A//e soor GROENS ROTTERDAMS WERKLOOZENZORG DE HEER VAN BURINK FULMINEERT Communistisch voorstel niet behandeld HANDELS-ONDERNEMING Muurhuizen 62.Tel. 291. UIT DEN OMTREK. ROTTE RD A MS CHE RAAD Demonstratie ran xeerkloozen ftcxciserd. Nadat hot tusschen den heer van Burink en den nieuwen burgemeester van Rotter dam gedurende den eersten tijd van diens epireden voorloopig „gewapende vrede' bleef, is het gisterenmiddag in den gemeen teraad van Rotterdam voor het eerst tot een ernstiger treffen gekomen Dat wil zeg gen, de heer van Burink heeft geprobeerd den burgemeester uit zijn tent te lokken, maar dat is hem eigenlijk niet gelukt. Want Kir. Droogleever Forluyn is in het geheel niet ingegaan op de verschillende liefelijk heden, die de heer van Burink hem voor de voeten heeft gegooid, maar heeft dat al les kalm genegeerd en hij heeft ook geen enkele poging gedaan om enkele bezoekers van de publieke tribune, die het nu en dan wat luidruchtig nW den s'preker eens wa ren, te laten verwijderen. Hij blikte alleen maar eens zoo af en toe heel verwonderd naar boven, als daai weer het noodige'aan 6* redevoeringen werd toegevoegd cn bleef Y»rder onverstoorbaar Het ging over de werkloozen. Deze hou den in Rotterdam al een dag of wat groote protestvergaderingen, waarin zij verschei dene eischen bespreken, die naar hun mee ning door den gemeenteraad dienen te wor den ingewilligd. De eischen waren door het P. A. S. in een adres aan den Raad ken baar gemaakt en bovendien was er nog een voorstel-van Burink, dat 50 pet. verhooging van den gemeentelijken steun beoogde. In verband daarmee vond de heer van Burink het noodig om eens haarfijn uiteen te zet ten hoe hij over deze kapitalistische sa menleving dacht. Hij beschuldigde het acht bare college van B. en W., dat anders een hoogst vredelievende indruk maakt, ervan in de maand Januari een klein 200 men sclien te hebben vermoord ouden van dagen die in die maand waren overleden en die allemaal waren omgekomen door de felle kou en den honger. Die arme stakkers waren doodgehongerd, vond de spreker, en hij vergat er bij te vertellen dat daar een groot gedeelte van ziekenhuissterfgevallen bij waren, terwijl de griep die gevolgd door longontsteking en pleuris op het oogenblik te Rotterdam heel wat slachtoffers maakt, er bijna al het overige van op haar geweten beeft. Maar de heer van Burink verkoos dat te zien als een gevolg van doodhonge ren. En B. en \V. waren daar dus verant woordelijk voor. De weigering voor een de monstratie door de werkloozen werd daar na besproken en onder applaus van de pu- bljeke tribune vertelde de heer van Burink da# de werkloozen het antwoord op hun verzoek maar eens in den gemeenteraad hadden moeten komen halen. Zijn voorstel betreffende de verhooging van den steun ondervond evenwel geensteun en werd dus niet behandeld. Hetgeen hem weer aan leiding werd tot een strenge phllippica te gen de sociaal-democraten. Voor het stadhuis was het inmiddels druk geworden. Wel werd er niet tegen het ver bod van de politie in „gedemonstreerd maar tal van werkloozen hingen den ge- heelen middag om het gebouw en da daden uit de raadszaal werden natuurlijk grif be sproken. Dat eindigde echter grootendeeb toen de heer van Burink in de raadszaal het parool uitgaf: .Jongens, nu gebeurt er voor jullie toch niks meer, ga nou maar weg", en de tribune trouw leegstroomde Er was heel veel politie op de been, doch geen enkel oogenblik was ingrijpen nood zakelijk. De Raad heeft daarna een vrij groote agenda in stormtempo afgedaan. Verschei dene kleinere voorstellen gingen zonder \eel discussie onder den hamer door. Het legaat voor de musea en het archief van den heer de Mantauban van Zwijn.lrecht werd in dank aanvaard, waarbij de tieer Reeser gelegenheid vond te wijzen op het feit, dat ook hier in de musea gewone kachels worden gestookt Hetgeen na het drama van Leiden wijziging behoeft. Voorstellen betreffende subsidieverlee ningen, scholenbouw en anderen aard wa ren in een ommezien afgehandeld en zelfs bij de opdracht aan B. en W., tot het ont werpen van een saneeringsplan vóór de binnenstad waarbij de Raad angstvallig meedeelde zich in het geheel niet te willen binden voor de uitvoering daarvan werd nauwelijks stilgestaan Alleen bij het voor stel tot het aanleggen van een Rijnvaart haven to Pernis stelde do heer Kruidenier (c. h.) voor de gemeente Pernis haar zin maar te geven en haar los van het groote annexatieplan van da gemeente Rotterdam te annexeeren Er schijnt evenwel achter de schermen m.