50°|o goedkooper TEEKENT HET A.V.R.O. PETITIONNEMENT Garage „MOTORHUIS DE VRIEND VAN UW HUIS VRAAGT UW HANDTEEKENING VOCR ZIJN BEHOUD ÜEZWAREN TEGEN DE DRANKWET Request aan de Tweede Kamer De nieuwe modellen WHIPPET 4 en 6 cyi. zijn niet alleen sierlijk en in elk opzicht een werkelijke auto, doch U rijdt met een WHIPPET minstens dan met eiken anderen wagen. Probeert ze derhalve naast elke andere en informeert U eens bij een in Uw buurt wonenden W hippet-rijder. Amersfoort Tel. 457 WHIPPET 4 en 6, en WILLYS KNIGHT 6 cyl. RADIOPROGRAMMA Nieuwe Uitgaven RADIO LUISTERAARS!!! Bezorgdheid onder de daarbij betrokken bedrijven Gisteren is door de navolgende organisa ties een request aan de Tweede Kamer ge richt De Bond van Nederlandsche Brou werijen, de Nederlandsche Brouvversbond, de Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars, de Vereeniging van Nederland sche Wijnimporteurs, de Noordelijke Ver eeniging van Likeurstokers. Wljnhandela ren. Limonade- en Vruchtenwljnfabrikan ten, de Nederlandsche Vereeniging van Fruitverwerkers (groep vruchtenwijn- en sapfabrikanten), de Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café en aanverwante bedrijven H.O.R.E. C.A.F., hebben met groole bezorgdheid ken nis genomen van het op 9 Juni 1927 bij de Sta ten-Generaal ingediende ontwerp van wet houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dran ken. Zij meenen. dat de in dit ontwerp ver vatte plannen der Regeering zeer groote gevaren met zich brengen voor een ratio- neele bestrijding van het drankmisbruik en een gezonde oplossing van het alcohol vraag stuk hier te lande, en voor een economi sche en sociaal-hygiënische gezonde ont wikkeling van het hotel café-restaurant bedrijf en de overige daarbij betrokken be drijven. Na het onlangs verschenen verslag van de Commissie van voorbereiding, het antwoord der Regeering en het verslag van het mondeling overleg tusschen de Com missie en de Regeering, achten zij zich thans verplicht naast de vroeger reeds gegeven uiteenzettingen nogmaals te doen uitkomen, hoe het evenwicht in het ont- werp-Drankwet wordt verbroken. Den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt verweten, dat hij het belang van een nationale industrie als het brouwersbedrijf niet voldoende inziet. De genoemde bedrij ven hebben echter bij de vermindering van het drankmisbruik het grootste belang. Waar uit de officieele gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het bierverbruik in Nederland in de laatste 25 jaren sterk is afgenomen en hetzelfde voor het wijnverbruik geldt, is het ten eencnmale onduidelijk, hoe de Re geering ten eerste over toeneming van dus danig gebruik en de oorzaken daarvan kan spreken, gelijk zij deed ten tweede scher pe maatregelen tegen het gebruik van bier, wijn en vruchtenwijn en andere zwakke alcoholhoudende dranken noodzakelijk kan achten: ren derde in de uitbreiding van het maximurn-stelsel tot de verloven een nood zakelijk en deugdelijk middel kan zien tot beperking van het aantal gelegenheden, waar deze zwakke dranken aan het publiek worden verstrekt. Wat betreft het verbod van verkoop van bier en wijn voor gebruik elders dan ter plaatse in localiteiten. waarin tevens een andere winkelnering wordt gedreven, mer ken zij op, dat aan do duizende winkeliers, die hier bedoeld worden, niet zonder meer een deel hunner broodwinning kan worden ontnomen, enkel op de vage aanduiding, dat door dezen verkoop de volksgezondheid groot gevaar zou loopen De regeering