Uitgebreide collectie Behangselpapieren. - Bespanningsstotten. GROEN'S A//e soorten BERICHT. De Adelaar, Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. STADSNIEUWS HET KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI Het Utrechtsche voorstel kan geen invloed meer hebben S. H. SVIASSA Onze Succes Costumes nieuwste dessins geëtaleerd f 29.50. HANDELS-ONDERNEMING Muurhuizen 62.Tel.-291. Humorhoekje Morgen (Goeden Vrijdag) zullen onze Kantoren gesloten zijn, ter. wijl het Amersfoortsch Dagblad niet zal verschijnen. OFFICIEELE KENNISGEVING. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Amers foort herinneren belanghebbenden aan rle volgende bepaling van artikel 27 der Drank wet: „Van verbouwing of herbouw van eone localiteit, waarvoor eone vergunning is ver leend, wordt uiterlijk éóne maand vóór het einde van het vergunningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aangevangen, on der overlegging van het plan kennis gege ven aan Burgemeester en Wethouders, of, voor zooveel betreft een logement, waarin de verkoop alleen geschiedt aan logeergas ten of de localiteit van eene sociëteit, aan Gedeputeerde Staten." Bij gebreke van tijdige kennisgeving zijn Burgemeester en Weihouders onderschei denlijk Gedeputeerde Staten verplicht, de vergunning in te trekken. Amersfoort, 23 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWYCK. De behandeling in den Amsterdam-- Schen gemeenteraad wordt uit gesteld ot 3 April a.s. Gister kwam de gemeenteraad in hoofd zaak bijeen ter behandeling van de nota van B. cn W. inzake den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met den Bovcn-Rijn. Voor deze nota aan de orde kwam, doelde de voorzitter rnede, dat was ingekomen het reeds gepubliceer de telegram van den burgemeester van Utrecht cn een adres van belanghebbenden bij de Rijnvaart, waarin zij hun verwon? derihg uitspreken dat. B. en W. thans ad- visöércn voor een kanaal dool* do Gelder- ache Vallei. Voor de behandeling van de nota begon werden nog een aantal adres sen afgedaan benevens een voordracht om een adres aan de Tweede Kamer te zen- non met betrekking tot een wetsvoorstel- Van den Heuvel c.s. inzake bet verleenen van tijdelijk steun aan de beetwortelcn- suiker-industrie. Door den heer Boekman (Soc.-dem) werd uiteengezet dat hier kapi talistische belangen in het spel zijn, waar hij tegenover staat. Het ware beter geweest als de gemeente buiten de zaak bleet, maar dat gaat niet meer. Er zijn zekere Arnsterdamsche belangen betrokken bij dit voorstel, echter niet alleen der werklieden van do Wester suikerraffineerderij, maar ook die van de fabriek te Halfweg loopen gevaar. Ook wenscht spreker dat wat meer argu mentatie naodzakelijk is. De heer Wij nkoop verklaart dat hij voor het adres is, echter niet omdat hier Arnsterdamsche belangen bij zijn be trokken, maar uitsluitend arbeidsbelangen. De heer Car els verklaart te zul len stemmen voor dit adres omdat hier Arnsterdamsche belangen zijn betrokken. De heer Boas meent dat er in het, algetneen weinig moot geadresseerd worden. Ook spreker zal voor dit adres stemmen, wegens de Arnsterdamsche be langen. l)c wethouder Abrahams stelt in het licht dat het adres zich houdt buiten de kwestie van vrijhandel of projectie. Er wordt uitsluitend de aandacht in gewijd aan de Arnsterdamsche belangen. Overigens meent spreker dat de inhoud van het adres behoort gehandhaafd te worden. Het adres is zeer voorzichtig ge stold en is een gevolg van een compromis in een geheime zitting van de vorige week gemaakt. Naar repliek werd het. adres aan gehouden tot hedenavond. Hierna was aan de orde het rapport over de Rijn verbinding. De heer Boekman zegt, dat de nota pas twee dagen in handen van de raadsleden is cn hij meent dat deze nota een week kon wachten. De- heer K. de Vries sluit zich daarbij aan. De heer Boas is het. er mee eens. dat hier een zeer groot Amsterdamsch belang bl] betrokken is, Alleen het argument dat deze nota pas