WIJNHANDE! J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- „EEN MAN DIE IS BLIJVEN LEVEN" CHRlbTIAAN HUY GENS HERDACHT Tentoonstelling in de Sterrenwacht VUIL VER WIJDER ING TE 's GRAVENHACE TRAGISCH ONGELUK BIJ ROTTERDAM Humorhoekje URL'S 1 RAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 BIJZOKDER AANBEVOLEN per flesch per anker In een bijeenkomst in de Leidsche universiteit Ter gelegenheid van rijn 3<Kls!en geboortedag. Men meldt ons uit Leiden Vanwege de Leidsche Universiteit, waar aart hij tal van jaren is verbonden ge weest, de Koninklijke Academie van We tenschappen te Amsterdam, de Holland- 3ctjo Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem en het Instituut Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Mu seum te Leiden heeft Zaterdagmiddag in 'f groot auditorium der Leidsche universiteit een plechtige bijeenkomst plaats gehad ter herdenking van Christiaan Huygons op zijn SOOsten geboortedag. Onder de talrijke aanwezigen waren o m. de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Waszink, prof Emllo Pi- card als vertegenwoordiger van de Acadé mie des Sciences te Parijs, waarvan Huy- gens een der eerste leden is geweest: voorts waren tegenwoordig curatoren dor Leid sche universiteit, tal van leden van de hierboven genoemde wetenschappelijke in stellingen, alsmede vele hoogleeraren enz. De waarnemende rector magnificus, prof. CHRISTIAAN dr. L. van ïtallic, heelte namens den Leid- schen academi9chen senaat allen welkom. In eerbiedige bewondering, aldus spr., zien wij op naar Huygens' werk. Met trqts er kennen wij in hem den voorganger der reeks natuurkundigen, die den roemrijken naam van Nederland op wetenschappelijk gobied tot ver over onze grenzen hebben gebracht. Zich vervolgens in het bijzonder tot prof. Pi card wendende, wees hij op de goede be trekkingen, wqlke er steeds tusschcn de Académie des Sciences en ons land heb ben bestaan, betrekkingen, die hun aan vang hebben genomen bij Huygens en tot op onze dagen zijn voortgezet door een reeks geleerden, waarvan spr hier slechts meende te noemen Lorentz en Kamerlingb Omnes. Hierna heeft de algemeene voorzitter van de Koninklijke Academie van Weten schappen, prof. mr. C. van Vollenhoven, namens deze Academie, Huygens in een korte rede herdacht. Dit feest der gedachtenis, aldus spr., heeft voor de Kon. Academie een bekoring te meer, als geldende een man, die is 'b 1 ij ven laven; die niet behoeft opgeroepen uit halve vergetelheid; wiens geest nog he den onder wiskundigen, natuurkundigen sterrekundigen, werkt. Het is met Huygens te dien aanzien gelijk het in 1925 was met een Hollander van een generatie eerder Huig de Groot; al was Grotius georiënteerd op het denken van het verleden. Huygens daarentegen op dat moderne denken, dat had ingezet met Bacon, Mersenne, Des cartes. Tenslotte wendde spr. zich tot prof PiCard, waarbij hij deed uitkomen dat zon der de vertegenwoordiging van d% Acadé mie des Sciences deze bijeenkomst onvol ledig zou zijn geweest, omdat twee groote vaderlanders, de verbannen Grotius en Huygens, vele jaren in Frankrijk gastvrij hebben vertoefd. i Officieels liordcnkingsred. TM Prof. Dr. P. Zeeman. Prof. dr. P. Zeeman te Amsterdam hield hierna de .officieels herdenkingerede. Huy gens wetenschappelijk werk, aldus ving prof. Zeeman aan, rust op een merkwaar dig breede basis: wiskunde, astronomie, mechanica en natuurkunde. Bewonderens waardig pracltsch opticus in het begin van zijn loopbaan, zien wij hem groeien tot een diepzinnig theoreticus