V.P.N. Krommestraat 63. EEN BRIEF AAN ABR. STAALMAN VANWEGE DEN VRIJHEIDSBOND Kans om gekozen te worden gering Opfokvoeder en Kuikenzaad, aüleriei pluimvee benoodigdheden, Broedmachines en onderdeelen bij de G. Drieënhuizen J. S. v. d. Werf F Bosman - Kamp 8 Meubelen en Kinderwagens GYMNASTIEKSCHOENEN lA/.Stcsnbsek&Zn LaSïm6'8 E. J. KRAUSE H. ZWAN, Hof 22 Drogisterij „DE ASPEINf' Bezoekt Café „De Oranjeboom" H. JEKEL - Leusderweg 101 Een onwaarachtige motiveering van ziin besluit Het dagelijksch bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft d.d. 9 Maart het volgende schrijven gezonden aan den heer Abr. Staalman, to Amsterdam: „Hoogedelgestrenge heer Het dagelijksch bestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" bevestigt de ontvangst van uw schrijven met bege leidende copie van uw brief aan het bestuur van de afdeeling Amsterdam, met het ver zoek, u als lid der partij te schrappen Aan dit verzoek is voldaan. Hel dagelijksch bestuur wënscht u echter nadrukkelijk te wijzon op de onware en onwaarachtige motiveoring, die gij van uw besluit meent te moeten geven. Gij doet het voorkomen alsof de Libe rale Staatspartij niet meer de belangen van alle groepen der bevolking naar behon- ren zou behartigen, doordien invloed zou worden uitgeoefend door kapitaalkrachtige personen, die de partij financieel steunen, waaraan het te wijten zou zijn dat gij ach tergesteld werd bij een „nieuweling in de politiek". Het kan u uit vroegere functie bekend zijn, dat de leden onzer partij, voortkomen de uit alle groepen der bevolking, de partij steunen cn dat in de Dresselhuys-stichting het aantal van de bijdragen van 0.50 tot 2.50; van eenvoudig-gesitueerden dat dor grootere bijdragen ongeveer honderdmaal Övertreft. Dat daarnaast een aantal meer kapitaal krachtige liberalen, evonals zulks altijd ls geschied, in een verkiezing niet onbelang rijk steunen, is een feit, dat tot dankbaar heid stemt, al kan niét worden verheeld, dat deze bijdragen blijven benedon datgene, wat voor een intensieve propaganda nood zakelijk zou zijn. Lr was en is trouwens geen enkele politieke partij, die het zonder steun harer beter gesitueerde aanhangers zou kunnen doen en betreurd kan slechts worden, dat deze plicht bij do liberalen te weinig wordt gevoeld, zoodat de finanoieele middelen der partij achterblijven bij het geen aan andere partijen ten dienste staat. Dat door dezen steun echter invloed op den gang van zaken zou worden verkre gen, is een volstrekte onwaarheid. Bij do candidaatstelling is getracht u een behoorlijke kansplaats in de combinatie Amsterdam c.s. te geven. Gij meendet ten onrechte te worden geplaatst achter de beide boven u geplaatste candidaten der lijst, omdat de een slechts enkele maanden Kamerlid was, terwijl de ander nooit in do Kamer had gezeten. Na veel wikkon cn wegen hebt gij in de laatste door u bijgewoonde vergadering van het hoofdbestuur verklaard, voorshands met de derde plaats genoegen te nemen, waarop de voorzitter, onder instemming van het geheele hoofdbestuur constateerde, dat deze zaak hiermee was afgedaan. Kort daarop zijt gij weer teruggetreden. Het kan u bekend zijn, dat onze voor zitter, dadelijk na zijn terugkomst uit ln- dic, gewezen heeft op de noodzakelijkheid, een koloniale specialiteit in do Tweede Ka mer te brengen. Daar het gemis daaraan door de fractie sterk werd gevoeld, is van alle zijdon moeite gedcion, den voorzitter te bewegen, een candidatuur te aanvaarden. Die pogin gen zijn niet geslaagd. Verschillende libe ralen zijn toen besproken en op voorstel van don voorzitter is het oog gevallen op dengone, dio thans in de kieskringen Am sterdam c.s. is gesteld. Dat deze iti de vaderlandsohc politiek nooit op den voorgrond is getreden, is een vanzelfsprekende omstandigheid, die hij ge meen hoeft met bijna alle koloniale specia liteiten, die