2 MAART M. A. Ramselaar IVianufaoturen-Afdeelfng AANSTAANDE ZATERDAG OPENING VAN ONZE IN ONZE NOODWINKEL LANGESTRAAT 60 Firma ftrommestr. 4-8-3 Amersfoort DE COALITIE IN 'T RIJK EN PRUISEN BSRLIJN'S CRISIS Een kloeke rede BINNENLAND Mr. F. A. VAN HALL f In 90-jarigen ouderdom overleden VOOR ONZE HUIoV.MDUAEN ELITEHA VER Studentenhaver OOSTERVEEN RADIOPROGRAMMA STRAFZAAK VAN 10 JAAR TERUG TAL VAN DUBIA Vrijspraak geeischt („VOORHEEN VOORWAARTS') Stresemann over de Coalitie- moeilijkheden Berlijn, 26 Febr. (V.D.) Het Centraal Bestuur van de Dultsche Volkspartij is he denmorgen le Berlijn 'bijeengekomen. De bijeenkomst, die druk bezocht was, werd geopend door dr. Stresemann, die aller eerst de sinds de laatste bijeenkomst ge storven leden van het Centraal Bestuur en andere vooraanstaande personen uit de partij herdacht. Vervolgens narn dr. Stresemann het woord tot het houden van een rede over den politieken toestand. Hij zeide o.a. het volgende De snelle bijeenroeping van het Centraal Bestuur mag ongewoon schijnen. De bij eenroeping binnen een termijn van enkele dagen staat in verband met mijn vertrek naar Genève. Doch afgezien daarvan was een bespreking van den toestand in het Rijk en in Pruisen noodzakelijk geweest. Na in het kort een overzicht te hebben gegeven van de lot nu toe gevoerde onder handelingen over do coalitie verklaarde dr. Stresemann ten opzichte van den alge- meencn toestand Men moet zich er niet over verbazen, dat men in dezen crisis een crisis van het par lementarisme ziet. welke reeds meer be- teekent dan een vertrouwenscrisis. De cri sis heeft twee oorzaken ten eerste het treurige beeld, dat het parlementarisme in Duitschland ons doet zien en ten tweede d') absoluut verkeerde houding van het parlement met betrekking tot zijn verant woordelijkheid tegenover de natie. ..Het parlementair systeem", verklaarde dr. Stresemann, „beteekent de verantwoorde lijkheid van den Rijksminister aan het Parlement, dat hem bij meerderheid van stemmen het vertrouwen kan opzeggen en hem dwingen zijn ambt neer te leggen. Nergens staat in dit opzicht, dat de mi nister lid vap een partij moet zijn, nergens is de voorwaarde gesteld, dat da minister zetels moeten worden verdeeld naar do sterkte der fracties, nergens staat als voor waarde, dat de regeeringsmacht van het kabinet overgaat naar de fracties. De be seeming van de ministers heeft plaats door den Rijkspresident. Het is duidelijk, dat de Rijkspresident er ook aan zal den ken, dat de door hem benoemde Rijksmi nisters het vertrouwen van de meerderheid van den Rijksdag krijgen. Overigens is het ^««•ecjp.n van ministers afhankelijk van Dun eigen verantwoordelijkheidsgevoel". Verder verklaarde de minister, dat hij zich persoonlijk verzet tegen de mee ning, dat een frac tie haar ministers „terugtrekt". De ministers hebben persoonlijk voor zich zelf uit te maken of zij een ambt zul len aanvaarden of neerleggen. De rijksdag kan hen zijn vertrouwen ontzeggen, de frac tie kan hen uit de ft actie sluiten, doch het „terugtrekken" van ministers betee kent, dat in werkelijkheid de persoonlijk- beid niet meer bestaat, doch slechts als zaakgelastigde van eenigerlei organisatie optreedt. Deze opvatting is Inderdaad het einde van het liberalisme. Men spreekt van de noodzakelijkheid de rechten van den Rijkspresident te versterken. Men bedoelt echter het aanzien en het verantwoorde lijkheidsgevoel van den Rijkspresident le verminderen en hem als een onderteeke- ningsmachine te beschouwen, wanneer