AMEBSFOOMSCH DAGBLAD BINNENLAND. Maandag 8 April 1929 .DE EEMIANDER" 27e Jaargang No. 235 TWEEDE BLAD. FELLE BRAND TE ROTTERDAM Aangekomen in een hooischelf M.y. COf^PAGÉMIE LYONNAISEtJ COMPLETS-MANTELS. FEUILLETON. De Plaatsvervanger WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER Tel. 852 Gevestigd 1385 Modern handgec'reven ZILVERENWERKEN. LUCHTVAART HET VERVOER IN DEN WINTER De plannen voor den zomer Een four age: pakhuis uitgebrand Zaterdag heeft in Rotterdam een zeer felle brand gewoed in een twee verdiepin gen hoog pakhuis van den fouragehandelaar Jac. v. d. Kooi aan den Mathenesserdijk Het vuur is ontstaan in een schelf hooi, die aan de achterzijde van het pakhuis te gen den muur opgeslagen lag. Vermoede lijk heeft een schippersknecht, die daar aan het lossen was, een brandende cigaret ach teloos weggeworpen, die in het stroo terecht gekomen is. Direct, nadat de eerste vlam was opge merkt, stond de geheele schelf in lichte laaie en slechts weinige oogenblikken later waren de vlammen al overgeslagen naar het geheele met hooi en stroo gevulde hoofdgebouw. Toen de eerste spuit ter plaatse kwam, stond het dak al in brand. Daarom is met een een motorspuit afgezonden. Het blus- schingswerk is begonnen met acht stralen van de handspuiten en twee van de motor spuit. Omstreeks 12 uur had men daarmee den brand bedwongen. Het pakhuis is vrijwel geheel uitgebrand en een aangrenzende wo ning die ontruimd werd, kreeg veel water en rookschade. Ken schip, dat voor den wal van de Delfhavcnsche Schie lag, is ver koold. Ken paard van een groenteboer, dat beneden in het pakhuis stond, is omgeko men. Men heeft nog assistentie gevraagd aan den geneeskundigen dienst voor 't vervoer van twee zieke kinderen van een buurman, doch spoedig bleek, dat gevaar voor uit breiding naar die zijde niet bestond. Het gebouw is van de gemeente en was voor afbraak besterad. De fouragehandelaar was verzekerd. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant. Benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde dr. D. A. W. H. Sloet, eere kanunnik van het Metropolitaankapittel te Utrecht en pastoor te Abcoude. GASBEDRIJF DEN HAAG. Voordracht voor adjunct- diiectour. Ter voorziening in de vacature van ad junct-directeur van het Gemeentelijk Gas bedrijf van Den Haag, ontstaan door het aan den heer J. Ochsendorf met ingang van 1 Januari 1929 verleende eervol ontslag uit den gemeentedienst, hebben B. en VV. de volgende aanbeveling aan den Raad doen toekomen prof. ir. G. A Brender a Rran- dis, hoofdingenieur afdeelingschef bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, ir. J. M. Steffelaar, eveneens hoofdingenieur-afdeelingschef bij gemeld bedrijf. DE 1 MEI-LEUZEN. De leuzen, waaronder de sociaal-demo craten op 1 Mei a.s. zullen demonstreeren zijn naar wij in een oproep van de Soc. Arbeiders Internationale lezen Tegen de oorlogsbewapeningen! Tegen imperialisme en militarisme Voor de vervulling der ontwapeningsbelofte Voor een doeltref fende ontwapeningsovereenkomstTegen de reactionaire plannen der ondernemers Voor de ratificatie der achturen-conventie ERNSTIG ONGELUK OP EEN SCHEEPSWERF. Een doode en een gewondo. Vrijdagavond was het personeel van de scheepswerf Drewes aan het Winschoter Diep bezig met een motor uit een schip te draaien, waarbij gebruik werd gemaakt van een laadmast, waaraan een lange boom bevestigd was. Plotseling knapte een staaldraad af, waardoor de mast omver viel De 44-jarige J. de Haan, hellingknecht, wonende te Groningen, werd aan het hoofd getroffen en overleed onmiddellijk. Den 35-jarigen hellingknecht H. Smit, wonende te Foxhol, werd een voet verplet ter#. De doode is naar het Academisch Zieken huis en de gewonde naar het Diaconessen- ziekenhuis te Groningen vervoerd. DE STAKING BIJ VAN DER SCHUYT'S STOOMBOOTREEDERIJ. Met ingang van Maandag opge heven. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar de directie van de N.V. J. cn A. van der Schuyt's Stoombootreederij alhier ons mededeelt, zal de staking Maandag S April worden opgeheven. Het personeel zal dan op de oude voorwaarden weer aan het werk gaan, terwijl door de directie is toegezegd, dat grieven binnen 14 dagen zeer ernstig zullen worden onderzocht, en wanneer deze gegrond zullen blijken een oplossing voor deze grieven zal worden gevonden. HET TWEEDE KAMERLID DS. LANGMAN. Ais predikant beroepen te Wassenaar. Ds. Joh. Langman, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te Voorburg, het laatst predikant van de Ned. Hervormde Ge meente te Groningen, die in de Tweede Kamer niet zal terugkeeren, ontving een beroep van de Ned. Herv. Gemeente te Wassenaar. STAKING TE LEERDAM. Men meldt ons uit Leerdam: Zaterdag is besloten bij de fa. - Varsse- veld en Co., houtbedrijf, in staking te gaan. Deze staking omvat 500 man, en gaat Maan dag in. De directie heeft aangezegd, dat als Maandag de arbeiders niet op het werk komen, zij met ingang van 13 April als ont slagen worden beschouwd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk dat nog won- dergoed afliep. Donderdagavond is aan den onbewaakten overweg aan den Stetweg te Castricum de auto van den heer D. S. uit Koog-Zaandijk door een trein gegrepen en 40 meter mee gesleurd. De machinist had wel geremd, maar de trein was niet tijdig tot stilstand te brengen. De heer S., die in de auto had gezeten, kwam daar geheel ongedeerd uit. hoewel het voertuig totaal vernield was. fp UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT V" Wij kunnen de booze gedachten niet altijd weren; maar wel verhinderen, dat zij wor tel schieten in ons hart en tot booze daden aangroeien. LUTHER. door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 15 „Hoe kan ik dat zeggen, ik weet niets van de hotels te Napels. Absoluut niets. Ik zou graag in 't zelfde hotel logeeren als u, dat is het eenige". „Daar heb ik absoluut niets tegen". „Dan zult u mij morgen misschien permi- teeren (lit gesprek voort te zetten waar wij nu gebleven zijn." Zij keek hem met een grappig glimlachje aan. „Wij zullen morgen zien wat er dan weer gebeurt." De aankomst van de ..Bella Jones" in de haven van Napels werd klaarblijkelijk als een merkwaardige gebeurtenis beschouwd. Hoe laat het ook was een groot gedeelte van de inwoners was op de aanlegplaats vereenigd. Zoodra het schip dicht genoeg bij was. hoorde men luide roepen om inlichtin gen te vragen. Het was naar het scheen be kend dat het schip van Messina kwam. De een vroeg of er vrienden van hem aan boord waren, de ander informeerde naar fa milieleden, weer een ander vroeg of dit of dat gebouw was ingestort. Het kostte moei te van de boot af te komen. Mijnheer Tal bot en het jonge meisje moesten door de waanzinnig opgewonden menigte dringen; men wilde hen met geweld naar een hotel brengen. En daar aangekomen werden zij alweer met vragen bestormd. Eindelijk kwamen zij tot het besef dat zij doodelijk vermoeid waren. Het scheen een onmogelijkheid rustig eenig voedsel te ge bruiken; hoe goed men het ook bedoelde, ze werden