WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1920 St. Emilion f 1.40 f 56.- De verbinding van Amsterdam met den Boven—Rijn De beste keuze is het Vallei-plan UTR.S1RAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 Humorhoekje O. A ,y mv 1 De besprekingen in den Amsterdamschen ge meenteraad De \mstei damsche Gemeenteraad Is gis teren bijeen geroepen in hoofdzaak voor de behandeling van de nota van B. en W. be treffende de verbinding met den Bovenrijn. Deze vergadering werd woderom geleid door den Burgemeester, die van verschil lende zilden de hand werd gedrukt met zijn behouden terugkomst van zijn vacantiereis naar Ned. Indié. Bij de bespreking van de nota kwamen tevens in behandeling een aantal adressen die on deze nota betrekking hebben. Allereerst was het woord aan den hesr Ed Polak (soc. riem.) Een der meest be langrijke zaken van Amsterdam is de ha ven zoo zeide hij. Het gaat niet zoo heel göed met die haven. Dat komt. naar spreker meent, omdat er geen goede verbinding is met den Rijt». Spreker geeft daarover verschillende cijfers Van de 1000 schepen die Lobith passeeren, gaat 70 procent naar Rotterdam. Het mee- vendeel van de Rijnvaart gaat dus naar Rotterdam. Als men echter twee goed-ge- outilleerde havens hepft, dan is het geoor loofd te trachten wat méér van de Rijnvaart naar Amsterdam te trekken, zonder den bloei van Rotterdam tekort te doen Reels in 1922 hebben onze vóórvarieren het belang van een verbinding met den Rijn gezien Toen kwam de Keulsche Vaart, hater zijn er nog andere plannen geweest. Zoo dienda minister Tak van Poortvliet een kanaal- wet in. waarin óók voorkwam een kanaal door de Geldersche Vallei. Die voorstellen werden echter verworpen met 40 tegen 39 stemmen. Het ministerie-v. Lyndon van Sandenburg kwam met het Mprwede-kanaal. dat in 1880 werd goedge keurd. Men heeft er tien innr aan gewerkt Spreker geeft enkele cijfers, omtrent dit Merwedekanaal. Er kunnen in dit kanaal schep-n toegelaten worden van een lengte van 80 meter, breed 10 meier en een diep gang van 2 meter GO. Men meende toen dat er geen grootere schepen zouden komen. Thans zijn er Rijnschepen van 130 meter met diepgang van ruim 3 meter. Groote Rijnschepen kunnen dus niet in Amster dam komen. Er is reeds toen op gewezen, en in Amsterdam stuitte de aanleg van het Merwedekanaal op groOt"n tegenstand Uit voerig gaat spreker verder de geschiedenis na on memoreert dat in 1921 de commissie- Limburg kwam. Deze comnvssie kwam tot een kanaal naar Wiik bij Duurstede. Uit scheepvaart-technisch oogpunt gaf deze commissie echter de voorkeur aan het ka naal door de Geldersche Vallei. Er zijn ook vele bezwaren tegen de Gpldersche Vallet, zoo zegt deze commissie. De voornaamste bezwaren waren de grootere kosten. Uit de li voorstellen der commiss:e-Limburg droeg de minister den ingenieur VVentholt in April 1923 op, een keus te doen. met de opdracht daarnaast te denken aan een goe de verbinding van Amsterdam met Rotter dam. Deze ingenieur liet dadelijk elf voor stellen zwemmen, hij beschouwde in zijn rapport slechts drie tracés, waarbij van twee gebruik werd gemaakt van een ge deelte van het Merwedekanaal. Het derde tracée was ook het kanaal door de Gelder sche Vallei. Deze ingenieur verklaarde zich vóór Vreeswijk, omdat er voor de beide andere kanalen een stuw noodig was in den Beneden-Rijn. Ook voor het plan Vreeswijk had de mi nister wel ooren. Aan Amsterdam