AM ERSFOORTSO-IDAGBL4D Theekoekjes. Vrijdag 5 April 1929 ..DE EEMlAiNDEü' 27e Jaargang Ke. 233 i BINNENLAND. ONVERBETERLIJKE MISDADIGERS Brandkast te vergeefs geforceerd Verschillende soorten Maison de Jager Zn. FEUILLETON. De Plaatsvervanger DIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot geneeskundige bij de me dische afdeellng der Rij^sverzekertagbank H. S. van der Stemoel. arts te Utrecht. Op verzoek eervol ontslagon Mej. M. A. C. Schutter, als adjunct-accountant bij de directe belastingen te Groningen. Met ingang van 1 April op verzoek eer vol ontslagen de Eerste Luitenant lr. C. M. J. A. F. Nicolas, van het Regiment Kust- artillerie. Benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de heeren C. B. F. Daamcn en L. van Loon, artsen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Men meldt ons uit Haarlem Gisternacht half één liep een ingezetene dezer gemeente langs het Nassauplein. Hij zag, dat een man door liet raam het ban ioorgebouw van de Kamer van Kooph «.li-lel binnenging en waarschuwde toen onmid dellijk do politie. Eenige agenten et* een reeheurcheur begaven zich naar het perceel en alarmeerden den concierge. Bij onder zoek werd in het gesloten kantoor va.» mr. B. Bouman een man aangetroffen. Deze bleek in het bezit te zijn van een volledig stel inbrekerswerktuigen, terwijl hij zich alle sleutels van den secretaris van de Ka mer van Koophandel had toegeëigend, om daarmede de kluis, kasten, enz. te kunnen openen. Eenige plakzegels, 6igaren, enz. had hij reeds uit lessenaars genomen. De man, die bleek te zijn de 41-jarige koopman J. C. uit Den Haag, werd in arrest gesteld. TRAMFUSIE IN DEN ACHTERHOEK. Donderdag 2 Mei wordt ten Provincie- huize te Arnhem een vergadering gehouden van directies en commissarissen der vol gende tramwegmaatschappijen Geldersche Stoomtramwegrnij.; Tramwegmij. Zutfen— Emmerik; Geldersche Westfaalsche Stoom tram; Tramwegmij, De Graafschap en de Geld. Overijsselsche Tramweg-mij. Op deze vergadering, die geleid wordt door den heer J. J. Stieltjes, inspecteur- generaal der Spoor- en Tramwegen te 'sGravenhage, zullen de fusieplannen in bespreking komeen. DE HONGAASCHE KINDEREN IN NEDERLAND. Wil ontvingen een prospectus van een herdenkingsalbum van het liefdadigheids werk ten bate van Hongaarsche kinderen in Nederland, door Mevrouw Irene van Schei- van— Balogh. Het Het in de bedoeling der schrijfster om tlles. wat In de bijna 10 jaren van Holland- sche liefdadigheid ten bate van de Hon gaarsche kinderen gedaan is, in dit boek te beschrijven. Vooraanstaande persoonlijkheden, zoowel van Nederlandsche als van Hongaarsche zijde hebben hunne herinneringen en op merkingen over kenmerkende gebeurtenis een in het herdenkingsalbum beschreven. De zuivere opbrengst van dit werk zal gebruikt worden om de Hongaarsche kinde ren, die voor goed hier zijn gebleven (het zijn er een kleine 2000). in een verecniging bijeen te brengen, voor hen in verschillen de plaatsen in het land clubhuisjes of ver enigingslokalen te stichtten, daar cursus- Ben en samenkomsten te houden om hun het verlat n vaderland niet te doen verge ten. cm hun liefde voor dit zoo rampzalig get.'nffen volk niet te laten verminderen, opdat zij zoodoende in hun nieuw vader land altijd trouwe kinderen van Hongarije blijven. Het werk zal verlucht worden met tal rijke Joto's terwijl op de omslag een repro ductie- in kleuren