#1 L. J. Luycx Zn. Be) dan op No. 42 NEDERLAND5CHE MIDDENSTANDSBANK Neemt gelden K a deposito Hebt U een Taxi of Auto nooJig? B. Schooleman Electriciteii op eik gebied DE HOOFDIGE BURGERVADER Russische toestanden in Krimpen ONDER KRUIEND IJS Ongeluk te Varik S. VAN MILL1GEN Zijn voornaamste werken ARBEID VOOR ONVOL- WAARD1GEN Een algemeene advies commissie Humorhoekje I'!ll Vlï&ws ill If 1 LANGESTR. 49 - TEL. 190 Onze Corset-Afdeeling brengt alles wat de moderne vrouw op dit gebied kan verlangen Van Perseyn- straat 4. Vraagt Demonstratie v Perseynstraat 19. Telet 423 „Men zal liem elders ter verant woording moeien roepen" De burgemeester van Krimpen aan den IJssel heeft zich in den laatsten tijd eenige vermaardheid verworven door zijn eigen aardige beslissingen, waardoor de vrijheid der bevolking wel zeer sterk in het ge drang komt, zoo lezen wij in de" Maasbode. Vooral het verbod van den burgemeester om toe te staan dat St. Nicolaas en Zwarte Piet door de gemeente zouden trekken heeft de aandacht getrokken en weinigen zullen het eens zijn geweest met het in zicht van dezen burgervader, dat dit feest niets anders is als een vereering van een heilige Het St. Nicolaasfeest is echter toch doorgegaan en het land heeft zich zeer ver maakt met de op rijm gestelde vrijspraak van Zwarte Piet door den kantonrechter te Schoonhoven. Op Zaterdag 15 September zou er in Krimpen aan den IJssel een optocht wor den gehouden door een zestal muziek- en zangvereenigingen, die zich zouden bege ven naar het feestterrein. I)e burgemees ter had de toestemming voor den optocht geweigerd, en toen deze toch werd gehou den, was proces-verbaal opgemaakt. De vervolging tegen een der geverbaliseerde vereenigingen „Kunst en Strijd" werd door gezet en zoo werd het dagelijksch bestuur dezer vereeniglng door den kantonrechter te Schoonhoven wegens overtreding van artikel 55 der Politieverordening veroor deeld tot 0.50 boete. subs. 1 dag. Van bet vonnis was het bestuur in hooger be roep gekomen. De feiten werden ook thans door de ver dachten toegegeven. Het O. M., waargeno men door mr. J. G. Holsteyn, achtte het niet twijfelbaar dat een optocht is gehou den. In het vonnis van den kantonrechter is het breedvoerig gemotiveerd. Het be zwaar van verdachte gaat er echter om, dat huns inziens de motiveering van de weigering der vergunning onjuist is ge weest. Misschien is dat waar, maar daar aan is hier niet veel te doen. Dan zal men den burgemeester op een andere plaats ter verantwoording moeten roepen. Aangezien de overtreding gepleegd is, eischte het O. M. bevestiging van het von nis. De verdediger, mr. J. E. W. Duys, uit Den Haag. herinnerde er aan, dat de ambtenaar van het O. M., die ook in appèl is gekomen, vrijspraak had geëischt uit de overweging, dat geen optocht zou zijn ge houden. De Indruk van den verdediger is, dat de ambtenaar zich ook met de hou ding van den burgemeester niet heeft kunnen vereenigen en dat hij daarom ge zocht heeft naar motieven die tot vrij spraak zouden kunnen leiden Pleiter wees er op, dat de verdachten in een dwang positie ver&eeren door de wijze, waarop de burgemeester zijn gezag misbruikt. Als de rechterlijke macht niet in staat zou zijn, een andere macht in den staat bin nen diens begrenzing te houden, dan kun nen hier toestanden ontstaan erger dan in Rusland. Pleiter legde nog een brief over van eon der notabelen in hot dorp die er op wees, dat het in 1917 en 1918 in Krim pen een bandelooze bende was, zoo erg, dat de gemeente den bijnaam kreeg van Klein- Turkijo. Onder den weldadigen invloed van den burgemeester van Walsen, thans bur gemeester van Vlaardingen, is er veel ten goede veranderd. Het vereenigingsleven bloeide op. De nieuwe burgemeester blijkt échter vijandig te staan tegenover alle vereenigingsleven, zoodat het gevaar groot is dat dergelijke toestanden als in 1918 weer ontstaan. Ook wees pleiter op de uit lating van minister Kan in het begrootings- verslag, die de handelingen van dezen burgemeester ontoelaatbaar acht. Pleiter drong er op aan, dat de rechtbank de mo tieven zal vinden orn