WIJNHANDEL J.A. SCKOTERMAN& Zn. Gewas 1920 St. Emilion i 1.40 f 56.- DE AMSTERDAM—RIJNVERBINDING HET DEBAT IN DEN AMSTERD. RAAD Burgemeester deVlugt op de bres! UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 De ingediende motie met 2120 stemmen verworpen heer Wentholt niet weten van een kanaal door de Geldersche Vallei. Wanneer zoo de feiten staan, mag men toch vragen: Wat is er daarna gebeurd? Het is nog geen negen maanden geleden, dat er nog tal van be zwaren bestonden bij B. en W. tegen het Vallei-plan. Spreker vindt den draai ont stellend en hij heeft de nota met ont stelling gelezen. Bovendien wordt het plan- Wijk bij Duurstede nog verbeterd, zoodat dit laatste plan zeker valt te verkiezen bo ven het Vallei-plan. Spreker kan zich voor stellen, dat het Gemeentebestuur van aanvankelijk voor dit standpunt gesteld, mits er voorwaarden werden vervuld. Aan die voorwaarden is tegemoet gekomen. Ook de ingenieur Köhler, die voorstander is van Wijk bij Duurstede, heeft verklaard dat het Vallei-kanaal een goed kanaal is. Het is in het belang van onze haven, dat er zoo spoedig mogelijk een Rijn-verbinding komt. Spreker komt thans tot de gemaakte op merkingen. Hij verklaart dat de ingenieur Kohier en ook de havenmeester verklaard hebben, dat de IJ- en Eem-meren geen ge vaar zullen opleveren voor een veilige vaart. Op die uitspraak hebben B. en VV. groole prijs gesteld. De minister heeft voorts verklaard, dat het wetsontwerp zeer spoe dig zijn kabinet zal verlaten. Wanneer BIJZONDER AANBEVOLEN per flesoh per anker Het debat over de verbinding met den Boven-Rijn werd gistermiddag voortgezet Door den heer Boekman (V.D.) werd uiteengezet, dat de beslissing voor den Raad zeer moeilijk is. Spreker herinnert daarbij aan de keuze van de plaats van het Centraal Station. Die keuze was verkeerd, en nu staan we voor eenzelfde geval. De be slissing die we nu gaan nemen bindt ook vele nageslachten. Als we moeten uitstel len om het beste te krijgen wat voor Am sterdam noodig is, dan moet dat gebeuren. Spreker oefent voorts ernstige kritiek op de Regeering, die altijd ten gunste van ha venkwesties Arasterdam op het tweede plan stelt. Bovendien laat de Regeering Amster dam steeds mee-betalen, wat met Rotter dam nooit het geval is. Nu dringt de Re geering dit kanaal door de Geldersche Val lei aan Amsterdam op; een kanaal, dat Am sterdam nooit beeft gewild. Voorts legt spreker uit, dat men de Zuiderzeewerken wil koppelen aan een kanaal. Spreker kan niet inzien, dat de belangen van Amster dam daarmee worden gediend. Komt dit Vallei-kanaal tot stand, dan zitten we nog altijd met een Merwede-kanaal opgescheept, dat onvoldoende is en onvoldoende zal b 1 ij v e n. Spreker zal niet de voordeelen uiteenzetten van een kanaal naar Wijk bij Duurstede. Dat is reeds door anderen uit muntend gedaan. Echter wijst hij er wel op, dat het riolen plan van Amsterdam, wanneer het Vallei-plan tot stand komt, geheel za! moeten worden veranderd, cd imllioencn zal kosten Niet alleen moeten de belangen van de hoofdstad gediend wo*" den, maar die belangen mogen niet onde»* den voet geloopen worden. Een kanaal naar den Rijn is niet alleen een Amsteröamscb belang, maar ook een nationaal be lang. Het zou dus niet meer dan billijk zijn, dat het geheel werd betaald uit 's Rijks kas. Nu Amsterdam mee zal betalen, is het ook billijk, dat meer met de belangen van Amsterdam zal rekening worden gehouden dan anders het geval is. Wanneer we hier het voorstel van B. en W. aannemen, om te besluiten tot een ka naai door de Geldersche Vallei, dan meent