wijnhandel j. a. schoterman&zii. Bewas 1920 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.SIRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 ONDERWIJS AAN ACH TERLIJKE KINDEREN Humorhoekji DE BELGISCHE DOCUMENTEN Steeds meer raadselen Annexatieplannen van Rotterdam De motieven BIJZO DHR AANBEVOLEN per flesch per anker JUWEELENDIEFSTAL IN EEN TREIN. Tusschen Dnsseldorf en Wezel. Door een Engelsche heer en dame, die gistermiddag met den Duitschen sneltrein te 4.13 uur aan het Centraal Station te Am sterdam zijn aangekomen en in een hotel aldaar hun intrek hebben genomen, is bij de politie aangifte gedaan, dat hun in den trein vermoedelijk tusschen Dusseldorf cn Wezel een donkerblauwe handtasch is ont stolen. De tasch draagt de initialen A. C. B De inhoud bestond o.a. uit een paarlen bro che met diamanten ter waarde van 60 p. st., een lange gouden speld met diamanten be zet. ter waarde van 50 p. st., een blauwe speld met diamanten bezet ter waarde van 60 pond, een gouden ring met groote dia mant. omzet met kleinere diamanten ter waarde van 250 pond, een paarlen halssnoer met diamanten, ter waarde van 60 pond. Voorts bevatte de tasch voor 27 p. st. aan Engelsch geld benevens dames-toilet-artike len. DIENSTWEIGERAAR OVERLEDEN. Na een maagoperatie. Op 26 Maart is in het Militair Hospitaal te Den Haag, na een maagoperatie te heb ben "Ondergaan, overleden de heer J. Jur- riaans. Dè heer Jurriaans was wegens dienstwei gering veroordeeld tot zes maanden .gevan genisstraf en opgesloten in de Bijz. Slrafge- \angenis te Scheveningen. Op 7 Mei zou hij in vrijheid worden gesteld. Hij had. naar liet Volk bericht, reeds her haaldelijk gevraagd om onderzocht te wor den, maar steeds te vergeefs. Op 25 Maart werd hij geopereerd cn den 26sten Maart is hij overleden. DE STAKING BIJ DE Fa. V. D. SCHUYT. De diensten vinden geregeld plaats. Men meldt ons uit Amsterdam: De verschillende diensten welke worden uitgevoerd door de N. V. J. A. van der Schuyl's Stoombootreederij, vinden, on danks de staking geregeld plaats. Ook het laden en lossen ondervond geen stagnatie. Gisterevr.«ri vovfroklcen de booten op de gewone tijden naar den ITaag, Goes, Leiden, Ti el, Gorkum en Zalthommel. Het bestel werk liep ook vlot van stapel. INBRAKEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben dieven in het woonhuis van rar. J. v. d. Bergh te Nieuwstadt, nabij Sit- tard, uit een ijzeren kist voor ongeveer 400 aan geld ontvreemd. Het goud- cn zilverwerk ble^f onaangeroerd. DE VRIJE GEMEENTE AMSTERDAM. De heer Van Wijngaarden herkozen. Donderdag j.l. werd eenc buitengewone algemecno vergadering gehouden van leden der vereeniging „De Vrije Gemeente", wel ke volgens hare reglementsbepalingen om de zes jaren gehouden moet worden om de herkiezing van den voorganger aan stem ming te onderwerpen. Er waren ongeveer honderd leden aanwezig, die zich eenstem mig voor de herkiezing van den tegenwoor- digen functionaris," den heer H. G. v. Wijn gaarden verklaarden. Vele blijken van waardeering voor de wijze, waarop hij zijn ambt vervult, werden gegeven. HET FAILLISSEMENT-BERGHUIS. Het blijft gehandhaafd. Zoowel de erven als dc crediteuren, die indertijd verzet hebben gedaan, hebben de bij het gerechtshof te Leeuwarden aange brachte iioogere beroepen tegen de failliet- verklaring van nu wijlen notaris Berghuis ingetrokken, zoodat het faillissement ge handhaafd blijft. OVERREDEN EN GEDOOD. De bejaarde arbeider Ten Bergen to Zuid broek is onder een wipkar geraakt en zwaar inwendig gekneusd