DE EEMLANDEü' DIRECTEUR UITG EVER! J.VALKHOfT Dinsdag 26 Maart 1929 27e Jaargang No. 226 Rudge-Whitworth vanaf f 540. Nsc. Bovée BUITENLANDSCH OVERZICHT DE REBELLIE IN MEXICO BUITENLAND NORTON Motorrijwielen Wie. Bovée Een vewoed gevecht DE GRAF ZEPPELIN Heden boven 't eiland Creta DE STRIJD IN CHINA Japansche torpedojagers naar Shanghai DE VERKIEZINGEN IN ITALIË Groote belangstelling de geestelijkheid FASCISTISCH SUCCES Mussolini erkentelijk varcaf f 535. Wie. Bovée SPA\N SCHE VLUCHT NAAR Z.-AMERIKA Electrisch verwarmde kleeren TORNADO-ONHEIL EN OVERSTROOMING Een schade van millioenen DE DOOD VAN FOCH Ongeduldig publiek Hariey Davidson vana? f 695. Nic. Bovée F. N. model Sahara vanaf f 420. Wie. Bovée ABONNEMENTSPRIJS 3 naaQdeo v<x>' Amersfoort f2.10. per maand f 0.75, per 1wcek (met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.177* Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05, POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 513 PRIJS DER ADVEHTENTIEN ven 1—4 regels f 1.05 «net inbegrip van eeD bewijsnummer. elke regel meer f 0.25Llcfdadlghelds-advertentiifo voor de helft van den prijs. Kleine Advertentie „KEITJES" bl) vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatscD f 1.Bewijsnummer extra 0.05 Lavendelstraat 9 en 12 Tel. 1093 Regeringscrisis in Dene marken. Het militaire vraagstuk het struikel blok. Vrijdag heeft de Decnsche premier Mad- sen-Mygdal in het Folketing (Tweede Ka mer) meegedeeld, dat de verwerping der financieeie voorstellen een polltieken toe stand In het leven heetf geroepen, die het noodzakelijk maakt nieuwe verkiezingen uft te schrijven, die echter in verband met het feit, dat de arbeid op het land door den jongsten strengen winter ten zeerste is ver traagd, op zijn vroegst in het laatst in April of het begin van Mei zullen kunnen worden gehouden. Dat er in Denemarken een crisis uitbrak, behoeft niet al te zeer te verbazen, daar in het jongste Folketing de sociaal-demo craten 153 zetels hadden. Zij waren dus de sterkste partij, doch konden niet alleen regeeren, daar zelfs, wanneer de 16 radi calen hen hielpen, zij nog in de minderheid waren en niet met de kabinetsformatie konden worden belast. Tegenover hen ston den nl. 28 conservatieven en 47 liberalen, welke beide laatste partijen dikwijls één lijn trokken. De vorige week is er echter een kink in den kabel gekomen en wel in ver band met het vraagstuk der landsverde diging. De conservatieven zijn de partij, die voor de defensie het meest willen uitgeven en zij drongen er dan ook op aan, dat de uit gaven voor militaire doeleinden met zes millioen kronen zouden worden verhoogd. De regeering der gematigde linkerpartij was echter van oordeel, dat dat wat te ver ging en stelde een bescheidener bedrag voor. Dit stond den conservatieven niet. aan, die, toen zij hun zin niet kregen, wraak namen en de regeering ten val brachten. Toen ge stemd wérd, lieten de conservatieven de~re- geering in den steek, wier lot toen bezegeld was, daar zoowel sociaal-dmocraten als ra dicalen, wat de landsverdediging betreft, in negatieven zin veel vooruitstrevender zijn dan de liberalen. De sociaal-democraten bij voorbeeld bepleiten vrijwel ontwapening; b i. moet het leger worden hervormd tot olechts een soort politiemacht. Zoover gaan de radicalen wel niet. maar ook zij zijn voorstanders der afschaffing van den mili tairen dienstplicht. In elk geval staat Denemarken nu weer voor een crisis, die niet gemakkelijk kan worden opgelost. Men zou den sociaal-demo eraten een kans kunnen geven, doch dezen voelen daarvoor niet bijster veel, daar zij dan in de weinig aantrekkelijke positie eerier minderheidsregeering zouden komen, wier leven geen oogenblik volkomen ze ker is. Er zat dus niets anders op dan zijn toe