At1ERSFQOKTS CH DAGBLAD BUITENLAND. WILLEM GROENHUIZEN Zaterdag 30 Maart 1929 .DE EEMLAMDEft" 27e Jaargang No. 229 OP NEGENHONDERD METER BOVEN HET STICHT Wie wil meepraten moet gevlogen hebben BISSCHOP BRENT t VIERDE BLAD Tel. 852 Langestraat 4- JUWELIER De voorraad Tafelzilver is rijk OPSTAND IN PERZIE VERIJDELDE AANSLAG OP PRIMO MAARSCHALK GEFUSILLEERD Versterking van don Burgerkrijg DE PERS OVER'T WERK DER DESKUNDIGEN Andere werkwijze voorgesteld WEENSCHE METAAL- INDUSTRIE HET VRAAGSTUK VAN DE AANSLUITING De authenticiteit betwijfeld DE VERNIETIGING VAN DE I'M ALONE Engeland in afwachting VALSCHE MUNTERS IN DE VAL Een productieve bende Om den Dom in een fauteuil ..Pallieter 2ijn tlel groeide van geluk; goo op.de open ludtit-te zitten, een deel van den wind te zijn, doorzinderd en omringd te worden van licht lucht, en er door heen te schuiven en te snijden als een pijl, ©p weg naar iets eeuwigs Hij was als zat van ruimte! En daaronder lag de wereld too schoon en innig van zon en van kAleur, soo vol, zoo volstrekt, machtig en heilig als het einde aller dingen. Ginder lag Brussel, Mechelen en de jjrroote zee, kleine steedjjes en dorpen! Pal lieter kost er tien met één hand bedekken en hij zei: „Dor wone na de mensche!... wone ^e na, die dcnke da z'allemaal gelijk hemme" Zoo schreef Timmermans in zijn onver gelijkelijk boek van de schoonheid en de genietingen der Aarde: „Pallieter", zoo sou ook ik hebben kunnen schrijven, als ik kunstenaar was en geen journalist. Want eindelijk heb ik de sensatie van het vlie gen leeren kennen, de sensatie die hier in slechts eenige regels zoo schoon is uit gezegd. Tot voor gisteren behoorde ik tot de weinig aardelingen die nog nimmer in de hoogere luchtlagen opstegen; uit con servatisme of uit angst, al naar u wilt. Maar nu begon de verzoeking, eerst flad derde een reclamepapiertje op m'n schrijf tafel. met vette letters stond er „Wie wil meepraten, moet gevlogen hebben!" En vAt wil een modern mensch nu liever dan meepraten, over alles en nog wat. En toen kwam een vriendelijke brief van den heer Scholte, den leider van het vliegveld, waar in hij mij ultnoodigde tot een tochtje met een der groot* passagiers-vliegtuigen van tfe K.L.M. Geen angst voor luchtziekte, geen kans op duizeligheid. Het leek te taooi en ik stemde toe. Om kort te gaan, op den afgesproken tijd en plaats kwamen we gelijk aan. We, dot zijnde P.H.-A.E.B. een groote verkeers- Fokker, die met bemanning en passagiers van Waalhaven kwam, zóó uit den dienst Parijs of Londen of Hamburg en onderge teekende, die maar simpeltjes en schuchter uit het Zeister-trammetje kwam aangewan deld. De eerste jonge-man die Ik aanklamp-, te droeg den naam Plesman, en dat klonk al direct heel vertrouwd voor de vliegerij. Zes collega's uit Utrecht en het Gooi zou den m'n medepafsagiers zijn, een Soester- bergsche politieman, keurig in eert onge twijfeld fonkelnieuwe, smettelooze uniform achtte zich gelukkig de achtste plaats te mogen innemen. De heer Plesman ver schafte ons tickets en noteerde namen je kunt nooit weten we maakten kennis met den beminneMJken heer Scholte en klommen met kloppend hart in de cabine, waar acht gemakkelijke, breede fauteuÜ9 ons wachtten. Uit de cockpit (wat oude koetsiers den bok zouden noemen), daalde onze piloot af, hij monsterde ons eens welwillend; met zijn joviaal-resoluut gezicht maakte hij op ons een geruststellenden indruk, deze Jan Dui- melaar (nu niet dat grapje van t voor d) vloog in December even naar Java en te rug, Utrecht v.v. zou dus wel kinderspel voor hem zijn. Hij heesch zich in zijn jek ker van leerdoek en bont, zette de vlleg- cap op, lachte ons bemoedigend toe en klauterde weer naar zijn zitplaats, waar de 450 P.K. Jupitermotor al spoedig te zoe men begon. Wilt u nog eenige bijzonderhe den over de machine, ze weegt met passa