©ffUSFOOOTSCH DAGBIAB Sponsen Borstelwerk - Zeemen - Verfwaren STADSNIEUWS. BERICHT Zaterdag 16 Maart 1929 .DE EEMLANDEftT. 27e Jaargang No. 218 DERDE BLAD. VERBETERDE TREINENLOOP Betere aansluitingen L.S. Voorjaars- en Zomercollectie FA. M. A. RAMSELAAR LANGESTRAAT 52 - TEL. 523 A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 STEUNVERLEENING AAN DE ARMEN Een algemeen overzicht Zij.die zich met ingang van I April a.s. abonneeren op het Amers- foortsch Dagb adals kwartaal- of maandabonné ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. OARNIZOEN. Mutatie's. De Kapitein Mr. J. Schuitemaker, van het 36e R. I. alhier, is benoemd tot Kapitein- Adjudant van het 16e Regiment Infanterie. De kapitein J. W. van Mansvelt van het 21e R. I., wordt met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst bij het 16e R. I. VRIJZINNIGE JEUGDKERK. Dienst van morgen. In het gebouw der Theosofische Vereeni- ging aan de Regentesselaan wordt morgen ochtend wederom een dienst voor de Vrij zinnige Jeugdkerk gehouden. Als spreek ster zal optreden mej. G. van Iterson te Nijmegen. A. N. W. B-BLOCNOTE. Een aardige reclame. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, heeft een blocnote van handig for maat uitgegeven, die gratis aan belang stellenden wordt aangeboden en ten doel heeft de aandacht te vestigen op de onder scheidene bemoeiingen van den Bond, wel ke met een enkel woord op den omslag staan vermeld en die zoowel het toerisme in ultgebreiden zin raken, als het alge meen belang, zooals behoud van natuur schoon, opruiming van verkeersbelemme- ringen, enz. Aan den voet van de blaadjes dezer bloc note worden in dichterlijk rijm, of zakelijk proza, verschillende nuttige wenken gege ven, die, in "t belang van de algemeen© verkeersveiligheid, de weggebruikers aan hun plichten herinneren. Maatregelen der Nederlandsche Spoorwegen naar aanleiding van wenschen der Kamer van Koophandel alhier Naar aanleiding van verschillende wen schen, die de Kamer van Koophandel en Fa brieken kenbaar maakte bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen betreffende den treinenloop in het district, heeft de Kamer fect volgende vernomen, dat in de nieuwe dienstregeling z?.l worden verwerkt, aldus lezen wij in „De Geldersche Vallei", het or gaan der Kamer. Daarmede zijn alle wenschen der Kamer niet voldaan en ook sommige wenschen niet ten volle. Doch hot is een poging der Spoor wegdirectie om aan do wenschen tegemoet te komen. Trein 546 uit de richting Zutfen-Apel- doorn, aankomende te Arnhem thans 21.55, zal voortaan aansluiting krijgen op den laatsten trein uit Arnhem naar Barneveld, no. 921. thans vertrekkende 21.52. F.pn later vertrek van de laatste treinen van Nljkerk en van Ede zou naar het oor deel der Directie tengevolge hebben een uit breiding van het aantal treinen. De Kamer meende, dat zulks niet noodig zou zijn, in dien het eindstation dier lijn werd verlegd van Barneveld naar Nijkerk of Ede, want dan zouden de laatste treinen uit Ede en Nijkerk, die nu in Barneveld, midden in de lijn eindigen, door kunnen loopen naar de beide eindpunten en dus den geheelen lijn gerieven. De Directie meent echter, dat een dergelijke verplaatsing van het tractiedepot geen verbetering in den treinenloop zou ge ven. Bij wijze van proef echter gebeurt tusschen 10 Juni en 1 September het volgende (behal ve op Zon- en Feestdagen). Dan vertrekt er een trein uit Nijkerk 19.53, dus ongeveer an derhalf uur later dan de tegenwoordige laatste trein, die dan 20.40 in Ede aankomt, waardoor men dan desgewenscht nog 21.27 in Arnhem kan aankomen. Omgekeerd ver trekt er dan in die periode van