KROMMENIE Forimann Hetienkamp NEDERLANDSCHE MIDDEN5TAND5BANK Vreemde Valuta's LAN ESTRAAT 63 WATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM BINNENLAND Een millioenen-plan LADINGBRAND IN HET S.S. „VENEZUELA" Het schip maakt slagzij S. H. MASS/ DE CULEMBORGSCHE MEINEEDZAAK V Bevestiging der straffen geëischt Humorhoekje Vraagt ons het stalenbock Krommenie; ge zult een keuze kunnen doen uit 100 verschillende des sins. Met dit prachtige linoleum zullen Uw kamers er mooier en war mer uitzien; bovendien gaat het jaren lang mee. De aanschaffing betee- kent dus slechts een uit gave voor eens. Linoleum Krommenie is heel gemakkelijk te onder houden; even met was inwrijven en het linoleum ziet er weer uit als nieuw. LINOLEUM Verkrijgbaar bij: t.o. de Kro,Timestraat Tweede vraag: is het rapport van de Bel gische gemengde kommissie bekend bij onö departement van oorlog? Zoo ja, heeft dan rlit departement onmiddellijk na de ver schijning van het dokument in het ..Utrchtsch Dagblad" do regeering gewaar schuwd, dat dit stuk in hooge mate ver dacht was? Derde vraag: heeft minister Beelaerts den Nedeilandschcn militairen attaché te Brus sel geraadpleegd over de waarde van de do kumenten? De regeering heeft van den heer van Beuningen meer dan één dokument ont- \angcn. Minister de Geer spreekt van doku menten, in het meervoud. Vierde vraag: was bij de dokumenten ook „de foto van het geheime protokol" van de gemengde Belgische kommissie? Onze mill faire attaché moet het rapport van die kom missie toch kennen; hij in de eerste plaats moest onmiddellijk het „geheime protokol" als valsch signaleeren. De regeeringsverklaring van Dinsdag, dat zullen de heeren de Geer cn Beelaerts zelf wel hebben gekonstateerd, heeft aan de persorganen, die de valschheid van het do cument. van het „Utrechtsch Dogblad" niet wenschcn te erkennen, de argumenten niet oit de hand geslagen. Deze taak bleef voor de Belgische regee ring weggelegd. Voor de onze blijft de plicht, om met alle middelen, die haar ten dienste staan, de lotgevallen van de valsche doku menten in ons land vast te stellen, ze open baar te maken, en, zoo noodig, de maatre gelen te nemen om te zorgen dat de ver slandhouding tusschcn België en Nederland niet \oor de tweede maal door misdadigers kan worden bedorven". B. cn W. stellen voor een water leiding met winplaats nabij Amerongen te stichten HENDRIK DE VRIES, t Organist te Rotterdam. Hendrik de Vries, die twee en dertig jaar •jrganist van de Groote Kerk te Rotterdam geweest is, is na een langdurige en pijnlijke ziekte overleden in den ouderdom van twee on zeventig jaar. De Vries, een Amsterdammer van geboor te, had zijn opleiding voor een belangrijk deel ontvangen van zijn vader die organist was van de Rernonstrantsche Gemeente te Amsterdam. In 1886 werd de Vries organist van de Groote of Sint Stevenskerk te Nij megen, tot hij bij het vertrek van van 't Kruys in 1887 in Rotterdam kwam Voor al met de zomer-orgelbespelingen beurte lings Vrijdagmiddag en Vrijdagavond, heeft de Vries in den loop van de jaren welver dienden naam als degelijk orgelspeler ge wonnen. Die orgelconcerten gaven een ge legenheid een denkbeeld te verwerven van den rijkdom van de Vries* repertoire hij had vrijwel de geheele orgel-literatuur in het hoofd en van de groote vaardigheid waarmede hij het koninklijk instrument wist te bespelen. In hem hebben wij een verdiensteliik musicus verloren. DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder is gisterochtend omstreeks half tien in goeden welstand te Den Haag teruggekeerd van haar bezoek aan de Nederlandsche Kunsttentoonstelling to Londen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Bedoeld op 3 JulL De alge- moene verkiezingen. De algemeene stemming over de candi- daten lijsten cn de