spreker, dat we het daarom nog niet k r ij gen. Wanneer we dat besluit nemen, dan zal de minister bevorderen binnen enkele weken een voorstel in te dienen bij de Ka mer. Dit noemt spreker een poover resul taat. Ook oefent hij kritiek uit op de houding van B. en W. Tot vóór een half jaar hadden wij het heft in handen. Nadien zijn wij ver slapt en hebben de leiding gegeven aan Den Haag en enkele hoofdambtenaren. Het stuk, waarop wij nu een besluit moeten nemen, noemt spreker een smadelijk einde. Wij moeten nu maar het hoofd in den schoot leggen, staat er in dit stuk. Nu staan we voor een novum, en wel het plan van ir. Mussevt Spreker vindt dit plan buitengewoon belangrijk. Hij vraagt, of de stedelijke ingenieurs van Amsterdam dit plan reeds hebben onder zocht. Het is aan spreker niet bekend, maar toch moet er heden een uitspraak komen, en dan is volgens hem de oplossing, dat een kanaal komt naar Wijk bij Duur stede. Dat wordt niet uitgesproken door bet voorstel van B. en W. te verwerpen. Met de heeren v. d. Tempel, KI. de Vries, Wibaut, Pothuis, Woudenberg en Baas stelt spreker daarom een motie voor. lui dende: de Raad van oordeel, dat de verbinding van 'Amsterdam met den Boven-Rijn het meest gediend wordt door den aanleg van een ka naal, loopende van Amsterdam over Utrecht en Wijk bij Duurstede naar Tiel. van oordeel, dat het tevens ook wen- achelijk is. dat B. en W. hetzij zelf standig, hetzij in overleg met de Re geering of andere daarvoor in aanmer king komende overheidsorganen de beteekenis onderzoeken van het plan- Mussert, om de sluis westelijk van Utrecht in het ontworpen kanaal Am sterdam—Wijk bij Duurstede te doen vervallen, gaat over tot de orde van den dag. De heer Wibaut (S.D.) dringt hierna aan op een onderzoek naar het plan-Mus- sert. De ingediende motie doet een stellige uitspraak tegenover het voorstel van B. en W., en spreker meent dat het aannemen van deze motie in het werkelijk belang van Amsterdam is. De heer Solkesz (Midd.) was aanvankelijk geporteerd voor bet plan-Wijk bij Duurste de. omdat er oorspronkelijk 9lechts sprake was van Vreeswijk en Wijk bij Duurstede. Nu echter het Vallei-plan op den voorgrond i3 getreden, acht hij dit een geluk voor Amsterdam. Spreker sluit zich verder aan bij den heer Polak, met name wat deze zoo goed heeft gezegd over dit Vallei-plan. Spreker is ook de meening toegedaan, dat de kosten van een rloleeringsplan met dit kanaal niets hebben te maken, omdat bij de demping van de Zuiderzee daarin toch ver andering moet komen Spreker zal voor het voorstel van B en W. siemmen. De heer KI. de Vries (V.D.) zet uiteen, dat men zich hoe langer hoe meer op zij paden begeeft. Spreker gelooft, dat de Raad altijd heeft gewild een kanaal over Wijk bij Duurstede, en hij is van oordeel, dat de Raad nog niet anders wil. Ook in Septem ber *27 was de Kamer van Koophandel nog van die meening. Zelfs in dien tijd wilde de Utrecht gevraagd heeft aan Amsterdam: stel nog even uw beslissing uit. Hij voelt j eventueel de minister mocht dralen, dan zal daarvoor en meent, dat do minister het de opvolger van dezen minister toch niet heeft te onderzoeken. Spreker kan dan ook met het voorstel van B. en W. niet meegaan- De heer W ij n k o o p (com.) is van meening, dat de Raad zich duidelijk heeft uitgesproken voor Wijk bij Duurstede. Van dit duidelijk uitgesproken standpunt zijn B. en W. afgeweken. Voorts is spreker van oordeel dat in dezen defensieplannen in het geding zijn gekomen. Met plannen heb ben wij hier niets te maken. De regeering doet niets anders dan Amsterdam treite ren. Er