J.ü. SCHOTERMAN ?Zn. Na 1 Maart verlaagde prijzen gedistilleerd L. J. Luycx Zn. ZIJDEN SJAALS en VOSSEN. MET GEHEIME VERDRAG DE KWESTIE VAN DE SPOORWEGEN Wat is er weggelaten EEN OFFICIEELE VERKLARING Men acht dit bevredigend UTB.S1R&AT 17 Bevestigd 1878 - TELEFOON 145 „TIJDELIJAE AAIW IEDIXG" Inmaakbrandev.ijn a i 3.51 er Liter bi) S. H. MASS/. Humorhoekje ^taliaanschs persstemman. Rome, 27 Febiv (V.D.) De publieke opi nie in Italië is in het algemeen erkentelijk voor het feit dat het U.D. den tekst van de geheime I'ransch Belgische militaire over eenkomst heelt gepubliceerd. In hun com mentoren laten de bladen zich scherp uit over de heftigheid van de démenti's van de Fransche en Belgische regeeringen, welke doen vermoeden, dat de publicatie inderdaad niet van juistheid gespeend is. Alfredo Signoretti schrijft in „11 Tevere' dot een gentleman, als iemand hem op oen dergelijke minderwaardige manier een insinuatie naar het hoofd slingert, hoog stens slechts zijn schouders zou ophalen, maar niet probeert terug te trappen, wat hier het geval schijnt te zijn. Wij kunnen het niet met zekerheid zeggen, schrijft hij, maar wij durven toch wel beweren, dat deze documenten niet gefantaseerd kunnen zijn. Wij gelooven, dat zelfs, wanneer al leen manr het Fransch-Belgische verdrag van September 1020 zou bestaan, het mili tair karakter daarvan reeds twijfelachtig is aangezien de term „verdedigingsoorlog' te vaag is. Militaire maatregelen, die genomen wor den ten behoeve van een verdedigingsoor log, kunnen al heel gauw het aanzien krij gen van offensieve voorbereidingen. Wat Berthclot tot jhr. Loudon gezegd heelt. Ten aanzien van het schriftelijk antwoord van den Quai d' Orsay aan ons gezantsciiap te Parijs, meent de Fransche correspon dent van het llbld. te weten, dat het vol strekt niet de onaangename pointe heeft, d>e in de bladen in uitzicht gesteld werd, maar slechts de hoop uitspreekt, dat de ge geven verklaringen de Nederlandsche re geering in staat zullen stellen, don twijfel op te heffen, in Nederland gewekt door zoo grovelijk onjuiste publicaties, en het hare te doon om een einde te maken aan de tcn- dcnticuse campagne, die daarvan het ge volg geworden is. Het zou misschien niet ongewensebt zijn, indien onze regeering, teneinde de onjuist heid van bovengenoemde geruchten om trent een onvriendelijk antwoord van de Fransche regeering aan onzen gezant aan te tooncn, aanleiding vond den brief in ex- tenso te publiceeren. Wist Vandervelde van verdrag? het Een der Berlijnsche correspondenten van het Hbld. telefoneerde: Men hoort dezer dagen algemeen de vraag stellen, of de soc.-dem. Vandervelde niets heeft geweten van het door het „U. D." onthulde geheime verdrag en de inter pretaties van 1927. De Soz. Dem. Pressedicnst, het officieele persbureau der soc.-dem. partij, heeft zich gehaast deze vraag ontkennond te beant woorden en ook de meeste democratische bladen zijn overtuigd, dat de soc.-dem. mi nisters in België niets van deze onverkwik kelijke affaire hebben geweten. Het Duitsch-nationale blad „Der Tag" wijst er in zijn nummer van heden (Woens dagmorgen op, dat Vandervelde minister van buitenlandsche zaken Is geweest juist in de jaren, toen het Fransch-Belgische mi litaire accoord werd gesloten en de inter pretatie# van 1927 tot stand kwamen. Bo- vendion heeft hij zich bij herhaling in het Belgische parlement over deze geheim* verdragen als minister uitgelaten en zelfs verklaard, dat de geheime conventie dien de te worden beschouwd als een aanvul ling van het pact van Locarno. Hot moest wel een