voorkomt van het glas raam dat H. M. de Koningin bij haar 25 jarig regeerings-jubileum door dankbaar Hongarije werd geschonken. Een door rechercheurs verijdelde diefstal van 4C0Q aan coupons Idealen zijn onmogelijkheden, die het le ven mogelijk maken. Reindersma. In den nacht van 16 op 17 November j.l. heeft perceel Singel 270 te Amsterdam be zoek gehad van een drietal in donker Am sterdam zeer bekende en in hun vak uiterst bekwame leden van het inbrekersgilde. Na met behulp van een breekijzer de deur van het gelijkstraats in het perceel onderge brachte kantoor en magazijn te hebben opengebroken, begaven de heeren zich naar de eerste étage, waar een zaak in meubel stoffen is gevestigd. Een aantal coupons smf. ter waarde van niet minder dan 4600 werden in de gang van het perecel klaar gezet: vervolgens begaven de drie getrou- wpn zich naar de benedenverdieping, waar zij hun krachten beproefden op een daar aanwezige brandkast, toebehoorende aan een concurrent van den boven wonenden koopman. De heeren kantelden het meubel, maakten er verschillende onderdeelen van kapot en boorden er eenige gaten in. Maar ondanks hun bekwaamheden slaagden zij er niet in om tot den inhoud door te drin gen. Doch in elk geval waren de coupons er nog; één van het drietal verliet het per ceel om een handkar te gaan halen, ten einde den lanc niet lichten buit te kunnen wegvoeren. F.n hiermede was voor twee gewiekste rechercheurs, die de gedragingen van het drietal reeds geruimen tijd hadden gade geslagen, het oogenblik van ingrijpen ge komen Zij gingen met actieve medewerking van een agent tot arrestatie over en het gevolg was. dat 10 Janauri j.l. voor de Vierde Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank terecht stonden de 34-jarlge boekbinder Ji W. R.. de 19-jarige diamantslijper G. F. K. en de 48-jarige koopman P. J. E. M. B. Het drie tal bekende volmondig en op 24 Januari veroordeelde do rechtbank R. en B leder tot vier jaren gevangenisstraf, terwijl zij K.. wiens verleden, hoewel alles behalve brandschoon, gunstig afsteekt bij dat van zijn kameraden, drie jaren gevangenisstraf oplegde Alleen R. en B. gingen van dit vonnis in hooger, beroep en gister stonden zij terecht voor het Amsterdamsche gerechtshof. R. meende dat de hem opgelegde straf veel te zwaar was, wa-arop president mr. Jolles het lijstje van verd.'s vele straffen o a. een van vijf jaren, hem in 1916 ge geven opsomde. En B., vindt U uw straf ook te zwaar? Dan zal ik U ook maar eens aan uw zon- den registeren herinneren! Er blijkt dan. dat dit heerschap bii elkaar een en twintig jaren celstraf heeft opge knapt, de eerste op li-jarigen leeftijd. Pres.: ..Kunt II geen werk krijgen Verd. B.: ..Dat is voor ons menschcn on mogelijk. Als wij iut de gevangenis komen, staan we moederziel alleen in de maat schappij. Je verkeert in een slechte omge ving en als je dan geen geld hebt en er komt een kennis, die je het een of ander voorstelt, nou, dan ga je weer den slechten weg op De waarnemend procureur-generaal, Mr. Andringa, zeide zich met het vonnis van de Rechtbank te kunnen vereen i gin gen, ge zien het zware strafregister der beide ver dachten Spr. kon zich best indenken dat de reclasseering zulke misdadigers niet aan werk kan helpen. Kisch: bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Als verdedigers van B. en B. traden op resp. Mrs. Jhr. S H. S. de Banitz en Huyer, die