i9 geen enkel ernstig motief van regeeringszijde opgegeven waarom men daar plotseling is gedraaid. Verschillende anderen zijn gedraaid, óók de burgemees ter. Dit past den burgemeester niet, want hij was gebonden aan het besluit van het gemeentebestuur. Daardoor is het stand punt van Amsterdam verzwakt. Eerst had de burgomeester den Raad behooren te raadplegen, vóór hij zijn houding wijzigde. Spreker verklaart zich verder vóór het plan-Wijk bij Duurstede en hij zal vóór de ingediende motie stemmen. Aan het slot zijner rede betoogt spreker, dat hier óók belangen van kapitalistische groepen eon rol spelen. Hierna voerde het woord de heer De Mi randa .80c. dem.) die begrijpen kan dat B. en W. tot hun standpunt zijn gekomen. Het Merwedekanaal blijft ter beschikking en als tweede waterweg wenscht rnen het kanaal door de Geldersche Vallei. Het is het mooiste wat men wenschen kan Bovendien heeft de minister toegezegd ver betering van de sluis bij Vreeswijk, waar van de kosten komen voor het Rijk. Ara- dit besluit zoo maar naast zich neerleg gen. Verschillende technici zijn het eens, dat het Vallei-kanaal zeker in tien jaar ge reed kan zijn. Wat de rioleering van de stad betreft, kan Spr. mededeelen, dat daar rekening mee zal worden gehouden. Men zal in Zuid en West niet den biologlschen weg inslaan. In het aannemen van de voorgestelde motie ziet Spr. allicht een uitstel van vier jaar. Spr. waarschuwt daartegen. Spr. hoopt dat het voorstel van B. en W. zal worden aan genomen. De vergadering wordt geschorst. meren ««orden opgelost. Avondvergadering. Des avonds werd het debat over de ver binding met den Boven-Rijn voortgezet De burgemeester zeide zeer verwonderd te zijn, dat reeds in eersten termijn is ge zegd dat men zich niet kon vereenigen met het voorstel van B. en VV. Dit is parlemen tair niet juist.Men had het wederhoor moe ten toepassen. Zelfs is een motie ingediend Wanneer men bezwaar had tegen het Vallei plan, dan ware het beter geweest in Juli te verklaren: wij willen »geen Valleiplan. Toen heeft men duidelijk gezegd dat men zich met den minister moest verstaan over het Valleiplan. Men had zich slechts uitge sproken tusschen Vreeswijk en Wijk bij Duurstede. Toen kwam naar voren het Val leiplan, omdat de Zuiderzeewerken zoo snel opschoten. Toen is het plan onder de loupb genomen. Er waren bezwaren. Ze waren bijvoorbeeld dat het geheel voltooid moest sterdam zal daarvan de vruchten plukken, j zUn eer kon worden gebruikt. Ook de Nu heeft spreker steeds gehoord dat beide j kosten waren te groot. Het bleek dat de kanalen goed zijn. j tijdsduur voor het graven niet moet worden Spreker kan zich geen betere oplossing geschat op 15 jaar, m3ar op 10 jaar. Het wenschen en zal dan óók stemmen vóór j bleek voorts dat het beter was de Rijnvaart het voorstel van B. en W. en de Binnenvaart te splitsen in Amster- n. D mv\ dani dan, in Utrecht.. De raming van de De heer Romme (R.R.) meent dat het kosten bleek aan den lagen kant. Ook de voor een leek buitengewoon moeilijk is een bezwaren van de vaart door de IJ-jen Eem- beslissing te nemen m deze kanalen- quaestie. Het standpunt van B. en W. acht spre ker zóó, dat zij liever hebben Wijk bij Duurstede de minister heeft echter ge zegd dat krijgt gij niet en nu staat het zóó Geldersche Vallei of niets. Daarom hebben B. en W. gezegd dan moeten wij maar de Geldersche Vallei ne men. Daarom zal spreker willen weten, uit welke gronden B. en VV. d2 overtuiging put ten: Geldersche Vallei of niets. Voorts vraagt spreker op welke gronden de mee ning is gebaseerd dat men Wijk bij