Maandag is verschenen kan spreker steunen. De heer E. Polak zegt dat het zonder ing is, dat nu hier om uitstel wordt ge vraagd terwijl steeds is geblaagd over ver traging uit den Haag. Nu komen er nog dagelijkscli telegrammen cn adressen. Het telegram uit Utrecht noemt spreker een coup de theatre. Spreker kan alleen mee gaan met uitstel, omdat de nota te kort in handen van de raadsleden is. De heer Wijnkoop is van meening, dat tot uitstel zal worden besloten. Niet echter op de punten hier genoemd, maar alleen om het Utrechtsche voorstel. Deze stad heeft Ook belangen. Spreker wenscht ook uitstel, maar alleen om dit nieuwe voorstel Utrecht. De heer Vos gaat in hoofdzaak met den heer Polak mee. Ook gelooft spreker, dat dit wetsontwerp in de Kamer niet meer door dezen minister zal worden behandeld. Ech ter hot Utrechtsche voorstel kan geen in vloed meer hebben. Spreker meent dat de zaak moet behandeld worden, om aan den minister niet de gelegenheid (e geven te zeggen, dat Amsterdam aanleiding heeft gegeven tot vertraging. De lieer Van den Tempel meent dat het ecnige motief van uitstel is de kor te termijn waarop de stukken in handen zijn van de leden. Ook vond spreker het voorstel Utrecht zeer belangrijk. Maar ook daarover zal moeilijk over veertien dagen geoordeeld kunnen worden. Mej. Mr. Frieda Katz sluit zich aan hij het voorstel om do zaak uit te stellen. Zij vindt het telegram uit Utrecht zeer be langwekkend cn een onderzoek zeer zeker noodig. De V o o r z i 11 e r zet uiteen dat de zaak nu al jaren hangende is cn deelt mee wat in do laatste dageh is gebeurd. De minis ter heeft in hoofdzaak aan de wonschcn van Amsterdam toegegeven. Spreker kon zich niet voorstellen dut een uitstel van veertien dagen voldoende zou zijn. De raad heeft nu te beslissen over Wijk bij Duur stede of de Geldersche Vallei. Er is nu een concreet voorstel in de nota; de zaak is rijp om te behandelen. Do minis ter moet binnen enkele weken zijn voorstel indienen. Wanneer men hier wordt getraineerd dan kan dat dpi) minister aanleiding geven Amsterdam eeli verwijt te maken. In de re plieken merkt de heer Boekman op, dat de regeering nooit, kan verlangen dat op zulk een korten termijn door Amsterdam een be slissing zal genomen worden. Spreker stelt dan voor dat de behande ling zal worden uitgesteld en dat het rap- pot zal behandeld worden in de volgende raadsvergadering. Door den heer Romme wordt dit voorstel geamendeerd met de bepaling dat de vergadering zal gehouden worden op 3 April aanstaande. Dit amendement werd aangenomen met 21 tegen 12 stemmen. Het geheele voorstel werd daarop aange nomen met hetzelfde stemmes aan tal. AMERSF. GYMNASTIEK VER. „VICTORIA" Jaarlijksche uitvoering in Amicitia Gisteravond gaf de Amersfoortsche Gym- nastiek-verecniging „Victoria" in de groöte zaal van Amicitia haar jaarlijksche uitvoe ring, onder leiding van haren directeur, den heer W. van Minnen. We hebben tij dens de bijwoning van deze uitvoering weer kunnen constateercn, dat „Victoria" op liet goede pad is. Dat wil zeggen, ver geleken bij de uitvoering van het vorige jaar is er weer ecnige vooruitgang te be speuren. Een vooruitgang, die zich afspie gelt in de prestaties van de leden. Over hot programma op zich zelf valt betrekkelijk weinig to zeggen. Het is inder daad een moeilijke opgave om in de di verse gymnastiek-uilvoeringen ecnige va riatie te brengen. Meestal moet men zich telkenmale beperken tot vrije oefeningen, rhythmische oefeningen, toestel turnen, enz. enz. Dat zijn zoo de gewone nummers, die we op ieder programma van een gym nastiekvereniging terugvinden. Een enkele maal tracht men eens eenige afwisseling te brengen met een zang- of dansnurnmer- tje, doch dal is dan meestal een „Einlage", die meer als attractie moet worden opge vat. Over het algemeen werd er gister avond door Victoria weer goed gewerkt, al mogen we niet verhelen, dat wij gaarne wat meer gymnastische waarde in enkele oefeningen hadden