zeer eigenaardig mi nister van buitenlandsche zaken zijn. zegt het blad, die een verdrag met een vreemde mogendheid ten aanzien van de heele we reld waagt te interpreteeren zonder dit te kennen. In België bestaan slechts twee afschriften van het geheim verdrag, een is gedepo neerd in het archief van don generaion staf, het andere in het kabinet van koning Albert. Dit tweede document kan slechts op een speciaal besluit van het kabinet aan de ministers ter Inzage wordjn verstrekt. Daartoe dient het kabinet een commissie van drie ministers te benoemen. Wij be strijden niet, aldus het blad, dat de soc.- dem. ministers mei de bekende opvatting van hun taak hebben verzuimd, zich op deze wijze te oriënteeren, omtrent verdra gon, die voor bun land van geweldig b* lang zijn. Wij weton echter anaerzijds, dat er in het Belgische dept. van buitenland sche zaken een brief van Vandervelde aan De Biouckère wordt bewaard, waarin de inhoud van het geheime verdrag, kort sa mengevat, wordt medegedeeld. Kon bewijze door do absur diteit van het tractaat aan te toonen dat dit onecht moet zijn. Uit een hoofdartikel van het Handels blad: De ontkenningen van de echtheid van het stuk, dat het „Utrechtsch Dagblad" heeft gepubliceerd, zijn gekomen, wij hebben, zooals men weet, niet anders verwacht. Is daarmee de valschheid van het stuk komen vast te staan? Wij gelooven het niet. Wij weten nu wel, dat in do diplomatieke we reld en die der regeeringen zulke ontken ningen, wanneer men ze in het staatsbe lang noodig acht, helaas als leugens om bestwil, geoorloofd worden geacht Er zal dus iets meer moeten gebeuren, om ons ervan te overtuigen, dat het „U. dupe is geworden van zijn vertrouwen in het gepubliceerde stuk I)p voornaamste, en overtuigendste tegen spraak had moeten komen uit de Belgische Kamer. Maar ook vandaar hebben wij ze niet gekregen. Een middel daartoe zou in de eerste plaats geweest zijn te zeggen, wat wèl in het Fransch-Belgische verdrag staat. Is dit een uitsluitend defensief verbond, dat in derdaad bedoelde de waarborgen van het Pact van Versailles te versterken, dan. zou men zeggen, kan thans in elk geval tegen publicatie geen bezwaar meer bestaan. Zoo ver Is men echter blijkbaar niet bereid to gann. Men heeft ons wel verteld, dat de gene rale staven van jaar lot jaar besprekingen voeren, waarbij eventueele maatregelen voor bepaalde eventualiteiten worden ge nomen, maar men deelt ons niet mee in hoever daarbij rekening is gehouden met een evontueele schending van Nederlandse!» gebied. Wij hebben niet vernomen dat wat, vol gens het door het „U. D." gepubliceerde stuk, aan spoorwegen on wegen naar onze grens is verbeterd en aangelegd, inderdaad niet is verbeterd en niet is aangelegd, hoe wel toch dat een bewijs voor de onjuistheid der mededeelingen van het „U. D." zou zijn geweest De heer Van Cauwelaert heeft In de zitting betoogd dat men aan een démenti niet genoeg had in dit geval. Dat meenen ook wij. Als het stuk door het „U. P." gepubli ceerd het geheime verdrag cn de wijze van uitvoering door de generale staven beraamd onjuist weergeeft, dan bewijze men dat Dat is mogelijk, bijvoorbeeld door aan een door den Volkenbond aan te wijzen com missie, waarin o.a. ook een Nederlander zitting zou moeten nemen, inzage te geven van dat in feiteliiken strijd met art. 18 van het handvest geheim gehouden verdrag cn van de protocolsbesprekingen van de gene rale staven over deze zaak sedert 1920 Dat ware geschikt, om ons te doen mee nen, dat het „U.D." en 90 van Nederland met het „U. D." dupe is geworden van een