WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn, Gewas 1920 St, Emilion f 1.40 f 56.- Echt lederen mantels f 95.' NEDERLAND5CHE MIPDENSTAND5BANK B. Schooleman Bel dan op No. 42 L. i. Luycx Zn, UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 Handels- credieten. GEHEIMZINNIGE AUTO Geen spoor meer gevonden DE BATAVIER I IN AANVARING Duitsch schip gezonken UIT DEN OMTREK EEN NIEUW PROJECT Telegrammen naar den Raad van Amsterdam Electriciteit op elk gebied Humorhoekje Hebt U een Taxi of Auto noodig? Jarretelle Gordels, CORSETS met zijsiuiting BIJZONDER AANBEVOLEN por flesch per anker ,,L' Hirondelle TV. K. van Rossum 16\18 Langestraat Ontvangen: Groote sorteering Voorjaarshoeden Van Perseyn- 1 straat 4. f Hulpkreten van een vrouw gehoord De Telegraaf meldt Op eenige punten van Amsterdam is Maandagnacht een auto gesignaleerd, waar in blijkbaar vreemde dingen gebeurden en die tot dusverre nog niet vastgesteld zijn. Zoo nam een politieagent van het bureau Stadhouderskade, die op de Weterings schans ter hoogte van de kruising Vijzel gracht surveilleerde, een groen gelakten gesloten auto waar. Van den wagen, d;e met groote snelheid reed, stonden de por tieren open. Een vrouw, die zich in den auto bevond, riep luidkeels om hulp. De agent, die de provincieletter H. zag, ver moedde, dat de wagen zijn weg in Zuidelij ke richting zou nemen, liep naar den politiepost Ferdinand Bolstraat en belde het bureau Admiraal de Ruyterweg op met het verzoek den auto, indien hij daar pas seerde te willen aanhouden. Dat was om 4.07. Om bij half vijf, toen de bezetting van het bureau Admiraal de Ruyterweg daar toezicht hield, naderde plotseling uit de richting van de stad een zeer snel rijdende auto. De wagen was onmogelijk tegen te houden. In het voorbijgaan werd op ver schillende punten door vier politieagenten geconstateerd, dat de auto een groene kleur had, de provincieletter H. droeg en dat een der portieren, het rechter, openstond. Ook werd gehoord dat een vrouw riep Help, ik word vermoord, ofHelp, ik word ont voerd. Nummer onbekend. Men meent bovendien een tweede vrouw in den wagen gezien te hebben. Het num mer kon niet genoteerd worden. De waarneming van de agenten klopte dus precies met die van het bureau Stad houderskade ook een burger, die op den Admiraal de Ruyterweg reed heeft hetzelf de geconstateerd. Eenige agenten trachtten nog op de fiets den wagert, wiens koplichten fel brandden, na te zetten, doch deze was spoedig uit het gezicht verdwenen. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de geheimzinnige groene auto op den Haarlemmerweg is te rechtgekomen. Of hij dezen gevolgd beeft is» intusschen de vraag. Eenigen tijd tia het passeeren op den De Ruyterweg heeft de politie ter hoogte van Sloterdijk een vracht rijder aangehouden Deze verklaarde op den Haarlemmerweg geen auto te zijn te gengekomen, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de wagen een der zijwe gen is ingeslagen. Van de omliggende plaatsen werd gee nerlei bericht ontvangen Mogelijk is. dat men hier te doen heeft met een misplaatste grap ook zou het kunnen, dnt het hier het vervoer van een zenuwpatiënte betrof, Of dat misdrijf in het spel is. Om bij haif vijf werd de auto op der» Admiraal de Ruyterweg gezien, zoodat «"•«♦gesteld kan worden, dat hij regelrecht van de Weteringschans naar het Westelijk deel van Amsterdam is doorgegaan. Ni-UWE GOLFBAAN TE VALKENSWAARD. De grootste van het vasteland. Te Valkenswaard zal door den heer