werd toen de goedkeuring daarvoor gevraagd. Op 13 Mei 1927 verscheen de heer VVentholt in het college van B on W. Hij heeft toen uiteengezet waarom men aan Vreeswijk de voorkeur moest geven. Hij heeft toen B. en W. niet overtuigd Men bleef méér voe len voor Wijk bij Duurstede, behalve spre ker, die méér voelde voor de Geldersche Vallei. In November 1927 werd in een geheime zitting van den Amsterdamschen Raad de zaak besproken. Toen heeft de Raad achter gesloten deuren een beslissing genomen. Spreker heeft daartegen toen ge protesteerd en protesteert daar nóg tegen. Er is toen practisch besloten tot een ka naal over Wijk bij Duurstede. Spreker was toen ook voor de Geldersche Vallei, maar had weinig medestanders. Enkele dagen later is aan den minister geschreven, dat Amsterdam van Vreeswijk niets moest heb ben, maar zijn keuze had bepaald op Wijk bij Duurstede, omdat ingenieur Kohlenj had bewezen dat nóch bij Wijk bij Duur stede nóch bij Wngeningen een stuw noo dig is, cn dat bij Wijk bij Duurstede daar door de Rijn en binenvaart beneden Utrecht worden gesplitst. Spreker meent, dat het dus nog van grooter belang is, dat de splitsing reeds plaats heeft bij Amster dam en dat voordeel geeft het Geldersche Valleikanaal. Een ander groot voordeel is, zeggen B. en W. aan den minister, dat men met dit kanaal ook Oostelijker op de Lek komt. Dan is, zegt spreker, het Geld. Valleikanaal nog voordeeliger, want men komt dan nog 23 K.M. oostelijker op de Lek. Ook de vaartijd komt in aanmerking. Wijk bij Duurstede is daarom te verkiezen boven Vreeswijk. De vaartijd scheelt dan eenige kwartieren, maar de vaart door de Geldersche Vallei spaart eenige uren. Het bezwaar tegen het Gelderschee Valleika naal is. dat het pas kan worden gebruikt als het geheel gereed is. Bij de andere kanaalnlannen krijgt men iets meer lucht voor ut- scheepvaart, maar de groote Riin- sch^nen kunnen Amsterdam toch niet he re' .en. Men heeft, zegt spreker, den minister verweten, dat hit zoo lang hpeft getalmd en Amsterdam dwars gezeten. Spreker meent echter, dat door den brief van B. en W. van 5 November 1927 de oogen zijn geopend van den minister. Deze brief toch, als men hem goed leest, is de oplos sing voor de Geldersche Vallei. Ook in een samenkomst van B. en W. cn het bureau van de Kamer van Koophandel is men op 2 Augustus 1928 tot die conclusie gekomen. Het waren twee bezwaren, de fittanciee- ring en het veilig varen door de Y- en Eem- meren. Op die beide punten heeft men ge ruststelling gegeven. Bovendien maakt de minister zich sterk, dat het kanaal binnen 10 jaar zal gereed zijn .Alleen maakt de minister één voorbehoud: force ma jeure. Ook voor de andere kanalen kan men geen waarborgen geven. Het staat voor spreker nog lang niet vast. dat het kanaal naar Wijk bij Duurstede op tijd zal gereed zijn. Ook hebben B. en W. de toe zegging gekregen, dat de leidammen in het Y-meer zullen gemaakt worden zooals Am sterdam dat wil En ook. als het noodig is. in de Eemmercn kan Amsterdam krijgen wat het noodig oordeelt. Het spijt spreker dat omtrent deze lcidnmm°n een deskun dig rapport ontbreekt. Ook vindt spreker het eigenaardig dat een rapport ontbreekt van den d'recteur der handelsinrichtingen. ingenieur de Kadt. B. en W. hebben het gedaan gekregen, zegt spreker, dat Am sterdam zal bijdragen 27 7/9 procent of on geveer 13J4 millioen gulden. Spreker vindt dat niet te duur. Als Amsterdam