giers en bagage 3ton, de vliegsnelheid is gemiddeld 150 160 K.M. De cabine van K.L.M. Verkeers- Fokker. (Teekening van Eelco ten Harmsen van Beek.) De deur op slot en daar hobbelen wij al naar de startplaats, de motor zet aan, even voelen we nog grond, dan verlaten we de aarde en juichen elkander toe. Beneden ons ontrolt zich het landschap, zie toch, dat kleine stationnetje is Den Dolder, dat fa briekje het groote complex van Pleinesz Duifzeep, dat kerkje on dat plasje, dat snoet Bilthoven zijn met het Biltsche meer tje, en links de roode huisjes van Soest- duinen cn Soest. Prachtig dit overgang van het brulDe heideland in de gecultiveer de gronden om Utrecht. Daar zitten we al op vijf- zeshonderd me ter, die eigenaardige hoeken zijn de forten em Utrecht, direct daarop hangen we bo ven de stad, die er uitziet als een stoffige, vaalbruine maquette. Dat wandelstokje is de Dom, nu hangen we boven het station, treintjes van 1V» c.M. Zie hoe de grachten de stad doorsnijden, daar ligt een boot van wel t c.M., dat moet een groote zijn. Over Utrecht cirkelen we rond, daar loopt het Merwedekanaal, en daarachter alles grasland van Woerden en Oudewater bet groengrijze land zet zich voort in een loodgrijze wolkenbank, in de richting van Men opiumbestrijder Te Lausanne is Charles Henry Brent overleden, de protestantache bisschop van New York en bekende opiumbestrijder. Bisschop Brent was Zaterdag pas te Lau sanne aangekomen. Brent, zoo teekent de N. R. Ct. aan, was den 9en April 1862 te Newcastle In Ontario geboren en had te Toronto ge* etudeerd. Nadat hij benoemingen tot bis schop van Washington en van New Jersey had afgeslagen, werd hij in 1918 gekozen tot bisschop van Westelijk New York, wel ke verkiezing hij aanvaardde. In de laat- ®te oorlogsjaren was hij hoofdveldprediker het Amerikaansche leger in Frankrijk. Éh 1927 beeft hij de groote eucumenische •onferentie te Lausanne als voorzitter ge leid en herhaaldelijk heeft hij in de Ver. Staten en in Engeland colleges gegeven. Van rijn hand verschenen tal van werken op godsdienstig gebied. Naast zijn kerkelijk werk verwierf Brent rtch groote bekendheid als opiumbestrijder. Sty wie lid van de opium-commissie voor Hilversum zien we een enorme rookzuil zich boven de wolkenbank verheffen, naar later bleek heidebrand bij Crailo. Nu krijgen we een extra'tje voor de pers, Duimelaar brengt het toestel op 900 M. cn we voelen een suizing in onze ooren in deze lichtere luchtlagen en een drukking op het hoofd. Ai, wat klein is nu Bilthoven, dat buiten met vijvers en oranjerie is Vol lenhoven, nu zijn we boven Zcist'en haast tegelijk begint de glijvlucht naar beneden. Een paar seconden nog, daar is de grond weer, we zijn weer aardelingen, na de ver rukkelijke momenten boven. We 6tappen uit en krijgen ons „Vlieg bewijs", nu kunnen ze thuis zien, dat we niet IPpsniJden. We hebben gevlogen, we zijn een sensatie armer, maar een onder vinding rijker. Lokt mijn beschrijving u aan welnu, met de Paaschdagen wachten u de comfortabele P.H.-A.E.B., de geroutineerde piloot Jan Duimelaar en het hoffelijke ter rein-personeel van d.e K.L.M. Het vliegveld Soesterberg is naast de deur en als u gevlogen heeft, kunt u mee praten. VALKHOFF Jr. de Filippijnen in 1903—'04, eerste afgevaar digde van de Ver. Staten en voorzitter van de internationale opium-commissie van 190S—'09, hoofd van de Amerikaansche af vaardiging op de internationale opium-con ferentie van 1911 in den Haag, voorzit ter van de internationale commissie 1911— '12. Ook in 1924 op de tweede opium-confe rentie te Genua vertegenwoordigde hij de Ver. Staten. Hij kenmerkte zich daar door zijn onverzoenlijke houding tegen allen, die In zijn oogen niet scherp genoeg tegen het kwaad te velde trokken. Brent had verder ook sinds 1923 zitting in de adviseerende commissie van den Volkenbond inzake