WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.SIRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 VOOR- EN NADEELEN VAN HET AFBETALINGSSTELSEL EEN ENQUETE TE AMSTERDAM Stofzuiger op de gasleiding Humorhoekje NIET NAAR NOORWEGEN ONZE REISMINISTER Mr. L. N. ROODENBURG t Oud li van Tweede Kaner en Haa^schen Raad BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Eenige staaltjes van nadeelen Verleden jaar heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel aan de departementen een aantal vragen voorgelegd ia verband roet het koopen op afbetaling door perso nen met kleine inkomens, speciaal arbei ders. Naar aanleiding hiervan heeft het be stuur van het departement Amsterdam een vragenlijst aan zijn daarvoor in aanmer king komende leden rondgezonden, bevat tende de volgende vragen 1. Komt onder de werknemers in uw on derneming het koopen op afbetaling veel voor? 2. Komt als gevolg van de onmogelijkheid van het voortzetten der termijnbetalin gen, loonbeslag of loonafstand voor en kunt gij iets mecdeelen omtrent de in dergelijke gevallen door u gevolgde ge dragslijn? 3 Indien gij het eerste deel van vraag 2 bevestigend beantwoordt, a. op ongeveer welk percentage van het loon wordt in dergelijke gevallen gewoonlijk beslag gelegd en ongeveer Svelk percentage wordt als regel gece deerd? b. welk percentage van het totale loon. hetwelk in uw onderneming in het jaar 1928 werd betaald, bedroeg het voor het genoemde doel in beslag genomen gedeelte cn welk percentage het gecedeerde? 4. Hebt gij in uw bedrijf maatregelen ge nomen om het koopen op afbetaling te gen te gaan, zoo ja, welke? In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Amsterdam heeft de rapporteur, mr. K. Jansma, mededeeling gedaan van het resultaat van zijn enquête. Bij een bespreking van de voor- en na deelen van het stelsel merkte de rappor teur op, dat de directeur van de Stads bank van Leening het systeem ver derfelijk acht en dat met name het bankwezen zal moeten helpen bij de bestrijding. Als een nadeel noemt het rap port dat sommige leveranciers van de vrij ingewikkelde renteberekening gebruik ma ken om een buitensporige interest te bere kenen, Als een staaltje uit zijn praktijk als kantonrechter-plaatsvervanger noemt mr. Jansma het geval van een vrouwtje, dat thuis niet anders dan gas-annleg had, doch dat zich niettemin een stofzuiger had laten aanpratende reiziger had gezegd, dat het met gas ook wel ging Als een voordeel wordt genoemd, dat leveranciers met garanties veelal coulanter zijn wanneer de koopprijs nog niet geheel betaald is. Als hoofdvoordeel wordt ge noemd dat het afbetalingsstelsel bij doel matige toepassing besparing in de hand kan werken, ook wordt voor lieden met een vast inkomen trouwen veel gemakkelijker gemaakt. Wat betreft de houding van den werk gever hij beslag, lezen wij in het rapport, dat een aantal werkgevers in zoo'n geval een regeling trachten tot stand te brengen, anderen waren van dergelijke beslagen in het geheel niet gediend, zij gingen, al dan niet na waarschuwing, tot ontslag over. Do rapporteur meent dat dezo radicale maatregel niet zoozeer berust op afkeer van het afbetalingssysteem, als wel op af keer van beslagen in het algemeen. Dat te hooge rente wordt berekond, komt vrij veel voor cn wordt veelal gecamou fleerd, doordat b.v. een rente van tien pro cent over korte termijnen wordt berekend. Als tegenmaatregel tegen de werkzaam heid der afbelalingsmagazijnen wordt het geven van voorschotten tegen matige rente toegepast. Overweging zou nog kunnen verdienen het verstrekken van adviezen, zoo noodig door een daartoe op te'richten bureau, waar zij. die afbotnlingscontractcn willen teeke- nen, deze eerst zouden kunnen laten be- oordeelen. Vervolgens worden eenige vra gen van juridischen aard, welke tn de praktijk zich bij afbetalingscontrncten voordoen, nader bekeken. Het rapport komt tot de volgende con clusies Men zou de vraag kunnen stellen In hoe verre hier te lande behoefte is aan wetge vende maatregelen. Hierbij zou o.a.. het volgende mogelijk zijn 1. Beperking van het colporteeren; 2. beperking van de bevoegdheid der ge trouwde vrouw om afbetalingscontrac ten te teekenen: 3. recht op uitstel bij wanbetaling, al thans bevoegdheid van den rechter om die te verleenen; 4 recht om het gekochte