WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- Opheffings Uitverkoop Maison li Nouveauté STADSNIEUWS. G. i. van Harten Spotkoopjes Schoonmaak L. J. Luycx Zn, UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 COMITÉ VOOR DE OPENBARE SCHOOL Voordracht van den heer A. van Wijngaarden Humorhoekje Electro Technisch Bureau Licht- en Dracht- Installaties. S. H. MASSA Alles moet weg Stoomen en Verven HANDSCHOENEN BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker OFFICIEELE KENNISGEVING. Hinderwet. B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij liun besluit van 16 April 1929, aan J. J. Molenaar en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergun ning is verleend tot het oprichten van een autoherstehverkplaats en het daarin plaat sen van 4 electromotoren in totaal van 6% P.K. tot het aandrijven van verschillende machines in het perceel gelegen aan het Stationsplein No. 5. Amersfoort, 17 April 1929. De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn. RANDWIJCK. GARNIZOEN. Op 27 Mei a.s. zal een Detachement van de school voor Reserve-officieren der Infan terie uit Kampen tot het houden van oefe ningen op Amersfoort worden gedirigeerd. Dit detachement zal worden gelegerd in de Ilcndrik- cn Adolfkazerne aan den Leusderweg alhier. EINDEXAMEN R.H.B.S. Het eindexamen voor de A-afdeeling van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zal plaats hebben op 28 en 29 Juni a.s. Gecom mitteerden zijn: Mr. Dr. L. Triebeis te Nij megen, J. Branbergen, oud-leeraar van de eerste openbare Handelsschool te Amster dam, mej. Dr. J. A. II. Posthumus, privaat docente aan de Gemeente-universiteit te Amsterdam, te den Haag en Dr. E. L. Smit, 'predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zalt-Bommel. Het eind-examen voor de B-afdeeling van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zal plaats hebben op 6, 8, 9, 10, 11, 12 en 13 Juli a.s. Deskundigen zijn: Ir. A. E. R. Co- lette, oud-hoofdingenieur-directeur der te legrafie en telefonie te 's Gravenhage; W. J. Goslinga, gemeentelijk inspecteur van het. onderwijs te Schiedam, Dr. P. J. M. van Gils, bisschoppelijk inspecteur van het R.K. onderwijs te Roermond cn Dr. N. J. Singels, oud-rector avn het Utrechtsch Stedelijk Gymnasium te Zeist. PERSONALIA Onze stadgenoot, de heer J. Peper, direc teur van de Gemeentelijke Handelsscholen alhier is benoemd tot lid van de Commis sie, in 1929 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen lot het geven van mid delbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en 0) of tot. het geven van lager on derwijs in de beginselen der handelskennis (akte U). CHR. GEREF. KERK. Ds. G. Salomons alhier, predikant bij de Chr. Geref. Kerk, heeft een beroep ontvan gen naar 's Gravcnzande (2de maal). EERE*VOORZITTER „WILHELMINA". De heer E. A. F. Baron Crcutz. Men schijft ons: De heer E. A. F. Baron Creutz heeft het Eere-Voorzitterschap der Christelijke Gym- nastiekvereeniging „Wilhelmina" aanvaard. „Wilhelmina" is de oudste gymnastiek vereniging te dezer stede en eene afdee- ling van de Oostelijke Jongemannen Ver- eeniging. In Mei van dit jaar is het juist 22 jaar geleden, dat deze afdeeling werd op gericht. Eerst in October kon zij hare oefe ningen aanvangen, omdat in Amersfoort geen zaal beschikbaar was en pas na lange onderhandelingen de Gemeente een gym nastieklokaal ofschoon ongemeubileerd ter beschikking stelde. „Wilhelmina" was dus de eerste vereeniging, die een zaal van de Gemeente huurde en in die ledige zaal met vier kale muren werd onder leiding van den heer Snouck geoefend. Het spreekt vanzelf, dat de oefeningen maar zeer een voudig konden zijn bij gebrek aan gereed schappen en toestellen. Eerst later werd daarin doordat de heer Snouck zelf een zaal bouwde en inrichtte, voorzien. Omdat er geen neutrale gymnastiekvereeniging be stond, werd de zaal ook opengezet voor an dere jongelui en zoo heeft „Wilhelmina" zeer lang in de behoefte voorzien. Thans is de vereeniging uitgebreid tot circa 130 da mes- en