Duur stede niet kan krijgen. Nog vraagt spreker of het plan-Mussert óók invloed kan uitoefenen op de meening van den Waterstaat. Spreker vraagt of het nu wel het juiste oogenblik is, om het plan-Geldersche Vallei over boord te gooi en cn iets te kiezen, wat niet wordt aange boden. Dit naar aanleiding van de ingediende motie. Professor W o 11 j e r (Antï-r.) sluit zich aan bij hetgeen, door den heer De Miranda is gezegd. Ook deze spreker stelt in het licht, dat de Raad zich slechts heeft uitge sproken tusschen Vreeswijk en Wijk bij Duurstede. Tegen dat gebeurde was het Valleiplan piet in het geding. Nu dat naar voren is gekomen staat de zaak voor spreker an- rlers. Spreker zal niet meegaan met het denkbeeld dat de Raad niet vrij zou zijn. Het ware beter geweest B. en W. te laten onderhandelen en daarna door den Raad den beslissing te laten nemen. Het woord was hierna aan den wethou der Ter Haar, wethouder voor de Handels- inrichtingen. Deze zegt dat de Raad er mee is in kennis gesteld in December van het vorig jaar, dat B. on W. waarborgen zou den vragen voor het kanaal door de Geld. Vallei. Die waarborgen heeft de minister gegeven; het is ook mogelijk geweest de bijdrage van Amsterdam te verminderen. B. en W. hébben dus gedaan wat de Raad kon verwachten. Ovèr het plan-Mussert hebben B. en W. geen oordeel. In enkele dagen kon dat niet onderzocht worden. Het wegnemen van de sluizen zou zeker een groot voordeel zijn, maar het gaat niet om een keuze uit twee plannen. Op 23 Maart heeft de minister dit kanaal aangeboden. We hebben dus een vaste toezegging. Ieder jaar uitstel is voor onze haven funest, roept spreker uit. Spr. komt dan tot vergelijking van beide kanalen. Beide kanalen hebben drie schut sluizen (na uitvoering plan-Mussert) Het Vallei-plan heeft hooge bruggen, dat naar Wijk bij Duurstede lage bruggen. Bovendien is het Vallei kanaal een eigen kanaal. Ook acht Spr. het geen gering voordeel, dat de schepen zoo hoog de rivier op worden ge bracht. Wat de financiën betreft weet men, dat we aan een vast bedrag gebonden zijn, n.l. ongeveer ƒ13.5 millioen. Ook heeft de mi nister meegedeeld, dat de Zuiderzeewerken in 1934 gereed zullen zijn en in 10 jaren zal het kanaal gereed zijn. De Raad heeft zich inderdaad voor Wijk bij Duurstede uitgesproken. De Raad had toen te kiezen tusschen dit laatste kanaal en Vreeswijk. De Vallei kwam toen niet in het geding. Wanneer we toen hadden geweten wat we nu weten, dan zou er wel- BURGEMEESTER W. DE VLUGT. Onze deskundigen hebben zich uitgespro ken voor het Vallei-plan. De heer Köhler heeft het genoemd: het ideaal voor Amster dam. Een voordeel voor Wijk bij Duurstede zou zijn dat de Staten-Generaal er meer voor zouden voelen dan voor het Vallei plan. Of dat waar is weet spreker niet. Spr. acht de uitvoering van het werk over Wijk bij Duurstede op zes jaar. Zeker wat korter en spreker beeft dsarover nog twij fel. Toch zal dan nog moeten worden uitge voerd de verbetering van het tracó Am sterdam—Utrecht. De tijd van uitvoering maakt dus feitelijk geen verschil meer uit tusschen beide ka nalen. De veilige vaart wordt zeer zeker ge waarborgd tusschen dubbele lei-dammen. Tegen de tarieven van den sleepdienst heeft men hier bezwaar, omdat ze hooger zijn dan voor Rotterdam. Krijgt men een eigen kanaal, dan zal dat ook veranderen Omtrent de kosten is men rnet den mi nister tot overeenstemming gekomen. Wat het Merwedekanaal betreft, deelt spreker mee, dat wanneer de Rijnvaart uit dat kanaal wordt genomen, het meer dan voldoende voor de binnenvaart is, mits de sluis in