WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 3.75. DE BEROOVING OP DEN SINGEL EEN NIEUW LICHT DEZE ZAAK? IN Dezelfde straffen geeischt EEN MEEN ING UIT HET FABELRIJK UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE VERDEDIGING VAN INDIE OOST-INDIE RADIOPROGRAMMA Humorhoekje Verdachte Veldhuijzen discht een ander verhaal op Gister namiddag heeft het gerechtshof te Amsterdam het onderzoek voortgezet in de geruchtmakende strafzaak tegen den 27- jarigen koffiehuisbediende H. N. Kikkert, •n den 31-jarigen timmerman P. Velihuy- wen, beiden te Arasterdam woonachtig en thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring aldaar. Op 5 Juni van het vorig jaar had de vier de Kamer der Rechtbank alhier beiden schuldig verklaard aan de berooving van den 78 jarigen banklooper Paulus Woort- man, wien in den morgen van 15 Februari van het vorig jaar op den Singel nabij de Treeftsteeg een citybag met 15.000 aan Nederlandsche bankbiljetten en een aantal effecten uit de rechterhand werd ontrukt. De Rechtbank legde Kikkert drie jaren cn negen maanden, Veldhuyzen vier jaar gevangenisstraf op, van welk vonnis het tweet- en ook de officier van justitie in hooger beroep gingen Tweemaal heeft toen het gerechtshof het onderzoek ge schorst Op 12 Oclobe- 1.1. naar aanleiding van een mededeeling van Kikkert'9 verde diger betreffende een der voornaamste ge tuigen en op 22 November d.a.v. in ver band met de verklaring van Veldhuyzen, dat hij en K'kkert wel van de zaak afwis ten. maar dat zij beiden niet aan de be rooving hadden meegedaan. Deze met groo te stelligheid gedane mededeeling noopte het Hof toen de zaak woer naar de instruc tie te verwijzen. Gistermiddag zaten de twee „getrouwen" weer naast elkaar in do verdachtenbank. Wie volgens Veldhayzen de daders zijn. President mr. Jolles„Dus Veldhuyzen, volgens jouw bekentenis tegenover recher cheur Prinsen heeft zekere Smit de beroo ving gepleegd en heeft hij de tasch met inhoud overgeleverd aan zekeren van Oor- schott. JIJ hebt toen 1500 ontvangen en dit geld gedeeld met Kikkert, nietwaar? De rechter-commissaris heeft zich veel moeite gegeven om de waarheid van je be kentenis na te gaan, maar het resultaat is niet meegevallen Verd Veldhuyzen„Dat valt me erg tegen Pres.: „Terwijl dus de slag geslagen zou worden, zat jij in Smit's woning in de An jelierstraat te wachten. En toen is Van Oorschott met de tasch boven gekomen, i niet ?M Verd.„Ja. ik heb toen 1500 van de lui gekregen, en ben naar het huis van Lan- gemeijer gegaan en vandaar naar het café van Kikkerts vader. Ik heb Kikkert toen mee naar buitengenomen, naar Utrecht." Pres ,Nou, Kikkert, wat denk je van dit verhaal Verd. Kikkert: „Ik weet er niet veel van. ïk ben met Veldhuyzen meegegaan hoe hij aan dat vele geld kwam wist ik niet en daar heb ik trouwens nigt over nagedacht." Pres. „In de krant las ik, dat je be kend had; het stond in de „Telegraaf" met een groot portret van je erbij. Hoe kan dat Kikkert: „Daar heb ik zelf óók niets van begrepen. Hierna werden twee getuigen gehoord. De eerste, de agent van politie J. J. Coe- hoorn. deelde mede, dat hij op den morgen van de berooving een persoon haastig en geagiteerd de Anjelierstraat heeft zien bin nengaan met een fiets aan de hand. Deze persoon later is uitgemaakt dat het van Oorschot was droeg iets diks onder zijn overjas, dat best een tasch kan geweest zijn. Hij ging perceel 74 binnen, kwam er even later uit en ontmoette toen een an der persoon (Smit, naar later bleek, met wien hij een ander huis in dezelfde straat binnenging Getuige heeft echter Piet Veld- huvzen niet uit perceel 74 zien komen, ware dit geschied, dan zou hij het onge twijfeld gezien moeten hebben." Pres.