men zou gaan twijfelen aan de toekomst van Duitschland wanneer de jacht naar popu lairiteit de partijen ertoe zou brengen, een eventueele verlichting van de lasten, welke misschien het resultaat zou kunnen zijn van de besprekingen der deskundigen te Parijs, niet om te zetten in belastingver laging maar in nieuwe sociale maatrege len. Inz-ake het cultuui-vraagstuk ver klaarde de minister, dat de Evangelische Kerk dezelfde rechten behoort te hebben als de katholieke. Wat betreft de stelling- name der Duitsch nationalen tegen de hui dige staats-politiek, in verband daarmede kan het middel om de sociaal-democraten in de verantwoordelijkheid te doen deelen niet afgewezen worden. De minister legde er aan het slot van zijn rede nogmaals den nadruk op, dat men tijdens de besprekin gen te Parijs noch een crisis, noch een de finitieve oplossing' zal kunnen verwach ten. Eerst als deze besprekingen achter den rug staan zal de partij voor de vraag komen te staan, of zij al dan niet moet doorzetten, en eerst dan zal zij een beslis sing hebben te nemen. zonder acht te geven op de meening van den Rijkspresident, zou verklaren, dat deze of gene minister moet worden benoemd. Onder luiden bijval betoogde dr Stre semann, dat hij er van overtuigd is, dat een crisis onmiddellijk geëindigd zou zijn, wanneer de Rijkspresident zijn machts woord zou spreken en de vorming van een kabinet niet meer door de fracties zou wor den besproken Uit den huidigen toestand kunnen de volgende consequenties worden getrokken Van een aftreden der regee ring kan geen sprake zijn. Onze deskundi gen te Parijs zouden den moreelen steun missen op het oogenblik, dat een beslissing moet worden genomen over de toekomst van generaties, wanneer zij het ineenstor ten van de regeering zouden moeten zien, Stresemann acht het de plicht van de man nen, die thans aan het stuur staan, op hun post te blijven, ook wanneer de golven over het schip slaan en de bemanning naar muiterij neigt Hooger dan het rekening houden met de partij, staat het persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel tegenover den staat. Voor de Volkspartij is deze beschou wing zuiver theoretisch daar hij niet ge loofde, dat er iemand in de partfj zoo licht zinnig zon zijn thans voor de verantwoor delijkheid te vluchten. Naar zijn meening bestaat er op het oogenblik geen mogelijk heid de huidige regeering door een nieuwe te vervangen. Het is reeds een groteske, wanneer in een tijd, dat alle geestelijke kracht op de onderhandelingen te Pariia moet worden geconcentreerd, de rijkskan selier en de rijksminister van buitenland sclie zaken dagenlang niets anders dan vruchtelooze pogingen moeten doen de partijen tot elkaar te brengen. De vraag of aanvulling van de huidige regeering ge wenscht is, moet natuurlijk bevestigend be antwoord worden. Dat een aanvulling in de richting Hugenberg niet in aanmerking komt, daarover zijn wij het allen eens. Of aanvulling in andere richting mogelijk 19, hangt voor hem niet van persoonlijke, doch van zakelijke omstandigheden af. Hli zou zich er thans nog over verheugen wan neer de vorming van een stevige coalitie in Pruisen, waarbij voldaan wordt aan de gerechtvaardigde wenschen van de Duit sche Volkspartij. De minister verklaarde verder Zijn de bruggen in Pruisen definitief af gebroken en heeft de fractie in Pruisen zelf zakelijke bezwaren thans in de Prui sische regeering te treden, de ontwikkeling van den toestand in het Rijk moet plaats hebben volgens de rijksbelangen. Wij