WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX L. i. Luycx Zn. UTft.SIRAf:T 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 per ISesch f 3.75. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL INHOUD VAN HET BE ZOLDIGINGSBESLUIT Terugwerkende kracht NIEUWE BEZOLDIGING RIJKSAMBTENAREN De regeling voor de onderwijzers DE ZIEKTEWET Wenschen van de hoofd arbeiders CREDIETEN AAN DE HOLL. LLOYD Ten hoogste f 600.000.- S. H. MASS/'. Humorhoekje tevens is vastgesteld, dat in het tijdvak van 1 October 1928 tot 1 October 1929 niet meer zal kunnen worden uitgekeerd dan 250.000 en in de daaropvolgende kalen derjaren niet meer dan 1.000.000 per jaar. Aangezien het doel der overeenkomst is in de behoefte aan kasmiddelen te voor zien en gebleken is dat een bedrag van 800.000 aan kasmiddelen voldoende moet worden geacht, is bepaald, dat, indien het I Kassaldo meer dan Ó00.000 zal bedragen, het meerdere op aanwijzing van den mi nister van Arbeid, H. en N. zal worden aangewend tot afbetaling van verleende voorschotten. De verschuldigde rente is vastgesteld op 5 Aanvangs jaarwedden op 2Ujarigen leeftijd. Het door H.M. de Koningin geteekende „Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1928bevat, naar de Ct. rele veert, o.m. de navolgende algemeene re gelen voor de salarieering van het Rijks personeel. De aanvangswédde wordt toegekend op 21-jarigcn leeftijd. Voor elk jaar of go deelte van een jaar, dat een ambtenaar van 18 jaar of ouder beneden den 21-jari- gen leeftijd is, wordt de aanvangswedde met 100 verminderd. Deze vermindering blijft beperkt tot totaal 100 voor hen. die niet bij het gezin, waartoe zij behoo- rcn, kunnen inwonen. Periodieke verhoogingen Omtrent periodieke verhoogingen wordt bepaald, dat do wedden van de ambtena ren, die eene betrekking bekleeden waar aan periodieke verhoogingen zijn verbon den, bij voldoende bekwaamheid, geschikt lieid en voldoenden dienstijver periodiek verhoogd worden. De mannelijke ambtenaren, dié gehuwd ot gehuwd geweest zijn en den 23 jarigen leeftijd hebben bereikt' genieten eene toe lage van 200, voor zoover niet aldus het gezamenlijke bedrag aan wedden en toe lagen, met uitzondering van de kinderloe lage, zou stijgen boven 2000, of het geza menüjke bedrag aan wedde en toelage vol gens dit artikel zou stijgen boven het ma ximum der desbetreffende schaal van be zoldiging, indien dat mavimum minder dan 2000 bedraagt, een en ander gere kend naar een gemeente der eerste klasse. Kindertoelage. De ambtenaren genieten bij wijze van tijdelijke toelage, voor hunne wettige of wettelijk erkende, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoot ge sproten kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, die zij op den Islen Januari van het jaar nezitten, eene kindertoelage, bedra geilde per kind 3%, met een minimum van 00 en een maximum van 240 per kind en per jaar. De jaarwedden, voor zooveel noodig ver minderd met den stand plaatsaftrek, der gt huwde vrouwelijke ambtenaren on der on gehuwde ambtenaren, voor zooveel die niet gehuwd zijn geweest, worden verminderd met 3%. Standplaats-af Irek. De gemeenten zijn gerangschikt in drie klassen. De aftrek bedraagt respectievelijk 0,4 en 8%. 'lot de eerste klasse belmoren Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam (ge deelte, op 31 December 1920 tot de eerste klasse behoorende, benevens de stadsge deel ten der voormalige gemeenten Buik sloot, Nieuw'endam, Ransdorp cn Sloten, het toegevoegde gebied der gemeente Ni -u wer-Amstel en het stadsgedeelte van het toegevoegde gebied der gemeente Oud^r Amstel), Arnhem, Assen, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindho\en, Enschedé, Gouda, '«-Gravenhage, Groningen, Haarlem, l-Ieei- len, Helder, s-Hertogenbosch (behalve Orthcn), Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Rottc-r tiiöhalve Hoek van Holland). Schio- dam, Schrans (de) (gem. Leeuwarderadeel). Tilburg, Treebeek (gem. Amstcnrade), Utrecht, Vlaardingen, Vlissingcn, Wage- ningen, IJmuiden (groot) en Velscn (dorp) (gemeente Velscn), Zaandam, Zandvoori. Zwolle. Antwerpen wordt voor de bezoldiging van de aldaar geplaatste Rijksambtenaren gelijkgesteld met een gemeente der eerste klasse. In bovengenoemde standplaatsen genie ten de ambtenaren het volle loon. Tot de tweede klasse behooren plaatsen als: Aalsmeer, Apeldoorn, Baarn, Breda, Coevorden, Culemborg, Delfzijl, Dongen, Edam, Emrnen, Franeker, Ginneken, Har derwijk, Iloensbroek, Kampen, Katwijk. Marken, Muntendam, Oldenzaal, Overscbie, Peize, Purmerend, Renkum, Rijswijk (Z.