„Hoor je Veldhuyzen, daaruit bliikf dat je verhaal niet waar kan zijn." ftrd. Veldhuijzen. „Ik ben er wel uit ge komen, dan heeft de agent me niet gezien." De tweede getuige, de 22-jarige groenten- knecht A. J. Stolz, bleek volgens zijn ver klaringen hetzelfde te hebben gezien als de agent. Toen van Oorschot uit perceel 74 kwam, had hljl weer dezelfde dikte onder zijn jas. aldus S. De procureur-generaal, mr. A Baron van Harinxma thoe Slooten, zeide, dat de z.g. bekentenis van Veldhuijzen door niets is bevestigd. Spr. bleef porsisteeren bij zijn requisitoir tot bevestiging van het vonnis der rechtbank, echter met dien verstande dat voor beide verdachten zes maanden van het voorarrest in mindering za! worden ge bracht. De verdedigers aan het woord. De verdediger van Kikkert, mr. dr Benno 'J Stok vie, w«es er op dat zijns inziens in de?e zaak door getuigen a charge, en décharge gesnoeid en onwaarheid gespro ken is. Ontdoet men de zaak van alle bij komstigheden, dan valt uit geen enkele ge tuigenverklaring op te maken, dat Kikkert bij de berooving betrokken is geweest. Slechts een getuige, die korf voor het uur der berooving door iemand bij de Treeft- steeg door een fiets Is aangereden, heeft ir» dien persoon later Kikkert heikend. Maar dat was twee dagen later cn nog wel naar een portret Van zeer veel beteeltenis achtte pl. de verklaring van Veldhuijzen, dat van hem afkomstig was alles wat Kikkert op het reisje naar Utrecht heeft uitgegeven. Had Kikkert de berooving gepleegd, dan zou hij op dat reisje zeker de eerste viool hebben gespeeld. Maar Kikkert is alleen meegegaan, omdat hij in gezelschap zoo vroolijk en gezellig is. Voor pl. staat het vast dat zijn cliënt van de berooving moet worden vrijgesproken; misschien zou al leen heling kunnen worden aangenomen, hem sub3. ten laste gelegd, doch in dit geval zou het meer dan voldoende zijn om zijn straf gelijk te maken aan den duur van ruim een jaar der preventieve hechte nis. Ten slotte vroeg pl. de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Veldhuijzen's verdediger, rnr. J de Vrie- ze, meende dat het Hof onderschat dat gene, wat uit de nadere instructie is voort gekomen. Veldhuijzen heeft heling bekend, wat voor belang zou hij hebben om twee menschen met naam en toenaam valscbe- lijk te beschuldigen en daardoor een groot risico op hen te laden? Pl. stelde dezelfde frappante bijzonderheden van de nadere in structie in het licht, om te concludeeren, dat het nieuwe onderzoek heeft uitgewe zen, dat niet als waar kan worden aan genomen, datgene, wat de rechtbank als waar in haar vonnis heeft neer gelegd. Heling is pl.'s cliënt niet ten laste gelegd; daarom vroeg pl. alleen vrijspraak van verd. van de berooving of anders een nader hooren van getuigen. Ook mr. de Vrieze verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Nadat de proc. generaal zich hiertegen verzet had, ging het Hof in Ra3dkamer. Na terugkeer, deelde president mr. Jol.es mede, dat het Hof geen termen aanwezig acht om Kikkert cn Veldhuijzen in vrijheid te doen stellen. Uitspraak over 14 dagen. DEFENSIE'BEGROOTING Ons veldleger zal zich in geval van oorlog of dreigende neutraliteitsschending niet achter de Waterlinie terug trekken Verschenen is de memorie van Antwoord van de Eerste Kamer inzake de Defensie-be grooting voor 1920. Hieraan wordt het volgende ontleend De samenvoeging van Oorlog en Marine. De