wil het winkelverbod eerst na vijf jaar in wer king stellen, doch dit uitstel van executie heft het onrecht geenszins op. terwijl het ook inconsequent i3 een zoo groot kwaad rustig vijf jaren te laten „voortwoekeren" De onderteekenaars wijzen ten slotte op de volgende punten 1. De mogelijkheid behoort te worden geschapen om een vergunning ten name van een rechtspersoon te doen schrijven, want zoolang dit onmogelijk is. blijven tal- looze groote bedrijven geheel afhankelijk van de willekeur van een individueelen vergunninghouder, waardoor onhoudbare toestanden ontstaan 2. De huidige Drankwet maakt het on mogelijk, dat meerdere vergunningen in één hand vereenigd worden. Dit heeft ten gevolge, dat bekwame en soliede restaura N'eurs. die meerdere zaken tegelijk exploi- teeren en op de geheele ontwikkeling van het bedrijf aen gunstigen invloed kunnen hebben, wederom afhankelijk worden van de willekeur van eenige vergunninghou ders 3. In het algemeen behoort aan soliede en gevaarlooze bedrijven meerdere be staanszekerheid te worden gegeven. Met name de bepaling, dat een overdracht van een vergunning alleen mogelijk ia bij het leven van den vorigen vergunninghouder, behoort te worden geschrapt. In verband met de onoverkomelijke be zwaren. aan dit wetsontwerp verbonden en uit sociaal-hygiënisch oogpunt, wenden de genoemde corporaties zich tot de Tweede Kamer met het dringend verzoek haar sanctie aan dit ontwerp niet te willen ver- leenen. PRINS HENDRIK. Z.K.H. de Prins is gisterochtend vroeg per Staatsspoortrein naar Zwitserland vertrok ken. Zijn adjudant, Luitenant ter Zee le kl. Termijtelen, deed den Prins aan het station Uitgeleide. DE AANRANDING BIJ HET QUICK. QUICK-TERREIN. De 41-jarige J. C., die te Haarlem op hee terdaad betrapt werd bij een inbraak in het gebouw van de Kamer van Koophandel, is naar Den Haag overgebracht. Omtrent de inbraak in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Haarlem worden nog de volgende bijzonderheden vernomen De man heeft om half één met een nieuw groot breekijzer het raam van de kamer van den secretaris jhr. Mollerus opengewerkt Hij ging naar binnen, doorsnuffelde de ka mer en haalde uit een lade den sleutel van de kluis, waarin een belangrijk bedrag ge borgen was. Voorts ging hij op de eerste étage het kantoor van den heer A van Len nep binnen. Daar was in een open kast een bedrag van ongeveer 3000 aanwezig, be lrekkelijk zoo voor het grijpen. Maar de in breker kwam er niet aan toe. Op dit oogen blik vernam hij beneden lawaai en stemmen en hij begreep dat de politie in aantocht was. Reeds had hij verschillende sleutels van kluizen en safes in den zak. Hij besloot het huis aan de achterzijde te verlaten, zoo mogelijk over het dak. Toen hij echter de trap opliep naar de bo venste étage, werd hij verrast door een vrou western, die hem met een bepaald onvrien delijk hallo verwelkomde. Het was de stem van de concierge. Hij liep toen snel naar de tweede étage terug en sloot zich in op de kamer van mr. Bouman. Het raam aan de achterzijde werd opengeschoven en het plat was een zekere gelegenheid om te ont vluchten, tenminste als het niet vier vijf meter diep gelegen was. Nu durfde de man den sprong niet aan. Hij had de verkeerde étage tp pakken. Ware hij één verdieping lager geweest, dan had hij kunnen ontsnap pen door de tuinen van het huis aan de Nieuwe Gracht, hetgeen voor een ervaren in breker een peulschilletje geweest zou zijn. In deze omstandigheden was de muis ech ter in de val. Alleen moesi de politie en re cherche de deur forceeren: men vond echter een passenden sleutel, zooclat dit onnoodig werd en de arrestatie plaats vond. De man heeft al meer misdaden op zijn geweten. Hij heeft zeven jaar gevangenisstraf achter den rug. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij door de arrestatie can dezen inbreker de hand gelegd heeft op het individu, dat op Goeden Vrijdag op den Duinweg bij Kijkduin twee dames aangerand heeft. Het signalement is dat van een man, die bij de politie niet onbekend is wegens net plegen van onzedelijke handelingen. Niet schuldig aan de aan* randing te 's-Gravenhage. Men meldt nader uit Haarlem dat de Don derdagnacht aldaar in het gebouw der K. v. K. gearresteerde inbreker, de 41-jarige J. C., een berucht individu is, dat reeds 25 jaar gevangenisstraf achter don rug heeft voor verschillende diefstallen met braak, geweldplegingen enz. Hij is niet schuldig aan de aanranding te 's-Gravenhage op Goeden Vrijdag gepleegd, doch wel zoo deelt de Commissaris van Politie te 's-Gra venhage mede aan den inbraak te Sche- veningen gepleegd, waarbij 90 aan zil ver werd ontvreemd en waarbij J. C. op heeterdaad betrapt werd. rnaar wist te ont komen. De man is naar Den Haag getrans porteerd. UIT DEN RAAD VAN VRIEZEN VEEN. Bij de behandeling van de nieuwe politie verordening besloot de gemeenteraad van Vriezenveen tot algeheele sluiting van alle café's enz. op Zondag, terwijl tevens het vfoekverbod werd aangenomen. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Naar wij vernemen zal het Koninklijke bezoek aan Amsterdam dit jaar in de eerste helft van Juni plaats hebben Vermoedelijk zal de Koningin op 7 Juni in de hoofdstad arriveeren. Zondag 7 April Hilversum, V.A.R.A. 9.00 Gramrrv»- phoonplaten. 9.20 Voordracht uit „Het Ge slacht der Santeljano's". 10.10 Doe het vei lig. 10 30 V.P R O. Kerkuitzending. 12.00 V.R.O. Bridge-les 12.30 Lunch-muziek. 2.00 Tooneel half uurtje A.V.R.O. 2.30 Aanslui ting concert-gebouw Amsterdam, Concert gebouw Orkest. Matiriée. 4.00 Inleiding over kampeeren 4.30 Wedstrijd uitslagen. 5.00 V A.R.A. Klnderuurtie. 0.00 13e Brandes voor avond concert 7 30 A.V.R.O. Grammaphoon- muziek. 8.00 Tijdsein A.V.R.O-klok pn sport berichten. 8.15 Oratorium-fragmenten. 9.15 Kort praatje over Bizet. 9.30 Opera concert Fragmenten uit Bizet's Carmen. 1045 Gra maphoon muziek. 11.30 Sluiting. Huizen. K.R O 8.30 Morgenweiding. N C.R.V. 9.50 Kerkdienst. k.R.O. 12.30 Tijdsein K.RO-klok T.unchmuziek. 1.30 Een afscheid 2 00 Het Witte Paradii*. 2.30 Middagconcert 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. N.C.R V. 5.50 Kerkdienst. K.R O. 7.30 Voordracht uit en over Dante's Vita Nuova. 8.15 Concert avond. Maandag 8 ApriL Hilversum. 10.00 Tijdsein A.V.R.O.- klok. Morgenwijding. 12.00' Politieberichten. 12.15 Lunchmuziek. 2 00 Gramophoonmu- ziek. 2.30 Aansluiting Rembrandt Theater, Amsterdam. 5.00 Kinderuurtje. 6 00 Diner- muziek 7.15 21ste les Rngelsch. 7.45 poli tieberichten. 800 Muziek verg. Harmonie kapel. 9 00 Concert Omroep-orkest. 10.30 Persberichten. 11.30 Sluiting. H u i z e n. N. C. R. V. 11 00 Korte Zieken- dienst. 12.30 Orgelconcert. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Gramophoonplaten. 6.30 Literaire le zing 7.00 Spreker. 8.00 Uitzendavond. Dinsdag 9 ApriL Hilversum. 10.00 Tijdsein A.V.R.O.- klok. Morgenwijding 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchmuziek. 2 00 Wenken op Kook- kunstgebied. 2.45 Gramophoonmuziek. 