- H.), Sappemeer, Schaesberg, Schiermon nikoog, Spanbeek, Steemvijk, Tiel, Urk, Vaals, Velscn, Voorburg, Weesp, Winters wijk, Zaandijk 4-n Zutphen. De amblenaruiv in bedoekte standpmat- sen hebben 4aftrek. Tot de derde klasse behooren de z. g, plattelandsgemeenten, alwaar de amMp- naren 8% op Lan loon zien gekort. Kosf en inwoning. Op de bezoldiging wordt voor het genot van kost en inwoning een Korting toc^e past. Bij een öanvangswedde of vaste wedde van minder dan 1300, van 444; van 1300 tot J 1600, van ten hoogste 570; van 1600 lot 2200, van ten hoogste ƒ696 van 2200 tot 2800, van 8S* van 2800 tot 3500, van 1110 van 3400 of hooger, van 1296 per jaar. Naar gelang van de klasse der gemeen te, worden deze kortingen verminderd met 4 of 8 ten honderd. Over tijdvakken van geoorloofde afwe zigheid, waarin geen van Rijkswege ver strekte kost en inwoning worden genoten, wordt een evenredig deel van dit korting teruggeven. Voor het genot van woning, wordt een korting toegepast van 15% Deze korting bedraagt 12%, indien aan den ambtenaar de verplichting tot bewoning is opgelegd. Heeft de bewoning ten doel de bewaring of bewaking van Rijkseigendommen, van een gebouw of van hetgeen daarin voor 's Rijks dienst aanwezig is, of wel, in ge val de desbetreffende woning dienstbaar wordt gemaakt aan de uitoefening van den dienst van den ambtenaar, dan be draagt de korting 10%. Vuur en Licht Hiervoor wordt onderscheidenlijk 2% (maximum 100) cn 10% (maximum 5Q> van de bezoldiging gekort. Watei. Voor het genot van over een leiding ge leverd water wordt 5 van de ter zak* voor het genot van woning toegepast* korting, lot een maximum van 25, af getrokken. Uniform. Voor dienstkleeding, van Rijkswege ver strekt, wordt gekort overeenkomstig de be palingen van het Rijkskleedingbesluit 30 40 per jnar). Voor de z.g. ambtenaren werklieden zijn enkele aparte bepalingen, getroffen. Zij hebben b.v. geen ongehuwden aftrek, maar genieten ook geen huwelijkstoelage Het aanvangsloon wordt hun pas op 23-jarigen leeftijd toegekend. Het nieuwe Bezoldigingsbesluit bevat voorts verschillende overgangsbepalingen, om om te voorkomen, dat sommige amb tenaren in loonontvangst achteruit zouden gaan. Het Besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 November 1928. Salarissen der hoogste ambtenaren bij geheim K. B. vastgesteld Thans Is verschenen het Staatsblad, be vattende het Koninklijk Besluit van 8 Maart j.l. tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldiging van burgerlijKe Rijksambtenaren, waaromtrent wij reeds het een cn ander \ermeldden. In het besluit zijn opgenomon de gewune- overgangs en slotbepalingen, alsmede als bijlagen de salarisbedragen voor de onderscheidene groepen van ambtenaren en ondei wijzend personeel, de bijzondere rege len, in acht te nemen bij de berekening van den diensttijd, waarnaar d.- wedden van op 31 October 1928 reeds in dienst zijnde amb tenaren op 1 November 1928 behooren te worden vastgeslell cn de klassenindeeling van de Gemeenten. Het besluit met de bijlagen telt 330 pa gina s druks. Van de verschillende dienstvakken zijn alleen de kern-groepen overgenomen De salarissen van de hoogste ambtenaren zijn bij K. B. vastgesteld. Departement van Alg Bestuur referen daris J 4800 lot J 6000hoofdcommies 3700 tot 4800 commies 2600 tot 3600 adjunct-commies 1200 tot 2800 klerk 1200 tot 2100; schrijver le klasse 1600 tot 2200 schrijver 2e klasse 1050 lot 1750machineschrijver 800 tot 1200 Departement van Justitie Rijkspolitie, Adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond Een uctsonhverp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot toe