heerenleden en adspiranten onder leiding van den heer D. van Kempen, leer- aar Gymnastiek on Heilgymnastiek M.O. te Soest. Zij oefent in zes afdeelingen in de gymnastiekzalen van het Gymnasium en van de zaal der school aan de Weijerstraat. De nieuwe Eere-Voorzitter van „Wilhel mina" is zelf een ijverig voorstander \an de Lichamelijke Opvoeding en bezit het vaardigheidsdiploma van het N. O. C. „De openbare school, de inrichting van onderwijs voor de geheele Nederlandsche Jeugd". Het Comité voor de Openbare Scholen, gevormd door Centralen Ouderraad, Volks onderwijs, Vereeniging van hoofden van Scholen, Bond van Ned. Onderwijzers, S. D. A. P., Amersfoortsche Bestuurders- bond, Vrijz. Dem. Bond, Vrijheidsbond en Communistische Partij, hield gisteravond in „De Valk" een openbare vergadering, waar in als spreker optrad de heer A. van W ij n g a a r d e n, voorzitter van het Co mité en hoofd ecner openbare school te dezer stede, met het onderwerp „De open bare school, de inrichting van onderwijs voor geheel de Nederlandsche Jeugd". De waarnemend voorzitter van het Co- mité voor de Openbare School opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en zette in liet kort het doel van deze bijeenkomst uiteen, n.l. het pro- pagandeeren van de openbare school. Spre ker wijst op het groote belang van de open bare school voor de jeugd. Voorts wijst spreker op hel artikel „Neutraliteit bestaat niet" in het weekblad „het Sticht". !:i ver band hiermede leest spreker een corres pondentie voor, die naar aanleiding van dit artikel gevoerd is met den redacteur van enoernd weekblad. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Van Wijngaarden. De heer V a n W ij n g a a r cl e n wees in den aanvang van zijn rede op het groote be lang voor de zijde van de jeugd van de zaak, die hedenavond aan eon beschouwing zal worden onderworpen. Het gaat n.l. over de vraag: „openbaar onderwijs, neutraal on derwijs of Christelijk of bijzonder onder wijs". Wijzende op het karakter van het open baar onderwijs meent spreker zich te kun nen beroepen op dat gedeelte van de onder wijswet, dat handelt over het openbaar on derwijs. In dit verband vergelijkt de heer Van Wijngaarden de onderwijswet van 1806 en die van 1920. In de onderwijswet van 1806 wordt het lager onderwijs gekarakteri seerd. Tussclien beide onderwijswetten ligt ongeveer een tijdsduur van een eeuw. En wel van een eeuw, waarin ontzaggelijk veel veranderingen op allerlei gebied hebben plaats gegrepen. De karakteromschrijving van de lagere school is echter in den loop van die eeuw niet veel veranderd. Alleen Zakkenroller, na tevergeefs gefouilleerd te zijn „Da's gek baas. Ze motte me gerold hebbe", (Humorist). wordt in 1806 gesproken van alle onder wijs, terwijl in 1920 alleen bedoeld wordt het openhaar lager onderwijs. Spreker behandelt vervolgens in het kort de voor naamste inhoud van de onderwijswet en wijst or daarbij op, dat men in de gehoelo onderwijswet geen omschrijving kan vinden van het karakter en het doel van de bij zondere school. Spreker memoreert hoe door de voorstanders van het Christelijk on derwijs reeds in 1869 een forsche, maar ook onbehouwen aanslag heeft gewaagd op het karakter van de openbare school. Veel voor dcel voor het bijzonder onderwijs heeft deze aanval echter niet gehad. De poging van Groen van Prinsteren is volkomen mislukt. In de onderwijswet, van 180G stond, dat het kerkelijk onderwijs niet gegeven mocht worden door den schoolmeester. En ook in de wet van 1920 staat, dat het godsdienst onderwijs gereserveerd blijft voor den gods dienstonderwijzer. Impératief wordt zelfs voorgeschreven, dat de leerlingen in de ge legenheid gesteld moeten worden om in de lokalen van de school of elders godsdienst onderwijs te volgen. Ook te dien opzichte is dus de onderwijswet van 1806 en die van 1920 onveranderd gebleven. Met nadruk vestigt spreker er de aandacht op, dat Christelijke cn maatschappelijke deugden niet iets is, dat in de lucht hangt, in ver band waarmede hij enkele gedeelten