L. J. Luycx Zn. ZIJDEN SJAALS en VOSSEN. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Sc. Scliooleman Bel dan op No. 42 HET GEHEIME VERDRAG IN DE BELGISCHE KAMER KALME ATMOSFEER Verklaringen van Hijmans ALS HET V'ALSCH IS.. Een juiste vraag EEN CONFLICT BIJ „DE NEDERLANDER" HIJMANS SPREEKT Een stap bij onze re eering? In verbano met het hoofd artikel van gisteren Incasseert op binnen en Buitenland Electriciteit op e'k gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? Hutnorhoekje „Door misdadigers in elkaar gezet" Brussel, 26 Febr. (V.D) lledcnnild dag 2 uur werd de Belgische Kamerzitting geopend in aanwezigheid van slechts en kele leien en de ministers Jaspar, Hymens. Lippens. Jonson, Vauthier en Carnoy. De publieke tribune Is normaal bezet, doch die der diplomaten Is ledig. In een kalme atmosfeer verklaart Hvmans. na het reeds gegeven officieel© démenti herhaald te heb ben. en mededeeling te hebben gedaan van bet bezoek, hem vanmorgen door den Ne derlandsrhen gezant gebracht, dat men hier voor een vervalsching staat, welke be oogt de goede verstandhouding tusschen de volkeren te vergiftigen. In naam der loyau teit, vervolgde Hymans, protesteer ik tegen een dergelijke handelwijze (applaus) De on derhavige publicatie is niet anders dan een samenweefsel van verdichtsels, door misda digers in elkaar gezet en door een Neder landsch dagblad voetstoots geaccepteerd Wij moeten hier gelooven aan een syste matische campagne tegen België. Hymans spreekt ten slotte de hoop uit, dat de Ne derlandsche regeering met de Belgische zal willen samenwerken om klaarheid in dezp aangelegenheid te brengen en dat het ge zond verstand van het Belgische volk dp lasterlijke aantijgingen van zich zal wij zen (instemming van alle banken, inel uit zondering van de fronters en de communis ten) Hierna kwam de interpellant Vos, van de frontpartij, aan het woord om ecnigszins heftig te verklaren, dat het démenti ontoe reikend is en het gevaar oplevert voor de neutraliteit van België en dit land tot vazal van Frankrijk dreigt te maken Over de echtheid van het document kan spreker zich op dit moment nog niet uitlaten (ge lach), dach de verdenking in Holland zal bezwaarlijk kunnen worden weggenomen. Na verschillende Interrupties wijst de heer V03 er )p, dat ook bij de verstandig den kende Nederlanders ernstige vermoedens zijn gerezen. De Belgische regeering zal duidelijk haar politiek moeten uiteen zet ten. Wij wenschen een duidelijke verkla ring van Hymans. dat België nooit anders dan goede bedoelingen tegenover Neder land heeft gehad. Vervolgens verklaarde oud-minister Van- dervelde, dat hij zich geheel kon vereeni- gen met het démenti der regeering. Hij gaat voort: „Het accoord is van zuiver de- fensievcn aard. Ik heb geen zitting meer in de regeering, maar heb mijn vaderland lief en protesteer daarom mede tegen de leuge naars en lasteraars, die het vredeswerk ondermijnen (applaus van alle banken). Hij wees er verder op, dat ook de mededeelin- gen t.o.v. Spanje en Italië niet anders dan ongerijmd kunnen zijn. Spreker begreep niet. hoe men van hem zou kunnen ver wachten, dat hij niet alleen een oorlog met Duitschland, maar ook met Nederland, Spanje en Italië heeft helpen voorbereiden De tweede inter pellant Van Cauwe- laert zegt, dat het Fransch-Belgisch verdrag na het Lo- carno-pact zijn be- teekenis heeft ver loren Ook is hij overtuigd van de on echtheid van het stuk. bovendien ge publiceerd in een tweederangs dagblad van anti-Belgische gezindheid. Tenslot te vroeg Van Cau- Van Cauwelaert. welaert om ecrl ge meenschappelijk door de regeeringen van Wat beteekent dan de