WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Gewas 1920 St. Emilfon f 1.40 f 56.- mms Bel dan op No. 42 UTR.S1RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 L'HivondetleW. K. VAN ROSSVM Humorhoekje Hebt U een Taxi of Auto noodig? ONZE SUPPORTERS IN BELGIE Een persoonlijke meening BIJZONDER AAN BEVOLEN per flesch per anker «BBHESBRS 16 IS LANGES1 RAAT. Uitgebreide sort* erlng HOEDEN MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS ELIN PALMPASCHEN VOOR BURGE MEESTER D. VLUGT. Een oud gebruik in eere her steld. Men schrijft ons uit Amsterdam: Naast de internationale vervlakking cn cosmopöljtische geaardheid, die over ons volk scheen te zijn gekomen, begint de laat ste jaren meer en meer het besef te leven, dat wij de bizondere nationale geaardhe den en gebruiken, die wij bezitten, en die hoe zeldzaam dan ook nog bij de groote massa bekend bleven, moeten vasthouden en zooveel mogelijk herstellen. Niet alleen dat v. d. Ven zijn oogst- en lentefilms vervaardigt en dat tijdschriften worden opgericht ter bestudeering der fol klore, maar ook in breedere lagen van ons volk komen verschillende oude gebruiken weer in zwang. De padvindsters maken „Palmpaschen" en brengen deze naar de ziekenhuizen, de broodbakkerijen bieden deze versierde paaschstokken te koop aan. 0 Het was dan ook een aardig idee van een Amsterdamsche buurtvereeniging om ter propageering van dit gebruik, de burge meester een bizonder groote en mooie Palmpaschen aan te bieden. Een groot aan tal kinderen elk met een „paaschstok" ging in optocht naar de ambtswoning van de burgemeester en onder het gezang van „Ei Koerei" werd het geschenk aangeboden. Daarna trok de kinderschaar langs den lachenden burgervader en ded~-A de pers fotografen hun plicht. •Een, nog wellicht, wat machinale, uiting, maar die toch van groot belang kan zijn voor het herstel van een oud-nationaal ge bruik. DE STELLENDAMSCHE V1SSCHERS- VLOOT. Door den storm overvallen. De Steilendamsche visschersvloot is gis middag door den storm overvallen. De bla zer SI. 20, schipper L. van As, heeft de mast overboord gezeild en is, na anker en ketting verloren te hebben, achter zijn re serve-anker door de branding op de Garna- lenplaats komen drijven. De motorreddings boot Koningin Wilhelmina, schipper A. de Jager, is op bericht \an de kustwacht ter assistentie uitgevaren. Inmiddels had schipper P. Jansen van de motorboot Neplun, die uitgevaren was om de vangsten der visschers af te halen, ver binding met het vaartuig gekregen en heeft getracht, het binnen te slepen. De redding boot heeft daarna het vaartuig overgeno men en naar de haven van Stellendam ge bracht. Acht vaartuigen zijn te Hellevoet, sluis binnengekomen. SNEEUW IN GRONINGEN. Men meldt ons uit Groningen d.d. 2 April: Na een guren dag is hier in den loop van avond in enkele uren tijd een groote hoe ve' Iheid sneeuw gevallen, zoodat de straten begekt zijn met een sneeuwlaag van onge veer een d.M. dikte. D. L. INGELSE. f De heer D. L. Ingelse, commissaris en me deoprichter van de N.V. Stoomketel- en Machinefabriek van Ingelse en Co te Schie dam en commissaris van de N.V Stoom- wascherlj v./h. „Gruno" te Achttienhoven bij Utrecht, is Zaterdag overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Do aangeiedene beschonken. Gisternacht reed de heer K. met zijn auto over den Boschdijk te Eindhoven, volgens zijn eigen verklaring met een snelheid van ongeveer 70 K.M. Plotseling kwam van den linkerkant van den weg een man den weg oploopen, die klaarblijkelijk in beschonken toestand vorkeerde. Hij stak de arm om hoog, en wilde blijkbaar de auto doen stil houden. De afstand tusschen den man en de auto was echter te gering om den wagen nog tijdig tot stilstand te kunnen brengen, met het gevolg dat de man werd aangere den en ernstige verwondingen opliep. Naar het ziekenhuis overgebracht, is de rnan. afkomstig uit Utrecht, daar hedenmorgen aan de gevolgen overleden OPLICHTING. Nagemaakt antiek. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van E. C. en H. L., die door de Rechtbank to Zutphen wegens oplichting het verkoopen van niet antieke borden voor antiek waren ver oordeeld resp. lot twee maanden en één maand gevangenisstraf. Dit vonnis is in hooger beroep door het Gerechtshof te Arn hem bevestigd en de Hoogs Raad, die de zaak hierna in cassatie behandelde, ver wees haar naar het Amsterdamsche Ge rechtshof. Het Hof heeft thans het vonnis der Zut- phensche Rechtbank vernietigd en, op nieuw rechtdoende, ieder der verdachten veroordeeld tot zestig gulden boe te, subs, dertig dagen hechtenis. GASHOUDER IN BRAND TE ROTTERDAM. Geringe schade. Gistermiddag omstreeks vijf uur ging de alarmtijding door Rotterdam, dat een van de gashouders, staande op het terrein van de voormalige gasfabriek aan den Oostzee dijk, in brand geraakt zou zijn. Het bleek evenwel, dat de brand welis waar woedde in een gashouder, maar dat dit er een was, die sedert twee jaar niet meer gebruikt werd, en dezer dagen even als do andere gebouwen van de gasfabriek gesloopt zou worden. De brand woedde in de vulling tusschen den buitenwand van den ketel en den ketel zelf, die uit hout, teer en afvalproducten bestaat. Dit veroor zaakte zware rook, terwijl vlammen aan de bovenzijde van den ketel zichtbaar werden. De brand is ontstaan door vonken van een smeltbrander, welke de werklieden bij het sloopingswerk van den ketel, dat reeds was begonnen, haddpn gebruikt Het vuur is gebluscht met een viertal stralen van brandslangen, die door een motor werden gevoed, daar de brandkranen op dit ter rein afgesloten waren. Na een half uur was het vuur gebluscht. Daar de ketel voor afbraak bestemd is, is de schade natuurlijk gering. Gevaar voor de nog in gebruik zijnde gashouders was er niet, daar deze op enkele honderden me' ters afstand liggen. DE MIJNRAMP IN BElsGIë. Nederlandsche deelneming. Aan Harer Majesteit's gezant te Brussel is opgedragen aan de Belgische regeering de deelneming der Nederlandsche regeering te betuigen bij de mijnramp, welke nabij Genck heeft plaats gehad. ■k\ Loodgieter Jk zou als it U ®at He traan al er nou 00% ma-di au nppereere dame andere tornt es «tere jag dai - teuee U zeiier* tetrt waarom com 3en donri .et) üs dat oaksemscne Karweitje niet goed late doen toen de' ie«en- heia £001 was". tTaiier) GENERAAL BOETJE 80 JAAR. Vele geluk we nschen. De luitenant-generaal W. Boetje, oud legercommandant in Ned.-Indië en oud kanselier van de Nederlandsche ridderor den, vierde gisteren onder groote belang stelling van vele zijden zijn 80sten verjaar dag. In zijn woning aan het Sweelinckplein te 's-Gravenhage kwamen vele vrienden den krassen generaal gelukwenschen. Daar was o. m. een schrijven van geluk- wensch ingekomen namens de Koningin en een telegram van den Prins. Voorts waren er schriftelijke gelu'iwenschen van de mi nisters van Defensie en van Koloniën, van de generaals Snijders, Swart, de Vlaming, van Dalen, van de Commissie van Proefne ming voor de Artillerie, den Inspecteur der Artillerie en tal van bloemstukken, o. a. van de Indische artillerie. Persoonlijk verschenen in den middag ten huize van den 80-jarige o. m. staatsraad Muller Massis. oud-commandant van het veldleger en de generaals Weber, Grevers en de Waal, luit.-generaal P. F. Insinger, generaal-majoor van het O.-I. leger H. A. Cramer en de kolonel van het O.-I. leger A. J. C. Jonquière. UITKEERING AAN OUD- GEPENSIONNEERDEN. Vragen van den heer Ter Laan. De heor K. ter Laan had den minister vragen gesteld betreffende verstrekking van een buitengewone uitkeering. in verband met de langdurige en felle koude, aan de oud-gepensionneerden van land- en zee macht en koloniën en aan de weduwen en wppzen van dergelijke oud-gepensionneer den Minister De Geer antwoordt thans, mede namens de heeren Lambooy en Koningsber ger, ministers van defensie en van koloniën: De vraag, in hoever de langdurige winterkoude tot een buitengewone uit keering aan de uit de Stichting begif tigde oud-gepensionneerden behoorde te leiden, heeft het bestuur der stichting reeds sinds eenigen tijd onder de oogen gezien. Het resultaat is. dat tot verlee ning van een extra uitkeering in be