citeert uit den bijbel, die met deze gedachte ver- band houden. „Uw naaste liefhebben qIs u zeiven", dat is de leuze van het openbare onderwijs, de nastreving van de in deze woorden neergelegde gedachte is het doel van de openbare school. De heer Van Wijngaarden beschouwt ver volgens de vraag, door wien het godsdienst onderwijs moet worden gegeven. Bij de be handeling van deze vraag wijst spreker op hetgeen professor Cramer eenmaal gezegd heeft in een te Zwolle gehouden redevoe ring. Deze zegt daarin het volgende: „De Christelijke onderwijzers praten over dingen, waarvan ze geen lor weten." „Ik bedoel speciaal het. godsdienstonder wijs op de lagere scholen. Wat ik daar ge hoord heb, is gowoon verschrikkelijk. „Ik sta bekend als vriend van de onder wijzers, maar heel veel van wat ik gehoord heb, acht ik verderfelijk voor allo geloof. Ik zou willen, dat het geheele Bijbelsche onderricht aan de kant werd gezet, maar de kinderen leerden in de sfeer van Chris tus". Vervolgens memoreert de heer Van Wijngaarden op het artikel in het week blad „Het Sticht", waarover de voorzitter reeds heeft gezinspeeld, welk artikel den titel draagt „Neutraliteit bestaat niet". De redacteur van dit weekblad, de heer Van Koetsveld, heeft spreker voor deze vergade ring uitgenoodigd om in debat te treden, doch is niet verschenen. Spreker citeert en kele gedeelten uit dit artikel en hekelt daar bij heftig de wijze, waarop in dit artikel het openbaar onderwijs wordt aangevallen. Daarbij komt, dat het gehoele artikel op een leugen is gebaseerd, omdat het opge bouwd is op de onderstelling, dat een on derwijzer O)) een openbare school gods dienstonderwijs geeft. En zooals reeds is ezegd, gebeurt dat nimmer. Spreker be treurt het, dat de Christelijke- en ook de anti-revolutionaire pers zich moet vernede ren tot dergelijke beneden-alle-peil-ariike- len om het karakter van de openbare school aan te vallen. Vervolgens citeert de heer Van Wijngaarden enkele gedeelten uit leer boekjes, die op de R. K. scholen worden ge bruikt cn waarvan men zich bij het Chris telijk onderwijs bedient. Deze wijze van onderricht geven kan spreker niet anders dan afkeuren. Het is dan ook geen wonder dat vele theologen zeggen: „dat gaat mis" en dat duizenden zich afwenden van een politiek Christendom. Voor de stichting van een christelijke school, zoo vervolgt spreker, heeft men handteekeningen noodig. Zoo is het voor gekomen dat in Spijk (Z.H.) voor één hand- teekening honderd gulden werd betaald, ter wijl het hodfd van de openbare school al daar een doceurtje van duizend gulden werd toegezegd, als hij van het openbaar naar hel christelijk onderwijs zou overgaan. Het is werkelijk geen wonder, dat profes sor Eerdmans sprak van de wegzinkende grondslagen van de Christelijke School. Spreker komt tot de conclusie, dat het niet alleen de christelijkheid is, die de ouders de kinderen naar de christelijke school doet zenden. Niet zelden zijn het economische dwang middelen. Hij memoreert in dit verband de bekende doopbelofte, waarbij de ouders reeds bij den doop van hun kinderen moe ten beloven de kinderen later naar de Christelijke school te zullen zenden. Spreker besluit zijn voordracht met een kort woord van propaganda en wekt een ieder op krachtig op te komen voor liet. openbaar onderwijs. Eens zal de dag voor de openbare school komen. Aan ons allen is de taak propagandist te zijn voor de openbare school, de school voor geheel de Nederlandsche jeugd. Van de gelegenheid tot het wisselen van gedachten met den spreker over het be sproken onderwerp, wcnschle geen der aan wezigen gebruik te maken De waarnemend voorzitter dankte hierna den heer Van Wijngaarden voor zijn leer zame voordracht en de aanwezigen voor hun belangstelling en sloot de vergadering. AANRIJDING. Op de Varkensmarkt. Gistermiddag heeft op de Varkensmarkt een botsing plaats gehad tusschen twee au to s. Een auto kwam met roekelooze snel heid uit de Arnhemschestraat zonder signalen te geven cn botste op de Varkens markt tegen een andere