terug tc geven, behoudens de verplichting om schade vergoeding te betalen; 5. onpartijdige taxatie van het geleverde bij teruggeven. Alvorens over deze mogelijkheden eon be paalde conclusie kan worden gegeven, acht de rapporteur een nader onderzoek noo dig. Wat het wocker-element in de zaak be treft. merkt de rapporteur nog op, dat het berekenen van hooge prijzen door een Rijks wet niet te verhelpen is; hiertegen zal plaatselijk geageerd moeten worden door voorlichting, zoo noodig door credietver- schaffing. De rapporteur acht het zeer gewenscht dat het departement zich zal wenden tot het gemeentebestuur, met bet verzoek om door een gemeentelijke commissie een soort gelijk onderzoek te laten instellen als be treffende het woekervraagstuk heeft plaats gehad, in welk rapport het huurkoopcon tract slechts terloops is behandeld. GOTHISCHE RAADHUISKELDER VAN DEN BOSCH. Opening op Maandag 29 April. Op Maandag 29 April a.s. zal door Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's Her togenbosch, in tegenwoordigheid van auto riteiten en vele andere genoodigden de ver maarde Bossche Raadhuiskelder van 1529, die met de aangrenzende kelders tot mo derne luchrrom wordt ingericht, officieel worden geopend Bij de zeer karakteristie ke verbouwing en beschildering is alles 3[ ccifiek Brabantsch gehouden. Bossche en andere Brabantsche schilders, w.o. Frans Slager, Herman Moerkerk, Pijnenburg, An- dré Verhorst, Gerard Gerrits hebben met hun kunstwerk tot de voorname verfraai ing van het gehee' bijgedragen en naast Öyzantijnsche schilderingen en Keltische motieven de wanden, gewelven en pilaren versierd met kleurige voorstellingen van de historie van den Bosch en de Brabant sche folklore. Nanót de wapens van Bra bant prijken die der andere pro\inciën van Nederland. Den Boch wordt met deze kost bare Inrichting een bezienswaardigheid rijker. Jongmenrch. pas getagageerd met tweelingzuster „Hoeveel keer heb Ik Je sedert ons engagement gekust, liefste Z() „Vier keel, schat". Hij „Vier keer maar Dan moet Ik de laatste drie dagen t Je zuster gekust hebben". (London Opinion). De reis der Kon. Familie In tegenstelling met in verschillende bla den verschenen berichten, vernemen wij uit betrouwbare bron, dat de Koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen zal ondernemen. Bezoek aan Drenthe De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, die gisteren met--dê'n heer Meijer de Vries een bezoek bracht aan Drente, heeft met den Commis saris der Koningin in Drente allereerst diens ontginningen onder Oude Molen be zichtigd. Deze terreinen zijn door werk- loozen uit Assen ontgonnen en met stads vuil bewerkt. De resultaten met de stede lijke afvalstoffen bereikt, hadden de bij zondere aandacht van den minister. Vervolgens vonden te Emmen Burge meester en Wethouders dier gemeente ge legenheid rnet den minister verschillende zaken, de gemeentefinancicn rakende, te bespreken. In de daarna volgende conferentie met afgevaardigden van vervenersbonden, waarbij ook de drie landarbeldersbonden door eenige hoofdbestuurders vertegen woordigd waron, werd door eerstgenoem- den bepleit, dat de regecrlng weer steun zou geven aan het veonderljbedrljf, opdat dit in staat zou zijn, zonder loonsverlaging loonend fabrieksturf te graven. Nadat het voor en tegen van overheidshulp was toe gelicht, zeide de minister toe het oordeel van de commissie van advies inzake ver snelde veenafgraving te zullen vragen. Na deze conferentie werd naar Witte- veen gereden en door den minister de vor deringen van het werk in oogenscliouw genomen. FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. Voorstel hoofdbestuur Ned. Ond. Genootschap. Het thans in vele gemeenten bestaande stelsel: cursussen voor Fransch buiten de gewone schooluren blijkt bezwaren te heb ben: ouders klagen, dat het sommige kin- ren vermoeit en ook wordt aangenomen, dat de resultaten vaak minder goed zijn, dan wanneer de leerkrachten dit, onderwijs niet na de gewone schooltaak zouden ge ven. Een ander bezwaar is, dat de klasseon derwijzer, dfe het kind kent, over zijn ijver en zijn kunnen oordeclen kan, heel anders staat tegenover de leerlingen, dan de cur susonderwijzer, hetgeen vooral heet uit t' komen als een leerling, die door enkele dagen ziekte iets achter gekomen is, even