BeSdanc^No. 42 L. 1. Luycx Zn. B. Schooiemart STADSNIEUWS.; STRIJD TEGEN HET IJS SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE DE VERVALSCHINGEN VAN ORLOF DE LUCHTVLOOT VAN EUROPA BINNENLAND ONS BELEID IN INDIE De rol der bevolking Hebt U een Taxi of Auto noodig? Electriciteit op eik gebied UIT DEN OMTREK. ,,L' Hirondelle 16,18 Langestraat Ontvangen Aardige Voorjaars'Hoeden 5.2s 4 so 3.90 SPECIAAL ATELIER VOOR VERVORMEN VAN HOEDEN De veerbooten l winnen het XJyL Warnemünde wordt d.d. 4 Maart be richt D-! Duitsche veerboot Mecklenburg heeft gisteren ongeveer één uur Wamemünde verlaten on is omstreeks vijf uur in Gjed- 8er aangekomen. De Duitsche veerboot Schwerin slaaade erin de reis in omgekeer de richting in ongeveer acht uur (van half twee tot bij half tien) af te leggen. D« Deensche veerboot Danmark. die om half vier in het kielzog van de Schwerin ver trok. bleef in het pakijs steken. Op de Deensche veerboot bevonden zich 400 Scan- dinaafsche bezoekers van de jaarbeurs te Leipzig. Op de Oostzee kwam 's avonds een zeer dikke mist opzetten. Wegens het ge vaar van de in voortdurende beweging zijnde ijsmassa's en van den mist wees de Danmark de van Duitsche zijde om half vier door de veerboot Schwerin aangebo den hulp af. Vanmorgen heeft de Danmark de reis voortgezetzij kwam ongeveer 1454 uur na het vertrek te Warnemünde aan De afstand Gjedser— Warnemünde wordt Ir» normale omstandigheden in 254 uur ge legd. Dertig Fransche soldaten omgekomen Paris Soir bevestigt een bericht van de Quotidien. volgens hetwelk 30 soldaten van het bezettingsleger te Trier tnegevolge van de koude zijn omgekomen. Het blad voegt er bij. dat het departement van oor log dit feit niet meer ontkent, maar toe geeft dat de zaak opwinding heeft veroor zaakt. Een onderzoek is gelast. Het departement van oorlog deelt in een aan de pers verstrekte verklaring mede. dat de in het Rijnleger heerschende griep een epidemisch karakter heeft aangeno men. Alle noodi.ge voorzorgsmaatregelen zijn getroffen en er kan van een afneming van het aantal ziektegevallen worden ge sproken. Gedeeltelijke bekentenis ongeveer 254 millioen luisteraars staan ingeschreven, zoodat het mogelijk zou zijn wanr schatting tusscl.cn de tien en twaalf milliooü mcnschen door middel van de ra dio te bereiken, of wel het grootste deel van bel kiezerscorps. De directeur-gene raal van de posterijen verklaarde in zijn antwoord, dat de pogingen, die langs of- ficieelen weg waren gedaan om op behoor lijke wijze tot overeenstemming te komen lusschen de verschillende politieke partijen len aanzien van het gebruik van den draad loozen omroep, waren afgebroken. Hij ver klaarde voorts, dat het niet onredelijk was dat de regeering gelegenheid zou krijgen om op eiken aanval, die van liberale of van Labour zijde op haar zou worden gedaan, to beantwoorden. Nu echter de pogingen, om tot overeenstemming te komen, waren mislukt, kon hij niet toegeven, dat Int zijn plicht was om thans met de British Broad casting Corporation in derhandeling te treden, of het initiatief tot een dergelijken stao te nemen. Belangrijke gegevens Stockholm, 5 Maart. (H.NVolgens een artikel in Flygning, het officieelc or gaan van de Zweedsche Aerociub en van de Zweedsche luchtvaartmaatschappij, bt staat de Europeeschc luchtvloot voor het passagiersverkeer thans uit 730 vliegtui gen, waarvan de motoren een totale capa cileit van 358935 P.K. hebben Deze capa citeit komt overeen met die van 16 mo derne mailschepen van de afmetingen van de Kungsholm, het laatste en grootste schip van de Zweedsche Amerikalijn. Bij het begin van 1929 werden geregelde