klost vóór de Geldersehe Vallei, wat moet er dan ge beuren met het Merwede-kanaal? Do mi nister heelt gezegd: Als dat Kanaal moet worden verbreed, dan zal dat gebeuren op kasten van het RJlk. De beste keuze die Amsterdam dan ook kan doen is zich uit ie spreken voor het ka naal door do Goldersche Vallei. De vorige week is uit de lucht komen vallen een plan van den ingenieur Mussert Spreker vindt dat plan te sch°matiscn cn hoopt dat Amsterdam nu niet gaat treu zelen, hetgeen men den minister heeft ver weten. Het zou ander3 wel in de lijn van dezen Raad liggen. Spreker heeft thans de voordeelcn in het licht gesteld voor de Geldersche Vallei. Het kelang van Utrecht acht spreker niet gering, maar het kanalcnplan wordt er niet door beheersebt Hierna was het woord aan den heer J v. d. Tempel (S.D.A.P.). Deze zette 3 hoofdzaken uiteen. Allereerst maakte hij vergelijkingen tusschen de voor en nadeelen van de kanalen over Wijk bij Duurstede en de Geldersche Vallei. Bij het afmeten van deze dingen kan spreker er niet inkomen dat het Geld. Valleiplan gaat boven dat over Wijk bij Duurstede. Er zijn veeel meer voordeelen aan het kanaal over Wijk bij Duurstede. De minister heeft nooit de voordeelen der kanalen onderling aan getoond. De heer F'olak heeft beweerd da' de minister is over stag gegaan na den brief van B. en W. van Amsterdam van r> November 1927. Spreker ontkent dit. D<* minister is omgegaan nadat bekend werd dat een stuw in den Rijn niet noodig was Mon krijgt door het Geld. Vallei-kanaal scheiding tusschen Rijn- en binnenvaart. Is dat een voordeel, vraagt spreker. Hij rnoet dat ontkennen. Ook vraagt hij of het waai is, dat de vaart veiliger door dé Geld. Vallei is dan over Wijk bij Duurstede. Ook dit ge looft spreker niet. Het kanaal over Wijk bij Duurstede is even veilig. Het voordeel van uitmonding zooveel mogelijk oostelijk op de Lek is naar spreker meent, theorie. De vaart naar Rotterdam gaat geheel over du rivieren. De vnartduur heeft geen prac tisch voordeel bij deze verhoudingen. Ook de heer Lely heeft dat uitgesproken. In het vervolg van zijn rede hesprak de heer v. d. Tempel (S.D.) de rivierkrui sing. Het stond voor hem vast dat de ri vierkruising bij Wijk bij Duurstede beter is dan bij Wageningen. En dan is nog een geheel ander punt naar voren gekomen, en dat is het plan van den ingenieur Mus sert. Dat plan is uit de lucht gevallen. Het nu pas gelanceerd, maar een onderzoek was in vollen gang of het. mogelijk was een kanaal te krijgen tot Wijk bij Duurstede zonder sluis, toen bekend werd dat de Raad van Amsterdam voor een beslissing werd gezet. Heeft men dit plan nu ook laten onder zoeken door onze deskundigen, of durft men het aan zonder dit ütrechtsche plan be hoorlijk te onderzoeken De voordeelen toch zijn zeer groot en gaan ver uit boven het Valleikanial. Er zijn groote nadeelen aan het kanaal door de Geld. Vallei ver bonden. Allereerst de tijdsduur van de vol tooiing. want de voltooiing van de Zuider zeewerken hangt hier mee samen. Ook de veiligheid van den vaarweg door de IJme- ren en de Remmeren. Spreker gelooft niet. dat ten allen tijde sleeptreinen veilig door deze meren zullen kunnen gaan. De sleep treinen zijn voor het massa-goed. dat Am sterdam tot zich behoort te trekken. De schepen met stukgoed voor de groote scheepvaartmaatschappijen hebben daar geen last van. Zij kunnen dus voor het Geld. Vallei-plan zijn, maar Amsterdam