AM0BTOO1RCH~DAOTJ® Donderdag 18 April 1929 „DE eemiatsder: 27e Jaargang No. 244 PROF. Hi REMMELTSf Op 62-jarigen leeftijd overleden VOOR VOLKENBOND EN VREDE Een adres aan Genève PERSONEELE BELASTING VERTERINGSBELASTING BESTRIJDT DEN RUNDERHORZEL RIJK EN GEMEENTEN De uitwerking der horzelzalf NIEUWE WEGEN IN VOORBEREIDING Amsterdam-Rotterdam INBREKERS AAN HET WERK Hoe h«t mllttalro vliegtuig No. 113, dat gistermiddag op een verkenningstocht boven de groote heide bij Venlo is veronge lukt, terechtkwam. HET VLIEGONGELUK BIJ VENLO. Nadere bizonderheden. Uit Venlo wordt ons nader gemeld, om- Zooals vaker kwamen hedenmorgen ver scheidene militaire vliegtuigen uit Soester- berg naar de Groote Heide nabij Venlo tot het houden van oefeningen. Deze heide is een der militaire vliegvelden. Ook het vliegtuig nr. 113 was op weg naar dit vlieg veld. toen het op ongeveer eon half uur af stand van Venlo door tot nu toe onbekende oorzaak is neergestort op den Herunger- berg, vlak aan den weg tusschen Venlo en het Duitsehe grensplaatstje Herungen. Ver moedelijk heeft het vliegtuig te laag gevlo gen en is daardoor in aanraking gekomen met de kruinen der boomen. Na een vlakte loopt het terrein ter plaatse vrij plotseling omhoog met een steile helling van onge veer 10 meter hoogte. Het vliegtuig heeft de boomen geraakt, hetgeen uit de afgeknapte takken bleek, en is toen tusschen de boo men aan den weg neergekomen. Het onge val had op een vrij stil gedeelte van den weg plaats, zoodat het eenigen tijd duurde voordat hulp ter plaatse was. Dr. Dubois was de eerste, die geneeskundige hulp ver leende. Luitenant Kimyzer bleek op slag te zijn gedood, terwijl de andere inzittende, Luitenant Schoté de Vries zeer ernstig ge wond bleek te zijn. Hij heeft een gebroken dijbeen en nog eenige andere kwetsuren op- geloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Ven lo overgebracht Ook do militaire dokter, de chef van den militairen geneeskundigen dienst te Venlo, Dr. Broeders was spoedig ter plaatse. Het toestel is zoo goed als geheel vernield De overblijfselen worden door de politie en de marechaussee bewaakt en de vele be langstellenden worden op een afstand ge bonden. Ook de militaire autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest om een onderzoek in ie stellen. De bestrijding uan mond en klauwzeer had zijn volte aandacht Te Den Haag is gisteren in den ouder dom van 62 jaar overleden Prof. Dr. H. Remmelts, buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht Omtrent den levensloop van den overle dene kan het volgende worden medege deeld Geboren te Assen op 17 Januari 18S7, waar hij de H.B.S. afliep, studeerde Dr. Remmelts aan de toenmalige veeartsenij school te Utrecht en behaalde daar op 9 Augustus 1892 het diploma van veearts. Na eenige jaren praktijk te hebben uitgeoe fend. o.a. te Bellingwolde. Nijkerk en Vlaardingen, werd bij in 1903 nadat hij in het jaar daarvoor te Bern deu docters- gTaad had behaald op een proefschrift ge titeld „Untersuchungen betreffend Bacte rium Coli Commune bei Sangetieren und Fischen" met het ontwerpen van een regeling voor de organisatie der keuring van voor uitvoer bestemd vleesch belast. In 1910 werd hij benoemd tot Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, en in 3923 kreeg hij den titel van directeur van dezen dienst. In verband met ztjn gezond heidstoestand vroeg en verkreeg btj 1 Ja nuari 1923 eervol ontslag uit die functie. Intusschen was Dr. Remmelts reeds eeni ge Jaren docent aan de Veeartsenijkundige Hoogoschool, waardoor hem in 1923, toen deze echool bij de Rijksuniversiteit werd gevoegd, den titel van buitengewoon hoog leeraar ten deel viel. De bestrijding van mond- en klauwzeer heeft In het bijzonder steeds de aandacht van den ontslapene ge had; daarover zijn van zijn hand waarde volle rapporten verschenen. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, heeft zich met een schrijven gewend tot de voorbereiden de Commissie voor de Ontwapeningsconfe rentie van den Volkenbond, die te Ger.èvo onder leiding van den heer Loudon is sa mengekomen. Het hoofdbestuur heeft daar in den wensch uitgesproken, die het meent, dat leeft in do harten van geheel het Ne- derlandsche volk, dat deze zitting zal mo gen leiden tot een vruchtbare discussie cn de daaruit voortspruitendo resultaten wij zen in de richting van definitieve bijeen roeping dor Ontwapeningsconferentie. Al gevoelt het hoofdbestuur volkomen, dat de arbeid op het gebied der ontwape ning stuit op moeilijkheden van velerlei en van belangrijken aard, toch meent het an derzijds niet te mogen verhelen, dat indien op den langen duur de Volkenbond zou blijken geen weg te kunnen aanwijzen voor oplossing van dit vraagstuk, hetzij op di recte, hetzij op indirecte wijze, de Volken bond naar het oordeel van velen te kort zou schieten in een primaire, hem opgelegde taak. Tegelijkertijd is aan de Commissie-Lou- don toegezonden de resolutie van soortge lijken inhoud, door de afdeeling Utrecht van do Vereeniging in haar algemeens ver gadering aangenomen, op welke resolutie adhaesiebetuigingen van de verschillende af deelingen van de Vereeniging worden in gewacht. HET TELEFOONTARIEF TE AMSTERDAM. Voordracht inzake een gesprek- kentarieL In het Dinsdagavond verschenen gemeen teblad van Amsterdam zijn voorstellen op genomen betreffende het telefoontarief. B. cn W. wenschen over te gaan tot het ge- sprekkentarief in den geest door de heeren Carels en Rustige voorgesteld en wel in gaande 1 Nov. 1930. Bij dit voorgestelde ta rief zal een enkelvormige aansluiting 72 per jaar kosten en zal een prijs van 3 et» per gesprek geheven worden onder bepa ling, dat ten minste moet worden betaal'' voor 500 gesprekken per half Jaar on dat per jaar niet meer zal moeten vorden be taald dan 180.—, met dien verstande, da' bedoelde eenheidsprijs per gesprek en be doeld maximumbedrag achtereenvolgens met ingang van 1 Nov. 1931 en 1 Nov. '32 zul len worden gesteld op 2% cta en 200.- en op 2'/, cis. cn ƒ220.— voor "e vaststel ling van een telefoontarief op boverige noemden basis wat betreft do verlaging van de tarieven voor tweede toestellen en andere nevenzaken. Tenslotte vragen B. en \V. machtiging tot het aanschaffen van tenminste 33000 gesprektellers en crodiet daarvoor van 300.000. VROUWELIJKE PSYCHOPATHEN. Hel asyl t Mei in gebruik. Met den bouw van het rijkspsychopathen- asyl voor vrouwen, dat grenst aan het psy- chopathen-asyl voor mannen te Leiden, is men thans zoover gevorderd, dat het op 1 Mei in gebruik zal kunnen worden geno men. De inrichting biedt plaats voor ten hoogste negen vrouwen. De ingebruikne ming zal zonder eenige officieele plechtig heid geschieden. Hedenmorgen heeft de minister van justi tie, nr. Donner, een bezoek aan het vrou- wen-asyl gebracht. Amendementen op het financiëele ontwerp Op het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk cn de gemeenten en wijziging van eeni ge bepalingen der Gemeontewet hebben de heeren Staalman, Lingbeek, Braat cn Arts verschillende amendementen ingediend, welke ten doel hebben alle ruimten en voorwerpen in die ruimten, dienende tot uitoefening van een beroep of bedrijf, van personeelo belasting vrij te stellen en de personeele belasting, veel zuiverder dan thans het geval is en ook In het aanhan gige wetsontmerp wordt voorgesteld, het karakter te geven van een verteringsbelas ting. Een ander amendement van de zelfde voorstellers beoogt, de gelijkstelling van koffiehuizen, restaurants en dergelijke in richtingen met winkels, slijterijen e. d. Dit amendement zal worden ingetrokken bij aanneming van het eerste der vorenbedoel de amendementen. De heer Kortenhorst heeft een amende ment ingediend om in het voorstel tot wij ziging van art. 240 der Gemeentewet te schrappen do