3.00 A.V.R.O. knipcursus. 4.00 Microfoondebu tanten 5.30 Vooravondconcert door Om roeporkest. 600 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 7.15 21e Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.00 A.V.R.O.-boekenhalfuurtje. 8.30 10e A.V.R.O.- uitzending. Huizen K. R. O. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein K.R.O.-klak. 12.15 Lunchmuziek. 1.15 Nieuwste Gramophoon platen. 2.00 Kniples en stofversierlng. 5.30 Dinerrnuziek. 7.00 Spreker. 7.35 Voordracht. 8.00 Spreker. 8.30 Uitzending Kindhoven. Woensdag 10 April. Hilversum. 10.00 Tijdsein A.V.R.O. - klok, daarna morgenwijding. 12.00 Politie berichten. 12.15 Lunchmuziek. 2.00 Kinder- matinée. 3.00 Maak het zelf. 4.00 Accordeon- muziek. 4.30 Piano recital. 5.30 Gramophoon muziek. 5.45 Landbouwhalfuurtje. 6.15 Di nerrnuziek. 7.15 Gezondheidshalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.01 Concert. 8.45 Nat. Roe- meensch Program d. h. Omroep-orkest. 9.30 Liederen recital. 9.45 Populair concert. 10.00 Persberichten. 11.00 Gramophoonmuziek. Huizen. N. C. R. V. 11.00 Korte Zieken- dienst. 12.00 Middagconcert. 5.00 Kinder- uuhtje. 6.00 Herdenking geboortedag v. d. stichter van het Leger des Heils. 6.30 N.D.O. Inst. Schoevers. 7.00 N. D. O. Inst. Schoe- vers. 7.30 Uitzendavond. „Irma" de Duivelin, door Sapper. Uitg. A. W. Bruna en Zn.'s Uitg.- MiJ., Utrecht. Carl Peterson heeft het ten slotte tegen Hugh Drummond af moeten leggen en is met zijn luchtschip omgekomen, maar Irma, zijn levensgezellin, zet zijn werk voort in zooverre het betreft Drummond en zijn mannen ten onder te brengen. ZIJ weet mevr. Drummond te ontvoeren en het werk om haar terug te vindpn wordt in dit ver haal beschreven. Irma geeft zelf telkens aanwijzingen en de vrienden verkeeren herhaaldelijk In het grootste gevaar maar weten zich toch nog te redden. Ten slot.te zijn ze allen in Irma's macht op Drum mond na, die John Perkins vermomd als Hugh zendt, en nu meent Irma dat zij ze allen kan dooden. Vreeselljk is het straf gericht, maar op het juiste moment ver schijnt Drummond zelf, die weer redding brengt, maar Irma weet te ontvluchten, zoodat we nog weer eon volgend avontuur lijk verhaal mogen verwachten. In dit boek leeren we Irma kennen als een waardig volgeling van Peterson Voor geen misdaad deinst ze terug, maar ook zij vindt in Drummond een onvermoeid tegenstander. Het verhaal is zeer vlot geschreven en houdt in sterke mate de aandacht voort durend gespannen. Nova's Lentenummer. Het Meinummer van het magazine „Nova" is thans reeds verschenen. Het ademt een lentegeur en het wekt lente illusies Amor zelf geeft zijn meening te kennen over de liefde, en er is verder veel leutige lente-proza en -poczie. Ditmaal wordt in een interview de aan dacht gevestigd op den a.s. verjaardag van Willem Kloos. Deze groote dichter wordt 70 jaar.... en Holland zwijgt tot nu, Nova spoort aan Kloos door zijn verzen, waarvan een drietal werden afgedrukt, te leeren kennen en zich aan te sluiten bij de Nederlanders, die hem zullen eeren. Van den jongen dichter A. den Doolaard lezen wij een „Ballade du jeune marin", gevolgd door een interessant artikel over „De toon film", waarin de directeur der Metro- Goldwyn Filmmij. zijn meening zegt over de geluid-film. Een geestige bijdrage gaf Nono; de belevenissen bij „De Waarzeg ster" bezorgen een allergenoeglijkst kwar tiertje. In de rubriek „Achter de coulissen" vertelt J. G. de Haas vermakelijk van zijn tooneelondervindingen bij Kenri