-t die gemeente iets te broeien, want de burgemeester ontraadde de aanneming van dit voorstel, ofschoon hij het nog geenszins de tijd achtte om nu al opening van zaken te geven. B. en W. heb ben evenwel plannen om dit vraagstuk snel op te lossen. De Raad geloofde het en be loofde te wachten. En zoo was men alweer vóór de avondzit ting door de agenda heen. BEDRIJFSONGEVAL, Door oen hijschtang dood- gedukt. Dinsdagmiddag was men in Pette's ca caofabrieken te Wormerveer bezig met liet bergen van balen cacaoboonen. Plotseling viel een hijschtang, die op het hoofd van den arbeider W. Vloon terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd de man naar het gemeenteziekenhuis overge bracht waar hij Woensdagmorgen overleed. BINNENL. ZAKEN EN LANDBOUW Aan de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk V (Bin- nenl. Zaken en Landbouw) der Rljksbegroo- Mnsr van 1920 wordt hei volgende ontleend: De gewezen Dultsch© keizer Van den ex-keizer kan gezegd worden, dat hij zijn belofte, zich aan politieke actie te onthouden, loyaal heeft nagekomen. En kele niet meer gangbare uitdrukkingen, welke trouwens geen politieke strekking hadden, kunnen in dit oordeel geen wijzi ging brengen. Een censuur op dergelijke uitlatingen komt den minister te minder noodig voor, omdat hij reden heeft te ver- dat zij niet herhaald kunnen wor den. Over de vraag of het niet wenschelijk is tegen mogelijke corruptieve praktijken bij verkiezingen wettelijke maatregelen in het leven te roepen, in den geest van de in Engeland en ook elders met hetzelfde doel gemaakte bepalingen, heeft de minister het advies gevraagd van het Centraal Stembu reau. Na ontvangst van dat advies zal hij deze zaak in nadere overweging nemen. De minister merkt op dat verbetering van den economischen toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen een zaak is van de geheele re geering. Had de minister, wat de burgemeesters benoeming te Rotterdam aangaat, in afwij king van den steeds gevolgden regel, het be stuur dier gemeente over de vorvulling van de vacature geraadpleegd, dan zou hij de vrijheid van keuze, die Grondwet en Ge meentewet aan de Kroon laten, op bedenke lijke wtjze hebben aangetast. Had het ge meentebestuur speciale wcnschen, dan is er ruimschoots lijd geweest, die ter kennis van de regeering te brengen. Gelijk de minister reeds vroeger te ken nen heeft gegeven, bestaan tegen de samen voeging van de Gooische gemeenten over wegende bezwaren. Het komt den minister wenschelijk voor, het vertrouwelijk karakter van het vooront werp in zake de regeling van hot Pacht- contract niet op te heffen, voordat het ont werp bij de Tweede Kamer zal zijn inge diend De minister deelt de raeening, dat schrale heidegronden, waarop geen loo- aend landbouwbedrijf, kan worden geves tigd, niet tot bouw- of grasland dienen te v/orden ontgonnen. Aan bebossching van zoodanige gronden moet zeker de voorkeur worden gegeven. De minister is het geheel eens met hen, dien meenen dat verbetering van de afwatering van de vele diluviale gronden krachtig ter hand moet worden go- nomen. De minister ziet niets liever dan dat de steden haar afvalstoffen naar het land ver voeren; wat in zijn vermogen is doet hij om dit resultaat te bereiken. De minister bevordert den boschbouw zoo krachtig mogelijk, daarbij wordt bij voort during rekening gehouden met de belangen van het natuurschoon. Een wetsontwerp, behelzende contróle maatregelen op den uitvoer van boter, kaas en andere land- en tuinbouwproducten, zal