denzelfden daji& over leden. Te Niezijl, gemeente Grijpskerk, is Don derdagavond te zes uur het achtjarige dochtertje van den heer L. Meter, dat on verwacht den weg overstak, door een auto overreden en gedood. Den bestuurder treft hoegenaamd geen schuld AUTO-ONGELUK ONDER WASSENAAR. Toen Donderdagmiddag dr. J IT. P. van Kerckhoff, arts te Leiden met zijn auto, waarin zes personen, onder wie de chauf feur, gezeten waren, bij de Vreugde- en Rustlaan te Wassenaar een vrachtwagen wilde voorbijrijden, week deze plotseling uit, waardoor dr. Van Kerckhoff het stuur moest omgooien cn legen enkele boonicn opvloog. Mevrouw Kerckhoff brak door den schok een pols en haar zoontje zijn boven arm. F.en der andere inzittenden liep door de glasscherven vrij ernstige snijwonden aan het gelaat op. Zij zijn naar het Diaco- nessenhuis te Leiden overgebracht. De auto is nagenoeg geheel vernield en is door een kraanauto weggesleept. DE VLEESCHDIEFSTALLEN TE LEIDEN. In verband met de vleeschdiefstallcn bij de fabrieken van Verduurzaamde Levens middelen der firma Tiéleman on Dros te Leiden is nog gearresteerd de 40-jarige van den B-, slager te Veur. Hij verklaarde het vleesch van den slager V. uit Zoeterwoudc, die wegens heling zich reeds in arrest be vindt, te hebben gekocht. De politie zet haar onderzoek naar de hoofddaders voort, het geen niet makkelijk is, aangezien V. niets anders verklaart dan dat hij het vleesch steeds op een bepaalde plaats vond, zonder te weten dat het van diefstal afkomstig was ANDRé SPOOR, t Vrijdag is de violist André Spoor te 's-Gravcnhago plotseling overleden. Andró Spoor was geboren te Amsterdam op 23 September 1867. Hij leerde reeds op zijn zesde jaar viool spelen van J. Tak cn zette dit voort aan de muziekschool te Rot terdam onder Wirth en Csillag. In 1882 maakte hij reeds een kunstreis door ons land met composities van Vieuxtemps cn Wieniawski. Hij ging het volgende jaar naar Parijs om zich verder te bekwamen aan het Conservatoire cn was gedurende twee jaar eerste violist in het orkest van Colonne en vervolgens van Lamoureux. In 1887 werd hem de plaats van solo-vio list in het orkest te Abö (Finland) aangebo den en een jaar later aanvaardde hij de be trekking van concertmeester in het orkest te Petersburg. Daarop volgde de benoeming tot professor in het vioolspel te Charkow. Na twee jaar ging hij eveneens als con certmeester weer naar Petersburg en later naar Helsingfors. Nog niet zwervendsmoe- de. kwam hij toen in Bülow-orkest tc Ham- om een jaar later nog eens naar Fin land te gaan. Vervolgens keerde hij op nieuw naar Hamburg terug. In 1895 eindelijk kwam Spoor in zijn ge boortestad terug en werd hij concertmees ter en 2de dirigent van het Concertgebouw orkest cn leeroar aan de orkestschool. Toen deze school (door W. I\e9 gesticht) later bij het Conservatorium werd ingelijfd, ging hij mede tot deze instelling over en was daar werkzaam tot in het najaar van 1904, op welk tijdstip hij benoemd werd tot leeraar aan het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage. Tevens aanvaardde hij de benoeming van concertmeester en plaats vervangend dirigent aan het Residentieor kest onder leiding van mr. Henri Viotta. Spoor was ridder in do orde van Oranje Nassau cn officier de l'Academie Francaise. Tot het laatst toe is hij dirigent van het Haagsche Svrnphonie orkest en leeraar aan het Koninklijk Conservatorium geweest. (N.R.Ct.). De artsen en onderwijzers bijeen ILNLLLI1 'JU ""ASaJSJI Moeder «wanneer haar zoontje een chocolade el bU z*n bord vindt