falsaris. Er kan nog iets anders gebeuren. De „Temps" heeft geschreven, dat de bepa lingen van het zoogenaamde geheime verdrag zoo in strijd zijn met het ge zond verstand, dat het nutteloos is het te bespreken. Dat nu spreken wij vol strekt tegen. Nutteloos is het niet. Kan men aantoonen, dat de bepalingen van bet verdrag absurd zijn. dot het daar om al oen vervalschlng zijn moet. dan zullen wij de eerslen zijn om dit te er kennen en ons erover te verheugen. In België, en ook in Frankrijk, ziet men in de geheele zaak een manoeuvre om de verstandhouding tusschen België en ons, die inderdaad beter moet worden en inderdaad wel beter stond te wor den, te verstoren. Meenden wij dat, wij zouden de publicatie een der ergsto misdaden achten, die op dit gebied ge pleegd zijn. Daartoe zou ook het „U D zich natuurlijk nooit geleend hebben: dan zou het mede dupe zijn geworden. Laat dus de „Temps" de absurditeit van het verdrag aantoonen. Wij vree zen, dat dit het blad niet gemakkelijk zal va'len, al daarom niet. omdat ver- valschers gewoonlijk wel zooveel weten van de zaken, waarover zij valsche stukken fabriceeron, dat zij geen ab surditeiten schrijven. Wij zullen die bewijzen nauwgezet na gaan, cn als ze overtuigend zijn, dat gaar ne erkennen. Wij gelooven aan de nood zaak van onderhandelingen met België over een nieuw verdrag en willen niets liever dan dat die in een geest van vrede en vriendschap zullen kunnen plaats hebben. Naast de negatieve houding ook een positieve Het Vaderland schrijft: Nu de interpretatie van 1927, zooals het U. D. die heeft afgedrukt. We staan hier voor wat ons een verzuim lijkt van het Utrechtsche blad. Het hcoft weliswaar aan gekondigd: een stuk uit de interpretatie van 1927, zoodat iedereen weten kon, clat het geen volledig document afdrukte. Maar de verklaring van deze handelwijze is ons nog onthouden. En het lijkt ons onbegrijpe lijk, dat niet een volledige tekst gegeven werd van een document, hetwelk de Utrechtsche redactie in handen kwam en uat zij toch als volkomen authentiek be schouwde. Wie heeft het stuk voor de courant bewerkt, wat is er uit weggelaten en wat is bij deze weglatingen het richt snoer geweest? Er bestaan natuurlijk aanteekeningen op grond van wat er besproken is op de samen komsten der stafofficieren van Frankrijk en België. De oud-minister Vandervelde erkende gisteren in de Kamer ook de mo gelijkheid, dat een officier van den staf een papier volgeschreven had als dat, hetwelk het U. D. als zoogenaamd interpretatief s:uk heeft afgedrukt (zij het niet volledig;. Maar hij voegde er aan toe, dat iets der gelijks de Belgische regeering niet kan bin den. De juistheid van die opmerking valt niet te ontnennen. Als stafofficieren ergens bij eenkomen, zullen zij het misschien hebben over mogelijkheden, die de regeering niet onder de oogen heeft gezien. Maar het wordt toch bedenkelijk, als stafofficieren zich gaan bezig houden, niet met militaire maatregelen, die in eon bepaald geval ge nomen zouden moeten worden, maar rnet beschouwingen over wat als een casus foe deris zou beschouwd kunnen vvorrlpn. Dan komen de officieren op politiek terrein. Dot de Belgische regeering zich door hun be sprekingen op dit terrein niet Iaat binden, nemen wij alweer aan. Maar grooter waar de zou ook hier weer naast de negatieve een positieve verklaring hebben, n.l. deze, dat de Belgische regeering nimmer eenig directief gegeven heeft aan de samenko mende stafofficieren, om zich met politieke zaken in te laten, cn dat zij het zou be treuren, als dit ooit het geval ware ge weest Er