WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. COGNAC VIEUX XXX per flesch f 3.75. L. J. Luycx Zn. UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BELGIL OEFENDE 10 JAAR GEDULD! Zijn huissleutel geeft het nimmer af BOERHN EN DE POLITIEK Braat in de contramine S. H. MASSA Humorhoekje B0!w Aldus -staatsminister Segers in den Senaat Brussel, 13 Mrft. (V.D.) Heden ver klaarde staatsminister Segers in den Se naat, als rapporteur Van buitenlandsehe zaken, dat er geen woord veranderd moet worden in het rapport, dat van de Utrecht- sche documenten-affaire werd opgemaakt. België moet zijn rechten op de Schelde, de Maas en den Rijn opeischen, indien moge lijk in overeenstemming rnet Nederland, zoo niet dan met behulp van een interna tionale regeling. Er moet in Nederland noodzakelijk een einde komen aan den noodlottigen geest. Spr. betoogt dat de stroomkwestie voor België een levenskwestie is, en hij hoopt, dat zij buiten internationaal verband kan worden opgelost Segers wijst op de on derhandelingen in het verleden, alsook op hel feit, dat Nederland dijken heeft aange legd, die de ebbeweging belemmeren. Het voorstel van de commissie van deskundi gen noemt spr. onvoldoende; het is noodig, dat de groote mogendheden België's rech ten erkennen. Er moet een nieuwe formule gevonden worden, bijvoorbeeld als in de Donau kwestie. Wij hebben tien jaar ge duld geoefend, roept spr. uit doch Neder land wil geen inschikkelijkheid toonen. Bel gië heeft nooit de souvereiniteit op de oevers opgeëischt, doch wil aan den anderen kant niet zijn huissleutel afgeven! Sreker verlangt een kanaal van Antvver pen naar den Moerdijk, daar het Rijnver keer voor België met 30 is afgenomen, terwijl het voor Rotterdam verdrievoudigd is: bovendien duurt de reis Rotterdam- Dordrecht 3 uren, Antwerpen—Dordrecht drie dagen. Indien er geen oplossing ge vonden wordt, moet België schadevergoe ding vragen. Behalve de Schelde cn de Rijnkwestie is ook de Maaskwestie onbe vredigend; het kanaal Luik—Maastricht loopt gedeeltelijk over vreemd gebied. Ten slotte zeide Segers, dat een permanente commissie de documenten-affaire moet nn derzoeken. De houding van Beelaerts van Blokland noemde spr. een ontgoocheling. Ten behoeve van den internationalen vrede hoopt Segers op een beter inzicht van Hol land en minder zelfzucht. Een verklaring van Chamberlain. Londen, 13 M r t. (H.N.) Chamberlain heeft vandaag in het Lagerhuis op de vraag van een afgevaardigde, of de Engel- sche regeering sedert 1918 met eenige an dere natie overeenkomsten voor de weier- zijdsche verdediging, of voor andere doel einden, heeft getroffen, waarvan het par lement niet op de hoogte is of die bij den Volkenbond niet geregistreerd zijn, ontken nend gaentwonrd. Frank Heine voor den rech- tor. Een huiszoeking. Brussel, 13 Mrt. (H.N.) Frank Heine is vanmiddag nogmaals door den rechter van instructie verhoord. Bovendien werden ook een generaal en een kolonel van het Belgische leger verhoord. Kort na dit verhoer had een huiszoeking plaats in de woning van de typiste van Ward Herman. HierbP moeten verschillen de documenten in besijg zijn genomen, o.a. een niobilisatieplan von het Belgische le ger afkomstig uit b'f bureau van den ge- neralcn staf. Op welke wijze en door wiens medeplichtigheid geheime document in het bezit van He/man is gekomen, is voor- *f>onig nog een raadsel. Volgens een ander bericht moet'.n de documenten door dief stal uit bet ministerie ontvreemd en in het bezit van Herman gekomen zijn. NOODLOTTIGE VAL. Bij het schoonmaken van ramen is de 18-jarige dienstbode SS. v. d. M. op de Ro- denrljschelaan te Rotterdam, uit een raam der vierde verdieping gevallen. Zwaar ge wond werd zij naar het ziekenhuis ver voerd, waar zij kort na aankomst aldaar is overleden. LANDBOUWBOEKHOUDING. Op vragen van den heer Van Rappard betreffende aanvaarding door de inspec teurs der directe belastingen van eenige systemen van landbouwboekhouding, heeft de minister van Financiën o.m geant woord, dat hem niet bekend is welk sy steem van boekhouding aan de landbouw scholen wordt gedoceerd. Wel is hem be kend, dat het systeem van den heer