dpnrop voorkomende candidaten voor de a s. verkiezing van le den der Tweede Kamer is door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land- fceuw bepaald op Woensdag 3 Juli 1929. In het gemeenteblad van Amsterdam is een voordracht verschenen omtrent de watervoorziening. Zooals rnen zich zal herinneren heeft de gemeenteraad in 1926 in principe besloten over te gaan tot den aanleg van een nieuwe waterleiding en daarbij B. en W. machtiging verleend boor- onderzoekingen te doen. B. en VV. zijn nog niet in staat thans reeds een definitief voor stel omtrent de keuze van een prise d'eau te doen, doch wel is het mogelijk nader te bepalen, dat de toekomst van het water zal zijn gelegen in de omgeving van Ameron gen, hetzij dat het water wordt ontleend aan den Rijn, dan wel van het oeverland langs den Rijn. Uitvoerig worden de verschillende oplos singen besproken en wordt meegedeeld, dat de duinterreinen ten Noorden van Zand voort niet voor de waterwinning van Am sterdam zullen ontsloten worden. Van de verschillende punten waar het water zou kunnen gewonnen worden, blijven zooals uitvoerig wordt uiteengezet, er slechts twee over, n.l. Amerongen en Schoonhoven. Wat het laatste plan betreft, lag het in de be doeling het Lew water naar de duinen te voeren om het daar te irrigeeren. Om ver schillende redenen is Amerongen te verkie zen boven Schoonhoven Allereerst wel om dat de watervoorziening van onze stad als het ware voor twee ankers wordt gelegd Voorts omdat het leidingtracó van Amerori gen naar Amsterdam in totaal 25 30 K.M korter is. Hetgeen op de aanlegkosten en ook op de exploitatiekosten van grooten in vloed is. Ook de technische eischcn vallen ten gunste van Amerongen uit. voorname lijk wat den bouwgrond voor de aan te leg gen leiding betreft. Nadar wordt dit zeer uitvoerig uiteengezet Dit alles brengt mee om aan Amorongon de voorkeur te geven. De vraagt rijst nu. of do uitvoering van eenig verder werk ten behoeve van de nieuwe waterleiding dient tte worden opgeschort, totdat ook het laat ste onderzoek inzake het oeverland tot een j eind9 is gebracht dan wel, of nu reeds een aanvang zal worden gemaakt met het leg gen van de verbinding van een punt nabij Amerongen naar Amsterdam B. en W. meonen de eerste vraag ontken nend en de tweede bevestigend te moéten beantwoorden cn stellen mitsdien voor, in beginsel te besluiten tot een waterleiding met winplaats in de nabijheid van Ameron gen en voorts tot het leggen van de trans portleiding over te gaan. Indien grondaan koop voor het leidingstracé noodig wordt geacht, zullen deswege nadere voorstellen worden gedaan. De totale kosten van de verbinding Ame- rongeh—Amsterdam zullen ongekend de kosten van eventueel noodzakelijken grond aankoop vermoedelijk f 10.000.000. bedra gen; in aanmerking nemende het reeds toe gestane bedrag van f 1.300 000.— vragen B. en W. thans voor dit doel beschikbaar te stellen f 5.000 000.— De verder benoodigde gelden zullen worden aangevraagd tegelijk met een krediet voor het pompstation c.a. te Amerongen. Voorts worden nog een aantal andere maatregelen voorgesteld. Zoo wenschcn B. en W ontlasting van de duinwaterleiding te doen geschieden door de Vechtleiding te be trekken in de levering van water voor hui selijke doeleinden. Het te maken werk bestaat uit het leggen van een verbindingsleiding van den be- staanden zinker door het Merwedekanaal naar de Loosdrechtsche plassen, het maken van een pompgebouw aldaar en een aan- voerleiding van uit de plas naar den pomp put bij bedoeld gebouwtje. Teneinde de beschikking te verkrijgen over het tracé voor de buislegging in den westelijken dijk van het Merwedeknaal, is het noodig, dat de bokpalen met draden die eigendom van den Staat zijn, worden vervangen door kabels, hetgeen voor reke ning