heb ben in de eerste plaats de verantwoorde Ujkheid te dragen voor don gang van zo ken in het rijk. Vervolgens sprak dr. Stresemann ove? de economische taak van de regeering ir. het rijk, waarbij hij wees op het belang van kapitaal vorming. Men spreekt echter ihans even gemakkelijk van rnilliarden als vroe ger van millioenen Het gaat zoo echter niet langer 1 F.r kunnen geen hoogere be lastingen opgelegd worden. De rijksminister besloot m*t te verklaren dat Duitschland tot een reorganisatie van het parlementarisme moet komen De par tijgeest moet haar grens vinden waar de levensnoodzaak van Duitschland zulks eischt. STRESEMANN. TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt Dinsdag do behande ling van de interpellatie-Hiemstra inzake de opheffing der marinewerf te Helle- voetsluis. Minister Lambooy betoogt, lat de commissie juist was samengesteld, goed werk heeft verricht en de zaak objectie! heeft bekeken. De werf lljtlt reeds van voor de mobilisatie af aan bloedarmoede. Opheffing zal nog meer bezuiniging brei» gen dan de commissie aangeeft. Meer rendabel maken der werf acht spr. on mogelijk. Zoowel In vredes- ais oouogs tijd is haar beteekenis gering. Dit is ook de meening van den chef der marinestaf. De minister zal overplaatsing naar Wil lemsoord zooveel mogelijk bevorderen De motie Hiemstra wordt aangeno men met 37 tegen 29 stemmen (tegen Vrijz Dem., de K.K., behalve v. d. Bilt, voorts Bljleveld, (A.-R.) en de Visser (C.-P Aan de orde is do interpellatie L. de Visser over de aanwezigheid in ons land van Ivurt Vogel cn hot regelmatig ge>ars- gen nemen van revolutionairen, die niet van behoorlijke papleren zijn voorzien. Interpellant herinnert aan den moord op Rosa Luxemburg door Kurt Vogei be dreven, welke laatste in 1910 naar Neder land uitweek en sindsdien hier vrij mocht rondloopcn, terwijl allerlei vreemdelingen rechteloos zijn en ons land worden uit gebet om formeele redenen. Speciaal cri- tiseert hij het. optreden der regeering ten opzichte van meelinggangers naar de communistische meeting te Arnhem in 1928. Spreker stelt hierna een aantal vragen Minister Don n er antwoordt, dat Kurt V<-.gel niet uitzonderlijk goed is behan deld. Zijn aanwezigheid hier te lande, die c-nder anderen naam plaats heeft, is voor dn veiligheid niet een gevaar. Teiugwij- zing naar Duitschland zou verkapt-e uit levering zijn, omdat hij daar veroor loeid is wegens misdrijf. De heer De Visser dient een motie in, vragende maatregelen opdat de rege ling tot toelating vreemdelingen geen be lemrnering vormt voor het internauonaa! contact tusschen intellectueelen en r.'bei ders. De heer Kleerekoper dringt aan op hemening der vreemdelingenwet. De heer Joekes meent, dat de bepa lingen dezer wet niet worden, nageleefd wellicht met oog op de moderne «ischen van verkeer. Doch dan dient de wet spoe dig gewijzigd. De minister acht urgentie van wijzi ging niet aanwezig. De heer De Visser tripliceert De Minister tripliceert. De motie komt Woensdag In stemming. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 1 uur. President ^Commissaris van het Paleis voor Volks vlijt Mr. Van Hall vertoefde de laatste jaren zijns levens meestal te Parijs, leder Utrech tenaar kent wel het in staat van verval ver- keerend heerenhuis aan de Pieterstraat hoek Kromme Nieuwe Gracht, dat hem toebe hoorde doch sinds onheugelijken tijd on bewoond is geweest. In de Telegraaf van gisteravond lezen wij o.rn. nog het volgende uit den levens loop van den overleden president commis saris van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam, mr. F. A. van Hall. Mr. F. A. van Hall behoorde tot een aan zienlijk geslacht, dal verscheidene bekvva me staatslieden en financiers heeft voort gebracht. Zijn peetoom mr. Floris Adriaao van Hall. was de minister van de vrijwil lige leening van 1844. Zijn eenige broe Ier, mr. Maurits Cornelis van Hall, directeur van de Banque de Paris et des Pays Bas. overleed als lid van de Eerste Kamer In 1900. Hijzelf werd geboren te 's Graven- hnge, 1 Augustus 1S38. Hij vestigde zich eerst als advocaat te Amsterdam en werd toen bankier te Utrecht. Hij had recht op den titel van heer van Hei en Boeicop, reeds afkomstig van zijn overgrootvader Floris Adriacn, die in het laatste van de 18e eeuw, schout en se cretaris van Vianen en Hei en Boeicop was geweest. Ofschoon hij nog door ver schillende belangen aan Utrecht bleef ver bonden heeft hij zich steeds meer met Am- sterdamsche zaken bemoeid en zich na ecnigen tijd ook blijvend in de hoofdstad gevestigd. In het voorjaar van 1893 werd het voort bestaan van het Paleis voor Volksvlijt be dreigd Dn een rumoerige vergadering op 11 Juli. onder leiding van mr. W. Heine- ken, werd ook mr Van Hall als commis saris gekozen. In een volgende, op 7 Augustus, onder leiding van mr. N. A. Ca- lisch, waar het niet minder woelig toeging, behaalde de partij-Van Hall de overmacht doordat zij over 1617 der 1611 uitgebrachte stemmen, beschikte. De heer Van Hall werd in het bestuur gekozen evenals al de nieuwe leden die door hem waren aanbe volen. Het vorige bestuur trad af. Van dien tijd dagteekent een nieuwe, in tensieve exploitatie van het Paleis, voor tooneel- en operavoorstellingen, de zooge naamde catacomben voor schaatsenbaan, het houden van groote bijeenkomsten, ten toonstellingen, enz. De tooneelzaal werd geheel verbouwd en onder leiding gesteld van den heer De Groot. In 1898 is mr. Floris Adrlaan, zooals hij gewoonlijk werd aangeduid, betrokken ge weest in een geruchtmakende procedure, door welke hij zelfs geruirncn tijd van zijn vrijheid werd beroofd. Te zamen met den effectenhandelaar Haas werd hij beschul digd een groot bedrag te hebben verhan dehl aan Fransche effecten, die als „frap pés d'opposition" buiten circulatie en dus waardeloos waren. De heer Van Hall werd door de recht bank vrijgesproken, zijn medebeklaagde Hans' eveneens nadat het gerechtshof in hooger beroep het vonnis had vernietigd Tan slotte herinnert men zich nog de af faire der Weerhaarheldsloten, waarin mr. Van Hall ten slotte het recht aan zijn zij de vond. In den jongeren tijd brak er ook als in een Oostersch hof nog eens een kleine Pa leisrevolutie uit, waarbij de heer Van Hall Koffietafel. Gekookie metworst. Middagtafel. Londonderry-soep (Maggi), jacht schotel, fruit. 20 cent oer ons. Een samenstelling van blauwe Rozijnen gebelde Hazelnooten en gepelde Walnoten. 25 cent per ons. Beleefd aanbevelend. Langstraat 42 Te'eoon 77 met uitzetting werd bedreigd, zoodat de Gierke arm moest worden ingeroepen, om hpm weer toegang te verschaffen en zijn verblijf binnen de muren te waarborgen. Daar troonde hij verder in zijn eigen ge bied totdat zijn tijd was gekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Koninklijke besluiten uit de Staatscourant van heden® avond. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. b. S. te Utrecht J. H. Wervolman te Bus- sum. Benoemd tot notaris te Assen J. D. F van Halsema, candidaat-notarls te Lelden; idem te Smilde J. B T. Vriend candidaat- notaris cn landmeter kadaster te Assen. Donderdag 28 Februari. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Gramofoonmuziek. 10 45 Jaar- beu rsconcert 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 1215 Lunchmuziek. 2.00 Gas in de huishouding. 2.30 Gramofoonmu ziek 300 Knipcursus 4.00 Ziekenuurtje. 3.00 Sportprognose 6.01 Voora voudconcert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.15 foonplaten 5.00 Vooravondconcert K. R. O. Dansmuziek. Huizen. N.CRV 11.00 Ziekendienst, 12.30 Middagconcert 200 Schooluitzending. 0 00 Orgelconcert. 7.30 Uitzendavond, daar na Vaz Dias. Afgeknipte breinaalden voor platina De repliek van dr. Stresemann. Tijdens de uitvoerige debatten, die op zijn rede volgden, heeft Stresemann nog- maels het woord gevoerd. In antwoord op een vraag van Dr. Schuster verklaarde hij, dat van een aftreden der regeering vóór het beëindigen van de conferentie der des kundigen te Parijs geen sprake zou zijn De keuze der deskundigen, die Duitschland vertegenwoordigen heeft in het geheele rijk instemming gevonden Men moet erkennen dat de regepring zich daarbij nipt door so rialistische overwegingen heeft laten lei den. Men had personen nood'g d;p geen politieke partij vertegenwoordigden, maar die karakter en capaciteiten bezitten Met nadruk verklaarde Stresemann, dat hij Naar wij in de Ct. lezen is na een kort stondige ziekte overleden mr. F. A. van Hall, president-commissaris van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, eenig firmant van het kantoor der firma Van Schermbeek en Van Hall te Utrecht. Hij bereikte den leeftijd van 90 jaar. Met mr. Van Hall is een persoonlijkheid hexgegaan van in menig opzicht merkwaar dig karakter. Op z'n debetzfjde kan o.rn. o'e tdeun geschreven worden, die hij verleend heeft aan de vocaal-dramatische kunst. HIJ behoorde tot de oprichters van den thans ai lang weer verdwenen Parkschouwburg l<- Amsterdam, waar r?e eerste Nederlandsche Opera onder leiding van De Groot gespeeld heeft. Doch ook menig tooneelkunslenaar. en zeker ook.wel tooneelgezelschap. zal mr I Van Hall's hulp. steun cn advies op gun- stige wijze ondervonden hebben, al heeft dat j zich nimmer geopenbaard in daden van breede en groote allure die hem tot een kunstmaecenas hadden kunnen stempelen De behèersdaden van mr. Van Hall als financier hebben, zooals bekend mag geacht worden, meermalen aanleiding gegeven tot opspraak, zoowel b!i het Paleis van Volks- vI'H. als on bij de instelling der Weerhnnr- heidslotcn Eenmaal kwam het tot een straf 4 geding: de bekende zaak HaasVan Hall Men meldt ons uit Amsterdam Het gerechtshof alhier heeft zich gister middag bezig gehouden met de behande ling van een interessante strafzaak, welke niet minder dan ongeveer tien jaren ge leden heeft gediend voor de rechtbank le Maastricht. Voor deze rechtbank heeft toentertijd terechtgestaan de thans 43-jari- ge metselaar en rijwielhersteller J. J. B. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 30 September 1918 te Rumpen-Brunssum door het openbreken van een kast zich weder rechtelijk veertien duizend mark heeft toe- geeigend, welk geld toebehoorde aan een zekeren Bodewijk Peters. Op 18 Juni 1918 veroordeelde de Maas tri chtsche rechtbank verd deswege tot twee jaren gevangenisstraf, waarna het gerechtshof te Den Bosch zich in hooger beroep met de zaak bezighield. Het Hof verklaarde op 6 October 1919 verd. even eens schuldig aan den diefstal, maar ver hoogde de straf tot twee