binnenkort den Staten Generaal kunnen bereiken. De minister, overtuigd van de groote be- tcekenis van de kippojihouderij en de eler- productie voor ons land. schenkt daaraan steeds zijn volle aandacht. Het rapport om trent de reis van de beide Rijks veeteelt consulenten ter bestudeering van de var kensfokkerij in Denemarken kan binnen enkele dagen worden tegemoet gezien. De minister doet eenige mededeelingen betreffende proeven inzake kunstmatige elftteelt. Dat het zalmtractaat voor ons land niet voordeelig zou zijn is den minister niet be kend. Hij zet er voorts het voordeel van uit een. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De vereeniging van belanghebbenden der nevenbedi ijven der Visscherij, welke schade lijden bü de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, waarvan de meeste nevenbedrijven van Je Zniderzeevis- scherij en vele in die bedrijven arbeidende werknemers lid zijn, hield haar ,iarverca- dt ring te Amsterdam, waarbij afgeva? rdig- jtn uit tien plaatsen rond de Zuiderzee aan wezig waren. Het voornaamste punt, dat besproken werd, was de wijziging van de Zuiderzee- steunwet. Unaniem was men van raeening, dat de wet in dien zin behoort te worden ge wijzigd, dat daarin opgenomen wordt, dat de kapPaalschade door een som in eens ver goed wordt en dat in de bedrljfs- en loon schade wordt tegemoetgekomen door een ruimer uitkeering dan nu mogelijk is. Hierop zal te bevoegder plaatse voortdu rend worden gewezen. Ten slotte betoogden nog eenige leden ten aanzien van de Zuider zeefilm van v. d. Ven, dat deze niet klopte met de werkelijkheid maar een verwrongen beeld gaf van de Zuiderzeekust, hetgeen soms den indruk geeft opzettelijk te zijn ge schied BANKETBAKKERIJEN De min. van Arbeid, H. en N. heeft een van de normale afwijkende werktijdrege ling toegestaan voor banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks in de weken van 25 tot en met 30 Maart en van 13 tot en met 18 Mei a.s. Bijzonderheden worden vermeld in 's ministers beschikking van 6 Maart j.ï. AMSTERDAMSCHE RAAD. De Amsterdamsche Raad heeft verworpen met 29 tegen 16 stemmen het voorstel- Wijnkoop, om het Museumterrein onbe bouwd te laten. Voorts verwierp de Raad een voorstel- Seegers, om op dit terrein een volksschouw- burg voor rekening der gemeente te bou wen, met 38 tegen 7 stemmen. Ten slotte is ook de voordracht van B. en W. om hen te machtigen tot het aangaan eener over eenkomst, waarbij de gemeente zich borg stelde voor rente en aflossing eener door de N.V. Museumtheater aan te gane geld- leening, groot ten hoogste 4.600.000 en tot deelname aan het kapitaal dier naamlooze vennootschap, tot een bedrag van 1.000.000, verworpen met 24 tegen 21 stemmen. Dit laatste voorstel beoogde een schouwburg te bouwen met 2000 zitplaatsen en een groot café-restaurant, waarvoor de architect-Staal de plannen had gemaakt cn waarvoor het plan was uitgegaan van de Wagner-ver- eenlging. OOK JULIANADAG 1920 ROOD 7 De Radioraad zal wikken, do minister beschikken. Wij lezen in „De Radiobode". De luisteraars zullen zich herinneren wat zich verleden jaar heeft afgespeeld over het opeischen van den oOstcn April door de V A. R. A. Dit jaar eischt de V. A. R. A. den 303ten April weder op cn rokening houdend met de eenmaal genomen ministerieele beslis sing, heeft A V. R. O. zich niet verzet tegen dezen eisch. De A V. R. O. schreef de V. A. R. A. hierover het volgende „Ten aanzien van de sub. b. genoemde uitzending (d. i. die op den avond van 30 April), merken wij op, dat zooals u uit het ten vorigen jaro gebeurde duidelijk zal zijn geworden, de 30ste April voor het overgroot© deel van het Nederlandsche volk een hoogtijdag is met zeer bijzonder nationaal karakter en dat dit volksdeel het ongetwijfeld ten zeerste zal op prijs «teilen, indien hiermede uwerzijds kan worden rekening gehouden door op dien dag af te zien van het doen van uitzen dingen. Wij zien derhalve op dit punt nog gaarne uw antwoord tegemoet'*. De V. A. R. A. beantwoordt dit