L. J. Luycx Zn. De Adelaar, g&TL/V *L- CN STADSNIEUWS. Grêae georrette Crêpe satn Veloutine Whip Gort! Jassen, Demi's eh Tyroier Lodenjassen, van f 9.50—f 45. DE NIEUWE STRIJD IN CHINA Kanton verklaart zich neutraal DE REBELLIE IN MEXICO Een betuiging van leedwezen Humorhoekje if" SPORT UIT DEN OMTREK. DE AUTOBUS NAAR UTRECHT Door de stad 7 LANGESTR. 49 - TEL. 190 ''Mooie keuze: Zwarte Mantelzijde Zijden Mantelvoering LAN GESTRA AT 40. De stad Hankau gebombardeerd Peking, 3 A p r i l. (V. D.) De stad Han kau is in den afgeloopen nacht door Chi Beekcke kanonneerbooten gebombardeerd; ondanks het feit, dat de beschieting een half-uur duurde, werd geen noemenswaar dige schade aangericht. De commandant der Hankau-troepen is per vliegtuig de stad* ontvlucht, vermoedelijk naar de pro vincie Sjantoeng. In Kanton hebben giste ren communistische benden getracht de staatsbank te bestormen; de wacht bood echter weerstand en heeft 2 communisten doodgeschoten. Volgens een telegram van het telegraaf- agentschap' Indo-Paeifique uit Hongkong hoe/t de regeering van Kanton zich in het geschil tusschen Nanking en Woehan neu traal verklaard. Een dienovereenkomstige proclamatie werd aan het hoofdkwartier van '^Nanking, de Nationale Vergadering, aan alle militaire en burgerlijke organisa ties, evenals* aan dé pers, verstrekt. Een sncces van Tsjacg Kal Tsiek. Het hoofdkwartier van Tsjang Kai Tsjek te Kioekiapg meldt dat de nationalisten gisteren5000 soldaten van de groep van Hank'au hebben gevangen genomen en er in- slaagden zich na de gevechten hu Ilwangtsjau meester te maken van .4000 geweren en 21 kanonnen. EEN FASCISTENPROCES. Te Praag, werd gisteren uitspraak ge daan in bet proces tegen 13 leden der fascistische partij, die op 23 Aug. 1927 te Sazawa bij. Praag in de woning van dr. Vorel. ambtenaar van het ministerie van defensie, zijn binnengedrongen, dien zij d*Qor middel van geweld in tegenwoordig heid van den ex-chef van den generalen staf Gayda wilden noodzaken hun bepaal dé documenten te overhandigen. Twee be klaagden werden tot vier. drie anderen tot drie maanden zware gevangenisstraf ver oordeeld, zes werden er vrijgesproken, ter wijl tegen de overigen, o. w. de ex-generaal Grfydra, ~een nieuw proces aanhangig zal worden gemaakt. OOK WINTER IN FRANKRIJK. Zware sneeuwval. P a r ij 's,' 4 A p r i 1 (V D.) De terugkeer van het koude weer in Frankrijk heeft, in verschillende provinciën, vooral in het Oosten én Zuid-Oosten van het land, sneeuwval veroorzaakt Veel sneeuw is ge vallen in de omgeving van Nancy, Colmar, Belfort Lyon en St Etienne. De in bloei staande vruchtboomen in de departemen ten Soónè en Loire loopen ten gevolge van de vorst groot gevaar De opstandelingen in vollen aftocht Een telegram uit Mexico behelst, dat de opstandelingen na den slag van twee da gen bij Jiminez in vollen aftocht zijn in Noordelijke richting. De ruiterij der fede ralen zit hun op de hielen. De rebellengeneraal Topete heeft zijn leedwezen te kennen gegeven over het wer- pon van bommen op Amerikoansch gebied en beloofd, dat het niet weer zou gebeuren. Van Amerikaansche zijde werd hem te ver staan gegeven, dat iels dergelijks niet meer zou worden gedoogd. Vrijlating van geïniernoerde Mexicanen. De president van Amerika, Hoover, heeft de onmiddellijke vrijlating bevolen van 300 man der Mexieaansche bondstroepen, die de vorige maand te El Paso werden ge- interneerd. Zij zullen onder de hoede wor den gesteld van den Mexicaanschen con sul-generaal te El Paso Amerikaansche voorzorgs maatregelen. Londen, 3 April. (V.D.) De Mexicaan- sche regeering heeft officieel bekend ge maakt dat de slag, die de laatste paar da gen tusschen de federale (roepen onder be vel van generaal Almaznn en de hoofd macht der rebellen is geleverd, in het voor deel der regeering is geëindigd. Uit zou dan de belangrijkste overwinning zijn sinds de opstand uitbrak. Het Amerlkaansch ministerie van oorloir heeft den opperbevelhebber door Ameri kaansche grenstroepen gemachtigd alle maatregelen ter beveiliging van leven en eigendom van Amerikaansche staatsbur gers