beiden clementie pleitten. Uitspraak over 14 dagen. VRIJSTELLING VAN BELGISCHE- WEGENBELASTING. Restitutie van gedane betalin gen. In aansluiting aan een vorig bericht om trent de "o uitzicht gestelde "vrijstelling van het betalon van wegenbelasting in België voor Nederlandsche automobilisten en restitutie van de sedert 1 Januari 1929 be taalde Belgische belasting kan thans wor den medegedeeld, dat uit Brussel de offi- cieele bevestiging is ontvangen, dat bij be sluit van 30 Maart j.l. Nederlandsche auto mobilisten en rnotorwielrijders zijn vrijge steld van de Belgische belasting, op ver toon van hun Nederlandsche vvegenbelas- tingkoprt, benevens eon paspoort of bewijs van Nederlanderschap. In verband hier mede behoeft men dus voortaan geen „car net de sé'our" meer te hebben en zijn de daaraan verbonden formaliteiten bij het b.nncnkomcn en verlaten van België ver vallen. De vrijstelling geldt niet voor: A. Nederlanders, wier motorrijtuigen al leen in België gebruikt worden; B. Nederlanders, die zoowel in België als Nederland gevestigd zijn, C Nederlanders, bedoeld bij art. 4, 4e lid der Nederlandsche Wegenbelastingwet, wier motorrijtuigen niet meer dan 60 dagen per jaar worden gebruikt cn die deswege slechts Vi der wegenbelasting betalen. Zij die dit wenscben kunnen een attest betreffende de vrijstelling van de Belgi sche beiQ6ting verkrijgen. Zij moeten zich dan? toe wenden tot den ontvanger der di- »ectc belastingen, wiens kantoor het dichtst btj de laats waar zij gewoonlijk de grens Overschrijden, gevestigd is. Het attest is even lang geldig als de Nederlandsche be- laslingkaart, doch niet langer dan tot 31 December van het loopende jaar. Voor den eventueel overhlijvenden tijd wordt een an der attest afgegeven, ingaande 1 Januari. Da vrijstelling wordt geacht te zijn inge gaan op 1 Januari 1929. Om terugbetaling van de sedert dien datum betaalde belas ting te verkrijgen, dient de belanghebbende een verzoek te richten tot het Belgische ministerie van Financiën te Brussel, onder overlegging van alle noodige Inlichtingen en boscheiden (Belgische belastingboekje, „car net de séjour".) WETHOUDER MET EEN BIJL BEDREIGD. Een lievo bezoeker. Tijdens het spreekuur van den wethou der voor sociale zaken van Arnhem, den heer Meijer, bevond zich onder de men schep. die hem wat te vragen hadden, een berucht Individu. Toen deze met den wet houder alleen was. nam hij een uiterst bru tale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer trachtte hem te kaftneeren. doch de man haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wethouder daar mede den schedel te zullen inslaan. Met veel moeite gelukte het den wethouder om den man wat tot bedaren te brengen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig bekend staande individu werd door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring overge bracht. (Hbld.) W. H. VAN DER NAT. De kunstschilder W. H. van der Nat te Lgiden, die van einde December 1927 reeds ernstig ongesteld Is geweest, is aan het her stellen. Een bronchitis, verwaarloosd, door dat de voorbereiding van tentoonstellingen te Haarlem en te Groningen den schilder geen tijd lieten, ontwikkelde zich tot een bedenkelijke longziekte. Ofschoon het nog wel geruirnen tijd zal duren eer de patiënt zijn geliefd werk kan hervatten, is er toch in zijn ziekte een gunstige wending geko men, naar wij vernemen. Dit