paalde met het oog op de behoefte daar voor in aanmerking komende gevallen is besloten. AANVARING IN DE WAALHAVEN TE ROTTERDAM. Italiaansche stoomschip ramt een kolenlpichter. Gisteren is de lichter Hazard, schipper H T. Willemse uit Rotterdam, in de Waal haven te Rotterdam in aanvaring geweest niet het binnenkomende Italiaansche stoomschip Figullio. De Hazard, die met 1000 ton kolen was geladen, werd door de sleepboot Actief versleept. Toen de sleep boot achteraan los gemaakt had, om het sleepschip bij den kop te nemen, zoodat het een oogenblik vrij in de Waalhaven dreef, is het schip aangevaren door de Figullio, ter hoogte van ruim VII, waar een groot gat ontstond, en het schip water begon te maken Terwijl de pompbooten Marie en Europa direct begonnen te pompen, is het schip door do Actief de Waalhaven inge- sleept, waar het aan den grond gezet is, om zinken te voorkomen. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats MR. S. J. R. DE MONCHY. Te Barcelona ziek geworden. De burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Moncliy, die in Spanje het Internatio naal Stedencongres bijwoonde, is te Barce lona ongesteld geworden on dientengevolge daar achtergebleven. De burgemeester, die door de griep is aangetast, zal vermoedelijk in den loop dezer week naar Arnhem terug- keeren. MINISTER LAMBOOY. Bij bet vertrek der Dornier Walvlicgbooten. De minister van defensie, de heer Lam booy, begaf zich gisteravond naar Den Hel der, ten einde hedenochtend vroeg tegen woordig te zijn bij het vertrek uit het ma rine-vliegkamp „De Mok" van de drie Dor- nier-Wal-vliegtuigen naar Nederlandsch Indië. De minister zal daarbij vergezeld worden door den chef van den marinestaf, schout bij nacht mr. Jager en door den marine-ad judant van den minister- luitenant ter zee le kl. Heydt. Voorts zal de minister, na het vertrek der vliegtuigen, een bezoek brengen aan de Rijkswerf te- Willemsoord, ter bezichtiging van de in aanbouw zijnde mijnenvegers. DE MOORD TE HOLTEN De rechtbank te Almelo heeft den 28-jari- gen bakkersknecht D. G. te Hengelo, die in den avond van Zondag 5 Augustus zijn vroegere verloofde, de 2G-jarige Jenny Men- sink, te Hilten door revolverschoten heeft gedood, wegens moord veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, en met terbeschik kingstelling van de regteering na beëindi ging van den straftijd. DE STATENDAM. Ministers maken den proeftocht mee. Verschillende ministers zullen heden deelnemen aan den tweedaagschen proef tocht naar zee van de „Statendam'., met welken tocht, naar men weet, ook Prins Hendrik medegaat. HR. MS. WILLEBRORD SNELLIUS. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht heeft Hr. Ms. opnemings- vnartuig „Willebrord Snellius" Donderdag j.l. Algiers verlaten, tor voortzetting van de reis naar Ned.-Indië. MILITAIRE MUTATIES. De luitenant-kolonel van den generalen staf C. J. H. van der Harst, thans hoofd der He afdeeling B. van het Departement van Defensie, wordt met ingang van 1 Mei 1929 werkzaam gesteld aan de Koninklijke Mililairè Academie. De bij den generalen staf overgeplaat ste majoor J. J. G.' baron van Voorst tot Voorst van het Regiment Jagers, wordt met ingang van 1 Mei 1929 bestemd voor de functie van hoofd der lie afdeeling B. (Generale Staf) van het Departement van Defensie. De bij het wapen der infanterie ovei- geplaatate majoor van den genera2-^ staf G. Dames wordt met ingang van 1 Mei 1929 ingedeeld bij het 4e Regiment Infanterie, met bestemming voor de functie van hoofd instructeur bij het korps. De majoor L. J. Baerends van het 4de regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Mei 1929 overgeplaatst bij het 11e Regi ment Infanterie met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur bij het korps. De bij den Generalen Staf overgeplaat ste kapitein T. H. Schol, thans toegevoegd aap den commandant van de Vie Infante- rie-brigade, wordt met ingang van 1 Mei 1929 bestemd voor de functie van adjunct chef van den staf der Ille divisie. De tot controleur benoemde majoor der militaire administratie W. K. Rutgers komt met