en stichter van de golftheorie van. het licht. Christiaan was de ttveede zoon van den staatsman, diplomaat en dichter Huygons. Zijn moeder, Suzanna van Baerlc, stierf toen hij 8 jaar oud was. Toen Christiaan juist 15 jaar geworden wa§, werd hij als student aan de Leidsche academio inge schreven tegelijk met zijn een jaar ouderen broer ConslantijiWjr. Aanvankelijk studeer den beiden in de%»thten. fcij volgden bei den do lessen in de wiskunde van prof. Man Schooten, bevriend met Descartes. Reeds op 17-jarigen leeftijd gaf Christiaan blijk van een wiskundig vernuft. Zeer grooten invloed -hadden op de ontwikke ling van zijn geest do geschriften van Ar chimedes en in" andere richting die van Descartes. Een merkwaardig onderzoek van Huygons, toen 21 Jaar oud, handelt over drijvende balken: het bevat nieuwe uit komsten e'n werd eerst door prof. Rorte- weg in zijn waarde erkend cn uitgegeven Naast Archimedes is Descartes van den groofstcn inv'oed op Huygens ontwikke ling geweest. Later kwam de eigen mee- k HUIJGENS ning van Huygens over de wetten der bot sing geheel in strijd met die van Descar tes. Na verschillende wiskundige onderzoe kingen begon Huygens zich te interessee ren voor de verbetering der verrekijkers. De methode, die hij en zijn broer gebruik ten om de lenzen der kijkers te slijpen was zoo uitstekend dat zij meer details konden zien dan hun voorgangers. Hij ontdekte In 1656 een nieuwe satelliet van Saturnus, cn kort daarop den ring van Saturnus, ont dekkingen: die uitsluitend door het groo- Ier oplossend vermogen van de nieuw ge slepen lenzen mogelijk werden. Het ligt voor de hand dat hij voor zijn astronomische waarnemingen'behoefte had nauwkeurig den tijd te kennen en te me ten. Daarmee hangt zijn uitvinding van het slingeruurwerk in 1656 samen Zijn'be roemde boek hierover, Horologium Oscilla- lorium, bevat een schat van diepzinnige beschouwingen over de theoretische me chanica, en vormt een der grondslagen voor Newton's Principia, Zijn roem was intusschen voortdurend gestegon en het is begrijpelijk dat hij in 1665 door den groo ten Colbert in naam van Lodewijk XIV werd uitgenoodigd naar Parijs te komen om mede te werken aan de oprichting der Kon. Academie van Wetenschappen. Zijn verblijf in Parijs heeft van 1666 tot 1681 ge duurd, onderbroken door 2 reizen naar Holland. In Parijs heeft hij zijn „Traite de la Lumière" geschreven en ook de spiraal- veer aan de onrust van onze horloges ont dekt. Hij had groote macht over de taal. In zijn helderheid kunnen wij hem met Lorentz vergelijken. Do onsterfelijkheid van Huygens naam, is, aldus besloot spr. gewaarborgd door zijn in 1690 te Leiden uitgegeven Traité de la Lumière, waar door de trilllngstheorio van het licht werd geboren en waarmede de physica van den woroldacther een aanvang heoft genomen. Prof. E. Plcard uit Parijs voert hot woord namens de Académie des Sciences. Na de rede van prof. Zeeman heeft prof. Emile Picard uit Parijs namens de Acadé mie des Sciences het woord gevoerd. Hij bracht dank voor de uitnoodigtng, de her denking van Huygons, den grooten Neder lander, wiens herinnering nog steeds in Frankrijk voortleeft, te mogon bijwonen. Na de veelzijdige talenten van Huygens te hebben geschetst, stond hij stil bij zijn we- tonschappelijkcn arbeid tijdens zijn verblijf te Parijs. Zijn onderzoekingen beoogden een dubbel doel: Eenefzljds het practiscbo nut voor de menaclihcld; anderzijds het op bouwen van een natuurwetenschap, waar bij de kennis van de verschijnselen aan die van de Oorzaken