bericht zal zeker door de talrijke vrienden .van den sympathieken en be gaafdeen kunstenaar met blijdschap wor den ontvangen. (N. R. Ct.) BEWAREN VAN FOSSIELEN. De heer van der Hoeven heeft den Minis ters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen cn van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de Minister kennis cenomen •an het ar ikel „Jean André de Ljc", van ars. A. B. van Deinse, te Rotterdam, vc om komende in d* Mieuwe Rotterdamache Cou- ranf van 12 Of'ober 1928, avondblad geillue Ireerd bijblad 1 2. Zijn de Mtnisters niet van oordeel, dn» maatregelen moeten worden getroffen, ten einde te viinUn fossiele resten bij den aan lag van het l'wc nte—Rijnkanaal behoorlijk la doen bewaren in Rijks- of (en) in ge meentemusea? 3. Is. in het bijzonder, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschoppen ieid om, in overleg met de Nederlandsche hoogleeraren in de geologie en palacontalo- gie aan onze Rijksuniversiteiten, een rege ling te treffen, zoodanig, dat, voor onze ken nis van den Nederlandschen bodem, zooveel mogelijk van het tevinden materiaal be waard worde? 4. Is, In het bijzonder, de Minister van Waterstaat genegen, aan de Ingenieurs en opzichters, betrokken bij den aanleg van genoemd kanaal, zoodanige opdrachten te verstrekken, dat al het te vinden materiaal onmiddellijk behoorlijk worde verzameld cn opgezonden naar een onzer Rijksuniversi teiten, ten einde daar nader te worden be studeerd? DR. D. A. W. H. SLOET. In h"t R. K. Apologetisch tijdschrift' „Het Schild" geeft de heer Piet Kasteel een ka rakter- en levensschets van dr D A. W. H. Sloet, pastoor te Abcoude, die Zaterdag zijn gouden priesterfeest viert, „geadeld door geboorte en door een wetenschappelijke werkzaamheid, die met een eere-dóetoraat werd erkend, eere-kanunnik van het metro polian kapittel en eere-voorzitter van de vereeniging, die mede door zijn initiatief ontstond en „Het Schild" schonk aan Ne derland", zoo schrijft de heer K. Dr. Sloet is in 1879 tot priester gewijd. „Als huis-kapelaan van een familie in Zecuwsch-VIaanderen hoorde de pas-gewij de van de Fransche cultuurwereld on in hetzelfde jaar, dat Schaepman de Kamer inging, leerde Oude-Pekela kapelaan Sloet kennen, die korten tijd daarna rector werd te Oldenzaal bij Duitsche Benedictinessen De priester-cdelman kwam in de industrie streek vanzelf in aanraking met het arbei dersvraagstuk. Hij was de steun van den no- beien dr. Aricns, die in Enschedé de sociale kapelaan werd; samen richtten zij „Do Ka tholieke Werkman" op en zetten trots veel tegenstand hun organiseering der arbeiders door. Getweeën legden zij dn grondslagen van de katholieke drankbestrijdersbewe ging". Ook als theoloog heeft dr. Sloet eon groo- ten naam; met anderen leverde hij een ver- talipg van het O. T. voorts maakte hij ver talingen van het Marrus-evangelie en de Apocalypsis. en schreef een boekje „Heeft Jezus het Pausschap niet gesticht?" Ook polemiseerde hij met de hoogleeraren Bol land cn Eerdmans. HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF WORDT STILGELEGD. Naar wij vernemen fs in de verhouding tusschon de werkgevers- en de werknemers organisaties in het houtbedrijf te Zaandam, na het kenbaar maken van de eischon en het aankondigen van de staking door de arbeiders, geen wijziging gekomen, zoodat Maandag a.s. de staking in het houtbedrijf een feit zal zijn. Ruim 809 