verdachten vrij te spreken Dat zal in de gemeente een ge voel van rechtszekerheid geven. Vier menschen eronder geraakt en verdronken Men meldde ons gister uit Varik Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft in deze gemeente een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Op de rivier de Waal was de ijsbreker „Siberië van de N V. Nederlandsche Stoomsleepdienst voor heen van P. Smit Jr. te Rotterdam, bezig met het breken van het ijs. Op een der- kribben bij Varik stonden vijf personen het werk van den grooten ijsbreker gade te slaan. Door het breken kwam het ijs plotseling in beweging en schoof over de kribben heen. Ook de krib. waarop bedoel de personen stondene werd onder het kruiend ijs bedolven. Vier van de vijf men schen geraakten onder het ijs en werden meegesleurd. Zij zijn nog niet terug gevon den. Het zijn de ongeveer zestig Jarige vrouw Ballegoien met haar 25-jarige doch ter en haar 27-jarigen zoon en een zekere Kley, allen afkomstig uit Heesselt (Gem. Varik). De vijfde toeschouwer, de ongeveer zestigjarige heer Ballegoien kon op het laatste oogenblik zich zelf redden of werd, zulks is nog niet bekend, door anderen weggetrokken. De autoriteiten stellen te» plaatse een onderzoek in om te trachten de slachtoffers te vinden. In het dorp heerscht groote verslagenheid over het ge beurde. Uit Opijnen meldde men ons gister nog nader Hedenmorgen waren drie IJsbrekers op de waal bij Varik en Opijnen bezig met het breken van het ijs. Dit werk werd aan beide zijden van de rivier door een groot aantal toeschouwer gadegeslagen. Op de krib onder Heesselt (Gem. Varik) stonden, zooals reeds gemeld, vrouw Balle goien en haar zoon en dochter, de 50-jari- ge Kley uit Opijnen en de heer Ballegoien uit Heesselt. Tegen tien uur begon het Ijs af te komen en staakten de ijsbrekers hun werk. Plot seling sloeg een groote schots over de krib, waarop genoemde personen stonden en d»s vier slachtoffers werden weggeslagen. De drie gevonden lijken waren door de ijs- schotsen verminkt. Het vierde lijk was tegen twaalf uur hedenmiddag nog niet gevonden. De burgemeester van Varik be gaf zich. zoodra hij van het ongeval hoor de. onmiddellijk naar den rivierkant, waaï onder zijn leiding naar de slachtoffers werd gezocht. De verslagenheid in het dorpje Heesselt dat slechts ruim driehon derd inwoners telt, is zeer groot. Kort na het ontzettend ongeval werden drie lijken der slachtoffers, namelijk van vrouw Ballegooien en haar zoon en doch ter geborgen. Het lijk van het vierde slachtoffer, den heer Kley, die afkomstig blijkt te zijn uit Opijnen, is nog niet ge- vónden. Het ongeluk had zeer onverwachts plaats. Volgens de verkregen inlichtingen sloeg plotseling een groote schots over de krib. De ongelukkigen werden als het ware hier onder verpletterd. De drie gevonden lijken lagen in de onmiddellijke nabijheid onder het ijs, terwijl het vierde lijk mee afgedre ven schijnt te zijn. De rijkspolitie zoekt thans de omgeving af. DB NIEUWE BURGEMEESTER VAN LOCHEM. R, van Luttervelt Bij K. B. van 11 Maart 1929, no. 49 is be noemd met ingang van 25 Maart 1929 tot burgemeester der gemeente Lochem de heer R. van Luttervelt met gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zuidlaren. De heer R. van Luttervelt is 18 October 1884 te Hilversum geboren. Na de H.B.S doorloopen te hebben werd hij leerling der Koninklijke Militaire Academie te Breda, waarna hij 15 jaar officier is geweest bij de cavalerie. ïn Februari 1923 werd hij tot Burgemeester van Zuid-Laren benoemd. DE STEEKPENNINGEN. Op 23 Maart zullen voor het gerechtshof te 'sGravenhage de pleidooien worden ge houden in de civiele procedure tusschen den heer A. J. v. d. Stel te Apeldoorn als eischer contra de Ned. Vereeniging van Gasdirecteuren. Het betreft hier de quaestie van royement van den heer Van der Stel als lid van deze vereeniging, waarbij hij een actie tot schadevergoeding instelt, op te maken bij staat. Voor v. d. Stel treedt als raadsman op mr. B J. Nóthorn te Zutphen en voor de Vereeniging van Gasdirecteuren mr. Wol- terbeek Muller. (Hbld.). Groote