op Paaschmorgen) „Na als dat nu geen verrassing Is I" Jongetje .Ik verwachtte het, moeder Gisteren heb Ik de klDDen met cacao gevoerd". (London Ootniato Zaterdagochtend hield de Vereen, van onderwijzers en artsen, werkzaam aan in richtingen voor onderwijs aan achterlijke cn zenuwzwakke kinderen, onder voorzit terschap van den heer P. H. Schreuder haar algemeene vergadering in de aula van het Stedelijk Gymnasium te den Haag. In zijn openingswoord gewaagde de voor zitter van het feit, dat de vereeniging thans haar 25-jarig bestaan viert en dat deze vergadering in het bijzonder gewijd is aan de zaak van het buitengewoon on derwijs. Dank bracht spreker vooral aan dr. A. van Voorlhuijsen. den inspecteur vau het buitengewoon onderwijs, die de vergadering bijwoonde, voor hetgeen hij in het belang van het b. 1. o. heeft gedaan. Nog werd geconstateerd, dat het gedenk boek bij gelegenheid van het zilveren ju bileum der vereeniging, thans is versche nen. Jaarverslag, rekening en verantwoording cn begrooting werden goedgekeurd, terwijl nulde werd gebracht aan de redactie van het Tijdschrift voor buitengewoon onder wijs, die belangeloos haar taak verricht, voor de wijze waarop zij dat heeft gedaan In de plaats van dr. P. Herderschee en J. J. Edens. die niet herkiesbaar waren, werden tot bestuursleden gekozen dr. J. Kat te Apeldoorn, en C. de Jeu te Rotter dam. De voorzitter dankte de afgetredenen voor hetgeen zij gedurende een lange reeks van jaren als bestuursleden voor de ver eeniging hebben gedaan. Besloten werd aan dr. Herderschee, die nog niet geheel her steld Is van een ondergane operatie, een telegram van sympathie te zenden. Mededeeling werd gedaan, dat de Con trale Vereeniging voor Gezondheidskolonies voor zwakzinnige kinderen en de uitgeef ster van het Tijdschrift, de N.V. „Haga". bloemstukken hadden toegezonden. Aangenomen werd een voorstel-Haarlem tot instelling van een onderzoek naar het voorkomen van spraakgebreken op de scholen voor zwakzinnigen. Verworpen werd een voorstel van diezelfde afdeeling inzake instelling van een onderzoek naar den stand van het onderwijs en handen arbeid op de scholen voor debielen. F.cn voorstel van het hoofdbestuur tot vorming van een permanente studiecom missie. tot taak hebbende, aan het onder wijs aan zwakzinnigen een wetensohanne lijke basis te geven, werd na korte bespre king aangenomen Mede werd op voorstel van het hoofdbestuur besloten, het ge deelte Logopaedie en Phoniatrie van het Tijdschrift voor buitengewoon onderwijs als afzonderlijk bijblad in het orgaan in te leggen. Bij het punt „bespreking conclusies rap port over bezinkingsklassen" gaf de voor zitter in overweging deze zaak aan te hou den. aangezien in enkele afdeelingen deze conclusies nog niet in voorbehandeling ziin geweest. De heer Rdens drukte ziin leed wezen erover uit, dat in een enkel blad de conclusies der commissie reeds zijn ge publiceerd als conclusies der vereeniging van artsen en onderwijzers. Besloten werd dit punt, mede teneinde een serieuze behandeling van het belang rijke rapport te verzekeren, tot de volgen de jaarvergadering aan te houden, De algemeene. vergadering werd hierna gesloten. BURGEMEESTER DE VLUGT. Uit Indlë terug. Men meldt ons uit Amsterdam: Zaterdagmorgen om 6.36 uur kwam de ex- tratrein van de Stoomvaart Mij. „Ne derland". die de passagiers van het s.s. Prinses Juliana uit Genua naar ons land bracht, aan het station Weesperpoort aan, Onder deze passagiers was onze burgemees ter, de heer W. de Vlugt, met diens zoon, die