worden in het interpretatieve stuk in het U. D. o.a. een aantal spoorwegen ge noemd, die met het oog op een doortocht der Fransch-Belgisch-Engelsche troepen door Nederlandsch Limburg noodzakelijk zouden zijn geacht. Ook is er sprake van spoorwegen, die bij een rechtstreekschen aanval op ons land dienst zouden moeten doen. Voorts zijn blijkbaar door de Utrecht sche redactie namen van spoorwegen weg gelaten, die voor ons land geen beteekenis zouden hebben. Inderdaad kunnen de laat ste ons voor het oogenblik niet interessee ren en zelfs spreken wij niet over strategi- schen spoorwegaanlog tegen ons land, om dat geen enkel land het recht ontzegd kan worden zich te wapenen op eon mogelijk conflict met zijn buurman, zoo lang het vertrouweon in den Volkenbond nog zoo zwak blijkt te zijn als thans. Maar do spoorwegen, die geallieerde troepen door ons Limburg moeten voeren, hebben onze volle aandacht. Waar de Belgische regee ring de verantwoordelijkheid van het inter pretatieve stuk volledig van zich afschuift, kan zij, dunkt ons, ook hier gemakkelijk naast deze negatieve houding een positieve stellen door overtuigend aan te toonen, dat van een dergelijke spoorwegaanleg geen sprake is. De goede verstandhouding tusschen ons land en België, waarop gelukkig door de overgroote meerderheid der bevolking aan weerszijden der gemeenschappelijke grens wordt prijsgesteld, kan grootelijks bevor derd worden door de geruststellingen, welke door de hier boven aangeduide posi tieve verklaringen kan worden gegeven. Engeland doel ntels wat in strijd is met den Volkenbond Londen, 27 Febr. (H.N.) In het La gerhuis is vandaag een verklaring afge legd met betrekking tot de in Nederland gepubliceerde documenten over het Fransch- Belgische verdrag. Chamberlain had zich wegens een lichte ongesteldheid laten ver ontschuldigen. zoodat de onderstaatssecre taris voor buitenlandsche zaken Locker Lampson het woord voerde. Naar in de omgeving van Chamberlain verluidt, heeft de minister slechts een lichte verkoudheid, zoodat zijn toestand geen aanleiding Lot be zorgdheid geeft. Uit naam van.de regee ring verklaarde Locker Lampson dot En geland slechts bij den Volkenbond gere gistreerde nota's kent, waarin België en Frankrijk vaststellen dat zij In November 1920 een militaire overeenkomst hebben ge sloten. waarvan, naar medegedeeld Is, liet doe! de versterking van de waarborgen voor den vrede en de veiligheid, die uit het statuut van den volkenbond voortvloeien, is. Locker Lampson verklaardo verder dat hij den tekst van de militaire overeenkomst, die niet gepubliceerd is, niet heeft gezien en ook geen kenni9 heeft van de z.g. inter pretatie van de overeenkomst. Engeland zelf heeft na den oorlog, afgezien van de verdragen van Locarno geen overeenkomst gesloten, welke militaire verplichtingen be vat. Er bestaat ook geen militaire overeen komst en geen militair overleg tusschen den Engelschon gcneralen staf en eenige buitenlandsche mogendheid. Geen enkele militaire attaché heeft te Brussel bij eenige gelegenheid dergelijke vraagstukken ook besproken Op een vraag van Wedgewood, of men kan aannemen, dat er geen mili taire besprekingen met Frankrijk of België zullen plaats hebben, die ook niet met Duitschland worden gevoerd, zoodat Enge land zijn verplichtingen op grond van het verdrag van Locarno streng zal houden, antwoordde Locker Lampson. dat Wedge wood verzekerd kan zijn dat Engeland niets zal doen, wat in strijd met het statuut van den Volkenbond zal zijn Op een vraag van Ken worthy, of eenige stappen zijn ge daan, om de publicatie als een vervalsching te brandmerken en de bewerkers daarvan op te sporen, volgde geen antwoord. Londen. 