0. BRQÖWER STADSNIEUWS, VOOR DE SCHOONMAAK Diverse kleuren boenwas HET KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI Een goed en vertrouwd Adres. De Kanaal-aanleg rijp voor een beslissing SCHUTTERKONING VAN NEDERLAND Huldiging op 18 April a.s. VOOR ONZE HUISVROUWEN Doozen vloerwas Geschaafde was Terpetijn, enz. enz. OOSTERVEEN Humorhoekje 26 - 3 - '29 YYe kunnen nu tens naar onze aardbei- planten omzien. Hiervan zijn er ook nogal wat doodgevroren. Heeft cle plant nog geen jong groen en wil men weten of er nog le ven in is dan doet men het beste met de plant even uit den grond te nemen en naar de wortels te zien. Zijn deze verschrom peld dan is de plant dood. ïs er voldoende ruimte tussehen de plan ten dan kan men met een schop den grond daar.Lusschen wat omleggen. Anders maakt men den grond met een schrepel wat los De zonnewarmte moet ook in den grond kunnen dringen. Van tevoren wordt het oude blad van de Dlanten verwijderd. YV:! men vroeg aardbeien hebben dan make men over een bed aardbeien een bak. Het glas heeft men nu vaak juist vrij van bloemkool- of slaplanten. liet vervroegen van aardbeien gaal heel gemakkelijk, als men er maar aan denkt veel te luchten. Als de zon maar even doorkomt moeten de ramen open. Voor het vervroegen moet men een vroeg soort nemen. Men kan nu ook wel aardbeiplanten poten, maar beter is het om dit in den nazomer te doen. KWEEKERJJ,,HORSE WEIDE KRUISKAMP De noodige waarborgen verkregen. Toenadering tussehen den minister van waterstaat en het ge= meentebestuur van Amsterdam Zij,diezichmetingangvanI April a.s. abonneeren op het flmers- foortsch Dagblad als kwartaal- of maandabonné ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN Vischactea B. en W. van Amersfoort maken bekend dat.zij, die bij den aanvang van het nieuwe dienstjaar (1 Juli 1929)- in het bezit wen- scïien te zijn van een visch- of hcngelacte, deze in den loop der maand April a.s. be- lioorcn aan te vragen. Amersfoort 20 Maart 1929. B. en W. voornoemd, De secretaris, K. Kaan Jzn. De 'Burgemeester V. Rand wij ck DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Uit het Leidsche Diacones- senhuis ontslagen. Men meldt ons uil Leiden: Mr. II. Th. 's Jacob, commissaris der ko ningin te Utrecht, die ecnige weken gele den te Leiden een ernstige oogoperatie heeft ondergaan en sedert dien in het Diaco- nessenhuis aldaar verpleegd werd, heeft heden, nagenoeg geheel hersteld, deze in lichting verlaten. DE BLOEMENDALSCHE BRUG. Hoden voor het verkeer open gesteld. De passage over de nieuwe brug aan de Blöemëndalsche poort is heden opengesteld Nog weg te nemen blijft de „buik" in de poort aan de zijde van de Israëlitische Be graafplaats. Deze uitpuiling belet volko men het uitzien. Dit is te gevaarlijker ge worden. omdat de nieuwe brug 75 c.M. hoo- ger ligt dan de vorige. Zoo is ontstaan een afrit zonder uitzicht. LIEFDADIGHEIDSCONCERT T. B. C. Een wijziging in het programma. Door familie-omstandigheden zal mevr. Groneman hedenavond niet haar medewer king kunnen verleenen aan het liefdadig heidsconcert ten bate der Vereeniging tot ^•atrijding der T. B. C. In haar plaats zal optreden mevrouw Neth te Baarn. De hier door noodzakelijke wijzigingen in het pro gramma zullen in de zaal bekend gemaakt worden. AANBESTEDINGSNIEUWS Wegenverbetering n het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Utrecht is aanbesteed: Het uitvoeren van straatvernieuwingen op den Rijksweg van Amersfoort naar Renswoude, met bijkomende werken. Raming 29160. Ingekomen waren 10 biljetten. De inschrijvingen waren als völgl: J. Twist te Castricum (N. H.) 31940; J. YVessels Bolkje te I-Ieerenveen 26949; N.V. Aanü. bedr. v.h A. J. te Siepe te Winters wijk 31400; J. G. de Bruyn te Maartens dijk 26360; N.V Mulders Handels-Mij., Soeslerberg 24920; P. Mensen I-Izn. te Kist J 25632. Dijk te Utrecht 25460; P. de,Bruyn te Hoogland 28340; G. ten Broek te Scherpenzecl 28290; J. de Kroon te Eist 24583. A Uit den omtrek Het gemeenteblad van Amsterdam bevat thans een uitvoerige nota van B. en W. over de Amsterdam-Bovenrijn-verbinding welke reeds op de raadsagenda van mor gen