schrij ven met de mededeeling, dat zij zich de be schikking over den zender op den avond van 30 April voorbehoudt, in hoofdzaak, omdat haar bestuur „meent, dat het aan gerechten twijfel onderhevig is of 30 April inderdaad voor een groot deel van ons volk een Hoogtijdag is van zeer bijzonder nationaal karakter' De terzake gevoerde correspondentie ia door de A. V. R. O. aan den Minister van Waterstaat aangeboden cn van Z. E. is be richt ontvangen, dat de Radio-Raad ier zake zal worden gehoord. HEROPENING VAN DE VAART AMSTERDAM-ROTTERDAM. Het ijs door drie stoomboo- ten gebroken. De Stoomboot Maatschappij W. Bus te Haarlem heeft gisteren met drie stoomboo ton, die elkaar opduwden het ijs opengebro ken in de vaart van Amsterdam naar Rot terdam via Haarlem, zoodat vervoer te wa ter Amsterdam-Rotterdam v.v. weer moge lijk is. Da ijsdam beneden Gorcnm ge forceerd. De ijsbrekers „Siberie" en „Christiaan Bruning" van de N.V Ned. Stoomsleep- dienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam en de ijsbreker „IJssel" van den Rijkswaterstaat hebben de ijsdam beneden Gorcum gefor ceerd en zijn te Gorkum aangekomen. HET IJS NA DE VORST De Maas ijsvrij. Men seint ons uit Grave Hedenmorgen was de Maas bij Grave ijs vrij. De gierpont is weer in de vaart gelegd zoodat de verbinding Noord-Brabant—Gel derland thans gelukkig geheel hersteld is Hot ijs in den Rijn begint te werken. Emmerik, C Maart. (V. D.) Heden middag tegen half drie heeft het ijsdek zich over ruim een K.M. in beweging gezet, ten gevolge waarvan verscheidene schepen van hun ligplaatsen werden gerukt. Eén schip werd zelfs met lading en al op den wal ge zet. Vele boomen, waar de schepen aan ge meerd lagen, knapten eenvoudig af. De ver schuiving duurde slechts een kwartier. VERSCHILLENDE ONGELUKKEN. Te Drunen is de werkman P. in de Boter- fabriek roet het hoofd tusschen eenige ma chines geraakt, waardoor dit lichaamsdéel geheel werd verpletterd en de dood on middellijk intrad. Te Lieshout is de 84-jarige vrouw D. overleden, die dezer dagen met de kachel in aanraking was gekomen en ernstige brancflvonden had bekomen. Dinsdagavond werden te Roosendaal mej Beens en hwr driejarig kleinkind door een auto overredeu. Het kind liep dwars de 6traat over, toen grootmoeder het nog voor den auto vandaan wilde trekken. Zij moest deze poging met haai' eigen leven betalen. Ernstig gekneusd is zij naai* het ziekenhuis gebracht. Voor zij daar aan kwam was zij overleden. Het kind man keerde niets. EERSTE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting werden gisteren voortgezet. De heer Wibaut bepleit grootere zelfstan digheid der gemeenten, van welke er 258 niet voldoende zouden hebben aan de in het ontwerp der finantieele verhouding voor gestelde 80 opcenten, welk ontwerp haar autonomie aantast De heer Rink constateert, dat samen werking der rechtsche groepen nog al te wenschcn over laat. Voor een volgend kabi net staan op het program de regeling met de Zuidelijke naburen, financieele verhou ding tusschen rijk cn gemeenten, huwelijks wetgeving, rechttoestand van ambténaren- herziening, lager onderwijswet en voorzie ning in de nood van ouden van dagen. De heer M e n d e 1 s acht het onaange naam, dat deze regeering bij deze beschou wingen moet zitten voor spek en boonen. Hij bespreekt voorts do politieke moge lijkheden. Spr. wijst er op dat het kabinet behalve justitie weinig heeft gepresteerd. Vooral op het gebied van de sociale voor zieningen ligt daar nog het puin van den slooper Colfjn. De financieele ramingen bleken steeds te ongunstig en op dien grond werden de noo- digo verbeteringen tegen gehouden. Spr. komt vervolgens op de begrooting zelf en vraagt wat de wettelijke basis is van de vrijwillige gewapende korpsen. Hij ontkent, dat zulk een basis bestaat en wcnscht dat er een einde komt aan deze militaire anarchie. De coalitie is thans dood. Mocht die her leven dan zal zij als vijand der arbeiders krachtig moeten worden bestreden. Spr gelooft niet dat na deze verkiezingen iets