van Amsterdam zal komen. Voor het inlaten en uitmalen van water tot onder houden van den waterstand op de Loos drechtsche plassen, zullen vanwege de wa ters;hapsbesturen de vereischte werken worden gemaakt voor rekening van Am sterdam, onder haar goedkeuring. De kosten van een en ander worden ge raamd op l.lfO.000. Voorts stellen B. en W. voor om aan de vraag naar water in den eerstkomenden tijd het hoofd te kunnen bieden door de wa terleiding in de duinen nog uit te breiden. De kosten van dit werk worden geraamd op ƒ1.800 000. Ten slotte wordt voorgesteld eenige wij zigingen te brengen in het tarief van de waterlevering. HAVENDIEFSTALLEN. Uitspraak der Rotterdamsche rechtbank inzake de diefstal len aan de Parkhaven. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de verschilende zaken die de havendiefstallen bij de fa. Muller aan de Parkhaven te Rotterdam betroffen De 55-jarige controleur H. A. v. d. E. die verscheidene partijen grondnoten, welke waren gestolen door walbazen, had opge kocht werd tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, de 45-jarige bootenbaas P. II. Z. werd wegens verduis tering van 100 balen grondnoten tot 9 maanden veroordeeld, de 43-jarige haven arbeider C. L. wegens eenzelfde feit tot de zelfde straf, de 42-jarige controleur B. T wegen9 medeplichtigheid daaraan tot 6 maand, de 27-jarige loodsbaas J. A. D. we gens een soortgelijk feit tot 6 maand, en de 46-jarige baas H. M. tot 4 maanden gevan genisstraf. Des nachts nog niet gebluschl DE KONINGIN NAAR ZUID. GELDER- LAND. Men meldt ons uit Tiel H. M. de Koningin zal in verband met den toestand van de rivieren een be zoek brengen aan Zuid-Gelderland. OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN. De dienstplichtigen van de landmacht, die 1 Maart J.l. moesteD opkomen ter Inlij ving of voor eerste oefening, doch wier op komst in verband met de hernieuwde ge vallen van griep voorloopig 14 dagen werd uitgesteld, moeten Woensdag 20 Maart a.s. worden ingelijfd of voor eerste oefening in werkelijken dienst komen. Gisteravond is brand uitgebroken in de lading van het s.s. Venezuela, liggende aan de Surinamakade te Amsterdam, en toebe- hoorende aan de Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij. De brandweer moest met veel materiaal uitrukken. Behal ve de autospuiten moest ook de Jason hulp verleenen. Een zware rook steeg uit ruim drie op. Het vuur woedde in een lading copra een zeer brandbare stof. Merkwaardig genoeg weigerde de directie den journalisten den toegang tot het ter rein. Wij vernamen echter dat de brand reeds in den vooravond was ontstaan, doch dat men gepoogd had, met eigen middelen te blusschen. Toen tegen elf uur de brand ernstiger werd, heeft men de brandweer gewaar schuwd. Tegen twaalf uur ging het schip slagzij, zoodat men trossen naar den wal moest uit brengen om het gevaarte een der grootste schepen van de maatschappij vast te hou den. De slagzij nam echter nog toe. Te één uur was de brand nog niet ge- bluscht en werkte de Jason nog steeds ver der. De lading moet ernstig geleden hebben, terwijl ook aan het schip groote schade is toegebracht. Door dezen brand zal het vertrek der Ve nezuela geruimen tijd moeten worden uit gesteld. DR. ALETTA JACOBS. Een goaden doctoraat. Men meldt ons uit den Haag Het was gister een halve eeuw geleden, dat dr Aletta H. Jacobs, de eerste vrou welijke arts in Nederland, te Groningen promoveerde tot doctor in de medicijnen De jubilaresse, die behalve arts, ook tientallen van jaren een strijdende figuur in do vrouwenbeweging was, mocht reeds vroeg 'n den ochtend ontelbare gelukwcn- schen 'ontvangen van oud-patienten e.a. VELE MEDICI AANGETAST DOOR GRIEP. Sezni-artsan tijdelijk bevoegd verklaard tot het uitoefenen der geneeskunde. Naar de Tel verneemt heeft