Heide- rna veel overeenkomst vertoont met dat van de heeren Van d©r Meulen en Stoop en dat door zeer veel landbouwers volgens die systeemen wordt boekgehouden. Indien de bedoeling van den vrager is, dat de inspecteurs een boekhouding, indien zij is bijgehouden volgens een dezer sy stemen, behooren te aanvaarden, dan is "s ministers antwoord ontkennend; immers naast de vraag, naar welk systeem is boek gehouden, staat de vraag, of deboekhou- ding is opgemaakt naar betrouwbare ge gevens. Is het de bedoeling van den vrager dat de minister den inspecteurs zal opdragen, het systeem-Heidema als juist te aanvaar den, dan moet het antwoord luiden, dat hij den inspecteurs geen opdracht omtrent het aanvaarden van eenig systeem van boek houding pleegt le geven en dat hij geen aanleiding ziet, om op die gedragslijn voor een bepaald systeem uitzondering te maken. Een vergadering te Rotterdam. In het Algemeen Verkooplokaal te Rot terdam is een vergadering gehouden, uit geschreven door een voorloopig comitë, onder voorzitterschap van den heer W. de Kroes, uit Overschie, waarin zou worden gesproken over de vorming van een spe ciale partij ter betere behartiging in de Tweede Kamer van de belangen van het boerenbedrijf, de veehouderij en de vee handel. In zijn toelichting herinnerde, volgens het verslag in het Hbld., de voorzitter aan het feit, dat de Regeering hem in oorlogs tijd had uitgenoodigd zich aan het hoofd van het veekantoor Zuid-Holland te plaat sen In dien tijd heeft spr. het. gevoel ge had dat hij onrechtvaardig was tegenover zijn collega's de veehouders. Thans wil spt. die schuld inlossen. De Regeering verzaakt haar plichten tegenover te menschen, waar van zij in de donkere oorlogsdagen steun heeft ondervonden voor een goede voed selvoorziening. De belangen van de vee houderij en van het boerenbedrijf worden in de Tweede Kamer niet voldoende behar tigd. Er wordt niet met voldoende kracht, opgetreden tegen de drukkende belastingen en de hooge pachten. Spr. protesteerde te gen het feit dat door militairen, ziekenhui zen en andere openbare instellingen bui- tenlandsch vleesch wordt gebruikt, in plaats van vleesch van eigen bodem. Ook moeten er maatregelen worden genomen tegen mond- en klauwzeer. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op om te komen tot oprichting van een neu trale partij, welke de belangen van het boe renbedrijf, de veehouderij en den veehan del zal behartigen. Vervolgens bestreed de heer A. Braat hel plan van den heer De Kroes. Wat de heer De Kroes bedoelt op politiek terrein, wordt reeds gedaan. Wanneer hij in deze lijn doorgaat, zal hij de landbouw eerder een ondienst bewijzen, dan een dienst. De land bouw wordt vermoord door de groote pers. De heer Kroes aldus de heer Braat zal aan de pers kapitaal ten dienste moeten stellen om voor hem te schrijven. Spr. waarschuwde de voorzitter niet verdei op dezen weg voort te gaan. Zet Braat op zij, als hij niet deugt. Denken jelui dat het zoo aangenaam is daar in de Kamer te zit ten te midden van advocaten cn dominees, waar je voortdurend voor den gek wordt gehouden. De groote partijen vermoorden de plattelanders. Spr. betreurt het als de heer De Kroes op dezen weg voortgaat. Spr. wekte op tot gelijkmatig streven met den Plattelanders- bond. Nadat nog een tweetal sprekers het woord hadden gevoerd, antwoordde de voorzitter de debaters. Het valt spr. moeilijk den heer Braat. te beantwoorden: de heer Braat weet wel, dat spr. den Plattelandersbond bij zijn oprichting heeft gesteund. Spr. voert geen actie tegen partijen, maar tegen een regeering welke de boeren met vaste hand te gronde richt. Wanneer er geen spoedige veranderingen komen, staan er dingen te gebeuren welke men in 1918 den kop heeft weten in te drukken. Er heerscht, armoede onder de landbouwers. De heer v. d. Heuvel, uit Drente, riep, in tegenstelling met den heer Braat, de me dewerking van de groote pers in. Door ru- "ic. rnflifcn mof r'<* rrvnntp ners heeft de heer Braat ons benadeeld. Spr. schuift de groote schuld op de landbouw zelf. Men moet er zich van komen overtuigen. De heer R. de ITaas, uit Rotterdam, gaf zijn instemming