Uitgebreide collectie Behangselpapieren - Bespanningsstoffen DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK An'ere verdachten genoemd Onderhoud met Mr. Roobol Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. Telefoon 238. AMSTERDAMS Onhoudbare beschuldigingen Welke revisie-middelen gesteld zijn De Tel. had een onderhoud met Mr. Roobol en Mr. Den Hollander over den moord te Giessen-Nieuwkerk en de verkla ringen van mej. Kroon. Volgons het veroordeelend vonnis moet de toedracht van zaken aldus zijn geweest: Op 3 Augustus 1923 bevonden zich ten huize van de Kroons, destijds te Sliedrecht, Kroon, diens vrouw, Vermeer en de beide veroordeelden. Om elf uur 's avonds zou den de beide veroordeelden zijn weggegaan, nadat zij eerst aan de Kroons oro een hamer hadden gevraagd. Zij zouden om kwart voor één 's nachts in die woning terugge keerd zijn, waar zich dezelfde personen bevonden als boven genoemd. Zij zouden toen hebben medegedeeld, dat zij met den bewusten hamer den baanwachter te Gie sen-Nieuwkerk hadden doodegeslagen, ter wijl door de Kroons was gezien, dat. zich op de broek van een der veroordeelden bloed bevond. Mr. Roobol deelde mede, dat de volgende revisie-middelen door hem zijn gesteld le. Getuige Vermeer verklaart thans uit drukkelijk, dat de veroordeelden niet meer dan tien k vijftien minuten zijn weg ge weest. Zij zijn om ongeveer elf uur weg gegaan en waren reeds kwart over elven terug. Altijd heeft Vermeer ontkend, dal Ivlunder en Teunissen in zijn tegenwoordig heid zouden gezegd hebben, dat zij met den hamer den baanwachter hebben doodge slagen. Getuige Vermeer is, zoo zeide Mr. Ron bol, op zijn betrouwbaarheid onderzocht door Prof. dr. J. Waterink. te Amsterdam, die meent, dat hij betrouwbaar is te ach ten. Zooals gezegd, was volgens do veroordee ling de tijd, waarop de moord moet zijn gepleegd, tusschen 11 uur 's avonds en kwart voor één 's nachts. Do afstand Sliedrecht Giessen-Nieuwkerk is ongeveer 14 K.M Deze zou dus vice versa zijn afgelegd, waarbij dan komt de moord zelf en de inbraak in het huis van den vermoorde. In het tweede revisiemiddel nu wordt betoogd, dat te kwart voor één de moorde naar zich heeft moeten bevinden te Giescn- Nieuwkerk. De laatste goederentrein, die uit Gorkum moest vertrekken, moest wach ten tot een bericht was ontvangen uit Gies sen-Nieuwkerk, dat do seinen veilig waren. De voorlaatste goederentrein was echter nog niet gekomen in Hardinxveld cn daarom wachtte de stationschef te Gorkum op het sein om den laatsten trein te laten gaan Toen dit te lang duurde, belde hij Giessen- Nieuwkerk op en vroeg aan den baanwach ter, of hij nog geen bericht uit Hardinxveld had. De baanwachter antwoordde ontken nend. Dc tijd staat ook nu nog vast, omdat de stationschef zich het verhaal zeer goed kan herinneren, en dit waarschijnlijk het laatste gesprek is geweest, dat de baan wachter heeft gehouden. Om 12.05 vertrok de laatste goederentrein uit Gorkum. De dienstregeling van den baanwachter te Giessen-Nieuwkerk luidt,dat hij de lichten niet mag gaan dooven, voor dat uit Hardinxveld bericht is gekomen, dat de laatste trein daar is aangekomen. De rij tijd voor den afstand van Giessen-Nieuw kerk tot Hardinxveld is 15 minuten. Het sluitsein kan dus niet gegeven zijn voor 12.20. Om 12.20 moest de baanwachter de seinen op onverlicht trekken en de baan- lichten gaan dooven. Deze bevinden zich aan weerszijden van zijn woning over een afstand van Giessen-Nieuwkerk tot Har dinxveld. Hiervoor wordtf door