heeft noodig het plan naar Wijk bij Duur stede. Het gemeentebestuur heeft dat ook ge voeld en heeft voorwaarden gesteld. Zoo heeft het de tijdsduur bepaalt op tien jaar. De minister heeft die tijdsduur niet aan vaard. zooals de heer Polak heeft beweerd. De minister heeft alleen toegezegd, dat het geld er in tien janr zal zijn. Spr. heeft niet kunnen begrijpen, dat B. en W. on deze wijze heeft onderhandeld en nu verklaart, dat ?nn alle gevraagde voorwaarden zal worden voldaan. Redelijkerwijze zal men kunnen zeggen, dat het plan Wijk bij Duurstede binnen zes jaar gedeeltelijk is voltooid. De kosten zijn ook een factor. Het kanaal Wijk bij Duurstede zal kosten 54 56 millioen. liet Geld. Valleiplan kost 42 millioen, verbete ring Merwedekanaal 17 millioen en de be- damraing 7 millioen, samen 66 millioen. Dit laatste kost dus 10 12 millioen meer. Wat de bijdragen van Amsterdam betreft rekent Spr. uit, dat het Geld. Valleiplan zal kosten aart Amsterdam 13.6 millioen, terwijl het kanaal over Wijk bij Duurstede zal vragen 10}$ millioen. Hiermee is men er nog niet, want komt het kanaal door de Geld. Vallei, dan zal men ook komen te staan voor verandering van de riolee- ring en zal noodig zijn een nieuw verver- schingskanaal van eenige millioenen. Spr. kan dan ook niet meegaan met de voorstellen van B. en VV. te besluiten tot een kanaal door de Geld. Vallei „Het Is grijs". De heer Baas (a.r.) zou wenschen te we ten waarom de afd. Publieke Werken zich niet met deze zaak heeft bezig gehouden. Ook heeft Spr. zich verwonderd over de zwenking in den Haag. Wat is er gebeurd in het land, in den Haag, in Aftsterdam, vraagt spreker. In de stukken heeft Spr. daarover niets gevonden. Men aanvaardt nu Wageningen zonder studie en zonder eenige motiveering. Men acht nu dit plan goedkooper dan de waterweg van Wijk bij Duurstede. Spreker kan niet gelooven dat een kanaal van SO K.M. door 'de Geld. Val lei goedkooper is dan dat naar Wijk bij Duurstede. Spr. vindt dat wat al te grijs. Spr. gelooft dat het zoo moet zijn dat Amsterdam Vreeswijk van de baan heeft gemaakt, nu ook Wijk bij Duurstede niet zal krijgen en zich moet tevreden stellen met de Geldersche Vallei. Zoo iets is nooit te bewijzen. Echter, Amsterdam had een andere behandeling verdiend. Men had meer aandacht aa» de hoofdstad moeten schenken. Toch zegt de minister dat hij Amsterdam geen waterweg wil opdringen en B. en W. zeggen dat de minister niet wil aan een kanaal voor Wijk bij Duurstede. Spr. wil weten wat nu waar is? En nu staat het zoo: we hebben de plannen van den minister te aanvaarden of we krijgen niets. Wanneer dit voorstel toch verworpen wordt, dan zal er toch wat anders moeten gebeuren. De vergadering wordt geschorst tot des avonds Avondzitting. In de avondzitting zette de heer Baas (a. r.) zijn rede voort betreffende de verbin ding met den Boven-Rijn. Spr. meende dat wij hier wel niet to maken hebben met de belangen vnn Utrecht, maar in de Kamers heeft men daar wel mee rekening te hou den. Men kan langs Utrecht een goed kanaal krijgen. Daartegenover staat dat het Vallei-plan een eigen kanaal zal zijn voor Amsterdam. Dat is dan ook het eenige voordeel, want de voordeelen door den heer Polak genoemd deelt spreker niet. De ver deeling van Rijn- en Binnenvaart heeft men vroeger anders gesteld. Men heeft toen gevraagd of het, ook een nadeel bracht. Vervolgens beziet spreker de kortere vaar tijd. Daarover