rnet de vergadering te ken nen. Hij wees evenwel op de mogelijkheid om onder de mannen in de verschillende nartiien steun aan te bieden en te zoeken. Het voordeel van deze vergadering is o.m. dat bliiltf. dat mon met de tecrenwoordigen gang van zaken niet tevreden is. Besloten werd het initiatief te nemen tot de stichting van een vereeniging die zich ten doel stel.t de belangen van de landbou wers. veehouders en veehandelaren te be hartigen. Ir. C. W. J. HOYER t Gister is te Nijmegen overleden de heer Ir. C. W. J. Iloyer. directeur van de N. V. Papierfabriek Gelderland, waarvan hij mede de stichter was. OPKOMST VAN DIENSTPLICHTIGEN DER LANDMACHT. Officieel. Voor de hierna bedoelde dienstplichtigen der landmacht, wier op komst ter inlijving voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen in verband met de heerschende gevallen van griep onder de militairen werd uitgesteld is thans be paald, wanneer zij zullen moeten opkomen Hun opkomst zal plaats hebben a. op Woensdag 20 Maart a.s. indien zij behooren tot hen, die aanvankelijk 18 Fe bruari of 4 Maart j.l. hadden moeten op komen b. op Woensdag 27 Maart a.s., indien zij behooren tot hen, die aanvankelijk 25 Fe bruari of 11 Maart hadden moeten opko men. Voor alle zekerheid wordt in herinnering gebracht, dat de opkomst van hen, die aan vankei ijk op 1 Maart ter inlijving of voor eerste oefening hadden moeten opkomen, reeds nader is vastgesteld op 20 Maart a.s Voor de overige dienstplichtigen der landmacht, die in dit jaar voor eerste oefe ning of voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, zal de opkomst ter inlijving, voor eerste oefening of voor herhalingsoefenin gen, behoudens onvoorziene omstandighe den, op de normale tijdstippen geschieden NOTARIS J. H. BERGHUIS, t Plotselinge dood. Maandagnamiddng is, na de behandeling door het Gerechtshof te Leeuwarden van het hooger beroep, tegen zijn faillietverkla ring ingesteld, notaris J. H. Berghuis al daar plotseling overleden. Nadat hij zich van het Paleis van Justitie huiswaarts had begeven om met zijn advocaten het aan het ITof over te leggen dossier te rangschikken, zakte hij plotseling ineen en stierf. Een ge neesheer constateerde, dat de heer Berg huis aan hartverlamming is overleden. De heer Berghuis is een bekende figuur te Leeuwarden geweest.oud wethouder van Financiën, oud-voorzitter van de Frie sche Biljartclub, voorzitter van den Frie schen Kegelbond, oprichter van de Maat schappij Zeebad Hindeloopen en commissa ris van vele instellingen. DE GEÏSOLEERDE EILANDEN. Urk en Terschelling reeds 2 dagen zonder communicatie. Door den zwaren mist is sinds Donder dag 7 Maart het eiland zonder verbinding met den vasten wal. Maandagmorgen zou een vliegtuig der K. L. M. met post naar Urk vliegen, doch wegens den dikken mist moest de Loclit worden uitgesteld. Ook de boot „Von Geusau" heeft getracht het zware ijs le forceeren om Enkhuizën te kunnen bereiken, doch zonder resultaat. Ook Terschelling geïsoleerd. De postboot van ITarlingen naar Ter schelling heeft ook=--gistëren Terschelling niet kunnen bereiken, wegens mist en ijs, zoodat Terschelling op het oogenblik reecis 5 dagen zonder communicatie met het vasteland is. Een vaargeul Amsterdam Kampen. De sleepboot „Daniël Goedkoop" vertrok gistermorgen om 5 uur uit Amsterdam met het doel een vaargeul door het ijs van de Zuiderzee naar Kampen te maken. Het ijs was nogal dik, doch de sleepboot slaagde er in gisteravond om G uur de plaats' van bestemming te bereiken. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Voordracht over Nederland te Londen. Vrijdag j.l. hield de heer J. Maantjes, Lectpj* in de Nederlandsche taal en letter kunde aan de Universiteit te Londen, voor de leden van de Geographical Students So ciety aldaar, een voordracht over ons land, met behulp der lantaarnplaatjes der ver eeniging „Nederland in den Vreemde" Spreker verkondigde de volgende drie stellingen 1e. Als men zich een goed idee van Ne der land wil vormen, moet men zich vrij maken van de voorstellingen in de Engel- sche schoolboeken (zie het onderwijsrap- port der vereeniging „Nederland in den Vreemde", „Wat leert men in het buiten land over Nederland en hoe kunnen wij daarin verbetering brengen 2e. Moet men een oog krijgen voor de verscheidenheid in het Nederlandsche volksleven. 