Phi lips te Eindhoven een golfbaan worden aangelegd. Men is reeds met de werkzaam heden begonnen. Het belooft een zeer groo te baan te zullen worden, waarvan de kosten met het daarbij verrijzende Kurhaus 500000 zullen bedragen. Nader wordt vernomen, dat deze golfba nen de grootste banen van het vasteland zullen worden. Een groot Kurhaus zal daar bij verrijzen met een pompstation om het water uit een nabijgelegen beekje op te vangen. JEUGDIDE AVONTURIERS. In een logement te Nijmegen zijn aange houden twee jongens uit Eindhoven. Een hunner had de ouderlijke woning verlaten, met medeneming van f 600, die hij daar had ontvreemd. Hij bleek nog in 't bezit te zijn van ruim f 200. Hij verklaarde echter slechts f 300 te hebben meegenomen en dit geld zelf te heb* ben opgespaard. Beide ojngens zijn door de politie overge bracht naar Eindhoven. DE BIJENKORF TE ROTTERDAM. Met den bouw zal eerlang worden begonnen. Zooals bekend is heeft de directie van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf" te Amster dam een prijsvraag uitgeschreven voor een ..Bijenkorf* te Rotterdam. Het ontwerp van den architect W. M. Dadok verwierf den len prijs en het gebouw zal door den heer Dudok met de architecten B. J. Ouën- dag. ir. W. B. Ouéndag en D. Brouwer wor den uitgevoerd. De plannen zijn gereed en binnen zeer korten tijd zal een aanvang gemaakt kun nen worden met de grond- en heiwerken, welke werkzaamheden zijn opgedragen aan de N.V. Mij. „Oberon", een hier te lande welbekende firma op het gebied van grond en heiwerken. Waar dus binnenkort de fundeeringswerken voor den bouw van „De Bijenkorf" zullen beginnen, is het wellicht interessant te vernemen, dat een hoeveel heid grond van ongeveer 25.000 M3. zal moeten worden ontgraven, terwijl de geza menlijke lengte der beipolen meer dan 80.000 M. za! bedragen, d.i. ongeveer de af stand van Rotterdam naar Amsterdam, langs den spoorweg gemeten, wat dus els het ware een band vormt, welke de groote havenstad met de hoofdstad verbindt. Scheepsramp nabij Terschellinger bank Het N'ederlandsche 9.3. Batavier I van de fa. Muller en Co. te Rotterdam is Maandag morgen fn de Noordzee ter hoogte van de Terschellingerbank door den mist in aan varing gekomen met het Duitsch s.s. Fene tia, dat met een lading Ijzer op weg was van Lpnden naar Hamburg. Ds Batavier heeft de Fenetia zóó geramd, dat de Duit- sche boot na korten tijd gezonken Is. De elf opvarenden konden door de Batavier overgenomen worden. Persoonlijke onge lukken vielen niet voor. De Batavier had een groot gat in den boeg bekomen, zoodat de voorpiek vol water liep. Er kwam echter geen water in de ruimen. Het schip dat van Hamburg kwam, is doorgevaren naar Rotterdam, waar het vandaag is aangekomen. Het heeft een ligplaats in de Parkhaven gekregen. De elf opvarenden van de Fenetia zijn in het Duitsche zeemanshuls ondergebracht. De Batavier zal in Rotterdam worden gerepa reerd. De Fenetia wae een oud 6Chip, me tende 825 ton. LODIS CHRISPIJN. De Tel. verneemt, dat Louis Chrispljn voor het volgend seizoen als tooneelspeler en regisseur is verbonden aan het Nieuwe N'ederlandsch Tooneel, TIENTJE DE LA HAR. De actrice Fientje de la Mar zal het vol- zend seizoen niet meer aan het Rotter- damsch Hofstad Tooneel, directie Cor v. d. f.ugt Meisert, verbonden zijn. Zt) is op het oogenblik in gesprek met verschillende an dere directies, doch heeft nog geen beslis sing genomen. WIELRIJDER VERONGELUKT. Gistermorgen is aan de grens van de gemeente Groningen