versterking der spoorlijn AntwerpenEsschen De Haagsche Courant schrijft: Wanneer, zooals de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken verklaart, de onthullingen omtrent het geheime verdrag tusschen België en Frankrijk „absoluut fantastisch" zijn: wanneer dit militair ver drag „verondersteld" wordt genoemd; wan neer er alzoo geen enkele onvriendelijk heid laat staan: vijandelijkheid! jegens ons land bedoeld is: welke beteekenis moet dan worden gehecht aan de uitbreiding en de versterking van de spoorlijn Antwer- Esschen? Dit punt toch wordt met name genoemd in de interpretatie van arti kel 3, onder het hoofd „Spoorlijnen in aan leg". Daar kan men bovendien ook lezen, dat de lijn Antwerpen—Roermond tot Ha- mont op vier sporen wordt gebracht. En zooals ons gisteren op informatie uit Rcozendaal werd bericht wij herhalen hel nog eens met het oog op de belangrijk heid van het feit is men met de uitbrei ding cn versterking van den spoorweg Ant werpen—Esschen reeds geruimen tijd aan den gang, zoodat men inderdaad in den loop van dit jaar er mede gereed kan zijn. Indien nu die uitbreiding en versterking v$n de bewuste spoorlijn alleen noodzake lijk werd geacht met het oog op een sterk toenemend personen en goederenvervoer hoe komt deze clausule dan te staan in de interpretatie van een geheim militair ver drag' Ons dunkt, dat het niet te veel ge vergd ia, om ten aanzien van deze vraag op een categorisch antwoord van de zijde der Belgische regeering aan te dringen. Nederland, Frankrijk cn Engeland In te stellen onderzoen, teneinde deze zaak vol ledig openbaar te maken. Hierna hield de communist Jacquemotte een vrij onsamen hangende rede, waarin hij volledige publi catie van het verdrag met Frankrijk eisch- te. Zonder hoofdelijke stemming werd daar na aangeno- m een motie, ingediend door de heeren N.asson, Vandevijvere en Vander- velde, waarbij de verklsrngcn der regee ring door de Kamer worden goedgekeurd en waarbij de Kamer zich aansluit bij het protest der regeering tegen de verdachtma kingen. Hiermede was het debat gesloten. Luxemburg en h-t verdrag, Luxemburg, 2 6 Febr. (HN.) Het Luxemburgsche Tageblatt leidt uit artikel 2 van de Fransch Belgische overeenkomst ai. dat Frankrijk, met toestemming van België de bescherming van Luxemburg op zich neemt en daaraan het recht ontleent in Luxemburg versterkingen aan te leg gen. Het blad protesteert daartegen cn ver langt, dat de regeering met alio naburige staten met inbegrip van Duitschland over een nationaal statuut van Luxemburg zal onderhandelen. Onze gezant op de Quai d'Orsay. Parijs 26 Febr. (H.N.) De Nederlaud- sche gezant te Parijs heeft vanmiddag op de Quai d'Orsay de zelfde démarche ge daan als de gezant te Brussel vanmorgen heeft gedaan Het ministerie antwoordde met te verwijzen naar het gisteren uitge geven démenti. Nog oen Belgische persstem, Brussel, 26 Febr. (V.D) De avond bladen hebben rnet voldoening kennis ge nomen van de regeerlngsverklaring. De Libre Belgique veroordeelt streng de houding van de Hollando-Flamingantls- tlsche groepen te Utrecht, die de oorzaak zijn der belachelijke publicatie. der stuken onaangetast kan laten. Een in terpretatie is geen overeenkomst en even min kan als zoodanig het protcol eener bij eenkomst van de staven beschouwd wor den. Wat niet wegneemt, dat èn dn inter pretatie èn het protocol opvattingen kun nen huldigen, veronderstellingen kunnen construeeren, mogelijkheden kunnen voor zien. aanduidingen kunnen geven en pro jecten kunnen voorbereiden of zelfs tot be gin van uitvoering brengen, welke als te gen Nederland gericht of in ieder geval als voor Nederland