3e. Moet men historische kaarten leggen naast de kaart, van het hedendaagsche Ne derland. De voordracht had veel succes, vopral door de lantaarnplaatjes die zeer in den smaak vielen De uitgereikte exemplaren van „The Netherlands" uitgaven van „Ne der la lid in den Vreemde" werden gretig medegenomen GROOTE BRAND TE LEEUWARDEN. De kanselarij bedreigd. In de mosselinrichling van Van der M. te Leeuwarden is gistermiddag te ongeveer vijf uur brand uitgebroken. Het perceel alsmede de twee aangrenzende huizon brandden geheel uit. De bekende kanselarij dreigde voorts in vlammen op te gaan, ten minste werd de linkervleugel door het vuur aangetast. Hier kon het vuur echter spoe dig worden bedwongen. De omliggende per- ceelen kregen waterschade. De aangerichte gebade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. DE BESCHERMING VAN OUDE RAADHUIZEN. Een onderzoek toegezegd. De heer Polak had vragen gesteld be treffende instelling van een onderzoek naar de wijzen van verwarming en verlichting in oude raadhuizen. De heeren Waszink en Kan, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandsche Zaken en Land bouw antwoorden thans: De ondergeteekenden achten een onder zoek naar de wijzen van verwarming en verlichting in raadhuizen van geschied kundige of bouwkundige waarde gewenscht en zijn ook gaarne bereid dit in te stellen Zij vragen zich zelfs af, of het zich mag beperken tot de bovenbedoelde gebouwen Het komt hun aanvankelijk voor, dat het zich ook behoort uit te strekken tot andere raadhuizen met het oog op de belangrijke archieven, welke daarin plegen te worden bewaard, cn wellicht nog tot andere ge bouwen voor den openbaren dienst. Wanneer een onderzoek de wenschelijk- heid mocht aantoonen van beschermende maatregelen, dan zal, naar het onderge teekenden voorkomt, artikel 1 der wet van 13 Januari 1923, houdende nadere voorzie ningen ter voorkoming van brandgevaar voor gebouwen en getimmerten, het mo gelijk maken die te treffen. De algemeene maatregel van bestuur, die ter uitvoering van die wet is vastgesteld, zou dan aan gevuld kunnen worden. BRUTALE ROOFOVERVAL. Wissellooper van 850 beroofd, Onder de gemeente Best, op den Rijks weg Boschdijk vlak bij de grens der ge meente Eindhoven, heeft gistermiddag om streeks half een een brutale roofoverval plaats gehad. De wissellooper, zekere Ver- vest uit Eindhoven, in dienst bij de In- cassobank aldaar, keerde van Best naar Eindhoven per fiets terug, terwijl hij een tasch bij zich droeg met ruim 850. Plot seling werd hij aangehouden door een tot dusver onbekend persoon, die in de eene hand een revolver en in de andere hand een dolkmes hield, terwijl hij de revolver op V. richtte, riep hij uit: „Je geld of je leven!" Hij dwong V. van zijn fiets te stap pen. Toen V. hem daarna een slag wilde toebrengen ter afwering, bracht het onbe kende individu hem met het mes een steek aan de rechterslaap toe. Daarna ontnam hij V. de tasch en verdween. V. werd later naar Best overgebracht, waar hij onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. ERNSTIG ONGELUK BIJ HEEMSTEDE. Man van een wagen geslin- gerd en door de stoomtram gegrepen. Men seint ons uit Leiden Gisteravond reed de groentenhandelaar P. uit Lisse op den rijksstraatweg te Oegst- geest men zijn paard en wagen. Naast hem op den bok zat de 41-jarige petroleumven- ter S. K, eveneens uit Lisse. Bij den bocht aan het Groene Kerkje naderde de stoom tram uit Heemstede. I-let paard schrikte en liep achteruit. K. die van den bok werd geslingerd cn onder den wagen geraakte werd door den stoomtram gegrepen en een eind meegesleurd. Een juist in zijn auto passeerend geneesheer heeft hern genees kundige hulp verleend en hem vervolgens mede genomen naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden, waar bleek dat hij eon ernstige schedelbreuk had opgeloopen. Zijn toestand was gisteravond laat zeer zorg wekkend. DE OVERVAL MET ROOF TE OOSTZAAN De beide Zaandammers Th. K. en Jb., te