en Haren bij het over steken van het rijwielpad naar den weg esn wielrijder door een auto gegrepen en gedood. De auto reed door. Het slachtoffer bleek te zijn P. Takens uit Onnen, De ver keerspolitie stelt een onderzoek in om den bestuurder van den auto op te sporen. NED. HERV. GEEL 's-GRAVENHAGE. De vacature Van Gheel Glldemeester. fn de vergadering van het kiescollege \an de Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven bage Maandagavond gehouden, is vastge steld om In de vacature van dr. F. van Gheel Gildemeester de aandacht te vestigen de nagenoemde alphabtisch gerangschikte predikantends. A. Adriani te Baarn. ds. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel te Rotterdam, dr. J. Pil. F.gglnk te Delfs haven, dr. C. J. van Paassen te Zutphen en ds. G. van Ramshorst te Brummcn. GIFT AAN B. EN W. VAN LEIDEN. Van de directie van het Handelsblad. De directie van bet Algemeen Handels blad heeft aan den burgemeester van Lei den doen toekomen een bedrag van 1500 als eerste afdracht van de opbrengst van de door haar tegen den prijs van 1 be schikbaar gestelde platen in driekleuren- druk van het voormalige stadhuis, waar van de netto-opbrengst moet dienen alg bij drage in de kosten voor het te bouwen nieuw stadhuis- y KINDERLIJKJE GEVONDEN. Gisteravond zag een meisje achter de af sluiting van de spoorlijn nabij de Spoot weg straat te Arnhem een eigenaardig pak Zij maakte een voorbijganger er opmerkzaam op, die op zijn beurt de politie waarschuw de Het onderzoek wees uit, dat het pak een kinderlijkje bevatte, gewikkeld in cou ranten van Januari Hel lijkje, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, werd naar het politiebureau overgebracht. De politie stelt een nader onderzoek in. RIJN VERBINDING De schutsluizen bewesten Utrecht kunnen vervallen Het dagelijksch bestuur van Utrecht heeft zich tot den gemconteraad van Amster dam gewend met hét volgende telegram: Het bericht, dat in Uwe vergadering van Woensdag een voordracht betref fende kanaal verbinding Amsterdam— Boven Rijn aan de orde zal komen, geeft ons aanleiding U er van in ken nis te stellen, dat de Hoofdingenieur Provinciale Waterstaat Utrecht een plan heeft ontworpen waarbij het U bekende project Wijk bij Duurstede in dier voege wordt gewijzigd, dat de be westen Utrecht ontworpen schutsluizen kunnen vervallen en men mitsdien zonder schutten van Amsterdam tot Wijk bij Duurstede zou kunnen door varen. Dit plan geeft voor Amsterdam zonder kostenverhooging de meest ideale oplossing van het vraagstuk dei Rijnverbinding. Wij verzoeken U daar om met aandrang geen beslissing te nemen over het voorstel Minister van Waterstaat betreffende het kanaal Gcl- dersche Vallei alvorens Uwe Vergade ring van dit plan heeft kunnen ken nis nemen. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft het volgende telegram aan den ge meenteraad van Amsterdam verzonden: Kamer van Koophandel Utrecht richt in aansluiting telegram gemeen tebestuur Utrecht tot uwen Raad hel dringend verzóek geen beslissing te willen nemen in voorstel minister van Waterstaat, betreffende Amsterdam Rijnverbinding, alvorens uw Raad heeft kunnen kennisnemen van pro ject hoofdingenieur Provinciale Water staat Utrecht voor een verbinding Am sterdamWijk, waarin schutsluizen bewesten Utrecht kunnen vervallen en een gelukkige oplossing voor het vraagstuk verkregen wordt, door een vaarweg Amsterdam—Wijk zonder eenige schutting. Men bericht ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen was het nieuwe plan van ir. A. A. Mussert, inzake de verbin ding van Amsterdam met den Bcrven-Rijn via Utrecht en Wijk bij Duurstede, sinds kort bij het gemeentebestuur van Amster dam bekend. Dit plan wordt dan ook op het oogenblik nog onderzocht. Volgens de berekening van den ontwerper zal de uit voering ervan met de verbreeding van het Merwedekanaal in totaal ongeveer 52 mil- liocn gulden kosten tegen ongeveer 69 millloen gulden voor het kanaal door de Geldersche vallei, oveneens met verbree ding van het Merwedekanaal. Voorts vernemen wij, dat het zeer waar schijnlijk is, dat de gemeenteraad van Am sterdam. In de op héden. Woensdag, uit geschreven zitting geen beslissing over het Geldersche vallei-kanaal zal nemen. DE TS BARNEVELD OP TE RICHTEN EXPORTSLACHTERIJ. Aanvankelijk weinig animo onder de landbouwers. Barn eve ld. Reeds onlangs heeft hier de heer Bosehloo, ondervoorzitter der Geldersch—Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, op een vergadering vergeef- sche pogingen aangewend, de aanwezige landbouwers over te halen, ten behoéve van de op te richten exportslachterij een onder-aandeeltje van 12.50 te ne men. Het nemen van zoon aandeeltje verplicht verder tot niets; zelfs zal een onderaandeelhouder vrij zijn, de var kens elders te leveren, wanneer hij daarin voordeel mocht meenen te zien. Toch hiel den de landbouwers toen hun portemon- naie gesloten en wilden blijkbaar liever de kat eerst nog eens uit den boom zien. Dg besturen der afdeeling Barneveld der G. O. Maatschappij van Landbouw en van den Boerenbond alhier meenden echter in het belang der landbouwers te handelen door nog een poging te wagen, ook in deze gemeente onder-aandeelen te plaatsen. Na nogmaals op de groote voordeelen der varkensmesters te hebben gewezen, wan neer zoo'n exportslachterij tot stand komt. werd besloten een commissie, bestaande uit 14 personen, ie benoemen, die de land bouwers aan huis zullen bezoeken, om hen. zoo mogelijk over te halen eon of meer onder-aandeelen te nemen. Laten we, in het belang der boeren zelf. hopen, dat deze commissie met succes werkzaam moge zijn, Dr. F. G. GRONEMAN. Oud-directeur der R.H.B.S. te Groningen. Florentius Goswin Groneman, wiens over lijden te Baarn wij reeds melden, is den 13on Juli 1838 te Zutfen geboren uit een geslacht dat zich in het midden van de 18e eeuw uit Westfalen daar gevestigd had. Zijn vader was jarenlang provisor, later voorzitter-provisor van het Oude on Nieuwe Gasthuis te Zutfen. Hij erfde van zijn ouders, een feit, dat welhaast tra ditie werd, den open blik voor de schoon heden en merkwaardigheden der natuur en ook de liefde voor de muziek, over. studeeren, was het toch reeds op het gym nasium, dat hij tot het inzicht kwam dat zijn illusie was natuuronderzoeker te wor den. In September 1856 liet hij zich in schrijven aan de universiteit en volgde hier o.a. de lessen van R. van Rees, Mar- Vraagt Demonstratie v. Perseynstraat 19. Telet. 423 Fotograaf „En wat is er van Uk dienst dame?' Mevrouw ..Ik wou deze toto vergroot hebben maar «vilt O den mond hetzeilde laten iPassing Show) F. G. GRONEMAN. ting en Buys Ballot, deed in December 1858 zijn candidaats en in Juni 1861 het doctoraal,' terwijl hij in Juni 1863 promo veerde tot Malheseos Magister, Philoso- priae naturalis Doctor op een proefschrift, dat liep over den galvanischcn stroom bij zijn ontstaan. Gaf Groneman den 21en Augustus 1861 in Delft als leeraar aan het gymnasium voor de eerste maal les, reeds