Brond- geest. Verder is er o.a. eèn opstel over de Nederlandsche componiste Henriette Bos nians; een spannend avontuur van een „ridderlijken oplichter" door Philips Op- penheim en een zeer vreemde geschiedenis „De dood van het geweten". Tenslotte een mode-causerie, waarin een der gewichtigste kwesties ter wereld: de vraag van de slanke lijn, wordt besproken. Al met al een geslaagd lente-nummer. Als nu de lente ook maar komt. Harlekijntje op kasteel Hemel hoog, door Jesephine Siebe. Uitg. van Holkema en Waren- dorf's Ui tg.-Mij., Amsterdam. Na zijn avonturen leeft Harlekijntje weer bij Baas Friedolin, maar hij moet goed op passen, want Hertog August Erasmus doet alle moeite hem weer terug te krijgen. Als hij hoort, dat Michaël. die nu een beroemd violist Is, gaarne met Rosemarie, de mooie dochter van den hertog, wil trouwen, be sluit Harlekijntje zich op te offeren. Hij schrijft een briefje aan den Hertog, dat hij weer bij hem wil komen als Rosemarie met Michieltje mag trouwen. De Hertog stemt toe en Harlekijntje treedt in zijn dienst, tot hij zal zeggen: „Loop naar den drommel". Op weg er heen leert hij een middel, waardoor ledereen zeggen moet wat hij wilde. Hij moet n.l. om twaalf uur 's nachts, als het volle maan is, den hertog bij zijn grooten teen pakken en zeggen: „Loop naar den drommel!" dan zegt de hertog het na. Hierdoor voelde Harle kijntje, die met veel tegenzin naar den hertog ging, zich getroost. Het huwelijk heeft plaats cn de hertog gaat met Harle kijntje naar 't kasteel Hemelhoog. De dolle streken van Harlekijntje zijn niet van de lucht en hij amuseert den hertog, maar be zorgt hem toen ook veel last, zoodat eï- nog wel eens straf voor hem opzit. Ten slotte neemt Harlekijntje zijn toevlucht tot het middel cn het lukt, on de vrijheid breekt voor hem weer aan. En het mooist is. dat de hertog zijn boosheid spoedig vergeet en Harlekijntje'6 vriend wordt. De streken van Harlekijntje zijn vaak zeer amusant, zoodat het verhaal zich pret tig laat lezen. Ook voor anderen is het een gezellig hoek. Wiïineja, door Lydia Sejfullina. Uitg. Uitg.-Mij. „Elsevier", Am sterdam. Een verhaal uit het Russische boeren leven tijdens den grooten oorlog. Wirineja is met Waska naar Agyrowka meegeko men. Zij wekt bij alle mannen zinnelijke begeerten, zoodat zij weinig met rust wordt gelaten. Zij krijgt genoeg van den zwakken VVasha en leeft verder een leven, dat haar allesbehalve vriendelijke namen bij de dor pelingen bezorgt. Ten slotte komt ze bij Pawel Soeslow, wiens vrouw gestorven is, In huis en met hem leeft ze voor het nieu we Rusland. Pawel sluit zich aan bij de bolsjewiken en Wirka werkt onder de vrouwen voor de nieuwe gemeenschap. In dezen tijd wordt haar grootste verlangen vervuld, ze krijgt een zoon. Maar slechts kort kan zij haar vreugde genieten. De kozakken komen en als ze haar gevangen willen nemen valt Wirka met het achter hoofd op een scherp ijzer cn 3terft. Het leven der Russische boerenbevolking wordt op uitstekende wijze beschreven, terwijl de verlangens en do strijd van Wiri neja scherp geteekend zijn. Het wreede in haar leven boeit ongemeen cn maakt haar, in weerwil van haar losbandigheid,, tot een sympathieke figuur. Een jong Hollandsch kunstenaar, J. Sjollema, verluchtte de tekst met vele illustraties. D© purperen vlinder, door Marie Oemler. Uitg. E. Schilder, Harder wijk. De roode admiraal-vlinder brengt Peter Champneys geluk. Met zijn moeder leeft hij in zorgvolle omstandigheden, maar de innerlijke