komt van samenwerking der s.d. met de r.k. partij, welke laatste daarvoor nog niet rijp is. De heer Koster betoogd noodzakelijk heid vast te houden aan vrijhandelspoli tiek. In ons land met vrijhandel is hét wel vaartpeil hooger gestegen dan in eenig an der land. Spr. dringt aan op ^en goede eco nomische voorlichtingsdienst. De vergadering wordt verdaagd. TWEEDE KAMER. De moties-de Visser i.z. do vaste aanstel ling van het personeel een jaar of langer op arbeidscontract werkzaam en do invoe ring van den 8-urendag voor het lagere personeel der P.T.T. werden Donderdag ver worpen resp. met 5318 en 54—18 stemmen. De motie-v. d. Heuvel over de Zondags sluiting van de hulpkantoren van de tele foon en telegrafie wordt verworpen met 49 —23 stemmen. Aan de orde is de wijziging van de ziek tewet. De heer Bakker keurt het beleid van den minister af, die in het wijzigingsontwerp geheel brak met het eerste ontwerp, dat re kening had gehouden met de particuliere ziekteverzekering. Deze zal totaal vernie tigd worden. Groot bezwaar is de totale vernietiging van het zelfbeschikkingsrecht der arbei ders. De heer Veraart zegt dat dit ontwerp hem wel aanstaat. De ziekteverzekering is een stuk arbeids loon. Spreker meent dat de werkgever de pre mie zal hebben te betalen. Hij hoopt dat het ontwerp zal worden aangenomen. De heer Smeenk gaat accoord met het ontwerp, dat hem een verbetering toelijkt. De heer van Gijn zegt dat zijn groep aan de tot standkoming van dit ontwerp wil meewerken. Het zal echter afhangen van het lot van de amendementen of hij zal vóórstemmen of niet. De heer Kuiper (R.K.) gaat de geschie denis na en juicht het gewijzigde ontwerp toe. Bedrijfsvereenigingen zyn de juiste ganen voor uitvoering. Dr. De Visser (C.H.) keurt het gewij zigde ontwerp af, omdat aan de particu liere kassen geen plaats meer is gegeven. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) keurt de bepaling af dat werkgever en arbeider leder de helft der premie moeten betalen. Voor de landbouw is dat onmoge lijk. De heer De Visser (Comm.) gaat ont wikkeling der sociale wetgeving onder den druk van den plaatsenstrijd na: Hij noemt het ontwerp reactioneerd en wil als uitkeering de volle 100 pet. gelijk sommige werkgevers reeds doen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag 1 uur. BRANDEN. Gisteren heeft een heidebrand gewoed aan don Dongenscheweg bij Tilburg. Een oppervlakte van ca. 600 M3. werd vernield. Oorzaak van den brand zijn waarschijnlijk vonken uit de locomotief van de tram ge weest Te Roosendaal is gisteren brand uitge broken in de bakkerij van den heer de Klerk in de Achterstraat. Zeer spoedig was de brandweer aanwezig, die het vuur weldra meester was. De schade bleef be perkt tot de stookplaat* cn de voorraads- schuur. Te Oud-Vossemeer is de landbouwschuur van den melkveehouder-veekoopman C. v V. totaal afgebrand, waarbij twee stuks vee in de vlammen zijn omgekomen. s^. „RIJNDAM" Vertraging wegens stormon. Volgens een bij de Holl. Amer. HJn ont vangen telegram heeft het s.s. „Rijndam', dat 23 Februari van New York naar Rot terdam is vertrokken, sinds 2 Maart zware stormen uit het Oosten te doorstaan, zoo dat het schip eerst Zaterdag te Boulogne zal aankomen. Het schip bevond zich gister-middag 12 uur op 436 m West van Scilly, GEVAARLIJKE INBREKER. 21 inbraken In enkele maanden. Gelijk onlangs gemeld, is to Venlo een in breker op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was met het uitsnijden van een ruit van een perceol in de Hendrikstraat aldaar Bij het eerste verhoor bleek reeds, dat de aangehoudone. een Duitscher, debet was aan enkele inbraken, welke in Venlo en omge ving kort te voien waren gepleegd. Het ver dere onderzoek heeft uitgewezen, dat men met een gevaarlijk sujet te doen heeft. Het Is thans n.l. komen vast te staan, dat hij de laaste maanden niet minder dan 21 maal in Limburg heeft ingebroken. Daarvan ge schiedden er zes te Venlo, vier te Gelecn, vier te Sittard, een to Blerick, een te Tege- len en een te