woorden „c. een zakelijke belasting op het bedrijf". De voorsteller is van meening, dat do meeste gemeenten, die een zakelijke belas ting op het bedrijf hebben ingevoerd, daar toe geen voldoende motieven, ontleend aan de bedoeling der Gemeentewet en aan den aard dezer heffing, kunnen aanvoeren. De bedoeling dezer wet was immers, dat ge meenten, die plotseling voor groote uitga ven werden gesteld door vestiging van groote ondernemingen, over de middelen zouden kunnen beschikken om die uitgave te helpen bestrijden. In strijd met die be doeling hebben tal van gemeenten de be lasting geheven van reeds langen tijd al daar gevestigdo ondernemingen. Deze omstandigheid, gevoegd bij de al gemeen erkende nadeelige economische so ciale werking dezer heffing, wettigt, naar het oordo°l van den voorsteller, het voor stel om in dit opzicht de Gemeentewet te wijzigen. Adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond Do Koninklijke Middenstandsbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal naar aanleiding van de eerste nota van wijziging op het wets ontwerp tot regeling van de financiële verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten, waaruit blijkt, dat de gemeente lijke verteringsbelasting, zooals die voor kwam in het oorspronkelijke ontwerp, thans is geschrapt cn dat in de plaats daar van de vigeerende wet op de personeele bo- lasttng, waarvan de afschaffing oorspron kelijk werd voorgesteld, zij het ook na eenige wijziging weer in het wetsontwerp is opgenomen. Adressant voert aan, dat daardoor ook in den vervolge de établissementen van win keliers, hotel- en koffiehuishouders, en meer in het algemeen alle lokaliteiten, die nende tot de uitoefening van een bedrijf of een beroep, met uitzondering van de thans reeds vrijgestelde, naar de grondslagen van huurwaarde en meubilair in de personeele belasting zullen worden belast, dat deze heffing in flagranten strijd is met de rede lijkheid en evenzeer met het stelsel waarop de wet op de personeele belasting berust, dat immers de personeele belasting is be doeld te zijn een verteringsbelasting eh dat de middenstand deze onrechtmatige heffing dan ook als een zwaren druk voelt. Adressant verzoekt daarom aan de Ka mer het ontwerp te amendeeren in dien zin dat van de betaling van personeele belas ting aaast de fabrieken en werkplaatsen zullen worden vrijgesteld winkels, hotels en koffiehuizen en voorts zoo mogelijk alle andere lokaliteiten, dienende tot de uit oefening van een beroep of bedrijf. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. ER IS IN 1928 FLINK GEWERKT 10.000 stallen bezocht en 45.000 dieren behandeld Al valt het einde van den staltijd dit voorjaar wat later, zoo kan toch nu reeds begonnen worden met de bestrijding van do bekende plaag, waarvan onze veestapel jaarlijks de nadeelige gevolgen ondervindt. In ale provincies is er verleden jaar op min of meer uitgebreide schaal medo be gonnen en gelukkig is de belangstelling voor deze zaak, die voor ons land van groot belang is, nog steeds groeiende. Dit blijkt voldoende uit de vele aanvragen om voor drachten gedurende de afgeloopen winter en het houden van demonstraties voor de behandeling in dit voorjaar. Dat er in 1928 inderdaad flink aan do bestrijding is gewerkt moge blijken uit het verslag van den Zuivelbond omtrent dc ver kregen resultaten in Drenthe. Hierin wordt medegedeeld dat in do moeste plaatsen de bestrijding geschiedde onder leiding van do Zuivelfabriek, in sommige door de land bouwvereenigingen, in weer andero door het veefonds, terwijl in enkele plaatsen de vereenigingen gezamenlijk dc bestrijding regelden. Er werden naar schatting 10.000 stallen bezocht, 45000 dieren behandeld, de kosten waren nog al uitecnloopcnd, meestal bo- droegen zij ongeveer 10 cent per rund. (Ver slag van den heer Werumeus Buning, se cretaris van den bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Drenthe). Meerendeels werden goede resultaten ver kregen met de horzel-zalf, van enkele plaat sen kwamen berichten, dat do werking van dit middel niet gunstig was. Na controleering van diezelfde zalf in het Instituut voor parasitaire ziekten bleek echter dat ze wel afdoende werkte, mits toegepast op behoorlijk geopende worm bulten. In het Officieel Orgaan van den Alge mecnen Nederlandschen Zuivelbond van 13 Februari wordt door den heer Ir. A. Schro der een overzicht gegeven van de ervarin gen, die het vorig jaar in de praktijk zijn opgedaan, speciaal wat do toepassing van horzelzalf betreft. Het bestuur van de C. V. Stoomzuivel fabrieken „Concordia" to Wageningen cn Ede heeft in samenwerking met de in haar gebied voorkomende afdeelingcn van de G. O. M. van Landbouw, de aankoopver eenigingen, de boterfabrieken to Barneveld cn Woudenberg en een afdeeling van de melkveehouders cn Chr. B. en T. Bond, de bestrijding doen plaats vinden in de ge meenten Barneveld, ten Z. van de spoorlijn Amersfoort, Apeldoorn, Ede en Wagenin gen met den Rijn als grens. Om tot een doelmatige bestrijding te komen was het gewenscht alle veehouders in deze aange legenheid te betrekken, vandaar het belang van een goede samenwerking met andere landbouworganisaties. Totaal waren er 18 organisaties bij betrokken. Nadat door ver spreiding van circulaires aan de veehouders over het nut en de wenschelijkheid van de bestrijding de noodige bekendheid was ge geven, werd begonnen rnet bovengenoemde district in werkgebieden te verdeelcn. Voor elk gedeelte werd een controleur, vaak een monsternemer van de Controle-vereeniging, aangesteld, een en ander geschiedde zoo veel mogelijk in overleg met bestuursleden van landbouworganisaties. Hun instructie bepaalde zich voorname lijk tot de volgende punten: a. Boerderijen, waar mond- cn klauw zeer heerschte moesten worden overgesla gen. b. aanteekening houden In boekjes van de data en namen van veehouders, die be zocht werden, hun woonplaatsen, aantal koeien en jongvee op iedere boerderij aan wezig cn dat werd behandeld. c. Voor het insmeren zorgen dat de ha ren rondom de wormbuiten werden weg geknipt. Totaal zijn door de controleurs nagezien 11650 melkkoeien, waarvan er 1800 of ruim 15 zijn behandeld. Van de 5050 pinken werden er 3175 be handeld of ruim 62 Het hoogste aantal horzellarven per rund bedroeg 145. In het geheel bedroeg het aantal gevon den larven 35000, n.l. 2 tot 3 per behandelde koo en 9 tot 10 per pink. Aan de hand van binnengekomen ant woorden raag de gevolgtrekking gemaakt worden, dat de uitwerking van de zalf vol doende bevredigend genoemd kan worden cn de koelen over het algemeen het afge loopen Jaar veel minder dan andere jaren aan het „birzen" zijn geweest. De kosten van de behandeling hebben per dier nog geen 7K cent bedragen. Evenals in Drenthe werden dus ook hier bepaalde personen aangewezen, die een rondgang bij de veehouders maakten om hunne dieren te behandelen. Er is ook alles voor te zeggen, zooals reeds meer malen door mij is betoogd, nu voor elk dorp of gemeente een zóódanige regeling te treffen, dat alle boerderijen door mins ten twee personen worden bezocht, die zich speciaal met de behandeling belasten. Deze krijgen er een zekere routine In en loopt alles veel vlugger van stapel. Dat er steeds twee personen beschikbaar moeten zijn is voornamelijk noodig om reden het Jonge vee, de pinken, in den regel minder handelbaar zijn dan hét melkvee, als ze eenmaal in de wel loopen. In verband met het feit dat niet alle wormbuiten tegelijk opengaan, doch do moeste larven pas iu Mei en Juni tot vol komen ontwikkoling zijn gekomen, is het absoluut nootlig dat de behandeling be- halve vóór het van -stal gaan van het vee nog eens herhaald wordt in boveugonoem- de maanden. Laten zij die er ttot nog to6 niet to» overgingen hun dieren van de horzel-lar ven te bevrijden