samenvoeging van de Departementen van Oorlog en van Marine is nog van te re- ccntcn datum om te kunnen beoordeelen of deze organisatie aan de verwachtingen zal voldoen. Voor zooveel vereenlging van dien sten reeds is voltooid, zijn daaruit geen moeilijkheden ontstaan met de verdere vereenlging van overeenkomstige onderdee- len der beide Departementen wordt geleide lijk voortgegaan. Onverwachte bezwaren hebben zich niet voorgedaan. De minister heeft geen reden te twijfelen aan de juistheid van zijn meening, dat deze maatregel de weermacht ten goede zal ko men. Dat de ambitie bij de Marine zou zijn ver minderd, is den Minister uit niets gebleken: de rapporten van de inspectie na afloop der zomeroefeningen gehouden luidden zeer gunstig. De Ministe ,bterrreutetaoineaoi ea ea ea De Minister betreurt, dat door de wijze van bestrijding in het artikel van gepens oud-commandant der zeemacht in Ned ïndië, vice-admiraal A. F. Goossen, over de samenvoeging der departementen een sfeer van wantrouwen zou kunnen worden ge schapen, waardoor de werkelijke feiten en mededeelingen geen aanleiding geven. De verdediging van Indië. Wat de verdediging van Nederlandsch Indië betreft wordt handhaving der integri teit van 't Nederlandsche grondgebied, ook door den Minister als eerste plicht be schouwd. Op de door de regeering vastge stelde grondslagen berust de tegenwoordige samensteiling en de verdere aanbouw der vloot in Ned. Indië, waarbij er rekening mede moet worden gehouden, dat een juis te verhouding bestaat tusschen de uitgaven voor de weermacht en die voor de overige takken van 's Lands dienst. Dit brengt mede, dat het zeker niet op .den weg van Neder land ligt en geheel in strijd zou zijn met het steeds door onze regeering ingenomen standpunt om nu de groote mogendheden haar vlootsterkte in de Pacific verminderd hebben door het verdrag van Washington, daaruit een argument te putten om de vlootsterkte in Indië op te voeren. Een be roep op het recht zal uiteraard door de re geering met het noodige beleid worden voorgebracht, maar dit alleen wordt niet voldoende geacht om de schendingen onzer neutraliteit te keeren, welke ernstige gevol gen met zich sleepen. Daarvoor blijft een zekere macht noodig van zoodanige samenstelling, dat elk der oorlogvoerende mogendheden rekening heeft te houden met het gevaar om die ook tot vijand te krijgen. Ten aanzien van het militaire beroeps- personeel bij de zeemacht wordt medege deeld dat de totale werkelijke sterkte op 1 Januari 1925 bestond uit 5S95 man (Neder land 4171. Indië 1610 en varende 111), op 1 Januari 1928 uit 5837 (Nederland 3604, Indië 2023, varende 210), op 1 Juli 1928 uit 5782 man, (Nederland 3616, Indië 2110 en varende 56) en op 1 Januari 1929 uit 5859 man (Ne derland 3175, Indië 2034 en varende 341.) De gemiddelde sterkte voor 1929 wordt ge raamd voor Nederland op 3694 en voor In dië op 2148, totaal 5842 man. Dat de geraamde gemiddelde sterkte voor 1929 voor den dienst hier te lande weder iets hooger is, wordt veroorzaakt doordat de aanneming van jeugdig personeel eenigs- zins hooger is geweest dan het verloop, ter wijl het in enkele kwaliteiten bestaande overcompleet niet werd weggewerkt, om dat het beter voorkomt dit personeel ge leidelijk ontstaande vacaturen in de onder- officiorsrangen, te doen innemen. Aangezien het in 't voornemer, ligt in den a.s. zomer een tweede pantserschip in dienst te 9tellen, kan dit overcompleet zeer goed benut wor den. Aanbouw en herstel van kruisers, Met zijn ambtgenoot van Koloniën pleegt de Minister nog overleg