L. J. Luycx Zn. STADSNIEUWS. BERICHT Zijden Sjaals vanaf f2.75 Lavalières en Slips In groote sorteering BINNENLAND Internationaal ziekenhuis congres DE BOUWBEDRIJVEN RADIONIEUWS DE DERDE RADIO- SALON Zeer groote belangstelling KoninklijkeNederlandsche Jacht vereeniging Het voorloopig programma ZILVERBONS EN BANKBILJETTEN AMSTERDAM-RIJN Geen overwegend bezwaar LANGESTR. 49 - TEL. 190 De Nederlandsche delegatie De Nederlandsche delegatie naar het le Internationale Ziekenhuiscongres, dat 13— 13 Juni te Atlantic City in Amerika ge houden wordt, vertrekt 22 Mei per „Volen- dam" (H. A. Lijn). Zij zal behalve de nog met aangewezen regeeringsvertegenwoor- diging uit een 10-tal artsen, een architect en eenige yerplegenden bestaan. Wij noe men dr. Mansholt (Groningen), dr. Wort- man (Hilversum), dr. Wessels (Ermelo), dr. Burgerhout (Rotterdam), dr. Van Wely (Dert Ilaag) en de architect van de Rijks gebouwendienst Hoekstra. Dr. Mansholt treedt op verzoek als praeadviseur op over „de openbare en private ziekenhuizen". Aan de tentoonstelling nemen behalve en kele inrichtingen cok deel Philips (Rönt- genafdeeling), Eiga (clectrocardiograaf), prof. Storm van Leeuwen (allergeen vrije kamer), prof. Quix (geluidlooze kamer). De meeste leden der delegatie keeren 22 Juni met de „Nieuw Amsterdam" terug. ROTARY-CONFERENTIE TE HAARLEM. Benoeming van een nieuwen districtgouverneur. Men meldt ons uit Haarlem: De Zaterdag alhier gehouden landdag van "net Ned. Rotary District heeft in de plaats van den heer W. de Cock Buning, die aan de beurt van aftreden cn niet herkiesbaar was, gekozen tot gouverneur xan het Ned. Rotary District dc heer P. L. Slis, ie Rot terdam. Deze benoeming geschiedde bij acclamatie, aangezien geen andere candi- daten waren gesteld. De heer Slis heeft zijn benoeming aanvaard. HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER TE AMSTERDAM. Een spel in het Stadion. Het voornemen bestaat op Woensdag 12 Juni a.s., des namiddags in het Stadion te te Amsterdam te doen uitvoeren een his- lorisch-allegorisch-spel, ter huldiging van II. M. de Koningin-Moeder. Deze voorstelling, waarbij de geheele Koninklijke Familie zal tegenwoordig zijn. zal worden gegeven met medewerking van een duizendtal personen en staat onder lei ding van Frank Luns. J. H. TONNAER. y In het St. Bernardusgesticht le Sassen- heim is overleden, 77 jaar oud, de architect Josephus Hubertus Tonnaer, te Thorn (L.) geboren. Hij kreeg, naar het Hbl. in herin nering brengt, zijn opleiding bij Jos. Cuy- pers te Roermond, aan wiens ateliers hij lang als chef de bureau werkzaam was. Daarna ging de heer Tonnaer voor zich zelf werken en bouwde toen o. m. de kerk te Heemskerk, klooster en scholen te Bergen a. Zkerk en pastorie te Leiderdorp, het St. Franciscus-patronaat te Haarlemmermeer, de Lambertuskerk te Brunsum, de St. Anto- nius Hoeve te Voorburg, het ziekenhuis te Hillcgersberg, de schippersschool te Hoek van Holland, het klooster der Carmelitessen te Schiedam, het St. Bernardusgesticht en de St. Pancratiuskerk te Sassenheim, die thans haar voltooiing nadert. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Sectievergaderingen. Tijdens het zesde congres van het Oos- tersch Genootschap in Nederland, dat, ge lijk gemeld, 3, 4 en 5 April te Leiden plaat» heeft, zullen nog de volgende sèctievergade* ringen worden gehouden Donderdag 4 April: Voor-Aziatische sec tie, waarin spreken: prof. dr. A. J. Wensinck (Leiden) over: Het historisch kader van den klassieken hadith; dr. K. A. R. Gibb (Lon den) over The foreign policy of Egypt, with special reference to the fatimites; dr. W. D. van Wijngaardën( Leiden) over liet mono theïsme van Amenlhotep IV en het oudo Jsraciietisch monotheïsme; prof. dr. F. M. Th- Böhl (Leiden) over Das Menschen opfer bei den alten Sumerern; dr. J. H. Kramers (Leiden) over De ceremonie van de zwaard- omgordinc der Turksche sultans en dr. C. L. Fabri (Leiden) over An attempt to crush the Buddlia under a huge stone. In de vergadering der Oost-Aziatische sec tie, eveneens op Donderdag 4 April, zullen spreken: prof. D. van Iliflloopen Labberton (Huizen): Het Sanskrit element lh de geo- graphische namen van 'den Indischen Ar chipel; de heer H. A. Kern (Leiden): Het verbaalpraefix si- in eenige Austromesische talen; prof. dr. M. W. de Visser (Leiden): De vereering van den oorlogsgod Hachiman in Japan; de heer J. L. Pierson (Laren): On the transliteration and transcription of the Japanese Kans, archaic, ancient and mo dern; prof. dr. C. C. Berg (Leiden): Babad cn Oost-Javaansche traditie en heer C. Hooykaas (Leiden): Pancatantra in Indone sië en Achter-Indlc. Vrijdagmorgen van 10—12 uur zal in het groot-auditorium een gecombineerde sectie vergadering plaats hebben onder voorzitter schap van prof. dr. Snouck Hurgronje. Als sprekers zullen optreden prof. dr. G. Fer- rand (Parijs) met het onderwerp: Indoné- siera, mélanésien et malgache; prof. dr. N. J. Krom, Leiden, m\t het onderwerp: De In dische archipel in het begin der zestiende eeuw; prof. dr. J. Ph. Vogel, I eiden, met het onderVverp: Opgravingen te Nagarjuni- konde (met lichtbeelden). De onderhandelingen over hef collectief arbeids contract Vrijdag heeft te Haarlem een bespre king plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers vah den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland cn de samenwerkende arbeidersorganisaties. Het betrof een voortzetting van de onderhan delingen, welke gevoerd zijn over de tot stand koming van een collectief arbeids contract voor de bouvvbQdrijven. Deze on derhandelingen waren oorspronkelijk van werkgeverszijde gevoerd door genoemden Bond tezamen met den R. K. Boud van Bouwpatroons. Doordat met dezen bond echter een gèschil was gerezen werd deze samenwerking verbroken en heeft de R. K. Bond een afzonderlijke overeenkomst met de samenwerkende arbeidersorganisaties gesloten. De Patroonsbond voor de Bouw bedrijven hééft vervolgens de onderhande lingen met de arbeidersbonden voortgezet welke tenslotte gisteren tot een collectief contract hebben geleid. Op voor de werk gevers gunstiger Voorwaarden dan in 't R. K. contract zijn vervat. Er is namelijk rekening gehouden met de bezwaren van patroonszijde tegen door voering van vacantie voor het geheele land, welke de patroons voor het platte land en de kleine plaatsen nog niet door- voerbaar achten. Voor dit gedeelte des lands is de invoering van vacantie uitge steld tot 1931. In 1930 komt er dus vacantie tot en met de derde loonklasse, benevens in Alphen a. d. Rijn. Middelburg en Vlis- singen. Op 1 Juli 1929 zal een loonsverhoo- ging van twee cent per uur worden inre- voercl voor Almelo, Enschede, Hengelo, Leeuwarden, Nijmegen en Zwolle. In het contract met den R. K. Patroonsbond zijn een aantal plaatsen, waaronder de hierge- noemden, waar de loonsverhooging per 1 Mei a.s. in