gen wien ernstig vermoeden bestaat, dat zij de daders zijn van den in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. gepleegden over val ten huize van het bejaarde echtpaar Taams aan het Noordeinde te Oostzaan, zijn Maandag ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Gistermiddag heeft het parket uit Haar lem een onderzoek ter plaatse ingesteld en de beide oudjes omtrent de toedracht van den o\erval verhoord. Bij deze gelegenheid zijn de beide verdachten nogmaals met het echtpaar geconfronteerd. Het feit dat Taams in den verdachte K. /net stelligheid een van de indringers her kent, wordt hierdoor verklaard dat een hunner met een brandend lampje, waai- achter een reflector zat, voor de bedstede van Taams heeft gestaan, waardoor hij, zonder dat de indringer zulks vermoedde, in staat was dezen nauwkeurig op te ne men. Bij zijn aanhouding is op K. een bedrag van 42.50 gevonden. LANGESTR. 49 - TEL. 190 Onze Corset-Afdeeling brengt lales wat de moderne vrouw op dit gebied kan verlangen HEDEN is de verlaagde prijs van het Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVI.C 41 - Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. INBRAAK TE 'S-GRAVENHAGE. Geldkistje met 8500.— ontvreemd. Dinsdagavond is er ingebroken in den winkel van de fa. J„ een pianohandel aan de Regentesselaan te Den Haag. Tegen zes uur was de winkel eenige oogenblikken onbeheerd. Een man, die waarschijnlijk van de situatie goed op de hoogte is geweest, is toen den winkel bin nen gekomen. Achter het magazijn is het kantoor der firma, dat door twee schuif deuren van den winkel is gescheiden. Deze schuifdeuren waren aan de binnenzijde met een lip gesloten. De dief heeft echter kans gezien, na eenig wringen, deze deu ren te openen. In het kantoor staat een schrijfbureau en daaruit is een geldkistje gestolen. De inhoud bestond uit eenige pa pieren en een bedrag van 8500.— aan contanten. De dief is er met het geldkistje vandoor gegaan; waarschijnlijk stond zijn fiets huiten en daarop heeft hij zicb verwijderd. Dadelijk daarop bemerkte de heer J. den diefstal. Men heeft nog getracht buiten een spoor van de vluchteling te ontdekken, maar dit moest men spoedig opgeven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, daar men vermoedt, dat deze man ook de hand heeft in verschillende andere dief stallen van den laatsten tijd. DE ERFENIS VERDEELING TE ROCKANJE. De betrokkenen tot hooge geld boeten veroordeeld. De vorige week hebben wij uitvoerig melding gemaakt van een ernstige belas ting ontduiking door een aantal inwoners van Rockanje, die een groote erfenis had den verdeeld. De Rotterdamsche rechtbank had twee van deze verdachten, de arts B. P. M. cn diens zuster K. M. reeds veroor deeld wegens verduistering en heling van groote geldsbedragen uit die erfenis, tot respectievelijk 20.000 boete en 13.300 boete. Thans is door die Rechtbank uiG, spraak gedaan tegen eenige van de ande re erfgenamen. De 44 jarige T. H. K., veehouder, is we gens valsche aangifte van inkomsten, en vermogensbelasting tot 12.500 boete, subsidiair zes maanden hechtenis veroor deeld; A. W. M. voor eenzelfde feit tot 13 300 boete, subs, zes maanden hechte nis; W. A. M eveneens voor hetzelfde feit tot 12.500 boete, subsidiaii zes maanden J. M. tot 10.000 boete subs, zes maanden terwijl tenslotte aan T. N. dezelfde straf werd opgelegd. HET DRAMA TE GROOTEGAST. Naar wij vernemen heeft de Rechtercom missaris in de strafzaak tegen Y Wijkstra geen termen aanwezig geacht om te vol doen aan het verzoek van den verdediger van den verdachte om een onderzoek naar de geestvermogens van Wijkstra in te doen stellen H. C. DUDOK VAN HEEL. f Dinsdag is te Amsterdam overleden, 59 jaren oud, de heer II. C. Dudok van Heel. De overledene was o.a. lid van het dage- lijksch bestuur der vereeniging „Vrijwilli ge Burgerwacht", bestuurslid van de ver eeniging voor weer- en sterrekunde en lid der commissie tot het geven van advies bij het opleggen van straffen aan dienaren der pol» tie. tuPM Gymptuiiseerende inoreker„Id orde, Daas. Ik nei welvers ook tweeiinge*. (Judge),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6