verre van vriendschappe lijk kunnen worden aangemerkt. De tegenspraken nemen de vrees, dat zulks inderdaad het geval is. niet weg. En toch is dit volstrekt noodig vricr het her stel van het geschokte vertrouwen. Een nieuw artikel van Nederlander. de Hij noemt he' een volkomen verzonnen stuk Uit Brussel wordt gemeld: In de Maanlag- namiddag onder voorzitterschap van minister presi lent Jaspar gehouden wekelijkscht- bijeen komst der regeering heeft de minimier van buitenlandsche zaken Hijmans aan de andere leden van het kabinet Jaspar mededeeling ged ian van hpt door zijn departement aan de pers verstrekte com- HIJMANS. muniqué inzake de publicatie door het Utrechtsch Dagblad van een valschen tekst van h'.t Fransch- Belgisch militair accoord De beweringen van het Nederlandsche blad, zeide hij, zijn geheel uit de lucht gegrepen en de zg. lekst is niets anders dan een volkomen verzonnen stuk. Verzekerd wordt In officieuze kringen 1 ■Jat de Belgische regeering in verband mpt deze kwestie ook nog tot het dopn van een stap bij de Nederlandsche regeering is be sloten. De Brusselsche Boir verneemt ook nog uit Parijs dat de Fransehe regeering even- I eens *t door het Utrechtsch Dagblad gepu bliceerde document als valsch beschouwt. Wil man het gewekte wantroa- wan wegnemen, dan zal op var- schillende punten klaren wiin moeien worden geschonken. De Telegraaf schrijft: Zooals te venvachten was, is te Brussel te Parijs en te Londen de echthud ont kend van de teksten, gepubliceerd naar aanleiding van het militaire verd-'ag tus schen Frankrijk en België. Terwijl van Kn- gelsche zijde wordt verklaard, dat te be- voegder plaatse niets bekend is van een militaire overeenkomst, di? in 1927 tus schen Engeland en België gesloten ou zijn, zeggen Parijs en en Brussel, dat de in on ze pers opgenomen documenten als ver- valschingen moeten worden beschouwd. De bewoordingen, waarin deze tegenspra ken zijn vervat, zijn echter met geschikt' de hier te lande gewekte bezorgdheid weg. te nemen. Vooreerst blijft de overeenkomst van 1920 geheim. Er wordt slechts gecosntateerd, dat haar bestaan destijds aar» het Bureau van den Volkenbond is medegedeeld. Ten tweede wordt verklaard, dat de mi litaire uitvoeringsbepalingen uit den aard der zaak als geheim moeten worden be schouwd Het Franschp démenti gaat nog iets ver der en ontkent, dat sedeu 1020 de twee regeeringen of de twee generale staven eenige militaire overeenkomst hebben on derteekend. Men gevoelt wel, dat dit laatste formeel juist kan zijn en nochtans de authenticiteit In een tweede artikel beschouwt D e Nederlander den inhoud van het gepubliceerde verdrag, en deelt mede. -Jat des te sterker is geworden haar overtui ging, dat dn Nederlanders, die het dusge naamde afschrift in handen kregen, meer nut zouden hebben gesticht met van hun bezit mededeeling te doen aan de Neder landsche regeering, dan door don inhoud der „toevallig verkregen" stukken aan Jan en Alleman in binnen en buitenland voor te leggen. Juiste lezing der gepubliceerde stukken, gelijk deze voorkomen op de eerste blad zijde van De Nederlander van gisteren, zegt den lezer, dat „het verdrag van 1920" zeker niet vredelievend is en in strijd komt mei den geest van Gcnève en Locarno. Maar de daad van het verdrag kan geïn spireerd z(Jn enkel door vrees voor agressie van Duitsche zijde, een vrees, die twee ja ren na don wapenstilstand de geesten in Frankrijk en België nog krachtig be- beerschte. Het verdrag bevat ook niets dreigends tegen Nederland De interpretatie van de Generale Staven, van 1927. is. zoo het stuk echt mocht blij ken, schaamteloos oorlogzuchtig en beslist