verdiensten op hel gebied der toonkunst Te Amsterdam is Maandag in den ouder dom van 79 jaar de bekende musicus S van Milligen overleden. Simon van Milligen, geboren te Rotter dam, 14 December 1849, zou oorspronkelijk voor ingenieur studeeren, maar voelde zicli weldra meer voor de toonkunst aangetrok ken en in het bijzonder tot de pian Zijn leeraren waren J. A. Klerk (piano), J. C. Boers (viool), S de Lange, later J. Worp (orgel), Nicolai (harmonieleer), W. Bargiel 'harmonieleer, contrapunt en compositie). In 1871 vestigde hij zich te Middelburg als piano-onderwijzer en werd in 1873 be noemd lot organist en directeur der zang school te Groningen, tot directeur der zang- vereeniging van Hoogezand en Sappemeer en trad m dien Lijd herhaaldelijk als kla vier- en orgelsolist op. Daarna (1875) werd hij aangesteld tot Stedelijk muziekdirecteur te Gouda. In 1888 ging hij naar Parijs om zich in de studie der compositie verder te bekwamen en componeerde daar voor een groot deel de opera Brinio, in 1889 cn vol gende jaren herhaaldelijk bij de Neder landsche Opera opgevoerd en met de gou den medaille bekroond door de N. T. V. Te Parijs was hij tevens muziekleeraar en di recteur van een dameskoor, waar uitslui tend werken der jong-Fransche school wer den uitgevoerd. S. VAN MILLIGEN. t In September 1890 naar Nederland te ruggekeerd, werd hij muziekonderwijzer en directeur van twee zangvereenigi.igen (mannen- en gemengd koor) te Amsterdam en richtte een jaar later ook een dameskoor op, waar de koorwerken der jong-Fransche cchool voor het eerst in ons land bekend werden gemaakt. Tevens werd hij muziek-criticus aan het dagblad en het weekblad de Amsterdam mer, welke betrekking hij in 1897 verwis selde met die van criticus aan het Handels blad tot Januari 1906, toen hij zich geheel wijdde aan de redactie van Caecilia, die hij «edert 1902 op zich had genomen in ver eeniging met mr. H. Viotta. In 1897 werd bij gekozen tot lid van het hoofdbestuur der M. t. b. d. T. en in 1900 tot bestuurslid der N. T. V. in 1909 werd Van Milligen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tot zijn voornaamste werken behooren Twee bundels liederen op Duitsche tekst. Liedje in den maneschijn, twee ïied.?ren Ze wisten het wel en Scoonslaepsterken, twee liederen Te Meie en Onder 't Loover, Roemeensche lieder-cyclus13 zangen voor sopraan, bariton en duetten, Brinio, opera «n 4 bedrijven, Darthula, muziek-drarna in 2 bedrijven, Snowa, ballade voor soli, koor cn orkest, Concert-Ouverture voor orkest, Kindercantates De rattenvanger van Hn- meln, Vaders verjaardag, Neerlands Zan gen voor Neerlands Mannen, voor mannen koor, kleinere gemengde koren, Vogelen zang, tweestemmige kinderliedjes. Novelet te voor piano, Worp van MilligenAlge- meene muziekleer. De Kerkzang van de «erste Christenen, geschreven met het doel een nieuwen rhythmus bij het Protest »nt- «che kerkgezzang in te voeren. VjhjHs «chreef hij een groote menigte artikden van diadactischen, polemischen en ge schiedkundigen aard, voorkomende in Cae cilia. (Vad) HET MILITAIRE VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIE Luwende persbesprekingen. De correspondent te Brussel der N.R.C. meldt: Over de documentenzaak was Maandag geen nieuws. Een paar ministers hebben in de wekelijksche vergadering van het kabinet de vraag gesteld, hoever het ad ministratieve onderzoek gevorderd was, waarop is geantwoord, dat dit nog steeds wordt voortgezet en de conclusie eerst te gen het einde der week te verwachten valt. Een enkel blad, de katholieke V i n g t- ième Siecle knoopt een korte be schouwing vast aan een telegram uit Am sterdam. waarin melding wordt gemaakt van de verklaring van het Utrechtsch Dag blad betreffende de authenticiteit van het 23 Februari gepubliceerde document. Het is ongehoord, aldus de Vingtième Siècle, dat na een serie officieel* en afdoende logen straffingen het Utrechtsch Dagblad toch nog de authenticiteit staande houdt van een document dat van A tot Z door den jood Frank werd gefabriceerd. Het is kwa de trouw nog te spreken van agressieve bedoelingen