proef om 21.07 een trein uit Ede, en dat beteekent dus aansluiting op 19.17 uit Arnhem.dus 5 kwar tier later uit Ede dan men nu nog weg kan, welke trein dan 21.48 in Nijkerk is, en, als die precies op tijd is, nog aansluiting geeft of 21.48 naar Amersfoort, en in elk geval op 21.59 naar Zwolle. De Directie zal trachten, om tram 10.05 Wageningen-Ede, die nu alleen op Zon- en Feestdagen aansluiting geeft op trein 8.39 te Ede, ook dagelijks die aansluiting te doen geven. Trein 9.12 uit Ede, die daar vertrekt 13.00, geeft thans door het lange oponthoud aan het „eindpunt" Barneveld geen aansluiting to Ntfkerk. Daarin zal verandering komen. WIJ HEBBEN HET GENOEGEN U uit te noodigen tot bezichtiging van onze welke dit jaar zeer bijzondere en chique modellen bevat en waaronder zich. ook voor oudere dames, een uitgebreide sorteering, zoowel in het goedkoopere als in het betere genre bevindt. Uw bézoek zal door ons zeer op prijs worden gesteld. Hoogachtend. TEL 217. Die trein zal ten eerste van Arnhem af wor den ingelegd, waar ze 12.22 vertrekt-, en 12.46 te Nijkerk aankomt, waardoor de ge vraagde aansluiting wordt verkregen. Deze trein stopt dan te Barneveld maar 3 minu ten, en stopt niet aan Ede-gemeenteliuis, Doesburgerbuurt en Meulunteren. De Directie heeft er bezwaar tegen, om trein 4348, die 12.15 op do marktdagen (Maandag, Dinsdag en Donderdag) van Nij kerk naar Amersfoort loopt, dagelijks te doen gaan, omdat dit een vee-trein is, met eenig, maar onvoldoende reizigersvervoer. Voor Amersfoort—Zwolle komt op verzoek van de Kamer ook des winters weer trein 8.55 uit Amersfoort, waardoor dan vanzelf het plaatsgebrek in de 2e klasse in den trein van 7.43 wel zal minderen. Trein 94 van Maastricht wordt versneld, en zal reeds ongeveer 22.00 uur te Utrecht binnenstoomen (C.S.), waardoor men daar mede aansluiting krijgt op den trein, die 22.14 nog naar Amersfoort vertrekt. ODILON REDON. Een voordracht met lichtbeelden in de Remonstronlschc kerk. Op Vrijdag 22 Maart a.s. zal dr. R. Mie- dema in het kerkgebouw der Remonstrant- sche gemeente alhier een voordracht met lichtbeelden houden over den grooten Fran- schen schilder Odilon Redon (fsiO1916). In zijn boek over dezen kunstenaar: „Odilon Redon en Albrecht. Dürer", het vorig jaar verschenen, heeft dr. Miedema er reeds op gewezen met welk een belangrijke, nog te weinig bekende, figuur wij hior hebben te doen. Wij hopen dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen om met dezen diep-reli- gieuzen mysticus van onzen tijd nader ken nis te maken. Hoe bekende kunstcritici over hem denken, moge blijken uit de volgende uitspraken: „Op graphisch gebied behoort het werk van Odilon Redon tot het belang rijkste wat er is; men kan hem met Rem brandt en F. Goya op één lijn stellen". (II. P. Bremrner in „Beeldende kunst"). „Wie Re don begint te zien wordt niet meer losge laten". (kunstcriticus N. R. C.). „Redon behoort m. i. gerangschikt te wor den onder de groote mystici van onzen tijd. Hij i6 de kunstenaar van het geloovig ver beeldingsleven, van het zien cn getuigen van „het opene", van het mysterie, van het „summum bonum". Hij is tevens de ni'ensch, voor wien dit alles geen theorie is, rnaar die daarnaar leeft in de wereld van hei geslote- ne, van het vergankelijke. Hij is niet alleen de droomer, die schoone droomen droomt, maar hij kent ook de daad, de droom- schoone daad". (Dr. R. Miedema in: Odilon Redon en Albrecht Dürer). DE NIEUWE 6 CYCLINDER CHEVROLET. Te bezichtigen bij de iirma Henri Nefkens. Heden werden wij in de gelegenheid ge steld, door den Chevrolet dealer te dezer ste de Henri Nefkens, een proefrit mede te