gevaarlijk voor Nederland Echter, zelfs bespiegelingen van oorlogzuchtige gene raals zijn nog geen regeeringsbesluiten. Geheel anders staat het met de dus genaamde interpretatie van 1927. Als vermoedelijk onmiddellijke tegen standers van België worden daar ge noemd Duitschland en Nederland. De vermoedelijk onmiddellijke tegenstan ders vno Frankrijk zouden zijn Duitsch land, Italië en wellicht Spanje. Bij een conflict his*rhen Nederland en België zou België kunnen rekenen op don steun van twee Fransehe legercorp sen Inderdaad geniepig en oorlogzoekend is de gegeven uitlegging van het woord „agressie". De weigering van Neder land zich ten opzichte der waterwegen te schikken naar de met-gerechtvaar* digdo eischeri van Bplgië wordt in het stuk genoemd „een onvriendelijke daad, die zelfs als agressief zou kunnen wor den beschouwd". De geest, die deze boosheid uitdacht, hij 7.ij dan generaal, landverrader of vervalscher. moet wel van zeer bizon- dere mentaliteit zijn. Ten slotte worden vermeld strategi sche projecten, waarbij Nederlands souvereiniteit wordt genegeerd cn zijn gebied wordt beschouwd als publiek domein. Ook dit gedeelte draagt het duidelijk kenmerk van den onzet. de verhouding tusschen Nederland en Bel gië voor goed te bederven. De conclusie van de Nederlander is drieërlei: Het is noodzakelijk, dat de Nederland sche regeering zich vergewisse bij de re geeringen van Frankrijk en van België of de gepubliceerde stukken overeenstemmen met de werkelijkheid en, zoo Ja, in hoe verre de beide genoemde regeeriugen in stemmen met de interpretatie van het jaar 2927, van bare generale staven Zoolang omtrent de gezindheid der Bel gische regeering ten opzichte der eerbie diging van do integriteit van ons grond gebied twijfel mocht bestaan, zou van voort zetting der vriendschappelijke onderhande lingen bezwaarlijk sprake kunnen zijn. Er ligt in de publicatie van de als authentiek aangegeven interpretatie een© benndeeling van den geest van vriendschap en vertrouwen, welke gee^t van vriend schap cn vertrouwen, welke geest juist zoo zper noodig is bij het verkeer tusschen de twee kleine nabuurstaten: Nederland en België En wij blijven betreuren, dat zoodanige publicatie plaats had, in plaats dat de he- ziMers van het stuk ëerst de Nederlandsche receering in slaat stelden zich van zijne echtheid of valschheid te vergewissen. Uit Berlijn seint men ons: Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat do Engelsche ambassade te Ber lijn een 'erKia-ing heeft gegeven, waarin gezeg I wmdl. dal in 1927 geen Belgisch Fnge'sch* overeenkomst is tot stand geko men. Evenmin hebben besprekingen tus schen de generale staven plaats gehad. Men seint ons uit Brussel: De Nederlandsche gezant te Brussel heeft heden een onderhouo gehad mei den Belgi- schen minister van buitenlandsche zaken Hijmans. Naar verluidt heeft Hijmans aan den Nederlandschen gezant ve klanrd dat België zijn démenti ten opzichte van het Fransch-Belgische verdrag handhaaft. De oud-mini.sterJ.Th.de Visser ei baron de Vos van Steenwijk be danken iesp. als hoofdredacteur en commissaris Het Ch.