van België, waar de verant woordelijke regeeringen verklaren dat er in de Fransch—Belgische overeenkomst geen kwestie is van Nederland. Door dit vasthouden tegen heug en meug aan der gelijke kletspraat heeft het Utreschtscb Dagblad zich voor altijd gedisqualificeerd. De Berlljnsche correspondent van de eveneens katholieke Libre Belgique vestigd de aandacht van dit blad op een in de Rheinisch Westphaelische Zeitung gepubliceerde open brief van de Duitschers Reiser en linger, die in het verhaal van Frank Heine als spionnen worden voorge steld, doch deze bewering heslist tegenspre ken. Wel deden zij in 1928 een reis in Bel gië, maar deze was van zuiver oeconomi- schen en cultureelen aard. In hun gesprek ken met Frank Heine, met wien zij kennis maakten door bemiddeling van den corres pondent van de Hugonbergpers in België, werd zelfs niet op indirecte wijze van mi litaire vraagstukken gewag gemaakt, en evenmin was er sprake van een politieken inlichting llonst. De Libre Belgique toont zich zeer verbaasd over de conclusie van den brief der twee Duitschers. waarin deze zeggen: De antecedenten van Frank Heine in acht genomen, zijn wij verplicht te ge- looven, dat het valsche stuk niet valsch, maar wel een authentiek document is. UIT DE R.K. STAATSPARTIJ. Bijeenkomst Kieskring den Haag. Gisteravond heeft de Centrale Raad van de R.K. Kiesvereeniging Rijkskiesknng 's- G ra ven ha ge een vergaring gehouden in het gebouw „Amicitia". aan het Westeinde, al daar, voornamelijk ter behandeling van de door het Partijbestuur vastgestelde verza mellijst van candidaten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. De vergadering stond, waar de voorzitter en vice-voorzitter. Prof. Veraart on mr. An- dreoli, als voorkomende op de erzamellijst haar niet konden bijwonen, onder leidinu van den secretaris, den heer W. J. van Dijck De voorzitter adviseerde namens het be stuur om als candidaten te stellenals deskundige op het gebied van het binnen- landsch bestuur Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck en als plaatsvervanger Mr. Goseling te Amsterdam als deskundige op het ge bied van arbeidszaken en het arbeidsvraag stuk den heer Kuiper te Utrecht en als plaatsvervanger de heer Steinmetz te Am sterdam (andere namen komen op de v*ir- zamellijst niet voor)en voor de vrije plaatsen prof. Veraart en mr. van Hellen- berg, Hubar, met als plaatsvervangers de heer Nijkomp te Enschede cn mr. Andreo- Ii. Op de mededeeling van dit advies volg de een luid applaus. De voorzitter zeide zich zeer te zullen verheugen, wanneer hij uit het applaus zou mogen opmaken, dat men zich algemeen met het advies vereenigde, te meer, waar daaruit ook naar buiten zou blijken, dat de eenheid in den Rijkskieskring 's Graven hage, waarover men den laatsten tijd zoo veel gezegd heeft, volkomen teruggekeerd is. (Applaus). De vergadering ging hiermee accoord. EEN STRAFZAAK VAN TIEN JAAR GELEDEN. In de strafzaak, welke niet minder dan ongeveer tien jaren geleden heeft gediend voor de rechtbank te Maastricht, heeft het gerechtshof te Amsterdam, dat zich met de behandeling in revisie van deze zaak heeft bezig gehouden, heden arrest gewezen. Het betreft hier een geval uit den na- oorlogschen smokkeltijd, waarbij de thans 43-jarige metselaar cn rijwielhersteller J. J. B. gerechtelijk vervolgd was geworden, terzake dat hij op 30 September 1918 te Rumpen-Brunssum door het openbreken van een kast zich wederrechtelijk 14.000 mark heeft toegeëigend, welk geld toebe hoorde aan zekeren Lodewijk Peters. Een en ander hield verband met de levering door B. aan P. van een partij platina; bij een later onderzoek zou volgens P. geble ken zijn dat die partij platina in werke lijkheid uit stukjes fietsspaak bestond. Op 18 Juni 1918 veroordeelde de Maas- tritsche rechtbank B. tot twee jaren gevan genisstraf, waarna het gerechtshof te Den Bosch er nog zes maanden bij deed. B. ging in cassatie, maar de Hooge Raad ver wierp het cassatie-beroep, met het gevolg dat B. zijn straf volledig heeft uitgezeten. Bijzonderheden, welke naderhand aan het licht kwamen, gaven