houtbewerkers zullen bij het conflict betrokken zijn. De besturen der werknemers-organisaties zijn telegrafisch opgeroepen door den rijksbemiddelaar mr. de Vries, om Vrijdag morgen te elf uur in Den Haag te komen, teneinde inlichtingen te verstrekken om trent het geschil In het houtbedrijf. (V o 1 k). SPOCRWEGVERORIBT. De Nederlandsche spoorweg is Een heelo leuke gast! Hij schenkt ons vele lusten doch Ook kolossaal veel last! Veronderstel; Een trein vertrekt Om zeven uur. U bent Om tien voor zeven kant en klaar Vóór het station present' U gaat dan rustig naar 't perron En daar ontdek je dan: F.en treintje staat haast halfweg Baara Dus loopen wat je kan Maar het perron dat blijkt te lang U incasseert do pech Want juist als U bij treintje komt Dan sukkel-draft ie weg! Wanneer U van een lange reis Weer nadert onze stad Dan komt op 't laatste oogenblik In Uw plezier de klad! Want stopt de trein en waant U zich In 't U zoo dierbaar oord Omdat de conducteur, dan roept: ..Uitstappen, Amersfoort," Dan ziet U in het vaag verschiet De vaak verwenschte trap U staat aan de Vlasakkers en Huilt om decz' spoorweggrap! Met moed begint U aan den march! Om acht uur vóór 't perron Om kwart na achten, staat U dan Als 't meevalt voor 't station! O. rTèrbaar Ncérlandsch Spoorbedrijf Ik loop me „kleurenblind" M'n zooien slijten door 't grove Zio dat g'er wat op vindt! Bewaar ons voor dien reuzen-sjouw En doe zooals het hoort On 't kaartje staat geen Baarn.maar we! Heel duid'Iiik: Amersfoort! En doet ge 't niet. stel dan met spoed Een "schoenlapper An Die 't schoeisel door uw schuld genekt Ons gratis makon kan!1 GRÓEGRÓE. (Alle rechten voorbehouden). HET ONGELUK IN DE HAARLEM- MERTREKVAART. Men meldt ons uit Zotarwoude Gitermorgen vroeg werd in de R. K. kerk alhier de plechtige uitvaartdienst ge houden van de drie slachtoffers van het on geval op Tweeden Paaschdag. waarbij eeri paard voor een wagen was geschrokken, waardoor de wagen met de inzittenden in de Hnarlemmertrekvanrt terecht kwam met het bekende noodlottige gevolg. De kerk was vol. toen Deken Jansen, ge assisteerd door Kapelaan Boon van Delft en Kapelaan van Dael van Zoeterw-iude,. den plechtigen uitvaartdienst hield. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Bur gemeester van Zoeterwoude, voorts Dr. Kortmnnn, Prof. Wiekei van Warmond, Kapelaan van Diest uit Amsterdam Nd. den uitvaartdienst .schreed de stoet naar de B.K. Begraafplaats ..Zuid-Qpurt", waar do ter nardebestelling plaats vond onder overgrooto belangstelling. Er werd niet ge sproken. Langestraat 56 Telef. 115. *.-• door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 13 „Niet gewond?" „Niet gewond." „Niet krankzinnig?" „Precies zooals hij altijd is." „Aan boord van de Amstel?" „Aan boord van de Amstel." „Zweer Je dat bij de ziel van je moeder?" .Ik zweer niet Wat ik gezegd heb, heb ik gezegd; dat is mij voldoende, het dient ook voor u voldoende te zijn." Tarrell keek nog gemeenyr, zoo mogslijk, dan zooeven. Hij haalde de schouders op, balde zijn vuisten cn keek den ander aan mét een zeer onvriendelijken blik. „Als list waar is. wat ge gezegd hebt, zal het mij voldoende zijn en ook als hei een leugen ia God helpe je, man, als het een leugen is: je weet hoeveel er mij aan ge legen ia hem te ontmoeten. Ik zou er nu best aan toe zijn als jU niet tusschenbe'den gekomen was met je vervloekte bemoei zucht. Wat Ik