omtrent het mate rieel dat bij eventueel© uitbreiding van de sterkte der zeemacht in Ned. Indië het eerst zou moten worden aangebouwd Het wordt door den Minister waarschijn lijk geacht, dat het na verloop van tijd noodzakelijk zal blijken, de kruisers Java en Sumatra naar Nederland te doen terug- keeren voor het verrichten van belangrijke herstellingen. DefensiestelseL Komende tot het Defensiestelsel, zegt de Minister dat in de opvattingen omtrent do landsverdediging, sedert de op 22 Dec. 1926 door hern in de Tweede Kamer gehouden rede, geen verandering is gekomen. Hoe de weermacht in geval van oorlog of oorlogsgevaar zal optreden, hangt van de politieke en militaire situatie af. De Minis ter moet er bezwaar tegen maken, in voor iedereen verkrijgbare stukken, gegevens omtrent de landsverdediging welke ge heim behooren te blijven openbaar te ma ken. Hij moet trouwens aannemen, dat dit niet in de bedoeling van de Kamer kan lig gen. Daarom meent hij te moeten volstaan met de mededeeling, dat voor elk denkbaar geval de vereischte tegenmaatregelen zijn overwogen en voorbereid, terwijl hij overi gens zeer beslist de verzekering kan ge\en dat de weieens verkondigde meening, dat het veldleger, in geval van oorlog, of drei gende neutraliteitsschending. zich achter de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, dus in de vesting Holland, zou terugtrekken, tot het rijk der fabelen behoort. Het verspreiden van deze fabel is niet zonder bedenking, omdat zij bij de ons om ringende mogendheden ongerustheid zou kunnen verwekken, waarvoor geenerlei aanleiding is. Onze weermacht zal zeei zeker ook in de grensprovinciën worden ingezet, indien zulks noodig is, b.v. ter handhaving van onze neutraliteit of uit preventief oogpunt. De oorlogvoering In het polderland ge schiedt op geheel andere wijze dan aan stel lers van de hieromtrent gedane vragen klaarblijkelijk voor oogen staat. De dijken, kaden, bewoonde oorden, boer derijen en andere terreinvoorwerpen, als mede de talrijk te bezigen bootjes, bieden gelegenheid om mitrailleurs op te stellen, waarvan het vuur versterkt door dat der meer achterwaarts opgestelde artillerie, een zeer krachtigen weerstand mogelijk maakt, vooral omdat de aanval ten zeerste bemoei lijkt wordt door het voor de nadering uiterst gevaarlijk terrein, waarin de betee kenis der tallooze waterscheidingen door het stellen van inundatiën kan worden ver hoogd. Door gebruik te maken van zandzakken en aan te voeren zand in den geest zooals aan den IJser op zoo groote schaal is toe gepast kunnen terreingedeelten, waarin elke dekking ontbreekt, worden versterkt. Voor legering kan worden gebruik ge maakt van vaartuigen, van bewoonde nor den, van boerderijen, waarvan de bescher ming tegen vuur kan worden verbeterd, zoo mede van te maken schuilplaatsen in dij ken, enz Voorbereidingen zijn getroffen om zoo noodig versterkingen in beton te maken, zooals dit trouwens tusschen 19141918 op onderscheidene plaatsen is geschied. Voor bezorgdheid in zake de geschiktheid van het verlofskader bestaat geen aan leiding. Chemische strijdmiddelen. Indien in geval van oorlog de tegenpartij tot gebruik van chemische strijdmiddelen haar toevlucht zou nemen, zal ook onzer zijds aanwending in agressieven zin van zoodanige middelen noodzakelijk zijn. De toepassing daarvan in een toekomstigen oorlog staat echter nog geenszins va6t. Daarom worden voorloopig alleen passieve strijdmiddelen aangeschaft. De meening, dat uitreiking van gasmaskers aan de ge- heele burgergevolking onmisbaar zou zijn, kan