kenning van kasvoorschotten aan de N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd. In de Memorie van Toelichting wordt herinnerd aan het hij de wet van 8 Juli 1924 aan de Lloyd verleende kasvoorschot ten. Deze in uitzicht gestelde credieten heb ben het der Maatschappij mogelijk ge maakt haar verbindingen in stand te hou den. De verwachting, dat de bij de betref fende overeenkomst toegezegde credieten ernstig zouden worden aangesproken, heeft zich niet bewaarheid. Waren de exploitatie-verliezen in de jaren 1921—1922 zeer aanzienlijk en ook nog in 1923 van beteekenis, gedurende den duur der genoemde overeenkomst (van 1 October 1923 tot 1 October 1928) waren de uitkomsten van dien aard, dat althans aan den hypothccairen rentelast kon worden voldaan en dat slechts een betrekkelijk ge ring bedrag aan het voorschot benoodigd was. In verband met het feit, dat bij het sluiten dezer nieuwe overeenkomst het be drag, dat door do Maatschappij op grond van de oude zal kunnen worden gevraagd, nog niet nauwkeurig kon worden vastge steld, is bij deze overeenkomst bepaald; dat dit bedrag niet hooger zal zijn dan G00 000. Intusschen zijn de omstandigheden, waaronder de Maatschappij thans haar be drijf uitoefent, in den loop der jaren zeer veranderd Het verkeer stelt aan het be drijf in verband met de scherpe concur rentie van buitenlandscho scheepvaart maatschappijen hoogere eischen. Het is niet doenlijk gebleken, tijdig voor het af- loopen van het contract de daaraan beant woordende reorganisatie tot stand te bren gen. In den tijd, die biervoor noodig is, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de Maatschappij ander maal een versterking van kasmiddelen, welke niet langs anderen weg te verkrijgen is, zal behoeven. De nieuwe overeenkomst is in hoofdzaak dezelfde als die, welke op 10 December 1923 met de Maatschappij werd gesloten. De overeenkomst loopt thans slechts over het tijdvak van 1 October 1928 tot 1 Januari 1931, Aangezien deze overeenkomst aanvangt op het tijdstip, waarop de periode, over welke volgens de oude overeenkomst kas voorschotten zouden kunnen worden ver strekt, eindigt, zal onder exploitatie-uitga ven alleen worden gerekend de rente, ge durende den duur der overeenkomst aan crediteuren verschuldigd In de vervallen overeenkomst was be paald, dat door den Staat niet meer zal worden uitgekeerd dan 5550.000, terwijl bij deze overeenkomst niet slechts is be paald, dat in totaal niet meer dan 2.250.000 zal worden uitgekeerd, doch districtscommandant tevens inspecteur der j rijksveldwacht 3800 lot 5400 rijksveld 1 wachter, brigadier majoor 2100 tot 2S00 i (met een standplaatsaftrek van ten hoogste j 4 pet.) rijksveldwachter 1450 tot 2150 I (met een standplaatsaftrek van ten hoogste l 4 pet). Gevangeniswezen directeur of directri- I ce van een gesticht der lo klasse 44^0 tot 5400; idem 2e klass 3700 tot f 4S00 ideni 3e klasse 3200 tot 4000 idem 4e klasse j 2400 tot 3400 commies ter di rectie 2300 tot 3000 huismeester f 1600 tot 2400 bewaarder 1300 tot 1900. j Departement van Binnenlandsche Zaken. Rijkskrankzinnigengeshchten Aan hoofd- j verplegersi'slei s) 2000 tot 2S00 verple- gersisters) inwonend 1250 tot 1850 plus toelage. Rykslandbouwstalion. Plantkundige 2400 tot 6000 analyst le klasse 1G00 tot 2800 De bezoldiging van het onderwijsperso neel is afzonderlijk geregeld. Aan deze re geling is het volgende ontleend Gewoon lager en uitgebreid onderwijs; De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de acte als hoofdonderwijzer bezit bedraagt 1350 na één, twee, drie en vier dienst jaren telkens te verhoogen met 100 na vijf dienstjaren te verhoogen met 50 na zes, acht, tien, twaalf, veertien zestien, acht tien, twintig cn twee en twintig dienstja ren telkens te verhoogen met 100. De jaarwedde van den onderwijzer, die de acte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt 1550; na één, cn twee dienstjaren telkens te ver hoogen met 100 na drie dienstjaren te verhoogen met 50 na vier, zes, acht en tien dienstjaren telkens te verhoogen met 200 na twaalf, veertien, zestien, achttien