jaren en zes maanden gevangenisstraf Verd. ging in cassatie, maar de Hooge Raad verwierp het cassatie-beroep, met het gevolg, dat B. zijn straf van 2jaar volledig heeft uit gezeten. Maar B., die immer zijn onschuld had volgehouden, liet het er niet bij. Her haaldelijk drong hij op herziening van het vonnis aan. En bijzonderheden, welke na derhand aan liet licht kwamen, gaven den Hoogen Raad aanleiding revisie te bevelen. Op 17 December van het vorig jaar ver wees dit hoogste rechtscollege de zaak naar het Amsterdamsche Gerechtshof. En het was gistermiddag president mr. Jolles, die nadat de gebruikelijke formali teiten van naam. beroep, leeftijd, enz. op geven, waren vervuld, dadelijk het woord tot B. richtte, daarbij het .hart" van de ee- heele geschWIenis aansnildende „Ik geef U thans ernstig in overweging, B ."aldus mr Jolles, „om de geheele waar heid te zeggen. II beweer! in 191') een part'i otatina ter waarde van l^OOO mark aan Peters le hebben verkocht. U ontvangt vnorloopig maar 1 !090 mark en laat de geheele partij bij Peters achter Geloov» wie het gelooven wil! Het is zeer onwaar schijnlijk, dat U een dergelijk groote woar- de, tegen den kbers van tien jaar geleden, toch nog 63,000.— vertegenwoordigde, aan iemand tdouvèrtrouwt van wien u alleen maar weet dat hij goed voor zijn geld is!" VercL: „Het betrof hier een smokkelzaak cn in dien tijd vertrouwden smokkelaar» elkaar volkomen Pres.: „Uw onschuld in de onderhavige zaak zou veel waarschijnlijker lijken als lT wilde toegeven, dat de platina valsch is geweest. Volgens Peters waren het afge knipte breinaalden Uit het verder verhoor bleek, dat de te zing van verd. hierop neerkomt dat Peters de platina wilde behouden zonder de rest van de koopsom te betalen en dat hij verd daarom wegens diefstal heeft aangeklaagd. Pres „U is herhaaldelijk veroordeeld, R wel zeven maa» Eenmaal tot VA jaar wegens menschen roof. een oorlogsdelirt'" Gehoord werd vervolgens de hoofdinspec teur van politie te Amsterdam, de heer A. van Ysendijk. die op verzoek van den pro cureur-generaal een onderzoek hoeft na- gesteld naar aanleiding van een der vele revisieaanvragen door verd Get. heeft een viertal rapporten ingediend, zijn conrlusle is dat er vele dubin in de zaak zijn. In een koffer van verd welke zich te Amsterdam bevond, waar hij destijds een kamer heeft eehad. heeft get. stukken van rijwielspaken zonder kop en schroef gevonden. Hierna trad de kroongetuige, I.odewijk Peters, caféhouder en winkelier te Rum pen-Brunssum. voor het hekje. Uit den aard der zaak onderwierp de president hem aan een zeer scherp verhoor. Get, dcc'.de mede, dat hij met verd. was over eengekomen om een partijtje platina voor 2000 mark over de grens te brengen en aan een Duitscher af te leveren Van koo- pen is nooit sprake geweest, get heeft in 't geheel geen verstand van platina. In derdaad was get., volgens zijn zeggen, naar de grens geweest, mnnr onverrichterzake teruggekeerd. Toen eet. In zijn woning kwam. liep zijn dochter hem tegemoet, roepend „Er wordt ingebroken Gpft. liep naar boven, waar hij voor een kast, die op de voorkamer stond. verd. ontdekte, die een buidel Dultsche bankb'Uetten. wel ke in de kast geleren had. in de hand hield. Verd. gaf get. een stoot teren de kin en sloeg op de vlucht. Get. is hem nog achterna gesneld, rnaar verd verdween in de dirsternis. Pres „Maar U had in elk geval het re tina. 'k had maar eens onderzocht wat dat waard was,"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2