deskundigen minstens 15 minuten gerekend, zoodat om 5 minuten over halféén de baanwachter nog leefde. Voor het doodslaan zelf wordt in het re visiemiddel geen tijd bereke'nd. Slechts wordt tien minuten berekend voor het zich heen en weer begeven van do plaats van den moord naar de woning, een afstand van 800 Meter. Uit dit alles volgt, aldus mr. Roobol, dat de veroordeelden zich, indien zij het mis drijf zouden hebben gepleegd, zich om kwart voor één nog zouden hebben moeten bevin den in Giessen-Nieuwkerk. In werkelijkheid waren zij op dien lijd te Sliedrecht en de af stand tusschen die beide plaatsen bedraagt ongeveer 14 K.M. Hier moet dan aan worden toegevoegd, dat het sluitingssein zeer waarschijnlijk dien avond veel later is gegeven dan reeds is vermeld, zoodat de tijd dan nog veel meer ten gunste van de veroordeelden zou komen In het derde revisiemiddel wordt aange toond de onwaarheid van een bepaalde ver klaring der Kroons. Zij toch hebben mede gedeeld, dat de hamer, waarmede de moord was gepleegd, hun eigendom was en door den man was vervaardigd in 1921 met be hulp van een ijzeren kop. die zich in het bezit van Kroon bevond. De steel heeft Kroon vervaardigd met behulp van kroon ij z e r, dat hij had meegenomen van de werf „Do Klop" to Sliedrecht, waar -hij werkte, terwijl hij den steel, nadat hij den kop gloeiend had gemaakt, los in den kop had bevestigd. Betoogd wordt: le. dat de steel niet los in den kop is bevestigd, maar daarmee ver bonden is door een ijzeren pen (rechtbank en Hof hadden dit bij het eerste onderzoek kunnen opmerken: 2e. dat het ijzer geen kroon ijzer is, (dit hadden deskundigen direct kunnen uitmaken): 3e. dat een stuk ijzer, dat gesmeed wordt, het merk niet in al zijn gaafheid behoudt. Dit gave merk, dat zich thans op den steel bevindt, moet er dus later zijn opgestempeld; 4e. dat gebleken isv dat de hamer pl.m. zestig jaar oud moet zijn en dus ook de steel hoogstwaarschijnlijk te Goudriaan is vervaardigd, cn op zichzelf een zeer goed smeedstuk is, terwijl getuige Kroon niet in staat is om ecnig smeedwerk te verrichten. In het vierde revisicmiddel zijn reeds ernstige aanwijzingen gesteld tegen andere personen dan de veroordeelden, waaruit de nchuld van deze personen aan den moord kan volgen. De Kroons zijn gisteren te Dordrecht, na dat hun de bijstand van hun advocaat door d9n rechter-commissaris, mr. Van Aken, was geweigerd, verhoord van twee uur 's middags tot kwart over twaalven 's nachts, namelijk de vrouw van twee tot negen uur en de man daarna. Zij hebben toen volhard bij bun verklaringen, dat zij niet wisten, dat Teunissen en Klundor den moord'zouden hebben gepleegd. Er wordt nu verder tegen hen geïnstrueerd voor meineed. Ingrijpen van een ambtenaar van den reclasseeringsraad. Het Volk publiceert een relaas van den heer J. Kramer, to Huizum, plaatsvervan gend lid van den reclasseeringsraad te Leeuwarden en gevangenbezoeker namens de neutrale Orde der Goede Tempelieren. Als zoodanig kwam hij in de strafgevan genis te Leeuwarden in aanraking met de beide veroordeelden Teunissen en Klunder. Hun vertoog, dat zij onschuldig zijn, bracht hem er toe, zich in do moordzaak te verdiepen cn gaandeweg kwam hij er toe. aan hun schuld ernstig te twijfelen. Die twijfel werd ten slotte tot onzekerheid, en - hij heeft deze zienswijze aan den mi nister van justitie bekend gemaakt. Een poging van den reclasseeringsraad om hein te bewegen, zijn ambt neor te leg gen, wees hij terug. *Te zijner verdediging heeft