twintig en twee en twintig dienstjaren tel kens te verhoogen met 100. R. H. B. S met vijfjarigen cursus. De jaarwedde van de directeuren bedraagt 5500na één, twee, drie, vier en vijf dienstjaren telkens te verhoogen met 200 De jaarwedde van de Iperaren, uitgezonderd dio voor lichamelijke oefening en leerares- sen in handwerken, bdraagl voor de eerste tien lessen per week 150 per wekelijksche les; voor de \oIgende tien lessen per week 100— per wekelijksche les voor de overige lessen per week per wekelijksche les na twee tot twintig dienstjaren telkens te verhoogen. R. H. B S. met driejarigen cursus. De jaarwedde van de directeur bedraagt 4500 na één, twee, drie, vier en vijf dienstjaren telkens te verhoogen met 200. De jaarwedde van leeraren, uitgezonderd de leeraressen in handwerken, bedraagt voor de eerste tien lessen per week f 130 per wekelijksche lesvoor de volgende tien lessen per week 90 per wekelijksche les voor de overige lessen per week 50 per wekelijksche les; na twee tot twintig dienstjaren telkens te verhoogen. Het bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in verband met het thans in behandeling zijn de gewijzigde ontwerp van wet tot wijzi ging dor Ziektewet. Adr betoogt daarin, dat met de invoering van een gewijzigde Ziektewet als voorgesteld, verre overschre den worden de grenzen van de noodzake lijkheid en dus van de wenschelijkheid van bemoeiing van den wetgever met deze ma terie, en bovendien, dat de improductieve millioenenlasten, welke, door invoering der voorgestelde gewijzigde Ziektewet, weder om op industrie en handel gelegd worden als gevolg van de er aan verbonden admi- nistratievekosten, in géén redelijke ver houding hoegenaamd staan tot de meer dere voordeelen, welke er voor de betrok ken arbeiders voortvloeien uit de voorge stelde wettelijke regeling ten opzichte van een eenvoudiger oplossing, waaraan géén of althans zeer geringe administratieve kosten verbonden zijn. Adr. overweegt voorts, dat het in econo misch opzicht hoogst ongewonscht is, het Nederlandsche bedrijfsleven te bezwaren met het onderhouden van een nieuw heir- leger van, hetzij staats-, hetzij particuliere ambtenoren, wanneer de dringende nood zakelijkheid daarvan, niet onomstootelijk vaststaat, en ten slotte, dat aan het oor spronkelijke "voornemen om bij de uitvoe ring der wet, plaats in te ruimëh aan die voorzieningen, welke uit het maatschappe lijk leven opkomen", géén of zoo goed als geen uitvoering is gegeven en integendeel tenslotte slechts plaats is ingeruimd aan een tweetal kunstmatige uitvoeringsorga nen, welke ten aanzien van een ziekengeld regeling in de voorgestelde uitvoering van het Nederlandsche bedrijfsleven thans na genoeg volkomen vreemd zijn. Adr. verzoekt de Kamer met deze bezwa ren, nader toegelicht in een bij het adres gevoegde uitvoerige memorie, zoomede in het eveneens bijgevoegde verslag van de behandeling van het betreffende wetsont werp op het in Augustus 1928 te Alkmaar gehouden congres van den Kon. Ned. Mid denstandsbond en de daar met algemeene stemmen aangenomen conclusiën, rekening te houden en niet over te gaan tot invoe ring van een wettelijke ziekengeldregeling, welke zulke drukkende en daarbij niet noodzakelijke lasten dreigt te leggen op het Nederlandsche bedrijfsleven en de daarin werkzaam zijnde arbeiders. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland heeft in zake het aanhangige wetsontwerp lol wijziging der Ziektewet een adres tot de Tweede Ka mer gericht. Daarin worden de volgende wenschen geuit a. schrapping van de loongrens in ar tikel II b. regeling der premie-betaling indien zin. dat deze komt ten laste van het be drijf c. opneming in het ontwerp van een be paling. waarin het beginsel is vastgelegd, dat bij doorbetaling van het loon aan zieke werknemers de uilkeering ten bate komt van den werkgever. LANGESTR. 