werking treedt. Het loon voor Assen zal nader worden bepaald. Noordwijk en Weesp met omge ving zullen worden geplaatst in de tweede klasse, Borger wordt niet meer in de klas- selijst opgenomen. Voorts was bereids overeengekomen dat de klasselijst in dè pro vincie Groningen zal worden herzien. De verder reeds overeengekomen wijzigingen zijn reeds eerder bekend gemaakt. Daar toe behooren o.a. een nader uit te werken regeling van de aansprakelijkheid bij sta kingen, de leerling regeling en ziektebepa lingen. De overeenkomst zou bij aanne ming door de resp. ledenvergaderingen twee jaar geldig zijn en zal dan waar schijnlijk per 1 Maart 1929 (dus met terug werkende kracht) in werking treden. DE UTRECHTSCHE PUBLICATIES. Do authenticiteit der documenten. Het Nederlandsch Correspondentie bu reau meldt ons De twee documenten waarvan, in het Vrijdagochtend in dè bladen verschenen communiqué, sprake was, zijn het in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerde volledige stuk, waaronder de handteekening van Ko lonel Michem stond, en één niet gepubli ceerde begeleidende brief bij dat stuk waar onder de handteekening van generaal Ga let stond. Beide handteekeningen zijn valsch gebleken. Ook de valschheid van de andère docu menten die reeds op zichzelf duidelijker was dan deze staat hierna meer dan ooit vast. PADEREWSKI'S VERTREK UIT NEDERLAND. f Een attentie te Rotterdam. Gistermiddag heeft op het Station Rotter dam D.P. de zangvereeniging „Excelsior", onder leiding van Bernard Diamant, den beroemden pianist Paderewski, die op zijn terugreis naar Polen Rotterdam passeerde, toegezongen. Bij aankomst van den trein werd hij verwelkomd door den Consul- Generaal van Polen, den heer Kaezkowski. Nadat eenige liederen gezongen waren, be dankte de heer Paderewski, waarna de trein vertrok. Tijdens het vertrek werd het Wilhelmus gezongen. Van 16 tol en met 26 Mei De Derde Nederlandsche Radio-Salon, welke gehouden zal worden van 16 tot en met 26 Mei a.s., in het Kurhaus te Scheve- ningen mag zich wel in een zeer groote be langstelling van radio-industrie en radio- handel verheugen. Reeds thans, nog bijna twee maanden voor de opening, is door de meeste voor aanstaande firma's al definitief een expo sitieruimte gehuurd, terwijl het zich in very* band met de nog dagelijks inkomende aan^ vragen, ladt aanzien, dat men ruimte te kort zal komen. Het comité beraamt dan ook reeds maat regelen tot uitbreiding van de tentoonstel lingsruimte. Niettegenstaande de groote Kurzaal, met inbegrip van de breede gale rijen, een groote expositieruimte vormt, zal bovendien nog een der zijzalen van het Kur haus bij de tentoonstelling moeten worden gevoeg^, alwaar o. m. de heide amateurver-! eenigingen N. V. V. R. en N. V. I. R. hare tenten zullen opslaan. Tusschen deze zaal en de groote Kurzaal ligt de Kurhaus-foyer, welke evenals voorgaande jaren tot de tentoonstelling zal behooren. De foyer wordt op het oogen- blik geheel gerestaureerd en zal een veel moderner en gezelliger aanzien krijgen dan voorheen. Bovendien wordt in de foyer door het tentoonstellings-comité een attraejie voor de bezoekers voorbereid, welke voor Nederland nog geheel nieuw is. Niettegenstaande de beide vorige radio salons hun succes voor een niet fnbelang- rijk deel te danken hadden aan de gedistin geerde wijze, waarop de bezoekers de nieuw ste mogelijkheden der radio werden ge toond, blijkt uit de verschillende