van zijn reis naar Indië weer thuis kwam. Op het perron was het Dagelijksch Be stuur der Gemeente met uitzondering van wethouder Walrave Boissevain aanwezig. Bovendien waren daar tegenwoordig de di recteur van Alg. Zaken mr. S. J. van Lier, de hoofdcommissaris van Politie, de heer N. J. Versteeg en de havenmeester, de heer YV. H. van de Poll. Ook de directeur van de „Nederland" kwarn de burgemeester wel kom heeten bij zijn thuiskomst. Vele handen werden gedrukt. Allereerst die van den oudsten zoon, de dochter cn den schoonzoon van den heer De Vlugt, die hun vader weer welkom thuis heetten. Buiten het station was veel publiek om het hoofd der gemeente te begroeten na zijn driemaandelijksche reis. Dinsdag hervat de burgemeester zijn werkzaamheden RAPEN VAN EIEREN. Een rechtzetting. Dezer dagen werd in de pers medege deeld, dat het rapen der eieren van kemp hanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs, meerkoeten en waterhoentjes is toe gestaan tot en met 28 April a.s., het ver koopen, vervoeren, enz. dezer eieren tot cn met 30 April. Dit bericht zou in zijn soberheid aanlei ding tot verwarring kunnen geven men ver zoekt ons daarom te willen mededeelon, dat het rapen van de bedoelde eieren, op grond van de Jachtwet, slechts mag plaats vinden, indien de zoekers zich bevinden in gezel schap van den grondeigenaar of ven den rechthebbende op den grond, of wel, indien een schriftelijke vergunning van den eige naar of van den rechthebbende op den grond kan worden vertoond. DE KAMER-VERKIEZINGEN. Mevr Joh Westerman. lid der Tweede Kamer, heeft zich alsnog bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden op de lijst van de combinatie Dordrecht—Zeeland van de liberale staatspartij dc Vrijheidsbond. Graphologisch onderzoek der handteekeningen De bekende grapholoog, de heer Saudek, deelt ons het volgende mede „Er werden mij op G Maart j.l. 2 met de schrijfmachine geschreven documenten voorgelegd, waarvan het eene een hand- teekening „Michem", het tweede een hand- teekening „Galet" droeg. Ik ben nooit in taat gesteld, om de echtheid dezer hand- teekeningen door een vergelijking met on betwistbare eclfto handteekeningen der beide heeren te toetsen. Eenige vergelijking met andere handteekeningen heeft trou wens in het geheel niet plaats gevonden. Onder deze omstandigheden kon het onder zoek alleen maar zoo bedoeld zijn, dat ik cle natuurlijkheid of onnatuurlijkheid der schrijfbewegingen, met welke deze hand teekeningen werden voortgebracht, kon on derzoeken. In het geval van Michem heb ik verschillende weersprekende schriftken- merken vastgesteld, dus een onnatuurlijke schrijfbeweging waargenomen, en dan ook deze handteekening voor valsch verklaard. „In het tweede geval, Galet, was de handteekening met absoluut natuurlijke en consequente schrijfbewegingen voortge bracht, cn kon buitendien mot de psycho logie van een hooggeplaatst militair in overeenstemming worden gebracht. „Op grond van deze waarneming heb ik die handteekening als mogelijk echt ver klaard. maar met de uitdrukkelijke reser- e, dat een onbetwistbaar echte handteeke ning van Galet eenigermate op deze op na tuurlijke wijze geschrevene moest lijken. Ik heb tot dusverre niet gelegenheid gehad te onderzoeken, of deze veronderstelling in derdaad bevestigd werd." Uit deze verklaring van den heer Sau dek betreffende een door hem op 6 Maart j.l. dus na onze publicatie in opdracht an derden verricht graphologiscli onder zoek blijkt lo. dat door hem onderzocht is een do cument, dragende de