hij een memorie opgesteld, waarin hij zijn ervaringen neerlegde. Klunder en Teunissen op de hoogte gesteld. Vrijdagavond heeft mr. Roobol in de strafgevangenis te Leeuwarden zoowel met Klunder als met Teunissen een onderhoud gehad, dat ongeveer een half uur duurde. Het was den gedetineerden bekend, dat het echtpaar Kroon een bekentenis had af gelegd, maar van den verderen stand van zaken wisten zij nog niets. Dit wekte de vrees, dat ten derde male do revisie' zou worden afgewezen. Mr. Roobol heeft beiden volkomen ge rustgesteld. Zij waren over do verrassende wending, welke de zaak heeft genomen, U'itengewoon blij. Ook met den voorz. van het College van Regenten, mr. Van Wel deren baron Ren ders en met den gevangenisdirecteur had mr, Roobol een onderhoud, waarin hij ge legenheid vond een cn ander uiteen te zetten. (V o 1 k). EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ 76e jaarvergadering ie den Bosch Openingsrede van Ds. van Hoogenhuijzen Voorafgegaan door een wljdlngs- en pro- paganda-bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk Donderdagavond, waar het-woord gevoerd werd door de leden van het hoofdbestuur dr. .1. F. Beerens van Utrecht en ds. W. D M. Baar van Alkmaar, is Vrijdag to 's-Her- togenboseh de 76e jaarvergadering gehou den van de Evangelische Maatschappij. De voorzitter van het hoofdbestuur, ds A. G. H. van Hoogenhuyze van Amsterdam, opende de vergadering met gebed, en sprak daarna een openingsrede uit, waarin hij o.a. zeide Terugzien mogen wij op een jaar van groote activiteit. Wij gedenken de jaarvergadering van verleden paar, onze feestvergadering in Haarlem, ook door afgevaardigden uit vreemde landen bezocht Op naar*Haarlem: klonk hot. En velen hebben gehoor gegeven Wij gedenken enzo prachtsamenkomst in de St. Bavo, de ontvangst ten stadhuize, ons bezoek aan het Frans Hals Muséum, den autotocht door Haarlems omstreken cn ten slotte de opvoering van Jeanne d'Arc <n den Stadsschouwburg. Toen hebben wij ons als eene bij uitstek Protestantsche vereeniging doen kennen, die na 75 jaar nog niets van haar bestaans recht heeft verloren Wij hebben het den lande laten zien, dat we er zijn, nog even frisch en even krachtvol als ooit En niet alleen door onze jaarvergadering, door ons Gedenkboek Rome—Dordt hebben wij bij zonder,, in breeden kring, getuigenis willen afleggen van onze Protestantsche beginse len. De Room^i» pers heeft op dat Gedenk boek critiek geoefend, maar nog steeds staat het daar als een uiting van wat er loeft in ons Protestantisme, als een bewijs dat verschil van geloofsovertuiging samen werken kan als het geldt de bestrijding van den gemeenschappelijken vijand. Zoo zijn wij ons vereenigingsjaar begon nen bezield met nieuwe kracht en moed En hoe is dit jaar geweest Zeker wij had den nog meer kunnen doen We ztjn ons bewust van onze zwakheid. Maar met onze zwakke krachten hebben wij toch gearbeid aan den opbouw van het Protestantsche gebouw. Wij bobben de Protestantsche be ginselen in strden en dorpen mogen verde digen Of het iltijd die resultaten heeft ge had. die wij wenschten? Och er is zooveel lauwheid en traagheid. En hoe gaan wij nu de toekomst in Wij zijn niet zonder zorg als wij zien wat er in de wereld gebeurt Slechts dan kan het Nederland goed gaan. qls het zich met de hand op het Woord en het oog naar boven schaart om onze protestantsche Oranje- vorstin. Moge het in de komende maanden duidelijk worden dat er in ons vaderland nog een Geuzenvolk leeft, dat geen vleesch tot zijn arm