ontwerpen van stands, welke het comité reeds onder pogen kwamen, dat er ditmaal ook door do oxposeerende firma's in nog meerdere mate dan vroeger naar gestreefd wordt om vóór olies het zoo gewaardeerde salon cachet aan de tentoonstelling te geven. Het comité heeft voor de vele technische attracties, welke op het programma staan van eenige der grootste radio-firma's de medewerking verkregen. Naar het zich laat aanzien, zal het ko mende Scheveningscho radiofestijn onge kend groolsch worden. Het Mei-feest van de radio wordt iets bijzonders en men zal góed doen, met zijn Pinksterplannen hier mede rekening te houden. Hieronder volgt een tot 19 Maart 1.1. bijge werkte lijst der reeds voor deelneming inge* schreven firma's: Varta, Marijnen, Philips, New Edisort, Te- lefunken, Nijkcrk, Waldorp, Korting en Mathiesen, C. E. B., Stokvis, Posthumus, Ned. Seintoest. fabriek, v. Seters en Co., Teva, v. d. Heem en Bloemsma, Connector, Holl. Draad- en Kabelfabriek, Zélander, Nieman, Bell Telephone, Ducretet, Hey- broek, Tukker, Wecnenk en Weitzel, Idzer- da-radio, Pè Meijer, Radio-Perfect, v. Puffe- len, v. d. Horst, Kolle en Vis Renata, van Kempen en Co., Gans-radio, Ph. v. Leeuwen, Erich Meyler. Zijjdieiichmetingangvanl April a.s. abonneeren op het Amers- foortsch Dagblad als kwartaal- of maandabonné ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. PADVINDERS-SOIRéE. Zaterdagavond in de zalen van Amicitia, De Amersfoortsche afdeeling van de Ne derlandsche Padvinders Vereeniging gaf Zaterdagavond in de zalen van Amicitia haar jaarlijksche „Padvinders-soiree". Evenals vorige jaren, was er ook ditmaal weer bijzonder veel werk gemaakt van dezen avond. Het zal ongetwijfeld heel wat moeite en inspanning hebben gekost om een geheel te krijgen dat beantwoordde aan de eischen die de Padvinders immers stel len aan het programma voor hun soirét. En die eischon zijn zeer zeker niet licht. De Padvinders-feestavonden zijn altijd hekend geweest door de prettige stemming dié ei immor pleegt te heerschen en door de zorg vuldig voorbewi1n programma's. Ook Za terdagavond was dat wederom hét geval. Dat wil zeggen, er heerschte den geheelèn avond en ook, zooals te begrijpen is, een groot gedeelte van den nacht, een bijzonder geanimeerde stemming onder het groote aantal aanwezigen, terwijl ook de num mers, die het programma vermeldde, zon der uitzondering eeti geweldig succes had den. We zoiden reeds, het aantal aanwezi gen, dat deze feestavond bijwoonde, waè zeer groot. liet waren niet alleen de Amers foortsche padvinders en padvindsters met hunne verwanten en vrienden, die de zaèl geheel vulden, er waren er ook taj van an dere afdeelingn, als Utrecht, Bilthoven, Hil versum e.a. Het programma begon met een „Revue Amersfoort 1929'. Deze was wel buitenge woon aardig in elkaar gezet. Verschillende aclualisten en noviteiten werden er in ge memoreerd, b.v. het verkeer op het Stations plein, de varkensmarkt, een Amster- damsche familie in het bosch van Birkhoven, enzoovoort. Dat er een en kele maal wel eens een harde noot werd gekraakt, spreekt vanzelf en zal door nie mand worden kwalijk genomen. Dat hoort nu eenmaal bij een revue. De verschillende scènes hadden veel succes en oogstten een luid applaus. Nadat door den voorzitter der plaatselij ke afd. van de N.P.V., den heer Niermeljor een kort woord van propoganda was ge sproken en het bekende lied: „Hoort zegt het voort" door