auto. De wagen kwam eerst tot stilstand nadat ze tegen de pui van perceel 17 aan do Varkensmarkt was opgereden. Beide auto's werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, De politie heeft proce6-verbaal opgemaakt. EXAMENS. Onze stadgenoot, de heer B. C. Visser slaagde heden voor zijn voorbereidend kerkelijk examen aan de universiteit te Utrecht. VREEMDELINGENVERKEER Jaarverslag over 1928. Het ons toegezonden jaarverslag van de Vereeniging lot bevordering van het Vreem delingenverkeer alhier, maakt met dank baarheid melding van liet feit, dat V. v. V. na een dertig-jarig bestaan, voor het eerst de beschikking kreeg o\er een Verkeers bureau. In groote gemeenten, waartoe Amersfoort thans gerekend mag worden, is zoo'n bureau onmisbaar, daar het de vraag baak voor vreemdeling en stadgenoot is, voor alles wat het toerisme betreft. De praktijk wees echter reeds uit, dat er bo vendien nog honderden andere vragen ge steld worden, die zoo mogelijk steeds wor den beantwoord. Het in het Verkeershius gevestigd Reis bureau (met annex bagage- cn reis-onge- vallen-verzekering), heeft reeds den eersten zomer zijn nut volkomen bewezen. Verder lezen we in het jaarverslag p.m.: „Op ons verzoek heeft dc Gemeenteraad thans besloten, het subsidie voor 1929 te be palen op i 1500.met dien verstande ech ter, dat niet meer wordt uitgekeerd, dan door de leden bijeengebracht wordt. Ons doel is thans, door aanwerving van nieuwe leden en door contributieverhooging van belanghebbende oude leden, tof. 1500. te komen, opdat onze vereeniging het volle subsidie deelachtig worde. En dit is drin gend noodig, willen wc de belangrijke post „Exploitatie Verkeersbureau", die thans op onze begrooting voorkomt, kunnen dekken. In de registers-1928 komen in totaal 1372 behandelde aangelegenheden voor (v. j. 605) Hieronder waren 920 verzoeken om in lichtingen (v. j. 301) en 452 inkomende cn uitgaande stukken betreffende andere aan gelegenheden (v. j. 304). Hieruit blijkt, dat de bemoeiingen der Vereeniging in het afgeloopen jaar meer clan verdubbeld zijn, vergeleken bij 1927. Bovengenoemd getal (920) vormt natuur lijk geen juist beeld van do inlichtingen, over Amersfoort verstrekt. Immers, de 41 Informatiebureaux van V. v. V. werden ruim voorzien van reclame-materiaal cn verstrekten op die wijze wellicht nog méér inlichtingen, daar de inwoners van plaat sen zich veelal tot zoo n bureau wenden cn daardoor het port, verbonden aan het vra gen van schriftelijko inlichtingen, uit sparen. Den 21stcn Juli werd wegens het be danken van Mej. Mr. M. de Boer be noemd tot Administratice van het Ver keersbureau, Mej. Mr. A. II. Luyten te Assen. Onze „platte grond" werd herzien en in 5000 ex. herdrukt. Amersfoort breidt zich zóó snel uit, dat het bleek, dat er sedert den corigen herdruk (1926) niet minder dan 20 straten en lanen bijgekomen waren. De kaart wordt wederom gratis aan de vreem delingen verstrekt. In samenwerking met de Levcnsverz.- Mij. „Ons Belang", werd wederom een maandkalender met fraaie stadsgezichten bij de verschillende Informatiebureaux in den lande verspreid. Op deze kalenders was weer een reclpmc van onze Vereeniging aangebracht. Er werden 2 banken en 2 ijzeren papier manden geplaatst, n.l. bij den grooten boom boven het veld aan de Jacob Catslaan cn aan Do Genestetlaan. Op deze banken uit rustend van cle wandeling, heeft men een schitterend uitzicht op dc omgeving. In het Belgisch Monument werd door onze Vereeniging wederom een boek gelegd, waarin door 4770 personen hun naam en woonplaats worden vermeld. Het aantal be talende bezoekers bedroeg 7681 (vorig jaar 5991). Op initiatief van ons Bestuurslid, den heer Ant. Hofkamp, werden door de Ge meente bloemperken beschikbaar gesteld, die door verschillende bloemisten beplant werden met zomerbloemen. Onze vereeni ging loofde hiervoor een 3-tal medailles uit, die aan de prijswinnaars met een toe passelijk woord door den Voorzitter in het Verkeersbureau werden uitgereikt. Wegens periodieke aftreding moest, in dc