wil stellen, maar zien in bet gpjod en voor de uitkomst blind, opkomt voor de eere Gods. Onze Evangelische Maat schappij wil nimmer meehelpen, In geen onkel opzicht, dat Nederland Roomsch wor. de. Wü protestanten moeten meer dan ooit ons houden bij de eenvoudigheid van het Evangelie. Wij moeten de banier des krul- 80s dragen door deze donkere wereld heen, wij moeten, zeker van ons heerlijk bezit: de zaligheid uit genade alleen alle tweedracht op zij zettende, één in onzen Heiland, oan de Roomsche wereld laten zien, dat wij niets willen dan leven uit het eenvoudige Woord van God. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden met 145 is terug gegaan. Van het Jubileum-Gedenkboek moest een tweede oplage worden gedrukt, welke bijna is uitverkocht. Het verenigings leven was overigens sterk bewogen. Het fi nancieel overzicht toonde een batig saldo van 5893,16, waaronder een legaat van 5000.—. Over het voorstel van Gouda, inhoudende den wensch, dat dc Evangelische Maat schappij in dc komende \crkiezingsdagcn in dc verschillende centra sprekers zal laten optreden, om het gevaar van Roomsche po litiek voor onze vrijheid van denken en gods dienst in het licht te stellen, ontspon zich uitvoerige discussie. Met algemeene stem men werd adhaesie betuigd aan het voorstel van het hoofdbestuur, om een manifest te doen verspreiden aan dc kiezers van Neder land. Over de salarissen der kloosterlingen-on derwijzers zal een actie worden op touw ge zet Met algemeene stemmen werd aangeno men de volgende motie: ,Dc algemeene vergadering van de Evan geJischc Maatschappij, gehoord de discussie over het voorstel der afdeeling Rotterdam om alsnog zoo spoedig mogelijk stappen te doen tot onderzoek der eigenaardige kwes tie inzake weigering van voogdij door do rechtbank te 's Hertogenbosch, welke bij be schikking van 19 Juni 1928 weigerde oen vrouw in de voogdij harer kinderen te her stellen op grond dat do vrouw, die gesrhei- dep was, wel wettelijk was hertrouwd, doch dat dit naar Roomsch-kerkclijke leer gelijk staat met leven in concubinaat (ongeoor loofde samenleving)protesteert er ten sterk ste tegen, dat een rechtbank zich openlijk op roomsch-kerkelijk standpunt stelt in zake de waardeering van .het burgerlijk huwelijk en gaat over tot dc orde van den dag." Op aandrang van Amsterdam wordt be sloten een Evangelische Omrocp-verecniglng op te richten, opdat ook de beginselen der maatschappij door den aether besproken kunnen worden. De motie-Apeldoorn om grootero belang stelling te wekken, wordt aangenomen. Bij de rondvraag werden ccnige opmer kingen gemaakt over De Protestant en werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat er vrouwen in het hoofdbestuur zitting heb ben. Voorts wenscht men de film in dienst van de Evangelische Maatschappij. Van de hoofdbestuurstafel wordt nog ge wezen op den 400-jarigen gedenkdag van den rijksdag van Spiers, dit jaar te houden (men viero dien dag in de afdeelingen) waarna de voorzitter voor zijn lezing wordt bedankt en de vergadering wordt gesloten. LICHTBEDRIJF RADIO-DISTRIBUTIE EN DE VA.R.A Vragen van het Kleerekooper. Kamerlid Conclusies van. B. en IV. naar aanleiding van het rapport Het Tweede Kamerlid de heer Kleereko per heeft aan den minister van Waterstaat d.» voigcnde vragen gesteld: Is het juist, dat de minister van Water slaat een doorzendvergunning heeft ver leenü aan een radio-distributeur te Venlo onder voorwaarde, dat, voor zoover moge lijk, steeds onverkort twee Nederlandsche programma's