ma ken in een van de modellen der nieuwe 6- Cylinder Chevrolets. Genera! Motors is er toe overgegaan om een 6-cylinder te construeeren als een lo gisch gevolg van het feit, dat ook de koo- pers van lichtcjïuto's meer en meer aan de soepele 6-cylind'ër de voorkeur geven boven de 4-cylinder. De Chevrolet-conslructeurs zijn niet de eenigen, die in dit opzicht met de wenschen van het autorijdend publiek hebben rekening gehouden. De traditie ge trouw hebben zij ook in andere opzichten de waarde van hun product weer aanmerkelijk verhoogd. Zij zijn er in geslaagd een 6-cylinder te construeeren, waarvan het benzin e-ver- bruik nog minder is dan van de 4- cylinder. Als eenjge verdere technische ver beteringen noemen wij: luchtreiniger, kruk- kast ventilatie, een verbeterd sraeersysteem, benzinepomp met filter, acceleratie pomp, hot-spot inlaat, welke zorgt voor voorver warming van het gasmengsel en verhoogd het motorisch rendement en bedrijfszuinig- heid. Alle luxe wagens zijn als standaard uit gevoerd met vier hydraulische Love joy schokbrekers, die een vaste ligging op den weg waarborgen onder alle omstandigheden. Duplo-verlichting is aangebracht, waar van de lichtbundels te regelen zijn door een voetschakelaar, hetwelk een belangrijke verbetering is zoowel uit een oogpunt van bestuurderscomfort, als ten opzichte van veilig rijden bij avond of nacht. De verstel bare bestuurderszitplaatsen in alle gesloten modellen laten iedereen een gemakkelijke houding achter het stuur toe. Na onze proefrit, welke alle verwachtin gen verre overtrof, hebben wij de nieuwe Chevrolet truck bezichtigd, die voorzien is van dezelfde motor. Ook op deze vracht en bestelcliassis is duplo-verlichting aan gebracht. Verdere voorname verbeteringen voor de verbruikers zijn o. a.: grooter laad vermogen en grootere laadvlakte. Vier ver snellingen vooruit, verbeterd vierwielrem- systeem en \erzwaarde constructie. Wij twijfelen er niet aan, of deze nieuwe modellen zullen succes hebben. De firma Nefkens zal belangstellenden gaarne van voorlichting dienen. CINEMA ROYAL. Hef programma van deze week. De Cinema Roval geeft tot en met mor gen als hoofdnummer „Het huis der ver schrikkingen", een boeiend verhaal met een mysterische sensatie met Edmund Lowe in de hoofdrol. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond een comedie „De laatste der Solano's". Ook in dit nummer veel sensa tie. Priscilla Dean speelt hierin de hoofd rol. Vanaf Maandag tot Donderdag zal men te zien krijgen een dramatisch verhaal „Om een menschenleven". Nadere bijzonderheden vindt men in de advertentie van dit theater in dit. nummer. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Ka merling, Batenburg en Eggink. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST. APOTHEKERS. Morgen en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek Jos. Haan (Julia- naplein). Hel comité heeft heden zijne werk: zaamheden beëindigd De presidente van het steun-eomité, me vrouw Schiedges schrijft ons bet volgende: Zoo hebben we dan hedenmiddag onze deuren gesloten. Het was een mooie tijd. Allereerst een woord van dank aan allen, die door hunne bijdrage ons werk hebben mogelijk gemaakt. Dat het ingeslagen heeft, hebben we maar al te goed kunnen bemerken. Den heelen middag, werd door de menschen hun dank uitgebracht. Er is door ons gestreefd naar een zoo bil lijk mogelijke verdeeling; naar het uitge ven van prima waar met groote voedings waarde. Uitgegeven is. Maandag: 495 pond spek; Kosher vleesch. f 7.—. Dinsdag: 238 H.L. cokes, 9 X H.L. eier kolen cn voor wie geen cokes noodig had 84 X 12 Ivo. aardappelen. Woensdag: 828 brooden, Kosher id. f 5. 