vlucht te nemen tot nieuwe verkiezingen. Van den uitslag hiervan stellen de sociaal democraten zich nog al veel voor cn som mige optimisten onder hen achten het zelfs niet uitgesloten, dat zij in de Tweede Kamer de absolute meerderheid zullen behalen. Zij meenen gerechtigd te zijn tot dezen zon- nlgen kijk op den toestand, omdat de ver kiezingen vonr de gemeenteraden, die een tijdje geleden hebben plaats gehad, den sociaal-democraten belangrijke successen hebben bezorgd. Dezen hopen nu. dat de verkiezingen voor het parlement overeen komstige resultaten zullen opleveren. Dit moet natuurlijk worden afgewacht, maar waarschijnlijk is het wel, dat de sociaal democraten niet onbelangrijke verderingen zullen maken. De verwachtte successen van links 17 aken het dan ook aannemelijk, dat het kabinet Madsen-Mygdal niet opnieuw ten tooneelo zal verschijnen De slag bij Mazatlan DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Haar kinderen vermoord. Malmö, 25 Maart. (V.D.) Te Vesene hcert de 2S-jarige vrouw van een landbou wer in een vlaag van waanzin haar drie kinderen, twee knaapjes an 5 en van 3 jaar en een meisje van één jaar in een ko- peren ketel v erdronken. Lavendelstraat 9 en 12 Tel. 1093 N e w-Y o r k, 25 Maart. (V.). Uit Mexico wordt gemeld, dat de opstandelingen hun stellingen voor Mazatlan hebben opgege ven. Hun infanterie en cavallerie hebben niet ver van Mazatlan nieuwe stellingen betrokken. De verliezen aan beide zijden zijn gedurende het gevecht, dat drie dagen duurde, aanzienlijk geweest. Zoowel door de opstandelingen als door de regeerings troepen is druk gebruik gemaakt van de artillerie cn zijn vele bommen geworpen. De opstandelingen beweren tal van over winningen te hebben behaald; ook van re- geeringszijde wordt verklaard, dat de strijd kracht der opstandelingen niet zoo gering was als men de laatste weken had gedacht. Uit Mexico-City wordt voorts bericht, dat tijdens den alag bij Mazatlan behalve tal rijke gevangenen ook vele machinegeweren en ander oorlogsmateriaal in handen dep regeeringstroepen is gevallen. De strijd heeft onafgebroken 48 uur geduurd. Voor de stad waren loopgraven opgeworpen. De opstandelingen, die over open terrein zon der eenige dekking moesten stormen, wer den door de machinegeweren der bezet tingstroepen bij rijen weggemaaid De com mandant der regeeringstroepen heeft meer infanterie en artilerieversterking naar Ma zatlan gezonden, teneinde de terugtrekken de troepen der opstandelingen onder vuur te nemen. Levendig toegejuicht door de Romcinschc bevolking Friedrichshafen, 2 5 Maart. (H. N.). Het luchtschip Graf Zeppelin kwam vanmiddag tegen 3 uur boven Rome aan, waar het door de bevolking levendig toe gejuicht werd. Tal van Italiaansche vlieg tuigen stegen op en cirkelden om het luchtschip, om dit op deze wijze te begroe ten. Heel Rome liep uit en de daken waren met toeschouwers bezaaid. Van Rome zette het luchtschip koers naar Napels, waar het tegen 5 uur aankwam en door de. bevol king eveneens met veel geestdrift werd begroet. Sedert zijn geen nadere berichten ingekomen. Rome, 25 Maart. (V. D.) Hedenmiddag om half zes vloog de „Graaf Zeppelin" bo ven het eiland Capri in Zuidelijke rich ting. Het weer was kalm. Rome, 25 Maart. (V. D.) De „Graaf Zeppelin" nam van Capri af zijn koers in Zuidelijke richting, vloog over Calabrie en bereikte om half tien de Joni.sche zee. Ver volgens werd koers gezet naar Creta, welk eiland men morgenochtend 9 uur hoopt te bereiken. Hevige gevechten tusschcn de troepen van Hankow en Nanking Londen, 25 Maart. (H.N.) Volgens een bericht uit Nanking zijn Zondagmor gen aan de grenzen van de provincies Hoe pelt en Anhoei hevige gevechten tusschcn de troepen van Ilankow en Nanking be gonnen. Ook ten zuiden van de Yangtse aan de grens van Hoenan en Kiangsi wordt gevochten. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Maarschalk Tsjangkaishek is met zijn staf naar Kioekiang vertrokken. Volgenë een bericht uit Tokio hebben de Japansche marineautoriteiten in verband met de gebeurtenissen in het Yangtsedal een mijnenlegger en 3 torpedojagers naar Shanghai gezonden. Enthousiasme voor 't fascisme. In geheel Italië hadden gisteren, naar wij meldden, onder groot enthousiasme de ver kiezingen plaats. Uit alle kringen der maat schappij kwam men zijn stem uitbrengen, o.a. werden opgemerkt de kroonprins, Mus solini, minister Turati, kardinalen, bis schoppen, priesters, oud-strijders en oorlogs verminkten. Tegen 's middags 4 uur bo droeg het aantal kiezers reeds 95 procent van het totaal aantal ingeschrevenen. Op verscheidene plaatsen begaven de kie zers, waar deze uit boeren en arbeiders be stonden, zich met muziek en wapperende vanen naar de stembus. De aartsbisschop van Palermo weigerde het stemhokje in te gaan, om zijn biljet in te vullen en reikte het geheel open aan den voorzitter van het stembureau over, hetgeen hartelijke toejuichingen der aan wezigen uitlokte. R o m e, 24 Maart. (V D.) In het stembu reau Borgo nabij het Vaticaan meldden zich den geheelen dag geestelijken. Velen hunner waren niet in het bezit van een kie- zerskaart, maar auto's, bestuurd door in zwart hemd gekleede fascisten stonden ge reed, om hen naar het gemeentelijk bureau in het centrum der stad te brengen, waar hun papieren in orde werden gemaakt. Daarop brachten de auto's hen weer terug naar het stembureau. Onder den invloed der overeenkomst van Vaticaan cn Quirinaal was de deelneming der geestelijken aan de stemming over het geheele land zeer groot. Het voorbeeld werd gegeven door kardi naal La Fontaine te Venetië, kardinaal Gamba, den aartsbisschop van Turijn, kar dinaal Maffi, den aartsbisschop van Pisa, die na de II. Mis te hebben opgedragen, zich naar de stembureaux begaven, verge zeld door de overige geestelijkheid. De verkiezingen hebben overal een rus tig verloop gehad. Slechts 136000 kiezers tegen de lijst van den Fascistisch en Raad Rome, 25 Maart. (H.N.) De uitslag van de verkiezingen in Italië wordt door de Italiaansche bladen met voldoening be groet. Van de stemgerechtigden hebben er millioen gestemd voor de lijst der ran- didaten, die door den grooten fascistischen raad einde Februari was opgesteld Slechts 136.000 kiezers verklaarden zich tegen de lijst. De Italiaansche bladen beschouwen dezen uilslag als oen onvoorwaardelijke motie van vertrouwen voor de regeering. Mussolini heeft, nadat de uitslag bekend geworden was, aan de overheidspersonen, de fascistische secretarissen, de vakhonden cn alle fascistische vereenigingen, die tot dit succes hebben meegewerkt, zijn erken telijkheid doen betuigen. Lavendelstraat 9 en 12 Tel. 1093 De vliegers vijn reeds vertrokken P a r ij s, 2 5 Maart. (H.N.) De Spaansche vliegers zijn reeds voor hun vlucht naar Zuid-Amerika gestart. Zij Hiebbcn alle voor bereidingen daarvoor in alle stilte getrof fen. Men weet niet, welken weg zij zullen volgen. Zij kunnen over Cuba of wel direct in de richting van Rio de Janeiro vliegen. De start geschiedde met behulp van een speciale inrichting, welke de vliegers na een hoogte van 300 M te hebben bereikt, lieten vallen. Acht minuten na de start was het vliegtuig aan don horizon verdwe nen. Voor de landing te Rio zijn alle voorbereidingen getroffen. Als levens middelen hebben de vliegers slechts choco lade cn mineraalwateren meegenomen. Tij dens de vlucht wordt hun kleeding elec trisch verwarmd. AMERIKAANSCH WATERVLIEGTUIG VERMIST. New Y o r k, 25 M aart. (V. D.) Van het groote Sikorski-watervliegtuig, c*at j.l. Don derdag van Miami naar New York vertrok