echter den Hoogen Raad aanleiding, revisie te bevelen. Op 17 December van het vorige jaar werd de zaak naar het Amsterdamsche gerechtshof verwezen. Verhouding tusschen Vereeniging en Staatscommissie In de jongste onder leiding van Prof. Mr. P. J. M. Aalberse gehouden Bestuursverga dering der Vereeniging .,A. V. O." (Arbeid voor ünvolwaardige!)), waarin tot vice voor zitter werd benoemd dr. N. M Joseph us .litta en tot tweede-secretaris de heer lh \V. te Nuyl, is ter sprake gekomen de ver houding van de taak der Vereeniging, en die der door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid in te stellen Staatscom missie. In een sair.enspreking met reeui aangewezen voorzitter en secretaris dier spoedig samengestelde Staaiscomminsie is komen vast te staan, dat bet werk van Ver eeniging en Commissie niet in elkaar grijpt dat ieder een afzonderlijke taak heeft en dat een van het begin af aan bewerkstel ligde samenwerking beider werk ten goede kan komen. Plet werd algemeen een voor deel geacht, dat aan de taak der Staats commissie het werk der Vereeniging van het verleden jaar gehouden congres en ten toonstelling is voorafgegaan. Besloten werd verder zoo spoedig mogelijk over te gaan tot instelling van de algemeene Adviescom missie, die onder den naam van Bestuurs raad in het nieuwe Huishoudelijk Regle ment is vastgelegd, om het Bestuur te ad- viseeren omtrent de arbeidszorg voor be paalde groepen van onvolwaardigen. Er 7.al een reglement op dien Raad worden vastgesteld. Voor het periodiek contact met de leden in een landelijke vereeniging, die als re gel maar éénmaal per jaar bij elkaar komt, altijd een moeilijk punt zal worden uit gegeven een correspondentieblad, voorloo- lig drie-maandelijks. Dat orgaan zal ook worden gebezigd tot ooi lichting van de groote en de vakpers. Een punt van uitvoerige overweging betrof ook de verhouding tusschen ie Cen trale Landelijke Vereeniging en de in het Huishoudelijk Reglement voorziene on in de praktijk reeds bier en daar gevormde plaatselijke en gewestelijke A. V. O. comi tés. De verhouding, hier bedoeld, zal nader worden geformuleerd en in de volcende vergadering worden vastgesteld. Er blijkt *en groote, veel omvattende taak voor de Vereeniging te zijn weggelegd. De belang stelling in haar arbeid is blijkens bet groeiend aantal leden, stijgende. Maar ver grooting van dat ledental en versterking ook der geldmiddelen blijken nog dringend noodig, wil de Vereeniging haar heilzamen arbeid kunnen verrichten, in de mate en den omvang, als dat na congres en tentoon stelling van haar verwacht wordt BEHARTIGING VAN BELANGEN VAN EIEREN-MARKTEN. In verband met het wetsontwerp dat onlangs door de regeering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend betreffende den uitvoer van eieren naar het buitenland zijn op 22 Januari j.l. eenige burgemeesters van gemeenten waar eieren- en pluimveemarkten worden gehouden bij eengekomen ter bespreking van de wijze waarop de belangen dezer markten bij de regeering kunnen worden voorgestaan, wanneer inderdaad bepalingen in het leven worden geroepen ter bevordering van den export in eieren en pluimvee. De vergade ring was van oordeel dat het wenschelijk was dat belanghebbenden in den handel in eieren en pluimvee zich moeten trachten te vereenigen om hunne belangen voor te staan. Ter voorbereiding voor de oprichting eenor vereeniging is een commissie samen gesteld, waarin zitting hebben de heeren A. W. J. J. baron van Nagell, oud-burge meester van Barneveld, voorzitter; J. Wes- trik, burgemeester van Barneveld, secre taris; mr. J. J. P. C. van Kuyk, burge meester van Veenondaal, penningmeester; mr. J. L. Bouma, burgemeester van Em- men; J. Tjalma, burgemeester van Hooge- veen; H. Cramwinckel, burgemeester van Purmerend, en G. Staal, afgevaardigde van de eiorenhandelaren te Nijkerk. ..Kellnei it nier niet een heer geweest die naar eer is ma ln nei oruin vroeg •jaaei ïuitrouw oh heelt eeD uui gewacht en toen l* nt| weggegaan met een dame in net rood". (Passing 3ho«&

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6