tevredenheid schenkt hem vreug de ook in het moeilijke leven. Als zijn moeder 9terft moet Peter het leven in, het geen hem gemakkelijker wordt, daar zijn oom Chadwick Champneys op komt dagen en alle zorgen voor hem weg zal nemen, onder voorwaarde, dat hij zal trouwen met Nancy Simons, een nicht van Chadwick's vrouw. Het huwelijk heeft plaats cn Peter gaat een groote reis ondernemen naar Europa, waar hij zich tot een groot schil der ontwikkelt. Intusschen leeft Nancy met oom Chadwick een vrij moeilijk leven, daar zij veel heeft te leeren om te kunnen ver keeren in de kringen waar zij thans thuis hoort..Maar tenslotte slaagt ze en wordt ze een aantrekkelijke jonge vrouw, die veel vereerders vindt. Maar zij is getrouwd, al kent ze haar man niet. Dit wordt haar zoo moeilijk, dat ze scheiden wil om in 't hu welijk te kunnen treden met Berkeley Hay den. Maar voor 't zoover is weet haar leidsman Jason v. d. Velde .haar te bewegen rust te zoeken in een klein dorp aan de kust van Maine. Daar vertoeft ook een schilder, die ze inderdaad lief krijgt cn met de nooit falende zekerheid van het ge voel der vrouw, die lief heeft, weet ze, dat deze man haar vervulling was Die man was Peter Champneys, die met zijn vrouw trouwde. Een verhaal, dat blijkbaar met groote voorliefde is vertaald en dat dan ook een groote bekoring heeft door de sympathieke teekening der hoofdfiguren. De meedoogenlooze woestijn, door Kathlytl Rhodes. Uitg. J. Philip Kruseman, 's Gravenhage. Phillida Gordon maakt in Zwitserland kennis met Owen en Oliver Cassilis. Zij voelt veel voor Oliver cn als ze een briefje ontvangt van O. Cassilis, waarin deze haar zijn liefde verklaart, aarzelt ze niet lang en stemt toe in een onderhoud, waar aan ze toevoegt: Ah que je suis fieureuse et sais lu pourquoi? C'est parceque je t'aime. Als ze komt op de plaats der samen komst ontdekt ze O wen en daar zij haar gevoelens voor zijn broer niet wil verra den stemt ze in een huwelijk met hem toe. Owen is assistent van prof. Pinkerton, die in Egypte opgravingen doet en dadelijk na hun huwelijk moeten zij zich naar Cairo begeven. Bij de Marsdens, die zeer goed voor haar zijn, kornt zij in kennis met Hassan Bey, die vurig vvenscht haar te be zitten cn met Oostersch fanatisme alles doet om zijn doel te bereiken. Philida raakt onder zijn macht, het woestijnmysticisme betoovert haar geheel en al en zij gaat Hassan Bey bezoeken in zijn afgelegen woestijnvilla. Zij weet echter te ontvluch ten, juist als Owen reeds ter plaatse is haar te redden. Hassan Bey boet zijn daad met den dood, maar Owen kan niet ver geten dat Phillida dezen man voorrechten gaf, die ze hem weigerde. Eerst na een lange scheiding spreekt de stem der liefde en ook Phillida weet thans, dat hij werke lijk haar echtgenoot is. Boeiend geschreven volgt men de ver schillende verwikkelingen met de grootste spanning, zoodat de belangstelling geen moment verflauwt. Licht. Uitg. W. de Haau, Utrechu Inhoud van n f 1. no. 25: Danton II door V. Gay; De Holland-tunnel te New- York door Johan M. Palm: Stijl en Hand werk VII door Frederik Poulsen; Geboorte en dood in het volksgeloof door W. A. P. Smit; Een bezoek aan de geysers cn beren van Yeliowstonepark door Sophie Peter sen. Inhoud van a f 1. no. 26: Rusland als Aziatische mogendheid door C. Schaffa- litzky de Muckadell: Drinkwater door A. E. Fransman; De Chromozomen als dragers der erfeenheden; Tulpen en tulpenhandel; Misdaad Bn straf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10