Vreeswijk wordt verbeterd. Die toe zegging is ook gedaan. De rol die de voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft gespeeld, behoorde hij te spelen. Men heeft de zaak objectief bekeken en de K. v. K. en het gemeentebe stuur zijn tot overeenstemming gekomen. Spreker brengt nog gaarne hulde aan den heer Donker, die gestreden heeft voor de belangen van Amsterdam. Ook was de heer Donker bij de beraadslagingen nog geheel voor het Valleiplan. Het spijt spreker dat hij thans een anderen weg heeft ingesla gen. De Raad is steèds op de hoogte geweest wat er gebeurde. Spreker gelooft niet zoo gauw dat een andere minister zal komen met een ander plan. te minder wanneer hij weet wat Am sterdam wil. Wanneer de motie-Boekman wnrdt aangenomen ordt licht een andere keuze gedaan zijn. De bin- Vallei-plan zonder eenige motiveering. Spr. nenvaart heeft zich ook met het Valleiplan I maakt zich sterk wanneer er indertijd een vereenigd. Ook de heer Donker heeft zich uitspraak moest gegeven worden tusschen deze plannen, dan zou het zeker een goede kans hebben gemaakt. Wanneer de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt, dan legt hij zich vast op twee dingen. We spre- kon ons uit voor het plan van de Geld. Val lei, maar zouden liever hebben het plan- Wijk bij Duurstede. Wanneer de motie- Boekman wordt aangenomen, dan zal de minister er zich niet aan storen, en zal het plan over Wijk bij Duurstede niet uitvoe ren. Een onderzoek naar het plan-Mussert acht spreker niet noodig, want dat plan is in de eerste plaats niet aan de orde en in de tweed» plaats zal dat plan wel in orde zijn Wanneer de motie wordt aangenomen, dan zal deze blijven liggen. Het kanaal door de Vallei trekt spreker bijzonder aan, want we krijgen dan twee geheel afzonderlijke kanalen. Dat ie het zeer groote voordeel. Vertraging mogen we niet riskeeren en de motie Boekman geeft uitstel. Reed3 14 jaar wordt gewacht. Daarom drong spreker ei met klem op aan het voorstel van B. en W. aan te nemen. Hierop volgden replieken. De heer E. Polak bepleitte nogmaals het aannemen van het kanaal door de Gelder sche Vallei. Spreker toonde zich ten volle bevredigd. Dr. Van den Tempel meent dat het voor* deel van oostelijker uitmonden van het ka naal fantasie is. De regeering spreekt er zelfs niet over. Voorts stelt spreker nog in het licht, dat er in het Vallei-plan meer sluizen zullen zijn. Ook financieel is het naadeelig voor Amsterdam. Spreker bestrijdt verder op de door hem reeds eerder aangevoerde gronden het plan door de Geldersche Vallei. Het aannemen van het voorstel van B. en W. beteekent dat er op zijn hoogst een wetsontwerp komt Gewezen is dat er toch continuïteit is aan het departement. Spreker gelooft ook daar aan. Maar spreker ontkent dat de continuï teit bevorderd moet worden, want Amster dam is toch nog altijd voor Wijk bij Duur stede. De heer Weiss betoogt ook in tweeden ter mijn, dat het Merwedekanaal naar Utrecht niet behoorlijk in orde kan worden ge maakt De heer Boekman meent echter, dat het meer dan voldoende is wanneer de Rijn vaart er uitgenomen wordt. Dat is slechts 15 Voorts meent spreker, dat de aanne ming van het voorste! van B. en W. een utopie is. Het aanvaarden van de motie be teekent echter, dat men positief wil hebben een kanaal over Wijk bij Duurstede. Daar mede zaJ men in Den Haag zeer zeker reke ning dienen te houden. Nadat de heer Wijnkoop had gerepliceerd, verklaarde de heer Romme (R.-K.) dat hij zou stemmen vóór het voorstel van B. en W. Daarin toch wordt gezegd, dat men het plan Wijk bij Duurstede wil hebben, maar als we dat niet krijgen, dat we ons dan tevreden stellen met de Geldersche Vallei. De heer Baas (A.