dient vooraf te gaan. Op het graf van Newton in de Westmin- ster-AbBey leest men: „Het is een eer voor de menschheld dat zulk een man heeft be staan". Op hst graf van Huygens zou men kunnen schrijven: „Het is een eer voor Holland dat zulk een man zulke nieuwe gezichtspunten voor .de wetenschap heeft geopend". HIJ Is het, dien Newton noemde: „Snmmut Huyghenlus", Hierna éeeft prof. A. F. Holleman uit Bloemendaal namens de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen, Huygens hor- dacht j Dr. C. A. Crommelin, adjunct-directeur van bet Natuurkundig Laboratorium te Leiden, gaf hierna een inleidjpg tot. de door hem in de Sterrewacbt georganiseer de tentoonstelling van Huygoniue. Met oen kort woord sloot hierna prof. Van Italtie dg plechtigheid. De aanwezigen begaven zich hierop naar da Sterrenwacht ter bezichtiging van de tentoonstelling. Morgen wordt een bezoek gebracht aan „Hofwljck" te Voorburg, waar Huygens in zijn kinderjaren heeft gewoond. Een adres van de M. R V. O. aan den Haagschen Raad Drente of Brabant In eon adres aan den Gemeenteraad van 's-CJravcnhage schrijft de heer G. J. Bosch te Hilversum, in zijn hoedanigheid van di recteur der N V. Mij. voor ontginning van woeste gronden met toepassing van stodé- lijke afvalplaatsen „M.IJ.V.O." to Amster dam, dat hij met groote teleurstelling ken nis heeft genomen van het voorstel van B. en W. dd. 9 April 1929 inzake het vuilver- wijderingsvraagstuk door afvoer vande afvalstoffen naar Drente. In dit voorstel wordt o.m. wel eenerzljds afgewezen alle samenwerking met particu lieren, doch anderzijds tezelfder tijd zal de uitvoering aan oen Naaml. Vennootschap worden opgedragen, welke met eenige waarborgen wordt omringd. 1 Adr. wijst er op dat de maatschappij be-1 reid en in staat is, volkomen gelijkwaar dige waarborgen te stellen, teneinde voor een geregeldcn afvoer der afvalstoffen te zorgen en voorts, dat de geldelijke ver plichtingen, voortvloeiende uit het voorstel van B. en W. van dien aard zijn, dat zij de kosten van verbranding overtreffen en per jaar uit d£ algemeene kassen f 400.000 i 450.000 meer eischen dan bij vervoer, naar de gemeentegronden van Oostelbeers en Diessen in Noord-Brabant, waarheen de M.IJ.V.O. de afvalstoffen als regel wil ver voeren. Adr. merkt op, dat, wanneer B. en W. de huidige productie stellen op 150.000 ton, zulks te hoog is, en dat hij ten- volle hand haaft zijn aanbieding ad f 0.98% per inwo ner on per jaar (met een minimum-vergoe ding van f 395.000 per jaar), dus thans, bij een inwoneraantal van 420.000, ad f414.750, waartegenover, bij aanvaarding van het voorstel van B. en W. de kosten'voor de ge meente zouden beloopen (buiten en behal ve)) de terrelnkosten voor laadplaats en re- serve-bergplaats rond f 660.000, ot rond f 250.000 meer, terwijl de totale ten laste van de openbare kassen kómende uitgaven zouden bedragen rond f 860.000, of rond f 450.000 méér, ongeacht nog het voorstel voor de gemeente, dat bij aanvaarding van de aanbieding der M.IJ.V.O. gelegen is in het vrij-komen van het waardevolle tegen woordige vaalt-terrein. De aan het voorstel van B. cn W. ver bonden kosten staan in geen geval in' ver houding tot het nuttig, economische en cul tureel rendement, dat alleen kan worden bereikt bij afvoer naar Noord-Brabant. Adr. verzocht daarom den Raad aan de maatschappij „M.IJ.V.O." af te staan alle stedelijke afvalstoffen der gemeente tegen een vergoeding van f 0.98% per inwoner cn per jaar met een minimum-jaarlijksche vergoeding van f 395.000. BLOEMENDAAL