het toezicht op verdoovende middelen. Hij was ridder in de Bath orde, commandeur van de Leopoldsorde en officier van het Legioen van Eer. BIJNA EEN GEHEEL DORP VERBRAND. De bevolking zwaar getroffen. I n n 8 b r u c k, 29 Maart (H. N.) In Zuid-Tirol is bijna een geheel dorp door brand vernield. Van de 72 boerderijen zijn er slechts 6 gespaard gebleven. Een groot deel van het vee en van de voorraden is verloren gegaan. De brandweer uit de ge- heele omtrek nam aan het blusschingswerk deel. De Italiaansche overheid heeft maat regelen getroffen om de zwaar getroffen bevolking te helpen. De Hervormingen van den Sjah de aanleiding Militair gouverneur vermoord Teheran, 28 Maart. (V. D.) In Tabrls in den staat Aserbeidshan, is een op«tan dige beweging uitgebroken, welke zich keert tegen de hervormingen van don Sjah De revolutie begon met de vermuerding van den militairen gouverneur van Tabris en het vernielen der telegrafische verbin dingen. De autoriteiten in Teheran bowa ren het diepste stilzwijgen over don om vang der beweging. Het plan van een abnor maal persoon Parijs, 28 Maart. (H.N.) Berichten uit Spanje gewagen van een verijdelden aanslag op Primo de Rivera. Kort voor de aankomst van den trein, waarmede Pri mo de Rivera naar Barcelona reisde, trok op het station te Barcelona een man de aandacht door zijn opgewonden houding. Hij gaf zijn voornemen te kennen om een aanslag te plegen. Men veronderstelt dat de man niet geheel normaal was. Litsjausoem's executie tegen den wil van Tsjangkaishek voltrokken Londen, 28 Maart. (H. N.) Volgen6 een bericht in de Engelsche bladen moet maarschalk Litsjausoem vandaag te Nan king gefusilleerd zijn. De maarschalk ge noot in zuidelijk China groot aanzien en heeft veel bijgedragen tot de toenadering tusschen zuidelijk China en Engeland. Men verwacht, dat deze executie een verscher ping van den burgeroorlog tusscheq de re geering van Nanking en de zuidelijke pro vincies zal veroorzaken. Hoewel van Chi- neesche zijde het bericht tegengesproken wordt, gelooft men te Londen toch aan de juistheid daarvan. Litsjausoem was 22 Maart op bevel van Tsjangkaishek gear resteerd, doch Tsjangkaishek had zich als president van de Nankingregeering tegen de executie van den maarschalk verklaard. Volgens de Engelsche berichten moet de executie tijdens de afwezigheid van Tsjangkaishek door andere leden van de regeering zijn gelast. Generaal Feng, wiens houding tot nu toe zeer twijfelachtig wae, moet zich weer ter beschikking van de Nankingregeering hebben gesteld, welk be sluit in de kringen der Nankingregeering als beslissend voor het verdere succes van de centrale regeering in den burgeroorlog wordt beschouwd. DE MOORD OP DEN GRAAF. De Juistheid der bekentenis betwijfeld. Naar de correspondent van de Frankf. Zig. te Breslau meldt, bestaat sterke twij fel aan de juistheid van de bekentenis van graaf Christiaan, dat hij bij ongeluk zijn vader zou hebben doodgeschoten. De geheele pers is het er over eens, dat er minst genomen ernstige tegenstrijdigheden bestaan in zijn verklaringen. Ook te Janno- witz staat men sceptisch tegenover zijn bekentenis. De Berlijnsch wapendeskundi ge blijft van oordeel, dat het schot op grooten afstand moet zijn afgegeven, welke meening ook de doctoren zijn toegedaan. De Temps meldt uit Jannowitz: De wa pendeskundige heeft vastgesteld, dat niet één, maar ten minste twee schoten zijn ge vallen. Een op den grond gevonden kogel is n.l. niet dezelfde, die het hoofd van den graaf heeft verbrijzeld en die nog niet is gevonden. DE ROMEINSCHE GALEIEN. De eerste aan da oppervlakte gebracht Rome, 28 Maart. (H.N.) Naar de Tri bune meldt is de eerste Romeinsche Galei aan de oppervlakte van het Neunmeer op gedoken. Het schip is sterk beschadigd en de versieringen zijn verdwenen, doch overi gens is de drijfkracht nog