-R.) begrijpt de luchthar tige houding niet van B en W., die nu zoo pleiten voor het Geldersche Vallei-plan. Hij voelt zich niet bekeerd, en zal voor het voorslel-Boekman stemmen. De wethouder, dupllceerende, moet het verwijt afwijzen van luchthartigheid. Het voordeel van het plan heeft spreker naar voren gebracht. De voorzitter beveelt het voorstel van B. en W nogmaals aan, want we hebben geen keuze tusschen twee plannen, maar alleen een voorstel van de regeering. Verwerpen zou buitengewoon gevaarlijk zijn. De motie-Boekman c.s. werd hierna in stemming gebracht cn verworpen met 21 tegen 20 stemmen. De nota van B. en W. wordt daarop aan genomen met 21 tegen 20 stemmen. TRAGISCH ONGEVAL. Twee personen in een riool gestikt. Men meldt ons uit den Haag Eon diep tragisch ongeval heeft gister middag in de omgeving van de Laakhaven beroering gewekt. In een pas aangelegde straat, waar zich evenwel nog geen huizen bevinden, is het verlengde van de Jan van der Heydenstraat is een riool aangelegd door de aannemers firma Bos uit Groningen. Dit riool ter hoogte van 1.50 M. en ter breedte van 1 M dat 4.30 M. onder de oppervlakte der straat ligt en dat is aangelegd onder het nog niet bestrate trottoir, was juist dezer dagen ge reed gekomen en eenige werklieden waren daarin nog iets aan bet nakijken: vermoe delijk werd naar een defect gezocht. Zij hadden zich daartoe in de onderaard- sche gang begeven doch raakten door be dwelmende gassen In een toestand van ver suftheid. Zij wisten echter nog tijdig, ge holpen door de overige werklieden, op het terrein naar buiten te komen en waren «Doedig weer op streek. Helaas echter heeft dit ongeval het le ven gekost aan den aannemer, den heer H. Bos uit Groningen en den uitvoerder Wiers ma, die zich mede voor de controle van het werk in het riool hadden begeven en die vermoedelijk door den stroom van een laag water verscheidene meters zijn mee gesleurd. In allerijl werden, toen het vermoeden geopperd werd. dat deze beide personen zich nog in het riool moesten bevinden, met hulp van de brandweer en een groot aan tal werklieden pogingen aangewend om op enkele plaatsen tot het riool een open toe gang van bovenaf te verkrijgen, doch daar zooals hierboven is medegedeeld het riool meer dan 4 M. diep onder den grond ligt, vorderden deze werkzaamheden vee! tijd. Intusschen gelukte het op enkele plaat sen frissche lucht in het riool te brengen, waarna eenige werklieden zich aanboden om zich in bet riool te begeven, teneinde de slachtoffers te zoeken waartoe de ge neesheer van den Gemeentelijken Genees kundigen Hulpdienst, na eenige aarzelen wegens de hieraan verbonden gevaren, toe stemming verleende. Twee mannen gingen aan een lange lijn het riool binnen en begaven zich daarin op weg naar de plaats, waar de slachtoffers vermoedelijk lagen, ongeveer 60 M. van de ingang, terwijl een derde werkman in den put afdaalde om zoowel met de redders als met de buitenwereld contact te houden. Na eenig zoeken, dat door de omstanders in angstige spanning werd afgewacht, ga ven de beide werklieden te kennen, dat zij de plaats der slachtoffers hadden bereikt, doch niet verder iets konden verrichten, en dat zij onmiddellijk weer het riool moes ten verlaten. De lijn werd daarop ingehaald en ten slotte kwamen de beide mannen te voor schijn evenals de derde man, die de wacht had gehouden. Uit de mededeellngen der twee werklie den, die de slachtoffers hadden gevonden, bleek overtuigend, dat de heeren Bos