bijgewerkt moet worden. Voorts kunnen vele ouders de kosten van die cursussen slechts met groote moeite dragen. Dat on danks deze en mogelijk andere bezwaren het 6telsel zich handhaaft laat zien, dat het in een behoefto voorziet. Zooals bekend is. zijn verschillende pogingen, het Fransch weer in den gewonen schooltijd te doen ge ven, mislukt. Op den Beschrijvingsbrief voor de in Augustus te Haarlem te houden alg. verga dering van het Ned. Ond. Genootschap komt als voorstel van de nfd. Haarlem voor „Het hoofdbestuur dringt bij de regeering aan op herstel van het onderwijs in het Fransch, zooals dat véór de wet van 1920 bestond op de lagere school." Het hoofdbestuur zegt in zijn prae-advies dat ceenszins vaststaat, dat de vreemde laai Fransch moet zijn. In bepaalde stre ken kan onderwijs in Duitsch of Engulsch gewenscht zijn. Het amendeert het voorstel Haarlem aldusdat het wettelijk verbod van oen vreemdo taal op de 1. s. komt te vervallon". DE „COLOMBIA". Het nieuwe schip van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Naar de N. V. Scheepswerf cn Machine fabriek v/h P. Smit Jr. aan het Hbld. mee deelt, zal het schip, waarvan zij den bouw in opdracht ontvangen heeft van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam, de vol gende afmetingen krijgen: lengte tusschen de loodlijnen 430 voet, breedte 61.6, holte 39.6. Het schip zal accomodate krijgen voor passagiers eersto cn tweede klas cn voorts voor toeristen derde klas en gewo ne derde klas-passagiers. Tot do passa- giersaccomodatie zal o.a. ook een zwem bad behooren. Het vaartuig, dat „Colom bia" zal heeten, zal worden uitgerust met twee viertactmotoren, te leveren door Werkspoor, die 6100 as p.k. zullen kunnen ontwikkelen. De motoron zijn zoo ingericht, dat het vermogen tot 8000 as p.k. zal wor den kunnen opgevoerd. De snelheid zal tot 14% mijl bedragen. DE REDDING VAN DE GEORGIA. Nederlandsche belooningen. Door de Nederlandsche Regeering zijn he- looningeu toegekend aan de bemanningen van dereddingbooten „Cromer", „Gorleston „Southwold" cn „Yarmouth", terzake van de redding op 22 November 1927 van de op varenden van het Nederlandsche Tank- Stoomschip „Georgia", pde Ud w—ren uG:kpe Jaar eta eta et OVERSTE L. ROELFSEMA. t Oud-Ned. officier In Albanië. Op 55-Jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden overste L. Roelfsema. De thans overledene heeft indertijd met eenige an dere officieren in Albanië dienst gedaan b de vorming van oen gendarmeriekorps, j Op 21 Augustus 1914 trad hij weer in Ne- derlandschen dienst bij het 2de regiment huzaren. Overste Roelfsema was drager van het officierskruis voor langdurigen dienst, waa ridder in de ordo van den Wit ten Valk van Saksen-Weimar, in de Prui sische Kroonorde 3de klasse en in de orde van den Zwarten Adelaar van den vorst van Albanië. UIT DEN STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan den heer Mr. Dr. M. S. Koster, secretaris-generaal bij het departe ment van koloniën op zijn verzoek met in gang van 1 Mei 1920 eervol ontslag verleend uit 'slands dienst onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten door hém in ge noemde betrekking aan den lande bewezen en is hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is, voor het tijdvak van 16 April 1929 tot 17 September 1929, benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen Ir. C. C. Klijnhout aldaar. Deskundige op het gebied van volksgezondheid en volks huisvesting Op 62-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden Mr. L. N. Roodenburg, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van den Haag- schen Gemeenteraad. fn Mr. Roodenburg is heengegaan een man die jaren lang niet groote toewijding is werkzaam geweest in het belang van de volksgezondheid cn van de volkshuisves ting. Van tal van vereenigingen en genoot schappen op dit gebied werkzaam heeft de heer Roodenburg deel uitgemaakt of gaf hij als voorzitter leiding totdat nu ruim een jaar eeleden zijn gezondheidstoestand hem noopte tot rust. In de Tweede Kamer heeft de thans ont slapene zitting gehad van 1913 tot 1918 voor het toenmalige kiesdistrict Beverwijk en van den Gemeenteraad is hij lid geweest van Juli 1905 tot 1919. Na volbrachte studiën in de rechtsgeleerd heid was Mr. Roodenburg gedurende kor ten tijd advocaat en procuracur te