overstelpt met belangstellende rnaar onwelkome attenties. Ten langen les te werd het jonge meisje een slaapkamer aangewezen en ze was alleen. Men zouden- ken dat haar eerste werk zou wezen zich uitkleeden en in bed kruipen; het scheen echter dat zij daar geen plan op had. Waar schijnlijk veel langer dan zij zelf wist, liep zij zonder eenig teeken van vermoeienis te geven haar kamer op en neer, steeds heen en weer als een wild dier opgesloten in zijn kooi. Zij liet de gebeurtenissen van de vo rige vier en twintig uur steed9 weer de re vue passeeren. Nu en dan scheen zij te ver geten dat zij alleen was en sprak zij hardop. Een volzin vooral herhaalde zij steeds weer. „Als het die Talbot van Monniksland was! O die gedachte alleen' Wat moet ik doen? Wat moet ik toch doen?" Dit laatste was een vraag die zij zich zelf herhaaldelijk deed, wel honderd maal en zonder er ooit eenig antwoord op te kunnen geven. De heer Percival Talbot was ook alleen in zijn kanier maar toonde ten minste uiterlijk meer zelfbedwang; maar ook hij scheen geen haast te maken met naar bed gaan. Hij uitte niet veel meer dan zeer allédaagsche opmerkingen. „Ja, het is een gekke wereld en ik geloof NED. PHILOLOGENCONGRES. Oliicicele ontvangst ten Stad- buize. Gistermiddag werden de deelnemers aan het dertiende Nederl. Philologencongres door het gemeentebestuur van Nijmegen offiiceel ten Stadhuize ontvangen. Daarbij hield de burgemeester, de heer F. M. A. van Schaek Mathon een rede, waarin hij het een voorrceht noemde de congressisten in het door de historie en de kunst ver maarde stadhuis te ontvangen en dankte voor de eer de stad Nijmegen bewezen. Na den congressisten een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen, eindigde de heer Van Schaek Mathon zijn rede, met het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen van het congres. De rede werd beantwoord door prof. dr. F. Muller, uit Leiden, die dank bracht voor de gastvrije ontvangst Daarna werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum Kan. Ook werd een tocht naar Berg en Dal gemaakt. De dag werd besloten met een concert, aangeboden in het Concertgebouw „De Vereeniging". MILITAIRE MUTATIES. De kapitein H. P. de Heer van den staf der infanterie, wordt met ingang van 1 Mei 1929 ontheven van zijne werkzaamstel- ling bij de Militaire Verkenningen en op dezen datum overgeplaatst bij het 3de Reg. Infanterie te Bergen op Zoom. De Eerste-Luitenant H. H. A. de Graaff van het le Regiment Onbereden Artillerie, is met ingang van 1 April 1929 voor onbe- paalden tijd werkzaam gesteld bij de Mili taire Verkenningen en, in verband hier mede op dien datum overgeplaatst bij den staf der artillerie. De Eerste-Luitenant C. Gottschal, van het 12de Reg. Infanterie wordt, met ingang van 1 Mei 1929, voor onbepaalden tijd werk zaam gesteld bij de Militaire Verkenningen en, in verband hiermede, op dien datum overgeplaatst bij den staf der infanterie. De Tweede-Luitenant H. J. Koning, van het 9de Reg. Inf. wordt met ingang van 1 Mei 1929, voor onbepaalden tijd werk zaam gesteld bij het Departement van De fensie en, in verband hiermede, op dien daturn overgeplaatst bij den staf der infan terie. PHILIPS' GOLFBAAN. Fantasie op Amorikaansche leest geschoeid. Naar aanleiding van een bericht in ver schillende bladen omtrent den aanleg van een kostbare golfbaan met Kurhaus door Philips, vernemen wij, dat inderdaad onder do gemeente Valkcnswaard een golfbaan voor een op te richten golfclub in aanleg is. De terreinen zijn zeer