de Regeering maatregelen genomen om te voorzien in een zekere mate van gebrek aan geneeskundige hulp in den lande, als gevolg van de om standigheid, dat ook verscheidene doktoren door de griep, welke nog in sterke mate heerscht, zijn aangetast. Bij K. B. van 4 Maart j.l. is bepaald, dat zij, die het eerste gedeelte van het arts-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, zoolang 'iet anders is bepaald, tijdelijk bevoegdd worden ver klaard tot het uitoefenen der geneeskunde. Dit K. B. heeft dus betrekking op «Je semi- artscn, de studeerenden, die reeds gereed zijn met de studie der interne geneeskunde, doch die het tweede gedeelte van het arts examen, dat hoofdzakelijk betrekking heeft op de verloskunde en de chirurgie, nog moe ten afleggen. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen Mr. P. J. Idenburg als secretaris der bezuinigings commissie. In de Kon. besluiten vermeld in ons vorig nummer zijn een paar dwaze fouten geslo pen. Kr wordt gesproken van Floogen Raad *.vaar Voogdijraad bedoeld was. DE PRINSES BLIJFT NOG TE KATWIJK AAN ZEE. ,,'t Waerle" wacr ingehuurd. Men meldt öns uit Leiden Van officieele zijde wordt ons meegedeeld dat het in het voornemen ligt van H K II Prinses Juliana om de villa ,,'t Waerle te Katwijk aan Zee waarvan de huurtijd huif Maart verstrijkt, weer voor eenlgen tijd in te huren. Dit in verband met het plan van de prinses om de a.s. academische cursus aan de Leidsche Universiteit nog voor een gedeelto te volgen. IJSBERICHTEN. Gisternamiddag om kwart voor zes is de Waal voor Nijmegen weer vast gaan zit ten. Het water liep sterk op en is in een half etmaal ongeveer 2 Meter gestegen, zoo dat de stand gisteravond ruim 11 M. plus N.A.P. was. De lage kaden liepen inmiddels onder water, zoodat ook eenige schollen- brekers in het water staan. De Waal is overdekt met zwaar drijfijs. Het ijs op de Waddenzee. Door den zachten dool en het kalme weer blijft de ijstoestand op het Friesche gat en de Wadden onveranderd Voor de Noord kust is een breede strook drijfijs, dat zelfs met een verrekijker niet te overzien is De opening der scheepvaart is nog niet moge lijk. De voorziening van post en provian deering kan alleen voorloopig per K. L. M. geschieden. HET IJS IN DE LEK, Culemborg. Het ijs in de rivier de Lek alhier is Vrijdag eenige malen in beweging geweest, maar heeft zich geregeld weer vastgezet. Als toen liep het water sterk op. Ongeveer een kwartier boven Culemborg zag men het ijs zich opstapelen, alwaar een dam ontstond en het water gaandeweg viel, waardoor de kans op kruien verminderde. VV ij k b ij Duurstede. Gistermorgen begon de Rijn te Wijk bij D. te kruien. Dit duurde voort tot negen uur, waarna het ijs even voorbij het veer weer vast kwam te zitten. Te ongeveer 12 uur begon het kruien opnieuw. De ijsvelden zijn nu geheel losge komen en stroomen de Lek af. Den geheelen dag was het een drukte van inwoners en vreemdelingen om het imposante schouw spel gade te slaan. Ook de ex-keizer met ge malin en dochter kwam hedenmorgen den toestand der rivier in oogenschouw nemen. HEDEN is de verlaagde pr.js van het Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVIX 41 - Tele'oon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. Van Perseyn- straat 4. Uoogcr beroep voor het Arnhemsclie hof Culemborg. Voor bet Arnhemsche Ge rechtshof werd gister, gelijk wij reeds met een kort woord meldde, behandeld de mein eedzaak, welke verband houdt met de Cu lernborger moordzaak; die werd gepleegd in den nacht van 23 op 24 September 1923, toen de 76-jarige Thomas van Wiggen cn zijn 69-jarige zuster vermoord werden. In verband hiermede stond voor de Rechtbank te Tiel in Mei 1927 terecht Klaas Sweeris en Jan Vroege. Er werd toen tegen verdach ten levensuange gevangenisstraf