Amster dam, waarna hij ongeveer vijf jaren werk zaam was nis griffier bij het kantongerecht te Schagen, om zich vervolgens als advo caat en procureur te vestigen te 's Graven- hage. Maar naast zijn rechtskundige prak tijk, trok bovenal maatschappelijk werk hem aan. Zoo volgde hij in October 1905 Mr van Gijn op als secretaris van de Gezond heidscommissie te Den Haag, een bestuurs functie welke hij bleef bekleedcn tot 1913 hij zijn benoeming tot Tweede Kamerlid Hij bleef echter lid dezer commissie cn volgde in 1926 Mr. Tak op als voorzitter. Dit voor zitterschap is door hem vervuld tot 1 Ja nuari 1928 toen hem op zijn verzoek wegens gezondheidsreden eervol ontslag als zooda nig werd verleend. Met hart en ziel heeft Mr Roodenburg zich ook gegeven voor alles wat gericht was op de bestrijding der tuberculose. Geruimcn tijd was hij voorzitter van de Nederlandsche Centrale Verecniging tot bestrijding der tu berculose en toon hij zich ten vorigen jare met het oog op zijn minder goede gezond heid genoodzaakt zag als zoodanig af te treden, werden zijn verdiensten erkend, door de benoeming tot Eerelid der Centrale Vereeniging. Voorts is Mr. Roodenburg voorzitter geweest van het Centraal Genoot schap voor Kinder Herstelling- en Vacan- tiekolonies, secretaris van de Nederlandsche Verecniging tot het oprichten van arbeids- kolonies voor tuberculoselijders in Neder land „Zonnestraal", lid van den Gezond heidsraad en bestuurslid van het Neder landsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw,2e secretaris-penningmeester van het Gezondheidsrongres, terwijl hij ook een werkzaam aandeel had in vereenigin gen voor woningbouw en een der ondervoor zitters is geweest van de Huurcommissie I te 's Gravcnhage. De heer Roodenburg was Ridder in de Orde van den Nederlandschcn Leeuw. Het stoffelijk overschot zal worden ter- aarde besteld a.s. Donderdag ten VA uur vanaf liet sterfhuis van de Banstraat naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen. GROOTE BRAND TE ROITERDAM Rijstpellerij in vlammen opgegaan Ds. A. J. WESTHOFF. f Emeritus-predikant o.a. iu Amsterdam en Indië. Op 79-jarigen leeftijd is te den Haag over leden de emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, ds. A. J. Westhof f. De ontslapene werd candidaat tot den Heiligen Dienst in 1873. waarna hij 1 Maart '74 tot predikant te Biezelingen werd be vestigd. Daarna was hij achtereenvolgens predi kant te Bennekom, Axel, Gorkum en Am sterdam. In laatstgenoemde gemeente vervulde hij het predikambt van 1882 tot 1891. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot predi kant in Ned. Oost-Indié, waar hij achter eenvolgens stond te Probolingo, Soemenep en Pontianak. In 1902 werd de ontslapene eervol ontslag verleend en in Nederland teruggekeerd, nam hij in 1906 een beroep aan naar Bergeyk (N.-B.), waar hij emeri tus werd op 15 December 1923, De tera.irdebestelling heeft a.s. Dinsdag om 12 uur plaats op Nieuw Eik en Duinen ONREGELMATIGHEDEN TE EMMEN. In verband met onregelmatigheden in dc administratie is de directeur van den ge meentelijken dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling te Emmen ge- Gistermorgen omstreeks 11 uur brak een orand uit in het complex Haardenoerg aan de Nassauhaven. Het complex bestaat uit hooge kantoorgebouwen en daarachter een hooge rijstpellerij. Aan den voorkant zijn de lagere machinegebouwen gelegen, aan den zijkant staat een hooge zinken loods, de opslagplaats. De brand was in de rijst pellerij tusschen de eerste en de tweede étage uitgebroken. Een olieman, die elke tien minuten zijn ronde doet om ae Luizen te smeren, ontdekte om kwart over 11 vuur boven een cycloon. De brand greep snel om zich heen, in weinige minuten stond de rijstpellerij in lichte laaie. Er was een felle Z.W. wind, do vlammen sloegen weldra over naar de machinegebouwen en de op slagplaats. Na korten tijd was het geheele complex op de kantoorgebouwen na één vuurzee. De politie maRkle een groote af zetting, er kwamen duizenden menschen kijken. De brandweer was uitgerukt met vier groote motorspuiten, dio per minuut 3500 L. water geven. Zes handspuiten en zeven pompbooten, die aan de achterkant in de Nassauhaven liggen. Een half uur na het uitbreken was de vuurzee omringd door 30 stralen water Het hielp niot. Om streeks 1 uur stortte het dak van de rijst pellerij in elkaar. Ongeveer 2 uur stond de zinken loods in lichte laaie. Aanwezig waren de burgemeester Mr. P. Droogleever Fortuvn. de hoofdcommissaris van politie A. H. Slrks en de brandweer autoriteiten. De brand is vermoedelijk door kortslui ting veroorzaakt. Er branden overdag lam pen in het fabrieksgedeelte. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Om 2 uur was men den brand vrijwel meester Het zal nog geruimen tijd duren, voordat het aantal stralenoverminderd kan worden. Het inwendige van het gebouw brandde nog fel en men kon den vuurhaard niet bereiken. Do felle hitte in de loods maakte het doordringen onmogelijk, terwijl men door de machinehallen niet ver ge noeg kon komen om de rijstpellerij te be reiken. Daar woedde de brand nog fel. De elf stralen van de handpompen werden af gedankt. De blussching werd voortgezet met de motorspuiten en dè pompbooten. «Ongeveer 3 uur kon het aantal verminderd worden. Het fabrieksgebouw, de loods en de machinehallen waren één groote ver woesting. Verschillende daken waren in gestort en van de kostbare machines was niets meer over. Ook de heele voorraad was verloren. De schade wordt op eenige tonnen geschat. Met complex en de voor raden waren op een beurspolis verzekerd voor anderhalf millioen. De schade is dft&rom zoo groot, omdat in dit seizoen het bedrijf in vollen gang bieef en men gewel dige voorraden had opgeslagen. Deze brand is grooter gweest dan Rotterdam in jaren gekend heeft. De belangstelling was even redig. Men heeft de schade niet kunnen beper ken door do felle Z.W. wind en doordat verschillende gebouwen van hout waren. Omstreeks twee uur werd het duidelijk, dat men den feilen brand, die gisteren in Rotterdam gewoed heeft in de rijstpellerij van do firma Schaardenburg, meester was. Eerst in het inwendige van het gebouw is het tot 4 uur blijven branden en ook van nacht is er voortdurend met 'n 4-tal stralen gebluseht om smeulende plaatsen te doo- ven. Het complex geeft een beeld van ont zaggelijke verwoesting Van de hooge rijst pellerij, een gebouw van drie etages, staan nog slechts drie muren. De kostbare ma chines zijn naar beneden gestort en volko men vernield. Van de daarachter gelegen machinehal is niets meer over, terwijl de machinekamers aan de voorzijde totaal uitgebrand zijn. Het hoogtepunt van den brand kwam omstreeks 1 uur, toen de brandmuur, gelegen tusschen de pellerij en de opslagloods, tegelijk met het grootste gedeelte van de pellerij instortte. Toen joe gen de vlammen ook de loods in en slechts weinige minuten later was rleze van binnen één vuurzee. De brandweer stond toen voor do moeilijkheid, dat men geen water in bet inwendige van het gebouw kon brengen. De ijzeren wanden waren geheel gesloten en men kon er door de hitte geen gaten in hakken. Eerst toen bet dak gedeeltelijk in stortte en doorboog, gelukte het eenige stralen van de motorspuit op de vlammen te richten. De taak van de brandweer ia uitsluitend defensief geweest. F.r was geen houden aan en alleen het kantoorgebouw, dat buiten de windrichting lag, iff behou den. Toch heeft men de administratie in veiligheid gebracht. De brandweer is ge- ruimen tijd bezig geweest met het omver halen van den muur van de rijstnellerU. Tijdens het blussching6werk begon deze te barsten, zoodat men liet daaronder gele gen binnenplaatsje moest ontruimen. Het bleek evenwel, nadat men met behulp van de machinale ladder touwen aan den muur had bevestigd, dat men hem niet om kon trekken, zoodat men den muur voorloopig kon laten staan. Omstreeks 7 uur is het laatste materiaal op één motorspuit na in gerukt. NIEUWE STRIJD TEGEN DE ZAANSCHE TOLLEN. De Zaansche vereeniging voor vreemde lingenverkeer is voornemens, den strijd te gen den Zaanschen tollengordel met kracht te hervatten. Er wordt een Zaansch peti tionnement tegen de Zaansche tollen geor ganiseerd: op een honderd punten door de gansche streek liggen lijsten ter teekening. Op bet nogenblik worden alle krachten ge richt legen den Zaandijker tol, daar de ge- meentelilkp concessie tegen 1 Juli afloopt. Een vijftig Zaansche vereenigingen en grootbedrijven ondersteunen mede door middel van adressen bet protest van V. V. V. aan de Kroon tegen de reeds aange vraagde verlenging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6