in 1864 kwamen nagenoeg gelijktijdig twee benoemingen voor nieuw opgerichte inrich tingen voor middelbaar onderwijs. Hij nam die naar de R.H.B.S. to Groningen aan, deze keus heeft den werkkring bepaald, die te vens zijn levenstaak zou worden. Geduren de 41 jaren, waarvan 36J* jaar als direc- tur, is Groneman aan deze school verbon don geweest. Hij gaf les In natuurkunde en, voor zijn benoeming als directeur, even eens in de plant- en dierkunde. Buiten de H.B.S. te Groningen gaf hij les aan een cursus voor de hoofdacte en aan de Rijks- normaalinricbtiog en gaf tevens, ter ver? vanging van den hoogleeraar N. Mees, aan de Groningsche Universiteit, geduren de twee cursussen, vijf uren 's wééks col leges in proefondervindelijke natuurkunde. Ook als lid, en later als voorzitter, van het Natuurkundig Genootschap te Groningen Aanvankelijk bestemd om theologie te heeft Groneman veel in die richting ge daan. Van zijn hand verschenen verschil lende boeken die van zijn zin voor weten schappelijke studie getuigen De overledene, die schoolopziener in het Groningsche Westerkwartier en lid van de schoolcommissie te Groningen is geweest, heeft zich eveneens in het muzikale laven te Groningen bewogen. Van dezen man, die door Thorbecke „de ziel van de school werd genoemd, werd ter gelegenheid van zijn negentigsten ver jaardag geschreven „Zoo heeft de waardeering. die Groneman zich in zijn arbeidzaam leven heeft verwor ven, vruchten opgeleverd ook buiten het veld van zijne ambtelijke werkzaamheid. Maar de schoonste vruchten heeft hij ge oogst voor wat hij als directeur en leeraar van de aan zijn zorg toevertrouwde inrich ting van middelbaar onderwijs voor zijne leerlingen is geweest. Daardoor zijn ban den van genegenheid en vriendschap ge knoopt, die zijn levensavond verhelderen en den dood zullen overleven Zijne vriend schap is voor ons een kostbaar bezit, en als eenmaal moge 't nog verre zijn het uur van sche'don komt. dan zullen wij hem in eerbied blijven gedenken als een man van wien in waarheid kan worden ge tuigd. dat h'J de wereld nN, slechter hpeft verlaten dan hij haar gevonden heeft". LANGESTR. 49 - TEL. 190 meer dan 30 modellen vanaf 85 cent, van f 4.50 tot f 16.50. LET OP EN LAAT 2E WEGEN. Pluimvee per gewicht, Barneveld. Eenige maanden geleden werd door een raadslid in een alhier go- houden raadsvergadering de wenschelijk- held geuit, op onze pluimveemarkt van ge meentewege een bascule te plaatsen, waar op pluimvee, dat tegenwoordig veel bij het gewicht wordt verkocht, kan worden ge^ wogen. Hierdoor, aldus meende bedoeld raadslid, zou men niet alleen zekerheid hebben, dat er zuiver werd gewogen, doch ook vermoedde hij, dat de gemeente hieruit een aardig voordeeltje zou kunnen beha len. Thans heeft de marktcommissie besloten, met ingang van Donderdag a.s. deze weeg gelegenheid open te stellen. De gemeente heeft niet alleen bascule en gewichten aan geschaft, doch zij zal ook een beëedlgd persoon beschikbaar stellen, om het ge wicht der bij het pond verkochte dieren te bepalen. MILDDADIGHEID. Barneveld. Diaconie en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier hebben den laatstcn tijd over de offervaardigheid der gemeentcnaren niet te klagen. Nadat nog pas voor armen in de kerk een bedrag van 100 in den eollectezak was gevonden, is Zondag weer 100 voor de kerk gecollec teerd, benevens 30 voor de armen en ƒ10 voor het studiefonds van den Gereformeer den Bond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6