gezien. Een openbare gymnastiek-uitvoering moet niet alleen be schouwd worden als een demonstratie, de gymnastische waarde der oefeningen mag daarbij in geen geval uit het oog worden verloren. Hetgeen niet wegneemt, dat het geen gisteravond te zien werd gegeven zeer zeker alle waardeering verdient. Het getuigde van een ernstig streven van den directeur om met iets voor den dag te ko men, dat beoogt aan te tooncn dat de ver- eenlging de lichamelijke opvoeding serieus beoefent. En wanneer daarbij nog wat meer een zorgvuldige afwerking in het oog wordt gehouden, dan moet men ongetwij feld tomen tot oefeningen die in alle op zichten af genoemd kunnen worden. Zóóver was het echter gisteravond nog niet. En als we na deze opmerking nog een woord van waardeering willen neerschrijven, dan geldt dit in het bijzonder de turn-oefenin- gen van de dalnes. Daar waren onkelen onder, die met de hecren konden wedijve ren. Vooral aan de brug zagen we verschil lende kranige prestations. Alles bij elkaar genomen was het voor Victoria weer een sfcces-avond. Het talrijke publiek toonde zich bijzonder enthousiast cn applaudis seerde na ieder nummer lang en hartelijk. HET MELKCONTROLE-STATION. Een opwekking tot de belang hebbenden. In verband met de voorgenomen Stich ting van een Melkcontröle-station voor on ze Gemeente cn hare omgeving, ontvangen wij liet volgende schrijven: Nu in een binnenkort te houden Oprich ters-Vergadering vermoedelijk besloten zal worden een Melkcöntróle-statlon voor Amersfoort en Omstreken in werking le stellen, meencn wij daarop nog eens de aandacht van belanghebbenden te moeten vestigen. Die belanghebbenden zijn: a. de Melkveehouders; b. de Melkhande laren en Slijters; én c. de Consumenten. Waarschijnlijk is het niet geheel overbo dig die belangen nog eens in het kort sa men te vatten. a. De aangesloten Melkveehouders zien hup melk minstens tweemaal per maand deskundig onderzocht en het resultaat daarvan wordt liun onder couvert ter ken nis gebracht. Voor rekening van het Melkcontrólesta- tion wordt, minstens eenmaal per jaar, dooi den aangesloten Dierenarts een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoestand van hun melkvee. Eventueele afwijkingen worden met den Melkveehouder besproken met de bedoeling, in onderling overleg daarin verbetering le brengen. Aan do Stal- hygiëne wordt alle zorg besleed en deskun dige adviezen verstrekt. De onderlinge sa menwerking zal leiden niet alleen tot ver beterde melkwinning en melkclistributie, maar door gepaste propaganda ook tot een stijging van het melkgebruik. Sprekende cijfers zijn daaromtrent mede gedeeld op het jongste zuivelcongres te Londen. De toename van liet melkgebruik werd daar in procenten uitgedrukt: Toena me in 1924: 7 pCt.; in 1925: 37 pCt.; in 192G: 48 pCt.: in 1927: 62 pCt. Zulke cijfers geven bet publiek (den con sument) een beter idoe van de beteekenis van zuivere melk als voedsel. Deze, en nog zooveel andere voordeel en komen den aangesloten Melkveehouder ten aoede tegen eene geringe vergoeding aan het hom steunend bedrijf eener nauwgezet te cn geregelde Melkcontróle. Op deze wijze moet zijn omzet toenemen, zonder hooge kosten, cn stijgen zijn kansen om een be vredigde winst te maken. Het zal hem gaan als andere producenten, die tic erva ring kennen, dat een grootere omzet bevor derd wordt door 'samenwerkin cn steun naast goede propaganda en reclame. b. Voor de Melkhandelaren en Slijters kunnen wij minder uitvoerig zijn. Zij toch hebben in menig opzicht dezelfde belangen bij aansluiting aan liet Melkcontrölesta- tion, dat een Instituut wil zijn waaraan met vertrouwen alle redelijke eischen gesteld kunnen worden, waarbij alle belanghebben den (Melkveehouders, Melkhandelaren en Slijters, cn ook de Consumenten) zelf liuti afgevaardigden in het Bestuur verkiezen, dat zich alleen wil bepalen tot de noodzake lijke kosten (die natuurlijk volkomen ge dekt behooren le Zijn), zonder den last van salarissen voor