Algem. Vergadering van 21 Maart van ver slagjaar, verkiezing plaats hebben van 2 bestuursleden. De aftredenden, de heeren Ant. Hofkamp en J. A. C. Spoel, werden herkozen. Lange Seekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staatU borg voor een soliede uitvoering HEDEN is de verlaagde pr.jS van het Gedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van HAVIX 41 - Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. lltr.weg 38 - Tel. 302 Ziet onze étalages TREKKING JOODSCHE INVALIDE. De trekkiugslijstcn. Gisteren heeft te Amsterdam de ver vroegde trekking plaats gehad van de groote-uitbouw-lolerij van „De Joodsche Invalide". Blijkens een „Keitje" in dit nummer zijn de trekkingslijsten hier ter stede verkrijgbaar in dc sigarenmagazijn Vierdag in de Utrechtschostrant Naar de Tel. meldt zullen deze lijsten eerst Maan dag 29 April a.s. verspreid worden. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 7 uur 30 min. Billijke prijzen, vlugge aflevering Eerste Amersfoortsche Stoompers- inrichting „QUICK" Stationstraat 16b Tel. 344 LANGESTR. 49 - TEL. 190 Stof met kapje vanaf 80 cent Imitatie wildleder, zeer sterk en waschbaar HOTEL-CAFé-RESTAURANT „QUATRE-BRAS". Nieuw hotel op een van de mooiste punten. Het is een verblijdend verschijnsel, dat j wij ieder „voorjaar zooveel te vertellen i hebben over nieuwe of gerestaureerde ho- teis cn restaurants, want het is het beste bewijs dat Amersfoort en de mooie omge ving van jaar tot jaar meer worden be zocht cn dat de restaurateurs zich snel aanpassen aan de eischen van (1e vele be zoekers van buiten. Bij iedere Arnersfoorter bekend is een van de mooiste plekjes uit de omgeving, de viersprong van de wegen Amersfoort— Maarn en Woudenberg— Pyramide—Zeist, waar te midden van het fraaie geboomte, \lak bij de bosschcn van de Treek en van de Pyramide 'l aardige buiten Constancia- lioevc ligt. Voor eenige jaren werd het buiten ge ëxploiteerd als Hotel-restaurant, vermoede lijk werd de zaak niet aangepakt, zooala het moet, ondanks de zoo gunstige ligging trok het restaurant weinig publiek. Het aantrekkelijke punt werd opgemerkt door een vakman, do heer J. P. Rijk, vorig jaar gérant van de Nenyto te Rotterdam, die de zaak flink aanpakte en er naar slreefdo een aangename omgeving te stichten, waar families een prettig zomerverblijf kunnen genieten. Een ruim terras geeft e*n mooi uitzicht op den tuin, terwijl men tevens in de ver te het. verkeer kan gadeslaan. De stijlvolle eet- en conversatiezaal biedt gelogenheid voor de lunch en diner. Op de verschillende étages zijn de logeer kamers gelegen, welke geheel gemoderni seerd zijn, o.a vaste waschlafels. Vanuit deze kamers heeft men fraaie uitzichten op de omgeving. De logé's hebben vrije wande ling op de terreinen van het landgoed de Treek. De heer Rijk. die bijgestaan door zijn broer, de gérant van de School van Wijsbe geerte voor de metamorphose um dit ho tel zorg droeg, vorzekerde ons, dat hij alles in het werk zal stellen om zijn zaak op hoog peil te brengen en te houden, opdat een verblijf in deze sehoone omgeving tot een der attracties bij een bezoek aan Amersfoort cn omstreken zal behooren. BREM-BRAND. Men zij voorzichtig! Gisteravond zijn de bremstruiken op hot Thorbeckeplein weer in brand geraakt. En kele politieagenten waren spoedig ter plaatse en slaagden erin het vuur uit te slaan. De oorzaak is onbekend. We herin neren er in dit verband nog eens aan, hoe gevaarlijk het is om uit aardigheid maar eens een vuurtje te stoken of achteloos te zijn met een brandende sigaar of cigaret. Het is best mogelijk dat een voorbijganger zonder er verder bij na te denken een eind je sigaar of cigaret tusschen de struiken heeft geworpen. In de droge zomerdagen is een enkel vonkje voldoende om een groot terrein in lichte laaie te zetten. Men zij dus voorzichtig! DE EMMABLOEM-COLLECTE De opbrengst De opbrengst van dc Emma-bloem collec te, die gisteren langs de huizen is gehou den, bedraagt 914.58.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2