gecischt, voornamelijk op grond van de verklaringen van de wed. Haveman. A. Collé Jr., Jan Col Ié cn M. de Smaje. De Rechtbank veroor deelde verdachten wegens diefstal met ge vveldpleging, den dood tengevolge hebben de, ieder tot 15 jaar gevangenisstraf. Op 29 en 30 September 1927 diende moordzaak weer voor het Arnhemsche Hof. Het Hof wees de zaak terug naar den Rechter-com missaris te Tiel, teneinde door de deskundi gen onderzoek te doen instellen naar de be trouwbaarheid van de getuigen, m uffr. Haveman en M. de Smale. Bovendien werd een nieuwe onderzoek ingesteld ten aanzien van de anonieme brieven, welke in het pro ces ter sprake kwamen. Het Hof beval daarna de vrijstelling van de verdachten cn zette de behandeling van de zaak op 2 Fe bruari 1928 voort, toen bleek uit de verkla ringen van den psychiator, dat mejuffr. Ha veman cn de Smale hun vroegere verklarin gen hadden terug genomen, terwijl de Smale voor het Hof verklaarde dat hetgeen hij ge zegd had ten nadeele van Sweeris verzon nen was De Tielsche rechtbank veroordeelde daar na de beide Collé's ieder tot vijf jaar ge vangenisstraf, Melis de Smale tot twee jaar cn zes maanden. Ten aanzien van mejuf frouw Haveman werd de tenlaste gelegde meineed in verband met de bepaling van het nieuwe Wetboek van Strafrecht niet strafbaar geacht. Wat de meineed voor de rechtbank te Tiel aanging, oordeelde de rechtbank, dat in verband met de ernstige psychische stoornissen welke zich tijdens de behandeling der moordzaak bij verdachte hadden voorgedaan, geen opzet tot meineed aanwezig. Gistermorgen nu stondden de vier verdachten in hooger beroep terecht Het eerst werd behandeld de zaak tegen Johan Collé, die niet was verschenen Tegen hem werd verstek verleend. Als getuige werd gehoord, rar. Roobol, die verklaarde dat verd ontkent als getuige in de moordzaak voor het Hof anonieme brieven te hebben geschreven. De procureur-generaal bepaalde zich in deze zaak to tot het vragen van bevestiging van het vonnis der rechtbank. Vervolgens diende de zaak tegen Arnol- lus Collé. Mr. Roobol, als getuige gehoord, legde een zelfde verklaring af. Verd. beweerde dat hij zich tijdens de zitting niets van het schrij ven van anonieme brieven herinnerde. Ook voor dezen verdachte vroeg de procu reur-generaal bevestiging van het vonnis. Eveneens requireerde de procureur-gene raal in de daarop volgende zaak tegen Melis de Smale bevestiging van de beslissing der rechtbank. In de zaak tegen mejuffrouw Haveman, die door de rechtbank werd vrijgesproken, heeft de procureur Generaal 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt met een proeftijd van 3 jaren wegens mein eed. DE BRAND IN HET ELISABETH GASTHUIS TE LEIDEN. De verdachte weer op vrije voeten gesteld. J. v. d. B„ die als verdacht van brand stichting in het St. Elisabeth gasthuis te Leiden, naar het huis van bewaring was overgebracht is, na verhoor voor den Offi cier van Justitie, op vrije voeten gesteld. VERLENGING VAN STEUN. Een regeeringsmaatregeL De regeering heeft besloten om onder na der te bepalen voorwaarden nog voor een aantal werkloozenkasscn den verlengden uitkeeringsduur voor leden, die uitgetrok ken waren, van IS dogen op 24 dagen te brengen RIJKSONTVANGER GESCHORST. Men meldt aan het Hbld. dat bij den rijksontvanger te Tholen de boeken cn be scheiden in beslag zijn genomen. Deze amb tenaar is geschorst, daar het vermoeden be staat dat hij de geinde belastinggelden niet verantwoord heeft. Hij mag de gemeente niet verlaten. Dokter „En waaraan schort het Patiënt ..Wei ik neb wat Hartkloppingen en mijn lever ts niet in orde eD mUn nieren z\in ook niet al te oest. maar alles bij elkaar doet dat er zooveel niet toe Wat me werkelijk hindert is mijn eksteroog". (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 14