mooi gelegen te midden van de bosschen en vennen. Het wordt echter geenszins „de grootste en duurste golfbaan van het vasteland", doch een baan, zooals er tientallen in Euro pa en meerdere in Nederland zijn. Er wordt ook geen „Kurhaus" gebouwd, doch enkel een eenvoudig clubhuis, met een zes-tal kleedkamers en douches, waar gelegenheid zal zijn om zich te verfrisschen en een kop thee te gebruiken HR. MS. „WILLEBRORD SNELLIUS". Te Aloxandrlë. IIr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrord Snellius" is gisteren te Alexandriè aange komen DOODELIJK ONGEVAL. Nabij Halfweg Aan de halte „Halfweg" stapte een rei ziger in verkeerde richt|ig uit de nog in beweging zijnde tram vaa de Noord-Hol- landsche Tramwegmaatschappij. De man verloor zijn evenwicht waardoor hij tus- schen twee wagons geraakte. Hij werd door den opvolgenden wagon overreden en was op slag dood. Het bleek, dat hij een schedel breuk had bekomen en dat zijn borstkas was ingedrukt, terwijl de tram hem over oen der handen was gereden. De identiteit van het slachtoffer, een per soon tusschen de 60 en 70 jaar kon nog niet worden vastgesteld daar geen papieren op hem werden bevonden. Zoowel dat van goederen als van passagiers belang: rijk toegenomen In een ten kantore van de Koninklijke Luchtvaartmaaschappij gehouden perscon ferentie zijn omtrent den winterdienst 1928-29 en de plannen \oor den zomerdienst mededeelingen gedaan door den secretaris van do directie, den heer H. Martin. Het volgende is een samenvatting dier mededee lingen De strenge winter heeft ook het luchtver keer op een buitengewoon ernstige proef ge steld, welke proef het echter schitterend heeft doorstaan. Helaas heeft de toestand van het vliegveld te Hamburg de K. L. M. genoodzaakt, zoowel den localen dienst op Bremen en Hamburg als den dienst op Kopenhagen en Malmö op 22 November te sluiten. De locale dienst werd door de Luft- Hansa op 3 December en door de K. L. M. op 1 Maart hervat, toen inmiddels de noo- dige verbeteringen op het terrein waren aangebracht. In het algemeen is op de lijnen der K. L. M. niet alleen het passagiers- doch ook het goederenvervoer belangrijk toegenomen; o.a. is de uitvoer van gebroeide tulpen naar Engeland vermeerderd. Uit de volgende cijfers blijkt de toene ming van het wintervervoer, waarbij nog ..loet worden bedacht, dat in het winter vervoer over 1927/28 een volledige dienst op Bremen en Hamburg is begrepen, terwijl deze practisch in het vervoer over den af- geloopen winter niet meetelt: 1927/28: passagiers 1579, goederen 162.000, briefpost 685, pakketpost 4630. 1928/29: passagiers 2410, goederen 225.000, briefp/st 3200, pakketpost 5100. Vooruitgang: 53 39 468 en 10 Zeer vele vluchten zijn uitgevoerd naar de Wadden-eilanden en naar Urk, toen deze door ijsgang van andere verbindingen met het vasteland waren afgesloten. Bij de bijzondere vluchten, welke in den winter worden uitgevoerd, mogen de beide Indie-vluchten niet worden vergeten, welke in opdracht van het hoofdbestuur der P. en T. plaats hadden. Wat nu de plannen voor den zomerdienst betreft, deze zijn zeer uitgebreid en er zijn thans afzonderlijke vrachtdiensten in opge nomen. De eerste vrachtdienst wordt inge zet op de Londen-lijn met vertrek om 6 uur ^morgens uit Londen en in Rotterdam aan sluitend op Praag, Cassel, Mariënbad en Ber lijn. Een ander belangrijk feit is, dat de K. L. M. voor de eerste maal een eigen lijn op Berlijn in bedrijf zal nemen, waarbij het AUT03USSEN-WEELDE. Men „bust" nu met de autobus, Al