moeten worden doorgezon den? Is het juist, dat ochter het gemeentebe stuur van Venlo aan een vergunning tot het aanbrengen van draden boven don openbaren weg do voorwaarde heeft ver bonden, dat de vergunninghouder het ge sproken woord van de V. A. R. A. niet mag doorgeven, zoodat de distributeur slechts aan die voorwaarde van het gemeentebe stuur kan voldoen, door in strijd te komen met hetgeertsde Regeering heeft voorbohou den? Zoo ja, is dan de minister voornemens te bevorderen, dat het besluit van het ge meentebestuur, voornoemd, vernietigd wor de, als strijdig met het algemeen belang? Zoo neen, laat de minister dat dan na tot de algemeene maatregel van bestuur op grond der nieuwe wetsbepalingen zal zijn tot stand gekomen, waarin de Regeering, blijkens 's ministers verstrekkende verkla ring in do Tweede Kamer op 6 Maart j.l. haar tot dusverre ingenomen standpunt onverzwakt zal handhaven, omdat daarna besluiten, als dat van het Venlosche ge meentebestuur kunnen worden vernietigd, als strijdig met de wet? RADIOTELEFOONDIENST NEDERLAND— N^D.-INDIE. Gedurende het tijdvak van 15 t/m 20 April a.s. blijven de diensturen van den radiotelefoondienst Nederland—Ned. Indië bepaald op 13.tot 16.30 (Amsterdamsche tijd). cialc gevalkn, naast den directeur een an- deren deskundige te raadplegen. B. en W. wenschen in dit verband op te merken, dat tot voor korten tijd gedurende vele jaren een adviseur aan het bedrijf is verbonden geweest, met name prof. Dres- don, die door verandering van werkkring als zoodanig ontslag heeft genomen en dat de directeur voor enkele weken voor een speciaal geval B. en W. heeft verzocht een expert te willen aanwijzen. NATIONALE VROUWENRAAD Burgomeester en Wethouders van Am sterdam hebben thans den Raad medege deeld dit naar aanleiding van een voor- 8tel-Boekman in de Raadvergadering van 23 Januari j.l. gedaan en door het College overgenomen hetgeen zij reeds hebben verricht of zullen verrichten naar aanlei ding van het rapport van de Commissie inzake do Geraccnte-eloctriciteitswerken. Het Handelsblad herinnert eraan, dat dezo Commissie, beslaande uit de hee ren J. G. Bellaar Spruyt, voorzitter van de Vereeniging van directeuren van Electrl citeitsbedrijven in Nederland, ir. R. Bor ger, gent.-inspecteur en J. VVnlch, ndm der gemcentefinanciën te Amsterdam, indertijd is ingesteld om een beschuldiging van den ambtenaar bij de G E. Wden hoer C. de Vos over verkeerde toestanden, welke z.l. bij dat bedrijf zouden heerschcn, te onder zoeken. Haar uitvoerig rapport is indertijd gepubliceerd evenals een nota van dr. W. Lulofs, directeur der G. E. W., houdende beschouwingen, waartoe de lezing van het rapport hem aanleiding had gegeven. Daar deze nota een tamelijk scherpe krl tick Inhield over de wijze, waarop de Com missie haar taak hadd opgeval en vervuld besloten B. en W alvorens de zaak bij den Raad in behandeling te brengen, de Com missie te hooren omtrent onkele grieven, welke door den directeur tegen het rapport zijn geuit. De voortdurende ziekte van den voorzit ter der Commissie, dio nog niet hersteld is, is oorzaak geweest, dat dit nader mon deling overleg niet kon plaats hebben Ten slotte is aan de Commissie verzocht haar meening schriftelijk uiteen te zetten, waar aan is voldaan n.l. in een rapport van den voorzitter cn in een van de twee leden der Commissie. Aan de opmerkingen die B. en W. thans maken, ontleencn wij het volgende: De aanklacht van den heer De Vos. De commissie was allereerst tot de con clusie