lij ncn onderhouden door 25 verschillende luchtvaartmaatschappijen, die 15 landen vertegenwoordigden. Met Rusland is hierbij geen rekening gehouden, aangezien van dit land geen inlichtingen verkregen kon den worden. Van de geheele luchtvloot heb ben 577 vliegtuigen één motor, 71 twee, 63 drie cn 19 vier motoren. De 730 vliegtuigen zijn door 29 fabrieken gebouwd en tellen niet minder dan 67 verschillende typen. Echter wordt er naar grootere uniformiteit gestreefd, zoodat het aantal typen binnen kort wel aanmerkelijk verminderd zal wor den. Over het algemeen is het streven om grootere vliegtuigen en krachtiger moto ren te bouwen. Waarschijnlijk zal de Die selmotor binnen kort de thans gebruikte motoren zware concurrentie aandoen. De Dieselmotor heeft het voordeel, dat hij minder brandstof gebruikt en de brand stof. welke voor den Dieselmotor gebruikt wordt. 50 pet. goedkocper is dan de ben zine, terwijl ook het brandgevaar aanmer kelijk verminderd wordt. In de vervalsching9zaak-Orlof heeft deze verdachte een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Hij heeft toegegeven het document, waaruit de omkooping van den Ameri- kaansche senator Borah most blijken, te hebben vervalscht, maar houdt staande, dat een echt document hem tot grondslag voor zijn falsificatie heeft gediend Men wil de in Amerika opgedoken fotografische reproducties der documenten, waarin Bo rah wordt beschuldigd, naar Berlijn laten komen. De aldaar te koop aangeboden do cumenten zijn, naar reeds vaststaat, niet identiek met die, welke men in Amerika bezit, maar de politie hoopt door vergelij king te kunnen uitmaken, of zij uit de werkplaats van Orlof afkomstig zijn. GHANDI GEARRESTEERD. De Tiroee of India deelt mede, dat de Swarajistenleider Ghandi te Calcutta is gearresteerd. PANIEK IN EEN BIOSCOOP. Rome, 5 Maart. (H.N.) In een bios coop in Trapani ontstond gisteren e n pa niek, daar een film scheurde, waarbij de vlammen uit de cabine sloegen. Terwijl hel publiek naar de uitgangen drong om naar buiten te komen volgde een ontploffing, waarvan de oorzaak nog onbekend is cn waardoor de paniek nog vermeerderd werd. Een ambtenaar, die aan een hart kwaal leed, zakte tengevolge van de op winding ineen, toen hij op straat was ge komen en bleek overleden te zijn. Ver scheidene personen hebben verder tijdens het gedrang min of meer letsel bekomen. FAMILIEDRAMA IN EEN BAAN WACHTERSHUIS. Vier slachtoffers. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De raotie-Zandt-Kersten Inzake de ophef fing van den stemplicht werd in de verga dering van Dinsdag verworpen met 40—30 stemmen Regeeringsverklaring naar aanleiding van de publicaties !n hel Utrechtsch Dagblad. De minister-president, Jhr. de Geer, legt de navolgende verklaring af: Mijnheer de Voorzitter, Naar aanleiding van het diep treurig in cident, dat de laatste tien dagen de goede verstandhouding tusschen de volken dreigt te verstoren, wensebt de regeering een ver klaring af te leggen. Zij wenscht daarbij in de eerste plaats mee te deelen, in hoeverre zij zelve in de zaak gemoeid is geweest. De eerste maal. dat ik persoonlijk van de zaak hoorde, was op Vrijdagavond 22 Fe bruari te 1115 uur toen de minister van buitenlandsche zaken mij bezocht en me dedeelde, dat, blijkens door hem verkregen inlichting den volgenden avond. Zaterdag 23 Februari, een opzienbarend stuk zou verschijnen in het Utrechtsch Dagblad. Daar hij den volgenden ochtend naar Lon den zou gaan, voor een bezoek aan de ten toonstelling, stelde hij er prijs op mij daarop voor te bereiden. Hij deelde verder mee, dat dit stuk een paar weken geleden door den