alle aanwezigen staande was gezongen, werd een tooneelstuk opge roerd, nl. het irbedrijvige tooneelspel „Va dertje Langbeen", van Jean Webster, in een bewerking van Jaap van der Poll. De opvoering van dit tooneelspel verdient alle lof en hulde. Er werd vlot en goed spel te zien gegeven, hetgeen getuigde van een ijverig en serieus inètudeeren van dit, vooi dilettanten, vrij lastige werk. De heer B. H Callenbach Jr., die de regie in handen had, heeft van het geheel echter een zeer appre- ciabele vertooning weten te maken, die door de aanwezigen, getuige het langdurige ap plaus, bijzonder werd gewaardeerd. Het muzikale gedeelte van den avond werd verzorgd door het Padvinders-or kestje, terwijl „The Fords-Band" zijn me dewerking verleende bij het slotnummer van het programma, het gezellige bal. Het lO'jarig bestaan zal op 3 en 4 Mei a.s. feestelijk worden herdacht. Het bestuur van de Kon. Nederlandsche Jachtvcreeniging heeft besloten het tienja rig bestaan der vereeniging op feestelijke wijze te herdenken en wel op 3 en 4 Mei a.s. De regeling van do feestelijkheden is in handen gesteld van een Comité bëstaandé uitIr. J. P. Leeuweburg, Voorzitter me vrouw S. M. U. van ReedeVan der Goes; Jhr. Y. D. C. Quarles van Ufford; jhr. II. Ra- dermacher Schorer en W. A. M. Weste- roücn van Meetoren, secretaris-penning meester. liet voorloopig programma vermeldt dat in den namiddag van 3 Mei a.s. een slip- jacht gereden zal worden in de omstreken van Amersfoort. Deze jacht zal eindigen bij Oud-Leusdcu. De deelnemers zullen daarna gezamenlijk rijden naar de Socië teit Concordia, waar in de eigen zaal der Vereeniging, een openbare algemeeno ver gadering zal plaats hebben. 7-aterdag 4 Mei a.s., zal een huishoudelijk ruiterfeest plaats hebben op het terrein aan de Leusderheide. Ook dezen dag zal worden besloten met een feestmaaltijd, gevolgd door een bal. Hot is te verwachten, dat véle van de over het geheele land verspreide léden der Kon. Nederlandsche Jachtvereeniging naar hier zullen optrekken om dit feest bij te wonen. Enkele belangrijke mededeelingen betreffende de geldigheid en de inwisseling. Ilerhaaidelijk wordt ons gevraagd, of zll- verbons van een gnldon nog gangbaar zijn. In verband hiermede vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de'zilverbons van één gulden, gedateerd 1 Februari 1920, wel ke aan beide zijden zijn bedrukt, nog gang baar en wettig betaalmiddel zijn. Tevens herinneren wij er nogmaals aan, dat tot 29 Mei 1929 de volgende bankbiljet ten bij alle Bankkantoren en Correspon dentschappen van de Nederlandsche Bank betaalbaar zijn: Bankbiljetten van f300, f200 en f 100 aan de voorzijde zwart gedrukt op witten on dergrond boven den teksl in bet midden van den rand eene afbeelding van de Ne derlandsche Maagd; Bankbiljetten van f60 alleen op de voor zijde bedrukt met paarsen ondergrond Bankbiljetten van 40.alleen op de voorzijde bedrukt met groenen ondergrond. en verder de zoogenaamde hulpbiljetten van f 100, f 60, f 40 en f 10 alle gedateerd 1 Augustus 1914. Na 29 Mei 1929 uitslui tend bij de Iloofdbank le Amsterdam. AMERSFOORTSCHE OPERA VEREENIGING. De medewerkenden aan de komische opera „Dor Holz- dieb". In aansluiting op ons bericht betreffende de opvoering van de Komische Opera „Der Holzdieb" van Marschner, vernemen wij nog, dat hieraan zullen medewerken o.a. mevrouw Mies van Haselen, de heer en me vrouw Jonckers-Tiggers en de heer