dwars door onze Stad, Leguit wijkt van z'n buspad af. Wijl men hier bus-loos zat. We tuffen nu vanaf de Kamp, Naar 't Utrechtsche station, En profiteeren voor een krats In een benzien-salon! We leev'ren ons eenvoudig uit, Aan een bekwaam chauffeur, Die zet ons zóó uit een fauteuil. Vlak voor ons eigen deur! We glijden over 't asphalt nu Op lucht en „veerend-leer", En droomen in zoo'n tuf-kasteel Naar Utrecht heen en weer. Als dèt ons goede paardentram. Nog eens had mogen zien! Ze zou zich schamen, ja, zij viel Nog „van-de-graat" misschien! Tóen op een krakend harde bank. Al kruipend door do stad, Slechts uitkomst voor een heel „lui" mcnsch Die tijd steeds „plenty" had! Nóu als een „koning-op-ecn-troon" ('n Bediende in livrei) Schiet men, al wat men tegenkomt, Haast vliegensvlug voorbij Breng,, stroomen" hier, mijnheer Leguit, Ons Amersfoort dat wacht. Zij biedt aan hen, die U vervoert, Een rijke, grootsche pracht. Hoe meer U brengt, hoe meer men hier Van alles profiteert, IToe beter cn daar gaat het om Uw busbedrijf rendeert! Wie 't wèl meent met onz' goede Stad Gaat. met Uw werk accoord. Deez' busdienst móet een zegen zijn Voor 't gansche Amersfoort! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). traject Rotterdam—Berlijn dagelijks zonder tusschenlanding zal worden gevlogen, in belangengemeenschap met de Deutsche Luft-Hansa. De drukste periode van den zomerdienst loopt van 15 Mei tot 31 Augustus; er worden dan tusschen Engeland cn Nederland dage lijks 5 diensten in beide richtingen uitge voerd en tusschen Parijs en Nederland 3 diensten. Aansluitingen worden verkregen op Scandinavië, Bazel, Zurich, Weenen, Boedapest, Danzig, Koningsbergen, Frank fort, München en voorts op Berlijn, Praag, Essen, Cassel en Mariënbad. De dienst op Zwitserland, welke de K. L. M. samen met do Zwitsersche maatschappij Balair exploiteert, wordt 6 Mei hervat. De locale lijn Hamburg en Bremen wordt met de Deutsche Luft-Hansa den geheelen zomer geëxploiteerd, evenals de Scandinavische lijn, welke de K. L. M. en de Zweedsche Mij. A. B. A. samen in bedrijf hebben. Aan belang is, dat voor de eerste maal tusschen Londen en Nederland avonddien sten zullen worden uitgevoerd, in beide richtingen vertrekkend om 18 uur. tDe driemotorige vliegtuigen, bestemd voor den dienst op Indië, welke begin Sep tember met een vertrek om de 14 dagen zal worden hervat, zullen zooveel mogelijk vóór dien tijd in het Europeesch bedrijf worden gebezigd. Verwacht wordt, dat met September 1931 een geregelde wekelijksche dienst op Indië zal kunnen worden onderhouden, waartoe 10 vliegtuigen F IX met 3 Jupitermotoren van 450 P.K. in gebruik zullen worden ge nomen, welke behalve een aanzienlijken voorraad benzine en andere benoodighe- den, 600 K.G. post zullen kunnen medene- men, terwijl dan nog voor vier passagiers een ruime plaats in de kajuit zal ziin. dat de menschen nog het gekst van alles zijn". Hij begon zich uit te kleeden begon met hetgeen hij in zijn zakken had. Eerst een klein hoopje geld, goud en zilver, toen een aardig pakje Engelsche banknoten. Hij telde het geld en scheen tevreden over het resultaat. „Er is nog heel wat over. Ik had nooit gedacht dat hij zooveel had kunnen over houden. Het is genoeg om den overtocht naar Engeland te doen voor mij en voor juf frouw Kate Hallam. En daar ja dan kan ik die millioen in ontvangst nemen Uit een anderen zak haalde hij een hand vol juweelen sieraden voor damesringen, armbanden, broches, allerlei ornamenten en een collier. Hij