heer Van Beuningcn te Rotter dam in originali aan den secretaris-gene raal van zijn departement was vertoond, terwijl een afschrift daarvan was achterge laten. Dit afschrift was hem vertoond. Hij had het voor onderzoek in deskun dige handen gesteld en in afwachting daarvan geen aanleiding gevonden aan de zaak verdere aandacht to wijden. Later had hem een mededeeling van het Han delsblad bereikt, dat het document aan dat orgaan ter publicatie was aangeboden, maar dat het dit geweigerd had. Dien zelfden dag Vrijdag 22 Februari had hij echter vernomen, dat het den volgen den avond in het Utrechtsch Dagblad zou verschijnen. Door mijn ambtgenoot en mij werd dit vooruitzicht in hooge male betreurd, maar wij waren beiden overtuigd, dat geen in grijpen van de regeering publicatie zou kunnen voorkomen. Het eenige wat ge daan kon worden was de buitenlandsche regeeringen onmiddellijk in de gelegenheid te stellen zich officieel tegenover onze re geering te verklaren en op die wijze de schadelijke werking aan de publicatie zoo veel doenlijk te ontnemen. Een onvriende lijke bedoeling was hierbij natuurlijk uit gesloten. Dit blijkt ten overvloede uit het feit, dat, waar het verzoek om informatie slechts gericht was tot de beide regeerin gen, wier Generale Staven volgens het do cument zouden hebben geconfereeid, reeds zeer kort na de publicatie de Engelsche regeering, die ook in het document was ge noemd, eigener beweging aan onze regee ring de informatie kwam aanoieden, wel ke aan de beide andere was verzocht. De regeering heeft den inhoud van de in gekomen antwoorden aan de Kamer mede gedeeld, in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Heemskerk. Verdere bemoeienis heeft de regeering met het document niet gehad, afgezien dan van een voorloopig onderzoek, na de publi catie ingesteld door den minister van justitie. De regeering voegt hieraan toe, dat zij overtuigd is, dat ons land van geen enkele andere natie eenige gevaar bedreigt en zij spreekt den innigen wensch en het vurig vertrouwen uit, dat deze rampzalige dagen spoedig zuilen zijn vergeten en dat ons volk na de droeve ervaring, thans opge daan, zich meer dan ooit zal voornemen, alle kiem van internationaal wantrouwen uit te bannen en in de oude vriendschap met de andere volken samen te werken aan don opbouw van vrede en welvaart. (Ap plaus.) Na aanneming zonder beraadslaging of stemming van een groot aantal kleine ont werpen en conclusies, is aan do orde de in terpellatie van mevrouw De Vries—Bruins (s.d.a.p.) over de hygiënische verzorging aan boord van schepen naar aanleiding van de voorgekomen ziektegevallen op de „In- sul Inde". .Spr. zou de medische contróle willen opdragen aan medische ambtenaren of aan een commissie, opdat geen personen worden toegelaten, die gevaar opleveren voor infecliezbkten. Spr. vraagt verder of de regeering een commissie wil instellen, die deze quaestie zal hebben te onderzoe ken. Minister Sloteraaker de Bruin e antwoordt, dat verschillende maatregelen genomen zijn te Rotterdam en Amsterdam. Hij ziet geen aanleiding thans meer te doen. Mevr. De Vries—Bruinsma dient daarop een motie in, vragende instelling van een commissie, die deze quaestie zal onderzoe ken. Dr. Vos (v. b.) meent, dat afdoende waar borgen tegen epidemieën als op de „Insu- linde" niet kunnen worden gegeven. Sche pen zullen altijd onvoldoende geoutilleerd zijn. Een commissie vindt dr. Vos niet noodig. Hij heeft vol vertrouwen in den minister. Mevr. De V r i e sB ruins (s.d.a.p.) trekt de motie in na de mededeeling van den minister dat er misschien twee com missies, een onder leiding van de scheep vaartinspectie en een onder leiding van de afd. volksgezondheid komen. Aan de orde is de Postbegrooting. De heer v. d. H e u v e 1 (a.rvraagt waar op de verwachting berust dat de voorgeno men wijziging van de telefoontarieven een millioen minder inkomsten zal geven. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen locale gesprekken tarief en komt op tegen het open stellen op Zondag van hulp-postkan toren. De heer Van Voorst tot Voorst wensebt voor de normaal gebruikers de abonnementstarief te behouden. De rente vergoeding voor rekeninghouders bij de Postchèque- cn Girodienst acht hij onnoo- dig. De heer Oud bespreekt onderscheidene personeelbelangen. Hij acht niet juist de uitsluiting van bezorging van ongeadres seerde stukken met politieke strekking en dit in strijd met de postwet. De heer Veraart wijst op de impopu lariteit van het gesprekkentarief. Aan het debat wordt nog deelgenomen door de heeren Ebels, BakkerNort, Scha per, Kortenhorst, Knottenbelt. De vergadering wordt verdaagd. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot goedkeuung van de besluiten van den gouv.-generaal van Ned.-Indië tot vaststel ling van de onderscheidene afdeelingen der begrootingen van Ned.-Indië voor 1929, en tot vaststelling van den post 108 van hoofd stuk II van Afd. I. Eenige leden zouden het op prijs stellen, wanneer den minister duidelijk uiteenzette, welke staatkundige ontwikkeling mei welk einddoel en in welk tempo hij voor Tndië het meest wenschclijk acht en hoe Nederland naar zijn overtuiging die ontwik keling behoort te bevorderen. Voor zichzelf waren zij van oordeel, dan Indië in ruime mate autonomie moest worden toegestaan ter voorbereiding van land en volk op vol komen onafhankelijkheid. Vele andere leden ontkenden dat ooit een Indische gemeenschap van de onderscheide ne volkeren van den Archipel mogelijk zou zijn zonder omspanning door het Neder- landsche gezag. In de tweede plaats werd op gemerkt dat de Regeering in haar koloniale politiek wel eenigszins de wet der evolutie uit het oog heeft verloren. Hadden tot voor kort de inlanders het gevoel, dat zii vol komen ondergeschikt waren aan de Neder landers. de „kolonisten", thans wordt een ge heel teeenovergestclde taktiek gevolgd en de inlandsche bevolking toegestaan, mede te spreken over aangelegenheden, waar zij vroeger geheel buiten werd gehouden. Deze te sterke overgang vond afkeuring. Andere leden vroegen zich af, in welk op zicht volgens den minister de politieke toe stand verbeterd is. Deze leden konden het zich niet verhelen dat het huidige beleid in het algemeen fp- vel tot misverstand aanleiding geeft. Do hier aan 't woord ziinde leden wenschten in- tusschen den landvoogd hulde te brengen voor ziin optreden tegenover het communis tische gevaar, dat steeds blijft dreigen. Enkele leden sloten zich aan bij den wensch. dat de regeering met kracht zal blij ven ontreden tegen ondermijning van het gezag om te voorkomen, dat een deel der be volking gedreven wordt in de armen van ge- wetenlooze opruiers. Deze leden waren er van overtuigd, dat de bevolking van Indone sië nog niet riip is om zichzelf te kunnen regceren en het voorshands een misdaad zou zijn, de gansche Indische bevolking aan zichzelf over te laten. Volgens andere leden moet worden aan gestuurd op een geleidelijken, niet al te langzaam zich voltrekkenden overgang naar autonomie en belet worden, dat door een on verwacht naar de macht grijpen der opstan dige elementen, de komst van een normale autonomie schade zou lijden. Algemeen was men er van overtuigd, dat een doelbewuste welvaartspolitiek tot ver sterking van het economisch initiatief der Inlandsche bevolking de eerst voor de hand liggende taak der regeering was. mede orn- dat juist daardoor de mogelijkheid tot meer eigen politieke verantwoordelijkheid ver groot zou worden. Eenige leden achten in verband met de wisselende inkomsten van het tin, gronte voorzichtigheid geboden op financieel gebied. Andere leden riepen de aandacht der re geering in voor een nauwere aanhaling der economische handen tusschen Nederland en Ned.