te treffen. Na den slag bi] Jiminez. New York, 4 April (V. D.). De opstandige troepen, die zich na den aanslag bij Jimi nez op La Reforma hebben teruggetrokken, zijn aldaar door het uit 12000 man bestaan de leger van Generaal Almazan beslissend geslagen en volkomen uiteengejaagd; 500 opstandelingen werden gevangen genomen en velen gedood of zwaar gewond. De rest der opstandige troepen is op de vlucht ge gaan. Een poging om de stad Naco in de staat Sonora in tenemen. werd door Mevi- caansche mitrailleurs-afdeelingen afgesla gen Algemeen wordt aangenomen, dat na den verpletterenden slag bij Jiminez en onder de omstandigheden, waarin de rest van t leger der opstandelingen verkeert, de revo lutie in Mexico definitief de kop is inge drukt. DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. Londen, 3 April. (V. D.) De vice-pre sident van de Amerikaansche Shipping Board. Plumer, heeft bekend gemaakt, dat de Shipping Board overweegt 150 van de 450 schepen te doen sloopen. Het sloopen der overige schepen kan niet geschieden, voordat zij door moderne vaartuigen ver vangen zijn. Bovendien wees Plumer er op, dat ook de verouderde schepen nog wel eens gebruikt kunnen worden, zooals in 1927, toen honderd van deze schepen wer den gebruikt voor het vervoer van graan, uit de Noordwestelüke staten, toen de oogst daar zeer groot was. MERKWAARDIG ONGEVAL TE HALEERSTADT. Te Halberstadt geraakte gisteren van een oud in zandsteen opgetrokken gebouw aan de Holzraarkt een 350 jaar oude stee- nen leeuwenkop los cn trof twee mannen. Een koetsier van een bierwagen liep een dubbele schedelbreuk op. In hopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Ook de tweede man kreeg zware verwondingen. De oorzaak van het ongeval wordt geweten aan nawerking van de vorst Moderne centauren. jM -- Calling* VOETBAL. CECOMB. AMERSF. EN GOOISCHE ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE. Zaterdag vonden de Wedstrijden Excel sior IC.J.V.V. en C.J.V.V. IIExcelsior II geen doorgang, omdat voor eestgenoem den wedstrijd geen scheidsrechter en voor den tweeden wedstrijd Excelsior II niet aan wezig was. Morgen gaat het eerste Elftal van C.J.V.V. naar, liaarn om B.S.K. I to bekampen. Hoewel het terrein do C.J.V.V.'ers parten zal spelen, kunnen zij, wanneer er flink sa mengespeeld en meer doortastender ge speeld wordt, de puntjes mede naar Amers foort brengen. C.J.V.V. II ontvangt Bloemenkwartier III uit Hilversum. Hier zal de eer wel gedeeld worden. DE ZWEMINRICHTINGEN. Verontreiniging van het water uitgesloten. De heer L. Pezie, exploitant van de Amersfoortsche Zwemschool schrijft ons, dat hij van Dr. .1. F. B. van Hasselt, voor zitter van het Comité van actie tegen de vervuiling van de Luntersche Beek. bericht hoeft ontv angen, dat een herhaling .der ver ontreiniging van de bassins van de zwem inrichting door vervuild beekwater voor taan zal uitgesleten zijn. Do heer Pezie heeft, zooalê misschien roeds bekend is, de toevoer van het beek water afgesloten en zijn inrichting wórdt thans uitsluitend gevoed door welwater. Dit welwater wordt in zijn loop naar de bassins eerst verwarmd cn ontijzérd en bereikt deze alzoo in volkomen zuiveren toestand. Daar deze doorstrooming dag cn nacht ononderbroken doorgaat heeft een zeer af doende biologische reiniging van het zwem water plaats. Proeven hieromtrent den vorigen zomer door de heeren van Hasselt en v. d. Boven- kamp genomen hebben dit ten overvloede bewezen. Door de verandering van de loop van het water bij Scherpenzeel, is het water uit de beek thans geheel gezuiverd cn Is vervui ling niet meer te wachten. Indien dus in den zomer het water der beek aan alle ei- schen zal voldoen, kon' het weder in de bassins worden toegelaten. Noodig is het echter niet. De bassins worden thans geheel uitge baggerd en het strandafgegraven cn van nieuw zand voorzien. Alles wordt weer op nieuw geschilderd en In gereedheid ge bracht orn de talrijke abonnees te kunnen ontvangen. De heer Pezie verwacht wederom talrijke abonnee"» en is het aan de Amersfoortsche burgerij om hem in zijn streven orn de in richting. tot, een modelinrichting te maken in ruime mate steun te verleenen. De Inrichting is óver e.enlge dagen ge reed en iedereen is welkom. Niettegenstaande de groot,ere exploitatie- kosten, zijn de tarieven hetzelfde gebleven en genieten de abonnee's. die zich voor 1 Mei opgeven reductie op den abonnements prijs. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Utrecht. In de gistermiddag gehouden gemeenteraadszitting van Utrecht is uitvoe rig van gedachten gewisseld over een voor stel van B. en W., tot wijziging van de sala risverordening der ambtenaren, in hoofd zaak betreffende wijzigingen in den salaris- slaat van de ambtenaren bij den bouw- en woningdienst, in verband met de nieuwe organisatie van dezen dienst. De besprekingen liepen voornamelijk over do voorgesteld plaatsing van den di recteur van den bouw- en woningdienst in een lagere loongroep in verband met de in krimping van den omvang van dien dienst (Deze plaats is thans open en moet nog vervuld worden). Wethouder Bekker wees er op, dat B. en VV. van oordeel zijn, dat de beteekenis van dezen dienst niet achteruit gaat, maar wél dat de omvang kleiner wordt, zoodat mede in verband met de re organisatie van den dienst, verlaging van salaris wel verdedigd kan worden, ook nog, wijl de gemeente zelf niet meer bouwt. Ten slotte werd het. voorstel om den di recteur van den bouw- eri woningdienst in de lagere salarisgroep te plaatsen, aangeno men met 17 tegen 1» stemmen, waarna het geheele voorstel van B. cn W. z. h. s. werd goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om aan het personeel van het brandwezen een tech nisch ambtenaar (salaris 2500 tot 3500) toe te voegen, werd na bespreking verwor pen met 23 tegen 7 stemmen. Tot leden der commissie inzake de on bewoonbaar-verklaring van 51 woningen werden benoemd do heeren Ruppert Bre- dero en De Weerd. Tot bestuurslid in do Openbare Leeszaal werd benoemd de heer R. Hagoort, redac teur te Utrecht van „De Standaard". Een voorstel van den heer Frijda om de behandeling van het voorstel van B. en W. in zake den bouw van arbeiderswoningen door de Utrechtsche Woningbouwvereni ging „Utrecht" en do Utrechtsche Woning stichting, uit te stellen totdat B. en W. prae- advlfts zullen hebben uitgebracht over een ingekomen adres van de vereniging van grond- en hulseigenaren „Het Eigendoms recht". werd verworpen met 17 tegen 16 stemmen, waarna met de behandeling van het voorstel een aanvang werd gemaakt. AMERSFOORTSCHE OPERA- VEREENIGING. E\en herinneren wij onze lezers er aan. dat de uitvoering van hedenavond aan vangt om half acht; Zaterdagavond begint de uitvoering acht uur. GARNIZOEN. Bij Kon. besluit is aan den Reserve- Kapitein L. IJpma, van het 21e R. I. te dezer stede, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag als zoo danig uit den militairen dienst verleend. C. L. BUCZACZER. t Op 56-jarigen leeftijd is in het St. Eliza beth's ziekenhuis overleden do heer C. L. Buczaczer, die de laatste Jaren bet Berg- hotel exploiteerde. Met zijn komst alhier pakte de overledene de organisatie van het Berghote! krachtig aan, zoodat het onder zijn leiding een inrichting werd die ook buiten Amersfoort een goede klank had. Vooral de theetuin aan de overzijde, bekend als een der mooiste plekjes uit ons land, lokte des zomers vele bezoekers, bij wie Amersfoort's hoogste punt immer een aan- genamen indruk achterliet. VREDES-GROEP. Openbare bijeenkomst van do afdeciing Amersfoort. In de foyer van Amicilia had gister- vond een openbare bijeenkomst plaats van do afdeeling Amersfoort \an de Vre- des-groep, die door een vrij groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Als sprekers traden op do heeren Arie H. Willemse uit den Haag cn A. T. Bus uit Amsterdam. In haar openingswoord heette de presi dente, mevr. douarière van den Bergh-van Teyn de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide sprekers en lichtte in het kort de bedoeling van deze bijeenkomst nader toe, n.l. het bevorderen van het Vre deswerk en het verbreiden van de Vre- desgedachte. Causerie van dan beer