uitstekend. Men is van meening dat Dr. Schacht thans Hjn kaarten moet P a r ij 8, 2 9 Maart. (H.N.) Do Parfjsche bladen ziju over het verloop der conferen tie van deskundigen van gisteren over bet algemeen voldaan en zijn van meoning, dat dr. Schacht thans gedwongen zal zijn zijn kaarten op tafel to leggen Het ge meenschappelijk optreden der geallieerden wordt zeer toegejuicht en men verwacht, dat dr. Schacht de volgende week Donder dag thans definitieve voorstellen zal doen, zoodat de beraadslagingen over het totaal der schadevergoeding dan kunnen begin nen. Daarentegen wordt er In de kringen der Duitsche delegatie op gjwszen, dat men gisteren slechts een andere werk methode heeft voorgesteld. Volgende week uitsluiting van 35.000 arbeiders te verwachten Weenen, 29 Maart. (II. N.) Men ver wacht, dat de bond van fabrikanten de volgende week de uitsluiting in de metaal nijverheid te Weenen zal doorvoeren, waar bij 35.000 arbeiders betrokken zijn. Mocht deze uitsluiting niet het gewenschte resul taat hebben, dan zal zij worden uitgebreid tot geheel Oostenrijk, waardoor 90.000 ar beiders betrokken zouden worden. In Stiermarken zijn tengevolge van het con flict, dat naar aanleiding van de betooging der burgerwachten is uitgebroken, 2500 ar beiders uitgesloten. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK BIJ LEIPZIG. Twee berijders op slag gedood. Leipzig, 29 M aa r t. (H. N.) Een ern- stig motorongeluk heeft vanmiddag bij Markranstaedt bij Leipzig plaats gehad. Eenmotorrijwiel, dat met een vaart van circa 90 K.M. per uur reed, sloeg in een bocht, van een weg naar Luetzen, tegen een boom en werd geheel vernield. De be stuurder en zijn begeleider werden op slag gedood. Een beweerd verdrag tusschen Praag cn Parijs De Prager Presse, die betrekkingen on derhoudt met den Tsjecho-Slowakischen minister van buitenlandsche zaken, bevat onder den titel„Het tijdperk der verval- schingen" een verklaring, waarin wordt gezegd, dat na de historie der vervalschte documenten, te Utrecht gepubliceerd, een nieuw bewijs van lichtgeloovigheid kan worden gesignaleerd. Een aantal Duitsche bladen in Oostenrijk en Duitschland heeben berichten gepubli ceerd over een „Tsjecho-Slowakisch- Fransch geheim verdrag tegen de aanslui ting". De sensatie is echter zoo doorzichtig dat niemand ook maar een oogenblik aan de echtheid ervan heeft geloofd. Wij nemen evenmin aan, aldus de Prager Presse, dat de bladen, die aan deze sensa tie plaatsruimte verleenden, den zin ervan niet kenden of niet onderkenden. De motie ven der sensatie waren voor hen echter be langrijker dan de journalistieke ernst. DE ENGELSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Een Brltsche te Moskou. handelsdelegatie De Britsche handelsdelegatie, die uit 84 vertegenwoordigers vau de voornaamste Britsche industrieën bestaat en een maand lang in Rusland zal vertoeven, is Donder- lagochtend te Moskou aangekomen. DE CONGREGATIES. Alle desbetreffende aangenomen. wettqn De Fransche Kamer heeft Donderdag de besprekingen voortgezet over de missie congregaties en is overgegaan tot het wets ontwerp, dat vergunning verleent aan de Franciskaners. In den loop der discussies zelde de minister van koloniën, dat de aandacht was gevestigd op het feit, dat Protestantsche zendelingen in Indo China zouden worden vervolgd Hij heeft een ver slag hierover aangevraagd en gaf de Ka mer de verzekering, dat de regeering en de gouverneur van Indo-China de vrijheid van eiken godsdienst zullen doen eerbie digen. Brland, die in het debat Ingreep, ver klaarde, dat de regeering bereid is de mis sionarissen te steunen, maar niet zal ge- looven, dat inbreuk zal worden gepleegd op de leekenwetten, die de onwrikbare ba sis vormen van de republiek. Hij verklaar de voorts, dat de republikeinen de voorge stelde wetten zullen aannemen in een li beralen