handteekening „Mi chem". waarop deze handteekening z. i. „nagemaakt" is 2o. dat door hem onderzocht is een do cument, dragende de handteekening „Ga let", waarvan het handschrift z. i. „natuur lijk is. Deze handteekening is dus óf de eclite handteekening van Generaal Galet, öf deze handteekening zou zonder poging tot namaak, onecht zijn. Aannemende want hieromtrent hebben wij geen zekerheid dat het onderzoek van den heer Saudek betreft dezelfde do cumenten. als waarvan in het regeerings- communiqué van 22 Maart sprake is, be staat tusschen deze verklaring en het re- geerings-communiqué togenspraak. Het re- geerings-comrnuniquó deelde mede, dat „noch van kolonel Michem. noch Ge neraal Galet tusschen de echte en di a- derstelde handteekening ook maar eenige gelijkenis blijkt te bestaan." Daarentegen doet de verklaring van den heer Saudek verwachten, dat er wèl gelijkenis zal be staan tusschen de „nagemaakte" handtee kening „Michem" op het document en de handteekening van kolonel Michem. Indien de handteekening „Galet" onecht zou zijn, is van belang de mededeeling van den heer Saudek, dat het handschrift van deze handteekening „met de psychologie van een hooggeplaatst militair in overeen stemming kan worden gebracht." Immers, hieruit volgt, dat deze handteekening, in dien niet afkomstig van Generaal Galet, dan toch geplaatst kan zijn door een hoog militair, en derhalve. aangenomen dat het betreffende stuk vervalscht zou zijn deze handteekening op de medewerking van een hoog militair aan de samenstel ling van dit document zou duiden. Dit zou in overeenstemming zijn met wat volgens de door de Belgische Regeering niet weersproken beweringen van den heer Jacquemotte in de Belgische Kamerzitting van 19 Maart j.l. bij bet administratief onderzopk omtrent medewerking van Bel gische officieren zou zijn gebleken. Het aantal raadselen in deze zaak neemt steeds toe. En het is ten zeerste te betreu ren, dat door de juridisch onverklaarbare vrijlating van den agent van de Tweede afdeeling van den Belgischen Generalen Staf Frank Heine, die men vrijgelaten hoeft zonder de beslissing van de Raadkamer ai te wachten, die den volgenden dag bijeen moest komen het is de oud-minister van iustitie Vandervelde, die in de Belgische Kamer hierop de aandacht vestigde en hierover zijn verwondering uitsprak de weg tot een openlijk gerechtelijk onder zoek dezer duistere zaak is afgesneden. Wat te denken, nu in de Belgische Ka merzitting \an 19 Maart j.l. een Kamerlid onweersproken onthult, dat het geheim administratief onderzoek als resultaat zou hebben opgeleverd dit oordeel over Frank Heine, die gehandeld zou hebben in opdracht van zijn supérieuren „Intelli gent et dévoué" intelligent en toegewijd; toegewijd dus aan do belangen van den Belgischen dienst Zooals het Belgische Kamerlid, den heer Mathieu. bij zijn inter pellatie op 19 Maart j.l. in de Kamer van Volksvertegenwoordigers tot do Beleische Resreering zeide„Wij hoopten volledig licht te verkrijgen en men heeft integen deel sl^^r rewomon men liee'f tot noH'lck, die er in bestaat, alles te dekken, alles to ver- bergon." Ged. Staten van Zuid:Holland zullen ze niet bevorderen Men meldt ons uit Rotterdam: Het Gemeentebestuur van Rotterdam heeft van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bericht ontvangen, dat dit College de voor gestelde grenswijziging van Rotterdam, waardoor het gebied dier gemeente met 13096 H.A. zou worden vergroot en de be volking met ruim 100.000 zou toenemen, niet kan bevorderen. In de raotiveering van