kunnen hier niet ba ten; de toestand moet blijvend verbeterd worden. Gevraagd werd, of de Minister bereid is mede te deelen, hoeveel burgemeesters er gedurende zijn bewind zijn benoemd en hoevelen van hen officieren, oud-officieren cn gepensionneerde Rijks- of Indische arab tenaren waren. En wordt, zoo werd voorts gevraagd, wel ooit rekening gehouden met het bepaalde in art. 61 der Gemeentewet en art. 143 der Grondwet? Is niet veeleer hetgeen daar als afwijking of uitzondering wordt genoemd, tot regel geworden, waarvan zelden of nooit wordt afgeweken? Is dit laatste ook van toepassing op de benoeming van den burgemeester van Rot terdam? Ten aanzien van die benoeming is, zoo meenden eenige leden, bovendien te laken, dat de Minister bij een gemeente van zoo groote beteekenis geenerlei invloed heeft ingeruimd aan de bevolking der stad, over wier belangen voor een onbepaald aantal jaren wordt beschikt Andere leden waren van meening, dat jure constituto de minister volkomen juist heeft gehandeld. Andermaal werd gewezen op de houding van den burgemeester der gemeente Cu- 'emborg in de bekend'* moordzaak on op die van den burgemeester van de gemeente Schayk bij en na een auto-aanrijding. Gevraagd werd, of de Minister het niet noodig acht, wettelijke maatregelen in het leven te rotoen, waarbi: het castreer^n van dieren en het coupeer&a van staarten en ooren wórdt verboden, en, waar het onver mfjdelijk mocht zijn, te bepalen, dat zulk» slechts door dierenartsen rnng geschieden Met het algemeen beleid van den Minis ter, wat betreft den landbouw, kon men zich wel vereenigen. Toegejuicht werd. dal de Minister voeling houdt met de organlsa ties. Met leedwezen werd echter waarge nomen, dat praktische samenwerking met verschillende Rijksinstellingen on de orga nisaties vaak op moeilijkheden schijnt te 6tranden. De vraag rees, of de Minister niet goed kon vinden om het vertrouwelijke karakter van het aan de landbouw organisaties om advies toegezonden voorontwerp inzake de regeling der pacht op te heffen, ten einde openbare bespreking mogelijk te maken. Verschillende leden meenden krachtig te moeten aandringen op een snellere verbe tering der afwatering van nog uitgestrekt^ op zich zelf niet onvruchtbare drassige di luviale gronden, waarvan er vele voor een meer intensieve cultuur geschikt mogen worden geacht. Verscheidene leden waren van meening, dat de regeering krachtige maatregelen moet nemen tot ullbroiding van den bosch- bouw. Gevraagd werd. of de Minister geen vrij heid zou kunnen vinden om de beide voor de leden der Eerste en Tweede Kamer ter inzage gelegde rapporten inzake de suiker industrie en de suikerbietenculluur te pu- bliceeren, nu belanghebbenden met groote belangstelling uitzien naar de verschijning dezer rapporten. Van verschillende zijden werd nog eens gewezen op het groote belang van de kip penfokkerij en de eierproductle, en Aange drongen op het nemen van maatregelen tot bevordering daarvan. Ooêenzeistbz UDfce ftnd «d dat gaaa naar öals QJd- terwoeiea' Nicntje o? een ceentendjöai dr.a te oofe. eraar Je jaosi ez toch op ös eea c4 aaaers coaaiei tomen' Opinion}1 NA DE STADHUISBRAND TE LEIDEN. Een volkstelling. Men meldt ons uit Leiden: Onder leiding van den hoofdambtenaar van den Burgerlijken Stand; de heer Die- bels, zal te Leiden binnen enkele dagen reeds een aanvang worden gemaakt met het houden eener volkstelling, welke naar be rekening 3 dagen zal duren. De gemeente^ besturen van Amsterdam. Rotterdam, 'sGra- venhage en Utrecht hebben een aantal be- volkingsconlroleurs ter beschikking gesteld, die in 25 wijden der stad ieder de leiding zullen hebben over 12 tellers. Een groot aantal dames en heeren, voor bet meerendeel onderwijzers en studenten, hebben zich belangloos als teller beschik baar gesteld. Zij nemen ieder 55 gesint* voor hun rekening. De raadsvergaderingen zullen voorloopig worden gehouden in het stedelijk museum De Lakenhal. De op initiatief van het collegium van het Leidsche Studentencorps voor eenige dagen verspreide oproep om steun voor den herbouw van het Leidsche stad huis, heeft reeds tot resultaat gehad, dat van leden en oud-leden een bedrag van 2250 is binnengekomen, waaronder cui gift van duizend gulden en een van vitt* honderd. AFSLUITBOOMEN GEKNAPT ALS EEH RIET. Een roekeloos automobilist heeft Maan dagavond den afgesloten overweg naar Fin- kum (Fr.) gepasseerd op een wijze, zooals zelden is voorgekomen. Toon op dion over weg de afsluitboomcn waren neergelaten om een goederentrein te laten passeeren, naderde met groote va^rt een personenauto, die pardoes op de boornen Inreed rnet het ge vol.7, dat deze afknapten als een riet. Zon der zich sok maar eenigszins te bekomme ren om de verwoesting die hij L.dd aange richt.. reed de automobilist full speed ver der met gebroken ruilen en een zwaar be schadigden radinteur. Het is de politie *n- tusschen mogen gelukken om beslag te ieg- gen op de auto. die door den chauffeur bij .Telsum onbeheerd werd achtergelaten. Ge bleken is dat de chauffeur als een ware dol leman den weg naar Leeuwarden heeft ge reden en een gevaar voor het verkeer heeft opgeleverd Ook iverden In de auto bloed sporen gevonden, zoodat men vermoedt, dat de man. Iemand uit Drachten, zichzélf niet onbelangrijk heeft verwond, (TeL) Waarom tijd te verliezen met het sparen van andere sigaretten- couporn, indien U voor het halve aantal PIRATE punten heuelfde, of een beter cadeau kunt bekomen? IJ Coupon bij 10 Sigaretten, 3 Coupons bij 20 Sigaretten. Vraagt door onderstaanden bon onzen gratis catalogus met BON (fie po«en la opea enveloppe, porto 14 cent) Aar» de BAT CO Postbus 716. Amatesdauo Atmrnf Adres: -- Stad: - Gelieve mij gratia en franco toe te eenden Uv» cata logus van geschenken met 5 Vrije Coupons* Van éénzelfde adres zai elechu een dezer bons ge accepteerd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6