27 Febr. (H.N.) De verkla ring van Locker Lampson met betrekking tot de Utrechtsche documenten wordt in politieke kringen te Londen, als bevredi gend beschouwd, omdat nadrukkelijk ver klaard is, dat geen Engelsche militaire of taché deel genomen heeft aan onderhande lingen, welke de regeering, formeel welis waar niet zou kunnen goedkeuren, doch die in de praktijk op een verplichting van En geland zouden neerkomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot president bij het hooggerechtshof van Ned.-ïndië, mr. J. Th. Goossens, Ned. Indisch hoofdambte naar met verlof, laatstelijk raadsheer in genoemd college. Bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 Maart '29 tot. 1 Mei '29 we derom benoemd lot landbouwkundige aan de Landbouw-hoogeschoool te Wageningon ir. J G." Ossewaarde, aldaar, en is aarr ir. J. G Groenewolt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk assistent aan de Landbouvvhoogeschool te Wngeningen Alphabetische aanbevelingslijsten voor twee vacatures van rechter in de rechtbank t* Amsterdam: 1e lijst mrs. F. L Neppérus. rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Am sterdam; P. H. Smits, advocaat cn procu reur te Arnhem; J. Verclarn, advocaat-pro cureur, tevens rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Amsterdam; 2e lijst: mrs. D. K. S. van Lier. substi tuut-officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam; J. Overwater, secretaris van den Voogdijraad II, tevens secretaris der afdeeling Amsterdam van het Ned Genoot schap tot Zedelijke Verbetering van Gevan genen; J. Sprey, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam; benoemd tot ridder der Oranje Nassau orde A. E. Meijer, secretaris van den Raad van Toezicht op de Artillerie inrichtingen in rang en ouderdom van rang overge plaatst, bij den generalen staf met ingang van 1 Maart de kapitein W. F. K. Bisschoff van Heemskerck van het 8ste regiment in fanterie; Toegekend bij bevordering aan P. Drost, leider der boerderij van de familie Steenis te Wadenoyen, do zilveren eere-medaille Oranje Nassau-orde. Als blijk van goedkeuring on tevreden heid toegekend de bronzen eere-penning voor menschlievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift aan G van Dok. con ducteur. te Schagen; J. de Groot, werkman, te Dordrecht: J. J Breevaart, voorman ge meente-reiniging, 's Gravenhnge: Th. Stien- stra. kapitein op de stoomhoot Sluis—Brug ge. te Brugge: B. J. Veiderman. luitenant ter zee 2e klasse aan boord van Hr. Ms K XII: P. Nauta. kantoorbediende. Am sterdam; A. Blok. agent van politie 2e kl-, Rotterdam: S. van Haselen. handelsreizi gers te Amersfoort: J. A. Brouwers, timmer man, 's Hertogenbosch en J. Bettenbryers Ammerzoden. Is krachtens de artt. 36, punt 4o en""37 een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-tweede luitenant H. J. vVolvetang van het regiment kust- arhllerie en aan den reserve-kapitein .T. J. van der Valk van het 20ste regiment in fanterie en krachtens de artikelen 36, punt ?o en 37 met ingang van 3 Maart 1929 aan den reserve-luitenant-kolonel L. Roelfsema van het le regiment huzaren. Is op den voet van het bepaalde bij het sedert gewijzigde Kon. Besluit van 22 Aug. 1917 benoemd bij het reserve personeel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve- fficier van gezondheid der tweede klasse de heer C. P. Engel, arts. HET RHENENSCHE VEER. Weer toegankelijk voor auto's. Het Rhenonsche veer is thans weer toe gankelijk voor