49 TEL. 190 Denkt U vooral om onze iVlaart- reclame Kousen aanbieding. Een voordeel voor U. ONZE KUNSTSCHATTEN TE LONDEN. Bij het naar Nederland terugvoeren van de kunstschatten, welke op de thans geslo ten, Ie Londen gehouden tentoonstelline van Nederlandsche kunst zijn geëxposeerd zullen de met het vervoer belaste booten, evenals op de heenreis in open zee weder worden geconvoyeerd door de torpodoboo ten der Koninklijke Marine Z. 5 en Z. 6. VERGADERING VAN HOLLAND- SCHE AUTEURS. Opgericht is een bond ter bescherming der Auteurs belangen in het Amuse mentsbedrijf. Reeds sedert eenige maanden doet zich bij het meerendeel der Hollandsch auteurs, welke werkzaam zijn in het amusementsbe drijf, een dringende behoefte gevoelen naar een vereeniging van die auteurs die zoowel in woord als in daad op den naam van „auteur" ook werkelijk aanspraak kunnen maken, teneinde aldus vereenigd een einde te maken aan de zoo op hun gebied heer- schendo wantoestanden. Gistermorgen werd in een druk bezochte vergadering onder leiding van den heer Louis Davids Jr. het doel en treven van een HEDEN is de verlaagde prijs van het Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVIK 41 Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. dergelijke vereeniging besproken cn werd overgegaan tot het oprichten van' den „Hollandschen Auteursbond" (H. A. B.) ter bescherming der Auteursbelangen in het Amusementsbedrijf. Als leden van het voorloopig werk comité werden benoemd de heeren Ferry, M°yer- I-Iamel, Henri Orvan, Kees Kruis en Otto Zeegers. Als administrateur werd t «ege- voegd den heer D. C Koffieberg te Amster dam Binnenkort zal een Algemeene vergade ring van Auteurs worden uitgeschreven voor het toetreden van leden, het heenten van goedkeuring aan statuten cn huishou delijk reglement, alsmede voor het benoe men van een rechtskundig adviseur. Hierna zal Koninklijke Goedkeuring wor den aangevraagd Adhaesie betuigingen zullen gaarne wor den ingewacht bij den administrateur. FORDFABRIEK TE ROTTERDAM. Werkend met vijf millioen. Te Rotterdam is opgericht een N.V. Ned. Ford Automobielfabriek, welke zal werken met een kapitaal van 5 millioen, waarvan in Nederland ƒ2 millioen zal worden ge plaatst. Do andere 3 millioen zullen door Amerikaansche en Engelsohe belanghebben den worden ingebracht. Onder de commis sarissen der Vennootschap zullen in de eer ste plaats zijn eenige kopstukken van de Amerikaansche Fordfabriek, terwijl boven dien 3 Nederlanders wier namen nog niet bekend gemaakt kunnen worden, zullen worden opgenomen. Op liet terrein bij de van Helmontstraat, dat onlangs van dc ge meente in optie is gekregen tegen een veel lagcren prijs dan men verwacht had voor dezen grond te zul'en maken zal een nieuwbouw verrijzen waarin voorloopig de automobielen alleen gemonteerd zullen wor den. zooals dit reeds in Antwerpon ge schiedt. Voorloopig kunnen de ondcrdeelen hiervoor in Nederland nog niet worden ver vaardigd, wellicht dat later, wanneer de on derhandelingen met verschillende Neder landsche industricelen tot een goed resul taat leiden dit wel zal kunnen geschieden. De werkzaamheden zullen dan meer en meer worden uitgebreid. ZWARE MIST BOVEN ROTTERDAM. Alle verkeer te land en te water stilgelegd. De veer diensten gestaakt. Sinds vier uur gistermiddag heeft boven Rotterdam on den Nieuwen Waterweg een zware mist gehangen, die zoowel de scheep vaart als het verkeer te land ernstig heeft belemmerd. Op de rivier lag alles stil. mede door den zvvaren ijsgang. De hooge \loed van gistermiddag heeft \eel Ijs, dat reeds beneden Rotterdam was, weer terug ge stuwd Kr stond een zware eb, zoodal dit zelfde ijs. vermeerderd met dat wat van boven kwam, opnieuw voorbij Rotterdam dreef Het verkeer lusschen de beide Maas oevers was dan ook uitsluitend aangewezen op de Willemsbrug, daar de veerdiensten niet gehandhaafd konden blijven. TELEFOONVERKEER MET FINLAND. De dezer dagen gehouden proefgesprek ken tusschen Amsterdam, Rotterdam cn 's-Gravonhage met Helsingfors hebben ecu gunstig resultaat gehad. In verband hier mede ligt het in het voornemen, het tele foonverkeer met Finland op 2 April a.s openen. Vrouw les ouizes Je was wee» era iaat vanoci. Betje Waarom «ju Ui nou ooc «or vroeg ops' hei toch afgemaakt neh mei den melkboer

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6