leiding en Bestuur, en an dere voor ons district (A.foort. en Omstr.) niet vereischtc uitgaven. Voor een geregel de dienst kunnen onze afstanden geen be zwaar zijn. Bij dit Melkconlrólestation ligi het beheer wel zder duidelijk in handen van de aange sloten belanghebbenden zelf. c. De Consumenten hebben weinig min der belang bij een serieus en vlot werkend Contrölestation. Men zou kunnen wijzen op de Rijkskeu- ringsdienst cn niet geheel ten onrechte. Maar het is steeds beter gebleken te voor komen dan (o genezen, cn juist daarom is het zoo nan te bevelen, dat producenten, handelaren en consumenten zich vereeni- gen in een vrijwillig ingestelde Controle dienst, waar ieders medewerking wel moet leiden tot liet bevorderen van ieders belan gen. Niet de wet cn hare strafbepalingen moe ten dwingen tot plicht. Men kan liet aan voelen. dat het heter is zich vrijwillig aan le sluiten en samen te werken tot een ver beterde hygiënische melkwinning en melk distributie, waarvan het gevolg moet zijn: het bevorderen van ieders belangen, van onze Volksgezondheid in het algemeen, te vens van een grooter melkgebruik. De zuivere melk als voedsel voor kinde ren cn volwassenen. (Nadruk verboden). Het adres voor opgave van aansluiting (per briefkaart) zal wel bekend zijn. Het is Huygcnslaan 20. Iloe meer oprichters uit de drie categorieën, des te beter kan al les in de a.s. Vergadering besproken en geregeld woru i-aat men deze kans, in onze Gemeente een Melkcontrólestation to vestigen, niet voorbij laten gaan. Nu ver schillende autoriteiten van hier en elders liet plan steunen, zal zich deze gelegenheid later wel niet herhalen. Men zorge, dat de kern goed cn krachtig zij, want een al gemeen belang wordt daarmede gediend. (Red. A. D.). GARNIZOEN. Mutatie, Naar wij vernemen, is de bevolen over plaatsing van den Kapitein G. van Rossem, van den Staf der Infanterie le Den Haag, Bjj hel 16e R.I. le dezer stede, ingetrokken. EEN BIJZONDEREN OUDER-AVOND. Van het Centraal 7de en 8ste leerjaar. Men schrijft ons Dinsdag j.l. had een buitengewone Ouderavond plaats van het Ccntr. 7e cn 8e leerjaar, naar aanleiding van het vertrek van 31 leerlingen naar de Ambachtsschool. De avond droeg daardoor een meer fees telijk karakter en werd door de welwillen de medewerking van de „Amersfoortsche Mandoline Club (A.M.C.) symphonisch ver sterkt cn onder leiding van liaren directeur den heer B. Versterre, aangenaam opge luisterd. Dat deze medewerking door de aanwezi gen op hoogen prijs werd gesteld, bleek aan de groote aandacht en het langdurig applaus. Na de pauze vergastte de heer Jac. Rec tor de itanwezigen nog op een vioolsolo, het Avé V e r u m van Mozart. Ook deze verwierf een langdurig ap plaus. Zoodat bovengenoemde club zeer zeker wel eens meer zal worden uitgehoödigd. Haar werk verdient aanbeveling. Het hoofdpunt van den avond vorm de echter het officieele afscheid nemen der jongens. Na een korte toespraak was het woord aan hun. Onder leiding van den Voorz. der O C. hadden zij een door dezen vervaardig de toespraak op rijm geleerd, gericht tot het onderwijzend personeel. Deze toespraak werd thans door hen gedeclameerd. Door twee hunner werd daarbij een groote, prachtige foto van de leeraren en de scheidenden vervaardigd, door den heer Leopold, aan de school ter herinnering aangeboden. 't 'Was een aangename verrassing. Doch de verrassing werd nog grooter toen alle afscheidnemondo leerlingen een kleine foto werd uitgereikt om deze als aanden ken aan het Centraal 7o mede le nemen. Alsmede voerden nog enkele Ouders het woord om het onderwijzend personeel har telijk dank te brengen voor het vruchtbare resultaat van hun werk! „31 van de ,37 candidaten geslaagd Tusschcn alles iu werd nog een door don heer v. Muijen vervaardigden sigarciikast, annex pijpenhanger verkocht, om de extra onkosten te dekken, welke verkoop den penningmeester een vroolijk gelaat bezorg de en... een aardige bijdrage in liet. school fonds. Nogmaals