hun deskundigheid juist daaraan danken, dot zfj hun leven in Indië hebben doorgebracht. Dat de leans, dat gij op een absoluut vei lige plaats zoudt komen, gering was, is u van den aanvang af bekend geweest. Reods in de allereerste vergadering werd het denkbeeld opgeworpen, u weder een afzon derlijke lijst over het geheele land te ge ven, hoewel men het uitkomen met een af zonderlijke lijst in het algemeen weinig wcnschelijk vond. Bovendien werd de op merking gemaakt, dat u.v kansen gering zouden zijn, waar gij de vorige maal slechts gekozen waart door het groot aantal stem men, dat de heer Ter Hall op zich veree- nigd had. Toch zou men daarmede zeker accoord zijn gegaan, wanneer gij zelf dat denkbeeld niet positief hadt verworpen. Reeds toen is er van verschillende zijden op gewezen, dat uw kans op een geheel verzekerde plaats dan niet groot zou zijn, dat gij beschouwd werd als de vertegen woordiger van een klein onderdeel van den middenstand, zoodat het niet waarschijn lijk was, dat een of meer samenwerkende kieskringen u op een vaste plaats zouden brengen. De combinatie Amsterdam c.s. gaf u een behoorlijke kansplaats. Toen gij tenslotte weigerdet, werd de hoer Ed. G. Schürmann gepolst, omdat men groote waarde hechtte aan een vertegenwoordiger van den mid denstand in do fractie. Deze meende hiervoor te moeten bedan ken, doch toen hem een plaats achter mr. Knottenbelt in de combinatie Rotterdam- Utrecht—Tilburg—Den Bosch—Maastricht werd aangeboden, heeft deze voorman m den middenstand, niettegenstaande aange wende pogingen om hem te doen bedanken, deze plaats aanvaard. Voorts moge nog worden opgemerkt, dat gij. bij schrijven aan het hoofdbestuur van 21 Februari 1.1. nog getracht hebt, een bp tere plaats op de lijsten te verkrijgen. GIJ begrijpt in dit verband, in welk een zon derling licht uw schrijven van ruim een week later kwam to staan, waarin gij ploL seling beweert, niet langer lid eener partij te kunnen zijn, die de belangen van allo groepen der bevolking niet meer naar be- hooren zou kunnen behartigen. De vraag of men de belangen van alle bp volkingsgroepen kan behartigen, beweegt zich op een ietwat breeder terrein dan dp vraag of een bepaalde condidaat volgens zijn berekening zich veilig gesteld gevoelt bij do Kamerverkiezing. Waar gij voor het lidmaatschap der par tij hebt bedankt, vertrouwt het dagelijksch bestuur, dat gij tevens het lidmaatschap der Tweede Kamer, waarin gij voor dio partij zitting hebt genomen, hebt nederge- legd. Met verschuldigde govoelens, (w.g.) D. FOCK, voorzitter. (w.g.) G. A. BOON, politiek secretaris". DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Zwarte Kat buurtschap Nes a/d. Am- stel, waagde zich een 11-jarige knaap met een vriendje op het ijs in den Amstel. Illj kwam daarbij op een uiterst zwakke plek en zakte erdoor. Eer hulp kon worden ge boden was de knaap reeds onder het ijs geraakt cn verdronken. Het vriendje wist zich in veiligheid te stellen. Het lijkje werd korten tijd later opgehaald. ENGELSCH VLIEGTUIG BIJ TERSCHELLING IN ZEE GESTORT. De bestuurder omgekomen. De Msb. verneemt dat Zondagavond op Terschelling bericht werd ontvangen, dat een LCngelsch vliegtuig tor hoogte van dat eiland zou zijn verongelukt en dat de vlie ger A. C. Pence vermist werd. De burgemeester van Terschelling heeft onmiddellijk een onderzoek doen instellen. Te Oosterend heeft men slechts hot ronken van een motor gehoord, andere bewoners andere bewoners van het eiland verklaren evenwel Zaterdagavond tusschen 7 en 8 uur in Zuidoostelijke richting een licht te heb ben gezien en eon knal te hebben gehoord. Deze knal geleek op het ontploffen van een mijn. De bemanning van de reddingboot heeft onder leiding van schippor Smit gedurende den afgeloopen nacht de Boschplaat afge zocht, Er werd echter niets gevonden. Hedenmorgen is een nieuwe