voorkomt. De „Telegraaf" van vanoch tend ontleent daaraan hetvolgende Deze nota begint met een uitgebreide historische uiteenzetting over de verschil lende commissies, die zich bezig hebben gehouden met cle verbetering van den scheepvaartweg tussehen de Amsterdam sche haven en haar achterland. Aldus worclt herinnerd aan de commissie-Ramaer, de staatscommissie-Limburg, het comité- Wen! holt en het rapport van dezen hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, terwijl ten slotte laatstgenoemde, die aanvankelijk tegen een kanaal door de Geldersche val lei zulke ernstige bezwaren had, midden 1928 daaraan de voorkeur gaf en zich tegen de door Amsterdam en alle belanghebben den zoo sterk begeerde verbinding via Wijk-bij-Duurstecle bleef verzetten In zijn nota wees de stadsingenieur Koh ier erop, clat de ramingen van ir. dr. YVent- holt niet geheel juist waren en zette hij uitvoerig uiteen, dat de kosten van een Yalleikanaal op minstens 68.400.000 moes ten worden geraamd en waarschijnlijk 20.000.000 meer dan voor het plan-Wijk- bij-Duurstede, aangevuld met een aflak king naar Vreeswijk. B. en W. brachten onder de aandacht van den minister, dat cle raad zich vóór korten tijd had uitgesproken voor het tra- cé-YVijk-bij-Duurstede en dat het denk beeld thans door den minister geopperd om de Rijnverbinding tot stand te brengen door het graven \an een kanaal door de Geledersche Vallei wel is waar de belang stelling had gehad van den raad, doch dat dit lichaam daaromtrent nog niet tot een uitspraak was gekomen. B. cn W. voegden erbij, dat zij veronderstelden, clat cle raad waarschijnlijk welbereid zou zijn het Gel- dersche-Valleiplan in overweging te ne men, zoo vooral ten opzichte van twee zeer belangrijke punten zekerheid zou zijn verkregen. In de eerste plaats zou moeten vast staan dat het kanaal uiterlijk in het laatst kan worden opengesteld. Het tweede punt betreft de kosten van het kanaal. Uitvoerig worden vervolgens weergege ven de verschillende, besprekingen met den .minister en herinnerd aan de waarbor gen, welke het gemeentebestuur stelde, als de minister aau liet Geldersche-Y'alleiplan de voorkeur bleef geven. Deze waren lo. dat het kanaal uiterlijk op 31 Dec. 1937 voor cle scheepvaart geopend kan w orden 2o. dat in cle IJ- en Eemmeren ec.i voor de scheepvaart alleszins veilige vaart vol komen gewaarborgd is. Ten slotte deelde de minister 31 Dec. 1928. mede, dat bij uitvoering van 't Gel dersche-Valleiplan kon worden zorggedra gen clat 'n veilige vaart door cle IJ- en Eemmeren mogelijk is. Bevorderd zou worden, dat het plan wordt uitgevoerd in omstreeks 10 jaar, gerekend van het oogen blik, dat cle Wet het Staatsblad zou heb ben bereikt. Aan dit voornemmen zou de minister echter geen uitvoering kunnen geven, indien niet B. en W. bereid gevon den werden te. bevorderen, dat in de uit voering van het Geldersche-Valleiplan door de Gemeente 1/3 van de kosten wordt bijgedragen. De bouwtijd. In een brief van 11 Januari schreven B. en W. hierop, clat vroeger reeds aange drongen was op een bouwtijd van 99 jaar, zoodat een termijn van 1 jaar hen teleur stelde. Alvorens dan ook een beslissing van den Raad te kunnen ontlokken, zal zoo schreven B. en W. de stellige toezegging moeten zijn verkregen, dat het Rijk alles in het werk zal stellen, wat mogelijk is, om de overschrijding van dien termijn te voorkomen en zij meenden, dat op dit punt een regeling ware te treffen in dezen zin, dat door het Rijk een overeenkomst wordt aangegaan, waarin die termijn wordt vast gelegd en waarin voorts de bepaling wordt opgenomen, dat voor het geval de termijn mocht worden overschreden, de bijdrage van de Gemeente voor elke overschrijding van een jaar of een gedeelte van een jaar met 10% van het totaal der bijdrage wordt verminderd. B. en W. gaven voorts te kennen, dat zij het zeer betreurden, dat cle minister aan zijn voornemen geen gevolg zou kunnen geven, indien Amsterdam niet bereid zou worden gevonden, om in cle uitvoering van het Y'alleiplan 1/3 van de kosten bij te dra gen cn zij voegden er aan toe, clat het hun wilde voorkomen, dat deze elsch veel te ver