vergastte de muziek ons op 'n paar mooie nummers, waarna rondvraag en sluiting ons om half elf het einde bracht dezer Ouderavond, waar ruim honderd ouders aanwezig waren. DIERENBESCHERMING. Algeraeone jaarlijksche leden vergadering. In hotel „De Witte" had gistermiddag de jaarlijksche algemcene ledenvergadering plaats van de afde'eling Amersfoort der Nederlandschc Voreeniging tot- Bescher ming van Dieren, onder leiding van den voorzitter den heer J. K. Knottenbelt. Na de gebruikelijke opening werden do notulen der vorige algemeene vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, liet jaarverslag van den secretaris vei- melddc, dat liet ledental in het afgeloopcn jaar gestegen is van 205 tot 228. De reke ning cn verantwoording oyer 1928 gaf aan uitgaven een bedrag /504.11s, terwijl de in komsten bedroegen 533.20, zoodat er een batig saldo is van 29.08s. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren ,T. K. Knottenbelt en mr. van Haren Carspel werden als zoodanig herkozen. Bij de rondvraag kwam nog even het trekhonden vraagstuk naar voren, naar aan leiding van enkele desbetreffende vragen. Medegedeeld werd, dat gedurende 14 dagen de motor-pol ilie speciaal trekhonden gecon troleerd lieeft-, doch dat geen enkele be keuring voor slecho aanspanning of onge schiktheid is gemaakt. Zoowel hier ter slede als in de naaste omgeving behoeft men over de trekhonden niet te klagen. Voorts word nog medegedeeld, dat door de afdoeling een transportwagen zal worden aangeschaft voor zieke honden. Nadat nog enkele gestelde vragen vanaf de bestuurstafel waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 6 uur 55 min. HEDEN is de verlaagde prijs vanhet Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVIK 41 - Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. LANGESTRAAT 40. ONZE WINKELS. Magazijn „Radlolux". Vanmiddag is in liet- perceel Langcstraat 17 geopend het magazijn „Radiolux", oen filiaal van de onder dezen naam gevestigde zaken te Utrecht en Den Bosch. In de keurig ingerichte winkel vindt men een uitgebreide sorteering van radio-oncler- deelen van alle patent-fabrikanten. Van de vele hiér aanwezige merken noeilicn wij slechts enkelen: Philips, Telefunkcn, Lis sen, Baltic, Pildt, General-Radio, Loewe, Sinus, cn andere. De radio-amateur, die zijn eigen toestel wil bouwen, vindt bier alles wat hij noodig heeft. Behalve alle onderdoe- len, benoodigd voor het bouwen van radio- apparaten treft men in een aparte, fraai Ingerichte showroom, do complete toestel len en de radio-kasten in diverse uitvoe ringen, vervaardigd in eigen werkplaatsen. Op het gebied van luidsprekers vindt men hier eveneens een groote sorteering. Niet minder dan een 40-tal merken zijn verte genwoordigd. Dat ook een laad-station voor accumulatoren iliot ontbreekt, spreekt van zelf. Naast de radlo-afdecling zagen we een uitgebreide sorteering artikelen voor zwak* cn sterkstroom: hanglampen, kronen, pia nolampen, schemerlampen, enz. Voorts al lerlei artikelen voor electrische licht- en krachtinstallaiies. Tevens heeft „Radio- lux" een afdeeling rijwielen en rijwielon- derdeeipn. Voor de rijwielen is op de eerste étage een speciale, goed geoutilleerde show room ingericht. De opening vanmiddag trok van verschil lende zijden groote belangstelling. MARKTBERICHT. Amersfoort. 27 Maart. 1929. Hoender- eieren f 5.606.50; Eendeneieren 4.50—5.10 per 100 stuks. 1-Iooiboter f 2.10—2.20 per K.G. Kippen f 1.50—2.75; Hanen f 1.402.75; I-Ieiinen f 33.50; Jonge hanen f 1.101.60; Tamme konijnon f£ 1.50—2.25; Wilde konij nen f 0.70—0.90 per stuk. Tamme duiven f 0.40—0.60 per paar. w Magere varkens f 38—48; Zeugen drach- tige f 110190; Biggen f 2030 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 500.000 stuks hoendoreieren. 550 stüks eendeneieren. 50 K.G. höoiboter. 20 magere varkens. 13 zeugen drachtige, 110 biggen. Het kind „O, pappie, hebbe". .(London Opinion),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2