Meerlo. De gestoten goederen zijn bijna allo teruggevonden. LEGAAT. Wijlen mevr. Swaving, geb. Hoffman, te Velp (Gld.) heeft bij testamentaire beschik king do som van 7000 vermaakt aan het Comité tot Stoun aldaar een instelling tot ondersteuning van behoeftigen, die niet in aanmerking komen voor algemeene in stellingen van weldadigheid. Mr. J. E. v. d. BOON 7 Griffier bi] bet kantonge- recht to Haarlem. Te Haarlem is in den ouderdom van 77 jaar overleden mr. J. E. v. d. Boon, griffier bij het kantongerecht aldaar De overledene geboren in 1852, studeerde aan de Leidscho universiteit. In 1881 pro moveerde hij tot doctor in de rechtsweten schappen op het proefschrift „Iets over den rechterlijken boedelafstandIn 1885 werd hij benoemd tot kantonrechter plaatsver vanger te Doesburg en twee jaar later tot griffier van het kantongerecht aldaar. Hij bleef daar tot 1895, toen zijn benoeming lot griffier te Schiedam volgde. In 1902 werd hij benoemd lot griffier te Haarlem, welke functie hij tot nu toe vervuld heeft. BARNEVELD'S VRIJW. BRANDWEER. De kwestie der brandweer te Voorthuizen nog niot opge lost. Barn eve ld De Vrijw. Brandweer al hier, heeft in het hotel „De Roskam haar algemeene vergadering gehouden. De reke ning over het afgeloopen jaar werd goed gekeurd en sloot met eon batig saldo van 141 74. Uit het jaarverslag bleek, dat het afge loopen jaar rijker aan branden is geweest dan een der daaraan voorafgaande jaren. Vooral de bekende fabrieksbrand op 6 cn 7 September j.ltoen de motorbmndspuit 16 uur achter elkaar water heeft gegeven, heeft veH van de manschappen en het ma teriaal gevergd. Buitengewoon goed heeft de motorspuit bij dien brand aan de haar gestelde eischen voldaan. Met algemeene stemmen werd besloten, in het Huishoudelijk Reglement, dat niet ge heel klopte met de Kon. goedgekeurde sta tuten, de noodige wijzigingen aan te bren gen. Daarop deelde de voorzitter, do heer f*. Koudijs, mede, dat de kwestie, betreffende de Vrijw. Brandweer te Voorthuizen, die reeds langer dan een jaar hangende is. nog niet is opgelost Bij de behandeling der ge- meentebegrooting op 26 Oct. 1927, heeft de Raad namelijk den post geschrapt, waarbij gelden waren uitgetrokken voor den aan koop van een motorspuit, ten behoeve der Vrijw. Brandweer to Voorthuizen Naar aanleiding van dit raadsbesluit heeft deze Vrijw. Brandweer toen geweigerd hij even- tueelcn brand pogingen tot blussching aan te wenden, aangezien zij. volgens haar over tuiging, met de haar ten dienste staande middelen toch niets h°rr:t:-M i-nn vaar aanleiding van dit besluit, heeft de Barne- veldsche Vrijw. Brandweer zich, op verzoek van den Burgemeester dezer gemeente be reid verklaard, gedurende 1928, zoo noodig, ook te Voorthuizen het blusschingswerk ter hand to nemen. Tntusschen werden steeds pogingen aangewend ook te Voorthuizen weer een dienstdoende brandweer te ver krijgen. Ook in 1928 wilde de Raad echter geen gelden voor aankoop van een motor spuit beschikbaar stellen, daar de raads leden in meerderheid, van oordeel waren, dat één motorspuit voor de geheele ge meente voldoende is Inmiddels hebben de besturen van beide brandweren getracht tot een vergelijk te komen, doch ook deze po gingen hebben, volgens de mededeelingen van meergenoemden voorzitter, tot geen re sultaat geleid Toch zijn beide besturen van oordeel, dat de kwestie op drie verschillen de manieren kan worden opgelost. Ten eerste zou aan Voorthuizen een kleine mo torspuit kunnen worden verstrekt, die wel licht echter moeite zou hebben het water uit de bestaande motorwaterputten op te halen: ten tweede zou de Vrijw. Brandweer aldaar een groote motorspuit kunnen wor den aangeboden en ten derde zou een Centr. Brandweer voor de geheele gemeente kun nen worden aangewezen Thans liet het aan B. en VV en den rand uit deze drie voor stellen de beste oplossing te vinden In elk geval is het te hopen, dat deze reeds zoo lang hangende kwestie eindelijk word« op gelost.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5