gaat en hel hun moeilijk zal vallen, de kwestie bij den Raad aanhangig te ma ken. Met stond toch voor B. en W. vast, dat liier van de Gemeente een veel te groot offer werd gevergd. In dien zelfden brief brachten zij vercler met klem naar voren, dat het kanaalge deelte, aan te leggen in de IJ- en Eem meren, over de geheele lengte een vol komen veilige vaart moet verzekeren en derhalve moet worden aangelegd tussehen twee leidammen van een door hen goed te keuren constructie en afmetingen, met een rijweg over den Zuidelijken dam. Naar aanleiding van dezen brief noodig- de de minister den waarnemende» burge meester uit tot een bespreking- Die bespreking diende als inleiding voor hel antwoord, dat in den brief van B. en YY'. enkele belangrijke punten voorkomen, welke beginselvragen betreffen, waarop hij eenigszins nader wenseht in te gaan.. a. den termijn van uitvoering van het werk en de door ons gestelde waarborg, dat inrichting, afmeting cn constructie van enkele werken, in overleg met ons cn oncler onze goedkeuring moeten worden vastgesteld c. de voorwaarde, dat cle uitvoering van het werk zal geschieden in overleg met een beheerscommissie, waarin ook een door ons College aan te wijzen hoofdambtenaar zitting heeft d. de door de gemeente le verleenen bij drage. De minister meent, dat hetgeen B. en W., met betrekking tot den termijn van uit voering van het werk zou wenschen, rede lijkerwijze moeilijk voor inwilliging vat baar is. Een en ander samenvattend, meende cle minister, dat er geen reden is, om niet te vertrouwen, clat de termijn van 10 jaar niet voldoende in acht zal worden genomen. Hij moet dan ook den eisch van Amsterdam, om aan mogelijke verlenging van dien ter mijn vermindering van de bijdrage van Amsterdam vast te knoopen, onvoorwaar delijk afwijzen. In zake de liiervorcn onder b. en c. ge noemde punten meende de minister dat dergelijke voorwaarden niet kunnen wor den aanvaard en dat er voor dit werk geen bijzondere reden aanwezig is, waarom van de tot nu toe door de regeering gevolgde gedragslijn zal worden afgeweken. Kon de minister niet toegeven, dat het noodzakelijk is aan de oncler b. gestelde voorwaarde te voldoen, evenmin kan hij het inzicht deelcn, clat de uitvoering van het werk een beheerscommissie noodig maakt, als onder punt c. is bedoeld. Met betrekking tot punt d (bijdrage der gemeente) merkt de minister op, dat vol gens het belang, dat Amsterdam heeft bij de totstandkoming van de nieuwe verbin ding met den Boven-Rijn, een bijdrage van J:i in de kosten, vergeleken bij bijdragen, welke van andere belanghebbenden in groo te waterstaatswerken, mede gelet op hun draagkracht, is gevraagd, niet onredelijk mag worden genoemd. Nadere concessies. Op oen daarna gehouden conferentie bleek, dat de minister bereid was in het desbetreffende wetsontwerp vast te leggen, clat de voor het werk krachtens dc raming benoodigde gelden in een termijn van 10 jaar beschikbaar worden gesteld, terwijl de minister er voorts voor zou zorg dragen overmacht voorbehouden dat liet werk binnen dien tijd gereed zou zijn. Hierdoor kwam naar de meening van B. en YV. een van de voornaamste bezwaren tegen den aanleg van een kanaal door de Geldersche Yrallei te vervallen. Met betrekking tot de leidammen in de IJ- en Eemmeren bleven B. en W. in de conferentie het standpunt innemen, dat Amsterdam niet verzekerd is van een ka naal. dat aan behoorlijke eischen voldoet, indien althans cle leidammen in het IJ- meer, niet zouden worden gemaakt over eenkomstig cle doo»- ons aangegeven con structie. B. en YY*. mochten evenwel van den mi nister de toezegging ontvangen, dat de lei dammen in het IJ-meer zullen worden ge maakt volgens de inzichten van de ge meente. De minister meende echter, dat voor het Eemmeer kan wórden afgewacht, of de door de gemeente gevvenschte leidammen werkelijk noodig zouden blijken, in welk geval die dammen geheel voor rekening van het rijk zullen komc-n. Wat het Eemmeer betreft waren ook B. en W. geneigd genoegen te nemen met cle door den Waterstaat voorloopig ontworpen beveiliging, omdat verwacht mag worden, dat die voldoende zal blijken