ken is, ontbreekt tot nog toe elk spoor. Twaalf leger- en marine vliegtuigen van het Amerikaansche luchtschip „T. C. V." alsmede een aantal kustschepen hebben vergeefs gezocht Het vermiste vliegtuig heeft op weg naar New-York in Norfolk een tusschenlanding verricht en is vervol gens naar New York doorgevlogen. Tal van slachtoffers. Uit Chattanooga (Tennessee) wordt ge meld, dat achtentwintig padvinders zijn verdronken, doordat een bungalow, waar in zij kampeerden, door een overstrooming werd weggeslagen. De buren hoorden de jongens schreeuwen, maar waren niet in staat hulp te bieden. Nader wordt bericht, dat de meeste pad vinders gered zijn; drie lijken zijn aange spoeld, terwijl nog vijf worden vermist. N e w-Y or k, 2 4 M a a r t. (H.N.) De over stroomingen in het Zuiden der Vereenigde Staten hebben tot nu too 35 slachtoffers ge eischt Uit New-York wordt d.d 24 Maart aan de Cour. gemeld De zuidelijke staten worden nog steeds door hevige stormen geteisterd, waardoor de ellende van de vele dakloozen, als ge volg van de overstrooming, nog grooter wordt. De aangerichte schade wordt op vele millioenen dollars geschat. De meeste schade is aangericht in Ten nessee, Kentucky, Mississippi, Alabama en Georgia. Door een wolkbreuk boven het plateau van Cumberland, zijn vele kleine rivieren in Tennessee buiten de oevers ge treden, waardoor vele kleine steden van de buitenwereld zijn afgesloten. In Harriman zijn 19 personen verdronken toen de stad verrast werd door een plotselinge over strooming. Vijf fabrieken en 68 huizen werden vernield. Het water in deze stad stond gedurende eenigen tijd 10 meter hoog. Nog vijf andere steden in de omge ving werden overstroomd, doch het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn te be treuren. In Kentucky is, voor zoover hekend. nie mand om het leven gekomen, doch 5000 personen zijn dakloos en vele spoorbrug gen en wegen zijn vernield. In Mississippi heeft de tornado 15 hutten, bewoond door negers, vernield, waarbij drie kinderen •werden gedood. Tiet Roode Kruis heeft de bevolking tele grafisch gewaarschuwd, dat er nog ern stige overstroomingen dreigen. Ook in de vallei van den beneden-Mississippi wordt een langdurige periode van hoog water ge vreesd. Incident onder den Are de T riomphe P a 1* ij s, 25 Maart. (V. D.) Een betreurens waardig incident heeft Zondagmiddag plaats gehad onder den Are de Triomphe. De oorzaak hiervan schijnt in eerste in slanlie te zijn geweest, dat juist op het oogenblik, waarop de dichte menigte toege staan zou worden, vrij te circuleeren, nog een belangrijke delegatie moest defileercn Het publiek, door het lange wachten reeds eenigszins opgewonden, manifesteerde zijn ongeduld door protesten en poogde vervol gens de afzetting te forceercn. Op dat moment kregen enkele groepen verlof te de- fileeren, hetgeen onmiddellijk gevolgd werd door een tegenbevel, waardoor een verwar ring ontstond, die een sterk gedrang veroor zaakte onder het gewelf tegenover de Rue Kleber. Kreten weerklonken, vrouwen wer den onder den voet geloopen, terwijl de me nigte onder hevig gedrang voortgestuwd werd. Plotseling verspreidde zich het ge rucht, dat er een slachtoffer gevallen was Kort daarop verminderde het gedrang. De prefect van politie, Chiappe, die met zijn voornaamste medewerkers aanwezig was, heeft onmiddellijk het onderzoek ter hand genomen en bevel gegeven den gewonden de noodige zorgen to geven. DE MOORD OP DEN HOOFDREDACTEUR. Twee journalisten gearresteerd. Belgrado, 2 5 Maart. (H.N.) Uit Agran wordt gemeld, dat in don loop van het onderzoek naar den moordenaar van Schlegel, den hoofdredacteur van de Mo- vosti, twee bekende kroatische journalisten in hechtenis zijn genomen. Het zijn Cihlar, hoofdredacteur van het blad Hrvat en Joe Mattosica, de redacteur van het blad Ilrvatski Boralc. DERTIEN DOODGEWAANDEN TERUGGEKEERD. T o k i o, 25 Maart. (V. D.) In Shikckoe zijn dertien Japansche visscliers aangeko men, die in December jl. waren uitgevaren en sindsdien officieel als overleden geboekt waren. Hun families hadden reeds herden kingsplechtigheden gehouden. De visschers zijn destijds op een eiland in de Stille Zuid zee gestrand. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand: 773.S te München. Laagste barometerstand: 729.0 to Isafjord. Verwachting tot. den avond van 27 Maart: Zwakke tot matige Z. W. tot Z. wind, meest half bewolkt, waar schijnlijk met ochtendnevel, waar schijnlijk droog, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. j| Lavende'straat 9 en 12 Tel: 1093 DE DONAU BUITEN DE OEVERS. Ernstige verwoestingen aan gericht. De Ilongaarsche bladen gewagen van overstroomingen van den Donau. In de na bijheid van Boedapest staat de rivier meer dan vijf meter boven haar normaal peil. Langs de oevers staande huizen en boomen zijn door ijsschotsen vaak eenvoudig weg gerukt. Ruim honderd huizen staan onder water. DE MOORD OP DEN GRAAF. Geheim gehouden onthullingen. B o r l ij n, 23 Maart. (V. D.) Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen heeft graaf Christian thans de onthullingen, waarvan gesproken was, gedaan. De rechter van in structie deelde echter mede, dat de gearre steerde hem de medodeelingen onder ver plichting van geheimhouding had gedaan, zoodat hij hierover niets kon uitlaten. Hij kon echter wel mededeelen, dat deze om hullingen niet van belang waren en dat zij reeds in de bladen vermeld waren. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. Peking, 25 Maart. (V.D.) Nabij Moek- den is een D-trein ontspoord. Vier wagons werden totaal verwoest. Negen reizigers werden gedood en elf gewond. De oorzaak van het ongeval is onbekend. EEN ENGELSCHE KONINGSZOON NAAR JAPAN. Londen, 24 Maart. (V. D.) De derde zoon des konings, de hertog van Gloucester, heeft heden een bezoek gebracht aan den koning, ten einde afscheid van den koning te nemen, voor hij naar Japan vertrekt. De ze week zal de minister-president een be zoek brengen aan Craigwell House. Dit wordt beschouwd als een van de belangrijk ste teekenen van de uitstekende vorderin gen van den koning, daar tot dusverre al leen leden van de koninklijke familie door den koning zijn ontvangen. TORPEDOBOOTEN TE KOOP. Wilhelmshafen, 25 Maart. (V. D.) Door middel van ad verten tiën in de kran ten heeft de marinewerf 2 oude torpedoboo ten te koop aangeboden. Ofschoon dit niet uitdrukkelijk bepaald is, zal toch de kooper zich moeten verplichten de torpedoboot6Z. te verbouwen en voor andere doeleinden te gebruiken. Het betreft hier schepen uit de jaren 1906 cn 1907. GROOTE BRAND. B e r 1 ij n, 2 5 Maar t. (V.D.) Door on voorzichtigheid van een arbeider is Maan dagmorgen een groote brand uitgebroken in de electrische centrale van Bergmann Reinichendorf-Rosenthal. Toen de brand weer op groot alarm ter plaatse verscheen, stond een groot gedeelte van de fabrieken van Bergmann reeds in vlammen. Het vuur vond in olie en andere brandbare stoffen gretig voedsel en de brandweer moest zich beperken tot het beveiligen van de aan grenzende fabrieksgebouwen. Verscheidene arbeiders werden gewond. Een arbeidster, wier kleeren in brand vlo gen, verbrandde. Tien andere arbeider moest met ernstige brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen, üe overige gewonden hadden slechts lichte kwetsuren. Eerst na eenige uren kon de brandweer inrukken. De perserij der fabriek is geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk, doch het bedrijf kan worden voortgezet. Lavendelstraat 9 en Tel 1093 12

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 1