het bovenstaande in hun eigen belang ter harte nemen, opdat het volgende jaar moge blijken, dat de behan deling in allo provincies algemeen ingang heeft gevonden. Om de kosten behoeven de veehouders het toch heusch niet to laten en de moeite die er aan verbonden is vélt bijzonder mee, wanneer vóóraf maar ge zorgd wordt voor een goede organisatie en samenwerking van alle belanghebbenden in een bepaalde streek. Daar waar geen zuivelfabrieken zijn dient de Ioiding uit te gaan van do plaat selijke landbouworganisaties. Wat kunnen de leden van do Jongeboerenbondcn op dit terrein bijv eon nuttig werk verrichten. Dit is op vele plaatsen trouwens reeds geble ken. Laat men toch bedenken, dat de eenling hier niet veel, maar do gezamenlijke vee houders alles kunnen bereiken, als er maar oen ernstige wil voorzit en het noodigo doorzettingsvermogen. Hoe eerder de jaarlljksche schadepost van 45 millioen gulden, dio aan onzen rundveestapel wordt berokkend, is uitge- schakold, hoe voordeeligcr voor de afzon derlijke veebezi Iters. Wij zijn op den goeden weg, dus nu ook volhouden. 'T HOEN. Wegcnlonds-begrooling voor 1929 Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de begrooting voor het wegenfonds voor 1929 is het volgende ontleend Ken eerste bewerking van het herziene Rijkswegenplan is thans in onderzoek en het ligt in de bedoeling daarop zoo spoe dig mogelijk een nieuw werkplan voor een voigendo werkperiode lo gronden. De hoofdverkeerswegen moeien, ook naar het oordeel van den minister, niet door, maar in het algemeen langs de bebouw de kommen gaan. Plannen om het door gaande verkeer althans gedeeltelijk langs UtrechtHaarlem te leiden, zijn in bewer king. Het plan voor de verbinding Amster dam— Rotterdam via Bodegraven is gereed en aan de Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering toegezonden. Ook voor den weg 's Gravenhage—Gouda is een plan opgemaakt, dat bij de Rijks commissie in onderzoek is. De totstandko ming van die wegen zal zooveel mogelijk worden bespoedigd. Voor den rijksweg Amsterdam—Utrecht zijn nog geen definitieve plannen uitge werkt: verschillende tracees zijn nog in onderzoek. Wat den bruggenbouw betreft is de Mi nister bereid te bevorderen, dat het tempo de eerste jaren eenlgszins wordt versneld door na te streven, dat in 1029 tot 1931 tezamen vier bruggen In uitvoering ko men, zoo mogelijk bij Nijmegen, Keizers- veer, Arnhem en Zaltbomcr-s. De Amslerdamsche 'politie lost revolverschoten Men meldt ons uit Amsterdam. Gister avond omstreeks middernacht zagen re chercheurs van do Centrale Recherche twee mannen komen uit het gebouw van den Bemeentelijken Woningdicnst, in de 1c Schinkelstraat. li. Op het zien van de po litie namen zij dadelijk de vlucht in de richting van het Vondelpark. Zij werden in het park achtervolgd on cenigo revolver schoten werden gelost in de richting van do beide mannen. Het gelukte aan de recher cheurs een van de twee mannen te grijpen. Hij werd overgebracht naar het bureau op den Overtoom. Bij nader onderzoek bleek dat door over- klimming van een schutting zij zich toe gang tot het gebouw, dat tot opslag van materialen dient, hadden verschaft. ïn het gebouw zelf hadden zij den boel overhoop gehaald cn eenige sloten verbroken. Eenige voorwerpen afkomstig uit hot ge bouw werden op den arrestand gevonden. Men rneent in den gearresteerde ook de da der te hebben die eenige weken geleden een winkelierster op de Van Lennepkade heeft aangevallen cn van 14.— beroofd. DE KOUDEKERKSCHE BRUG. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft, iri afwijking van een reeds eerder genomen besluit, om te betalen van de bijdrage der gemeente Koudekerk, besloten, voor de opheffing van den tol op de Koudekerk- scho brug een bijdrage te verleencn van f 11,000, benevens ƒ2500 voor den afkoop van onderhoudskosten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9