ingang van 1 Mei 1929 te Arn hem in garnizoen. De majoor T. M. P A. Quadekker, ad judant van het 2de regiment, veld-artille- rie, wordt met ingang van 1 Mei 1929 be stemd voor de functie van hoofdinstructeur bij het korps- De tot kapitein-intendant benoemde eerste-luitenant der militaire administra tie A. M. Hylkema wordt met ingang van 1 Mei 1929 toegevoegd aan den intendant bij de He Divisie te Arnhem. JHR. MR. L. A. S. J DE MILLY VAN HEIDEN REINESTEIN. Te Oosterbeek is in den ouderdom van 81 jaar overleden jhr. mr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Remestein, oud-burge meester van Zuidlaren, oud-lid van Ge- deputeerdo Staten van Drenthe, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw cn van de Oranje-Nassau-ordc. De begrafenis zal Donderdagmiddag 2 uur plaats hebben te Zuidlarén. GEZONDHEIDSKOLONIES ZWAKZINNIGEN. Het Jaarverslag. De Centrale Vereeniging van Gezond- heidskolonies voor Zwakzinnigen heeft haar jaarverslag uitgegeven. Het jaarverslag begint met een woord van dankbare nagedachtenis aan mr. J. S. L. van Aalten, den vooratter der C. V., onder wiens leiding de vereeniging tot grooten bloei geraakte. Onder zijn leiding werden Zonneoord (1923) en Sunny Home (1927) ge bouwd. In 1928 werden 14000 verpleegdagen, een record, bereikt, maar het spook van ruim tegebrek is daarmee ook verschenen. Er moet ingegrepen worden, wil men niet in 1929 vijftig kinderen moeten weigeren. Noo- die Is.de bouw van een nieii-v te huis, dat, om grondaankoop te vl. :ij- den met bosch van de kolonie geplaatst zou kunnen worden. De kosten worden ge raamd op f53.000 De vereeniging ontving per verpleegdag 0.18 snhsidie van het Rijk en f.25 van de provincies, die verpleegden zonden De verpleging bad goede resultaten: de gemiddelde gewichtstoename was 6 pCt. (vorig jaar 4Va pCt.). Hef. verslag brengt dank aan mej. C. J. Bnrtfilds directrice, zr. Callenbach, onder directrice, het personeel en dr. J. A. v. d. Vliet, arts te Lunteren, voor hun groote toe wijding. De finansieele toestand der vereeniging besluit secretaris P. Linthorst zijn ver slag is zoodanig, dat zij ten volle kan Instaan voor betaling van rente en aflos sing. BANKDIRECTEUR VEROORDEELD. Wegens vervalsching van een borgtocht. De rechtbank te Winschoten heeft veroor deeld den voormaligen bankdirecteur II. J 0„ thans wonende te Aerdenhout (Bloe- mendaal), wegens het vervals-hen van een borgtocht, geteekend door het bestuur van het Handelshuis te Terapel, door van 1920 te maken 1926, tot een gevangenisstraf van één jaar. HET CONTRACT IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Het buitengewoon congres ver werpt de patroonsvoorstollen. Zaterdag heeft in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand een buitengewoon congres plaats gevonden van den Alg. Ned. Schildersgezellenbond, ter behandeling van de contract-actie. Het advies van het hoofdbestuur en den bonds raad aan het congres strekte tot verwer ping van het voorstel der werkgevers. Het congres keurde de houding van het bondsbestuur in de conferentie goed cn bracht den onderhandelaars hulde. liet ad vies van het bondsbestuur werd met alge- meene stemmen aanvaard. Als gevolg hier van zal thans gepoogd worden in een nieu we conferentie met don Ned Bond van Schilderspatroons een beter voorstel te krij gen, waarover dan het congres in eon ver- volg-vergadering rp 13 April zal beslissen. Indien van de werkgevers geen verder strekkende voorstellen ten aanzien van va cantia cn de looncn wordt verkregen, zullen in deze vervolg-vergadering de maatregelen voor de te voeren actie worden vastgesteld (Volk). I .1 JU»-1 «ITM '.Vaarvoor hei heilzaam geweest is, dat men HelgiëNederland niet heeft gespeeld In de Sportkroniek, het officieel orgaan van den Nederlandschen Voetbalbond, geeft de hoer Meerum Terwogt zijn meening te kennen omtrent datgene, wat den K. B. V. B. er toe bracht, den N. V. B. uit te noo- digen, den wedstrijd België—Nederland uit te stellen. Wij veroorloven ons van dit ar tikel het volgende aan te halen Men is het er in weldenkende kringen algemeen over