-Historisch Dagblad „De Neder land e r" bevate gister de volgende mede deeling „Gisteravond bevatte „de Nederlander" een hoofdartikel, waarin over de publicatie van het Fransch-Belgisch geheim militair verdrg wordt gesproken. In hoofdzaak richt de schrijver zich daar in tegen dengene, die dit geheim verdrag heeft weten machtig te worden en tegen hen i die het hebben gepubliceerd. Ondergetee- kenden zijn echter van oordeel, dat deze laatsten veeleer den dank van ons volk verdienen, nu zij voor het forum der open bare meening datgene brachten, wat door generale staven, wellicht ook tegenover ons land, wera overeengekomen. Zoozeer betreuren zij dan ook de onvader landslievende houding tegenover deze man non in tegenstelling met de geheele Neder landsche pers aangenomen, dat zij daarvoor de verantwoordelijkheid niet v enschen te dragen en om die reden, de eerste als hoofd redacteur, de tweede als commissaris, heb ben besloten hun ontslag te nemen. J. TH. DE VISSER. BARON DE VOS VAN STEENWIJK Hierbij teekent de heer J. R. Snoeck Henkemans het volgende aan Bovenstaande mededeeling van de heeren De Visser en De Vos van Steenwijk werd ontvangen nadat het hier volgend hoofd artikel reeds was geschreven en gzet. Hoe diep door ondergeteekende ook wordt betreurd het besluit dezer belde mannen en hun bepaald verlangen dit besluit heden en in dezen vorm te publiceeren, zoo meent hij toch, na ernstig beraad, dat dit hem geen aanleiding mag geven een woord uit zijn artikel van gisteren terug te nemen, noch iets in zijn artikel van heden te veranderen. Een gevoel van afgrijzen moet ens volk vervullen. De Li m burger Koerier schrijft o. a. het volgende: „Een gevoel van afgrijzen moei het volk van Nederland vervullen bij het lezen van hetgeen in het Utrechlsch Dagblad over het tot dusver geheim gehouden militair verdrag tusschen België en Frankrijk onthuld wordt," En verder: „België is van plan de integriteit van den Nederlandschen staat op de meest flagrante wijze te schenden. Belgie is van plan ons Limburg te bezetten, zooals Duitschland in 1914 België bezet heeft. En België zal daarin worden ge steund met al de macht waarover Frankrijk beschikt. Dat is nu de ware gedaante van sta ten, die willen doorgaan voor de fun damenteri van den Europeeschen vre de! Al de gruwzame voorspellingen van zekere. Nederland gunstig gezinde zijde over de grens blijken dus gegrond. Alie vriendelijk schijnende verklarin gen aan het adres van Nederland zul len behandeld worden als het nog steeds geldige verdrag van 1839. dat aan België, ten gunste van Nederland, de verplichte neutraliteit oplegt, na melijk: als vodjes popier LANGESTR. 49 - TEL. 190 MOOI: COLLECTIE Van Perseyn» straat 4. Vraagt Demonstrrtie \i t'ersevnstraat 19 Telet 423 Tot overmaat van ramp blijkt ook nog uit „de interpretatie dor artikelen van het Fransch Belgisch militair ver drag', dat Nederland niet langer op Engeland kan steunen. De Franschgezinde politiek van ChambeFlain vindt haar bekroning Jn het loslaten van den Iraditioneele» steun van Engeland aan Nederland. Hetgeen overigens niet aan eenig ini tiatief van Engelsche zijde kan zijn te wijten, maar een gevolg moet zijn van België s diplomatieke activiteit. Met één slag is nu ook duidelijk ge maakt, waarom tal van Belgische pro fessoren, staatslieden en diplomaten zich sinds jaren beijveren om in het buitenland den indruk te verspreiden, dat Nederland zich tegenover België aan verdragschennis schuldig maakt. De geweldenaar in het hart poogt zijn aanstaand slachtoffer verdacht te ma ken, ten einde later de schuldige han den „in onschuld te wasschen". Meer zullen wij op het oogenblik niet over de onthulling van het Utrechtsch Dagblad vertellen." DIEFSTAL UIT EEN POSTKANTOOR, Zaterdagmiddag is op het post- en tele graafkantoor te Oldenzaal een gesloten geldzakje met een inhoud van ƒ500 aan zilvergeld, dat geplaatst was binnen de ga zen afscheiding en tusschen de loketten, met vernieling van gemelde afscheiding, ge stolen. Van den dader nog geen spoor. Be lit daar linke Zeg. o es tel dat fordje af kom met wu Vracatauio"0 U-uudiw opuiiuui.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6