wegens den lagen waterstand ter plaatse, waardoor de golfslag minder sterk is. B. en YV. vonden te meer vrijheid hierin den minister tege moet te komen, omdat de minister had ver klaard, wanneer cle beveiliging niet vol doende mocht blijken, zij ven Rijkswege en voor rekening van het Rijk zal worden ver beterd en voorts, omdat verbetering mo gelijk is, zonder dat aan de scheepvaart ernstige bezwaren in den weg worden ge legd. Ten aanzien \an cle bijdrage der gemeen te bleven 13. en YV. vasthouden aan de stel ling, dat een bijdrage van 27 7/9 pet. in alle opzichten redelijk is. In de bedoejde conferentie bleek de mi nister met de zienswijze van B. en W. te kunnen medegaan, zoodat hij er niet langer op zou aandringen, dat de gemeente zich met de bedoelde overheidslichamen zal ver slaan en dus van Amsterdam niet meer zal gevorderd worden dan een bijdrage van 27 7/9 pet. Bij nadere overweging konden B. en YY', voorts inzien, dat het instellen van een be heerscommissie, waarop zij aanvankelijk hadden aangedrongen, minder gewensch is en zijn vonden dan ook vrijheid dit punt los te laten. De Kanaalkosten, Wat nu het bedrag aangaat, waarin door Amsterdam een bijdrage zal moeten wor den verleend, hadden B. cn W. zich aan vankelijk op liet standpunt gesteld, dat dit bedrag in geen geval hooger mocht zijn dan 42 millioen gulden, zijnde de raming van de zijde van Waterstaat van de kosten van het kanaal. De nadere beschouwing van dit punt gaf B. cji YYaanleiding tot de mee ning, dat, wanneer zou worden tegemoet gekomen aan den wensch van Amsterdam om de leidammen in het IJ-meer te maken overeenkomstig de constructie door de ge meente aangegeven, waardoor het kanaal, volgens raming, in plaats van 42 millioen. een bedrag zal vorderen van 49 millioen, het verantwoord is een bijdrage te verlee nen in een bedrag van ten hoogste 49 mil lioen, doch dat in geen geval een bijdrage in eventueel hoogere kosten zal worden ver leend Resumeercnde kon worden geconstateerd; lo. dat de noodige waarborgen zijn ver kregen, welke een tijdige .voltooiing van het kanaal verzekeren; o. dat de leidammen in het IJ-meer, zoo zulks noodig mocht blijken, zullen wor den gemaakt overeenkomstig de constructie der gemeente: althans zal de eindbeslissing daaromtrent in elk geval aan de gemeente blijven; 3o. dat de bijdrage der gemeente zal wor den bepaald op ten hoogste 27 7/9 4o. dat als kosten van het werk aange houden zal worden een maximum-bedrag van 49 millioen gulden cn dat door de ge meente in geen geval een bijdrage zal be hoeven te worden verleend in eventueel hoogere kosten. liet spreekt vanzelf, dat omtrent ver schillende punten, waaronder de verlich ting langs het kanaalgedeelte in de IJ- en Eemmeren nog met den minister overleg zal moeten worden gepleegd, doch B. en W. gelooven te mogen stellen, dat de toena dering is verkregen, welke h.i. noodig was om de zaak betreffende den aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei bij den Raad aanhangig te kunnen maken en dat deze thans rijp is voor een beslissing. Onze stadgenoot, de heer H. van der Vlugt is evenals het vorige jaar ook voor 1929 wederom schutterkoning van Nederland De neer H. van der Vlugt, lid der Amers- foortsche Burgerwacht behaalde voor 1929, evenals in 1928 den titel van Schutterko ning van Nederland. Deze titel was nog niet 2 maal achter elkaar verworven, en komt thans cle groote zilveren wisselbeker, aangeboden door cle Haagsche Burgerwacht in eigendom van den heer Van der Vlugt. Y'an den Ned. Bond v. Vrijw. Burgerwach ten ontvangt hij een groote zilveren me claille en als wisselprijs een zilveren schild. Met deze schitterende prestatie heeft de heer van der Y'lugt bewezen te zijn, een der beste schutters van Nederland. Tijdens de jaarvergadering van cle Aniersfoortsehe Burgerwacht, welke zal worden gehouden 18 April a.s. in de concertzaal van den heer van Berkel, zal de heer Van cler Y'lugt worden gehuldigd. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Ledenvergadering. Gisteravond had deze plaats in de zaal R. K. Spaarbank onder leiding van den voorzitter, den heer Hehcnkamp. Dc op komst was vrij beperkt. Bij aanvang wijdt de Voorzitter eenige woorden van waardeering aan wijlen den heer 11. van Y'alkenhoef, overleden be stuurslid. Een viertal nieuwe leclën werden geïnstal leerd. De finantieele commissie bracht rapport uit van het in orde bevinden van kas en bescheiden. Hierna gaf de heer J. P. cle Brabander, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Aartsbisdom een causerie over het thans in behandeling zijnde wetsontwerp over YVinkelsluiting en het daarmee sa menhangende werktijdenbesluit voor win kelpersoneel, teryvijl spreker in een tweede deel een korte uiteenzetting bracht van het ziektewetsontwerp. Spreker geeft een historische» overblik van de actie voor winkelsluiting. R. K. ver- eenigingen kunnen niet anders dan Zon. clagssluiting toejuichen, evenals de chr. or ganisaties. Verschillende weiischelijke tege moetkomingen worden door spr. behandeld evenals moeilijkheden in de praktijk, clie zich bij de invoering zullen'voordoen. Ver. zet zal wel vinden cle permissie aan ge meentebesturen verleend, om voor een of andere branche een bepaalden lialven dag sluiten voor te schrijven in verband met den verplichten hal ven dag vrij in cle week aan het personeel te verleenen. Bij de uiteenzetting van het Werktijden besluit wijst spreker erop, dat de organisa ties van winkeliers op de onmogelijkheid hebben gewezen van een juiste arbeidsver- deeling bij een 9-urigen arbeidsdag met 50 KoilielaleL Leverkaas. Middagtafel. Bietstuk. Doperwten uit dc bus. Koffievla. Beleefd aanbevelend. Langestraat 42. Telefoon 77 uur per week. 55 uur wekelijks met 10-uri- gen dag zou beter gaan. De organisaties hopen tevens, clat de Mi nister niet alleen den winkelier bij over treding zal schuldig stellen, maar even eens den klant, den hoofdschuldige. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgcle, evenals na het tweede deel, do Ziektewet. Bij dit laatste legt spr. er den nadruk op, clat wel werkgever en werknemer ieder de helft der premie moeten betalen, maar dat de eerste de aansprakelijke persoon is voor het geheel, zoodat als regel daar wel de overgroote helft zal drukken. Uitgekeerd \v»rdt 80 pet. van het gemid delde loon. maximum 6 maanden. Verder werclen besproken de verschillen de vormen die cle uitvoering kunnen be hartigen. Een dezer vormen is de ziekte- kas van Bedrijfsvereenigingen. De voor waarde van toelating, dat minstens 2% mil lioen gld. loon moet zijn verzekerd, is veel te hoog gesteld. Aansluiting thans reeds, waar in die richting wordt gewerkt (Centrale Risico- bank) acht spreker nog niet raadzaam. Eerst eens afwachten en zien wat de orga nisaties zelf mogelijk doen; er is geen haast. Over een paar maanden zullen de onder werpen nogmaals worden bekeken door den heer de Brabander. Tussehen cle twee deelen der causerie werden andere 'vereenigingszaken afgehan deld. Tegenover het verzoek van de Kamer van Koophandel voor steun van het twee de Districtscongres der Kamer neemt het bestuur dezelfde houding in als vorig jaar. Het meent dat de eigen organisatie vol doende is. In cle gemeentelijke Verkeerscommissie heeft namens de drie Middenstandsvereeni- gingen zitting genomen de heer F. J. Verwer en in de afdeeling van den Bond tegen de Revolutie de heer M. Ramselaar, beiden be stuursleden der R. K. Middenstandsveree- niging. MOTORSPORT. Grasbaan wedstrijden te Alkmaar. Nic. Bovée start weer. Onze stadgenoot, de heer Nic. Bovée, die weer geheel hersteld is van zijn val, zal 2e Paaschdag te Alkmaar weer voor het eerst starten bij de to houden grasbaan- wedstrijden. AMERSF. KUNSTKRING. Llederenavond Berthe Seroen. Voor de Amersfoortsclie Kunstkring zal Berthe Seroen op 18 April a.s. een liederen- avond geven, aan don vleugel begeleid door Alphons Duscli. Dit concert zal niet alleen toegankelijk zijn voor leden van den Kunst kring. Ook niet-leden zullen in do gelegen heid gesteld worden zich van toegangsbe wijzen te voorzien. Vrouw „Lieve hemel, Hendrik, ik wou dat Je met dat belachelijke gedoe uitschee je aan te stellen als een kracht- mensch uit een circus 1" (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2