eens, dat het bestuur van den N.V.B. niet anders kon doen. dan zich hoffelijk neerleggen hij het even hoffelijk ingediend voorstel van d'Oultremont en Verdij ck. Tot zoover zullen er geen geschilpunten zijn. Maar, deze geste van den K.B.V.B., hoe oordeelt men dft&rover Vergissen wij ons niet, dan heeft zij veel bestrijding gevonden. Toch, wij juiehen het besluit van den K.B.V.B. van harte toe. En waarom Het is weer het oude liedje men wil de sport weer uitschakelen buiten het groote organisme van het dagelijksch leven. De sportmenschen denken, verbeelden zich. ma tigen zich aan, dat zij met hun sport bui ten de lichte wrijving zouden kunnen blij ven. Die lichte wrijving was er. getuige arti kelen in de wederzijdsche pers. getuige ook de algemeene spanning, die voor elk goed opmerker waarneembaar was, zoowel in België als in Nederland. En is het nu. onder deze omstandigheden van den K.B.V.B. niet goed gezien, om, die wrijving erkennend, de reputatie van een smettelooze wedstrijd-serie niet te wagen aan mogelijke besmeuring, die voort zou kunnen spruiten uit motieven, uit massa instincten, welke met sport niets uitstaande hebben Had het op 24 Maart gegaan om een strijd tusschen de elf beste schakers van de beide landen, de elf beste korf ballers of hockeyers, athletiekers of zwemmers een dergelijk besluit zou nooit gerechtvaardigd zijn ge weest. Men was niet bang voor onregelma tigheden op het speelveld en dit is wel duidelijk gebleken in het antwoord van den heer Verdijck, die het gemeente bestuur van Antwerpen gezegd heeft, dat hij de verantwoordelijkheid wilde dragen voor een rustig beloop van het beginsignaal van den strijd tot hel eindsignaal. Maar men was bang en terecht voor het autour du match. Weten zij, die nu den maatregel van den K.B.V.B. zoo scherp gispen, dan niet, dat er jaarlijks, ter gelegenheid van den wedstrijd, vijf a zesduizend Ne derlanders naar Antwerpen trekken En hebben zij nooit gezien hoe velen, zeer velen dezer menschen zich daar gedragen? Hebben zij zo nooit 's Zon dagsochtends al onder kerktijd zien loopen op de Keizerlei met de rood-wit-blauwe vlag in de hand, met kruiken Bols ander den arm, liederen lallend met een libretto, om huzaren te doen blozen Hebben zij dan nooit zulk een avond vóór den strijd meege maakt in de Agniesestraat, waar de verleidelijke danstenten zijn. waar het felle licht van de Gaité lokt en waar de champagne schuimt Hebben zij na afloop van den strijd, als Holland ge wonnen had, zich nooit geërgerd aan de bandeloosheid van dien troep feest gangers, die. schijnheilig in eigen stad en eigen huis, baldadig en luidruchtig, ongeremd en onbeschaafd, de bloeme tjes buiten zetten in den vreemde, om dat- zij zich daar vrij weten van den controleerenden blik van een patroon, van het verwijtend gebaar van een dierb're echtgenoote DAér school het gevaar, da&r vreesda men voor conflicten en men moet a» een zeer slechten smaak hebben, om, gegeven de politieke spanning, de lich te wrijving, die er bestond, deze too- ncelen te wenschen. Het is volgens mij een zeer verstandig be sluit geweest van den K.B.V.B. om den wedstrijd uit te stellen en wat mij betreft men stelle hem uit tot het volgend voor jaar. Wij treden hier niet in de politieke mé rites van de Utrechtsche documenten, maar laten "wij hopen, dat. men ze dan vergeten is. Het Belgische volk en het Nederlandsche zullen dan, naar wij vertrouwen, weer zui verder en oprecht-vriendschap=>elijker te genover elkaar staan en dan zal er in beide landen weer een stemming heerschen. die het bezoek van duizenden luidruchtige feest gangers toelaat, zonder dat men de k*ns loopt, dat anderen aan die feestelijkheden aanstoot nemen En dan zal ook de wedstrijd, dien wij dan zullen spelen, niet, zooals het nu heet te. „misschien wel zonder incidenten ver- loopen". maar dan zal hij weer als van ouds een bezegeling zijn van de vriend schapsbanden. dié de nationale bonden, hun officials en hun aanhangers meer dan een kwarteeeuw in goede sportiviteit bij een hebben gehouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6