Willemse. Na deze korte inleiding hield de heer Arie II. Willemse uit den Haag bij een utgebreide serie lichtbeelden een causerie over „het verleden, het heden en de toe komst" beschouwd van uit het standpunt van de vredesgedachte. De heer Willemse vertoonde allereerst eenige lantaarnplaatjes uit het verleden en deed daarbij uitkomen, hos de openbare opinie vroeger was ten opzichte van hen die in de oogen van de menigte anders wa ren dan zij zelf. Spreker bracht in herinne ring, hoe velen vaak onrechtvaardig mis handeld en gefolterd zijn, omdat men meen de dat zij iets misdreven haddon. Er is in dio openbare opinie van %-oorheen een bres geschoten en veel is er te dien opzichte veranderd. En hoe staan we nu ten op zichte van den oorlog. Vergeleken bij vroe ger is ook die veranderd, doch niet in gun stige beteekenis. Na hierover breedvoerig te hebben uitgewijd komt spr. tot den wa penstilstand en het Vredeswerk van den Volkenbond. In een gloedvol propagandis tisch betoog schetst spreker het vele, dat reeds door den Volkenbond voor den Vrede is gedaan cn nog steeds verricht wordt, waarbij hij de namen noemt van enkele vooraanstaande personen, die aan het vre deswerk zijn verhonden. De heer Willemse besloot zijn causerie met een opwekking tot allen om mede te werken aan het schoone werk, het opbouwen van de vrede cn de vredesgedachte. De heer woord. Bus aan het Hierna sprak de heer A. F. Bus uit Am sterdam over „De bedoeling der Vredesgroe pen." Het ddel van de Vredesgroepen, al dus spreker, is het ideaal van „vrede op aarde" te verwezenlijken. Er zijn heel veel vredcs-leuzen, waarmede iedere vrerlos- vriend volmondig kan instemmen. Toch staan zeer velen nog sceptisch tegenover de vredesgedachte. En het is hot streven der vredesgroepen om deze sceptische ge dachte te overwinnen. Daarvoor is echter een groote kennis van zaken noodig. Die kennis, aan het volk te brengen, geba seerd op feiten die hebben plaats gehad, in het werk der vredesgroepen. D? vredes groepen in de verschillende plaatsen zijn dus in zekeren sin dienst-organisatie's in dienst van' den vrede. Nu is het te betreuren dat er tusschen de verschillende vredesorganisaties dikwijls een soort naijver en concurrentie bestaat. Spreker ziet echter in het verspreiden cn verbreiden van de vredesgedachte geen en kele concurrentie. Alle organisaties die zich ten doel stellen de vredesgedachte te propa- geeron acht spr. een vriend van den vre de. In verband hiermede wijst dc heer Bus op de verschillende vereenigingen, die zich hebben aangesloten bij de Nooil-Meer-Oor- Iog-Fedoratie. Sprekende over het verspreiden van de benoodigde kennis memoreert de heer Bus op de openbaarmaking dér geheime ar chieven. Het publiceeren ,'an stukken uit geheimo archieven acht spreker een uit stekend middel om die kennis te propa geren. De heer .us wijst er met nadruk op. dat er in het geheele volk, in alle rangen en lagen van de maatschappij geen enkele wil tot oorlog valt waar te nemen. En in de landen waar het volk wel den oorlog wil Is het automatisch tot die gedachte opge zweept. In het vervolg van zijn betoog vestigt spreker er den aandacht op, dat alleen waarheid kan lelden tot het doel dat.de vredesgroepen nastreeft Alle geschillen moeten worden opzij gezet voor het opbou wen van het hoogste en heiligste ideaal „V rede". De presidente dankte hierna, de sprekers voor hun belangrijke woorden, waaruit al len ongetwijfeld veel geleerd zullen hebben. Nadat mej. W. Lochtenberg die ook voor den aanvang een piano-nummer ten gehoore had gebracht nog de Friedens- marsch had gespeeld, werd de bijeenkomst gesloten. Met ingang van 8 April zal de route en de diens/regeling ivorden gewijzigd Zooals wij reeds eerder vermeldden, zal met ingang van 8 April a.s. de dienstrege ling cn de route van dc autobus naar Utrecht een wijziging ondergaan. Vanal dien datum zal de standplaats van deze bus niet meer zijn de Varkensmarkt, doch da Kampstraat bij Groote Sint Janstraat. Van dit punt zal dc route zijn Kampstraat, Lan- gestraat, Varkensmarkt Utrechtschestraat, Utrechtscheweg tot