de minister geenszins deelen. Dit dient alleen voor de groep, die hulp moet bieden (politie, brandweer, enz.). De andere groep daarentegen kan zich door het betrekken van te voren ingerichte collectieve schuilplaatsen aan de inwerking van het gas onttrekken. Deze maatregelen zijn aan de gemeentebesturen overgelaten Inzake economische oorlogsvoorbereiding is het overleg met de hoofden van andere departementen nog niet geëindigd. Aanmaak van oorlogsbenoodigd- heden door particulieren. Het is het streven van den minister de medewerking van particulieren bij den aan maak van oorlogsbenoodigdheden sterk uit te breiden. Die medewerking is in oorlogs tijd onmisbaar. DG CHEMISCHE FABRIEK TE NAARDEN. De uitvoer van vordoovingsmid- delen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid, prof. dr D. van Embden, aangaande den uitvoer van verdoovin.usmiddelen uit de Che mische fabriek te Naarden, heeft de minis- van Arbeid, Handel en Nijverheid thans ge antwoord In dit antwoord. In dit antwoord wordt gezegd, dat de oorzaak, dat niet eer der maatregelen genomen zijn, ligt in het feit, dat, hangende het onderzoek, door de Bezuinigingscommissie ingesteld nopens de vraag of op de organisatie van den betrok- ken dienst der Volksgezondheid bezuinigd kon worden, uitbreiding van personeel bij dien dienst uiteraard is aangehouden. Daar deze uitbreiding echter voor de handhaving der genoemde maatregelen onvermij lelijk werd geacht, heeft de minister ten slotte niet op den uitslag van het onderzoek der Bezuinigingscommissie dat in Juni 1927 werd aangevangen kunnen wachten cn is \v het begin van 1928 tot uitbreiding over gegaan. De minister zegt voorts, dat hij ernstig het verzoek van den vrage heeft ovorwo gen om bekend te maken, hoev el dieren het ontwerp der Opiumwet in 1 ^handeling is geweest bij elk der betrokken departe menten, doch dat hij bezwaar hpeft, deze niet gebruikelijke bekendmaking te doen. Wel kan hij mededeelcn, dat zes departe menten bij de voorbereiding waren betrok ken, zoodat het interdepartementaal overleg uiteraard veel tijd vorderde. BRANDSTICHTING. De Rotterdamsche politie heeft de laatste weken weer herhaaldelijk klachten gekre gen over pogingen die zouden zijn gedaan om brand te stichten In pakhuizen in de binnenstad. Men heeft een man gezien die een brandend stuk papier wierp in een pak huis aan den Open Rystuin, en toen vlucht te. Het was mogelijk voor hern om te ont komen. Zijn signalement is evenwel bekend en daardoor heeft men kunnen vaststellen dat het dezelfde man is geweest die verle den jaar verschillende pogingen heeft ge daan om brand te stichten, o.in. ook in het zelfde pakhuis. Ilij doet het vrij brutaal: eens is hij er zelfs in geslaagd brandend papier te werpen in een papierpakhuis waarin het personeel aan het werk was. Ook toen is hij ontkomen. Er wordt door de Rotterdamsche politie op het oogenblik verband gelegd tusschen het groote aantal kleine branden dat zich den laatsten tijd in Rotterdam heeft voor gedaan en de misdadige pogingen van den onbekenden man. Men vermoedt dat er bij de branden die in pakhuizen hebben ge woed wel eenige zijn geweest die door de zen man zouden kunnen zijn aangestoken. Zekerheid daaromtrent heeft rnen nog geenszins, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat de brand die Zaterdag in een pakhuis aan den Oppert te Rotterdam heeft gewoed, ook door hem is aangestoken. Waar zijn signalement bekend is, wordt er ernstig naar hem gezocht. PRINS HENDRIK. De Prins heeft het voornemen deel te ne men aan een gastmaal, dat