BADPLAATS. Aan het Bloemcndaalsche strand zullen 36 badcellon worden gebouwd, bénevens een inrichting voor het nemen van zonne baden aan het strand. Een en ander zal dezen zomer nog in gebruik moeten wor den genomen. HET VERGAAN VAN DE R. O. it. Men meldt ons uit Maassluis: Thans wordt aangenomen/dat de R. O. 42 met man en muis vergaan is. Zooals be kend had dit schip 4 opvarenden aan boord Op verzook van do rceders is thans door predikanten aan de families der nabestaan den aangezegd, dat niet langer aan het lot van da opvarenden getwijfeld mag worden. Auto door den mist misleid en te water gereden. Twee inzittenden verdronken DE BRAND TE GENNEP Kosten voor wederopbouw ƒ200,000. Uit Gennep wordt nog gemeld, dat de schade van den brand in de fabriek de Genneper Molen zeker meer daft lOO.OOO alleen aan de machines bedraagt. Men is#Vrijdag met het opruiminmswerk begonnen en daarvoor Is een gedeelte van de arbeiders aan het werk gesteld. Men raamt de kosten van weder-opbouw van de fabriek op ƒ200.000. „Hofwljck" bij den Haag waar Huijgens woonde. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is op den Kleiweg tusschen .Overschie en «Hilliger9berg, onder den rook van Rotter dam, een gesloten 4 persoonsauto, waarin twee dames en' twee heeren zaten, te wa ter gereden in de vaart 'die langs den Kleiweg loopt. Twee der inzittenden, de heer H. Harmsen, een 31-jarige vertegen woordiger uit de autobranche te Rotter dam, en zyn verloofde, de 23-jarigb raaj. M. Benjamin uit HilligeryfKfc, zijn om het leven gekomen. De vier jongelui die in de auto zaten, hadden deel uitgemaakt van een clubje Rotterdammers, dat den avond in Den Haag had doorgebracht. Men was er in drie auto's heengegaan en In den Maag waren verschillende vermakeltjkheidsin- richtingen bezocht, waarbij geen sterken drank werd gedronken, 's Nachts is men teruggereden naar JRotterdam. Bij Ovor- scble zijn twee van de auto's rechtuit naar Rotterdam gegaan, de derde, die van den heer Harmsen, ging den Kleiweg op. om mej. Benjamin en haar 21-jarige zuster Eli sabeth, die met haar verloofde, den 24-ja- rigen reiziger'J. van Dijk uit Rotterdam, achter ln den wagen zat, thufs te bren gen. Het mistte zwaar en daarom werd zeer kalm gereden. Bij een plaats waar de Kleiweg een scherpe bocht maakt, is de auto toen rechtuit gereden. De wagen is de berm afgeslipt en toen op den rechter kant in het water terecht gekomen, waar door slechts een zeer klein gedeelte van de linkerzijde boven water bleef. De heer Van Dijk, die met zijn meisje achterin zat, slaagde erin do knop van liet raampje, dat boven water uitstak, te grijpen en het raampje open te draaien. Hij heeft zijn meisje toen eruit geduwd cn is er zélf ook uitgekropen. Direct nadat zij zich op den wal in veiligheid hadden gebracht, is de heer Van Dijk weer te water gegaan, om dat de anderen blijkbaar niet uit do auto konden komen. In weerwil van al zijn po gingen kon hij de menschen niet uit de auto trekken, blijkbaar zaten zij vastge klemd. Door de bewoners, die door hen werden opgeklopt, is toen de politie ge waarschuwd, die binnen een kwartier ter plaatse was. Met kracht zijn toen de red dingspogingen herhaald, ofschoon men vrij wel geen hoop meer koesterde de men schen te redden. Eerst nadat de kap open gesneden was, is het na drie kwartier hard werken gelukt de lichamen der slachl^f fers naar boven te brengen. Zij waren toen reeds overleden. Hun lijken zijn naar de begraafplaats overgebracht. Later in den ochtend is do auto door de politie