loopen de meeningen uiteen, zegt spreker. Het is de vraag of bij slechte weersgesteldheid de snelheid wel zal be reikt worden, die men theoretisch heeft ge dacht. Niet alleen aan snelheid moet men denken, maar ook aan rustpunten en dan gelooft spreker dat Wijk bij Duurstede de meeste veiligheid biedt. Het zou zelfs mo gelijk zijn Utrecht zonder sluizen te be reiken. Heeft spreker de heer v. d. Tempel goed begrepen, dan wil hij dat laten onder zoeken. Dat moet de Waterstaat in Utrecht doen en dat is de heer Mussert, die het heeft ingediend. Voorts betoogt spreker, dat het Merwede kanaal voor de verbinding naar Rotterdam toch verbeterd moet. worden. Het Vallei- plan geeft dan toch de meeste risico's. Het kan niet eerder gebruikt worden voor het treheel gereed is. Ook heeft dit plan nog andere bezwaren, n.l. de rioleering van de stad. Daarover is men licht lieengeloopen, maar het heeft toch wel ernstige bedenkin gen. Wanneer daarover nog niets vast staat zooels werd opgemerkt, dan s'aat het voor sp-c'-cr toch wel vast, dat hij te?en hst Val- lei-plsn is. Er is nog een ander belang, n.l j dat van den handel. Wanneer we stonden aan het begin van een narlementaire perio- de. dan zou het mofel'ik zijn dat spreker zijn stem gaf aan het voorstel van B en W j Nu echter wel bijna vaststaat, dat een wets- ontwerp niet zal worden behandeld, vindt j snreker uitstel niet erg. Spreker kan echter niet stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer Weiss (M. P.) zal zich niet bege ven in de technische mérites. Spreker stelt zich op het standpuntwat heeft Amster dam noodig. en dat is overheerschend. Het belang van Utrecht bijv. is een geheel ander dan dat van Amsterdam. We moeten heb ben de beste transitoverbinding voor onze havens. Dat is niet alleen een belang voor de scheepvaart. maar ook voor andere tak ken van handel. De 13.5 millioen die het kanaal zal kosten, zullen er gemakkelijk worden uitgehaald. We hebben daarhif peen comn""nnn noodle. Snreker m^ent dat als men het Me\vvpdeknnanl 10 Meter breder maakt en eenige meters dieper, dan be reikt men niet w.at men noodig he°ft. Spre ker bp"rMnt riet dat men nog aarzelt in z»in beslissing. Wanneer men een beetie R''n- liandel wil afnemen van Rotterdam, dan moet men zoo hoog mogelük aan den Riin zijn. Het verwondert spreker dat aanvan kelijk zoo weinigen voor het Valleinlan heb- hen gevoeld. Commercieel is dat het eenig goede plan. Het is voor snreker een groote vhldoeninc dat men eindeliik tot dit plan is gekomen. Bovendien rfe groote scheenvaart- mnatschannlien. die belanghebbenden zijn, dringen op het Vallei-nlan aan. De veiligste vaart naar den Rijn. De heer Seegers (c. p.), was verwonderd over al de salto mortales die B. en W., de Kamer van ''^nhandel, de minister en nog anderen hebben gemaakt. Sp.eker meent dat de oorzaak daarvan in het ministerie van defensie schuilt. Moeten daar de be langen van Amsterdam voor wijken? Het kanaal Wijk bij Duurstede is het beste, maar de militairen hebben dat afgekeurd en daarom zegt spreker komt dat kanaal er BIJZOr DEO AANBEVOLEN per flesch per anker niet. Tegen die militaire kaste moeten we oproeien. We hebben Wijk bij Duurstede noodig. want dit kanaal is de veilige vaart naar den Rijn. Spreker verklaart ten slotte niet voor het kanaal door de Geldersche Vallei te stem men. Dr. Vos (V.