Gedeputeerde Sta ten zeggen deze Dat de voornaamste reden voor de grens wijziging, zooals reeds zoo vaak het geval is geweest, is te voorzien in do havenbe- langen. Wij achten zoo zoggen zij wel ter men voor die voorziening aanwezig, maar zijn van oordeel dat de oplossing van dit vraagstuk hierbij moet worden gelaten. In een uitvoerige beschouwing betoogen zij dan. dat ook gedetailleerde bestudeering en behandeling van het plan niet raadzaam ia noch vrijwillige samenwerking waarvoor de gemeentewet de mogelijkheid opent. Ook gedwongen samonwerking is ontoe reikend en ongeschikt. Het havenprobleem van Rotterdam is geen gemeentelijk probleem, maar is er een van nationalen aard Het komt Gedeputeerde Staten voor, dat het nieuwe artikel 194 van de grondwet den weg aanwijst, die in deze ingeslagen moet worden en dat de rijksdiensten het best kunnen onderzoeken welke maatregelen door een rijkswetgeving zouden zijn to tref fen. Gedeputeerde Staten zullen daarom het vraagstuk bij de regeering aanhangig ma ken onder de opmerking dat voor een spoe dige behandeling termen zijn. Naar de minister van Waterstaat heeft medegedeeld, vereenigt hij zich met deze oplossing. Aangezien de aangelegenheid in de eerste plaats het departement van Waterstaat be treft, stelt de Minister van Binnenlandscbe Zaken zich voor deze in overweging te ge ven een commissie ib te stellen, welke aan de gemeenten voorstellen zal doen. Wat de grensregeling van Pernis betreft ziet de minister voorstellen van Gedepu teerde Staten tegemoet. DE KAMERVERKIEZINGEN. De liberale lijst. Mevr. Wynacndts FranckenDyserinck heeft bedankt voor de candidatuur op de lijst van de combinatie Dordrecht—Zeeland van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond VLIEGONGELUK OP SCHIPHOL. Mechanicion door een schroef getroffen. Een doodelijk ongeluk heeft Zaterdag avond omstreeks negen uur op Schiphol plaats gehad. Op het terrein stond het 3- motorig toestel D. 1250, waarmee men licht- demonstraties zou houden, die echter ten gevolge van den mist moesten uitgesteld worden. Een mecanicien waagde zich te dicht bij de schroef. Zwaar verminkt, aan hoofd en arm getroffen, bleef hij op slag dood op het veld liggen. Men vermoedt dat de man in zijn ijver om de bij de machine staande flesschen ge perste lucht weg te halen, niet gelet heeft op den in beweging zijnde propeller. De man. die jarenlang bij het vliegwez»* werkzaam was. laat een vrouw met 4 kin deren achter. De ambulance-auto van Schiphol heeft het lijk naar Amsterdams-vervoerd. Genees kundige hulp di'. Faber uit Sloten was na drie kwartier nog niet aanwezig ie op het terrein niet. Volgens een ander bericht zou de mon teur door den zwaren mist misleid tegen den draaienden propeller zijn geloopen. PROF. ZAAYER. Een attentie alt Engeland. Naar aanleiding van de voordracht, welke prof. Zaayer eenige weken geleden voor de Hunterian Society te Londen heeft gehou den over de oporatie van den slokdarm, heeft dezer dagen een deputatie van drie Londcnsche artsen hem te zijnen huize een oorkonde overhandigd, waarin in hartelijk gestelde bewoordingen dank wordt gebracht voor zijn leerzame voordracht. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Voor pl.m. 3 weken naar Het Loo. De Koninklijke familie zal a.s. Dinsdag om 12.30 uur met do hofhouding te Apel doorn arriveeron. Het verblijf op Het Loo duurt ongeveer 3 weken, waarna II. M. de Koningin en cle Prinses de voorgenomen reis naar Noor wegen zullen ondernemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6