de Zweedsche gezant te 's Gravenhage, de heer Adler- creutz, Deken van het Corps diplomatique zich voorstelt te geven op Donderdagavond a.s. DIPLOMATIE. De Nederlandsche gezant te Berlijn, Graaf van Limburg Stirum, vertoeft thans te Londen tot het bezoeken van de Tentoon stelling van Nederlandsche Kunst aldaar. De Arnerikaansche gezant in de Residen tie, de heer Richard M. Tobin, is na een langdurig buitenlandsch verlof, Maandag op zijn post teruggekeerd en heeft de lei ding van het gezantschap weder op zich ge nomen. DE KRAKATAU ZEER KALM. Batavia, 4 Maart (Aneta). De Kra- katau is thans zeer kalm. Er zijn geen erupties meer te zien en bevingen worden niet meer geregistreerd. De topograaf van den Vulcanologischen Dienst, de heer Pe- troeschevsky keert vanavond van het nieuwgevormde eiland terug. WIJZIGING DER VENNOOTSCHAPS BELASTING. Batavia, 5 Maart. (Aneta). De Regee ring opnieuw bij den Volksraad ingediend een ontwerp ordonnantie tot wijziging van de vennootschapsbelasting. De Regeering heeft bezwaar tegen de ordonnantie zooals zij door het College van Gedelegeerden is vastgesteld. (Bij deze vaststelling is door aanneming van het amendement Dwidjosowojo het voorstel om terugwerkende kracht te er- Aangevoerd 177 paarden, 11 veulens, 995 kvv. 41—44, 3e kw. 3, goede handel, prijzen van de vennootschapsbelasting af te trek ken, uit het ontwerp gelicht). Donderdag 7 Maart. Hi Iversum. A.V.R.O 10.00 Morgenwij ding. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunch- muziok 1.15 Gramofoonplatenconcert. 2.00 Gas in de hulshouding en bedrijf. 2 30 Gra- mofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4 00 Zieken- uurtje 500 Sportprognose. 6.00 Voor avond concert. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politiebe richten. 815 Concertgebouw orkest. Na af loop Vaz Dias, daarna Dansmuziek. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Ziekendiensfc. 12.30 Middagconcert. 2.00 Schooluitzending. 600 Orgelconcert 7.00 N.D.O. Schoevers. 7.30 Muziekpraatje. 8.00 Uitzendavond. Vrijdag, 8 Maart. Hilversum. A.V.R.O. 10 00 Morgenwij ding. 12 00 Politieberichten 12 15 Lunch- muziek. 1.15 Nieuwste gramofoonplaten. 2.05 Schooluitzending. 2.45 Gramofoonmu- ziek. 4.00 Ned. Ver. van Huisvrouwen 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Radiodokter. 6.00 Dinermuziek. 715 Les voor schippers. 7.45 Politieberichten. 8.00 Volkszang. fi.OO Concert. In de pauze Vaz Dias. Na afloop dansmuziek. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Ziekendienst K R.O 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.30 Lunchmuziek. 3.00 Vrouwenuurtje N.C.R.V. 4.00 Gramofoonplaten 5.00 Vooravond-con cert K.R.O. 7 00 Spreekbeurt V.PR O. 7.35 Persberichten. 7.40 V.P R.O Cyclus. 8.15 Muziek. 9.00 Practische opvoedkunde. 9.40 Debussy-cyclus. 10.00 Declamatie. 1020 Mu ziek. Zaterdag 9 Maart Hilversum. A.V.R.O. 10 00 Morgenwij ding. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchmu ziek. 1.15 Nieuwste Gramofoonplaten 2 00 Filmmuziek. 4.00 Engelsche les 5.00 Fran- sche les. 6.00 Dinermuziek. 6.45 Duitsche les. 7.45 Politieberichten V.A.R.A. Concert gebouwuitzending. Huizen. K.R.O. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.30 Lunchmuziek. 3-00 Kinderuur tje. 5.30 Dinermuziek. 6.30 Spreekbeurt. 6.50 K.I.P. 7 00 N.D.O. Schoevers. 7.30 Knipc#?- sus. 8.00 Spreekbeurt. 8.20 Concertavond. 9.30 Vaz Dias. Moeder van den agent„Ondeugende Jongen. Je hebt Je flanelletje vanochtend uitgelaten". (London Opinion*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6