legde dit uitgespreid voor zich neer en bekeek het met gepa3to bewondering. „Dat is een prachtstuk. Ik heb wel wat verstand van diamanten en ik moet zeg gen, het is een prachtstuk iets van de bovenste plank. Ouderwetsch gezet vreemd, maar de steenen zijn niet \an die rommel uit Zuid Afrika, echt Brazi- liaansch allen. Waar zou hij ze vandaan gehaald hebben Die verhalen die hij er van deed, daar weet ik alles van. Ik zal die steenen anders laten zetten en om haar hals; om haar hals Nu ging hij voort met uitkleeden in den binnenzak van zijn jas voelde hij nog iets. „Ilé wat is dat Brieven O ja, ik ver gat dat liet zijn jas was en zijn brie\cn. Misschien zal het mij in de gegeven om standigheden gepermitteerd zijn de vrijheid te nemen." Hij had drie of vier brieven in zijn hand, de een in een couvert en de andere zonder. Er zat nog iets anders in hij schrikte toen hij een fotografio zag. „Een wapen Wat ter wereld zou dat be- teekenen Wie ter wereld. Een vrouwen portret En een mooie vrouw. Wat' zou ze voor hem geweest zijn Hij heeft nooit met mij gesproken over 'n vrouw ik dacht dat er niets was waarover hij niet met mij sprak. Deze brieven lijken wel door 'n vrouw geschreven ja zeker". En toen hij er een open vouwde begon hij te lezen, maar ging niet verder dan de eerste woorden „Mijne dierbare man „Groote hemel HOOFDSTUK VII. Bezoek voor mljnhaer Talbot. Den volgenden morgen werd er een brief je aan mijnheer Talbot gebracht, terwijl hij nog bezig was zich te kleeden. „Ik zal ontbijten op mijn eigen kamer en ga daarna boodschappen doen. Om één uur, tegen de lunch, kom ik bij u". 1-Iet briefje was niet onderteekend, maar hij begreep natuurlijk zeer goed van wie het kwam. Knap geschreven dacht hij, niet te groot en niet te klein, flink duidelijk het schrift van iemand die weet wat ze wil. „Zoo gaat ze boodschappen doen met een biljettje van tien pond (120 gulden). Zij kan er geen buitensporige inkoopen voor doen". Hij bekeek zich zelf in den spiegel. Ik heb niet veel lust steeds rond te loopen in de kleeron van een ander, ofschoon dat wel moest tot nu toe. Tegen lunchtijd kan ik wel klaar komen." En dat was ook zoo. Het was nog eenige minuten voor éénen, toen hij het kleine, en niet bijzonder aardig ingerichte vertrek binnentrad, dat hij als zitkamer had be sproken. Al spoedig kwam het jonge meis je binnen zij keek onderzoekend rond. „Is dit uw eigen kamer „Ja of de uwe als u hem graag hebben wilt. Ik heb gemerkt, dat die lotgevallen, die wij in Messina gehad hebben, hier al gemeen bepraat worden en daar ik er nu eenmaal geheel onvrijwillig in betrokken ben, is het een vervelend gevoel er op aan gezien te worden door iedereen". „Ik heb dezelfde ondervinding opgedaan de menschen hebben naast mij geloop»* op straat. Menschen die mij volkomen vreemd waren, hebben mij vragen gedaan waarop ik geen antwoord kon geven. Ik ik vind het onaangenaam". Hier zit u veilig. Niemand mag hier bin nenkomen als u er geen permisse voor geeft. Ik heb aan den hotelier gezegd, dat wij geen bezoek ontvangen en menschen, die zoo vriendelijk zijn te komen informee- ren hoe het u gaat, hebben wij ook niet noodig. Ik- zie u heeft eenige inkoopen gedaan". Zij kreeg een flauw blosje. Er was iets in haar gedrag, dat hij niet goed begreep ze scheen wat zenuwachtig te zijn, wat onrustig. „Ja, ik ik vrees, dat ik meer dan tien pond heb uitgegeven het liep zoo op. Ik ik heb niet alles betaald, ze hadden vertrouwen in mij". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5