geest en geen einde wcnschen te maken aan het voortbestaan van de con gregaties. Ten slotte werden alle wetsont werpen met 329 tegen 242 stemmen aange nomen, nadat de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Opnieuw de kwestie van vertrouwen Parijs, 29 Maart. CI. N.) De Kamer heeft vanmiddag het laatste der wetsont werpen betreffende toelating der 9 congre gaties met 331 tegen 258 stemmen goedge keurd. Dit wetsontwerp heeft betrekking op de teruggave der gesequestreerde kerke lijke goederen en bepaalde dat een bedrag van 22 millioen francs aan de orden terug gegeven zal wopden. De afgevaardigde Franccis Albert had een tegenvoorstel Ingediend, dat echter door minister Tardieu bestreden werd. die de kwestie van vertrouwen stelde. De Ka mer verwierp daarop bet tegenvoorstel mot 315 tegen 255 stemmen. Ook een Fransche stap? Behalve de Britsche en Canadeesche re geeringen is ook de Fransche regeering waarschijnlijk bij het In den grond boren van het drankscbip „I'm alone" betrokken, omdat de matroos, die verdronk, geen Brit, maar Franschrnan was. De Fransche gezant heeft het Parljsche ministerie van buitenlandsche zaken om lastgevingen ver zocht. Sir Austen Chamberlain heeft, volgens het Hbl. nog geen rapport ontvangen over het zinken van de „I'm Alone", den Cana- deeschen schoener, die door een Araeri- ltaanschen politie-kotter in den grond werd geboord. Dit rapport, dat moet worden in geleverd door den consul-generaal te New- Orleans, wordt eerst doorgezonden aan den Britscben gezant sir Esme Heward en aan den Canadeeschen gezant Vincent Massey. Massey zendt het dan door met zijn opmerkingen aan sir Austen, die het met zijn adviseur bestudeert en er een zelfstandig rapport over op stelt, dat dan door het Britsche kabinet zal worden be handeld. Verwacht wordt, dat de beide regeerin gen met het oog op mogelijke compensatie de zaak aan arbitrage zullen onderwerpen. De verdronken neger van de „I'm Alone" was een Fransch onderdaan. Om die reden is het, zooals gemeld, niet onmogelijk, dat Frankrijk een formeel protest zal indienen. Onderzoek naar den aard der lading? Londen, 29 Maart. (EI. N.) De voor zitter der commissie van buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft aangekondigd, dat hU bij de regeering zal aandringen op een on derzoek in zake het tot zinken brengen van de „I'm Alone", ten einde vast te stellen of het schip behalve alcohol nog andere verboden waren aan boori had. De politie doet een goeden slag Ongeveer tegelijk met de ontdekking van do valschemuntersbende nabij Keulen heeft de recherche te Dresden de hand gelegd op den herhaaldelijk gestraften valschemun- ter Zimrnermann. Rechercheurs ziin Bautzen en Leipzig vertrokken om mede plichtigen op te sporen. Sinds geruimen tijd reeds heeft de recherche Zimrnermann en zijn helpers in het geheim nagegaan, omdat al lang de verdenking bestond, dat in de Kónigsbrückerstrasse een inrichting was, waar op groote schaal valsch geld werd vervaardigd. Thans is bij een inval de bende op heeterdaad betrapt. Het bleek, dat „de fabriek" twintigmarkbiljetten maakte, die zoo uitstekend nag°bootst wa ren, dat ze er bij het publiek grif ingimren. Op sommige dagen werd wel voor 70.U00 M. geproduceerd, die reeds enkele uren later waren „uitverkocht". De recherche ver moedt, dat de organisatie nog verschillen de vertakkingen heeft Naar verder gebleken Is, stonden de val- sche munters in verbind.rg met medeplich tigen te New York en Brussel. Het aantal arrestaties te Dresden bedraagt zeven. PAASCHUITTOCHT. Het personenvervoer op het vliegveld van Croydon is nooit zoo groot geweest als Donderdag. In het begin van den nairi' Idag kwamen cn gingen dertig groote vlivtui- gen, geheel vol met passagiers, die van het vasteland kwamen of er heen gingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 13