auto's tot een maximum ge wicht van 3000 K.G. HET IJS. Stremming van verkeer. Grave: Overtocht voor voetgangers en wielrijders per ijsvlet of over voetpad. Hedcl: Overtocht met veerpont bij dag; '«i nachts per roeiboot. Keizersvcer: Overtocht over het ijs voor voetgangers en wielrijders. Moerdijk: Veerdienst gestaakt. Nijmegen: Veerdienst geheel gestremd. Zallbommel: Overtocht uitsluitend \oor voorgangers. Gorcum—Steeuwljk: Ovei tocht per schouw voor voetgangers, geen rijwielen. DordrechtZwijndrecht: Overtocht geheel gestaakt, voetgangers over spoorbaan. Arnhem: Ovortocht voor allo verkeer. Kuilenburg: Overtocht alleen voor voet gangers. Vreeswijk: Dito. Doesburg: Overtocht voor licht rijverkeer. Katerveer: Pontveerdienst geschiedt door geul. HET IJS BIJ LOBITH. De genie reikt de behulp zame hand. Gistermiddag hebben geniesoldaten het ijs in de haven van de scheepswerf „De Hoop" laten springen om de schepen, die nog gedeeltelijk buiten liggen voor dc ha ven, in veiligheid te brengen. LANGESTFt. 49 TEL. 190 MOOII COLLECTIE SLIJTERIJ - HAVIK 41 TELEFOON 292. EFNSTIG MOTORONGEVAL. Gistermiddag ongeveer 2 uur reed de garagehouder Hamersveld te Bussum, per motor over den Amersfoortschon weg te Naarden. Voor hora uit reed een boerenwa gen, waarom hij vol gas gaf om deze te kunnen passeeren. Doordat bij met het voorwiel op da naast den weg gelegen trambaan slipte, sloeg de motor over don kop en kwam H. met zijn hoofd op de straatstecnen terecht, waardoor hij zijn be wustzijn verloor. Een terstond ingeroepen geneesheer constateerde een ernstige sche delbreuk en achtte overbrenging naar de Majellastichting te Bussum noodzekelijk. De toestand van den heer H is zeer ernstig. BRAND BIJ KRASNAPOLSKY. De omvang zeer gering. In hotel Krasnapolsky te Amsterdnm werd gisteravond omstreeks half zeven brand ontdekt onder den trap van het ho le'.. De rook 'kwam uit de naden. Het bleek dat twee vuilnisbakken, die onder de trap geborgen waren in brand stonden. Het per soneel begon dadelijk met eenige anihi'a- tors de vlammen te blusschon, terwijl te vens de brandweer werd gealarmeerd. Deze rukte op de melding „brand bij Kras napolsky" met veel materiaal uit. Toen zij kwam was het vuur al reeds gedoofd. Er waren een paar gaten in de trap gebrand. DE HEERSCBENDE GRIEP. Een kleine 900 zieke mijn werkers. Ook in Deven ter toename. Op de mijn Willem Sophie zijn van de ongeveer 1800 werklieden 290 lijdende aan griep. Op Staatsmijn Wilhelmina zijn een kleine 600 zieken. Gisteren heeft de controleerend genees heer der ziekenfondsen te Deventer dr. Krulzinga zeventig nieuwe griepgevallen geconstateerd. Alleen de ziekonhuisapo- theek bereidde gisteren in verband met de griep meer dan duizend recepten. ONTTREKKEN AAN EEN BESLAG. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren bevestigd het vonnis van de Recht bank te Utrecht, waarbij jen landbouwer te Nigtevecht veroordeeld werd tot twee maanden gevangenisstraf wegens het ont trekken van goed aan een wettig gelegd beslag, t.w. vier kippen en eon haan. Oor spronkelijk was bij verdachte op 33 kip pen en twee hanen beslag gelegd en later bleken 23 kippen en eon h*an vermist te worlen, terwijl verdachte aan den gemeen teveldwachter opgaf vier vijf kippen en een haan zonder toestemming geslacht en met zijn gezin opgegeten te hebben. Bezoeker by een zwaar beschadigde vriend üet if zeker wc neei aoea zusiei aanneei ik oetn een paai qrapjei- vertel, on- icn vrooiukeo lacb weei op zyn gelaal terug ie doen keereo tHuznorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6