reddings expeditie op onderzoek uitgetrokken. Het onderzoek wordt echter tengevolge van den zwaren mist ernstig belemmerd. Blijkens een telegram uit Londen heeft het Duitsche stoomschip Margot, dat van Harllngen te Huil is aangekomen, op zestig mijl ten Westen van Terschelling het wrak van een vliegtuig gevonden. De machine is herkend als het Moth-vliegtuig waarmede Peace Zaterdag van Nottingham naar Leeds was vertrokken. Vermoedelijk is hij den koers kwijt geraakt. BOND VAN VOLKSTUINDERS. De Jaarvorgadering te Amsterdam. De Bond van Volkstuinders te Amster dam hield op 8 en 9 Maart zijn Jaarver gadering in Hotel Krasnapolsky. Alle afdoelingen waren door hun bestuur en afgevaardigden vertegenwoordigd, be nevens de vertegenwoordigers van de sa menwerkende vereeniglngen de Chrysan themum-club „Isje Fulton" de Volkstuin ders Mannenzangvereoniglng on „De Reis- kas". Het hoofdbestuur van de Kon. Mij. van Tuinbouw on Plantkunde was vertegen woordigd door den heer De Roos. Mede was sanwezig de heer J. B. Harmsen, deskun dig medewerker aan het orgaan van den Bond. Do verslagen van den secretaris en pen ningmeester, welke wezen op gozondon groei, worden onder applaus goedgekeurd. Bij do verkiezingen werd de heer J. Vreeg- op bij acclamatie tot Bonds-voorzitter her benoemd, terwijl ook de heer Th. G. Uil ham, ook bij acclamatie herkozen werd. In de vacature van Bonds-pcnnlngmeester, ontstaan door het op medisch advies be danken van don heer K. Bljlsma, werd voorzien door de verkiezing van don heer C. G. Bach. Na uitvoerige bespreking word tot aan sluiting besloten van het op 9 Mei a.s. op te richten Lundelijk Verbond van Volks tuinders, als ook om aan do oprichtings- bijeenkomst een lezing aan te bieden met als onderwerp: „Volkstuinen in Binnoil- en Ruitenland" Het voorstel van het hoofd bestuur om in 1929 een bloemendag te or- ganiseeren voor tehuizen van hulpbehoe venden ondervond veel sympathie on werd aangenomen. DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar men uit Amsterdam aan de N R. Ct. meldt, de jaarlijksche „Stille Omgang" gehouden, welke sinds vel jaren do groote plechtige processie uit vroogeren tijd ter eere van het Sacrement van Mirakel ver vangt. De laatste jaren was do deelneming aan dezen nachtelijkon bedetocht door oud- Amsterdam, overigens natuurlijk zonder eenig kerkelijk ceremonieel, zoo groot ge worden, dat hot nondig is gebleken, de be devaart in tweeën te houden. Zoodoende waren vannacht te ongeveer half twee de deelnemers uit de verder afgelegen steden cn dorpen van Nederland op het Spui bij eengekomen. In den a.s Zondagnacht zal de Stille Om gang herhaald worden door katholieke In woners van Amsterdam-zelve, en van ge meenten uit de omgeving hier. In stilte biddond trok do lange, zwijgende stoet door de Kalverstraat, over den Dam, en den Nieuwendijk langs de Prins HendrikUad" en daarna door den Nes en de Langebrug- steeg naar de plek, wanr vroeger de eigen lijke Heilige Stede was, dat in de Nieuwe zijds Kapel, die de zetel was van het Sa crament van Mirakel. Dit is dezelfde route, welke voor de Alte ratie de groote sacrementsprocessie, volgde. Met een rondgang om de historische plek van de Heilige Stede wordt thans de Stille Omgang besloten. Uit Rotterdam en Schie- dam zijn er ditmaal 1600 bedevaartgaheera geweest, uit Den Haag 1900, uit Leeuwar den 700. Uit Delft 500. L. N. NATHANS VAN LOON. Bekond arts te den Haag. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te den Haag overledpn de heer L. N. Na thans van Loon, een bekend arts in de re sidentie. De heer Nathans, die gedurende 23 jaren zijn praktijk daar heeft uiige oefend on o.a. controleerond geneesheer was van de Haagsche Ziekenkas, bereikte den leeftijd van «48 jaren. EEN ZANGHULDE AAN KONINGIN EMMA. Op 12 Juni a.s. een aubado op den Dam. Hfli in 1900 opgerichte Aubade-comité te Amsterdam, heeft, naar de Ct. meldt, in zijn Zaterdagavond gehouden vergadering besloten aan H.M. de Koningin-Moeder een grootsche zang-hulde op den Dam te brengen. De heer Fred. J. Roeske is aangezocht deze demonstratie te leiden en heeft daarin toegestemd. Deze hulde zal plaats hebtw.n 12 Juni a.s. De leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bijzondere scholen worden eveneons aangezocht door het vormen van een groot kinderkoor aan deze zanghulde mee te doen, terwijl alle Amsterdomsche weeskinderon zullen medewerkon, om de aubade zoo algemeen mogelijk te doen zijn DE TELEFOONDIENST NEDERLAND—INDIë. Gemiddeld 10 gesprekken per dag. De gelegenheid om met Nederlandsch- Indië langs radio-tolefoni9cben weg ge sprekken te voeren, bestaat thans twee maanden. Immers op 8 Januari werd deze dienst, na den vorigen dag officieel te zijn ingewijd, voor het eerst voor het pu bliek opengesteld. In do oorste maand (tot en met 31 Jan.) werden 216 gesprekken met IndiÖ gevoerd; van 1 tot en met 28 Februari waren het er 232, zoodat, in aanmerking genomen, dat de dienst alleen op werkdagen ls opengesteld, kan wordon geconcludeerd, dat er tot he den een vrij constant gemiddelde is van 10 gesprekken per dag. De 232 gesprekken In Februari zijn te ver doelen In 72 uitgaande en 160 Inkomende; daarvan werden gevoerd in de studio to Amsterdam: 28 uitgaande en 53 Inkomende; 's-Gravcnhage resp. 33 en 71; Rotterdam resp. 7 en 17 cn Utrecht resp. 4 cn 19. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Di Moorïag gewond. Vrijdagmorgen begaven, ngar „Het Volk" meldt, de dirigent van „De Stem des Volks" Frans Rigter, de baszanger H. Koning en de sopraan-soliste Di Moorlag zich per auto van Amsterdam naar Utrecht. Tus schen 9 en 10 uur is in de nabijheid van Abcoude de auto geslipt, tweemaal over don kop geslagen en daarna op het Ijs te recht gekomen, waar alleen do beide ach terwielen doorheen zakten Onmiddellijk schoten voorbijgangers toe en haalden de inzittenden uit den deerlijk gehavenden wagen. Do heer Rigter en de chauffeur zijn on gedeerd gebleven, mej. Di Moorlag bekwam een paar diepe vleeschwondon aan het been, die echter niet van ernstlgcn aard zijn. De heer Koning kreeg een ernstige boven- ormfractuur cn waarschijnlijk zijn een paar spieren gescheurd. Do beide gewonden zijn in de Boerhaave- kliniek opgenomen. HET IJS NA DE VORST. Hel ijs op de Zuiderzee. In opdracht van de Amsterdamsche Ka mer van Koophandel is hedenmorgen 7 uur de sleepboot „Daniël Goedkoop" van de ree derij Goedkoop naar de Oranje-sluizen ver trokken, teneinde het ijs op het huiten-Y te breken en te trachten zoover mogelijk, een vaargeul in het Zuidei'zeeljs te brekon. De schipbrug bij Hedel weer golegd. De schipbrug bij Hedel over de Maas zou heden weer gelegd worden. Men hoopt haar hedenavond zes uur voor het verkeer te kunnen openstellen. Het ijs op de rivier is weggedreven. Hot ijs In den Rijn. Gisteren is do glerpont to Eek en Wiel weer gelegd. De Rijn is hier ijsvrij en de verschillende stoomvaartdiensten zijn we der hervat. Het water valt. DE ENGELSCHE GEZANT. Do Engelsche gezant te 's-Gravenhnge. Sir Odo Russell, is van verlof in de Resi dentie teruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weder aanvaard. DE KC IINGIN-MOr **ER NAAR BURLINGTON-HGUSE. De liefste onde dame ln Europa. De „Daily Express" schrijft, naar wij in de „N. R. Ct." lezen, in het verslag van het bezoek dat onze Koningin-Moeder aau de tentoonstelling van Nederlandsche kunst in Burlington Ilouse te Londen ge bracht heeft: „De liefste oude dame in Europa Is Don* derdara naar Londen toe gekomen. Zij zag, er zoo beminnelijk uit, de Ko« ningin-Maeder van Nederland, herinnerde op zoo uitgolezon wijze aan eon beminne lijker tijd. Zij was zich zoo volkomen onbe wust van haar elgon aantrekkelijkheid. Haar