doorgemaakt heb. toen ik boorde van die aardbeving h er' Ik dacht bij me zelf. als er lets met dien jongen geheurt» Vriend, als je mij voorgelogen hebt, dan was het beter voor je dat je maar dood was, ik zou Je vinden!" HOOFDSTUK VI. De eerste woorden van een brief. De eerste lichten van Napels waren reeds vaag te onderscheiden. Een stoomboot doet de reis van Messina naar Napels in tien uur ongeveer, soms sneller; de „Bella Jones" niet alzoo. Die nam er ongeveer veertien uren voor, onder gunstige omstandigheden. Het was bijna middernacht. Zij hoopten over ongeveer twee uur aan de kade te liggen. De reizigers, die niet zeeziek waren, waren opgewekt en zeer verlangend. *t Leven was voor de meesten zeer eentonig ge weest; nu zou er eens iets nieuws in hun leven gebeuren, een nieuwe bladzijde zou worden omgeslagen. Wie kon zeggen wat daarop geschreven zou staan? Dat was een vraag die zij elkaar opgewonden voorhiel den. Kate Hallam en Percival Talbot stonden n-er de railing geleund, dicht bij elkaar. Er scheen heel wat gebeurd te zijn sedert zij Jien morgen Messina verlaten hadden. Men :ou zeggen dat ze elkaar jaren gekend had 1en in plaats van enkele uren Vriendschap ;.s geen kwestie van tijd; soms wordt het zaad uitgestrooid in den morgen en de jloem staat voor den nacht in vollen bloei. En vooral is dat het geval tusschen een man Sn een vrouw. Zij v.ts het die op dit oogenblik sprak; haar oogen dwaalden naar-de lichten in de verte. „Het is of het heel lang geleden is dat ik in Napels was". „En ik ben er nooit geweest". „Het ls werkelijk iets heel belachelijks k ben net ik weet werkelijk zelf niet hoe Het is zulk een gek gevoel absoluut niet ie weten wat Ik deen moet Wat moet ik toch uitvoeren als ik daar aankom? Ik heb geen stak kleeren, behalve wat ik aan heb •jn die zieri er uit! Net vodden'" ,Ik wou u toch zoo graag iets zeggen; ik heb den heelen dag al mijn best gedaan, maar u hebt mij steeds belet uit te spreken.' „O ja? Ik wist niet dat ik u ooit belet heb te spreken; u hebt sommige heel nerkwaardige dingen verteld." „Ik wou u zeggen wie ik ben en al zoo meer; en dan wou ik u een voorstel doen." Z'j zweeg, en hij ook; het was of hij wacht te op haar pérmissie om te spreken'. „Ja, weet u", zeide ze eindelijk. „Ik weet nog volstrekt niet of ik u mijn vertrouwen wil schenken en daarom vind ik het niet aardig, niet mooi zelfs u toe te staan mij uw vertrouwen te geven. U zou mij mis- chien een geheim willen vertrouwen, dat ik werkelijk liever niet wil hooren en dan zou u er later stellig berouw over hebben. Ik heb nooit in mijn leven berouw gehad over iets dat ik gezegd of gedaan heb". ,Dat kan niet waar zijn; iedereen heeft wel eens dingen gezegd of gedaan waar hij 'ater spijt van heeft Ik weet dat zeker van mij zelf." „Ik geloof dat dit een kwestie van aanleg is. Ik wil graag bekennen, dat ik een heele boel dingen gedaan heb die ik evengoed niet had kunnen doen, maar ik heb ze nu eenmaal gedaan; en ik trek het mij niet mn. Zoo ben ik nu eenmaal". „Ik vrees van i k niet. Ik wou dat i k ook ;oo was." „Nu dwaalt u weer van het onderwerp if. maar ik ben van plan op het bewuste >unt terug te komen. Luister. Mijn levens -eschiedenis zooveel Ik er u van vertel 'en moet. is heel kort en Ik vertel er u al -en van wet u weten moet in deze omstan 'ierheden. Mnn r>°a*n ls Talbot zooala v veet Percival Talbot. U weet lets van dr Talbots