-Tndië. Onze handel op de overzeesche gewesten gaat achteruit in een mate, die '•erontrusfend is te noemen. Enkele leden vroegen naar de plannen der regeering ten aanzien van het internee ringskamp aan den Bovpndigoel en vroegen tevens of voorwaardelijk ontslag uit het keron mogelijk is. Gaarne zon men een ongave ontvangen van het aantal dergenen die te T.eïden en te ntrecht het Ïndologisch-Academisch Onder wijs volgen. LAIMGESTR. 49 - TEL. 190 Wij ontvingen de nieuwste snufjes in Kragen met IVIanchetten. Jabots, Slips, Lavalières, Sjaals en Vesten. Vraagt Demonstratie v Persevnstraat 19. Telet 423 NEDERL. BACHVEREENIGING. Naarden. De Nederlandsche Bach- vereeniging zal op 29 Maart (Goede Vrijdag) in de groote Kerk te Naarden een uit voering geven van de „Matthüus Passion" van J. S. Bach. Nadere bijzonderheden over deze uitvoering vindt men in een adver tentie in dit nummer. ERNSTIGE AANRIJDING. Een 7-jarlg meisje door een auto overreden. Gistermiddag te ongeveer half twee heeft in de Joan van Oldenbarneveldtlaan een ernstig ongeluk plaats gehad. Voor het schoolgebouw van de Amersfoortsche Schoolvereeniging stonden eenige meisjes met elkaar te praten. Plotseling stak een van hen, het 7-jarig dochtertje van de fam. S. den weg over, waarbij zij werd aange reden door een juist passeerende auto. Het kind werd op den grond gesmakt en werd in bewusteloozen toestand met een ernstige schedelfractuur opgenomen. Na eerst door Dr. Kamerling verbonden te zijn, is het slachtoffer naar het ziekenhuis overge bracht. Haar toestand moet zeer ernstig genoemd worden. Nader vernemen wij, dat de ioestand van het 7-jarig meisje S., noewel gevaar niet is uitgesloten, naar omstandigheden rede lijk wel is. VEE OP TERMIJNBETALING. Een nieuwe toepassing van het huurkoopsysteem. Van de „vertrouwens-veehandel" aan den Leusderweg ontvingen wij eenige gegevens betreffende het koopen van vee op termijn betaling, die ons aanleiding geven met en kele woorden nader in te gaan op deze nieuwe toepassing van het z.g.n. huurkoop- systeem. Het is bekend, dat in ons land een zeer groot deel der bevolking zijn brood moet verdienen in het veehoudersbedrijf. Duizenden en nog eens duizenden hangen af van dit bedrijf cn weer duizenden zoe ken hun bestaan in het verwerken der melk. Zonder overdrijving mag dus wor den gezegd dat bijna iedere Nederlander hetzij rechtstreeks of zijdelings groot be lang heeft bij het veehoudersbedrijf. ïn de eerste plaats en niet het minst de vee houder zelf, maar ook de duizenden die zijdelings van het bedrijf profiteeren. Nu zijn er gelukkig tal van veehouders, die aankoopen van liet benoodigde vee vlot kunnen doen uit eigen middelen. Doch naast dezen zijn er ook zeer velen, die niet zoo gelukkig zijn cn wier middelen of cre- diet ontoereikend zijn om eventueel noo- dige aankoopen van goed bedrijfsvee te kunnen financieren. En dezen zijn het, die de genoemde vertrouvvensveehandel te de zer stede wil helpen. We laten in verband hiermede enkele bijzonderheden volgen over dit systeem van huurkoop, dat o.a. in het „Drcntsch Landbouwblad" zeer gunstig werd onthaald. De aan te koopen dieren kunnen den