gladde blozende gezicht, zonder een tikje poeder, blonk levendig van gelukkige glimlachen. Zij schoon de drukte die voor haar gemaakt wp'.'d, zachtzinnig af te keu ren en er toch kalm genoegen in te hebbon. Iedereon om haar boon glimlachte. Geen van de outoriteiton zag er zorgelijk of ang stig uit. Dit zou in haar tegenwoordigheid onmogelijk geweest zijn. Haar aaneion stond gelijk met glimlachen. Een keurig gekleede jonge vrouw die de Koningin voorbij had zien gaan, keerde zich naar haar metgezel toe en zelde ern stig, peinzend: „Ik bon blij dat ik haar gezien heb". Dit was wot ledereen dacht, die haar zag. HOFBERICHT. De Koningin en de Prins hebben Zater dagavond ln tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder on II. K. H. Prinses Juliana aan een klein aantal genoodlgdon een muzikale soiróe aangeboden, waarbij mevrouw Van IJzer—Vincent (zang) en do heer Van Leeuwen Boomkamp (violoncel) eenige nummers ton gehoore brachten. PRINS HENDRIK. De Prins is voornemens, a.s. Woensdag middag te Delft de eere-promotie bij te wonon van sir Henry Detording en van den heer C. F. Stork. Do Prins zal vooraf eon bezoek brongon nan het Delftsche Studentencorps en deel nemen aan een noenmaal, dat aan de des middags te benoemen doctoren honoris causa door het corps in de Sociëteit Phoe nix zal worden aangeboden. ONDERSCHEIDING. Ir. W. H. van Leeuwen, president-direc teur der Ned. Gist- on Spiritusfabriek te Delft is benoemd tot Officier in do Kroon orde van België. J. J. KLEEFSTRA. t Bekend paedagoog. Te Barchem fs, 69 jaar oud, overleden de heer J. J. Kleefstra, oud-directeur van de Brinio-school te Hilversum, dio zich ook door vele publicaties bekendheid had ver worven. EEN STADS AUTOBUSDIENST TE ALKMAAR. Zal de antieke tractor-tram verdwijnen Ieder, die wel eens te Alkmaar geweest Is, kent het antieke stuk oud-roest, dat men daar tractor-tram noemt. Wellicht zal deze tram, die voor de vreemdelingen nog een attractie beteekende doch voor de Alkmaarders zelf een doorn in hun oog was, over enkele maanden niet meer rij den. De heeren J. N. van Geelen en F B. Berkhof, ondernemers van don autobus dienst Alkmaar—Haarlem, hebben aan B. cn W. van Alkmaar concessie aangevraagd voor een tvveelijnigen autobusdienst voor de stad, welke zij zonder subsidieaanvraag voor mintens drie jaar garnndeeron. Daar de tractor na 1 Juli geen gemeon- tesubsidie meer krijgt, zal deze busdienst zeker tot stand komen. (Msb.) PADEREWSKI. Door H. M. de Koningin ont- vangen. Door H. M. de Koningin werd gister ln audiëntie ontvangen de heer Paderewskl, oud-voorzitter van den ministerraad, en oud-minister van buitenlandsche zaken van Polen, in tegenwoordigheid van don Pool- schen gezant. Onthoudt deze adressen R. Berkenbosch jWlgjgJ voorheen C. J. Prins Hofleverancier Brood J eschult- en Banketbakker Utrechtschewag 7. Tci 891 Poelier Krommestraat 7 Tel. 7B0 Lavendelstraat 11. Tel. 919 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Utr. v/eg 40 Tel. 371 Folohondel voor Amalenrs. Lijsten. J. VISSER ÜTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleesr.hwsren flat fijns'e ronkvleesc.il 20 cent per ons. vind! U nergens goedkooper als bij ons 22 27 28 34 36 42 No. t 1.10 11.65 11.75 elk paar gegarandeerd. Electro-Technisch- Bureau Soesterweg 29 Tel. 680 Boter. Kaas. Eieren, Ver. Zuivelfabriek „Juliana Achterveld" E. v. EIJKELENBORG Leusderwep 107. Kruidenierswaren Comestibles Fijne vleeschwaren. Voor pfaatsen in deze ADRES SENLXJST vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amersfoortsch Dagblad. Tel. 513. Leosderweg 93. Tel. 651. Drogerijen en Chemicaliën. Prima consumptie. Billijke prijs. Electrische piano. Gezellig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK. Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmakerij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7