ik zal u niet vragen wat Ik denk dat u iets weet van mijn onlangs over 'eden oom den zeer bekenden Reginald. It noet erkennen dat hij een weinig zonder ing was". „Ik heb gehoord dat hij een zeer uniek aersoön was." Die woorden werden op zulk een eïgen- aardigen toon uitgesproken, dat hij er een weinig om lachen moest „Een uniek persoon? Ik zie dat u wat van hem weet; het is een goede definitie. Wij hebben er nooit oneenigheid door gehad misschien omdat ik zelf óok wel wat uniek ben". „Ja, dat kan ik wel begrijpen." „Dank u. Ik weet niet of u de woorden in ie zelfde beteekenis bedoelt. U kunt zeggen wat u wilt; wij waren het niet altijd mei elkaar eens, maar ik was al de familie die hij op de wereld bezat en op zijn sterfbed heeft hij dat bedacht Ik had nooit een cent van hem verwacht te ontvangen; ik geloof lat hij het grootste gedeelte van zijn geld op en zonderlinge manier gekregen had." „Ja, dat geloof ik ook". Hij keek haar even aan in de duisternis. „Ik zie, dat u heel wat van dien man af weet. Ik was op de Yukon-rivier; in mijn leven was Jk er niet- zoo ellendig „an tot geweest toen ik de tijding ontving. Ik wou het niet gelooven; ik kon het eenvoudig niet Niet alleen dat ik aan rnijn laatsten dollar ioe «vas; in alle opzichten ivas ik er akelig aan toe. Ik zal u iets vertellen m dat is een geheim: ik dacht in het ge heel niet meer aan den ouden man. Ik had o jaren nlete van hem gezien of gehocrö iln heele persoon was uit mijn geheugen •litgewischt als ik ooit veel var hem heb afgeweten. En toen kwam de tijding van -ijn dood ach hij was voor mij al vijf jn-twintig jaar dood geweest en toch was hij pas gestorven en had mij al wat hij be zat nagelaten. En ik.was wei op zijn dood voorbereid en op het feit dat hij mij al wat hij bezat had nagelaten, maar dat het een aardig sommetje bedroeg, dat wist ik niet, De tijding van mijn gelukje verspreidde zich daar ginds al spoedig.-Ze feliciteerden mü an wilden weten hoeveel ik gekregen had. Ik zei dat ik wel wedden wou van niet meer dan honderd dollars op zijn hoogst, maar niemand wou die weddenschap aangaan".' Hij zweeg; zij meende dat hij lachte. Ze had al ontdekt dat hij zoo stilletjes in zich zelf kon lachen. Meer 'dan eens sedert z?)- hern kende, scheen hij zulk een binnenpretje \p hebban. Hn cincr voort „Ik schreef naar 't notariskantoor, waar Ik* het eerste bericht van ontvangen had. wé informeerde of het veel was wat mijn oora mij had nagelaten Want dat ik het daar best had. Best! het mocht wat! U had m(J moeten zien: een gescheurde broek en een kapot hemd en verder niets, maar dat hoef den zij niet te weten al weer een geheim tusschen ons beiden. En ik voegde er b!j dat als het een beetje was. zij het mij maar moesten zenden, omdat mijn zaken het mij haast niet veroorloofden dat land te ver late-.» tenzij het eenigszins t** moeite waard was En wij dat is te zeggen - ik teen- de het geld voor oen pontzee! var een vriend die vertrouwen in ót- zaak had Met den volgenden mail ontving ik een r»rte? met de mededeel!ng dat mijn oom eon zeer tUk man was toen hij stierf, hU wist niet preelaa hoe rijk F.en gedeelte van zijn geld bestond uit bezittingen die niet eemakke-' lijk te taxeeren waren, maar de notaris dacht dat Ik mij zelf als eigenaar kon be schouwen van ongeveer een milhöen pond sterling". l fWoFdt inmriVnili

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5