gekomen, dat do algemeene aan Klacht van den heer Do Vos zoowel als de afzonderlijke beschuldigingen, onhoudbaar zijn gebleken, doch dat zij zich omtrent de wijze, waarop de heer De Vos zal behnn deld moeten worden van advies wil ont houden. Aannemende, dat het dienen van het al gemeen belang bij den heer Do Vos voor zat, had hij, naar B. cn W. meenen, zijn grieven op een andere wijze moeten uiten. Intusschen zal de genoemde ambtenaar dit staat naar de meening van B. en W reeds thans vast niet bij het bedrijf kun nen worden gehandhaafd. De verhouding zooals die inmiddels is ontstaan, is er een. die zoowel voor hem als voor het bedrijf ongewenscht is. B. en VV. zullen zich ten opzichte van den heer De Vos nader bera den en zoodra de Raad de bekende inter pellatie-WIjnkoop ter zake heeft behandeld dienaangaande een beslissing nomen. De taxieven. Vervolgens kwam de commissie tot de conclusie, dat het aanbeveling verdient om hot daarheen t? leiden, dat de tarieven in een vorm worden gebracht, die publicatie mogelijk maakt en daarna volledig dienen te worden gepubliceerd. B. en W. meenen, met de.Commissie, dat ten spoedigste de tarieven in den vorm moeten worden gebracht, welke publicatie mogelijk maakt en dat zij daarna volledig worden gepubliceerd. Ook de directeur is van oordeel, dat het vaststellen van de ta rieven in een bepaalden vorm en openbaar making daarvan, waardoor een ieder volko men in staat is na te gaan, welke lasten hij bh stroomafneming beeft te dragen, ge- wenscht is. De heer Lulofs heeft reeds een studie inzake contracten met grootverbrui kers bij het college ingediend. Verhouding B. en W. en Directeur. In haar vierde conclusie gaf do Commis sie ln overweging over to gaap tot het in stellen van een nauw contact tusschen het College van B. en W. en den directeur, om de leiding van het bedrijf ln overeenstem ming tc brengen met de opvatting, die het Colloge daaromtrent heeft. Uit de notulen der commissfo blijkt, dat dc commissie van oordeel is, dat ten einde den directeur wenken te kunnen ge ven in welke richting het bedrijf moet wor den geleid aan den wethouder, meer in het bijzonder belast met het beheer der ge meentebedrijven, een deskundige moet wor den toegevoegd, die met hem van geval tot geval overlegt. Daarbij werd opgemerkt, dat zulks niet mag ontaarden in een twee hoofdig bestuur van de gemeente-olectrici- teitawerken, doch dat de maatregel slechts een tijdelijke mag zijn. B. on W. merken op, dat het door de commissie aangegeven middel inderdaad de gelegenheid zou openen om te dezer za ke de noodige ervaring op te doen. Niettemin meenen B. en W. niet zoovor te moeten gaan. Zij zijn van oordeel, dat kan worden volstaan met in zeer moeilijke quaestics in hoofdzaak van bedrijfstechni- r^onomicchen aard, dus in spe- Hef onderwijs en de uiterlijke welsprekendheid Geschiedenis- en hygiene- onderwijs Vrijdag werd de vergadering van den Nationalen Vrouwenraad te Haarlem voortgezet onder voorzitterschap van mevr. Doorman—Kielstra. Mej Van Vessem verdedigde een voorstel van 'den Plaatselij kon Raad te Rotterdam om er bij de bevoegde macht op aan te dringen, dat bij het onderwijs bijzondere zorg aan de uiterlijke welsprekendheid worde gewijd. De voorzitster achtto het zeer gewcnscht dat vrouwen zich boter en gemakkelijker uitdrukken. Naar het oordeel van mevr. Wljnaendts Francken moet niet allereerst ©p welspre kendheid worden aangestuurd, maar op duidelijk spreken. Mevr. Kappeyne was het hiermee eens en meende dnt zangonderwijs