300 pond margarine, kosher id. 3.25, 600 X 1 ons koffie. Donderdag: 500 K.G. rijst. Vrijdag: 1651 K.G. aardappels en 460 pond spek; kosher vl. f 7.—. Ik geef deze laatste week eenigszins nauw keurig, er zal hier en daar wel een enkel pond of zoo verschil zijn door een nakomer, die dan den volgenden dag nog graag had wat hij den vorigen dag gemist heeft, opdat de lezeressen cn lezers zich een voorstelling zullen kunnen maken van den omvang van ons bedrijf. 't Ging in den laatsten tijd zóó gemakke lijk, dat we van 24 heel op ons slofjes 300 kaarten konden afwerken. De laatste kaarten duurden gewoonlijk veel langer omdat de menschen nog af en toe kwamen tot half vijf. Als dan de laatste kaart was afgewerkt was ook het aantal uitgegeven ponden aan brood of aardappel bons geteld. Het heeft aan opgewekt samenwerken niet ontbroken. Geen enkele wanklank is ge hoord en we zijn allemaal overtuigd met de gelden van de burgerij van Amersfoort ge woekerd te hebben. Vermeld ik nu nog dat de morgenuren werden besteed aan de stille armen 35 in aantal en aan het afwerken der admini stratie, dan heb ik U alleen nog te vertellen hoe ons Comité zich de verdere afwikkeling gedacht heeft. Er is nog een klein bedrag over; hoeveel is nog niet nauwkeurig te zeggen. Dat wil den we zoodanig besteden, dat ieder van onze Comité-leden die gezinnen, waar het erg spant en zij er iets van weten, zullen bezoeken en dan kijken op welke manier in zoo'n huishouden, hoofdzakelijk waar zie ken zijn, het best geholpen kan worden. Maandagmiddag, half drie, is er Comité vergadering ten huize van mevr. Schiedges. We brengen een woord van dank aan B. en W. die wel zoo welwillend hebben willen zijn aan ons Comité het gymnastieklokaal van het gymnasium, verwarmd af te staan. Betalingen Lijst A Lijst B Betaalbaar gesteld. Lijst C Lijst D Lijst E Lijst F Lijst G i 1365.48* - 80..59 Totaal f 2173.07* f 599.78 f 133.12 192.80 262.17 f f f 490.51 De 16e Afr. H. B. S. fuif V. f 4523.83® - 29.50 - 10.— Totaal f4563.333 Totaal f 1680.38 Loopende zijn nog de uitgaven van deze week; zoodat nog geen algeheele afrekening gedaan kan worden. We verzoeken daarom ieder, die iets van hel Schiodges-Comité te vorderen beeft, zoo spoedig mogelijk de rekening tor betaal baarstelling aan te bieden en wel 's mor gens van 10—12 uur ten huize van Mevr. Schiedges, Schlmmelpenn.straat No. 62. TOONEEL. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Hot Vereenigd Tooneel. Ibsen's „Nora", Meer nog dan bij andere schrijvers is het vooral bij Henrik Ibsen van geweldig groot belang zijn verschillende werken te be schouwen in de chronologische orde van het ontstaan der stukken. En in het bijzonder bij „Nora" of, zooals de oorspronkelijke titel luidt: „Het Poppenhuis", mag men niet uit het oog verliezen, dat dit werk dat ontstond in 1879, zich onmiddellijk aan sluit bij „De Steunpilaren" van denzelfden schrijver, dat In 1877 tot stand kwam. Im mers „de vrouwen zijn de steunpilaren der maatschappij", wordt aan het slot van laatstgenoemd stuk gezegd. En daarop volgt het antwoord dat waarheid en vrij heid de ware steunpilaren in de Maatschap pij zijn. Door nu de gedachte van de maat schappij over te brengen in die van het ge zin komt men als van zelf tot het gegeven, dat Ibsen in zijn „Nora' verwerkt heeft. Hij laat zien hoe het kind-vrouwtje, dat opge voed is als een speelpopje van vader en moeder, dat in geen enkel opzicht eenige kennis heeft van het leven en dat weinig of in het geheel geen besef heeft van eenig verantwoordelijkheidsgevoel komt te staan tegenover het groote maatschappelijke le ven wanneer zij