en Wiersma en verstikkingsdood waren ge storven. Op het oogenblik worden de po gingen om hun lijken te bergon voortgezet. Eenige politie-autoriteiten en de heer De Jager, chef van de brandweer, hebben mefc technische personen de leiding van dit werk op zich genomen. Omtrent het tragisch ongeval op het ter-* rein achter het Laakkwartier kunnen nog de volgende bijzonderheden gemeld worden: De aannemer, de 39-jarige heer H. Bos uit Groningen, had zich met den uitvoerder den 27-jarigen A. Wiersema uit Zande- vveert, gem. Kantens en drie werklieden in het nieuwe rioolgedeelte begeven tot con* troleering van het verrichte werk. Het be wuste rioolgedeelte was nog door een muur tje gescheiden van het overige riool, waarin tot ongeveer bovenaan zich het rioolwater bevond. Bij de gebruikneming van het nieuwe ge deelte pleegt men een gat In dergelijke ver bindingsmuurtje te maken, waarna dan contróle wordt uitgeoefend, ten einde ver volgens de verbinding van het oude met het nieuwe riool definitief tot stand te bren gen, in welk geval het oude gedeelte wordt leeggepompt. Bij deze contrólewerkzaamheden zijn de aannemer en de uitvoerder door optredende rioolgassen bewusteloos geraakt. De drie overige werklieden hadden zich gelijk reeds gemeld bijtijds in veilig heid weten te brengen. Vanwege de brand weer waren enkele manschappen vervol gens met luchtmaskers waaraan een 80 M. lange slang verbonden, in het riool afge daald, doch de 30 M. lengte bleek onvol doende te zijn orn hen in staat te stellen de slachtoffers te bereiken. Daarna wérd een tweede slang van 30 M. aan de andere verbonden, doch ook toen mochten de wakkere brandweermannen er niet in slagen, de gezochte personen te be reiken Er stond in dit gedeelte van het riool ongeveer 30 a 40 c.M. water, dat den reddingsarbeid aanvankelijk bemoeilijkte. Zij moesten ten slotte hun reddingspogingen opgeven, waarna, gelijk gemt ld. de drie werklieden met een lijn in het riool zUn af gedaald, toen inmiddels verschillende ope ningen eenlgen luchttoevoer mogelijk had den gemaakt. Het resultaat van hun gang is bekend. Thans werden onder leiding van de direc tie van Gemeentewerken, waarvan de inge nieur van der Steen van Ommeren met een anderen ingenieur van dit bedrijf aanwezig was, en met medewerking van de brand weer de werkzaamheden aangevangen tot het leegpompen van het andere riool. Deze werkzaamheden vorderden slechts zeer langzaam, aangezien in laatstbedoeld riool bijna V» M. water staat Eerst wanneer het riool geheel is leegge pompt, zal het mogelijk zijn den muur te verbreken, die zich nog tusschen het oudere en het nieuwe riool bevindt, waarna het nieuwe riool watervrij kan worden gemaakt en het ophalen der lijken van de slachtof fers mogelijk wordt. Inmiddels werden aan de andere zijde van hét riool door een ingenieur van Ge meentewerken, voorzien van een luchtmas- ker, nog pogingen in het werk gesteld om te trachten de slachtoffers te bereiken. Het terrein van het ongeval is afgezet door de politie. Nog kan worden gemeld, dat de heer H. Bos gehuwd was en vader van vier kinde ren; de heer Wiersema was ongehuwd. Nader meldt men ons Onder leiding van en met daadwerkelijke hulp van den hoofdingenieur van gemeen tewerken ir. A. Meijers. die daartoe met twee werklieden tot op de plaats waar da slachtoffers lagen zich In de rioolgang had begeven, werden lijnen aan de slachtoffer* bevestigd, wier lijken te ruim 4 uur en te half vijf naar buiten werden gebracht. Beide lijken zijn daarop near het gemeen telijk ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6