-B.) is van oordeel, dat van deze nlannen in deze periode van de Staten- Generaal niets meer komt. Spreker meent voorts dat Amsterdam in zeker opzicht het slachtoffer van den minister is. Deze heeft gezegd, dat aan Amsterdam geen project zou worden opgedrongen. Er is daarna ge sproken cn de minister b«ft misbruik ge maakt van een ^ulance en Amsterdam in een impasse b^>oft jrsbracht. Door het spoe diger afwerken van de Zuiderzeewerken is het plwi door de Vallei weer binnen den gezicV.cSkring gebracht. Dit was een novum Het moet een onanngenamen indruk heb ben gemaakt toen de minister met dit plan kwam. Argumenten zijn voor alle plannen te vinden, meent spreker Het is zeer moei lijk voor leeken een standpunt in te nemen Daarom vaart spreker op het kompas van B. en W. Wat bijv. de kosten betreft moet men op de meening van deskundigen af gaan Oppervlakkig zou men zeggen wan neer men op de kaart ziet, dat het kanaal door de Vallei duurder zou moeten zijn dan de andere plannen. Daarom moet men va ren op het kompas van anderen. Spreker heeft geen meening over de IJ- en Eem mercn. maar er moet een behoorlijke weg te verkrijgen zijn. Spreker betreurt het voorts dat de regeering zoo achterlijk is ge weest om zoo lang te wachten met een plan. om Amsterdam te helpen Voorts wijst snreker op de kosten van een riolee- ring die Amsterdam zal moeten aanleggen bij aanneming vnn het Geldersche Vallei plan Wanneer straks een nieuwe minister zal komen zal hij opnieuw gaan studeeren Dan zijn we weer jaren achterop. Hier wordt niet gevraagd welk plan beter is. Met standpunt moet zijn hier een uitspraak te doen om te maken dat deze minister nog een voorstel doet bij de Tweede Kamer. Spr durft niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen dit voorstel van B. en W. af te stemmen. De vinding van ir. Mussert heeft alleen dit belang, dat de voorstanders van bet plan-Wijk bij Duurstede dit nog aantrek keli'ker vinden. De heer Gulden (s.-rl.) stelt in het licht dat men vroeger gestéld werd voor een keu ze Vreeswijk of Wijk hij Duurstede De Gel dersche' Vallei werd beschouwd als onuit voerbaar. Sindsdien is iets veranderd door do bespoediging van de Zuiderzeewerken. Toen kwam liet Valleiplan naar voren. Als men nu de stukken leest in dat licht, dan zijn de deskundigen het er over eens, dat het Geldersche Vallei-plan het beste is. Het draaien, dat men nu verwijt aan den mini» ter. aan den voorzitter van de Kamer van Koophandel, kan men nu ons ook verwij- ton. In de vergadering van B. en W. met de commissie uit de Kamer van Koophandel werd men het eens over het Geldersche Val lei-plan. Dnai* was ook de heer Donker het eens. Ook de heer Verschure, een specialist, was voor een kanaal door de Geldersche Vallei. Als men de deskundigen binnenskamers hoort, zijn zij voor het Valleiplan. Zij zeg gen zelfs, dat het Merwedekanaal voldoen de is. als de sluis te Vreeswijk wordt ver beterd. Men is veel te optimistisch voor het kanaal-Wijk bij Duurstede. In dit verband wijst spreker op de vele polderbelangcn. die in het gedrang komen bij den aanleg van dit laatste kanaal. Ook wordt nog in het licht gesteld, het groote belang van het feit. dat men veel meer stroomopwaarts komt in den Rijn. Spreker vraagt wat de minis ter moet doen. als hier geen uitspraak komt Wat betreft de rioleering, zegt spreker is het hem bekend, dat die toch verbeterd moet worden, wanneer de drooglegging van de Zuiderzee een feit is. Die rioleering heeft dus niets te maken met