het beste is om goed spreken te leeVen. Het maken van mooie tirades is bijzaak. Het voorstel werd aangenomen Mej. J. Zwartendijk gaf verslag van het Int. sub comité voor kunst: mej. Boekcover den arbeid van de Utrechtsche Vrouwelijke Studentcnvereeniging. Als lid van het Int. Comité voor Vrede en arbitrage verdedigde mevr. Van Itallie— Van Embden een voorstel, geamendeerd door Rotterdam, om bij de bevoegde over heden te verzoeken bij het geschiedenis on derwijs geschiedenis-boekjes in gebruik te doen nemen, die minder uitgebreid geven de „Histoire bataille" cn aan de bescha vingsgeschiedenis der volken een grootero plaats inruimen. Het voorstel werd aangenomen. Over het Magdalena-huis te Zetten bracht freule Van Lynden verslag uit, over het werk van den Bond van directrices erf adj directrices van Ziekenhuizen voor Noder land en koloniën mevr. Van der Hoop. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het rapport inzake het onderzoek naar de wijze, waarop bij de opvoeding van de jeugd ecnigo kennis van hygiëne cn handreiking bij voorkomende ziekte In het gezin is bü te brengen, ook met het oog op het zevende leerjaar. De voorzitter verdedigde het denkbeeld om ook op de kweekscholen het bovenver melde in het onderwijs-program op te ne men cn leidde een voorstel van het dagc- lijksch bestuur in, waarin aangedrongen wordt op het bepleiten bij de bevoegde macht van het doen bijbrengen door des kundigèn van deze kennis op de lagere school en aan adsp. onderwLizers(esscn). Het voorstel weid aangenomen. Hierna leidde mej. J. Farret een voor stel in om cr bij bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat ook het buitengewoon onderwijs verplicht worde gesteld. Spr. deelde mede. dat aan 8000 zwakzinnigen nog geen onderwijs wordt gegeven. Mevr. Bakker— Nort bepleitte invoeripg van leerplicht, voor invalide of niet volko men valide kinderen. Spr. achtte een uit spraak van de N. V. K. van veel waarde. Het voorstel werd aangenomen. Hierna werd besproken de agenda van de vergadering van Tiet algemeen bestuur van den Int. Vrouwenraad, welke van 29 April tot. 9 Mei te Londen zal worden gehouden. Tor sprake kwam de a.s. benoeming van de presidente van den Int. Vrouwenraad Lady Aberdeen die wenscht af te treden. Er was een gevoelen vóór onthouding, docti mevr. Kappeyne van de Cappelló was ♦an meening. dat Nederland zich niet kan ont houden, nu bekend is, dat door Lady Aber deen mej. L. C. H. van Eeghen wordt ge propageerd. De presidente vroeg machtiging om naast mej. Van Eeghen ook mej. mr. Van Dorp te mogen noemen; welke do vergadering haar verleende. Besloten werd de volgende algemeene vergadering in Twente te houden. Waar schijnlijk zal Hengelo worden aangewezen. Als onderwerp van behandeling in de vergadering van 1930 werd gekozen: „De vredesgedachte in de opvoeding". HEIDEBRAND. Groote sehade om NIJverdaL Gistermiddag was men op de heidevel den van den heer Jong Schouwenburg in den berg te Nijverdal in verband met te verrichten werkzaamheden aan het heide branden. Door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat men het niet tot staan kon brengen. Verscheidene hectaren stonden spoedig in lichten laaie. Men was genoodzaakt de Nijverdalsche brandweer te requïreerep, die bet eindelijk gelukte den brand te blusschen, echter niet dan nadat hij zich had uitgebreid tot in de buurt van het jachtslot „Sprengenberg" te Haarle. Het vuur heeft groote schada aangericht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7