gelicht en naar het politiebureau overgebracht. Het is gebleken, dal de slachtoffers beklemd gezeten hebben tus schen de stuurinrichting en één der por tieren. Beide geredden zijn naar huis ge bracht cn zullen eenige dagen rust moe ten houden, daar zij hevig overstuur zijn. De burgemeesters van Hilligersberg en Overscbie, de heeren Van KempeA en Bou- raan. hebben het reddingswerk ten deele bijgewoond. De heer Van Dijk heeft bij het verhoor verklaard, da't de auto zeer kalm heeft gereden. De verslagenheid in Hilli gersberg is zeer groot. De heer Harmsen en mej. Benjamin'waren pas sinds Paschcn verloofd. GEMEENTEWET. Wetsontwerp inzake precario rechten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de artt 238 en 254 der Gemeente wet. In het onderwerp van wet tot herzie ning der Gemeentewet, is eeno wijziging voorgesteld van art. 238 van genoemde wet, ten einde aan de bezwaren van de rechter lijke macht tegen de heffing van precario rechten tegemoet te komen Bedoelde wijziging is in de desbetreffen de Memorie van Toelichting o.m. als volgt toegelicht: „Uit het onderzoek, door den minister toegezégd in het antwoord op de schrifte lijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Van den Bergh, is geble ken, dat het arrest van den Hoogen Raad van 2 Nov. 1927 in zake precario-rechten voor verschillende gemeenten min of meer nadeelige gevolgen zal hebben. Zoo zal o.m. Amsterdam f 130.000, Roterdam f 13.300, 's-Gravenhage f 500, Utrecht f 30.000, Haar lem f 15.000, Groningen f 215.50, Maastricht f 3600, Leiden f 2100, Tilburg f 6000, Alk maar f 270, Zaandam f 2300 moeten mis sen Aangezien het zich evomve! laat aanzien, dat do parlementaire behandeling van ge noemd wetsontwerp in dit zittingsjaar niet haar beslag zal krijgen heeft de min. v. Binnenlondsche Zaken en Landbouw ge meend, dat, in verband met het spoedei- schend karakter dezer aangelegenheid, door een afzonderlijke wet in de bestaan de leemte moet worden voorzien. Daartoe strekt dit onderwerp. DE KAMERVERKIEZINGEN. De vrijz^dem. candidates De Vrijzinnig Democraat méldt: De candidatenlijst voor Groep III (de kieskringen Amsterdam, Haarlem, Den Helder cn Utrecht) is vastgesteld als volgt: 1. mr. H. P. Marchant, Scheveningen; 2. mr. P. J. Oud, 's-Gravenhage; 3. mevrouw mr. B. Bakker—Nort te Groningen; 4. Th. M. Ketelaar te Amsterdam; 5. F. E. H. Ebels te Nieuw-Beerta: 6. mr. A. M. Joe- kes te 's-Gravenhage; 7. mevrouw H. W. B. van Itallie—Van Embden te Leiden: 8. Klaas do Vries te Amsterdam; 9. C. Wij- ienes Spaans te Anna Paulowna; 10. dr. S. Elzinga to Haarlem; 11. W. K. D. Lustig te Utrecht; 12. dr. A. van Raalte te Amster dam; 13. M. M. Cohen te Amsterdam; 14. P. van Meyer te Zaandam; 15. J. van den Brink te Baarn; 16. K. Steijn te Beverwijk; 17. mevcouw L. H. Droste—Wilmans te Soest; 18. G. W. Comello te Hilversum; 19. J. Best Nz. te Berkhout; 20. mr. Ada Goud smit te Amsterdam. HET VOORSTEL V. D. HEUVEL C.S. De behandeling door de Twee* de Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer is voor nemens a.s. Dinsdag 16 April voor te stel len om het. voorstel van wet van den heer Van den Heuvel c.s. tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuiker- Industrie hier te lande aan de orde te stel len terstond na de interpellatie van den beer' Gerhard. jV.SI .WÊz. Moeder„Ga even aan den overkant een pakkie haarspetöe fcoope". Meisje „Ikke niet. Ik zou niet wille dat de mensche wiste <ja Tc zoo ouwerwetsche moeder had". (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6