koop bezichtigd worden, waarvoor vaste prijzen zijn gesteld. Degenen, die con- tand willen betalen, kunnen dat doen bin nen 8 dagen na den koop, opdat zij zich in dien tijd kunnen vergewissen van de juistheid der mededeelingen omtrent de aagekochte dieren, door verkoopers ge daan. Overigens kunnen soliede personen de dieren in huurkoop krijgen, mits zij gedeelte van de koopsom direct betalen. Het restant kan worden afbetaald in 6 of 10 maandelijksche termijnen, onder bijbe taling van 5 pCt. rente van het netto uit staande bedrag. Na afbetaling van den laatsten termijn, gaat het dier in eigendom van den huurkooper over. Uit bovenstaande blijkt dus. dat men hier weer een nieuwe toepassing van het r°eds bekende huurkoopsvsfeem heeft gekregen. Een toepassing echter die zeker de aaiH dacht van belanghebbenden waard is* j Aansporing tot boycot. Uit Calcutta wordt nog gemeld Na een door Gandhi, den leider der na tionalisten, toegesproken vergadering ten gunste van den boycot van buitenlandsche stoffen, deed de menschenmenigte in de straten een poging om een hoeveelheid van dergelijke stoffen te verbranden, ondanks c\e orders der politie. Agenten spoedden tich naar de plaatsen om den brand uit te dooven. Er ontstond een groote verwarring, gevolgd door een paniek, waarbij verschei dene personen werden gewond, waaronder vier Engelsche politiebrigndiers. Gandhi werd daarop gearresteerd. Ook dr. Karin Sankar Roy, secretaris van het provinciaal congres van Bengalen werd gearresteerd. De aangehoudene weer op vrije voeten. Londen. 5 Maart. (V. D.) Uit Calcut- a wordt gemeld, dat Ghandi. die Maandag aldaar is gearresteerd, tegen betaling van eon cautie weer op vrije voeten is gesteld. Gandhi vertrekt heden naar Burma waar de vervolgig, welke in verband met zijn arrestatie tegen hem wordt ingesteld, even goed voortgang zal hebben. DE POLITIEK IN DEN ETHER. Londen. 5 Maart. (V.D) Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de post begrooting, werd er door verschillende ie den op aargedrongen, dat de draadloos* omroep dicnctbaar zal worden gemaakt voor het verspreiden van de meeningen der politieke partijen gedurende de komen de campagne voor de algemeene verkiezin gen. Er werd op gewezen, dat in Engeland Stockholm, 5 Maart. (V.D.) In een baanwachtershuis te Stenbrihult heeft zich een vreeselijk familiedrama afge speeld Een baanwachter, die met zijn vrouw in onmin leefde, sloeg tijdens de afwezigheid van zijn vrouw zijn drie doch tertjes, 14, 12 en 5 jaar oud, met een bijl dood. De man hing zich daarna op. DE VERTOONING IN CHINA. 5 generaals terechtgesteld, Londen, 5 Maart. (V.D.) Heden zijn vijf generaals van Tsjang Tsoeng Tsjang, leider der opstandelingen in Sjantoeng, in Tsientsin terechtgesteld na door een krijgs raad in een korte zitting ter dood te zijn veroordeeld Tevens hebben massale ar restaties plaats gehad, ten einde een uit breiding der opstandige beweging te voor komen. DE PRUISISCHE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Een motie van wantronwon lo gen hem verworpen. B e r 1 ij n, 5 Maart. (H.N.) De Pruisi sche landdac heeft vandaag de Duitsch- natlonaie motie van wantrouwen tegen den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken met 211 tegen 140 stemmen verwor pen. In de motie werd den minister ver weten, dat de communistische vereenigin- gen te mild behandeld werden. Tegen de motie stemden de regeerlngspartijen, vóór de Duitsch nationalen, de Duitsche volks partij, de economische partij en de natio naai soci*listen. De communisten onthiel den zich van stemming.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2