Rustoord, dan Regen- tessclaan, Stationsplein, Barchman Wuy- tiei slaan, Daam Fockemalaan, Utrechtsche weg. De bussen, dit uit Utrecht komon, zullen echter vanaf de Varkensmarkt niet door da Lnngestrant naar de Kampstraat rijden, doch langs den Zuid-Singel, Kleine Sint Janstraat en Beestenmarkt In de binnen stad zal dus het één richtingsverkeer worden toegepast. Voor hot verkeer in de stad zal het minimum-tarief gelden. Deze nieuwe route door de stad zal onge twijfeld door zeer velen met genoegen wor den ontvangen,, terwijl ook het Berg-kwar- tier met deze nieuwe route ten zeerste ge baat is. En aangezien ook do vernieuwingen aan den Rijksstraatweg naar Utrecht nu ten einde loonen. zal ook hierdoor geen stagna tie in het bedrijf meer zijn te venvachten. Wij twijfelen dan ook niet of dc autobus dienst op Utrecht, die reeds zeer populair was, zal, nu dc directie alles in het werk stelt om net publiek nog meer te gerieven, zich in een irrootere belangstelling mogen verheugen. Bii dit nummer bieden wij onze lezers de volledige dienstregeling aan van den autobusdienst. AUTO RIJDT MET VOL GAS TEGEN EEN BOOM. Do auto vernield, de bestuurder gewond. i Om vier uur reed een automobilist uit den Haag op den Hoogeweg, toen hij links een ander voertuig wilde passeereu, wegens een defect aan de gasregeling, met vo.He -vaart Tegen een boom. De' bestuurder kreeg een hoofdwond. BRAND IN DE GROOTE HAAG. Bewoners cn buren voor komen erger. Gisteravond om zes uur werd de brand weer gealarmeerd voor een uitslaanden braad in de Groote Haag. Een groote brand is voor dit ^volkrijk stadsgedeelte niet zonder gevaar. Toen de politic- en brandweerspuit ter plaatse waren, bleken de bewoners en buren de brand, welke in perceel G6 ontstond, mejt emmers water in de kiem te hebben ge smoord zoodat de brandweer kon inrukken. DE RIOLEERING VAN DEN UTRECHTSCHEWEG. Het verloop van de werkzaam heden. Na de rioleering van de Arnhcmschcweg ia nu de Utrechtscheweg aan de beurt geko men. Bij den brug aan den Utrechtscheweg is men reeds begonnen met het slaan van de noodige bronnen. Het grondwater zal daar ter plaatse drie meter moeten worden ver laagd, aangezien <le buizen daar op een diepte van pl.m. 7 meter komen te liggen. In verband met dezo werkzaamheden zal do Weyei-sstraat dezer dagen voor alle verkeer worden afgesloten, terwijl ook de brug, die nu reeds voor zwaar verkeer gesloten is, ook voor alle rijverkeer gedurende een week af gesloten zal moeten worden. Om echter zoo weinig mogelijk stagnatie te veroorzaken, zullen de werkzaamheden in verschillende gedeelten worden verricht. Eerst het gedeelte van den Utrechtscheweg tot aan den Snouckaertlaan, dan tot Nederberg, daarna tot de spoorwegovergang cn ten slotte tot de Westerstraat Is de Utrechtscheweg gereed de N.V. Aannemersbedrijf v. h. T. van Hoo- gevest hoopt hiermede over SVo k 4 maanden gereed te zijn dan zal de Berkenweg vol gen, waarmede ongeveer één maand gemoeid zal zijn, zoodat het geheele riolecringswcrk hoogstens vijf maanden zal vorderen. Over de werkzaamheden zelf valt uit den aard der zaak weinig bijzonders te zeggen, aangezien deze dezelfde zijn als bij de Arn- hemsche weg. De betonnen huizen wórden gemiddeld op eèn diepte van 4 meter in den grond gelaten. Interessant is het misschien te weten, dat de buizen bij stukken van één meter worden neergelaten. De grootste bui zen hebben een afmeting van 90 X 135 cm. Een stuk van 1 meter van zoö'n „buisje" weegt 1635 Kilo. De kleinere buizen van 80 X 120 cm. hebben een gewicht van 1350 Kilo per meter. Hieruit volgt dus wel, dat het geheele werk niet zoo gemakkelijk is, als het er oogcnschijnlijk wel uitziet Er wordt met den meestcn spoed gewerkt zoodat wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voor doen, het geheel in uiterlijk vijf maanden ge reed zal zijn. EXAMENS. Bij het te Den Haag gehoudqn examen stenografie, systeem „Groote" slaagden o.m. onze stadgenooten mej. Tiny Koetsier en mej. Llentje Koops, beiden leerlingen van het Instituut „Spido" alhier.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2