door dit leven gedwongen wordt door een eigen persoonlijke daad. Ib sen, die individualist was zonder weerga, teekent in dit jonge vrouwtje een overgangs figuur van eigen aanleg en eigen wezen. Doch die overgang is door den schrijver op de meest zorgvuldige wijze voorbereid In dit drama. Het verleden is zóó door het heden verwerkt, dat het dit heden telkens weer voortstuwt. Het einde van het tweede bedrijf met Nora's tamboerijnen-dans, (brengt een hevige dramatische energie, die de voorbereiding is voor een psychologi- schen omslag. Het kind-vrouwtje van I en II ontwikkelt in III de geweldige geestkracht van het niets-ontziende kind, een geest kracht van binnen uit naar voren stor mend die men terugvindt in haar voortdrij vend „alles of niets". Deze ommekeer -is door Ibscn wel buitengewoon knap voor bereid, zoowel theatraal als zielkundig. Duidelijk spreekt hieruiit de hoopvolle stemming, waarin de schrijver leefde, toen hij dit drama sohreef. Sterk actief, stond hij midden in de vraagstukken, leef de hij in de menschen. Een periode van strijdlust in zijn leven, waarin echter to veel heftigheid om tot een rustig verwer ken te komen. In tegenstelling met zijn la tere, meer bezonken werken, is in Nora nog alles forsch, 'fel en „theatraal". We denken hierbij aan het slot, de met een slag dicht vallende deur, tooneeleffect maar tegelijk symbool. Misschien reeds een uiting van het symbolisme, dat na 1884 zoo'n belang rijke plaats gaat innemen in Ibsen's wer ken. Dc voorstelling, die het Vereenigd Too neel (Directie Verkade en Verbeek) gister avond van dit stuk voor de Amersfoort- sche Kunstkring gaf stond in alle opzicü- ten op een hoog plan. Wanneer men d© rollen aanvaardt, zooals het oeuvre ze geeft, dan kan niet anders gezegd worden, dan dat de vertolking buitengewoon goed waa. De titelrol van „Nora" was in handen van Else Mauhs. dio daarvoor geknipt bleek te zijn. Reeds in het eerste bedrijf was ze het echte poppen vrouwtje, aanhankelijk en huiselijk, maar zonder eigen inzicht. Ze speelde met haar kinderen als was zij zelf nog oen kind en dacht aan niets anders dan aan uitgaan en geld uitgeven. Van dit type-vrouwte, dat we in onzen huidigen tijd welhaast niet meer kunnen voorstellen, gaf Else Mauhs efln pracht ^^baelding. Echt kinderlijk, misschien zoo nu en dan wat kinderachtig, gaf zij reeds aanstonds leiding aan het geheel. Trouwens van het begin tot het eind draagt zij het stuk vol komen. Bijzonder goed was haar spel aan het eind van II als zij het boven haar hoofd zwevende onheil voelt naderen. Per secon de verandert a.h.w. haar expressie, haar geheele wezen als ze het onvermijdelijke voelt komen en wacht op het wonderbare, dat niet komt. En dan in het derde bedrijf, de ontgoocheling, wanneer alle romantiek voor haar is afgeloopen en zo geplaatst wordt te midden van de rauwe, nuchtere werkelijkheid. Van dat alles gaf Else Mauhs een vertolking, die aangrijpend, vele malen ontroerend was. En naast haar Eduard Verkade als haar echtgenoot Thorwald Helmes. In zeker op zicht een ietwat ondankbare rol, omdat hij niet zóó sterk op den voorgrond treedt als die van Nora. Toch wist Verkade van deze ontegenzeglijk veel eisohende rol een zeer goede creatie te geven. Zijn samenspel met Nora was, vooral in III heel mooi en door voeld. Han3 van Meerten als de verloopen zaakwaarnemer Krochstad de meedoogen» looze geldsohieter bracht bij zijn binnenko men telkenmale een Ietwat ijzige kilte in de zaal. Men voelde het aan, dat zijn komst weinig goeds voorspelde. Zeer goed was zijn plotseling* ommekeer in zijn eajnspel nte*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9