Ph. Car- stens, allen goede bekenden bij de bezoe kers van de Opera Vereeniging. Over.enkele dagen zal een korte verhan deling der Opera in dit blad verschijnen. AANRIJDING. Een wielrfjdér verwond. Gistermiddag omstreeks 12K uur liep een 8-jarig méi9je in de Muurhuizèn alhier tegen een wielrijder op. De kleine kwam te vallen, doch bezeerde zich niet. De wiel rijder, die inzake deze aanrijding niet de minste schuld heeft, viel en bekwam eenige kleine verwondingen. B. en W. van Amsterdam en het Geld*Valleb plan Een dezer dagen zal de nota van B. en VV. van Amsterdam aan den raad in zake de verbinding van Amsterdam met den Bo- ven-Rljn verschijnen. Naar ,,'t Volk" ver neemt zal de conclusie van het stuk zijn, dat 15. en W. de voorkeur blijven geven aan een verbinding over Wijk bij Duurstede, doch dat zij geen overwegend bezwaar meer hebben tegen het kanaal door de Gel- dersche Vallei. Naar het blad ter oore komt, hebben nog in de laatste dagen besprekingen tusschen B. en W. en de regeering plaats gehad, die opheldering hebben gebracht omtrent de drie belangrijkste punten van verschil, die er nog waren. De kwestie van de leidammen in de toe komstige IJ- en Eemmeren schijnt een be vredigende oplossing te hebben gekregen. De kosten voor Amsterdam zullen zijn 27 7/9 pet. \an goed 41 millioen. NAAR ENGELAND. Met de Stoomvaart-Maat schappij Zeeland. Van de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land" ontvingen wij een brochure met ver schillende gegevens voor het maken van vacantiereisje naar Engeland via Vlissin- gen. Deze maatschappij geeft n.l. uit week end-retours, 4, C, 15 cn 30 daagsche retour biljetten benevens nog speciale biljetten voor school- en vereenigingsreizen. In de genoemde brochure, waarvoor de sierkun stenaar Mouron-Cassandre een pakkend omslag teekende, vindt men over al deze bijzondere biljetten verschillende nadere ge gevens. GARNIZOEN. Mutatie. De eersté-luitenant H. Staring, van het 21e R.I. alhier, wordt geplaatst bij dert Vrij wil ligen Landstorm ter standplaats Zwolle. De Kapitein J. H. J. Raat, thans gedeta cheerd bij den Vrijwilligen Landstoria, wordt van die detacheering onthe\cn cn ingedeeld bij het 21e R.I. alhier. VAN DE FIETS GEVALLEN. Het gevolg van slippen. Gistermiddag omstreeks 6JS uur is een wielrijder, een zekere J. V. uit Baarn, ten gevolge van het slippen van het achterwiel op de D. Fockemalaan komen te vallen. Dr. Batenburg verleende de eerste hulp cn liet den patient naar het Ziekenhuis over brengen. ONWEL GEWORDEN. In de Snouckaertlaan. Zaterdagmiddag kreeg een meisje in <i* Snouckaertlaan een toeval. Zij is bij een der bewoners binnengebracht en kon nè. bijgekomen te zijn, haar weg naar huis vervolgen. HEIDEBRAND. Nabij de Vlasakkers. Aan de Barchman Wuytierslaan ontstond Zaterdagmiddag nabij de Vlasakkers een heidebrandje, dat in korten tijd gebluscht kon worden. EEN PAKKENDE RECLAME. Van het Motorhuis. In het Motorhuis aan de Langestraat wordt zooals men weet deze dagen een ten toonstelling gehouden van Willy's Knight en Whippet auto's. Zaterdag reed in de stad een Manchester truck (Willy's Over land) rond, bespannen met doeken waarop een reclame van deze automerken. Op den wagen was de Muziekvereeniging 4,Wils kracht" gezeten, die er lustig op los speelde en op die wijze de aandacht vestigde op deze expositie. Inderdaad een reclame, die insloeg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2