het Vallei-plan. Na deze rede werd de vergadering ge schorst tot hedenmiddag. ONDERSCHEIDINEN. II. M. de Koningin heeft Haren Kamer- he*".' in buitengewonen dienst ter Kecchik- king van H. M. de Koningin-Moeder, jur. A. S. E. van Tets, benoemd tot grootofficie! in de Huisorde van Oranje, TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Aan den Eindhovenschen weg. ónder Nueiifcn, zijn de aan elkaar grenzende boer derijen van J. Smulders en H. v. d. Heuvel totaal afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Twee koeien en één kalf kwamen ten nadeele van J. S. in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. KIND OVERREDEN. Het 11-jarig zoontje van den heer .1 Ho- vinga te Oostwold, gemeente Leek, reed achter op een wagen mee. Plotseling sprong hij van den wagen, juist toen een auto van den anderen kant kwam aanrijden. Het kind werd door de auto gegrepen en ernstig verminkt. In zorgwekkenden toestand is het naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar het spoedig na aankomst is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. HAVEN-ONGEVALLEN. Gisteravond is in de Parkhaven te Rot terdam de 25-jarige schipper de Bot, van het schip Maria Theresia, over boord ge slagen. Na tien minuten dreggen is hij door de rivierpolitie opgehaald, doch po gingen om de levensgeesten op te wekken, bleven zonder resultaat. Het lijk is naar de begraafplaats Krooswijk overgebracht. Twee uur later is aan boord van het Duitsche schip Rheinhausen in de Waal haven do 23-jarige lichtmatroos S. Bernard uit Libau, bij het dichtleggen der luiken, in een 15 M. diep ruim gevallen. De man is met een zeer ernstige hersenschudding naar het. ziekenhuis aan den Coolsingel over gebracht. WIELRIJDER IN DE TRAMRAILS. Onder een vrachtauto geraakt In het Wilhelminapark te Tilburg is Dins dagavond de 13-jarige wielrijder W. U. door een vrachtauto, die hem achterop reed, overreden en gedood. De jongen ge raakte n.l. met zijn voorwiel bekneld in do tramrails, waardoor hij onder de wagen te recht kwam met het genoemde noodlottige gevolg. HET DRAMA TE GROOTEGAST YJE WIJKSTRA 23 APRIL A.S. VOOR DE RECHTBANK Naar de Tel. thans verneemt, is definitief vastgesteld, dat de zaak tegen Y. Wijkstra, die de vier veldwachters te Grootegast doodschoot, voor de rechtbank te Groningen zal worden behandeld op Dinsdag 23 April 's morgens ont half tien. BINNENBRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond is brand uitgebroken op het Spui, hoek Voetboogstraat te Amsterdam, waarin de lunchroom Formosa, voorheen Ledeboer, gevestigd is. De brandweer rukte met veel materiaal uit. Ook de comman dant, de heer Gordijn, was aanwezig. Het vuur woedde in de kantoorlokalen van de firma Van den Eersten en Hofmeijer, han delaars in diamant, die daar tevens een gelegenheid voor diamantzetten hebben. Met zes stralen op een paar waterspuiten, on der groote belangstelling van het publiek, werd het vuur aangetast. Twee mechani sche ladders werden tegen het hooge per ceel gezet, waarlangs twee slangen werden geleid. De brandweer was het vuur be trekkelijk spoedig meester. Zij wist net te beperken tot de eene aangetaste verdie ping, die echter voor een groot deel uit brandde. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. Om ze3 uur had het personeel de lokalen verlaten. De vrleodeltike oude dame „O. dc^k U wel". (Life)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6